RECHTZAKEN LUCHTVAART STADSNIEUWS 12% cl. tol f L25 UIT DE ir LETTEREN EN KUNST Haagsche Kunstkring. De Vereeniging Hnagschc Kunstkring houdt jaarlijks een verloting van kunstwer ken. De deelnemers aan He verloting kun nen kunstwerken winnen, schilderijen, et sen, litho's enz. en ontvangen tevens een premieplant. De premieplaat van dit jaar is gemaakt door J. Franken Pzn., een hout snede in vier kleuren. De verloting van kunstwerken Haagsclio Kunstkring bestaat sedert 1905. Sinds twee jaren heeft het bestuur der vereeniging het beheer van do verloting in handen gesteld van een Commissie van Beheer. Het doel van de verloting is, steun te verleenen aan leden kunstenaars door wor- ken van hen aan te koopen, die dienen als prijzen in de verloting; steun to verleenen aan het Weduwen- cn Weezenfonds; steun te verleenen door hot maken van de premieplaat aan een der leden op te dragen, waarvoor jaarlijks een prijsvraag wordt uitgeschreven. Do trekking van de verloting vindt plaats in een van de laatste dagen vaai do maand Juli. Het aantal loten in dc verloting is de laatste jaren aanmerkelijk gestegen. Do. pemieplatcn en loten zijn te verkrij gen in den boekhandel en aan het Secreta riaat: Anna Paulownaplcm 3, den Haar ƒ3.—. De vertegenwoordiger te Leiden Ï3: fa. D. Sala Zonen, Breestr. 144b. Verduistering in dienstbetrekking. Kantoorbediende voor do rechtbank. Voor d'e Vijfde Kamer der "Rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag terechtge staan een 33-jarig persoon, die als kan toorbediende in betrekking is geweest bij een drukkerij daar ter stede. Hem was ten laste gelegd, dat hij in deze functie twee bedragen, resp. van 5000 en 3250 heeft verduisterd, welke bedragen hij op 10 December 1927 en 2 Februari 1928 tea girokantore der gemeente Amsterdam geïnd cn ontvangen had tegen afgifte van een door hem, als gemachtigde van de drukkerij, rne-t zijn naam onderteekend biljet. Deze bedragen zijn bij elkaar slechts een gering gedeelte van hetgeen verd. zich eenigo jaren lang ten nadeele van zijn patroons heeft toegeëigend, in totaal heeft hij ongeveer nogentig duizend gulden verduisterd. De oneerlijkheid van. dezen jongeman, die reeds op jeugdigen leeftijd in de zaak was gekomen, werd in de hand gewerkt door dc bijzonder slordige manier, waar op het financieel beheer van de drukkerij werd gevoerd Zooals het meer gaat met ondernemingen, die, klein begonnen, tot belangrijke zaken uitdijen, hadden de be stuurders van deze zaak het niet noodig geoordeeld, de boeken elk jaar door een accountant lo laten onderzoeken; de jaar- lijksdho controle op de boekhouding werd overgelaten aan een commisie van drie niet bepaald deskundige personen, die tel kenmale in haar rapport aan de jaarver gadering meedeelde, dat de boekhouding in orde was. Dc frauduleuze inning aan hot girokan toor van de twee geldsbedragen, waarvan hier sprake is, werd ontdekt door verd.'s vader, die aan de drukkerij een belang rijke functie bekleedde, welke hem het récht gaf, verschillende rekeningen te ope nen en als gemachtigde van de onderne ming gelden te innen. Ook zijn zoon, in wien hij het volste vertrouwen had mocht zulks doen. Wel had hij gemerkt, dat zijn zoon, die gehuwd is, grootscheeps leefde en ook voor de andere employé's was dat •geen geheim, maar algemeen werd ge dacht dat de jongeman er met. handelen wat bijverdiende. Daar de vader na zijn ontdekking, waarmede hij de bestuurder dadelijk in kennis had gesteld, den indruk had gekregen, dat men hem van mede plichtigheid verdacht, had- hij voorgesteld de zaak in handen der justitie te geven. Hierop is men toen niet ingegaan; eerst