PROPAGANDACLUB TE LEIDEN UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING EEN RIJKE FAMILIE f8) TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 4 APRIL 1929 JPROEP. In de Leidsche Courant van Woensdag 20 Maart- j.l. werd reeds gewezen op het feit dat Maandag 8 April a.s. een vergadering gehouden zal worden ten einde te geraken tot de oprichting van een Algemeene R. K. Propagandaclub te dezer stede. Wij meersen niet beter te kunnen doen dan dit artikel in zijn geheel over te ne men en het nogmaals ter aandachtige le zing aan te bevelen. Doel en strekking der vergadering worden er duidelijk in weer gegeven en de woorden van opwekking daarin gesproken worden door ondergetee- kenden nog eens dubbel onderstreept: V Propaganda. Iedere Christen moet zijn beginselen propageeren. Natuurlijk op verstandige wijze. Nooit te onpas waarbij dient op gemerkt, dat velen schijnen te meenen, dat propaganda door de daad altijd te onpas is. Propaganda kunnen en m oeten wij voeren door het gebed, het voorbeeld en de daad. De propaganda door de daad moet zich uitstrekken over verschillend ter rein. de directe geloofsverdediging en de Katholieke sociale, politieke en cultureele belangen. Natuurlijk zullen niet allen hetzelfde kunnen doen en tot hetzelfde quantitatief en quali- tatief geroepen en verplicht zijn; dat hangt af van aard en aanleg, ont wikkeling en maatschappelijke positie. Voor het voeren van propaganda, die zich beweegt op het terrein der di recte geloofsverdediging (onder Ka tholieken zelf) is door Mgr. Aengenent ingesteld het instituut van het Leeken- apostolaat (voor stadsparochies en grootere buitenparochies). Voor de propaganda op ander ter rein heeft de Bisschop verordend de oprichting, in grootere plaatsen, van een algemeene R. K. propagandaclub, voor welke clubs Z. D. H. ook een re glement heeft ontworpen. In dit reglement is in art. 2 het doel van de club omschreven en in art. 3 worden de middelen aangegeven, om dat doel te bereiken: Art. 2: Zij stelt zich ten doel, om door georganiseerde propaganda de Katholieke zaak te dienen op sociaal, politiek en cultureel terrein. Zij be geeft zich niet op terrein van het Lee- kenapostolaat, hetwelk tot taak heeft: het bijstaan der Geestelijkheid in haar werkzaamheden voor de zielzorg bui ten de kerk. Art. 3: De middelen tot dit doel zijn om.: a. het voeren van sociale propagan da in overleg met de betreffende orga nisaties; b. het voeren van politieke en ver kiezingspropaganda in overleg met het bestuur der R. K. Kiesvereeni- ging; c. het steunen der R. K. Pers, het 'ver spreiden van goede R. K. lectuur; d. andere wettige middelen, welke met het doel overeenstemmen. Gevolg gevend aan den wensch van den Bisschop en óók inziende, hoe zeer de vervulling van dien wensch speciaal voor Katholiek Leiden nuttig en noodig isheeft zich ook te Lei den, onder aanmoedigende goedkeu ring van den hoogeerw. heer Deken, een voorloopig comité gevormd, ter voorbereiding van de oprichting van zulk 'n algemeene R. K. propaganda club. En wij kunnen mededeelen, dat reeds besloten is om op Maandag 8 April een vergadering te houden, waarop worden uitgenoodigd alle Ka tholieken (mannen en vrouwen) boven de 18 jaar. En waarop worden ver wacht de, laten we hopen, -zeer velen, die, al is 't ook maar eenige, daadwer kelijke belangstelling willen toonen voor de Katholieke propaganda, ten einde zóó de Katholieke zaak te die nen op sociaal, politiek en cultureel terrein. Deze propagandaclub, die, zooals boven vermeld, haar werkzaamheden zal kunnen uitstrekken op politiek, so ciaal en cultureel terrein zij zal den eerstkomenden tijd (tot en met 3 Juli a.s.!) zooals van zelf spreekt ,zich on middellijk en geheel en al moeten ge ven