20ste Jaargang DONDERDAG 4 APRIL 1929 No. 6145 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND KERKNIEUWS e Seictoelie (Bou/fcant De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hum* en ver buur, koop en verkoop f 0,50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Over rechtsche samenwerking. Op de deputatenvergadering der A. R. Partij heeft de heer Golijn een rede gehou den, waarin hij o.m. ook heeft gesproken over de rechtsche samenwerking. Hij wierp een terugblik in het verleden en wees naar de toekomst. Van het verleden der rechtsche samen werking zeide hij: „Zelfs niet veel boven de 10 pet. van het zeteltal in de Tweede Kamer uitgaand, zijn we, zeide spr., op samenwerking aan gewezen. Uit dit besef is voortgekomen de samen werking, die geboren werd in de tachtiger jaar, hernieuwd in 1901, voortgezet eerst van 19081913 en nader van 1918 tot einde 1925, om toen weer uiteen te vallen. Het zou onredelijk zijn niet te erkennen, dat die samenwerking ons veel goeds heeft gebracht. Het volksdeel, dat wij het onze noemen, is uit den staat der vernedering, waarin het eertijds verkeerde, opgeheven. Inzake het onderwijs is aan het onrecht der 19e eeuw een einde gemaakt, ook al hebben wij alles nog niet bereikt.. Op het stuk van de vrijlating van den Dag des Heeren is er onmiskenbare vooruitgang vergeleken met een goede kwart eeuw geleden. Met de vrijheid der consciëntie worde ook op ander terrein, meer dan voorheen, rekening gehouden. Op sociaal terrein is. niet weimg tot stand gekomen, dat strekken lean om de maatschappelijke verhoudingen beter aan de beginselen van Gods Woord te doen beantwoorden. Maar evenmin valt te ontkennen, dat onder ons, aldus spr., ook een gevoel van teleurstelling bestaat over de schraalheid van den oogst op het stuk der wenschen, die ons meer in het bijzonder eigen zijn. Men heeft dat gedragen zoolang de samenwerking bestond en men opzag te gen de verbreking er van, wetend, dat bij andere constellatie voor onze beginse len niets beters te verwachten viel en zelfs de parlementaire kracht ontbreken zou om het optreden van een Kabinet met eigen politieke overtuiging mogelijk te maken." Deze woorden zou' een Katholieke politieke leider bijna letterlijk tot de zijno kunnen maken.... Evenzoo wat de heer Colijn zeide van een rechtsche samenwerking in de toe komst. „Nu de samenwerking eenmaal verbro ken is, mag niet verzwegen worden, dat herstel alleen mogelijk is, indien door de vroeger saamwerkende groepen de ernst van den huidigen politieken toestand wordt verstaan; de nadeelen, daaruit voor onze consfcitutioneele instellingen en voor de gewichtigste volksbelangen voortvloei end, worden begrepen. We zouden zeker niet kunnen vragen, dat alles, wat in ons beginselprogram of in ons uitvoerig stem bus-program van dit jaar voorkomt, ons zou worden ingewilligd. Maar evenmin zal men van andere zijde over het hoofi' mogen zien, dat wij mogen verlangen, dat er met onze levensbeginselen wordt gere kend. De invoering der evenredige verte genwoordiging heeft het samengaan onge twijfeld lastiger gemaakt. Ieder strijdt* bij de stembus zijn eigen strijd en het geT meensohappelijke in het electorale kamp is verdwenen. Maar ik mag aldus spre ker vandaag over zulk een samenwer king na de stembus tooh wel iets zeggen. En ik doe dit namens u, die hier ak deputaten ons kiezersvolk vertegenwoor digt. Wij achten nog steeds een samenwer king met groepen, die in het staatkundig leven van gelijke grondbeschouwingen als de onze uitgaan, om zoodoende tot steun van een optredend Kabinet te geraken, den meest verkieslijken weg. Omdat alleen in dien weg onze beginselen in daden en verordeningen tot hun recht kunnen ko men en omdat het algemeene landsbelang herstel der parlementaire practijk wen- schelijk maakt.. Maar we moeten dan vorderen, dat zulk een samengaan met waarborgen om ringd zal worden. Dat onzerzijds voor waarden gesteld zullen worden, die niet alleen recht doen wedervaren aan de groo- te volksbelangen, zooals wij die zien, maar die ook gericht zullen moeten zijn op de redelijke zekerheid eener rustige afwerking van een program, waaraan