gen clrie aardige liedjes en al war, de uit voering over het geheel nog wat te egaal bij meerdere oefening zullen de nuances van zelf komen. Dat het derde liedje ,,'t Is Mei" herhaald moest worden, bewees het succes. Hierbij zij nog vermeld, dal na deze uitvoering een der zangeressen, mejuffrouw Stikkelorum, namens haar allen, den heer G. Mulder een dirigeerstok aanbood. Wat het programma betreft, die zag er van den aanvang als volgt uit: Ongeveer kwart na acht uur opende de voorzitter, de heer W. van den Broek, den feestavond met een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezigen. Speciaal richtte hij zich daarbij tot de pers, tot bestuur der buurfcverceniging „Zuiderkwartier", de oud-bcstuursleden, be langstellenden en genoodigden. Er zal, aldus spr., een afwisselend pro gramma worden geboden, en daarvoor moest het bestuur kunnen rekenen op de modewerking van velen, wien spr. dan ook voor die bereidwillige medewerking dank zegt. Spr. vraagt met nadruk aller aan dacht voor hetgeen zal worden geboden. Spr. deelt nog mede, dat er Zaterdag in oen der lokalen van de school aan de Oos terstraat een huisvlijttentoonstelling zal wordeh gehouden van stukken, die door de jeugdige leden dezen winter zijn ver vaardigd, welke tentoonstelling kosteloos is te bezichtigen. Daarna had de afwerking van het pro gramma plaats met de zang van genoemde dames en heeren. Tusschen deze nummers trad ecnige ma len de humorist, de heer C. Spaanderman, die met aardige liedjes de talrijke aanwe zigen de zaal was geheel bezet uit stekend amuseerde. Voor de pauze werden door cenigc leden van A.E.W. nog eenige schermdcmonstra- ties gegeven, die het volgende verloop had den: Op flouret trokken de heeren de Jager en Gijsberti Hodenpijl, welke partij door de Jager werd gewonnen met 10 gegeven en 8 ontvangen treffers. Daarna trokken op degen de heeren van Duuren en Gijsberti Hodenpijl, welke partij van Duuren won met hetzelfde aantal ge geven en ontvangen slagen. Ten slotte werden twee partijen op sabel getrokken, tusschen de heeren de Jager en Akkerman en Akkerman en Gijsberti Hodenpijl. Winnaars werden de Jager en Akkerman, beiden met 10 gegeven en 7 ont vangen treffers. Na de pauze werd door het tooneelclubje „Entre Nous" het tooneelstukje „De prin cipes van Van der Steen" uitgevoerd, ter wijl er onder de pauze een loterij werd ge houden. „The Imperial Dancing Jazz" on der leiding van den heer J. Kokkedee weer de zich den ganschen avond kranig en bracht na afwerking van het programma de beenen van de vloer. het feit. dat men nu alle zaken, als che ques. wissels, kwitanties enz. met de bank kan behandelen, terwijl eerstdaags ook spaarbusjes zullen worden beschikbaar gesteld. Handelsregister K. v. K. Wijziging. J. C. Oud. Leiden, Oude Hecrcngracht 15. Vlecschhouwerij - Spek slagerij. Vest. Fil.Magdalena Moon- straat 15, d.d. 5 April 1929. Nieuwe inschrijving. Firma B. v. Noort. Leiden, Haarlemmerstraat 139. Hoeden en Petten. Naar men ons mededeelt, is do biblio theek van den zeereerw. zeergel. heer dr. J. Strotmann z.g. uit Praag alhier aange komen. De boeken zijn voor event, koopers tc bezichtigen in het Jeugdgebouw Maria Gijzensteeg, tot en met Zaterdag 's middags van 35 uur. De Commissaris van Poiitic alhier ver zoekt inlichtingen omtrent de navolgende rijwielen, welke als gevonden aan zijn bu reau werden gedeponeerd: een zwart gelakt heerenrijwiel, voorzien van handrem en lantaarn; een grijsgroen geverfd heerenrijwiel, voorzien van freewheel, bagagedrager, slot en reflector; een zwart gelakt heerenrijwiel, voorzien van terugtraprem, lederen zadel, rubber pedalen, bel, bagagedrager, lantaarn, zwart stuur, waaraan belastingmerk. Gisterenmiddag ca. twaalf uur is bij het boomen rooien aan den Haagweg nabij „de Vink" alhier een vallende boom terecht ge komen