Ned. Oost-Indië SPORT LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN UIT DE PERS UIT DE OMGEVING Scheepsbrand in de haven van Huil. Maandagavond is aan boord van het s.s. „City of Simla'- van de Engelsche El Ier- man Line in de haven vaji Huli een groo- te brand uitgebroken, waardoor de gc- lieele lading, bestaande in hoofdzaak uit katoen ter waarde van 60.000 pd. st. ver nield werd. Na ongeveer zeven uur slaagde de brandweer er in, het vuur te blus- echen. Groote prairiebrand in i'ansas. Uit Atwood in Kansas wordt gemeld, drt in deen staat een groote prairiebrand woedt. Verscheidene boerderijen zijn reeds een prooi der vlammen geworden, Een olifant aan het winkelen. Eon schadelijk uitstapje. Rcutlingcn. een kleine stad in Wurten- berg heeft dezer dagen bezoek van een circus en met dat circus zijn vier olifan ten meegekomen om hun kunsten den volkc Ie toonen. De eerste kunsten begonnen al op het station. Goed en wel uitgeladen wisten do vier dikhuiden aan do aandacht van hun oppassers tc ontsnappen. Een drietal bracht, een bezoek aan de tuinen in den omtrek, zonder acht te slaan op hekken of heiningen of andore dingen, die hun in den weg stonden, doch werden spoedig tot rode gebracht. Nummer vier koos een andere richting en wandelde dwars over het spoorweg emplacement op de hoofdstraten der stad aan met de eenige bedoeling eens een kleine en gezonde ontspanning te genieten. Als oen welopgevoed circus-olifant zocht hij dan ook voorzichtig zijn weg tusschen de verschrikte voetgangers en slapte net jes over de personen heen die hij had om vergeworpen of in de paniek van de been waren geraakt. Zijn eerste licht ging hij opsteken in een lampenwinkel in de Wilhelmstrasse welk pand hij, na een rondgang, waarbij op merkelijk weinig schade werd aangericht, door een andere deur verliet. Bij een op ticien werd hij ietwat boosaardiger. Hij liep twee deuren uit haar hengsels en verbrijzelde de spiegelruit met de daar achter uitgestalde brillen en optische in strumenten. Elke visite, welke de uithoemsche be zoeker aflegde joeg den verkoopors en klanten dc stuipen op het lijf, ofschoon naar verluidt in één winkel een galante verkoopster de tegenwoordigheid van geest, had, haar beleefdheid geen oogen- blik te verliezen en een tweede deur open te houden, waardoor de geweldige klant meteen weer op straat wa-s. De grootste schade werd aangericht in een muziekwinkel. Ten slotte stapte de olifant door het raam bij een heerenkleermaker binnen waarbij een motorrijwiel en. een fiets on herstelbaar werden vernield. Teen volgde een jacht door straten en tuinen en na een half uur had men het dier in den binnenhof van een ziekenhuis gedreven en de zware dubbele hekken werden gesloten. Doch Jumbo zette zijn schouders cr tegen en vertrok, de stukken van het hek achter zich latend. De jacht begon opnieuw, totdat de spijbelaar, bloe dend uit verschillende snij wonden, welke hij bij zijn onbehouwen manier van win kelen had opgeloopen in een hoek werd gedreven en geboeid werd, waarna hij met een motorlorry naar het circus weid ge bracht. Een geheel gemeentebestuur voor het gerecht. Maandag begon voor het uitgebreide schepenrecht te Lyck een proces, dat in Oost-Pruisen groot opzien heeft gebaard. Beklaagden zijn de voormalige burge meester der stad en de oud-wethouders, alsmede de stadsarchitect en een hout koopman uit Koningsbergen. Zij worden er van beschuldigd inzake eigendoms kwesties ten nadeele van de opdrachtge vers te hebben gehandeld terwijl de voor malige burgemeester or van beschuldigd wordt misbruik te hebben gemaakt van zijn functie voor het verschaffen van do cumenten en den stadsarchitect behulp zaam te zijn geweest bij