aan de voor do Katholieke zaak zoo dringend vereischte politieke pro paganda. Wij wenschen de oprichtingsverga dering op 8 April een buitengewoon succes in 't waarachtig en dringend belang van Katholiek Leiden. Als wij stilzitten, dan zullen wij ver liezen; dan zal er schade worden ge leden aan de Katholieke zaak. De liefde voor de Katholieke begin selen moet ons dringen tot de propa ganda. Iedereen weet nu precies waar hot om gaat. Alle Katholieke mannen en vrouwen bo ven de 18 jaar worden hierbij dus uitgenoo digd tot bijwoning der bovenbedoelde op richtingsvergadering die gehouden zal wor den in een der zalen van „D e n Burch t" ('s avonds 8 uur). Nadat het besluit tot oprich ting is genomen zullen de namen der 1 e d o u onmiddellijk worden geboekstaafd en de statuten worden vastgesteld waaronder de nieuwe vereeniging zal wor- ken. Bovendien zal dadelijk, overeenkomstig de statuien, een bestuur worden gekozen dat verder de leiding van die vergadering en van de vereeniging op zich zal nemen. Het spreekt vanzelf dat voor deze huis houdelijke aangelegenheden geen meerdere tijd zal worden uitgetrokken dan strikt noodzakelijk is. Immers het voornemen bestaat het eigenlijke propagandawerk meteen ter hand te nemen. Dit wacht met groote hoe veelheden Al is de nieuwe vereenig'ng niet enkel ingesteld op de politieke propaganda door de omstandigheden zal zij zich prac- tisch tot en met 3 Juli a.s. wel uitsluitend met deze soort propaganda moeten bezig houden. En daaraan moet nog alles gedaan worden. Ongetwijfeld is dit een voor de nieuwe vereeniging gelukkige bijkomstigheid. Het verzekert van den aanvang af een krachtig vereenigingsleven. De leden behoeven niet bevreesd te zijn, dat het- bij de oprichting alleen zal blijven. Een opwekking tot bijwoning der ver gadering en tot de toetreding als lid lijkt dan ook bijna overbodig. Mogen de Katholieken van Leiden dit toonen op 8 April a.s. P. VAN BERGEN HENEGOUWEN. Mr. H. F. A. DONDERS. P. HEEMSKERK. J. HORIKX. W. J. KRIEK. L. J. v. d. LAAN Jr.. med. qaud. H. LOMBERT. Mevr. J. MANDERS-VERMEULEN G. A. MOLKENBOER. H. MüLLER. H. PEETERS. KOUDEKERK. Gouden zakenjubileum. Het was op den lsten Januari jl. 40 jaar geleden dat de heer Jac. Oppelaar zich als pannenfabri- kant alhie vestigde. Tengevolge van het overlijden van zijn broeder moest dit feit ongemerkt voorbij gaan. Waar genoemde heer op den lsten April jl. 50 jaren in het pannenvak werkzaam was, heeft hij van die gelegenheid gebruik gemaakt om zijn uitgebreid personeel een feestavond aan te bieden. Dit feest had Dinsdagavond plaats op de bovenzaal van hotel de Bruin alhier. De avond werd geopend met het aanbie den van een geschenk van het personeel, bestaande uit twee zeer fraaie foto's een presse-papier met een gouden pan en een bloemenmand. Bij monde van den bedrijfs leider, den heer Henry, werd de jubilaris hartelijk en waardeerend toegesproken, terwijl de bijzondere nadruk werd gelegd op de groote werklust en dc energie van den heer Oppelaar, waaraan de' gestadige bloei van het bedrijf dan ook te danken is. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris voor de gesproken woorden en de stoffelij ke bewijzen van belangstelling. De Burgemeester en Gemeente-secreta ris kwamen daarop om do gelukwenschen van het Gemeentebestuur over te brengen. De Burgemeester vond gelegenheid daar bij den jubilaris te danken voor zijn wel willende houding tegenover de gemeente betoond en om de toegenegenheid, die hij niettegenstaande hij zijn verblijf elders vestigde, steeds tegenover Koudekerk toonde met woord en daad. De heer Op pelaar dankte met een toepasselijk woord. Daarna begon de feestvreugde, waarvoor in 't bijzonder zorgde een tweetal humo risten uit Leiden en