STADSNIEUWS Agenda *Met hot water der kennis drenk ik u en de edele kinderziel zaj niet wankelen." Dat doen de katholieke onderwijzeressen en onderwijzers, om de kinderen te sterken voor de toekomst. „En hij verheft hen in eeuwigheid". Dat is het resultaat der op voeding, dat het kind tot God wordt ge bracht en voor altijd met God wordt ver een igd. Die woorden van den Introïtus heeft Mgr. juist heden aangehaald, omdat- zij ten volle op de katholieke onderwijzers van toepassing zijn. Mgr. heeft ook zijn sympathie willen toonen voor den Bond zelf. De materieele zorg is niet uitgesloten, maar op de aller eerste plaats wordt gewerkt voor de hoo- gere belangen en voor de opvoeding der kinderen. Het lager onderwijs is wel be perkt, heeft de voorzitter gezegd, maar wat is hier op aarde niet beperkt? Maar Mgr. weet uit eigen ondervinding te spre ken van den invloed van de vorming op jeugdigen leeftijd. En hij is God dankbaar voor bet lager onderwijs, dat hij genoten heeft in de 6tad Delft. Juist op lat eren leeftijd ziet men in, wat men in zijn jeugd ontvangen heeft en leert men het onderwijs, dat men dan genoten heeft,, waardeeren. Voor het onderwijs, in zijn eerste levensjaren genoten, dankt Mgr. nog meermalen God. De vereeniging is daarom van zoo groo- te beteekenis, omdat zij de hoogere belan gen dient en omdat zij doortrokken is van echt Roomsch leven en van den echt Room- schen geest. Niet alleen beeft Mgr. daar om sympathie voor ieder lid van den bond, maar ook voor den bond zelf. Mgr. heeft echter nog een wensch. Uit het jaarverslag heeft hij gehoord, dat nog 700 onderwijskrachten buiten de organisa tie staan. Maar hij hoopt, dat bij de 38e algemeene vergadering al die 700 onder wijskrachten, die nu nog achter zijn geble ven, dan aanwezig zullen zijn. En verder hoopt Mgr., dat, indien, zooals de voorzit ter gezegd heeft, nog niet alle leden van den bond doordrongen zijn van zijn betee kenis, de goede organisatiegeest hoe lan ger hoe meer zich moge ontwikkelen on der alle leden van den bond en dat deze voortdurend moge toenemen in ledental en intense werkkracht. Dan schenkt Mgr. allen zijn Bisschoppe- lijken zegen en verlaat, terwijl het derde couplet van het Bondslied gezongen wordt, de zaal. Daarna wordt gepauzeerd. In de namiddagvergadering worden nog verschillende voorstellen behandeld. Aangenomen wordt een voorstel van het hoofdbestuur, om in het reglement die wij zigingen aan te brengen, waardoor ook mede1 met goedvinden van Mgr. Aenge- nent R.-K. openbare onderwijzers gewo ne leden der organisatie kunnen worden. Een voorstel van de afd. Beverwijk, om een bisschoppelijk voorschrift te verkrij gen, dat de benoeming van onderwijzeres sen aan R.-K. Jongensscholen beperkt blij- ve tot het 1ste en ,2de leerjaar, behoudens te verleenen vrijstelling wordt door den afgevaardigde van Beverwijk toegelicht, nadat het praeadvies van het hoofdbestuur is teruggenomen Een levendige discussie ontspint zich, waarin beurtelings voor behoud en voor wering van de onderwijzeres gepleit wordt. In. stemming gebracht wordt het voorstel met 63 tegen 41 stemmen aangenomen. Een voorstel der afd. Hillegom en om streken, strekkend om te onderzoeken of er geen termen bestaan, dat de Sint Augustinus-vereeniging zulk een aandeel neemt in het S. P. L., dat op haar kosten een inlandsch priester wordt opgeleid, wordfc op verzoek van den voorzitter inge trokken. Vervolgens komt in behandeling een voorstel der afd. Hillegom en omstr. om een onderzoek in te stellen naar het aan tal schoolgaande leerlingen, dat het Pa tronaat bezoekt. