ONDERWIJS EEN RIJKE FAMILIE DERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 3 APRIL 1929 BINNENLAND ned. r. k. volksbond. Vergadering van den Centralen Raad. Bezoek van Z. D. H. Mgr. Aen^énent. Tweeden Paaschdag werd, zooals reeds gemeld, in gebouw „St. Bavo" te Haarlem de 39e algemecne vergadering gehouden van den Centralen Baad van den Nederland- schen B. K. Volksbond. In verband met het bezoek van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, Mgr. J. D. J. Aengenent, aan de ver gadering, prijkte het podium met vele planten en bloemenmanden. Tot deze ver siering hadden vele afdeelingen spontaan medegewerkt. Te midden der planten waren opgesteld de portretten van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Des morgens 9 uur was in de St. Joseph- kerk een H. Mis opgedragen voor de ziele- rust van wijlen W. C. J. Passtoors, welke H. Mis door het centraal bestuur en vele af gevaardigden werd bijgewoond. Tegen 11 uur werd de vergadering met gebed geopend door den voorzitter, den heer L. H. van Booyen. In zeer waardeeren- de woorden herdacht spr. den Hoogeerw. heer Mgr. I. Stroomer z.g., oud-geestelijk adviseur van den Bond. Niet alleen in woor den, maar ook in opofferende daden was hij steeds bereid te helpen. Zonder zorg was bil voor zich zelf en vol zorg voor anderen. Voor zijn zielerust werd een kort gebed gestort. Dan herdacht spr. de benoeming van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent tot Bisschop van Haarlem. Keeds i9 het vertrouwen bevestigd, aldus spr., dat wij in Mgr. hebben een Vader, die de nooden van dezen tijd door en door heeft gepeild on met juisten blik de midde len aanwijst ter verbetering van de maat schappelijke toestanden en ter verdieping van het godsdienstig leven. Spr. girlg ver der na de stijging van het ledental. Na ja ren van achteruitgang sn stilstand is een verbetering ingetreden, welke de verwach ting wettigt, dat dit het begin is van een blijvenden groei. Het contact tusschen het Centraal Be stuur en de afdeelingen is versterkt en ver beterd. Bijzonder vestigde spr. de aandacht op het organiseeren der vrouwen, vooral van de fabrieksmeisjes-en op het belang van het organiseeren der jeugd. Wij kunnen en mogen de oogen niet sluiten, aldus spr., voor het feit, dat, ondanks de patronaten en de St. Josephgezellen, vooral in de groo- te steden het percentage der schoolvrije jeugd, dat niet in de Katholieke organisa tie overgaat, onrustbarend stijgt. Gezocht is naar een regeling welke de bestaande moei lijkheden opheft. In de laatste helft der vorige week is toegezonden het door het Doorluchtig Episcopaat vastgesteld plan tot Organiseeren der jeugd. Het ligt in de bedoeling van het Centraal Bestuur, voor de uitvoering daarvan, na overleg met de betrokken instanties, do noodigc regelen te treffen, waarna het voor de practische uit voering de noodige instructies aan de af deelingen te verstrekken. Op dp verkiezingen wijzende, zeide spr., dat de Katholieke arbeiders actief zullen blijven, paraat zijn en zich ten volle zijn bewust, dat de komende politieke strijd te vens zal zijn een strijd om den Boomschen arbeider. Medegedeeld werd, dat het borstbeeld van Passtoors gereed gekomen is en waar schijnlijk einde April de onthulling in het gebouw, waar de zetel van het Centraal Bureau gevestigd is, zal plaats vinden. Welkom geheeten werden de geestelijk adviseur, de Zeereerw. heer rector J. F. A. Bots, en de voorzitter van het B. K. Werk liedenverbond, de heer A. C. de Bruyn. Eenige bespreking vond plaats over het financieel beleid over 192S. Toen