een jaar later is, als gevolg van bij zondere omstandigheden, aangifte ge volgd. Verd., die gedetineerd is, bekende met een onverschillig gezicht het hem ten las te gelegdede rapporteur schildert hem dan ook als iemand, op wien niets in druk maakt. Hij vindt het alleen jam mer, dat hij zijn vader in een moeilijk par ket heeft gebracht, dat zijn vrouw gebrek lijdt en dat hij met mooi weer opgesloten zit Het O. Ms, inr. van Arkel, noemde de feiten zeor ernstig. Verd. genoot het vol ste vertrouwen, ook van zijn vader, van wien spr. dan ook niet aanneemt dat hij bij de zaak betrokken is geweest. De eisch luidde: één jaar en zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. R. L. Drilsma, voer de als juridisch argument aan, dat de we derrechtelijke toeëigening z.i. niet vol doende in de dagvaarding is omschreven. Voor het geval de rechtbank verd. op deze dagvaarding mocht veroordeelen. drong pl. onder aanvoering van verschillende gronden op clementie aan. Uitspraak 18 April a.s. Dc noodlanding van den heer v. Lear Black. Het toestel niet beschadigd. Het persbureau Vaz L»uis verneemt, dat dc berichten omtrent de vernieling van hot toestel van den heer van Lear Black bij een noodlanding bij Genua absoluut onjuist zijn. Tijdens dc vlucht van Rome naar Pa rijs geraakten 2 van de 3 motoren van het Fokkervlicgtuig defect De vlieger Scholte achtte het raadzaam niet op 2 motor door te vliegen en maakte ee>i noodlanding, die vlot verliep. Daarna bleek, dat voor het herstel der boide motoren eenïge onderdee- lcn, die niet aan boord waren, noodig zijn. Deze onderdcelen worden thans zoo spoe dig mogelijk van Parijs naar Genua ver zonden. De heer van Lear Black heeft aan zijn kantoor te Londen geseind, dat hij de reis binnen enkele dagen met het zelfde vliegtuig hoopt voort te zetten. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Propaganda vergadering. In het gebouw van den R. K. Volksbond hield dc afd. Leiden van do Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" gister avond een propaganda vergadering. Om circa half negen werd de vergade ring geopend door den voorzitter, den heer S. P. Strijk, die allen welkom heette, speciaal den heer A. Coinmertz, distriets- bestuuvder, die een propagandaredo zou houden. Spr. begon met de leden erop te wijzen, dat zij lezers moesten zijn van de Room- scko pers, waarvoor hij een warm woord van propaganda sprak. Hierna gaf hij het woord aan den. se cretaris, den heer J. de Haas, voor het le zen der notulen, die onder dank werden goedgekeurd. Hierna bracht de voorzitter de leden dank voor de steun verleend aan een der leden eii aan den secretaris voor diens onwaardeerbare hulp hij de voedselvoor ziening, waarna een felicitatie volgde aan het adres van den lieer A. J. Gommers, voor zijn op 3 Maart gevierd jubilé als lid van het hoofdbestuur. De voorzitter herdacht den arbeid van den lieer Gom mers, het vele dat hij voor den bond en de afd. Leiden liecft gedaan en offreerde hem daarop als geschenk een sigarenko ker, waarin een zilvere,n plaat met op schrift. was aangebracht. De heer Gommers dankte hierop voor de vriendelijke woorden cn het mooie ge schenk. Hierna las do voorzitter een circulaire voor van het R. K. Werkliedenverbond, waarin de aandacht werd gevestigd op do vergaderingen, die Zondag 7 April worden gehouden. Vervolgens was het woord aan den dis trict sbcstuurder den heer A. J. Conimers, die zcide een propagandarede te willen houden en als voorbeeld stelde St. Willibrordus, wiens leven spr. in het kort schetste. Spr. wekte de aanwezigen op tot vor ming van een leekenapostolaat, om onze beginsel