KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN SPORT JEUGDLECTUUR. Het hoofdbestuur van de St. Augustinus- vereeniging van R. K. bijzondere onder wijzers in het bisdom Haarlem, heeft thans een conclusie gepubliceerd, naar aanleiding van de ontvangen rapporten over „Jeugdlectuur", welk punt in den afgeloopen winter in de afdeelingcn is be handeld. De conclusies luiden als volgt: I. Tot geschikte jeugdboeken behoo- ren: a. Kath. lectuur met paedagogische strekking; b. ontspanningslectuur met Kath. strekking; c. neutrale ontspannings lectuur, mits absoluut onschadelijk. II. Boeken berustende op scheppende fantasie, zooals sprookjes uit de werken van Jules Veine, behoeven uit de biblio theken niet te worden geweerd. III. Jeugdboeken behooren geillus- treerd te zijn. IV. De technische uitvoering behoort te voldoen aan de volgende eischen: a. typografisch goed verzorgd; b. niet te klei ne letter; c. stevig ingenaaid; d. kunstzin nig van opvatting; e. marge niet te breed, flinke inhoud; f. pakkende titelillustratie. V. Er bestaat een tekort aan: a. psy chologisch goed verzorgde heiligenlevens; b.' historische lectuur, geschikt voor de Katholieke jeugd; c. Katholieke meisjes boeken; d. reisbeschrijvingen; e. levensbe schrijvingen van onze groote mannen. VI. Het verdient geen aanbeveling op onze scholen, in de hoogere leerjaren, een speciale kindercourant te laten lezen. VII. Het is wenschelijk aan elke school een afzonderlijke schoolbibliotheek op te richten. VIII. Het verdient aanbeveling ixl de hoogere leerjaren een geschikt boek in de klas te laten voorlezen. IX. De schoolbibliotheek behoort het onderwijs in bepaalde vakken te steunen en aan te vullen. X. Een enquête over den smaak der leerlingen verdient geen aanbeveling. XI. De onderwijzer bevordere de lezing van goede boeken: a. door aanbeveling aan de leerlingen; b. door voorlichting der ouders (het organiseeren van tentoon stellingen); c. door propaganda in de pers; d. door opwekking aan den plaatselijken boekhandel om voldoende Kabh. jeugd boeken smakelijk te etaleeren. BENOEMINGEN in het Bisdom Roermond. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan den Zeereerw. heer J. H. Aloffs als pastoor te Hulsberg en heeft be noemd tot pastoor te Hulsberg den Wel- eerw. heer J. Kerckhoffs en tot pastoor te Merkelbeek den Zeereerw. heer dr. J. G. J. S. Krijn, aalmoezenier van sociale werken te Venlo. Pastoor Th. J. v. d. Laar. De Zeereerw. heer Th. J. v. d. r/aar, pastoor te Medemblik, is ernstig ongesteld. Pater M. Wennekendonk O.P. f Te Nijmegen is op 57-jarigen leeftijd overleden de Weleerw. Pater M. Wenne kendonk O.P. Pater Wennekendonk, die steeds een wankele gezondheid had, was lid van het Missie-actie-comitó voor Nederland, waar in hij de Orde der E.E. P.P. Domincanen vertegenwoordigde. Hij maakte eenige mis sie-reizen naar de West en vergezelde in 1900 den toenmaligen generaal, pater Theissling op een moeilijke missie-zending naar Chili. De laatste jaren was pater Wennekendonk praeses van het Dominica nerklooster te Langeboom bij Grave en daarna vertoefde hij om gezondheidsrede nen in de pastorie der paters Dominicanen te Neerbosch bij Nijmegen. ONZE KAASEXPORT. Een vergelijking met Zwitserland valt ten gunste van Nederland uit Cijfers die heel weinig in de kraam van onze handelspoli tieke activisten te pas komen. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart schrijft aan de „N. R. Crt." o.m.: De lozers van dit blad zullen mot ge noegen hebben kennis genomen van een bericht, waarin werd gewezen op de be langrijke ontwikkeling van den Nederland- schen kaasuitvoer en op het feit, dat in de laatste 3 jaar Nederland den grootsten kaasexport had van alle kaas- produceerende landen ter wereld. Dikwijls echter wordt door de kaaspro ducenten geklaagd over de vele buiten- landsche handelsbelemmeringen en hooge invoerrechten. En de voorstanders van ac tieve handelspolitiek hebben, mede in het belang van den kaasexport, gepleit voor wijziging in onze beproefde vrijhandels politiek. Zwitserland werd ons als voor beeld ter navolging voorgehouden. Dit land voert actieve handelspolitiek, het „vecht" met andere landen tot het verkrijgen van voordeelen, terwijl daarentegen Nederland volhardt in een houding van lijdelijkheid en „met leege handen" komt, wanneer het met apdere landen moet onderhande len over het afsluiten van handelsverdra gen. Vooral Spanje, een der grootste han delspolitieke zondaars, zou ons het leven lastig maken, terwijl Zwitserland, dank zij zijn actieve handelspolitiek, bij dit land allerlei voordeelen zou kunnen behalen, die aan onzen neus voorbijgaan. Nu is er reeds in do voortreffelijke ge schriften van den heer J. E. Vleeschhou- wer op gewezen, dat men bij vergelijking van de cijfers van onzen totalen kaas- uitvoer en van het deel, dat daarvan naar Spanje gaat, met de overeenkomstige cij fers van den Zwitserschen uitvoer tot heel andere resultaten komt. En nu de cijfers over 192S voor beide landen vaststaan, kan het zijn nut hebben ze nog eens in aansluiting bij die der voorgaande jaren af te drukken en ze ter overweging aan te bevelen aan hen, die maar steeds om actieve handelspolitiek jammeren. In de eerste plaats laat ik hier volgen de cijfers van den totalen kaasuitvoer van Nederland en Zwitserland Nederland Zwitserland 1913 65.924 tonnen 36.100 tonnen 1922 66.213 20.40Q 1923 61.982 17.150 1924 77.271 19.040 1925 79.702 22.630 1926 84.236 23.413 1927 97.326 32.414 1928 92.080 26.868 Sinds 1923 is de kaasexport van beide landen vooruitgegaan behalve in het laat ste jaar, hetwelk voor beide landen een inzinking vertoont. Doch wanneer men nu vraagt naar de mate van vooruitgang, zoo wordt Zwitserland verre door Nc- dorland overtroffen. Nederland exporteer de in 1928 bijna 40 pet. meer dan in 1913, Zwitserland ruim 28 procent minder. Nederland heeft dus zijn uitvoer tegen over den voor-oorlogstoestand aanmerke lijk verbeterd, Zwitserland is ondanks zijn actieve handelspolitiek nog niet zoo ver, dat daar het uitvoerpeil van 1913 kon worden bereikt. Wat nu den uitvoer der beide landen naar Spanje betreft zien