20ste Jaargang WOENSDAG 3 APRIL 1929 No. 6144 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND BINNENLAND e SeiobeHe Sou/fca/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 49 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 por kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I LEIDEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 TEL. INT. ADMINISTRATIE GIRONUMMER 103003 935 REDACTIE 15 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleme advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of govraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Geen eigenbelang, maar soli dariteit Do plicht van een Katholiek, om zich aan te sluiten bij de organisatie, waarin bij door zijn stand of zijn vak behoort, is duidelijk voor wie verder kijkt dan naar wat onmiddellijk voor hem ligt. Die plicht dringt óók, wanneer er g e e n direcb-persoonlijk belang bij betrokken is. Menschen, die het goed hebben en die het niet beter kunnen of wenschen te heb ben, óók zij behooren zich met him Ka tholieke stand- of vakgenooten te veree nigen in de Katholieke organisatie. In en door de Katholieke organisaties moeten naar buiten treden de Katholieke, beginselen, welke richting en leiding kun nen geven aan héél het maatschappelijk organisme. In en door de Katholieke or ganisaties moeten worden afgeweerd de aanslagen, welke de vijanden van Kerk en Godsdienst, van Staat en Gezag, beramen èn kunnen uitrvoer-en, dank zij hun orga nisatie Ook op deze plaats willen wij afdruk ken de vermanende woorden, door onzen Bisschop Mgr. Aengenent wèèr gesproken in verband met den organisatie-plicht der Katholieken, op de Centrale Raadsverga dering van den Nederl. R. K. Volksbond: Meermalen heb ik in don laatsten tijd gezegd, dat het werkelijk in onzen tijd niet voldoende is, te leven als eenling in onze maatschappij, maar dat het plicht is zich te beschouwen als gemeenschapswezen en daarvan de plichten te vervullen. God heeft den mensch geschapen met een dub bel karakter, zoudt ge denken, dat God tevreden is, indien dit tweevou dig karakter niet naar buiten beleefd wordt. De Bisschop wees vervolgens ook op de liberale besmetting of bedroevende kort zichtigheid van Katholieke werkgevers, die, rechtstreeks of zijdelings, de Katho lieke organisatie der arbeiders, als zooda nig, tegenwerken, terwijl zij daaraan him sympathie en medewerking moesten ge ven. Ik hoop, dat katholieke werkgevers geen moeilijkheden aan de organisatie in den weg leggen maar zóó waar- deeren, dat zij hun arbeiders aan sporen lid te worden van de katho lieke Arbeidersbeweging. Dit inzicht moet groeien: de overtuiging zal bij hen dienen levendig te worden, dat voor ten goede ontwikkeling der maat schappij noodig is: hartelijk gemeen de samenwerking van alle standen in onze samenleving. Allen moeten bezield zijn met een geest van soli dariteit. Dan komen wc tot een sa menleving die steunt op rechtvaardig heid en naastenliefde. Niet het bekrompen eigenbelang, maar de breede geest van solidariteit moet allen bezielen -»■ dan zullen de Ka tholieke organisaties een heilzame taak kunnen vervullen, veel goeds kunnen tot stands brengen, veel kwaads kunnen voorkomen, ten zegen van héél de samen leving! Wie de teekenen des tijds ook maar eenigermate begrijpt, ziet in, dat de maat schappij er in vele opzichten anders gaat uitzien. Dit proces voltrekt zich langzaam of snel, maar zal niet worden gekeerd. Aan ons de plicht, om te zorgen, dat die nieuwe wording der maatschappij zoo veel mogelijk op Christelijke beginselen is ge fundeerd. En, om dat te bereiken, zijn krachtige Katholieke organisaties, op ver scheiden terrein, onontbeerlijk. PORTUGAL Talrijke personen te Lissabon gearresteerd. Van samenspanning tegen de regeering beschuldigd. Volgens van de Portugeesche grens ont vangen berichten zijn te Lissabon talrijke officieren en soldaten, o.a. Alvaro Castro, de zoon van den oud-premier, benevens vele burgers in hechtenis genomen. Zij wor den ervan beschuldigd tegen de huidige regeering te hebben samengespannen. BULGARIJE. De trouwplannen van koning Boris. Uit betrouwbare, met de Bulgaarsche re- geerig in connectie staande bron wordt me degedeeld, dat de Italiaansch-Bulgaarsche plannen tot een huwelijk mislukt zijn. Koning Boris zal echter niet onverloofd van zijn langdurige buitenlandsche reis terugkeeren. Als bruid wordt thans ge noemd de dochter van don in Parijs wo nenden Russischen grootvorst Cyrillus of een Duitsche protestantsche prinses. Tsaar Boris zal voor het orthodoxe Paaschfeest in het begin van Mei terugkeeren. In aan sluiting daarvan zullen de feestelijkheden plaats vinden ter viering van het 50-jarig bestaan van Bulgarije. ARABIE VIJFHONDERD BED0EINEN GEDOOD. Bij een inval van Wahabieten. Uit Amman wordt van betrouwbare zijde gemeld, dat