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidt, dat als regel schoolgaande kindoren niet op het patronaat behooren, behoudens afwijking naar plaatselijke omstandighe den. Het hoofdbestuur verklaart zich in- tusschen bereid een enquête omtrent dit voorstel te doen houden. Het- voorstel wordt na eenige discussie aangenomen. De afd. Rotterdam en omstreken doet een voorstel bij benoemingen de voorkeur te geven aan sollicitanten, die lid zijn eener R.-K- onderwijzers-standsorganisa- tie. Na ampele toelichting wordt het voor stel in stemming gebracht en met groote meerderheid aangenomen. Een voorstel-Zaandam om actie te voe ren, ten einde te komen tot toelating der vereenvoudigde spelling bij liet onderwijs op de lagere schol wordt bij opstaan en zitten aangenomen. Een voorstol-Gouda beoogt, te komen tot een vrijgestelde van de R.-K. Onderwij zers-organisaties. Het hoofdbestuur zegt too, hieraan zijn aandacht te zullen wijden. Het rapport inzake jeugdlectuur (zie 3de blad) wordt in zijn geheel door de vergade ring aangenomen. Als studie-punt voor 19291930 wordt Beroepskeuze gekozen. Na bespreking van de agenda der fede ratie-vergadering en rondvraag wordt de vergadering gesloten. JEUGDORGANISATIES VOOR JONGE ARBEIDERS. Het plan door het Doorluchtig Episcopaat vastgesteld. Naar het „Hgz." verneemt, is door het Doorluchtig Episcopaat het volgende „plan van jeugdorganisatie voor jonge arbei ders" vastgesteld. I. 1. Als regel blijft gelden, dat de jon gens in de patronaten blijven tot 18 jaar (in het bisdom Haarlem is reeds vastge steld tot 17 jaar); individueele uitzonde ringen zijn toelaatbaar. Het patronaat is gesplitst in klein patronaat (tot 16 jaar) en groot patronaat (tot 18 jaar) volgens de diocesane reglementen. 2. Daarna worden de jongens overge- bracht in «De Jonge Werkman" of de St. Jozefsgezellenvereeniging. Of zij daarvan lid blijven tot 21 of 23 jaar, regele de Interdiocesane Jeugdcommissie zoo noodig in overleg met het R. K. Werklieden verbond; zij legge aan het Doorluchtig Episcopaat het resultaat van haar be sprekingen voor. 3. Ingevoerd worde het wederzijdsch verplicht lidmaatschap van „Jonge Werk man" of St. Jozefsgezellenvereeniging eonerzijds en vakorganisatie anderzijds; doch omtrent de contributie aan de vak- vereenigingen worde een regeling getrof fen welke rekening houdt met de beperkte inkomsten van de jeugdige arbeiders. 4. Waar geen „Jonge Werkman" of St. Jozefsgezellenvereeniging mogelijk zijn, worden de arbeiders van 18 jaar lid van de Werkliedenvereeniging en vakvereeni- ging. 5. Voor jeugdige niet-arbeiders Wijven bestaan de aangewezen organisaties - of worden voor hen passende vereenigingen opgericht. n. 1. „De Jonge Werkman", eerste afdee- ling der arbeiders-standsorganisafcie staat onder rechtstreeksche leiding vaïi de Kerk en beschouwt als haar voornaamste taak de katholieke opvoeding zijner leden. 2. Aan het hoofd van „De Jonge Werk man" staat een priester (directeur) met een in meerderheid uit en door de leden zelf gekozen bestuur, waarin echter steeds zitting zullen hebben twee leden, aange wezen door het bestuur van de tweede afdeeling, waartoe alle andere reeds oudere arbeiders behooren. 3. De afdeeling der jongeren vergadert in den regel afzonderlijk. Haar leden heb ben ook toegang tot de vergadering der oudere arbeiders. 4. De verschillende parochiale afdee- lingen van „De Jonge Werkman" vormen een plaatselijk verband. Voorzitter van deze plaatselijke centrale is een priester. De parochiale afdeelingen van „De Jonge Werkman" vormen een Diocesaan Verbond. Twee leden van dit Diocesaan Verbond worden aangewezen door het be stuur van den Diocesanen Bond der oudere leden van de arbeiders-standsorganisat-ie. Voorzitter van dit Diocesaan Verbond is een priester. Nationaal worde een Federatief verband gelegd tusschen de diocesane verbonden van „De Jonge Werkman". Door het Na tionaal Werlieden verbond worden twee leden aan dit federatief verband toege voegd. Voorzitter van dit federatief ver band is een priester. 