daarop Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen genent de zaal binnentrad, zongen alle aanwezigen het „Aan U, o Koning der Eeuwen". Nadat Mgr. op den voor hem gereser- veerden zetel had plaats genomen, heette de voorzitter Mgr. van harte welkom. Hij wees er op, hoe prof. Aengenent de motor was bij het organiseeren en voortbestaan van vele zaken. Prof. Aengenent schonk rust en vertrouwen. Hoeveel te meer is dit nu het geval, nu prof. Aengenent de be minde Bisschop is geworden. Zijn hooge- priesterlijke taak is zwaar en dc Volksbond wil trachten, mede die taak te verlichten. De bond neemt in ledental toe en werkt in harmonische samenwerking met de vak organisatie voor verhooging van het gods dienstig en zedelijk peil. In deze ontkerstende maatschappij wil de bond arbeiden, om te trachten, een chris telijke maatschappij op te bouwen. Dat kan hij niet zonder den bijstand van geestelijke leiders. Veel hulp mocht hij ontvangen van Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne en Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. Dat ook van Mgr. Aengenent die steun mocht verwacht worden, daaraan is niet getwijfeld. Spr. bood namens de 26.000 leden Mgr. het beschermheerschap van den R. K. Volksbond aan, opdat deze in Mgr. steeds een protector zou mogen begroeten. Door de Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", onder-afdeeling van de afd. Haarlem van den B. K. Volksbond, werden dan op fraaie wijze eenige liederen gezon gen, waarna Mgr. het woord nam. Toespraak van den Bisschop. Mgr. zeide, dat hij als punt 5 niets anders op de agenda zag dan een vraagteeken. Mgr. heeft wel juist geraden, dat bedoeld was, dat hij het woord moest voeren. Mgr. hoopt en vertrouwt, dat het vraagteeken niet zal geplaatst worden achter hetgeen hij zal zeggen, maar dat allen het gespro kene zullen onderteekenen. Mgr. is gaarne hier gekomen, omdat hij hier zou aantreffen veel bekenden, met wie hij steeds aangenaam heeft kunnen omgaan en aan wie hij do prettigste herinneringen zal behouden. Hij wil echter allereerst. een woord van oprechte jiulde spreken aan den Haarlcmschen Dioc. R K. Volksbond voor alles, wat hij gedaan heeft. De B. K. arbei dersbeweging heeft Mgr.'s volle sympathie en hij .brengt haar voor haar arbeid alle hulde. Hulde brengt Mgr. voor het streven, de arbeidersbeweging op beter plan co bren gen. Dat is niet materialistisch, wans de ar beidersbeweging is van diepe eultureele bo- teekenis voor de maatschappelijke ontwik keling in de toekomst. Katholiek organisee ren is moeilijk, want daarom worden de ar beiders bespot en lastig gevallen van ando re zijde. Maar desondanks blijft de R. K. Volksbond op principieclen grondslag staan en daarom brengt Mgr. den bond hulde en betuigt hij hem zijn sympathie. Mgr. brengt voorts dank voor het hem aangeboden beschermheerschap. Mgr. stelt er een eer in, beschermheer te zijn van den bond, omdat hij mannen telt, die steeds hun Katholiek-zijn toonen en op wie de Kerk immer kan verferouwen. Van zulk een bond beschermheer te zijn, dat is Mgr. een vreugde en daarin stelt hij een eer (leven dig applaus). Mgr. dankt ook voor de hem aangeboden gift van 1000 voor den afbouw van den kathedraal. Nog enkele wenschen heeft Z. D. H. naar voren te brengen voor de toekomst, voor den bloei van den Bond. Allereerst wenscht hij, dat de Bónd voortdurend en krachtig moge toenemen in ledental. De laatsbe maanden heeft Mgr. het reeds meermalen gezegd, dat het in onzen tijd niet voldoende is, te leven als eenling in deze maatschappij, maar dat men den plicht heeft, te leven als gemeen schapswezen en daarvan