een gezellig strijkje, 't Werd laat! NIEUWVEEN. Dr. B. NO UT. Heden herdekt dr. B. Nout alhier den dag, dat hij zich 25 jaar geleden als geneesheer aldaar vestigde. Hedenvoor middag heeft de aanbieding van het hulde blijk plaats in hotel Schreuder. ALPHEN AAN DEN RIJN. Van een steiger gevallen. Gisteren is zekere K., werkzaam op de scheepswerf der firma Boot aan den Steekterwog, van een steiger gevallen, waarbij hij inwendige kneuzingen bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. AARLANDERVEEN. Begin van brand. Dinsdagmiddag zag men hoog opgaande vlammen uit de schoorsteen opstijgen van den heer J. Mos man. Met emmers water wist men hst vuur spoedig te blussohen. BODEGRAVEN. Kerkschapen. Gisteren had de ver koop plaats ten bate der R. K. kerk. De opbrengst was 2596j60. ALKEMADE. Aanbesteding nieuwe brug. Woens dagmorgen werd in het gemeentehuis al hier in het openbaar aanbesteed het ma ken van een nieuwe brug met vaste over spanning in den weg nabij het gemeentehuis van Alkemade even ten Westen van den weg naar Roelofarendsveen. Het aantal in schrijvers bedroeg 7. De uitslag was als volgt: J. H. Sanders te Delft voor ƒ24.088; H. Korswagen Nzn. te Leiden voor 21.000; firma de Later en Meijers te Leiden voor ƒ20.300; W. Ooms Czn. te Anunerstol 20.200; T. L. J. Zitman te Leiden 19.890; Gebrs. E. van Luiing te Woubrugge 13.325 P. de Pater te Waddinxveen voor 18.800. Het werk is gegund aan den laagsfcn in schrijver. Vleeschkeuring. Ter secretarie dezer gemeente zijn in de afgeloopen maand aan gegeven Bedrijf sslachting IS varkens, 6 kal veren, Huisslachting 2 varkens, Noodslach- tingen: 5 runderen, 79 nuchtere kalveren, G varkens, 2 geiten, 4 schapen en 1 paard. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voqr Vrijdag 5 April. Huizen. 339.8 M. N a 6 u u r 1852 M. Ingevoerd werd 625 K.G. vleeseh. Aan keur loon Wrd ontvangen een bedrag van 304.50. LISSE. De St. Agatha-klopjes, Onder leiding van eenige comité-leden maakten gisterna middag een 40-tal meisjes, welke 's weke- lijksch dc-St. Agathaklok bezorgen en eeni ge dames-zelatricen een pleizierreisje in een 11-tal auto's, welwillend voor dit doel afgestaan en bereden door de volgende in gezetenen: C. Clemens Pz., P. P. A. Cle mens, A. C. v. Ruiten. Jac. Th. de Vroo- men, B. Berbce, Th. C. Kwakman, A. v. d. Veek, Gebr. v. d. Vlugt, Th. v. d. Vlugt, Th. F. v. Rijn en J. v. d. Zalm. Een reisje werd gemaakt over Bloemendaal en den Nieuwen Zeeweg naar Zandvoort. Na zich daar wat te hebben verpoosd ging men terug naar het Café-B estaurant „De Nachtegaal", waar verschillende spelen werden gedaan en waar ieder een blijvend aandenken ont ving. Ook hier waren eenige eerw. parochie geestelijken aanwezig. Te ongeveer 8 uur trok men welvoldaan huiswaarts! dc pauze: „Die deutsche Tanne", een idylle Daarna tot 11-20 Dansmuziek. Z e e 0 n, 1649 M. SASSENHEIM. Tooneel. Gisterenavond gaf „Amicitia" haar 22sto uitvoering voor donateurs en leden in het K. S. A.-gobouw. Aangezien de vastentijd wat vroeg begon, was besloten deze uitvoering na Paschen te houden, het geen de opkomst niet zoo buitengewoon groot maakte. Ditmaal werd door de rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" opgetreden met een vroolijk spel in vier bedrijven, getiteld „Do onverstaanbare", bewerkt door Steph. v. Cuijk cn G. Nielen. Dc Haarlemmers hebben de aanwezigen weer aangenaam bezig gehouden met hun keurig samenspel. Vooral in het laatste bfcdrijf, toen dc ontknoopïng van een dia mant-diefstal aan het licht kwam. Het stuk gaat namelijk om een diefstal van cèn kost baren diamant in een gesticht van zenuw lijders. Een oude heer, tevens detective, speurt alles na en weet ten slotte dief en diamant machtig te worden. De spelers hebben weer succes met hun spel gehad, en do aanwezigen hebben genoten. 