5. De beslissing in zaken, waarbij de belangen van alle arbeiders of van den arbeidersstand in het algemeen betrokken zijn, berust zoowel nationaal als diocesaan en plaatselijk bij de organisatie der oude ren. 6. Voor het bisdom Haarlem worde overleg gepleegd tusschen het Centraal Verbond van St. Jozefsgezellenvereeenigin- gen en den R. K. Volksbond, wat betreft de speciale arbeidersbelangen van de jon gere leden der Gezellenvereeniging. in. 3. Adspirantleden der vakbonden kun nen zijn jonge arbeiders beneden den 18- jarigen leeftijd. 2. Zoo dikwijls de behartiging der vakbelangen 'n rechtstreeksch en levend contact eischen tusschen de bestuurders der vakbonden en de adspirantleden hun ner bonden, kunnen de hoofd- of afdee- lingsbesturen der afzonderlijke vakbonden 'hun adspirantleden op een vergadering bijeenroepen. Daartoe is noodig de goed keuring van den directeur der plaatselijke (centrale) „Jonge Werkman", die tot deze vergadering wordt uitgenoodigcL IV. Voor benoeming van den directeur der parochiale „Jonge Werkman" wordt voor zooverre mogelijk overleg gepleegd met den kringadviseur der werklieden-organi satie. DIOCESANE JEU GD DEMONSTRATIE. In het Bisdom Haarlem. Te Haarlem. Nu er van een nationale jeugddemon-, stratie voorloopig nog geen sprake kan zijn, heeft de Diocesane Jeugdcommissie in het Bisdom Haarlem, evenals die van de andere bisdommen, besloten dit jaar een diocesane demonstratie te organisee- ren. De voorbereiding en uitvoering daar van is toevertrouwd aan het bestuur van het R. K. Juvenaat in het. Bisdom Haar lem. Z. D. H. Mgr. Aengenent heeft aan stonds Zijn volle sympathie met dit plan te kennen gegeven en is gaarne bereid Zijne gebeele katholiek-georganiseerde jeugd bij Zich te ontvangen. Als plaats van bijeenkomst is daarom ook Haarlem ge kozen, wat tevens om zijn gunstige ligging een centrum mag heeten van het bisdom en in welks majestueuze kathedraal, waar in Haarlem's priesters him H. Wijding ont vingen, ook de jeugdigen zullen begee"- terd kunnen worden om hun Aan Christus trouw te zweren. De Zondig, waarop dit zal pflaats heb ben is nog niet definitief vastgesteld, maar zal waarschijnlijk begin Augustus of 1 September zijn. Vrijdag 29 Maart j.l. vergaderden als eerste voorberiding daartoé vertegenwoor digers van het diocesane jeugdwerk. Een plaatselijk Comité werd ingesteld, waar van Pater Hentzen O.F.M. de voorzitter van de plaatselijke Jeugdcentrale de lei ding heeft. Deken J. M. Lucas6en van Be verwijk is voorzitter van het algemeen Co mité, terwijl het secretariaat hiervan ge vestigd is; Groenstein. Loosduinsche Weg te 's Gravenhage. Dinsdag 16 April a.s wordt te Haarlem een tweede vergadering belegd voor een intense propaganda over het geheele bis dom, waartoe worden uitgenoodigd be halve bestuurders der diocesane bonden: de voorzitters of hun plaatsvervangers van de plaatselijke Jeugdcommissie, van do districtbonden der jongenspatronaten, van de districten van den D.H.V.B. en de krin gen van den D.H.G.B. en van do centrale s der R. K. Verkenners. Als we bedenken, dat alleen de Dioce sane Patronatenbond reeds elf duizend le den telt en de katholieke Voetbalbond circa vijf duizend, begrijpen we, dat er de zen zomer nog hard gewerkt moet worden Maar de eensgezindheid en de sympathie met het plan, waarvan op de vergadering blijk werd gegeven, doet de beste verwach tingen koesteren. DE HANZE IN HET 3ISD0M HAARLEM Donderdag 11 April a.s. zal te Haarlem in het gebouw „St. Bavo" des morgens te half 11 een vergadering gehouden worden van voorzitters en