op velerlei wijzen uit te dragen in de samenleving. Wie zijn er nog meer, aldus spr., die zich opwerpen als werkers voor het volk. Het zijn de socialisten, communisten, en anarchisten, met wie wij niet kunnen sa mengaan, omdat zij bestrijders zijn van onze principen. Daarom moeten wij een krachtdadige actie ontplooien, voor Chrfs- tus' vrede in Christus' rijk. Daarom ook moeten onze gelederen innerlijk en uiter lijk worden versterkt, omdat de wereld bezig is zich te verinaterialisccren, door het gemis aan rechtvaardigheid cn naas tenliefde. Spr. zette vervolgens uiteen den libera len geest, die zulk een verstrokkenden in vloed heeft gehad en waar tegen de ar beiders individueel niets kunnen doen. Waarom dan die matheid en lusteloosheid, vraagt spr. Alleen het Christendom kan de juisto oplossing der sociale quaestie brengen cn hiermede dienen allen, zooals werknemers als werkgevers rekening te houden, door mede te werken zooveel zij kunnen cn het Christendom door te voeren in het so ciale leven, waar de priesters niet kirnncn komen. Sprekend over de propaganda in eigen kring, achtte spr. het noodzakelijk dat ook de echtgcnootcn in. hot sociale leven werden betrokken, waardoor dc organisa tie zoozeer zou worden versterkt, als de moeder in het gezin ook dc kinderen voor de organisatie opvoedt. Wij moeten slaan de handen aan dc jeugd en deze overal beschermen als er gevaar voor haar dreigt. Spr. laakte tc ver doorgevoerde speeialiseering in de verschillende vakken, waartegen dc jeugd, die nog opgeleid moet worden, beschermd moet zijn, omdat zij in dat geval nimmer een behoorlijk vak kunnen leeren. Het bedrijfsleven moet daarom her vormd worden en verbeteringen kunnen slechts worden verkregen als wij hecht zijn cn één. Spr. deelde bij wijze van voor beeld de cijfers mede, die door den bond in haar bestaan reeds in geld aan werkeloozen steun en voor verbetering waren' uitge keerd. Er is in do laatste jaren veel voor verbetering ge-daan .maar nog is er mam- monisme, waartegen de maatschappij zal moeten worden hervormd door het Chris tendom en veel moet er nog worden ge daan, daar cr nog veel liberale mistoe standen lieersehen. Spr. noodigde daarom allen uit tot sa menwerking om zoo te komen tot grondige hervorming van het bedrijfsleven. Men zal ons, aldus spr. nog dikwijls aanvallen, men zal zeggen, dat wij socialisten zijn, maar wij werken onder de zegen der Bisschop pen. Alleen uit onverschilligheid of onwe tendheid kan men daarom buiten de orga nisatie staan. Spr. wekte tenslotte in enthousiaste woorden de aanwezigen op de organisatie Ie steunen en te sterken. Na een dankwoord van den voorzitter, werd overgegaan tot nieuwe installatie der jeugdafdeeling, die reeds 23 leden be draagt. Spr. herdacht hierna den beschermheer van den bond, Pastoor van Kcssel, die gis teren plotseling is overleden, waarna de heer Gommers een kort woord over do jeugdafdeeling sprak. De voorzitter der jeugdafdeeling, de heer J. de Haas, deeldo vervolgens oen en ander mede over leerzame excursies, die voor de afdeeling zullen worden gehou den. Na gehouden rondvraag werd dc verga dering op de gebruikelijke wijze gesloten. Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Dc Stadhuiskwestie. Gisteravon.d werd in de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" een buitengewone algemeene ledenvergade ring gehouden van de Ver. tot Bev. van V reemdelingenverkcer. De voorz., dc heer W. C. F. van Ginkel, heette de enkele leden hartelijk welkom en zegt, dat deze vergadering is uitgeschre ven ter bespreking van de Stadhuisbouw- kwestie. Spr. herinnert aan de circulaire van het Lcidsch Stadhuiscomité en zegt, dat deze vergadering zich zal hebben uit te spreken over de vraag, die het comité aan het slot der circulaire heeft gesteld Het resultaat daarvan zal de houding bepalen van den afgevaardigde in het comité. De toen aanwezige leden hebben daar na allen hun oordeel uitgesproken over de kwestie van herbouw of nieuwbouw. Er waren voor- en tegenstanders, de een wees er op, dat Leiden zonder zijn ouden stadhuisgevel en ouden toren niet denk baar zou zijn, een ander noemde herbouw van het oude monument een lapmiddel. Weer een ander achtte het een lilamage voor de hedendaagsche Douwmeestcrs, in dien zij een imitatiegebouw zouden moeten neerzetten en niet een eigen werk konden stichten. Voorts werd door den voorzitter den heer W. C. F. van Ginkel, opgemerkt, dat het stadhuis de belangstelling van den vreemdeling had door de historische waar de en de inwendige kunstwaarde. Die beide zijn door den brand vermeld en niet meer te herstellen. Bij herbouw heeft men de historie 'van het stadhuis niet terug en evenmin dc kunstwaarde. Spr. verklaarde zicli dan ook tegen herbouw. De economische zijde werd ook onder de oogen gezio cn was men algemeen van oordeel, dat e.v. giften alleen zouden inko men, wanneer gevel en toren werden her bouwd, daartegenover werd ook aange voerd, dat die giften zeker wel zouden worden verbruikt alleen voor de meerdere kosten, die herstel in den ouden toestand zouden vragen. Bovendien werd de beant woording van de bedoelde vraag ontijdig genoemd, wijl men zonder kostenbereke ning daarover geen gezond oordeel kan vellen. Tegenover de bewering, dat men bij nieuwbouw een stadhuisproduct zou krij gen als een pand van v. Nelle aan de Aal markt, werd opgemerkt, dat de tegenstan ders van nieuwbouw steeds de uitwassen van den modernen bouw als maatstaf willen nemen. Zoo werd er geredeneerd en men zal zoo redeneeren in elke vergadering, waarin deze vraag acn de o-de zal worden ge steld, ook iu deu gemeenteraad, die tan slotte alleen te beslissen heeft. Vermelden we ten slotte als resultaat van de gisteren gehouden vergadering, dat de aanwezigen zich met 64 stemmen vóór herstal van gevel en toren ,zich uitspraken. Democratisch! De vereeniging van vrouwelijke studen ten heeft een enquête onder haar leden geopend, waarbij de vraag gesteld wordt of de leden de uraig/gesteld in het beken de rapport van het1 Stadhuis-comité, be- treffendo den herbouw van het Leidsche Stadhuis al of niet bevestigend moet wor den beantwoord. Dat is nu toch wel dedemocratie wat ver gedreven als iedereen zich moet uit spreken! Straks komt nu ook nog hot Leidsch Studenten corp.?! Eerw. Moeder Tnrcisia. De overste van het St. Elisabeth Ge sticht aan de Hooigracht, de eerw. Moeder Tarcisia, is hedennacht voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden. Moeder Tarcisia was gedurende een zes tal weken lijdende aan griep, doch enkele dagen geleden verergerde haar toestand en de ziekte- nam eon zoodanige wending, dat men het raadzaam oordeelde haar de H.H. Sacramenten toe te dienen Hedenmorgen was dc toestand iets gun stiger, hoewel het gevaar geenszins gewe ken was. Oostersch Genootschap in Nederland. Gisteravond hield het Oostersch Genoot schap in Nederland eer openbare bijeen komst in het Groot Auditorium van het academiegebouw alhier. In deze bijeenkomst hield prof. dr. H. Lüders, uit Berlijn, een voordracht over: De Indologie in het verleden en de toe komst. Prof. Lüders begon zijn voordracht met cr op te wijzen, dat dc Indische philologie thans op een bestaan van. bijna anderhalve eeuw kan terugzien. In het jaar 1785 verscheen