het plegen van verduisteringen. Men rekent, dat het proces, waarvoor ongeveer tweehonderd getuigen zijn opge roepen, circa twee maanden zal duren. Inbraak in een stationsgebouw. In den nacht van Zondag op Maandag i'.ijn inbrekers in het stationsgebouw Mürv- ehen-GladbachGAinhofen binnengedron gen. Zij verschaften zich toegang door in een muur een gat te breken. Behalve de geldeassette, namen zij ook den heelen voorraad spoorkaartjes mede. Daar zij echter bij den verkoop dezer kaartjes zichzelf verraden hadden, hebben zij ze weer weggeworpen. Dc casset-te werd opeugebroken en van haar inhoud beroofd. Stormschade de Como. Uit Corao wordt gemeld, dat de storm van de laatste dagen een groot deel van <le haveninrichting te Como heeft vernield. Door een aardstorting onder water is de schade nog aanmerkelijk vergroot. Van dc bevolking had zich een paniek meester gemaakt, doch er zijn geen men- schonlcvons te betreuren. De vuurtoren is eveneens door de golven weggeslagen. Dc schade bedraagt ongeveer tweehonderd duizend lire. BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR TE BATAVIA. Overzicht der reis door Indië. De Kroonprins van België en zijn gema- -lin. hebben onder de namen van graaf en gravin de Rethy him intrek genomen in [het Hotel des Indes tc Batavia. De hooge gasten gebruiken hun maaltijden in een apart zaaltje, maar verkeeren overigens gewoon onder de overige hotelgasten. Graaf de Rethy heeft in de Molukken een uitgebreide studie gemaakt van land en volk. Overal heeft hij bewijzen van groote hartelijkheid ontvangen. Hij heeft een groote verzameling van planten en dieren aangelegd, die naar Europa zal worden meegenomen. Het hooge gezelschap heeft op Nieuw-Guinea vermoeiende toch ten gemaakt, o.a. naar de Anggi Meren, die men bereikt door 2300 M. hoog te klimmen. Bij die gelegenheid betoonde de Kroonprins zich een kranig bergbeklim mer cn een goed woudlooper. Prof. van ■Stralen begeleidde den kroonprins op al diens tochten. Overal in de Buitengewes ten zooht de Kroonprins contact met de daar woonachtige Belgen, zooals o.a. tc Men ado, waar hij zich een gepensionneerd soldaat, een Belg, in het bezit van do Militaire Willemsorde, liet voorstellen. Dc oud-strijder, gebogen onder den last zij ner jaren, was zeer diep bewogen toen hij werd voorgesteld aan den toekomstigen koning over zijn geboorteland, dat hij wel nimmer terug zal zien. De oude militair nam afscheid van den Kroonprins met de woorden: „Nu ik deze eer genoten heb, kan ik gerust sterven." Dit ontroerend too- neeltje maakte diepen indruk op de aan wezigen. Het verdient voorts opmerking, dat de taal, die door de hooge gasten voortdu rend in hun-verkeer met iedereen die zij ontmoeten, gebezigd wordt, het Neder- landsch is. Ook de kroonprinses heeft het Hollandsch verwonderlijk vlug aangeleerd. Bovendien spreekt zoowel de kroonprins als zijn gemalin thans goed Maleisoh. Omtrent de reis kan nog een aardige bijzonderheid worden vermeld, dat op 21 Maart jl. aan boord van de Gouverne- raentsstoomer „Sirius" een bruiloftsfeest gevierd is. Op dien dag toch trad de zustor van de Belgische kroonprinses in het hu welijk met prins Olaf van Noorwegen wat de aanleiding was tot een feestje. Dr. Lach de Bere heeft den geheelen tocht door de Molukken meegemaakt. Thans hebben de hooge gasten het voor nemen nog oenige dagen te Batavia te verblijven om vervolgens een tocht over Sumatra te gaan maken. Op 8 Mei gaan zij te Belawan aan boord van het s.s. „Tjcri- mai" van de Rotterdamsohe Lloyd om daarmee de terugreis te aanvaarden. ATHLETIEK. De estafette dwars door den Haag. Zaterdagavond 1 Juni a.s., om 7 uur, heeft de vijfde estafette Dwars door Den Haag plaats. De