men steun belooft, opdat geen crises den aan gevangen arbeid onderbreken. Komt zulk een samenwerking niet, wel nu dan blijven we alleen staan." Ook dit is een verklaring, die wij voor onszelf niet veel anders zouden stellen Intusschen ma.g hieruit geconstateerd ten overvloede! dat de A. R. Partij, evenals de R. K., vóór alles wensoht, zoo mogelijk, een rechtsche samenwerking, die hecht is, een vernieuwde coalitie, op stevige V Protestantsche meerderheid? Niet zoo duidelijk heeft gesproken mr. J. Schokking op de te Amsterdam gehou den jaarvergadering der Chr. Hist. Unie. In zijn rede is eigenlijk zoo goed als niets over rechtsche samenwerking te vinden tenzij een paar vriendelijke woor den aan het adres der A. R. Partij. De heer Schokking heeft zich ten deze wat men wel noemt: op de vlakte gehouden. Na zijn rede werd het verkiezings-pro» gram behandeld. Hierbij is de verhouding met de R. K. Staatspartij ter sprake ge komen. Na toelichting van den afgevaardigde van Amersfoort van het door die afdee- ling ingediende amendement om den pas sus: Nederland wordt bestuurd „met de beginselen der reformatie als beheerschen- de factor" verklaarde de voorzitter, dat het geenszins de bedoeling is geweest eenige groep, met name de R. K., aan stoot te geven. Hij achtte het echter ge- wenscht, dat uitkome, dat de C. H. Un - in het protestantisme meer dan een kleur loos beginsel ziet. Als de bedoelde verklaring in het Chr. Hist, program zóó onschuldig is en zoo „kleurloos", als de heer Schokking ze hier wel ietwat zonderling oi. voorstelt, dan zullen wij er ons nifet aan stooten en er vrede mee kumien nemen. Maar de heer Schokking liet er op vol gen, dat hier in Nederland een Protestante sohe meerderheid is. Deze verkeerde voorstelling moet uen nu toch 'ns ein delijk loslaten. A!# 't zóó feitelijk was, zouden wij dat, natuurlijk, ook erkennen. Maar in Nederland is geen Protestant sche meerderheid, als men tenmin- sf0«in het Protestantisme meer dan een kleurloos beginsel ziet"! FRANKRIJK. GEEN REVOLUTIE IN MONACO. Vorst en onderdanen komen tot overeenstemming. Uit Monaco komt bericht dat de drei gende „revolutie" daar bezworen is. De vorst heeft zich bereid getoond met de aigetreden leden van zijmNationalen Raad een bespreking te houden. De gewezen afgevaardigden legden hem een lijst van hun piscben voor en daarop heeft de vorst plechtig beloofd dat de gemeenteraadsverkiezingen vóór 1 Juni gehouden zouden worden en dat daarna, op de gebruikelijke wijze, ook een nieuwe Nationale Raad gekozen zou worden. Voorts kwam men overeen dat er geen conferentie van Fransche rechtsgeleerden, waarin de vorst vertegenwoordigers van Monaco zou benoemen, bijeen zou komen om wijzigingen in de grondwet uit te werken. Daarbij zal het denkbeeld over wogen worden, om een commissie van hooge ambtenaren en vertegenwoordigers van het volk in te stellen, die den vorst in moeilijke tijden ter zijde zal staan. Wat de klacht betreft, dat het Casino in gebreke was gebleven de voorziening van het vorstendom met gas, water en electriciteit naar beüooren te regelen, is besloten dat vertegenwoordigers van de gekozen lichamen, in samenwerking met den vorst en de administratie van het Casino, zullen overwegen welke hervormin gen in het tegenwoordige stelsel aange bracht kunnen worden. Aan het einde van de bijeenkomst heb ben do vroegere leden van den Nationalen Raad hun trouw aan den vorst en aan de leden van zijn familie betuigd. OOSTENRIJK. HET KABINET TREEDT AF. Seipel beschouwt zich als een hinderpaal. Voor de jnt wikkeling der republiek. Bondskanselier dr. Seipel heeft gisteren middag bij den bonds-president het ont slag van het kabinet ingediend. De bondspresident aanvaardde het ont slag en belastte het kabinet voorloopig met de behandeling der loopende zaken. Een verklaring van dr Seipel. Aan de indiening van het obtslag ging een minieterr. ac'' 'uV af, waarin Seipel een verklaring aflegde betreffende den toestand der republiek. Hij zeide, dat deze zich den laatsten tijd in gunstigen zin had gewijzigd en dat het staatsleven zich op den weg naar een normale ont wikkeling bevond. Er kon thans