heeft men de plich ten te vervullen; De mensch heeft een twee voudig karakter en daarom wil God, dat, dat tweevoudig karakter naar buiten be leefd wordt. Dat inzicht ontbreekt bij veel Katholieken, ook bij Katholieke arbeiders. Het is niet voldoende, naar de kerk te gaan en te communiceeren. Daarmede leeft men slechts als eenling. De mensch moet ook aks gemeenschapswezen, zooals hij in de maat schappij leeft, zijn plichten vervullen. Dat is altijd zoo geweest, maar spreekt nu nog meer. Men moet wel blind zijn, als men niet inziet, dat de maatschappij bezig is, zich te hervormen en dat daarvan elementen gebruik willen maken, voor revolutionnairo omwentelingen. Daarom heeft men don plicht, zich Katholiek te organiseeren, wil men de ontwikkeling in goede banen lei den. Die arbeiders, die zich niet in de Katho lieke arbeidersbeweging laten inlijven, doen hun plicht te kort. En nog erger is het, als zij zich verkeerd organiseeren. Mgr. Callier hoopte, dat er in zijn dio cees geen enkele plaats meer zou zijn zon der Kathölieko arbeidersbeweging. Dat hoopt MgT. ook en bovendien nog, dat alle Katholieke arbeiders zich bij dc afdeelin gen aansluiten en dat zij zullen begrijpen hun plicht en niet buiten de beweging zul len blijven staan. Do beweging telt 26.000 leden, maar ban gemakkelijk tot 126.000 ko men. Wil dat gelukken, dan moet zoo innig mogelijk contact gezocht worden met de patronaten en wel zoo nauw mogelijk. Aan clo jongens moet zoo vroeg mogelijk do idfce bijgebracht worden, dat zjj zich bchooren.te scharen bij de Katholieke arbeidersbewe ging. Eon tweedo wensch van den bisschop is, dat de andere standen mogen gaan inzien, hoeveel steun en sympathie dc arbeiders beweging verdient. Dat de werkgevers niet meer bemoeilijken de pogingen tot organi seeren in do R. K. arbeidersbeweging. Dat zij zelfs dc arbeiders aansporen, lid to wor den ran die organisatie. Dat inzicht moet nog groeien bij de werkgevers. Voor een rustige ontwikkeling van de orbeidersorga- nis-atie, voor de sociale rust is no:>dig, de hartelijke, welwillendo samenwerking tus schen de standsorganisaties. Het begrip van solidariteit moet doordringen en innige sa menwerking moet leiden tot het verkrijgen van een christelijke muateohappij, gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde, van welke samenwerking Kerk en Maatschappij dan de heerlijkste vruchten zullen mogen pluk ken. Levendig applaus volgde op dit Bisschop pelijk woord. De voorzitter bracht Mgr. woorden van warmen dank, uitte den wensch, dat het ledental spoedig zoo groot moge worden, als Mgr. gezegd heeft en zeide toe, dat de Bond gaarne in volle gehoorzaamheid aan zijn nieuwen beschermheer zou verder ar beiden. Nadat Mgr. zijn Bisschoppelijke zegen geschonken had, verliet hij, terwijl allen het „Strijdlied" zongen, dc zaal. Hierna werd gepauzeerd. Na do pauze werd de agenda behandeld. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Het alge meen beleid van liet bestuur werd bespro ken en gaf aanleiding tot uitingen van te vredenheid. Een voorstel-Dcn Haag, be- oogende dc samenwerking tusschen stands organisaties en patronaten werd in verband met de deze week verschenen Bisschoppe lijke regeling ingetrokken. In het najaar zal wederom een vergade ring gehouden, waar de begrooting zal wor den behandeld. DE KAMERVERKIEZINGEN. Rijkskieskring Haarlem-Helder. De samengevoegde Rijkskieskringorgani- saties HaarlemHelder vergaderden. Aan de orde wa-s o.m. uitvoering art. 19 K. R, De stemming kwaliteit Handel, Nijver heid en Verkeer dr. L. G. Kortenhorst 18 stemmenJ. Kamphuis -1 stemmen. Dr. Kortenhorst