op een ijzeren paaltje, staande op het voetpad aldaar, met het gevolg dat dit paaltje dieper in den grond drong en de aldaar liggende hoofd-aanvoerleiding van de N.V.»de Leidsche Duinwater Maatschap pij beschadigde. Nadat hiervan aan deze Maatschappij was kennis gegeven, werd een gedeelte van de hoofdbuis onmiddellijk door beambten der L. D. M. afgesloten, teneinde het groo- te waterverlies te doen ophouden. Daarna werd direct tot reparatie van de hoofdbuis overgegaan, zoodat te mid dernacht dit werk afgeloopen, de toevoer, van water weder normaal en de ontstane drukvermindering opgeheven was. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft een schoorsteenbrand plaats gehad in het per ceel 1, Haverstraat, bewoond dooi zekere L. Wijl de brand zich nogal ernstig liet aanzien heeft de brandweer een siang op do waterleiding gezet en deze over bet dak in de schoorsteen laten blazenDc schoor steen leverde toen niet alleen geen brand gevaar op, maar was ook grondig gerei nigd. INGEZONDEN MEDEDEELING Voor Uwe GorjijAMi be vat onze.ioriesriijg Filets, AII-Ovaine{sr&'\l. fljkÖvernets Voiles, GtfChtM; Voilés, Madras J8£-BIJ/NS SLAAGT/U ZEKER"^§ WAALS, fearLsfraat 130-136 4040 innerlijke belichting. Met opgetogen ap plaus werd liij meermalen teruggeroepen. Voortreffelijk in haar wedergave was mevrouw Offers in de drie liedoren van Duparc. Moeheid is de ziel van Duparc's muziek, heimwee-gedachte. Zij zingt deze liederen om er stil van te worden. De lie deren van Strauss werden gezongen met elastische virtuositeit. De liederen zelf, wij vinden van 't programma deze de minst mooie. De zangeres bezit de bevoorrech ting van wijdvertakte aanvoelbaarheid, al is haar kracht en schoonheid toch wel het sterkst ontwikkeld in het dramatisch ge voelselement. De twee opera-aria's uit Samson et Dalila" van Saint-Saëus, „Mon coeur s'ouvre ta voix" (een van de meest bekend glansrijke aria's van mevrouw Of fers) en Aria uit „La Reine de Saba,, van. Gounod, versterkte ons in deze meening. Zij zong ze voortreffelijk met overal rake belichtingen, een warm temperament en erotiek in de dramatische voordracht. De meuschen stonden „in lichte laaie' De begeleidingen waren zeer mooi. Tab- bernal's sjiel was van poëtische wijding cn licht vibreerende geaardheid. De zangeres had overgroot succes en deelde het hulde betoon met haar slagvaardigcn begeleider. De toejuichingen groeiden aan tot een ovatie. Er waren veel bloemen, en niet een toegift, een Aria van Yerdi, eindigde de onvermoeide zangeres dezen fecstelijken avond. J. K. Uit de Laadbouwwereld lets over het paard. Het model en de gang zijn wel de eer ste eigenschappen, waar men bij de be oordeeling van een paard op let. Men let op vorm en grootte van het hoofd, op de richting en wijze van dragen van den hals, op rug en lenden, op den vorm van het kruis en de wijze, waarop de beenen on der het lichaam zijn geplaatst. Tevens geeft men acht op de geheele ontwikke ling van het paard, of deze krachtig of minder krachtig is. En wanneer men ten slotte het paard nog heeft zien gaan, liefst zoowel aangespannen als aan de hand, zoodat men een oordeel heeft over de „ma rnieren" van' het paard, dan is de eerste indruk gevestigd. Behalve de opgenoemde zichtbare eigenschappen zijn er nog tal van verborgene, 't Is daarom van groot belang de afstamming van een paard te kennen, cp daaraan *pntleenen do stam boeken voor een groot deel hun waarde. Wanneer men weet, van welke familie een paard afstamt, dan kan men hieruit eenigszins een besluit trekken omtrent de innerlijke hoedanigheden. Van deze laat ste willen we er een enkelo noemen. Zoo is het van groot gewicht of een paard zich gemakkelijk voedt of niet. Sommige paarden zijn echter kieskauwers of tan dentrekkers. Wanneer er ook maar een kleinigheidje aan hun voer mankeert, laten