de cijfers er als volgt uit. Uitvoer van baas in tonnen: Nederland Zwitserland 1913 895 342 1922 3262 272 1923 3012 342 1924 2796 290 1925 2871 329 1926 3295 - 392 1927 3397 727 1928 3842 774 Dat deze cijfers een voor, ons land on- gunstigen indruk maken, zal geen mensch kunnen volhouden. De uitvoer van Neder- landsche kaas naar Spanje beloopt thans ruim vier maal zooveel als vóór den oorlog en met alle activiteit heeft Zwitserland het niet verder weten te brengen dan tot een goede verdubbeling. Scheen het aan het eind van 1927, dat Zwitserland den achterstand bij Nederland ging inhalen, zoo toont de Nederlandsche uitvoer in 1928 al weder een vooruitgang van 13 pet. tegen een vooruitgang van niet meer van 6.4 pet. voor Zwitserland. De nieuwe Belgische pachtwet. Do nieuwe Belgische Pachtwet is thans gepubliceerd in de Belgische Staatscou rant de „Moniteur Beige". De belang rijkste bepalingen er van zijn de volgende: le. Wijze van bebouwing. De vrijheid van den pachter ten opzichte van de wijze van bebouwing en van de beschik king over de gewonnen voortbrengselen is onbeperkt. 2. Duur der pacht en opzegging ervan. De pachttermijn is bij eerste ingebruik neming op ten minste 9 jaar vastgesteld. In zake de eventueel nadien plaats vin dende verdere verpachting is geen mini mum termijn bepaald. Voorgeschreven is een opzeggingstermijn van twee jaar. 3e. Bijzondere rechten en plichten van den pachter. De pachter hoeft het recht alle werken uit te voeren en ook gebou wen, enz. te plaatsen, indien zulks strookt met de bestemming van het gepachte goed. Indien de uitvoering geschiedt met schriftelijke toestemming van den verpach ter, mag de pachter een en ander niet doen verdwijnen en is de verpachter ge houden tot overneming ervan bij het ver strijken van de pacht. Voorts heeft de pachter bij zijn vertrek recht op vergoe ding voor het stroo, do meststoffen, enz., welke door hem worden achtergelaten, alsmede voor de door hem aangebrachte verbeteringen van wegen, afsluitingen, greppels, enz. Daarentegen is de pachter verplicht tot schadevergoeding aan den verpachter, indien hij in gebreke is geble ven het land in voldoende mate te onder houden of schoon te houden. 4e. Rechten van erfgenamen van een overleden pachter. Volgens het Burgerlijk- Wetboek blijft bij sterfgeval de pacht doorloopen. De nieuwe pachtwet maakt het nu mogelijk om ingeval het voor de erfgenamen of rechtverkrijgenden te be zwaarlijk is met de pacht door te gaan, deze op te zeggen mits binnen 1 jaar na het overlijden. Eene dergelijke opzegging heeft betrekking op een termijn van drio maanden. 5e. In geval het land van eigenaar ver wisselt, mag de nieuwe eigenaar den zit- tenden pachter niet dadelijk uitzetten, zelfs wanneer de huur niet officieel vast staat of geen vaste datum dienaangaande is bepaald. Een opzeggingstermijn van 2 jaar dient in acht te worden genomen. KANTONGERECHT HAARL.MEER. De Lisser politieverordening in strijd met de wet. Het schriftelijk vonnis in de zaak tegen A. B. te Blcemendaal, die te L i s s e wa6 geverbaliseerd omdat