gekozen als lid'«F. Kamphuis plaatsvervanger. Stemming lid Vrouwenbelangen mej. A. Meijer 21 stemmenmevrouw Brounsvan Besouw 1 stem. Gekozen als lid mej. A. Meijer. Stemming plaatsvervangster mej. T. Post 3, mevr. Brounsv Besouw 4 en mej. A. Hutten, Utrecht 15 stemmen. Gekozen als plaatsverv. mej. Hutten. Stemming lid vrije plaats Ch. v. <J. Bilt 19 stemmen en van Hellenbcrg Hhbar 3 stemmen. Gekozen Oh. v. d. Bilt. Stemming plaatsverv. vrije plaats. Een der leden doet mededeeling dat dc heer v. Hellenberg Hubar niet als plaatsverv wenscht geadviseerd te worden bij de par tijstemming. Aanbevolen worden vervol gens de heeren Leesberg en Bulten. Uit slag: Leesberg 12 stemmen. Bulten 8 stem men, Groen 1 stem, blanco 1 slem. Geko zen als plaatsvervanger mr, A. J. M. Lees berg te Alkmaar. Bepaling volgorde kwaliteitszetels: Volg orde bij stemming 1. Handel, Nijverheid en Verkeer (21 st.); 2. Vrouwenbelangen (1 stem). Besloten wordt met algemeene stemmen ter zijner tijd gebruik te maken van art. 23 lid 12 en aan het Partijbestuur te verzoe ken: „de vrije plaas (zoo de heer Ch. v. d. Bilt bij de partijstemming gekozen wordt) boven aan de lijst HaarlemHelder te plaatsen. Het mag van algemecne bekend heid worden geacht, dat de kwaliteiten „Handel, enz." en „Vrouwenbelangen" met grootcn tegenzin zijn geaccepteerd. Om toch aantrekkingskracht aan de lijst te ge ven, wordt gebruik gemaakt van art. 23 lid 12. De vergadering was zeer geanimeerd en had een vlot verloop. Kiescomité Quaedvlieg. Naar wij vernemen, zal in den kieskring Lintburg eeu kiescomité worden opgericht, ter bevordering van de Kamercandidatuur van den heer W. Quaedvlieg te Kerkrade. DE UTRECHTSCHE PUBLICATIE. Het oordeel van een handschrift kundige. Do bekende grapholoog, de heer Saudok, deelt aan het Utrechtsch Dagblad hot vol gende mede: „Er werden mij op 6 Maant j.l. 2 met de sehrijfmachino geschreven documenten voorgelegd, waarvan het ceno een hand- teekening „Michem", het tweedo een hand- teekening „Galet" droeg. Ik ben nooit in staat gesteld, om de echtheid dezer hand teekeningen door een vergelijking met on betwistbaar echto handteekeningen der beide heeren te toetsen. Eenige vergelij king met andere handteekeningen heeft trouwens in het geheel niet plaats govon- den. Onder deze omstandigheden kon het onderzoek alleen maar zoo bedoeld zijn, dat ik de natuurlijkheid of onnatuurlijk heid der schrijfbewegingen, met welke deze handteekeningen werden voortge bracht, kon onderzoeken. In het geval van Michem heb ik verschillende weerspre kende schriftkenmerken vastgesteld, dus een onnatuurlijke schrijfbeweging waarge nomen, en dan ook dezo handteekening voor valsch verklaard. „In het tweede geval, Galet, was de handteekening met absoluut natuurlijke en consequente schrijfbewegingen voort gebracht, en kon buitendien met do psy chologie van een hooggeplaatst militair in overeenstemming worden gebracht. „Op grond van deze waarneming heb ik die handteekening als mogelijk echt ver klaard, maar met do uitdrukkelijko reser ve, dat een onbetwistbaar echte handtee kening van Galet eenigermate op deze op natuurlijke wijze geschrevene moest lijken. Ilc heb tot dusverre niet gelegenheid ge had te onderzoeken, of deze veronderstel ling bevestigd werd." Het geschil tusschen dr. Ritter en het bestuur van den Jour nalistenkring. Naar aanleiding van de mededeeling van dr. Ritter, dat hij door een brief aan den minister van justitie van 11 Maart de regeering niet in ongelegenheid te zich gebonden zou moeten achten tot be perking in het geven van inlichtingen „om brengen", verneemt