secretarissen van de af deelingen van den Haarlemschen Dioc. R. K. Middenstandsbond. Mr. F. Bach, di recteur van het Centraal Hanzebureau, zal spreken over „Taak en toekomst der organisaties". Pater H. de Greeve S.J. zal een inleiding houden over het „Commu nistisch Gevaar". Voorts zal de heer W. Peeters behandelen „Uitkeering bij over lijden", en zal er ruime gelegenheid be staan om de onderscheidene vraagstukken van aotueel belang voor de organisaties te bespreken. De Katholieke Bouwvakarbeidersbond. Snelle groei In het tijdsverloop van de laatste 3 maanden heeft de R. K. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" 18 nieuwe afdee lingen opgericht. Opheffing van tollen. 86 veren met een opbrengst v a n f 2.000.000 's j a a r s. De Bond van Sedrijfsautohouders in Nederland heoi't een adres toegezonden aan de Tweede Kamer betreffende de aanhangige wetsontwerpen tot vaststelling van de voorschriften omtrent openbare wegen en tot wijziging van de Water staatswet 1900. Tot zijn spijt heeft adressant gemerkt, dat in het wetsonwerp geen nadere voor zieningen zijn getroffen om het bouwen van huizen of het plaatsen van boomgewas op strooken grond, welke vlak langs den openbaren weg liggen, te voorkomen. Ten aanzien van de tollen vreest adres sant, dat de in het wetsontwerp neerge legde regeling om tqt opheffing van de tollen te komen, tengevolge zal hebben, dat deze niet met de noodige snelheid ver dwijnen. In die wet dient z.i. bovendien opge nomen te worden, dat geen grootere winst dan 10 pet. door publiekrechtelijke licha men op tollen en veren mag worden ge maakt. Is de winst grooter, dan zal tot belastingverlaging dienen te worden over gegaan. Adressant wil niet ontkennen, dat plot selinge opheffing van alle publiekrechte lijke tollen wellicht moeilijkheden voor de betrokken publiekrechtelijke lichamen ver oorzaakt. Deze moeilijkheden zouden wel licht kunnen worden voorkomen, wanneer tot geleidelijke, maar zekere afschaffing van laatstbedoelde tollen werd overge gaan. Ten slotte wijst adressant erop, dat op de wegenplannen van Rijk en Provinciën thans nog 86 verfvoorkomen, welke jaarlijks den weggebruikers ongeveer f 2.000.000 kosten, terwijl de tarieven meermalen op de meest onbillijke wijze zijn vastgesteld en ook de publiekrechte lijke lichamen hierop groote winsten maken. R. K. Landelijk Congres tegen het Neo-Malthusianisme. Het bestuur van genoemd Congres, dat op 25, 26 én 27 Augustus a.s. te Nijme gen wordt gehouden, is door het hoofd bestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, in samenwerking met andere organisaties als volgt samenge steld! Voorzitter: W. J. F. van Meegeren, voor zitter van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, te Yenlo. Secretaris: J. H. Kray, secretaris van den Ned. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen te Breda, Ginnekenstraat 137. Penningmeester: ir. B. Reuser, penning meester van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen te Nijmegen. Leden: mevrouw B. van Swaaij-Schutjes to 's-Hertogenbosch, voorzitster van den R. K. Diocesanen Vrouwenbond in het Bisdom Den Bosch, vertegenwoordigster van den Ned. R. K. Vrouwenbond; prof. J. Bemelmans, te- Roermond, Di recteur van het Bureau „Voor Eer en Deugd", vertegenwoordiger van de Ver eeniging „Voor Eer en Deugd"; dr. A. C. Verbeek, te Oss, vertegen woordiger van de Federatie „Sobriëtas"; dr. G. van Balen te Amsterdam, ver tegenwoordiger van de R. K. Artsenver- eenigingj de zeereerw. heer J. Kitslaar, pastoor te Zeeland, vertegenwoordiger v£n de R. K. Nationale Federatie „Het Wit-uele Kruis"; de overig© leden van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. In ruim 73-jarigen ouderdom is te 's<-GravenIiage