eerste had plaats in 1924 en de door „De Sport", het officieel orgaan der K.N.A.U., beschikbaar gestelde beker, werd gewonnen door Vlug en Lenig, dat ook in 1925 beslag legde op dit prachtvolle kunst voorwerp. Had V. en L. in 1926 weer gewonnen, dan ware de beker haar eigendom gewor den, doch ditmaal was A.V. 1923 uit Am sterdam de meerdere. In 1927 won Vlug en Lenig wederom. Hoewel oorspronkelijk ook in 192S deze „Dwars Door" gehouden zou worden, moest de Commissie ervan afzien, vermits na de groote inspanning voor de Olympische Spe len niet voldoende animo bestond. Alzoo zal dit jaar de 5de loop plaats vin den. De deelname is open voor alle erkende sportvereenigingen of militaire groepen. Inschrijvingen ad 3.50 per ploeg moeten zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 15 Mei zijn ingezonden bij den Secr. der Commis sie, den heer C. W. A. Wezepoel, 2e Schuyt- straat 266, Den Haag. Het parcours, dat in haar geheel 7500 M. lang is en de volgende afstanden om vat: 1100 M., 500 M., 400 M., 600 M., 900 M., 1100 .M., 1600 M., 400 M., 400 M. en 200 M., loopt van Bezuidenhout hoek Carel Beinierskade (bij Café Overbosch) tot Kra- nenburgerweg hoek Van Boetzelaerlaan. In verband met het groot aantal te ver wachten inschrijvingen zal de Commissie over 'n flink aantal transport-auto's moe ten kunnen beschikken. Zij hoopt dan ook dat vele Haagsche zakenmenschen, naast die welke vroegere jaren zoo bereidwillig hun steun verleenden, thans het secreta riaat zullen verrassen met gratis aanbieding van hunne auto's. De bekende C.J.M.V. Padvinders hebben bereids hunne zeer gewaardeerde medewer king toegezegd voor het afzetten van het parcours. Een groot aantal prijzen werd reeds door verschillende personen en bladen toegezegd, zoodat zoo goed als alle deelnemende ploe gen kans op 'n prijs zullen hebben. PAARDEN. Paardensportvereeniging „Houtrust". Gisteren werd in café Het Gouden Hoofd te 's-Gravenhage onder leiding van den heer H. F. Bultman de jaarvergade ring gehouden van de Paardensportver eeniging „Houtrust". In zijn openingsrede herdacht do voorzitter het overlijden van den heer Jan G. de Boer, die op deze ver gadering steeds welkom wa-s. De rekening en verantwoording van de secret.-penningmeesteresse, mej. E. C. Kuys, werden goedgekeurd. De data voor de op Houtrust te houden draverijen werden vastgesteld op 0 en 23 Juni, 21 Juli, 11 Augustus en S Septem ber. Na langdurige besprekingen werd ten slotte een voorstel van den voorzitter, om dit jaar op Houtrust bij wijze van proef lange baandraverijen te houden, met 54 stemmen aangenomen. Herkozen werd als starter de heer Nic- poort, als handicapper de hêer Oly en als keurmeester de heeren de Wijs en Smits. De aftredende bestuursleden, de heeren H. F. Bultman en Q. Schrijver, werden als zoodanig herkozen. OLYMPISCH NIEUWS. Internationaal Olympisch Comité. Hel- Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren in zijn bijeenkomst te Lau sanne lang gesproken over de definitie van het amateurisme, zooals die aangeno men was door het voetbalcongres van Rome van 1926. Het Olympisch Comité heeft opnieuw bevestigd het beginsel van liet amateurisme als grondslag zelf van de Olympische beweging en heeft verder besloten af te wachten dc bijeenkomst van heb Olympische congres van Berlijn in 1930, dat alleen bevoegd is de beslis singen over liet. amateurisme van heb Olympisch Congres van Praag te handha ven of té wijzigen. Hierna heeft het Int. Olympisch Co mité kennis genomen van de verschillende voorstellen met betrekking tot de beper king van hot programma der toekomstige Olympische 8pelen. Het comité heeft- het Uitvoerend Comi té opgedragen een rapport uit tc brengen