hot Ned. Corr. Bureau van bevoegde' zijde, dat deze gedachte van dr. Ritter geheel op een misverstand, zijnerzijds moet berusten, daar de minister v$,n justitie zijn onderzoek bij hem juist heeft gestaakt, toen bleek, dat van dr. Ritter omtrent den loop van zaken met de publicatie niet dan onbestemde infor maties waren te verkrijgen. Voor wat do regeering betreft, bestaat voor dr. Ritter alle vrijheid welke mededeelingen ook te doen. De Journalistenkring en de Utrechtsche publicaties. Dr. P. H. Ritter, hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, heeft bedankt als lid van den Nederlandschen Journalisten- lering. In een uitvoerig memorandum zijn de redenen van dit bedanken dóór dr. Rit ter aan de leden van den Kring mede gedeeld. Katholiek Onderwijzersgezelschap te Amsterdam. Hot Katholiek Onderwijzersgezclschap te Amsterdam heeft zijn gouden jubileum gevierd. Na de kerkelijke viering, en een tviduum, geleid door pater P. W. Kemper S. J„ vond op den tweeden Paaschdag de officieele feestvergadering plaats in de Aula. van het St. Ignatius-College. Des UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 4 April. Huizon, 339.6 M. Na 6 uur 1852 M. (UitslN. C.RV.-uitze ml i n gen). 11.0011.30 Korte ziekendienst. 12.301.45 Concert, door een instrumen taal Trio. 6.006.30 Gramofoonmuziek. 6.307.00 Muziekpra-atje door G. v. Ru- venzwaay. 7.008.00 Orgeloonoorl. 8.00 Concert. Hilversum, 1071 m. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door hot. Avro-Trio. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.001.00 Kniples. 4.005.00 Ziokenuurtje. 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 6.007.15 Concert door het Omroep orkest. 7.157.45 Engolscho les. 8.15 Aansl. van het. Concertgebouw tc Amsterdam. Concertgebouw-orkest, o. I. Dr. W. Mengelborg. I. d. pauze lozing door G. de Clorcq: Steenkolen. Daarna dansmu ziek tot 11.30. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst, 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (viool, sopraan, bariton). 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper v. d. Westminster Abbey. 4.05 Briefbeantwoording. 4.20 Concert. Salvation Army-Band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Marktberichten. 6.55 Muziek. 7.05 Pianomuziek vau Schumann. 7.20 Novollenbesproking. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: How an aeroplane flies. 8.05 S. Logan, bariton. 8.20 Populair orkestconcert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 (vorvolg) Populair concert. 10.20 Nieuwsberichten. 10.25 Lezing: The week abroad. T0.4012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1744 M. 12.20 Protcstantsche morgenwijding. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Klassiek concert. 7.057.50 Gramofoonmuziok. 8.5011.10 Concert. Orkest. Langonberg, 462 M 9.35 on 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. Pinno-mu/.iek en liederen. 7.208.05 Ooncert door het. Klein Wevag- orkeet, 8.05 „Hcrodes und Marianne", tragodic in 5 acten van Hebbel. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zoo son, 1649 M. 1.501.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lozingen. 7.20 „Der lachende Ehemann". operette van Eysler. Daarna tot. 11.50 dansmuziek. Hamburg, 396 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orkestconcert, 7.15 „Lucius tSilla", opera in hedr. Bach 9.5011.10 Moderne dansmuziek. Brussel, 500 M 5.20 Triocoucert. 0.60 Gramofoonmuziek. 8.35 Mandolinoconccrl. 