een be langrijke stap vooruit worden gedaan, waarbij hij o.a. dacht aan de bevordering van den woningbouw, aan een regeling van quaesties op het gebied van den wo- ninghuur, de hervorming der justitie en de bevoegdheden der politie. Daar men evenwel zijn persoon beschouwde als een hinderpaal tegen deze ontwikkeling, nam hij ontslag. Op voorstel van vice-kanselier Hartleb besloot de ministerraad tot het aftreden der geheele regeering daar de door Seipel opgegeven redenen voor zijn ontslag in gelijke mate alle leden der regeering betroffen. Aanvallen op zijn persoon als priester. Omtrent het aftreden van bondskanse lier dr. Seipel verklaarde de voorzitter van de Weensche afdeeling der Christe- lijk-sociale partij Kunschak gisterenavond in een vergadering, d»4, Feipel's besluit moet worden toegesumeven aan zuiver particuliere overwegingen. Daar men er aanstoot aan had genomen, dat hij gees telijke is, heeft hij thans onherroepelijk besloten, de regeeringszaken aan een an der over te dragen; bij kan zich er dan van vergewissen, of hoé condor hem beter gaat. Ook in de kringen -r«n den Landbouw wordt verklaard, dat dr. Seipel wegens de voortdurende aanvallen op zijn per soon als priester is afgetreden. LITAUEN. Massa-arrestaties te Kowno. Volgens uit Kowno ontvangen berichten heeft de politie vrijwel alle leidende leden der Litausche sociaal-democratische partii gearresteerd. Naar door de politie ter zake wordt medegedeeld, betrof het het slniten van een geheime bijeenkomst in de redae- tiebureaux van het blad „Sozialdemokra- tats". Het gebouw werd door de politiebe ambten omsingeld, die alle aanwezige en aankomende personen, in het geheel meer dan 100, jn hechtenis nam. Voorts is een huiszoeking verricht in het gebouw van den bond van vakvereenigin- gen te Kowno, waarbij eveneens een aan tal attestaties plaats vond, tervpijl diverse documenten in beslag werden genomen. CHINA. DE NIEUWE BURGEROORLOG. Hahkau beschoten. Geen groote schade aangericht. Bank te Canton bestormd door communisten. De stad Hankau is gisternacht door Chi- neesche kanonneerbooten gebombardeerd; ondanks het feit, dat de beschieting een half uur duurde, werd geen noemenswaar dige schade aangericht. De commandant der Hankau-troepen is per vliegtuig de stad ontvlucht, vermoedelijk naar de provincie Sjantoeng. In den Jangtse, beneden Hankau, zou den mijnen zijn gelegd om te voorkomen, dat de kanonneerboten uit Nanking de stad naderen. Het gedeelte van het Woehanleger, dat uit Hoepeh-soldaten bestaat, zou bereid zijn naar Nanking over te loopen. De val van Woehan wordt nog vóór liet einde van deze week verwacht en Nanking schijnt hiervan vast overtuigd te zijn. Reeds zijn besprekingen gevoerd over de benoeming van nieuwe provinciale commissies voor Hoepeh en Hoenan. Een vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën heeft op dracht gekregen naar Hankau te gaan, om het beheer over alle financieels departe menten op zich tc nemen. In Hankau schijnt de toestand zeer kalm te zijn. Algemeen woi-dt verwacht, dat de Kwangsi-troepen zich zonder verzet zullen terugtrekken en vele Chineezen te Sjang hai meenen, dat Feng Joe-sjiang gereed staat Hankau binnen te -trekken.' Tot dus ver schijnt hij echter geen troepenafdeelin- gen naar het Zuiden te hebben gezonden. Toen de Kwangsi-partij bemerkte, dat zij noch door Feng Joe-sjiang, noch door Kwantoeng werd geholpen, schijnt zij be sloten te hebben zich naar haar eigen provincie terug te trekken en het is waar schijnlijk als gevolg daarvan, dat er van ernstige gevechten geen sprake" isin do berichten van het front wordt ook geen melding gemaakt van dooden of gewon den. In Canton hebben gisteren communisti sche benden getracht de staatsbank .te be stormen do waoht bood echter weer stand en heeft 26 communisten doodge schoten. Moekden verklaart zich voor Nanking. Een voor de regeering te Nanking ver heugend feit is, dat Moekden zich ten gunste van Nankings politiek tegenover Woehan heeft uitgesproken. In de verklaring van Moekden wordt de burgeroorlog, zoo spoedig uitgebroken nadat het land onder centraal bewind is gebracht, afgekeurd en de