11.0011.30 N.CLR.V. Korte Ziekendienst. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. I.152.00 K.R.O. Gramofoonmuziek. 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.45 N.C.R.V. Concert door een strijktrio. Beethovenmuziek. 6.407.00 K.R.O. Tuïnbouwpraatjc door J. v. Roosmalen: Do nieuwe richting in verband met het tekort aan boerderijen. 7.007.25 K.R.O. Spr. H. J. de Bakker uit Poeldijk: Glascultures. 7.30 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.003.45 Declamatie door Maria E. v. Ammers-Wafelbakker. 3.454.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Microfoondebutanten. 5.306.00 Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het Avro-Trio. 7.157.45 Schippersles. 8.0010.00 Concert. De stafmuziek van het 6de Regt. Infanterie Breda. J. D. Ra- husen, zang. 10.00 Persberichten. 10.15 Aansluiting van Leeuwarden. Ste- denkennismaking-avond. Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Hélène Cals, sopraan. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. II.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12 50 Orgelconcert.. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Licht orkestconcert. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Landbouwberichten. 7.05 Pianomuziek van Schumann. 7.20 Lezing: Seen on the screen. 7i35 Muziek. 7.45 Lezing: Reaction. 8.05 C. Shapre. cello. 3.20 Arne-concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Ultimatum" hoorspel van C. Lewis. II.25 Een verrassing. 11.4012.20 Dansmuziek. ,3 a d i o-P a r i s", 1744 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. toure-Bon.s.sc.v"-platcu. 8.50 „Die Walkure", opera van Wagner. Langen-berg, 462 M. 9.35 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Lenteconcert. 7.20 Concert. Wcrag-orkeöt en koor. In 11.204.20 Lezingen. •1.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Marschen voor orkest. 8.20 Lezing. Daarna orkestconcert. Hamburg, 395 M. 9.5010.50 Gramofoonmuziek. 10.50 Muziek v. scholen. I.20 Kinderconcert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Paganini-concert. 8.20 Lente-dansmuziek. II.10( Sluiten. Brussel, 512 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.85 Orkestconcert. 10.35 Sluiten, RADIOCONFERENTIE TE PRAAG. Heden wordt de internationale radio- conferentie te Praag geopend. De confe rentie beoogt, aan de bestaande golven- chaos een einde te maken en op grond van bindende internationale overeenkomsten eidelijk orde in den aether te brengen. De werkzaamheden van het congres worden verdeeld over drio commissies, namelijk een "juridische, een technische en een voor algemeene vraagstukken. De discussies zijn geheim en ook voor de pers niet toe gankelijk. Van dc telograaf-administratics zullen door delegaties vertegenwoordigd zijn Duitschland, Oostenrijk, België. Denemar ken, Egypte, Spanje, Estland, Letland. Frankrijk. Groot-Britiannië, Griekenland, Bulgarije, Hongarije, Ierland, Italië. Noor wegen, Nederland, Polen, Roemenië. Joe- go-Slavië, Zweden, Zwitserland, Tsjccho Slowakijo cn dc Sovjet-regecrïng. Van dc maatschappijen, die in Europa het radio verkeer onderhouden, zullen aan de confe rentie deelnemen de Radio Austria te Weenen, de Compagnie Générale de Télé graphic sans fil te Parijs, de Oomuaguio Radio Franqaise te Parijs, de Marconi Wireless Telegraph Company Ltd. te Lon den, de. Transradio te Berliin, dc Soeiété Radio Suisse, do Italo te Milaan, de In ternational Telephone Telegraph Cor poration te Londen en dc Volkenbond. Voorts worden verwacht delegaties van Union Internationale de Radiophouie te Genèvc, De Compagnie Internationale de Navigation Aerienne. een groep uit de 'Vereenigde