9.3510.35 Dansmuziek. morgens was in dc kapel van hot college een Mis opgedragen door rector H. Wen nen, bisschoppelijk inspecteur. In de mid dagvergadering sprak drs. Jos. de Bier uit Venlo. oud-lid van K. O. G. ecu feestrede uit. De heeren Luyx en A. J. W. Brugman werden tot oorelcdcD benoemd. Onder do aanwezigen waren u.a. de in spccteur van het onderwijs, do lieer Wc lo ting, en het Tweede Kamerlid, den lieer Bulten. FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). 1*7) Hij zette zoo'n boos gezicht tegen haar, dat ze er van schrok en de woorden haar in de keel bleven steken. „Houdt je mond!" riep hij. „Jij hebt op Koert zijn kamer niks te maken. Die blijft, zooals ze is en als je een andere kamer wilt hebben, dan zal ik die wel aanwij zen. En ruk nu maar gauw uit, alsjeblieft." Selma klemde de lippen op elkaar, schoof haar stoel met veel lawaai achter uit en sloeg, toen zij de kamer verliet, de deur met een bons achter zich toe. „Roep ze terug!" beval Koller zijn vrouw. „Maar Koller! „Roep ze terug! Jc verstaat me toch?" Mevrouw voldeed aa-n ?t 'bevel, hoewel zeer onwillig. „Wat is heb nou weer?" vroeg Selma snibbig. „Dat jc de deur wat zachter moet dicht doen, als je weggaat. Begrijp jc dat? En anders zal ik 't je wel eens leeren." Selma talmde en 7t ware duidelijk te zien, met hoeveel tegenzin ze haar vaders bevel opvolgde, maar toch deed ze het en sloot de deur zoo zacht mogelijk, waarna ze uitbarstte in een hevige huilbui. „Koert zal gauw genoeg met hangende pootjes terugkomen", zei mevrouw sussend. „Geloof jij 't? Ik niet." „Waarvan zou hij moeten leven? Hij be zit geen rooien duit en zal wel heel gauw bij je om geld komen. Maar dan zou ik hem laten voelen, wie hier de baas is. dat zou ik. „Jij schijnt hem erg best- te kennen", zei Koller nu, ..maar dan lieg ik. Ik ken hem door en door en ik bezweer je, dat hij nooit hier zal terugkomen en nooit bij mij zal komen vrage» om geld. Hij stierf nog lie ver van honger, dan dat hij zooiets zou doen." „Maar je zoudt hem terug kunnen laten halen. Hij moet zijn adres opgeven bij den burgerlijken stand en als je daar over een paar dagen laat informeeren. dan weet je 't direct." Koller keek haar doordringend aan. „Dat zou er nog bij moeten komen Maar dat zit nogJij denkt zeker, dat ik zoo zot zou wezen om een jongen van me, die stil letjes mijn huis verlaten heeft, na te loo- pen. In der eeuwigheid niet. Als hij denkt, dat hij 't bij een ander beter heeft dan hier, dan moet hij maar gaan. Maar met dat alles vind ik 't een beroerde ge schiedenis Bij deze laatste woorden stond hij zóó zenuwaclnig-gejaagd op, dat- de stoel, waarop hij had gezeten, omviel. Hij liet hegt liggen en zei: „Ik ga naar 't werk. Je zult wel zien, hoe laat ik vanavond thuis kom". „Beste man, trek 't jc toch niet zoo aan I" zei mevrouw om hem iets te kalmee- ren: „Bedenk toch ook, dat we van Hejno. „Houd jc mond schreeuwde Koller nu. „ik wil van den heelen rommel niets meer hoorenen over Heino zou ik maar zwijgen, als ik jou was Hij ging weg, zijn vrouw achterlatende met Frida, die dit tooneel in angstige spun ning had bijgewoond. Allo woede, die zich in 't gemoed van mevrouw opgekropt had, kwam te voorschijn cn plofte nu neer op 't hoofd van de jonge gouvernante. „Wat? Zit jij daar nog? Jo had allang op je kamer moeten wezen. Waarom ben je nog hier?" „Maar mevrouw", begon Frida zenuw achtig, „een paar dagen geleden hebt u me bevolen, zoolang aan tafel te blijven, totdat u mc verlof zou geven om op te staan". „Maar nou had je niet moeten blijven. Je had nou uit. je zelf al weg moeten gaan en dat zou je gedaan hebben, als jc maar één greintje eergevoel bezat. Jij hebt er niks mee te maken, wat mijn man Mi ik hebben te bespreken". „Ma-ar