ze het al liggen. Er zijn paarden, die er steeds goed uitzien. Hebben ze door tijde lijk hard werken wat van hun vleesch verloren, als ze een week stil gestaan hebben, dan kan men zien dat zo weer gegroeid zijn. Met deze laatste eigenschap staat een volgende in nauw verband, na melijk het meerdere of mindere gemis aan weerstand tegen uitwendige invloeden. Ex- zijn paarden, die overal tegen kunnen, terwijl andere verkouden worden, en be ginnen te hoesten als er ook maar even onvoldoende zorg aan besteed wordt. Men kan de paarden hieraan gewennen, doch ze worden er ook in zekere mate mee geboren, welke eigenschap dan afkomstig is van de ouders. Het uithoudingsvermogen kan men niet zien aan een paard, doch moet blijken in het gebruik. Door training (oefening) en krachtige voeding kan men het ontwik kelen, doch het is goeddeels een aange boren eigenschap,, welke weer overgaat op cle nakomelingen. Vossen hebben den naam bijzonder taai te zijn. Het bruik baar blijven tot op hoogen leeftijd is een eigenschap van niet minder gewicht. Som mige doen nog dienst op 20-jarigen leef tijd, andere zijn met 10 of 12 jaar al ver sleten. Eveneens is het temperament van een paard erfelijk. Een paard zonder tem perament, waar dus geen geest of leven in zit, is op den duur een ellendig dier om mee ie rijden. Ze zijn dikwijls lui, en verkorten oen mensch zijn leven. Ook hierop moet dus gelet worden. Bij de beoordeeling van een paard kome eerst het goede en het mooie in aanmerking, en eerst dan sclienke men zijn aandacht aan minder goede eigenschappen. Er is nu .eenmaal geen goud zonder schuim. Door te veel op kleinigheden te letten, ziet met het goede soms over het hoofd. Men dient wat te geven en wat te nemen. Een nog zoo edel paard is dikwijls met een klein gebrek behept. De Pomoiogische Tuin te Tiel. Verschenen is het Verslag over 1928 omtrent den Pomologischen Tuin te Tiel. Daar valt ieder jaar wat uit te leeren, omdat er belangrijke proeven worden ge nomen. Een deel ervan loopt over jaren, en eerst later kunnen dus conclusies wor den getrokken. Toc-h zijn er meerjarige proeven, die reeds aanleiding geven tot het trekken van conclusies. Zoo is er een proefveld met Peren, beplant met pyramiden. De helft werd be mest sinds 1908, met stalmest500 Kil per Are, de andere helft met. kunstmest, meestal met: 4 K.G. Chili 3 K.G. zw. ammoniak, 12 K.G. Super en 5 K.G. Pa tentkali per Are (100 vierk. M.). Sedert 1917 werden de stikstof- en kaligiftety ver- lioofd, omdat het kunstmestvcldje sterk achteruitging, en wel in die mate, dat de bemesting aan die van stalmest gelijk kon worden gesteld. Het resultaat na 20 jaren is: dat van stalmest meer dan 2 maal zooveel werd geoogst als van kunst mest. Toch zijn de „kunstmestboomen" se dert het toedienen van grootere hoeveel heden stikstof en kali in uiterlijk voorko men zeer vooruitgegaan; ze staan gere geld goed in 't blad, behouden dit lang, en van chlorose, die bij de „stalmestboo- men" nogal in 't oogloopend is, bespeurt men nagenoeg niets meer, in tegenstel ling met vroeger, toen ze juist bij eerst genoemde boomen zeer sterk optrad. Opmerkelijk is, de reeds gedurende jaren voorkomende veel lossere grondstructuur op het kunstmestveldje. Een proef van anderen aard, welke groote belangstelling ondervindt, is de bestrijding van schurft (Fusicladium). Dit geschiedt sedert 1921 bij struiken van Beurré en Clairgeau met Bordeauxschc pap ter sterkte van 1 1/2 op de onbebladerde boomen en van 1 pet. op de bebladerde en voorts, ter vergelijking, met. Californische pap, resp. in verhouding van 1 op 15 en van 1 op 30. Alle bespoten boomen trekken de aandacht der bezoe kers door hun mooie, gladde, glimmende takken, terwijl ook het blad en de vruch ten groote verschillen toonen in 't voor deel der bespuiting. Opmerkelijk is, dat de