in de volgende zitting over de volgende vijf punten: lo. den duur .der Olympische spelen; 2o. de eenheid der Olympische spelen; 3o. de vermindering van het aantal deelnemers van ieder land tot een, t-weo of drie per nummer; 4o. verbod om in een zelfde sport te /.elfder tijd individueel® wedstrijden voor ploegen te houden; 5o. afschaffing van de deelneming van vrouwen aan de Olympische Spelen. Het uitvoerend comité zal, alvorens zijn rapport uit tc brengen, met de delegaties der internationale sportbonden overleg moeten plegen. Het I. O. C. heeft vervolgens kennis genomen van de tot hem gerichte verzoe ken om de volgende nieuwe sporten in het. programma der Olympische Spelen van de toekomst op te nemen: lacrosse, handbal, korfbal, kaatsen, kanoroeien, rugby, biljarten en schieten. Het Uitvoe rend Comité zal in zijn rapport over den omvang der Olympische Spelen ook met deze verzoeken rekening houden. Vervolgens heeft het I. O. Comité na kennisneming van de briefwisseling tus schen de Int. Athletjek Federatie en de TrutGymnastiek Federatie besloten dat het polsstok-hoogspringen zal blijven en deel uitmaken van.de wedstrijden, dio door de Athlètiek Federatie georganiseerd worden. Ten slotte heeft het I. O. C. den ver tegenwoordiger van het Comité van voor bereiding dev Olympische Spelen voor 1932 te Los Angelos, den heer Garland, gehoord, die verschillende mededeclingen gedaan heeft over de voorbereiding der spelen en ove-r de huisvesting en het ver voer der athleten. De wenschen der verschillende landen zijn daarbij ter-kennis van hot Araerikaan- sche Olympisch Comité gebracht en het I. O. C. heeft den heer Garland verzocht zoo spoedig mogelijk te willen zorgen voor zoo precies mogelijke gegevens met betrekking tot de kosten der huisvesting en van het transport der athleten. Gisteren is bij den aanvang der zitting een fraai bronzen plakaat namens het Int. Olympisch Comité door den voorzitter graaf de Baillet Labour aangeboden aan baron Schimmelpenninck van dor Oye en majoor Seharroo als betuiging van dank en hulde voor hun verdienstelijk werk tij dens de Olympische Spelen te Amster dam. DE „ZEPPELIN"-ONDERNEMING. De subsidie ingetrokken. Verklaringen van d r. E c k e n e r. Officieel is bekend gemaakt dat de rijks subsidie van 4 millioen en do subsidie van den staat Wurtemberg ten bedrage van 2 millioen voor steun aan de Zeppelin-onder neming te Friedrichshafen van de begroo tingen geschrapt zijn. Een correspondent van Wolff is daarop dr. Eckener gaan in- tervieuwen die hem verklaarde: Wij worden door dit besluit in onze le vensader getroffen, want de subsidies wa ren dit jaar bestemd voor den bouw van een nieuwe groote werf en hal waarin het verbeterde luchtsohiptype, dat wij reeds op papier geconstrueerd hebben, op stapel zou zijn gezet. Ilc vrees, dat wij deze voornemens nu wel zullen moeten prijsgeven, waarmee te vens de hoop van breede kringen, van het Duitschc volk, dat wij een nog beter type zullen bouwen ten grave gedragen wordt. Ik zie voorloopig voor ons geen uitweg, maar ik geloof nochtans niet dab in deze zaak het laatste woord gesproken kan zijn. Ik begrijp, dat het rijk, met het oog op de onderhandelingen te Parijs en den alge- meenen financieelen toestand niet den roep van verkwisting mag krijgen, maar op de begrooting komen in elk geval nog 35 millioen voor andere luchtvaart doelein den voor, daarentegen geen penning voor ons. Het Duitsche volk zal den ondergang van de Zeppelin-onderneming, naar mijn vaste overtuiging, niet toelaten. Een spoor van de „Southern Cross" gevonden? Eenige zendelingen te Drysdale (Austra lië) hebben bericht, dat volgens mededee- lingen van inboorlingen heb vliegtuig „Southern Cross" op ongeveer 45 K.M. ten Zuidwesten van Drysdale aan de kust zou zijn neergekomen. Eenige vliegtuigen zijn op weg naar de aangegeven plaats om de juistheid van dit bericht te onderzoeken. Opgehev en: P. Huizinga, Leiden. MERKWAARDIGE ROLVERDEELING. Het Huisgezin schrijft. „Het was gisteravond in de Haagsche vergadering van den B. K. Vredesbond niet de omgekeerde wereld, maar wel een merkwaardige rolverdeeling. Twee Belgen zouden ter bevordering van de goede verstandhouding tusschen België en Nederland komen spreken: liet waren de senator pater Rutten en dc oud-minister burggraaf Poullet, minister van staat. En nu moest het wel opvallen, dat- de pater de politiek-economische kwestie be handelde, en dat de staatsman een beroep deed op de katholieke internationale sa menwerking, daarbij wijzend op het voor beeld der socialistische partijen. Pater Rutten stond midden in de oude twistvraag van de waterwegen, waarbij ook de Rotterdanisclie kooplieden niet met rust werden gelaten. Hierop volgde niet er werd niet gede batteerd maar had kunnen volgen een debat van Nederlandsche zijde tegen het kanaal naar Moerdijk en andere ondcrdec- len van het vraagstuk, en dan had men weer volop gestaan in de oude technische, economische en politieke discussie. De verzekering van pater Rutten, dat de drie groote politieke partijen in België vol komen accoord gaan over alle vraagstukken, die hij had besproken, was niet zonder poli- tieken bijsmaak: ze wilde, als ze iets be doelde, te verstaan geven, dat allo Belgen onwrikbaar aaneengesloten staan ten op zichte van de kwestie der waterwegen, cn dat dus de Nederlanders verstandig zullen doen met zich daarnaar te voegen. Er zuilen er onder ons zijn, die een der gelijke behandeling van het vraagstuk niet gelukkig en min of meer misplaatst oordce len. Indien een Nederlandsche pater in een katholieke bijeenkomst in België in omge keerden zin sprak, de Belgische eischen te rugwees met een beroep op de eenstem migheid van alle politieke partijen ten on zent, zou men allicht zulk een optreden minder opportuun achten. Dankbaarder rol had burggraat' Poullet. Ook al zouden de socialistische partijen ons niet zijn voorgegaan, waar blijft zijn woord, dat in internationale vraagstukken de katholieken in alle landen samenwer king moesten zoeken. Zij doen het veel te weinig. Er zijn politieke, sociale en economische vraagstukken van groot belang aan de orde: de instelling van den Volkenbond heeft een heel nieuwe figuur in het leven geroepen, en nauwelijks blijkt van eenig contact tusschen de katholieken der ver schillende landen. HAARLEMMERMEER. Dronken kastelein. In het café van K. te Hoofddorp is het weer eens „bar" geweest. Een bezoeker, een slager uit Heemstede, had met den kastelein ge fuifd, en het eind van de fuif was, dat de bezoeker door den herbergier bewuste loos werd gesldgen. Een dokter en de Wijkzuster te Hoofddorp hebben een paar uur werk gehad om de man wat op te knappen, die thans een assistent in zijn zaak heeft moeten nemen daar hij niet in staat is zijn werk te doen. De politie heeft de zaak in handen. OEGSTGEEST. Ziekenhuis-verpleging. Het R. K. Fonds voor Ziekenhuisverpleging hield gis terenavond haar algemeene jaarvergadering in „St. Willibrord" ondei; voorzitterschap van den heer B. J. Averdick, die na de ope ning met den Chr. groet mededeelde, dat de geneeskundig adviseur Dr. Carp, door verblijf in het buitenland de vergadering niet kon bijwonen. Verder deelde spre ker nog mede, dat het bestuurslid G. den Dubbelden een ernstige operatie moet ondergaan, en voorzichtigheidshalve voor zien is van de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden. Spr. beval