mevrouw!" „Geen maren! Jc weet nu, waar jc jc in 't vervolg aan ie houden hebt en maak nu maar gauw, dat je wegkomt". Dit liet Frida zich geen tweemaal zeg gen. Ze was blij, dat ze uit die benauwen de atmosfeer kon verdwijnen en toen ze op haar kamer zat en eens kalm nadacht over hetgeen ze zooeven had bijgewoond, toen werd ze hoe langer hoe meer door drongen van de waarheid, dat geld alleen den mensch niet gelukkig maakt, want als dit het geval was, dan zouden deze inen- sclien een hemel op aarde moeten hebben en nu leefden ze. inweerwil van hun rijk dom, in een hel. Na de woordenwisseling met zijn vrouw had Koller 'zich dadelijk naar zijn kantoor begeven, dat aangebouwd stond tegen de keet op het terrein, dat hij bezig was vol te bouwen met groote heerenhuizen. Dat kantoor bevatte twee vertrekken, waarvan het grootste in beslag werd ge nomen door dc tcekenaars en de klerken, voor wie hij altijd overvloed van werk had, terwijl het kleinste, dat van alle ge makken voorzien was, door hem zelf als privé-kantoor gebruikt werd. Toen hij hier binnenkwam lag er een man lang uitgestrekt op do sofa te slapen. Hij snurkte als een os cn Koller, wiens slecht humeur nog niet verdwenen was, stapte nijdig op de sofa af, pakte den sla per nogal hardhandig bij den arm cn schud dc hem onzacht heen en weer. „Hó! Wat.... wat mot je?" bromde de man nog half in slaap. „Wat ik mot Dat zal ik jc wel eens gauw vertellenriep Koller. „Allo Over eind en vlug wat ook 1" Nu zat de slaper overeind, geeuwde eens, wreef zijn oogen, rekte zich eens uit en vroeg dan, zijn oogen naar Koller op slaand: „Nou, wat is er?" ..Wat. er is Dat jc weer bezopen bent dat is erAls jc in 't vervolg jc roes uit wilt slapen, kruip dan op rt werk in een hoop krullen. Daar pas je beter dan hier op dc sofa". De man was nu klaar wakker geworden en rees op. Hij was grof en stevig gebouwd Kleine slimme oogen loerden uit zijn door den drank gezwollen gelaat en zijn hcelc voorkomen gaf den indruk van iemand, die betere dagen had gekend en aan lugoi wal was geraakt. Doze man was dc 'hoofdopzichter Brand. „Ik ben niet dronken. Ik heb van morgen nogal tijd gehad om te drinken. Den hcc len dag ben ik voor u in het tcuw gcwre.t en nou was ik, zoo moe als 'n hond. hier naar 't kantoor gekomen, want ik moesl u noodzakelijk spreken. Ik vond u niet en toen ben ik hier op do sofa gaan liggen en ben van vermoeidheid in slaap gevallen." Koiler vond het do moeite niet waard hierop tc antwoorden. Hii was er vast van overtuigd, dat Brand dien morgen to veel gedronken had, hetgeen dc jeneverlucht bewees, die in 't vertrek hing. Dc drank* duivel had dezen man tc pakken cn lie had hein ook overgeleverd aan Koller. Be kwaam architect als Brand was, li.nl hij bij 't rijk de betrekking van rijksbouw meester bekleed, maar door zijn dronkei - schap had men hom moeten ontslaan. Op allerlei wijzen luid hij geprobeerd in de verdiensten te blijven nu cons als teoké naar dan weer als opzichter. Toen was ln- voor zichzelf gaan bouwen, maar «lit was ook al faliekant uitgeloopen. Hij had zijn heele fortuin er bij ingeboet en was zon arm geworden als de straat. Dan v.as hij achtereenvolgens weer in diensi -ev.er bij verscheidene bouwondernemer--, maai de drank was opnieuw oorzaak, dat hij bij niemand langer dan een paar maanden mocht blijven. Geen uitkomst ziende, had hij met zijn gladde tong onder allerlei mooie voorspiegelingen van groote wins1, geld weten los tc krijgen van een oude schraapzuchtigen rentenier en wft wei roor eigen rekening gaan b- -. vr. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7