Bordeauxsche pap het steeds wint van de Californische. In 't laatste jaar echter was daarvan aan de vruchten niet te merken, omdat alle vruchten der bespoten boomen blank waren en zelfs wel een derde deel der onbespoten boomen eveneens vrij van schurftvlekken was. Biologische proe ven zijn genomen ter bestrijding der bloedluis met een slipwespjes (Aplielinas mali) in Wageningen gekweekt; dat wesp je parasiteert in de bloedluis, en het had zich in 1927 een jaar, dat voor zijn ont wikkeling ongunstig werd geacht, in den tuin staande gehouden. Dat gaf hoop maar 't is anders uitgekomen. Toen men in September een onderzoek instelde naar de verbreiding van het sluipwespje, vond men op een vroeger sterk aangetasten boom zoo goed als geen bloedluis meer, maar men kon evenmin een spoor van vroeger aanwezig zijn van de sluipwespen ontdekken. De bloedluis is gelukkig ver dwenen, maar niet als gevolg van de parasieten! Waaraan dan wel, aan de hitte van Augustus of aan andere oor zaken, is niet uit te maken. Later namen de bloedluizen weer belangrijk toe Wenken en Mededeelingen. Te kort Ilaksel voor paarden werkt in ieder opzicht nadeelig. Het oefent to' wei- nog invloed uit op de verteringsorganen, zet zich vast in den blinden- en kronkel darm en geeft daardoor aanleiding tot de gevaarlijke „stroo-koliek" welke niet zel den door geen enkel middel te genezen is en den dood tengevolge heeft. Verder wordt de in verhouding kleine maag van het paard bij te snelle voederopname ook te snel gevuld, zoodat het voedsel, na slechts korten tijd met de maagsappen in aanraking geweest te zijn, reëds in den dimnen darm komt, of de maag wordt overladen. Het omzetten van het koren levert niet alleen méér, maar ook beter meel dan slecht omgezet koren, of dat, wat in 't geheel niet omgezet is, en zal daarom door molenaars en door bakkers eerder gekocht en betaald worden. Dat omzetten mag evenwel alleen bij droog, helder weer plaats hebben; nooit bij regen of vochtig weer want in dat geval zou vochtige luclit tusschen het. koren komen, en het vocht gretig door 't graan worden opgezogen. Het omzetten moet zóó plaats vinden, dat het koren op den langst mo gelijken weg de lucht, doorgaat. In 't begin zet men minstens éénmaal per week om, later is om de 14 dagen voldoende. Maar altijd lette men er op, koude droge da gen daarvoor te kiezen. Niet voordeelig is liet, den stalmest een geheel jaar in de mestvaalt te bewaren. De lucht werkt er ongunstig op in en doet de beste voedingsstoffen verloren gaan Botting vormt oplosbare stoffen, welke met het vocht, vooral bij slechte bewa ring, wegvloeien en verliezen veroorzaken. Niet voordeelig is het ook, stalmest te vermengen met kalk of met. asch. Deze werken te spoedige ontbinding in de vaalt in de hand, hetgeen juist voorkomen moet word, om onnut verlies van plantenvoe- dende stoffen tegen te gaan. Voldoende luchtverversching is een ge biedende eisch ook in de stal, waar 10, 20 of meer runderen door hun uitwerp selen de lucht bederven en ook door hun ademhaling de lucht ongeschikt maken, terwijl ze door de voortdurend opgewekte dierlijke warmte de temperatuur te veel doen stijgen. Vele stallen zijn te warm, te groote warmte brengt onrust, onrust doet den bloedstroom versnellen, en dit vraagt meer voeder, het verfrisschen van den stal is dus noodig, echter zonder tocht te veroorzaken. Tocht heeft niet zelden ongesteldheid tengevolge, en te veel afkoeling vraagt eveneens meer voe der. De verloren warmte moet immers hersteld worden, en dit geschiedt door opwekking van dierlijko warmte. De ther mometer stelt den veehouder in de gele genheid de temperatuur te controleeren, welke moet zijn 12 tot 15 graden Celsius. Bhabarberplanten, bestemd om te drij ven, mogen in den voorafgaanden zomer volstrekt niet van hun bladeren beroofd worden, opdat