hem in aller gebeden aan. Vervolgens vestigde de voor zitter de aandacht der vergadering dat met de stand op de Wi-we-to succes is be haald, en bracht zijn dank namens de ver- eeniging £.an de onvermoeide werksters mevr. Spitzen en mej. Cathr. Rietineijer en verder aan de Zusters van Endegeest. Eenige ingekomen stukken o.m. ontslag name als bestuurslid van mej. v. der Spek werden voor kennisgeving aangenomen. De secr. bracht, een wel verzorgd jaarverslag uit waarvan we heb volgende noteerden: Het ledental bedroeg op 1 Jan. 811 leden; 13 leden zijn verpleegd waarvan 3 in het Acad. Ziekenhuis en 10 in het Elisabeth- gesticht. Het aantal verpleegdagen be droeg 399, waarvoor 997.50 werd betaald. Van die 13 leden helsben 10 een operatie ondergaan. Opvallend is het, dat juist die patiënten de minste verpleegdagen hebben gehad. Het bestuur heeft gestreefd naar een oplossing betreffende vergoeding bij ope ratie. Met den wensch, dat het nu gecon voceerde voorstel een meerderheid zal be halen, werd het jaarverslag gesloten. Het financieele rapport werd door den penningm. uitgebracht. Inkomsten: Aan contributie 1S68.15, opbrengst Wi-we-to 216.49, totaal 2084.63. Uitgaven: Ver- plegingskosten ƒ2997.48, vervoerkosten 40. Diverse onkosten 478.60, totaal 1516.0S. Het batig saldo bedraagt dus 568.55, dat werd overgebracht naar het reservefonds, waarmede dit fonds gestegen is tot ruim 1600. De controlecommissie, beslaande uit de heeren J. J. Nijssen, A. v. d. Hulst en Adr. Dofferhof bracht bij monde van den heer v. der Hulst rapport uit. De commissie had de boeken en bescheiden nagezien en alles in orde bevonden en stelde daarom voor den penningmeester te dechargeeren, wat met algemeene st. geschiedde. Het voorstel contributie-verhooging in verband met de algeheele vergoeding voor operatiekosten werd door den voorzitter toegelicht. Toch is zoo juist wat de heer Feber ter vergadering opmerkte, dat de geestelijke en ethische autoriteit der Katholieke Kerk voor de internationale verhoudingen van beteekenis is, dat wij in de Kerk, in do grondwet van den catechismus en in de en cyclieken een leerstoel bezitten, die boven de diversiteit der natiën is verheven. De katholieken in de verschillende lan den hebben te zorgen, dat zij in den Volken bond en in de commissies, die van den Vol kenbond afhangen, een ruimere plaats dan tot dusver innemen, en dat te Genève het katholieke geluid weer worde gehoord. OPHELDERING N00DIG. De Residentiebode schrijft: Zooals wel tq verwachten was is de Kc- gcering niet ingegaan op het voorstel van den heer Ritter in zake de commissie van onderzoek. Ze kon dat moeilijk doen. Hetgeen echter niet wegneemt, dat op heldering dringend gewenscht blijft. Ja, na de beschuldigingen van den heer Bitter nóg dringender werd. Er zal iets anders op gevonden moeten worden. Het „Volk" meent oen veel bete ren weg te kennen, „dien de regeering aanstonds betreden kan. Zij diene tegen dr. Ritter een klacht in wegens beleedi- ging, of beter: smaad; dan kan de rech ter, uitgerust met alle wenschelijke dwang middelen, het onderzoek ter hand nemen. Ten einde dan te bevorderen, dat deze duistere zaak in haar geheel, tot in hare laatste schuilhoeken, publiekelijk on derzocht kan worden, zal de heer Ritter zich niet hebben te bepalen tot het „éene" feit waarmee hij nu voor den dag kwam, maar al zijne beschuldigingen hebben te publiceeren". De regeering heeft toch immers ver klaard, dat de heer Ritter zijn gang kan gaan. In elk geval, deze weg of een andere. Maar opheldering dient er te komen, want reeds éér verdiepte het publiek zich in al lerlei gissingen, maar na de jongste pu blieke beschouwingen zoekt men er nog méér achter. Wat