hij tijdens de Bloe mententoonstelling een auto had doen ver blijven op den Grachtweg, terwijl B. en W. van Lisse hadden verordend, dat in verschillende straten geen auto's 'mochten staan, en deze op een parkeerterrein moes ten gestationneerd worden, luidde, dat het feit, dat verdachte ten laste is gelegd, be wezen is, maar niet strafbaar, omrec'en de redactie van de politie-verordening te Lisse in strijd is met art. 325. Verd. wordt van alle rechtsvervolging ontslagen. In dezo zaak werd m een vorige zitting gepleit door Mr. F. A. Bijvoet te Haarlem, die betoogde, dat dè politieverordening te Lisse niet bin dend was. Water bij de melk. Mej. A. v. M., eebtgenoote van A. v. d. M. te O u d-A d e, was verd. water bij de melk gedaan te hebben, althans door den keuringsdienst was 12 pet. water in de melk bevonden. Verd. ontkende. Ter staving van haar bewering had verd. haar echtge noot en dienstknecht medegebracht. Ook werd zij door eon verdediger bijgestaan. Haar echtgenoot verklaarde, dat als hij ge weten had, dat er water in de melk was ge weest in bedoelde bus, hij het dan liever voor do varkens had geworpen, dan dat hij er een monster nit had laten meten. De Kantonrechter zeide: „U was zeker ver rast". Kan u verklaren, hoe dat water in de melk is gekomen. Getuige antwoordde, dat het niet onmogelijk is, dat een derde do melk uit do bussen haalde, en er dan water voor in de plaats deed. Getuige G. Hassing, dienstknecht bij verd., had het vee in het land gemolken, dan ging hij met een schuitje terug en zette de melk op de wal neer. Water werd er niet bij gedaan. Het vrouwtje ontkende sterk er water in gedaan te hebben, want de Kantonrechter strafte het zoo zwaar en daarom had ze het gelaten. De verdediger bestreed de ten laste legging. De melk was niet ten verkoop in voorraad, zooals de dagvaarding luidde; de melk was voor een jaar te gelijk verkocht, dus was reeds ver kocht. Het O. M. eischto een boete van 80 of 80 dagen. De verdediger pleitte voorts clementie indien veroordceling zou moeten volgen. De Kantonrechter was het niot eens met verdediger, omreden de melk niet voor een vaste prijs verkocht is, en achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen. Verd. heeft te zorgen dat geen water in do melk werd bevonden. De straf vindt de Kantonrechter te licht; uitspraak 100 of 100 dagen. Door de mist M. R. te Leimuiden heeft op 22 Jan. gereden met een motorrijtuig zonder licht en zonder achterlicht. Verd. erkende de ten laste legging. Hij had dit gedaan, omdat het zoo mistig was. Eiseh van het O. M., in aanmerking nemend de omstandigheden, G of 6 dagen. De Kantonrechter deed er nog 1 af. Op 't nippertje aangereden. A. W., chauffeur te Haarl.meer, heeft op 8 Febr. gereden met een auto op den Aals- meerderweg te Aalsmee r-Oost, en heeft bij het passeeren niot voldoende naar links uitgeweken. Verd. heeft toen den politie agent van Boven aangereden. Verd. heeft niets van een aanrijding gezien. Getuige agent van Boven te Aal-meer verklaart dat verd. zoo dicht langs hem heen ging, dat hij een klap van de bok kreeg; getuige is nog buiten dienst omdat zijn schouder ont wricht was. Het was klaar dag. Getuige Bakker te Aalsmeer verklaart gezien te hebben, dat verd. passeerde en kan niet begrijpen, hoe het mogelijk is, dat er aan gereden is. De Kantonrechter vraagt of getuige niet wat veel mot verd. erover ge sproken heeft. Dit ontkent getuige. Het O. M. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Had verd. voldoende uitgeweken dan was geen aanrijding geschied. Eisch 25 of 25 dagen. Verd. meende niet te kun nen helpen wat „zijn" achterend doet. De Kantonrechter vindt, dat verd. daarvoor aansprakelijk is. Uitspr. conform. Niet voldoende rechts gehouden. C. P.' A. de H. te Leiden laat verstek gaan. Verd. is ten laste gelegd te L e i m u i- d e n een auto aangereden te hebben, die gqheel rechts stil stond. Getuige Jan Baard- 86, chauffeur te Leimuiden, verklaart dat er twee auto's aankwamen; de eerste passeer de goed, de tweede reed hem aan. Getuige Th. J. van Ieperen, expediteur te Rijnza- terwoude, verklaarde, dat verd. ruimte vol doende had om te passeeren, maar te veel links heeft gereden. Eisch O. M. 30 of 30 dagen, uitspr. 25 of 25 dagen mot toewij zing van de 25.schade. Drie looze visschers. J. V., Jac. V., C. S., allen te Leiden, hebben op 3 Maart ieder een hengel te water gehad zonder schriftelijke vergun ning. Het vischwater was gelegen aan den Uiterwcg en behoorde aan „Terra Nova". Verd. waren op Zondag gaan visechen om een vischje te verschalken, maar het kwam hun slecht te staan, wan1 om in genoemd water te visschen moet men voorzien zijn van een schriftelijke vergunning en deze hadden zij niet. Hun gemachtigde vröeg aanhouding tot een volgende zitting. De Kantonrechter bepaalde de verdere behan deling op 11 April. HAAGSCHE RECHTBANK. Een valschen rijksdaalder uitgegeven. Een tuinder uit Naaldwijk had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens het uitgeven van een valschen rijks daalder. Verdachte erkende het feit. Hij had zelf een valschen rijksdaalder ontvan gen en hoewel hij zich van de valschheid bewust was, heeft hrj toch het muntstuk weder uitgegeven. Eiseh: 25 boete subs. 10 dagen hech tenis. Diefstal van Boerenkool. Wegens diefstal van 20 kisten met boe renkool, welke opgeslagen waren bij de Sandersbrug onder de gemeente Rijswijk om te worden verscheept, gepleegd op 9 December j.l., is tegen de kooplioden M. Th. V. en C. de L., beiden te 's-Gravenha- ge, ieder 2 maanden gevangenisstraf ge- ei scht. De moord te Holten. De Almelosche rechtbank heeft G., bak kersknecht te Hengelo, die in Augustus van het vorig jaar J. M. te Holten van het leven beroofde, vei'oordccld tot 5 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis en daarna ter beschikking stelling van de Regeering. De rechtbank verwierp het verweer, dat beklaagde het meisje op eigen verzoek zou hebben gedood. Do eisch was S jaar. Oplichting. Het gerechtshof to Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak van E. C. on H. L„ door de rechtbank te Zutphen veroor deeld onderscheidenlijk tot 2 maanden en een maand gevangenisstraf, wegens oplich ting (het verkoopen van niet-antieke bor den voor antiek). In hooger beroep had het Hof te Arnhem dit vonnis bevestigd, de Hooge Raad had het gecasseerd, en naar het Gerechtshof te Amsterdam verwezen, dat beide verdachten veroordeeld heeft tot 160 boete of 30 dagen hechtenis. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Uitslag 1 April. lo klasse. A Amsterdam: Wilskracht 2G.V.O. 02 A'dam: R.K.A.V. 2The Unity 13 C R'dam: SpartaanBlauw Zwart 12 Den Haag: Gr. FlorisD. EL L. 2 21 Den Haag: R.I.A. 1S.D.C. 22 2 e klasse. C Haarlem: D.S.S.Lisse 2 10 D Naaldwijk: WestlandiaV.A.P. 53 Loosduinen: G.D.A. 2Wilhelmus 13 Poeldijk: P.F.C.—V.V.L. 3—2 E SchiedamExcelsior 2St. Lodew. 10 3e klasse. A Krommenie: G.V.O. 2A.R.C. 2 11 CVolendam: Volendam 2The Vict. 47 D Lisse: Lisse 3—S.J.O. 3 31 ENoordwijlc: S.J.C. 2D.V.O. 11 F Den Haag: Gr. Floris 2G. Zwart 00 G SchiedamExcelsior 3Celer 2 32 R'dam: Spartaan 3—S.G.V. 22 Bcrlcel: T.O.G.St. Lodewijk 2 21 4e klasse. A Krommenie: G.V.O. 3Vitesse 2 18 Zaandam: V.V.Z.D.E.M. 3 39 B A'dam: Z.P.C. 3—S.E.V. 2—4 C A'dam: De Meer 4Wilskracht 4 61 Purmerènd: Purmerend 2Z.P.C. 2 27 A'dam: P.V.C.B. 2—D.O.S.S. 2 3—0 ER'veen: D.O.S. 2—S.J.C. 4 4—1 Ocgstgecst: Teijlingen 3—O.V.V. 2 30 F Naaldwijk: Westlandia 2D.H.L. 3 15 G Den Haag: Gr. Floris 3S.D.S. 11 Poeldijk: P.F.C. 3Valkeniers 20 Loosduinen: G.D.A. 3P.F.C. 4 03 H R'dam: Duiven 3Velox 33 RMam: V.G.M. 2—S.F.L. 1—3 R'dam: Celer 3—St. Lodewijk 3 44 5e klasse. A Delft: D.H.L. 4-V.A.C. 2 1—6 B R'dam: S.F.Li. 2Spartaan 4 1—3 Lustrumbeker-competitie. Heemstede: H.B.C. 3Zwaluwen 3 12 A'dam: Zwaluwen 4Amsteldijk 2 24 Santpoort: Santpoort 3Amsteldijk 1 42 Nieuwendam: V.V.A. 2R.K.A.V. 3 121 Purmerend: PurmerendVitesse 24 Om den Lustrumbeker. 0. V. V. I—Leiden ,11 10—1. Als de scheidsrechter beginnen blaast, is O.V.V. compleet, terwijl Leiden haar sterkste elftal in het veld brengt. Leiden wint den toss en verkiest den sterken wind in den rug. Leiden, geholpen door den stevigen wind, is dan wel iets ster ker, maar de O.V.V.achterhoede is weer in goede conditie en geeft niet thuis. De O. V.V.-voorhoede werkt snel en doortastend en is daarom zeer gevaarlijk. Bij één van die aanvallen schiet v. Noort van verren afstand hard in, de keeper grijpt maar kan het schot niet keeren (10). Door dit suc ces aangemoedigd trekt O.V.V. weer ten aanval en binnen 2 min. schiet v. d. Berg onhoudbaar in (20). Dan wordt er even gestaakt voor de regen, waarna O.V.V. met 10 man terugkeert. Leiden 'valt ver woed aan en na een kwartier schiet P. Brussel netjes in (21). O.V.V., aangemoe digd door het publiek, trekt dan ten aan val, voor het Leiden-doel raakt een O.V. V.