zij voldoende reserve-voed- sel kunnen verzamelen tegen den winter, waarin zij verzorgd zullen worden. De plan ten, die voor het drijven gediend hebben, mogen niet den volgenden, maar slechts den daaropvolgenden winter opnieuw ge bruikt worden, opdat zij behoorlijk tijd hebben nieuw reserve-voedsel op te doen. Dat flinke bemesting, vooral vloeimest, hierbij hoofdzaak is, zal ieder begrijpen, die weet, wat ook in de plantenwereld geldt: Van niets komt niets. De aardappel behoort tot de familie der nachtschaden, waartoe o.a. ook de tabak, en de hoogst vergiftige doornappel behooren. Uit Chili, van het Andesgebergte, waar hij nog in 'fc Gemeentelijke Aankondigingen Huwelijks-voltrekking. In aansluiting aan de nnMicatie in zake de vcrplaalsinfc vaynct Gemeente huis naar het vooriialyj Hopital Wallon, brengen Burgemee^cy^l Wethouders ter algemeene kennis,/cj/t, mgevolgc Raads besluit van 25 ftïijfrt j.1.1 voor het vol trekken van deëi.huwejlien dc Stads- Gehoorzaal voorBopig (jt Huis der ge meente blijft aalgewczen. Leiden, 9 April 1929. A. v. d. SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Drankwet. B. eh W. van Leiden brengen ter open bare kennis dat D. Lub, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor vetk^m) van sterken drank in het kJ^hj alleWi £&n logeergas ten in het log«ynfl: Statiomp-eg Nb. 35a. B. en W. van IJKden bren'geA ter open bare kennis dat vail RossiJu Jr., to Leiden, een verbek hbefc ing/diend ter bekoming van we i n gvTio r den ver koop van sterllen drank in het klein al leen aan logeergasten in het logement Lange Agnietenstraat No. 9. B. en W. van Leiden brengen ter open bare kennis dat W. H. Steenbergen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Sie» iDoldt straat No. 40. Agenda LEJDEN. Woensdag. Bestuur „Jeanne d'Arc". Bonds- gebouw 8 uur. Vrijdag. 11. K. Metaalbewerkersbond. Le denvergadering. Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 April a.s. tot en met Zondag 14 April waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. R e y s t, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telefoon 1313. veld groeit, afkomstig, heeft, men hem vóór een paar eeuwen in Europa ingevoerd, waar hij eerst als een afschuwelijke nieuwigheid, vervolgens als een groente werd beschouwd, om thans in vele landstreken een lioofd- voedseï voor de bewoners te vormen. De oorzaak van het onbevrucht blijven der merriën kan gelegen zijn in gebrek aan be weging van den hengst, die meestal een vadsig leven lijdt en daarbij als 't ware ge mest wordt. De werkeloosheid der dek hengsten heeft een hoogst ongunstigen in vloed op do voortplanting. Tot deze con clusie is men ook in andere landen geko men, o.a. in Algiers en Arabië. Vroeger wer den de Arabische merriën steeds gedekt door hengsten, die onder den man gereden werden, m.a.w. door hengsten, die dezelfde diensten verrichten als de merriën. Sedert men echter ook in het Oosten zoogenaamde liengstendepots oprichtte, werd het aantal bevruchte merriën bij 't zelfde aantal dek kingen kleiner. Daar, waar men met de zeug naar den beer gaat, heeft men ook minder resultaat van het dekken dan in die streken, waar dc beer bij de zeug op bezoek gaat. De geregelde beweging door den beer heeft een gunstigen invloed op de voort teling. Als de koeien gekalfd hebben en de nageboorte dan niet dadelijk afgaat, moeten de dieren opgedreven worden, om dat anders bij het liggen hevige naweeën voorkomen en lichtelijk de draagzak naar buiten kan komen. Als het dier staat, gaat dat zoo gemakkelijk niet. Als het bij de naweeën hevig perst, moet een verband aangelegd worden. Na 12 uren is het gevaar voorbij. Bupsenlijm (brumatalijm). Rup- senlijm maakt men zelf volgens onderstaand recept: 1 K.G. hars, 500 gram (5 ons) var kensreuzel en 550 gram starine olie smelt men op een klein vuur onder elkander ge mengd, zoodat overkoken vermeden wordt (de vloeistof is licht ontvlambaar). De lijm bezit buitengewone kleefkracht en komt op pl.m. 40 a 45 ct. per K.G. te staan. Br. LAATSTE BERICHTEN FABRIEKSBRAND TE GOUDA. Actief optreden van den brandweer. Vermoedelijk tengevolge van het warm loopen van den elevator in de lijnkoeken- fabriek van „De Producent" te Gouda is Dinsdagavond laat brand uitgebroken. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien. Op dc bovenverdieping, waar de brand ontstond baande het vuur zich een weg naar het dak. Dank zij het vlug - optreden vau den brandweer, die het vuur met stralen op de waterleiding en den motorspuit aantastte, kreeg heb vuur geen gelegenheid tot uit breiding en was de brand zeer spoedig go bluscht. De groote voorraden grondstoffen graan en meel konden geheel worden be houden, zoodat de schade gering is. Dr. Mengelberg. Dr. Mengelberg, die reeds geruimen tijd lijdende is aan de gevolgen van een griep aanval, heeft reeds verscheidene concer ten, o.m. ook twee te Parijs, op het laatste moment moeten afzeggen. Hij is op me disch voorschrift genoodzaakt tot herstel van zijn gezondheid nog eenige dagen rust te nemen. In het belang van een gercgel- den gang van zaken zal de heer Mengel berg het concert van 11 dezer te Amster dam nog dirigeeren. De concerten van 13 April te Don Haag, van 14 April te Am sterdam, van 17 April te Rotterdam, en van 18 April te Amsterdam zullen onder leiding staan van Otto Klemperer. Prof. dr. A. W. Nieuwenhuis. Prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, hoogleeraar in de geschiedenis der letterkunde, oud heden, instellingen, zeden en gewoonten der volken van den Indischen Archipel, en na tuurkundige aardrijkskunde van don Indi schen Archipel, hoopt op Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar zijn hoogleeraarsambt aanvaardde. t Naar wij vernemen bestaan er bij ambt- genooten, leerlingen en oud-leerlingen van prof. Nieuwenhuis plannen hem te dier ge legenheid te huldigen. Prof. dr. D. C. Hesseling. Prof. dr. D. C. Hesseling, buitengewoon hooglceraar in het Nieuw Grieksch aan de Universiteit alhier, zal den 15dcn Augus tus den 70-jarigen leeftijd bereiken en in verband daarmede aan het-eind van den Academiechen cursus zijn hoogleeraars ambt nederleggen. Prof. Hesseling wenscht zijn eindcolleges echter op de gewone wijze te geven. Mr. dr. J. C. Overvoorde. Mr. dr. J. C. Overvoorde, directeur van het Stedelijk Museum de Lakenhal, hoopt den 5den Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot conservator bij dit Museum. Coöperatieve Boerenleenbank. Gisteravond hield bovengenoemde bank hare 19.". algemeene jaarvergadering in „Den Burcht". Dc voorzitter, de heer Bink, opent met een welkomstwoord de vergadering en constateert de flinke groei en innerlijke kracht, die' tie bank, hoe langer hoe meer gaat ontplooien, nu de uitbreiding der bank ccn feit is ge worden en aan het Rapenburg een r.ieuw gebouw is geopend. Nadat dc notulen zijn gelezen en de le den-commissie bestaande uit de heeren Knotter en v. d. Zeeuw rapport hebben uitgebracht over het-nazien der rekening balans over 192S, brengt de kassier, dc heer Kuypers, verslag uit over de gang van zaken van het afgeloopen jaar. Hieruit blijkt dat de omzet der bank Tiet millioen ruim overschreden heeft. Het aantal leden steeg met- 23. De rekening gaf a.o. de volgende cijfers: ontvangen aau de spaarbank 1S2.S7S.05 en uitgege ven 126.336.07. Saldo spaargeld per 31 Decemoer 174.715.90. De ontvangsten in rekening-courant be droegen 311.685.60, de uitgaven in reke ning-courant 345.069.60. Gegeven voor schotten 35.370, terugbetaalde voorschot ten 19.235.71, totaal uitstaande voor- scholten 19.092.29. Van de Centrale Bank was ontvangen 154.823.09 en uitgegeven 160.329.62. Kas