Staten, en, als toehoorders, drie vertegenwoordigers van de telecrraaf- administratie van Nederlandsch-Indië. Op de agenda van de conferentie staar, drie punten: le. vordeeling van de golf longten bij den Europeesohen omroep op de basis, opgesteld op de conferentie van Washington in den helft van 1927, 2c. verdeeling dor golflengten voor dc z.g. vaste puntep,, 3c (op verzoek van de Ne derlandsche delegatie op de agenda ge plaatst) vaststelling van internationale informatievo on administratieve bepalin gen voor de amateurs-uitzendingen. De/, laatste aangelegenheid zal bovendien op een conferentie worden behandeld, welke nog dit jaar te 's-Gravenhage zal plaat vinden. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). Het waren prachfclmizen die hij zette, maar ze waren te kostbaar voor dc middelen waar over hij kon beschikken. De oude rente nier, ziende, dat de boel mis liep, was niet gek en liet beslag op alles leggen. Een ge rechtelijke verkoop volgde en Koller, die heel goed begreep, dat er voor hem een slaatje uit te halen was, kocht ze, liet ze voltooien en deed ze met een zoet winstje van de hand. Dit laatste kon Brand niet verkroppen. Hij maakte zichzelf wijs, dat die winst hem toch toekwam en dienten gevolge had hij tegen Koller een duivel- schen haat opgevat, dien hij nochtans zoo goed wist te verbergen, dat de buitenwe reld er niets van merkte en Koller zelf het allerminst. Na te vergeefs zijn diensten aan sommi ge bouwondersnemers gangeboden te heb ben had hij, hoewel met grooten weerzin, zich tot Koller gewend. Deze, wel wetende, hoe? bekwaam Brand was, nam hem in weerwil van zijn verslaafdheid aan den drank in dienst en wist danig partij te trekken van zijn bekwaamheid. Dadelijk had hij hem als hoofdopzichter aangesteld en hem de leidiDg toevertrouwd bij de uit voering van al zijn bouwwerken. Zóó wijs was hij evenwel zijn opzichter voortdurend onder controle te houden. Ja, somtijds be handelde hij hem met de grootste minach ting, vooral wanneer hij drónken geweest was. Hoowel inwendig wrokkend over zulk oen behandeling verdroeg Brand ze gedul dig, wel wetend, dat het uur der wrake wel eens voor hem zou slaan en dat dit iegonlijk al nabij was. Hij kende Koller's zwakheden: trots en eerzucht. En door dio twee ondeugden te vleien, gelukte het hem toch nog een beetje vertrouwen van zijn meester te verwerven. Koller was er trotsch op, dat een rij hui zen, die hij gebouwd had, door 't publiek de „Kollerhuizen" genoemd werden en om de eerzucht van zijn meester te strooien, kwam de opzichter nu met een grootsch voorstel voor den dag en wel om een heele nieuwe straat aan te leggen en die dan de „Kollerstraat" te noemen. Dit voorstel greep Koller met beide handen aan. Zijn naam zou daardoor vereeuwigd worden en de kosten, al liepen die ook in de miJlioe- nen, schrikten hem niet af. Daar al zijn on dernemingen met succes waren bekroond, zou ook deze moeten slagen, meende hij en Brand deed, als hij 't hierin volkomen met hem eens was en spoorde hem er zooveel mogelijk toe aan. „Ik zal aan de wereld eens laten zien, wat één onkel man vermag",' zei hij tegen zijn opzichter, toen ze samen het plan van den bouw besprak-" „En waarover v me nou sprekenl" vroeg Koller gedui. „In den loop van den morgen ben ik juffrouw Emma- Krul tegengekomen. Je weet wel, wie ik bedoel. Ik heb nog eens met haar gepraat." „En wat wist ze V' „Dat ouwe wijf is stapelzot." „Waarom „Ze vroeg ons nou al vijftien duizend gulden voor dat kleine hoekje grond." „Is ze gek?" riep Koller woodond. „Dat zei ik immers al, dat ze stapelzot is. Ik heb haar in haar gezicht uitge lachen, maar ze werd er heet nooli koud van en verzekerde, dat ze 't geen cent min der deed." Koller liep opgewonden