-er geblesseerd en moet dan voor een tijdje het veld verlaten. Bij een corner op het Leiden-doel springen 2 spelers tegelijk naar den bal, en deze vliegt in het Leiden- doel (31). De Leiden-speler Kraan blijft liggen, hij wordt weggebracht en komt niet meer terug. Tot de rust komt er geen verandering meer in den stand. Na de rust is het een vrij eentonig spel. O.V.V. heeft nu den sterken wind mee en Leiden komt zelden over de helft. Reeds spoedig vergroot v. Noort den voorsprong (41). Kort hierop maakt v. d. Berg 5 en 6. Als de Leiden-achterhoede' den bal niet meer kan wegwerken schiet Verhoog den bal in eigen doel (7—1). v. Noort maakt er dan 8—1 van, terwijl v. d. Berg en Bour- gondie respectievelijk den stand opvoeren tot 101. Door dit succes plaatst O.V.V. zich in de volgende ronde. Bravo O. V. V.-ers Het tweede bracht het er minder for tuinlijk af door van Teylingen III met 30 te verliezen. Volgende keer beter hoor! R.-K. V. V. „Blauw Zwart". Blauw Zwart I heeft Maandag haar lOen wedstrijd gewonnen tegen Spartaan I te Rotterdam De uitslag was 12. Nu is BI. Zwart dus definitief kampioen. Het tweede elftal speelde thuis tegen Wilhelmus IIdeze wedstrijd werd door den scheidsrechter gestaakt wegens te ruw spel. De stand was toen 21 voor Blauw Zwart IL LAWNTENNIS. 0m den Davis Beker. Nederland wint nu reeds van Portugal. Het bestuur van den Portugeeschen Lawn tennis Bond heeft aan het bestuur van den N.L.T.B. bericht dat het onmoge lijk is om een ploeg te zonden voor den wedstrijd, welke in ons land gespeeld zou worden, noch voor de laatste week in April, noch voor de eerste week in Mei, wellto week de laatste is. waarin de eerste ronde gespeeld raag worden. Dus heeft Nederland door een papieren overwinning de tweede ronde voor den Da- vis-beker bereikt. ZWEMMEN. Nederlaag van Arne Borg in Honoloeloe. Bij een zwemwedstrijd in Honoloeloe werd Arne Borg geklopt door den jongen Amerikaan Grabbe, die de 400 M. zwom in 5 min. 2.5 sec. De tijd van Arne Borg was 5 min. 2.7 sec. Borg trachtte zijn nederlaag niet te verontschuldigen, doch verklaarde slechts, bij de volgende ontmoeting op 11 April a.s. revanche te zullen nemen. „Tel" SCHIETEN, Onderofficiers Schietvereeniging „Generaal Snijders". Do voorloopige uitslagen luiden: Korpswedstrijd: 1. Politie Wasse naar 200 punten, 2. B. W. Rijnsburg 178 p„ 3. B. W. Voorschoten 168 p., en 4 B. W. II Leiderdorp 155 p. Eere-Korpswedstrijd: 1. Poli tie Wassenaar 12S punten. Dagprijs v. Dongen 602 maal 29. Poli tie Wassenaar. Rozenprijzen: I. v. Rooije 93 en II Wagenaar 74, Ond .Off. Gen. Snijders. Pcrsoneele Baan 1. Keereweer G.S. 47; 2. Beurze W.P.S. 4630; 3 Impel- mans P.L. 4545; 4. Grolleman P.L. 44—44; 5. van Dongen P.W. 4441; 6. Luppes G.S. -1440; 7. Uclo P.L. 4339; 8. Ieperlaan B.W.V. 4331; 9. Scherpenzeel J.W. 4245 10. Wagenaar G.S. 4243; 11. Gobel W.T.B 42—43 (6); 12 Dek P.W. 42—43 (4); 13. Stui- venwald P.W. 42; 14. v. Veen P.W. 4144; 15. Steenbergen G.S. 4142; 16. Zaal W.T.B 41; 17. Schoucke P.W. 41; 18. Rooije G.S. 40, en 19 Werkhoven W.T.L. 40 punten. V r ij e Baan: 1. Rooijo 60 7 maal 29 G.S.; 2. van Dongen 60 2 maal 29 P.W.; 3. Worst 1 maal 29 G.S.; 4. Wagenaar 59 1 maal 29 G.S.; 5. Derogee 59 3 maal 28 D. O. B.; 6. Brouwor 59 2 maal 28 W. T. L.; 7. Nierop 58 2 maal 29 W.T.L.8. Grolleman 58 punten. N.B. De uitslagen van Woensdag, Don derdag en den laatsten dag Zaterdag a.s. zullen de volgende