na een ziekte van enkele da gen overleden de heer Joh. Eelman, sedert 1907 notaris te dezer stede. ZESDE CONGRES VAN HET, OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. In liet groot auditorium der Universi teit alhier, is hedenmorgen het Zesde Con gres aangevangen van het Oostersoh Ge nootschap in Nederland. De openingsbij eenkomst had tevens het karakter van een algemeen© ledenvergadering. In zijn openingswoord herdacht dc voor zitter, prof. dr. C. Snouck Hurgronje het in December overleden lid dr. V. F. Büchmer, in leven conservator aan de Rijksuniver siteitsbibliotheek te Leiden, die bekend stond als een veelzijdig oriëntalist. Verder deelde spr. mede, dat het Genootschap thans ongeveer 200 leden telt en 12 dona teurs. Sedert Januari 1928 is het aange sloten bij het toen opgerichte Oostersch Instituut. Het Islam-instituut, waarvan de oprichting op het vorig congres was aan gekondigd, is in dien tusschentijd even eens tot stand gekomen en is tevens bij het Oostersoh Genootschap uitgegeven tijdschrift. Acta Orientalia is geregeld voortgegaan te verschijnen en is thans tot aan het zevende deel. Daarna richtte de voorzitter zich in de Fransche taal tot de gasten uit het bui tenland, van wie aanwezig waren prof. dr. Heinrich Lüders uit Berlijn, prof. Sylvain Lévi en prof. Gabriel Ferrand uit Parijs, benevens dr. H. A. R. Gibb van de School, of Oriental Studies te Londen. In deze rede herinnerde prof. Snouck Hungronje er aan, dat het Oostersoh Genootschap in Nederland oorspronkelijk is opgericht om mede te werken aan het herstellen der goede betrekkingen tusschen oriëntalisten van verschillende nationaliteit en dat om deze reden ook steeds de buitenlandsche collega's zijn uitgenoodigd om de congres sen van hefc Genootschap bij te wonen. In 1927 heeft het Oostersch Genootschap stap pen ondernomen om voor de eerste maal na den oorlog weder een internationaal Orientalistencongres te doen houden, én wel in Nederland, zoodat het zesde Neder- landsche congres dan zou zijn samengeval len met het 17de Internationale congres. De Engelsche collega's hebben toen echter liever willen vasthouden aan het vóór den oorlog genomen besluit om het congres in Oxford te houden en het Oostersch Ge nootschap heeft geen reden daarover onte vreden te' zijn. Wij verbeugen ons thans erop het volgende, achttiende internatio naal congres in 1931 te Leiden te mogen ontvangen, hoewel het ons moeilijk zal zijn de ons te Oxford ten deel gevallen ont vangst waardig na te volgen. Nu de inter nationale congressen weer zijn hersteld hadden eigenlijk de bijeenkomsten van Ne- derlandsche oriëntalisten een uitsluitend nationaal karakter moeten aannemen, maar deze consequentie is niet getrokken. Ditmaal zijn weliswaar de invitaties naar het buitenland beperkt geweest, maar zij, die deze uitnoodiging hebben willen aan nemen, zijn hartelijk welkom. Ieder hunner heeft ook een bijdrage toegezegd. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat zij goede herinneringen aan dit con gres zouden meenemen. (Applaus). Vanmiddag om 2 uur is in het groot auditorium der universiteit een bijeen komst gehouden, welke ook voor belang stellenden toegankelijk was. In deze bijeen komst heeft prof. Sylvain Lévi uit Parijs een voordracht gehouden over onderzoe kingen op Java en Bali, waarna dr. J. N. Kramers (Leiden) een voordracht met lichtbeelden hield over de cartographie der Mohammedanen. Hi erna werd een bezoek gebracht aan het Rijks Ethnographisch Museum waar onder leiding van dr. C. C. Krieger, die daarbij verschillende toelichtingen gaf, de tentoongestelde Japansche lakwerken wer den bezichtigd. DE KIEZERSLIJST. Volgens de officieele kennisgeving van het gemeentebestuur is de