heen en weer. Die zaak met die juffrouw Krul had hem al heel wat narigheid bezorgd cn liij wou dat daar maar eens voorgoed een einde aan kwam. Wat was nu eigenlijk 't geval? Voor het aanleggen van zijn straat had Koller een heel groot stuk bouwgrond aan gekocht en was dadelijk met den huizen bouw begonnen volgens 't plan door zijn opzichter ontworpen. In 'J; midden van het terrein lag evenwel'een stuk grond, dat hij nog niet had kunnen koopen. Het behoor de aan een ruim vijftigjarige ongehuwde dame, die 't verhuurd had aan iemand, die er een lijmfabriek op had gezet, welke den omtrek verpestte door een ondraaglijken stank. Dien grond moest en zou Koller heb ben, hoeveel ;t hem ook mocht kosten, want anders zou zijn gansche .plan in duigen val len. Hij had de dwaasheid begaan om alles door zijn opzichter te laten bedisselen, ten eerste, omdat Brapd praten kon als Brug man en ten tweede, omdat die juffrouw Krul nog zoowat een kennis van Brand was en deze beweerd had haar gemakkelijk te zullen overhalen. Toen alle pogingen van den opzichter gefaald hadden, had Koller een advocaat in den arm genomen en de zen op den man af gevraagd, of zij niet gerechtelijk tot afstand van den grond kon gedwongen woorden. Op het ontkennend antwoord van den rechtsgeleerde had Kol ler dc grootste domheid begaan, die hij begaan kon. Hij had er zijn vrouw op afge stuurd, maar die had de juffrouw zóó uit de hoogte en met zooveel minachting be handeld, dat mejuffrouw Krul haar veront waardigd de deur had gewezen. Na dit voorval had ze haar eiscli weer een paar duizend gulden hooger gesteld. Dit alles waarde Koller door 't hoofd, terwijl hij daar zoo opgewonden door 't kantoorvortrek liep te ijsberen. Hij kon 't maar niet verzetten, dat zoo'n eigenwijze ouwe tang, die eigenlijk krankzinnig ver klaard moest worden, hem, den grooten Koller, zulke hinderpalen in den weg legde en cr de oorzaak van zou worden, dat hij zijn plan niet zou kunnen verwezenlijken. Eindelijk -staakte hij dat heen en weer loopen, ging vlak voor zijn opzichter staan en zei barsch: „Jij hebt me bepraat om met het bouwen te beginnen, voordat we ook dien grond in ons bezit hadden en jij hebt gezegd, dat jij liaar wel zou weten te be.vegen om het stuk voor den gewonen prijs te geven. Waar blijf je nou?" „Kon ik weten, dat het zoo'n vervloekte stijfkop is?" „Je hebt toch gezegd, dat je haar kende en dat j[e 't zaakje wel zou klaarspelen?" „En dat zou ik gedaan hebben, als uw vrouw maar niet den heelen boel vergald -4iad „Zwijg daar maar over!" onderbrak Kol Ier hem. want aan dat voorval werd hij liefst niet herinnerd. „Maar wat ik zeggen wil dio juffrouw Krul moet door de wet gedwongen worden. Een dag of wat gele den heb ik er nog met haar neef, winke lier Boon je kent hem wel over haar gehad. Hij moot later alles van haar erven en die zei me, dat do grond niet vijf dui zend gulden duur genoeg betaald zou zijn. Hij zou 't er ten minste graag voor geven." „Dan is "t te hopen, dat ze cr maar gauw uitknijpt", zei Brand met een spot lachje. „Zo kan nog wel dertig jaar leven en om mijn plan uit to voeien i3 drie nog (e lang. Mijn bonijders lachen me uit!.... Weet jü een uitweg? Wat moet ik doen Laat eens hooren, als je 'n vent bent." „Afwachten. Zc zal wel toegeven. Let maar op, wat ik zeg." „Afwachten....' Dut is jouw eenigsie raad. Zeker van eewighcïd tot amen. .1 ij verbeeldt je slim te zijn en aan den uit weg, die er is en dien ik a.l pratende int" jou gevonden heb. heb jij nog nooit ge dacht „Wat bedoelt u?" vroeg Brand. Alvorens te antwoorden keek Koller eerst, of er soms iemand in 't aangrenzon- do vertrek was. Hij zag er niemand, maar sloot toeh de deur. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5