blaam hierover geworpen op de regeering te Woehan. Moekden is van meening, dat Nanking zeer edelmoedig is geweest in de pogin gen om vijandelijkheden te vermijden, doch nu de strijd eenmaal is uitgebroken dient die volgens Moekden zoo spoedig mogelijk ten einde gebracht te worden, wat alleen kan geschieden al6 alle partijen de centrale regeering steunen. Groote buit der Nanking- troepen. Door het hoofdkwartier van Tsjang Kai- sjek te Kioekiang wordt medegedeeld, dat de nationalisten gisteren 5000 man van de Hankau-groep hebben gevangen genomen en er in zijn geslaagd 4000 geweren en 21 kanonnen buit te maken na de gevechten te Hwangtsjau. MEXICO. DE OPSTANDIGE BEWEGING. Alweer een „beslissende" nederlaag. De opstandige troepen, die zich na den slag bij Jiminez op la Reforma hebben te ruggetrokken, zijn (aldus wordt uit New York gemeld) aldaar door het uit 12.000 man bestaande leger van generaal Alma- zan beslissend verslagen en volkomen uit een gejaagd. 500 opstandelingen werden gevangen genomen en velen gedood of zwaar gewond. De rest der opstandige troepen is op de vlucht gegaan. Een po ging om de stad Nacó in den staat Sonora in te nemen werd door Mexicaansche mi- trailleurafdeelingen verijdeld. Algemeen wordt aangenomen, dat na de verplette rende slag bij Jiminez en onder de omstan digheden, waarin de rest van het leger der opstandelingen verkeert de revolutie in Mexico definitief is neergeslagen. BENOEMINGEN. In bet Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Etten bij Terborg den weleerw. heer Ch. Th. J. Kars; tot pastoor te Hui$sen (O. L. Vr.) den weleerw. heer B. Braakhuis en tot pastoor te Loenen (Veluwe) den weleerw. heer W. Th. Smulders. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND» Het kabinet van mgr. Seipel in Oosten rijk treedt af. Uit Mexico wordt weer gemeld, dat de revolutie thans definitief neergeslagen is De Australië-vliegers zijn nog steeds zoek. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Te Delft is gisteravond plotseling over leden de zeereerw. Pater Ph. van Kessel O.F.M., pastoor aldaar. (Kerkn., 1ste blad). De Deputaten-vergadering der A. R.- Partij. (1ste blad). De Jaarvergadering der Chr. Hist. Unie. (lsto blad). LEIDEN. Oproep voor een vergadering ter op richting van een algemeene R. K. Propa- gandaclub. (2de blad). PATER PH. VAN KESSEL 0. F. M. t Met ontroering zullen ook vele Katho lieken in Leiden vernemen, dat gisteren plotseling is overleden de zeereerw. pater Philibertus H. A. van Kessel, pastoor der parochie van den li. Joseph to Delft. Van Februari 1 *94 tot Maart 1905 is pa ter van Kessel kapelaan geweest in de Hartebrug-parochie. En bij allen, dio hem hebben gekend, leeft nog de herinnering aan den ijvervollen priester, den wijzen en toegewijden raadsman. Pater van Kes sel was een man van daden, steeds rechtaf en toch ook met beleid op zijn doel afgaande. Als hij na kalm beraad in zag, dat en hoe iets tot stand moest ko men, dan deed hij 't, dan kwam 't er ook. Daarover kan Katholiek Leiden getui gen, waar hij do Volksbondafdeeling heeft opgericht met eigen gebouw. Van den Volksbond was hij de eerste geest, advi seur; aan den Volksbond had hij gegeven zijn hart, dat, soms onder een schijn van stijve koelheid, zoo veel echt priesterlijke en echt hartelijke liofdc omvatte. Vele parochianen van do Hartebrug en vele oudere leden van den Volksbond zullen zich die liefde met dankbare waardeering herinneren. In Delft heeft pastoor v. Kessel zeer veel weten tot stand te brengen voor zijn parochie, voor heel katholiek Delft. Be geesterend ijveraar voor zuiver-godsclien- stige vereenigingen, met name voor dc. Derde Orde, gaf hij zijn krachten ook met onafgebroken toewijding aan het katholiek organisatieleven in de maatschappij, spe ciaal aan dat der jeugd. Dc Kerk van den H. Joseph tc Delft staat daar als een getuigenis van zijn liefde voor dc schoon heid van Gods Huis! Het eterven van dezen priester is ge heel onverwachts gekomen. Tegen kwart voor tien gisteravond vond men den pastoor bewusteloos op zijn kamer. In allerijl werd hem nog hef H.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1