ƒ8.779.48. De rekening sloot met een bedrag van 327.001.89 en de balans met 219.10S.32. Den kassier werd dank gezegd voor het uitgebreid verslag en het gevoerde beheer. Op voorstel van het bestuur werd de rokeniirg en balans als zoodanig vastge steld en de winst over 1928 in het reserve fonds gestort. Hierna had de verkiezing plaats van bestuur en Raad van Toezicht. De aftre dende heeren L. Verhaar, P. J. van Sta veren en N. Bloemendaal werden als zoo danig herkozen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende zaken besproken en o.a. gewezen op De 12-jarige stoffeerder D. W. uit Sas- senheim is vannacht omst eeks 3 uur aan den Nieuwe Rijn slapende, naar hij zegt, te water geloopen. Hij was toen evenwel spoedig wakker en gelukkig voor hem was er een agent van politic in de nabijheid, die hem uit het natte element verloste. MUZIEK, Liederavond. Mevrouw M aartje Offers. Mevrouw Maartje Offers heeft de eerste triumph gevierd in de stad van haar inwo ning. De liederen en opera-avond die wij gisterenavond gaf met haar accompagna- teur B. Tabbernal aan den vleugel, heeft buitengewoon voldaan. Zij vond de zaal ge heel vol. Deze met zoo prachtige stemmid- delen begaafde mezzo-sopraan zangeres heeft haar stem voortreffelijk in haar macht. De égaliteifc voortdurend handha vende, kan zij haar naar willekeur aanwen den. Zij weet- de gesteldheid cn klankkleur op 't juiste moment in nauwe overeenkomst te brengen met de karakteristieke eigen heid van het woord. Het groote voorrecht van zoo technische volkomenheid brengt met zich, dat men bij machte is de geeste lijke dingen sensitief klaar en naar waar heid tot de werkelijkheid tc brengen. In jaren hoorden wij mevrouw Offers niet, en zong zij in 't buitenland. Met. haar bijzonder volumineus en lokkend geluid is zij gewor den een kunstzinnig aanvoelende zangeres. In dc Aria uit „Saul" waarin zij door Handel's sensitieve muziekweelde zoo glo rieus beïnvloed werd, dachten wij, hoe zij als oratoriumzangeres op gewijd-dramatisch gebied veel schoons zou kunnen geven. In Schubert's lyriek heeft zij zich eveneens voortreffelijk ingeleefd met verfijnde en verdiepte muzikaliteit. Tot geestelijk waar lijk penetrante doorleving weet zij de broeiend warme klankverzadiging aan te wenden, en steeds is de uiting beheerscht. „Gretchen am Spinnrade" hoe prachtig is Schuberts liecl geeft aan menig zan geres neiging tot overdrevenheid. Hier niet, geen overdrijving in hartstochtelijk senti ment. De stemming en stemaanwending in het. „Wiegenlied" was prachtig. Onder den indruk kwam men van haar machtig ge luid en vermogen in „Die Allmacht". Zij heeft de Schubertsliederen innig benaderd. Als overgang van Schubert naar Duparc speelde de pianist Sonate op. 58 van Cho pin. De heer Tabbernal is een pianist, die niet te onderschatten is. Wij haddon dit al gehoord in zijn begeleidingen, die bege leidingen in den vollen zin van het woord waren, wel steunend en aanvullend, maar toch steeds bescheiden, op den achtergrond. Wij hebben met veel bolangsteiling zijn nauwkeurig afgewogen spel beluisterd, dat steunt op voortreffelijke, zelfs briljante techniek en verdieping in liet muzikale. Het eerste deel van zijn programma gaf hij dan aan Chopin's Sonate op. 5S, de stoere, gra nietachtige, het tweede aan twee etudes uit op. 10 cn aan twee fonkelende juweelen van' Chopinffche romantiek „Valse cis mol" en de groote Polonaise in as dur" Poczie. spontaniteit en zwier zijn dc eigenschappen van den Chopin-speler met beschouwingen verfijning gepaard. Dit was een vertolking, misschien iets professoraal, voortkomend uit zijn vermogond kunnen, doch geheel be antwoordend aan de eischen, die men aan Chopin stelt. De pianist speelde rnet uit gelezen voorname touche en een artistiek

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2