week worden bekend 5.71 5.14 4.54 4.30 3.76 3.46 3.77 3.47 BILJARTEN. Om het vrije kamp. v. Leiden. De stand op heden luidt: 1. J. C. v. d. Berg 8 8 0 1600 280 62 2. J. Bruininkx 7 6 1 1385 269 30 3. B. de Roo 9 *7 2 1724 379 31 4. A. Verstraaten 9 5 4 1684 391 44 5. Th. Roest 8 4 4 1348 358 37 6. H. v. d. Nat 10 4 6 1730 496 28 7. B. Togelaar 7 3 4 1243 329 28 8. H. v. d. Voort 7 3 4 1254 361 26 9. G. M. Tegelaar 7 2 5 1198 321 47 10. H. Slewe 8 1 7 1147 319 34 11. Chr. v. d. Voort 8 1 7 1206 440 23 5.74 Het programma voor luidt: 6 uur. G. M. TegelaarH. v. d. Voort. 7.30 uur. B. TegelaarChr. v. d. Voort. 9 uu. H. v. d. VoortTh. Roest. 10.30 uur. G. M. TegelaarH. Slewe. Op Donderdag is alleen gespeeld de partij H. v. d. VoortH. v. d. Nat. De uitslag hiervan is: H. v. d. Voort 200 61 11 3.27 H. v. d. Nat 199 60 17 3.31 De uitslag van den wedstrijd ADO I Kr.o.t voor de 2e kl. L. B. B. luidt: D. G. v. d. Voort (Kr.o.t) 96 38 12 2.52 R. A. A. Bijleveld (ADO) 125 38 28 3.24 H. P. v. Amsterdam 79 30 8 2.63 A. v. Rijsdam 125 30 21 4.16 H. P. v. Amsterdam 82 34 17 2.41 L. Slootjes 125 ai 24 3.67 G. v. d. Berg 96 46 11 2.08 A. v. Rij dam 125 46 19 2.71 G. v. d. Berg 71 32 6 2.21 L. Slootjes 125 32 10 3.90 SCHAKEN. De competitie. Groep A-»2e klasse. Gespeelde wedstrij den: N. Rott. Schv. IIRott. Arb. I 6 1/2 3 1/2; Merc. I—S.S.S. I 5—5; L.S.G. I-D.D. III 52 en 3 afgebroken; D.D. IIRott. Arb. I 42 en 4 afgebroken; N. R. Schv. II —D.D. II 43 en 3 afgebroken, zoodat de stand thans de volgende is (de niet be sliste wedstrijden buiten beschouwing ge laten). ges'p.gw.gel.vrl. v.-t. totaal N.Rott.Schv. II 5 5 34 -16 10 p. Disc. Disc. II 4 4 26 -16 8 L. S. G. I 5 3 2 26 -22 6 Merc. I 6 2 1 3 28 1/2-31 1/2 6 Disc. Disc. Ill 5 2 3 23 1/2-26 1/2 4 Schev. S.S. I 6 2 4 21 -39 2 Rott. Arb. I 5 1 4 19 -31 1 Groep C 2e klasse. Gespeelde wedstrij den:^ Westerkw. IN. Rett. Schv. Ill 6 1/23 1/2; Westerkw. ISchiedam I 64; Resid. Sch.cl. IIN. Rott. Sch.cl. Ill 45 en 1 afgebroken; Rott. Sch.cl. IIRe sid. Sch.cl. II 64; Schiedam ILeiderdorp I 63 en 1 afgebroken. Hier is de stand als volgt: H. Westerkw. 1 5 5 35 -15 10 p. N.R.Sch.cl. Ill 4 3 1 23 -17 6 Schiedam I 4 2 2 21 -19 4 Rott. Schel. II 5 2 3 22 1/2-27 1/2 4 Resid. Sch.cl. II 4 1 3 16 -24 2 Leiderdorp I 4 4 12 1/2-27 1/2 0 Groep B Noord 3e klasse. Gespeelde wed strijden: Delftsche Arb. IH. Westerkw. II 3 1/26 1/2; D.D. VTe Werve I 73. Stand H. West.kw. II 5 3- 2 32 -18 8 p. Delftsche Arb. I 4 3 1 25 -15 6 Wassenaar I 4 2 1 1 19 -21 5 Disc. Disc. V 4 1 1 2 20 1/2-19 1/2 3 II.Arb.Sch.cl. II 3 1 2 14 -16 2 Te Werve I 4 4 9 1/2-30 1/2 0 Bogoijubow daagt Aijechin uit Wolff meldt uit Freiburg: Schaakmees ter Bogoijubow heeft den wereldkampioen Aijechin tot een kamp om den wereldtitel uitgedaagd. Deze wedstrijd zal te Wiesba den worden gespeeld. Tournooi te Karlsbad. In Karlsbad zal dit jaar een internatio naal tournooi plaats vinden, waartoe uit- noodigingen zijn gericht tot Aijechin, Bo goijubow, Capablanca en dr. Laskor. 2-3

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8