overigens het antwoord van de Re geering, gisteren meegedeeld betreft, het was nog al scherp, zonder nu zoo erg raak te zijn. Opvallend was de slotzin: ,,Het zijn niet alleen vreemde regeeringen, aan wier woord zij niet getwijfeld wil zien." We be grijpen, dat de Regeering niet een com missie kan aanvaarden, die moet onder zoeken of zij onwaarheid sprak. Maar als zij haar eigen woord vergelijkt met dat van vreemde regeeringen in het algemeen, is dat toch wel een beetje gevaarlijk. Er zijn helaas al te veel regeeringen geweest, aan wier woord men wel moest twijfe len, zóó klaarblijkelijk sprak dat woord tegen de feiten. Van verschillende zijden werd meerma len de meening geuit, dat een fonds zieken huisverpleging zonder vergoeding bij ope ratie nog maar half werk is. Het bestuur heeft verschillende adviezen ingewonnen en meent ten slotte na overleg met een bekend chirurg en het St. Elisabeth Gesticht, die de vereeniging zeer ter wille zijn, een op lossing te hebben gevonden en wel in een geringe contributieverhooging. Voor gezin nen bedraagt die verhooging 10 cent per week en voor persoonlijk betalende leden, met 4 cent per week. Spreker gaf vervolgens een overzicht, hoe dit operatiefonds, indien we dat verle den jaar zouden hebben gehad, gewerkt zou hebben. Het aantal leden bedroeg 811 verdeelt als volgt: 153 ouders van gezinnen, 332 kinde ren beneden 15 jaar, 326 persoonlijk beta lende leden. Die verhooging der contributie zou dan meer hebben opgebracht S75.28. Er hebben zich 10 gevallen van operatie voorgedaan. Ieder geval kost door de over eenkomst ƒ,80, zoodat dit totaal J 800 zou bedragen. Wanneer alle leden tot verhoogïng over gaan, meent het bestuur de verantwoording tot het vergoeden der operatie en andero kosten op zich te kunnen nemen, voorloopig voor één jaar. Een der leden meent uit het betoog van den voorzitter, dat men aan een bepaald chirurg verbonden is. Hij acht het verkeerd aan de patiënt een arts op to dringen. De keuze moet vrij zijn. Een ander lid vond de contributie toch al hoog in vergelijking met andere plaat sen. Dit lid informeerde of de doktoren niet wat al te. gemakkelijk een zieke voor rust of iets dergelijks in een ziekeninrich- ting doen opnemen. De heer Blonk vond de doktoren hier zeer voorzichtig, al is een opname soms direct nog niet zoo noodzakelijk. Het is beter te vroeg dan te laat. Spreker vindt de contri- butie-verhooging zeer gpring en juicht het voorstel toe. De heer Dofferhof, alhoewel persoonlijk niet tegen verhooging, meent dat van ar beiderszijde wel eenig bezwaar zal worden gemaakt. De voorz. beantwoordt de ver schillende sprekers en betoogt, dat de con tributie in het geheel niet hoog is. Bij de neutrale ziewenhuisverpleging in onze ge meente is deze 1 cent per week lager, doch men heeft slechts recht op 30 verpleegda gen en ook geen vervoer naar het Zieken huis, terwijl hier op 56 verpleegdagen kan worden aanspraak gemaakt en zoo noodig vrij vervoer met ziekenauto of andere gele genheid. Verschillende sprekers voeren nog het 'woord, waarna een voorstel-Peeters werd aangenomen tot splitsing van leden, die dc verhoogde contributie willen betalen en zij die het niet kunnen of willen betalen. Per circulaire zal de leden dit besluit wor den medegedeeld en gelegenheid worden gegeven tot 15 Mei hunne houding te bepa len. De heer Blonk zou gaarne wenschen, dat het bestuur vóór de 2e Idasse patiënten ook gunstiger voorwaarden tracht te verkrij gen of anders in de vereeniging het ldasse- stelsel invoeren. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Na den rondvraag, waarvan weinig gebruik werd gemaakt, werd de vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8