de eerste vertaling van eon werk uit het Sanskrit. Hierbij en bij de literatuur ervan zijn lang zamerhand de middelee.uwsche dochterta len gekomen cn het duurde niet lang, of de studie breidde zich uit tot de Indische oudheidkunde. Na de ontwikke'ing van de studie in liet Sanskrit te hebben geschetst, betoogde spr., dat tusschen het Sanskrit, Giioksch en Latijn, en waarschijnlijk ook het Gotisch en Keltisch, verwantschap bestaat, dat al deze talon uit een en dezelfde bron afkom stig Varen. Daarmede wa? de grondgedach te uitgesproken, die leiddo tot do stichting van de vergelijkende Jndo-Germaansche taalwetenschap van Frans Bopp. Spreker zette vervolgens uiteen, hoe de ontdekking van het Sanskrit de aanleiding is geweest voor de vergelijkende taalweten schap. een geschenk, dat Jtidië aan de we tenschap van het Wea*cn gebracht heeft. In dit verband deed spr. uitkomen, dat do Indiërs zich reeds zeer viocg met do lin guïstische studies hebber, bezig gehouden. Na daarbij in enkele bijzonderheden to zijn getreden, betoogde sprdat ook oj? hot gebied van de lexicoraphic van het Sans krit de Indiërs veel hebben bereikt. Na ge wezen te hebben op liet geweldige „Peters- burgsche Woordenboek" ran Böhxling en Roth, een bewonderingswoardig werk, deed spr. uitkomen, dat sindsdien de Sanskrit- litcratuur zich zeer heeft uitgebreid, zoo dat thans het gemis van een nieuw Sanskrit- woordenboek zich sterk doet gevoelen. Dit is slechts tot star.d te brengen floor medewerking van velen, onder leiding van een wetenschappelijk genootschap. Terwijl, aldus spr., de wetenschap in het Westen zulk een warme belangstelling toonde in de literatuur-talen van bot oude en mid- deleeuwsche Indië, houden zich met de mo derne Indische talen over liet algemeen de weinige Europecsche geleerden bezig, die iu staat zijn zich in het land zelf de noo- dige kennis eigen tc maken. Hier ligt nog een groot terrein braak. Na verschillende talen en de gebieden, waarin zij worden gesproken, nader te heb ben aangeduid, kwam spr. tot dc Vcdische liederen. Deze hebben langen tijd als do oudste literaire oorkonde van een Indo- Gormaanscli volk in het ceritrum der be langstelling gestaan, zooals spr. uitvoerig uiteengezet. De verschillende opvattingen hieromtrent besprekende, betoogde hij, dat het nog vrij lang zal duren voordat men het juiste bogrip omtrent deze liederen zal heb ben. Vervolgens stelde spr. in het licht, dat de Sanskrit-literatuur door de publicatie van steeds nieuwe werken bijna onoverzich telijk is geworden. Spr. deed hierna uitko men, dat het gebrek aan literarisch-histori- sche werken het noodzakelijk maakt, de geschiedenis van Indië uit de talrijke inscripties enz., welke over dat land ver- spioid zijn, op te bouwen. Hier is de epigra- een bijzonder gewichtige tak van we ierschap der Indologie. In den nauwsten samenhang hiermede staat de archaeologie. Met de grootste vreugde begroet hij de be oefening van de Indologie te Leiden. De taak, die hier aan de Indologen ge steld is, is veelzijdig en van den incest uit- cenloopenden aard. Het doel der Indologie moet, naar sprekers meening, blijven in zijn totaliteit het geestesleven der Indische volken tc omvatten, hetwelk voor de Ari- sdhe cultuur een nauwelijks geringere be- teekenis heeft gehad dan het Hellenendom voor de cultuur van het Avondland. De Kiezerslijst. De belangstelling voor de kiezerslijst is tot heden zeer gering gebleken. Slechts enkele personen zijn zich komen overtuigen of zij op de lijst zijn geplaatst. Wij herinneren er aan, dat ook heden avond van 7 tot 9 uur en Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur gelegenheid bestaat in zage van de lijst te nemen op hel bevol kingsbureau boven de Sociëteit „Amicitia" aan de Breestraat. Wie niet op de lijst voorkomt kan niet mede stemmen bij de a.s. Tweede Kamer verkiezing! Een oplichter. Woensdag vervoegde zich iemand bij een begrafenis-ondernemer hier ter stede. De onbekende, die zich P. Vink noemde, kwam een begrafenis bespreken voor iemand uit Ter Aar. Alles werd geregeld en na de be sprekingen vroeg de onbekende G te leen, omdat hij nog eenige kleinigheden moest koopen. De begrafenisondernemer leende liet geld, maar heeft sindsdien niets1 ge hoord van de begrafenis, die moest plaats hebben, noch van het geleende geld. Aan de gevolgen everleden. Mevr. de wed. dy. Rudolph, die Dins dagmiddag ten gevolge van een val in den liftkoker in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Hooigracht, ernstig gewond werd, is gisteravond aan de gevolgen over leden. R. K. Melkveehoudersbond. In het verslag van den R. K. Melkvee houdersbond is een fout geslopen, wat be treft loeslagregeling. Er staat over de maanden Maart en Sept., October, Januari. Dc maand Maart moet er echter niet bij, wijl het gaat over Sept, Oct., Januari. Handelsregister K. v. K. Wijziging 489. N.V. Boekdrukkerij v.-h. L. van Nifterik Hzn., Leiden, Kaiserstraat 9. Uittr. Dir.: A. P. J. Aarsc, to Leiden,' d.d. 23 Mrt. '29. Uittr.: Adj. Dir.: A. P. J. Aar- se Jr., tc Leiden, d.d. 23 Mrt. '29. N. Waarn. Dir.: F. W. Grüter, te Den Haag. Wijziging 1034. Firma I. Zandvoort, Leir den, Oude Vest 55, Vleeschhouwcrij. Vest. Fil.: Pieterskeerkkoorstceg 26; per 28 Mrt. '29. Wijziging 4172. Ateliers voor Eclelsmeed- en Penningkunst v.-h. Ivon. Utrechtsche Fa briek van Juweelen, Zilverwerken en Pen ningen van C. J. Begeer (Kon. Begeer), Voorschoten, Leidsche weg. Vest. Fil. tc Utrecht onder den naam „Koninklijke Be geer". Naar wij vernemen, is in den ziektetoe stand van het Raadslid, den heer Spendel, hoewel nog ernstig, een gelukkige verbete ring getreden. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 4 April 1929 ingeschreven 592 werkzoekenden. Op denzelfden datum van bet jaar 1928 be droeg het aantal ingeschrevenen 513. T00NEEL. „Faillissement". De secr. van de Ver. R. K. Dilettanten alhier, de heer F. H. M. Kok, schrijft ons: Op aandringen van vele onzer begunsti gers hebben wij eindelijk besloten een too- neelspel op te voeren. Het is niet gemak kelijk een voor dilettanten speelbaar en voor het publiek begrijp- en genietbaar stuk te vinden. Het is ons echter buitengewoon goed mogen gelukken de hand te leggen op een nieuw stuk van den grooten Noorschen schrijver Björnstjeme Bjornson, vertaling van H. Kenter en Gerard Nielen. Al deze namen spreken voor zichzolf en als dc spelers liun beste beentje zuIIcd voor zetten (wie twijfelt hieraan) dan kan het niet anders of dit stuk zal ook te Leiden een goeden en waardeerenden indruk ma ken en vele opvoeringen tegemoet gaan. In „Faillissement" maken wij kennis met het loven van een groot-industrieel in Noor- wegert, Tjalde. Wij maken kennis met een rijk, doch uiterst vervelend cn uitermate Gemeentelijke Aankondigingen Stemmen bij volmacht. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 5üa^ van dc Ilieswet; Brengen ter algeuifcail kennis lat <ie lijst van kiezers, <li/ /inYevolge If'*' be paalde artikel 4a. ili|er IVet, voorlde op 3 Juli a.s. te houden stcilming ter werkie- zing van de leden van dl Twrwde kamer der Staf en-Generaal, Jen Auaaiitigde hebben aangewezen, op S^cretaie der gemeente (afd. Bevolking B^fenzaal",,Ami citia", Breestraat Nis. _y7y/80) voor een ieder ter inzage, is nedergelegd, en, tegen betaling der koston, in afdruk of af schrift verkrijgbaar \gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 April 1929. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 tot en met Zondag 7 April waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. Meer dan 300 versch.ssaorten in prijzenv^M' 10020 U kunt gemakkelijk keus maken vermoeiend leven, vol schijnbaarheid en valsch vertoon. Oogenschijnlijk voor de wereld, schat- en schatrijk cn volgons velen een rechtvaardig en rechtschapen man, is hij niets anders dan iemand, die zijn zaken ver boven zijn krach ten heeft opgevoerd met geld van anderen, een crisis zie), aankomen, doch den moed mist daad te stellen en opnieuw te begin nen met een beter leven. Wij krijgen een kijk in een leven vol strijd en worsteling. Een, voor haar tijd, door zorgen geknak te vrouw, die met bovenmenschelijke kracht haar lefed verborgen houdt en een paar, vol gens hun „schiinstand" levende, dochters, plus een op geld azende schoonzoon, laat ons zien de holheid van het arme rijke leven. Dan komt. de lang'verwachte crisis, het „Faillissement" Vanaf zijn liooge voetstuk gestooten, is hij de wanhoop nabij. Op hoogst fijne wijze heeft dc scli lij veer deze waiihoop weergegeven. Dc schildering van den angst des mans, die eerst geëerd en hooggeacht, straks nagewezen zal wor den, als de bedrieger, do falsaris. De angst voor vrouw en kinderen is zoo fijn, zoo ont roerend, dat de tranen moeilijk zijn tc be dwingen. Dan is liet zijn zwakke vrouw, door hem nog nimmer gewaardeerd, die hem thans opheft, meed inspreekt, en licui den weg wijst naar Hem, van Wien alles komt. Dan is het zijn procuratiehouder, de stille stoere werker, die, ondanks hij door Walburg, oudste dochter van Tjalde, op wreede wijze wordt behandeld, hem al zijn geld aanbiedt, om zoodoende een nieuw leven te beginnen. Dan groeit in hem, door al die zorg om ringd, de wil om te leven en te werken, en nu hij opnieuw kan beginnen, verlost van die stikkende angst, ziet hij pas goed in, dat hij vroeger rijk was aan geld, maar arm aan levensgeluk." Door het bezoeken van bovenbedoelde opvoering zal men zich verzekeren van een prachtigen, mooien en leerzamen avond. Het stuk, als tooneelspel bedoeld, wordt nu en dan afgewisseld door gezonde humor. Men zie verder de diverse aankondigin gen in dit blad. MUZIEK. Populaire Piano-avond Dirk Schater. Vrijdag 19 April a.s. geeft Dirk Schafer in de Groote zaal der Stadsgehoorzaal een populaire piano-avond teaen populaire prij zen. Het programma bevat werken van Schubert, Beethoven, Chopin, Liszt cn tot slot: Wiener Blut, wals van Joh. Strauss, in dc bewerking van Dirk Schafer. tf 6 ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevestigd: Joh. Th. Jenkens, reli- gieuse, van Amersfoort Jac. M. Vlasman van Leiden K. Stigler van Voorschoten Ph. C. van der Inf van Leimuiden G. Boere van Boskoop H. B. J. van Kreke en gezin van Rotterdam J. Spek van Leimuiden H. G. Lammerts van Does burg J. van der Eist van Woubrugge A. Steenbergen en gezin, van Gouda L. Vos van Klaaswaal J. C. Verbeek en gezin van RijnsaterwoudeJ. Westerink en gezin van Gemert J. Stolwijk en ge zin van Leiden Th. van Leent van Rot terdam. Vertrokken: D. J. van der Helm en gezin naar de Bilt N. Hofstee, reli- gieuse, naar Gent (G.) F. C. van Heus- den naar Ter Aar Jannetje de Groot naar Leiderdorp H. J. Engelage naar Zwammerdam K. Dekkers en gezin naar Zegwaart W. Hoogendoorn naar Bode graven Rijertje A. M. de Gier .naar Ca- pelle a. d. IJssel J. van Reenen en ge zin naar Bodegraven. '—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2