kiezerslijst, wel ke van kracht zal zijn van 1 April 1929 tot 1 April 1930 voor een ieder ter inzage ne- dergelegd en kimnen verbeteringen van de door dat bestuur vastgestelde lijst tot en met 16 April a.s. worden ingediend. In normale omstandigheden had de lijst ter inzage moeten liggen van 23 Februari tot en met 16 Maart, doch door den stad huisbrand was ook de kiozerslijst vernie tigd en moest na de gehouden volkstelling een nieuwe kiezerslijst worden samenge steld. Bij de gehouden volkstelling zijn door allerlei omstandigheden sommige personen overgeslagen of wel niet goed opgenomen, enz. De kiezerslijst is dus samengesteld uit een niet geheel zuivere basis. Van het grootste belang is het daarom, dat een ieder die bevoegd is bij de a.s. Tweede Kamerverkiezing een stem uit te brengen, zich gaat overtuigen of hij op de kiezerslijst is geplaatst, want is hij niet op de lijst geplaatst dan kan hij niet aan de stemming deel nemen en dan helpt recla meeren niets meer. Op de kiezerslijst moeten voorkomen alle personen die op 1 Januari 1929 in Leiden woonachtig waren, vóór of op 15 Mei 1929 den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt en Nederlander zijn. Om een ieder gelegenheid te geven om zich te overtuigen of hij op de lijst voor komt, zal gedurende deze week, dus vanaf Woensdag 3 April tot en met. Vrijdag 5 April des avonds van 7 tot 9 uur en Zater dagmiddag van 2 tot 4 uur de lijst ter in zage liggen, buiten de gewone kantooruren. Wordt van deze gelegenheid flink gebruik gemaakt, dan zal deze regeling ook gelden voor de volgende week. Overtuigt U dus of U op de kiezerslijst voorkomt. Ook do kiesvereenlgingen kunnen goed werk doen, door te controleeren of haar leden op de lijst zijn geplaatst. De bestu ren kunnen dit 't best doen door in alfabe tische volgorde de te controlecren namen op te geven met vermelding van naam, voornamen, geboortedatum en adres. De lijst ligt ter inzage op de afdeeling „Bevolking", Breestraat 7880 boven de Sociëteit „Micitia", HULDIGING VAN DR. J. H. H0LWERDA (V er volg). Na de rode van den heer Beelaorts van Blokland nam de voorzitter van het Kon. Oudheidkundig Genootschap, de heer H. J. Scharp, het woord. Spr. begon met er op te wijzen, dat de re latie met dr. Holwerda aanvankelijk te dan ken was aan het ruilverkeer met het Mu seum van Oudheden te Leiden, doch se dert het najaar van 1926 is er ook,een zeer persoonlijke band met den jubilaris van vandaag gekomen door de voorbereidingen die werden getroffen voor de tentoonstel ling van de Oud-Egyptische Kunst, welke tentoonstelling, naar spr. hoopt, tot beider genoegen is geslaagd. Ter plaatsing m hefc museum bood spr. aan een Gnathia-vaas uit de 3e eeuw, af komstig uit Zuid-Italië en een terracotta- Gemeentelijke Aankondigingen Kiezerslijst, dienst 1929/1930. Burgemeester en Weth. van Leiden; Gelet op art. 10 van de Kïeswot en op do Wet van 20 Maart 1929 (Staatsblad No. 93); Brengen ter algemeene kennis: lo. dat do lijst majoersonen, hpwegd tot het kiezen vanjJtocA van da^Twiede Kamer der State^^ene*ial, va(r de IPro- vinciale Staten en van Gemeentwaad, voor het dienstjaar Lfrpa 1930, doo/hun College heden is X 2o. dat deze Iij^^an 3 L\pril «fs. tot In met 23 April d.a.v. voor cln ieder ter tf:- cretarie dezer gemeente (Bovenzaal vanitle Sociëteit „Amicilia", BrejptraaUNo. TpfSO), ter inzage is neahsrgclc-^T cn,fjejanbeta- ling der kostcn^in j^ldenrift, eri' stomdis- trictsgewijze. in üffTreksel verkrijgbaar ge steld 3o. dat tot en met .16 April a.s. een ieder bevoegd is bij het Gemeentebestunr schriftelijk verbetering van die lijst te vra gen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewe zen is als bevoegd bij volmacht te stem men. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 April 1929. De Burgemeester win Leiiep brengt ter algemeene kennis, dat de^ftjAive der uit komsten van de meting civ <1® schatting, bedoeld in artikel 15» der wet/op de grond belasting, gedurend# dertigjCageif ter ge meente-secretarie koor bflaVrgliebbenden ter inzage is nede/gelegd. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 April 1929. Burgemeester en Wethouders-^111 Leiden brengen ter openbar^ kennfs, dat zij, uit sluitend ten aanzien pan cuSn^jgrkoop van artikelen op de doovgde afd^Jin^ Leiden van de Ned. Veréenfeing van Hu'ifrouwen op 3, 4 en 5 April kl „ZomerzorgJ te hou den tentoonstelling jpntheffirfg Imroben ver leend van het sluitingsuur ^^f^inkels. A. VAN DEtANDE BAKHUYZEN, j Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 3 April 1929. LEIDEN. Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, jaar vergadering. Den Burcht, 8.30 uur. Donderdag, R. K. Bond van Transportar beiders, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag R. K. Bouwvakarbeiders, Bonds- gebouw, S uur. Donderdag 3—5~uur inrichtingen haak-, naai-, en brei-actie „Sancta Vero nica" Zita-gebouw, Pieterskerk- koorsteeg 15. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2 tot en mot Zondag 7 April waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. beeld uit denzelfden tijd. De statuten van het genootschap laten niet toe, iets ten ge schenke te geven en daarom werden de voorwerpen in bruikleen afgestaan, hetgeen weinig verschil maakt, meende spr. Dr. Holwerda, getroffen door do groote hartelijkheid, die hij deze dagen van vele kanten heeft mogen ondervinden, dankte vervolgens voor de hem gebrachte hulde. In het bijzonder dankte spr. de regeering en den heer Beelaerts van Blokland, die reeds meer dan 25 jaren in lief en leed van hefc museum heeft gedeeld, voor zijn harte lijke woorden. Ook spr. wijdde eenige woor den aan de nagedachtenis van zijn te vroeg ontslapen medewerker, dr. Remouchamps, die hij noodc op dezen dag miste. Tentoonstelling van Japansche Lakwerken. In hefc Rijks Ethnographisch Museum. Heden is in 'fc tentoonstenings/.aaltje van het Rijks Ethnographisch Museum, Rapen burg 67, een uitgezochte verzameling van Japansche lakwerken, behoorende tot de verzamelingen in de Japansch-Chineeseho afdeeling van dat museum, tentoongesteld. Het zal ongetwijfeld Velen bewonderaars van Oostersche kunst genoegen doen, dat zij in de gelegenheid worden gesteld om een gedeelte van de talrijke kunstschatten, welke het museum herbergt, uit de overla den vitrines naar een goed verlicht en wel verzorgd milieu overgebracht, te kunnen bezichtigen. Behalve een aantal 6clirijfdoozen. waar onder exemplaren van Korin en Yuji en zeer mooie inre's (medicijndoosjes), behoo ren tot de tentoongestelde stukken ver schillende voorwerpen zoowel voor ceremo nieel- als voor dagelijksch gebruik, welke den bezoeker een goed denkbeeld geven van den verfijnden kunstzin van het Japan sche volk. Daar het museum niet kan bogen op be roemde eeuwenoude stukken, heeft men deze leemte aangevuld door een aantal zeeit fraaie platen uit het tijdschrift Kokka. Een catalogus bevattende de beschrijving van ruim honderd voorwerpen, doet duide lijk uitkomen, welke technieken op de ten toongestelde stukken zijn toegepast, ter wijl daaruit tevens blijkt, dat een zeer be langrijk deel afkomstig is uit de nalaten schap van den grondlegger der Japansche verzameling: Freiherr von Siebold. De Majoor L. J. Barends van het 4de Regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Mei 1929 overgeplaatst bij het lie Regi ment infanterie met bestemming voor de functie van hoofdinstructeur bij het korps.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2