bij een inval van Wahabieten in een Bedoeinenkamp te Dzjebel Reib in Transjordanië vijfhonderd personen ge dood zijn. Slechts vijf Bedoeinen schijnen, ontsnapt te zijn. Men vreest, dat er nog meer invallen zullen volgen. BRITSCH-INDÏE Bomaanslag op Indisch vorst. In den salonwagen van een extra-trein, waarin de Nisam van Haiderabad naar Maisur (Zuiden van Indië) reisde, werd, volgens berichten uit Calcutta, een bom ge vonden. De bom is aan de politie gegeven voor een nader onderzoek. De Nisam is een der rijkste vorsten van Indië, met een jaarlijkscb inkomen van minsten zes millioen gulden. Verle den jaar heeft hij een door het Indische departement van Londen benoemde stu diecommissie een memorandum voorgelegd waarin hij verlangde, dat Haiderabad door het Engelsch bestuur geheel als onafhan kelijke staat zou worden behandeld. CHINA. DE NIEUWE BURGEROORLOG. Naderende val van Hankau. Voor het einde der week tegemoet gezien. Uit Sjanghai wordt gemeld: Nadat de troepen van Tsjang Kai-sjek- Hwangtsjau hadden ingenomen, zijn zij allereerst opge rukt naar Yanglo, dat reeds door drie ka- nonneerbooten der centrale regeering is gebombardeerd. DaaT de Woehan-strijdkrachten voortdu rend terugtrekken, hebben gevechren op. groote schaal nog niet plaats gehad, doch volgens berichten uit Hankau wordt thans elk oogenblïk een groote veldslag verwacht op circa 30 K.M. ten Oosten van Hankau. De val der stad wordt voor het einde der week verwacht. De Brit-sche kruiser „Castor" en vier Britsche kanonnee rbooten houden zich te Hankau gereed om bescher ming te bieden, ingeval de terugtrekkende troepen mochten gaan plunderen. Verbitterd gevecht in Sjantoeng. De nationalistische strijdkrachten onder generaal Lieoe Tsjen-jen hebben een hevig gevecht geleverd tegen de strijdkrachten van maarschalk Tsjang Soeng-tsjang, waar bij meer dan 2000 hunner tegenstanders het leven lieten. Tsjang's troepen wilden name lijk de ommuurde stad Ninghaitsjau in de provincie Sjantoeng stormenderhand ver overen, doch nog vóór zij hun stormladders tegen de wallen konden plaatsen, vielen de verdedigers hen op het lijf. MEXICO. DE OPSTANDIGE BEWEGING. Een vliegeroorlog. Bommen op Amerïkaansch gebied. De vliegtuigen der Mexicaansche opstan delingen hebben gisteren weer een aanval ondernomen op de stad Naco in Sonora (Naco wordt door een riviertje in twee dee- len, een Amerikaansch en een Mexicaansch deel gesplitst). Zij wierpon vier bommen op de stad, waarvan er twee neerkwamen op Amerikaansch gebied en in de zakenwijk talrijke vensters vernielden. Een Ameri- kaansche knaap werd door een granaat scherf gewond. De luchtaanvallen op Naco, dat door 12.000 man federale troepen bezet is, begon nen reeds Zondag. In totaal werden 19 bom men neergeworpen en in de Mexicaansche stad twee personen gedood en vier gewond. Volgens berichten uit Washington zullen deze gebeurtenissen den V.S. waarschijn lijk aanleiding geven maatregelen tc treffen om herhaling daarvan te voorkomen. De te Naco gestationneerdc Amerikaansc^e troe pen hebben reeds opdracht te verhinderen, dat door het bombardement verdere schade op Amerikaansch gebied wordt aangericht en op het ministerie van Buitenlandsche Zaken werd er op gezinspeeld, dat gene- raal-majoor Lassiter, de commandant van het achtste legercorps te San Antonio, waarschijnlijk vliegmachines van de vlieg velden in Texas naar Naco zal zenden. Jiminez bezet door Galles' troepen. Gistermorgen vijf uur is om de stad Ji minez een felle strijd ontbrand. Om een uur 's middags meldde generaal Calles aan de regeering te Mexico, dat de federale troe pen het centrum der stad hebben bezet. Dc opstandelingen, aldus Galles, zijn ingeslo ten tusschen het station en eenige stellin gen, welke zij nog bezet houden. Hun tal- looze wanhopige pogingen, door de linie der rogeeringstroepen te breken, zijn mis lukt. HOOGLEERAAR UNIVERSITEIT TE LEIDEN. vraagstukken op het gebied der dermatolo gie en geslachtsziekten- Ook beschreef hij verscheidene tot op dien tijd nog minder of meer onbekende huidziekten (huidontste kingen, pigment^anomalia, enz.). Met'de benoeming van dr. Siemens wordt de eerste hoogleeraarszetel in de huid- en geslachtsziekten aan de Leidsche universi teit bezet, hetgeen aanvankelijk zou ge schieden door prof. Van der Valk uit Gro ningen, welke echter voor zijn benoeming bedankte. Tot dusver werden deze ziekten tot voor eenige maanden terug gedo ceerd door den lector dr. J. H. P. van Kerckhoff alhier. De benoeming van prof. Siemens heeft een bijzondere beteekenis-, omdat daarmede hier ter stede een nieuwe school wordt ge ïntroduceerd. DE BENOEMING VAN DR. SIEMENS. Dr. H. W. Siemens, te München, bij Kon. besluit benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit alhier, om onderwijs te geven in de huid- en geslachtsziekten, stamt ilit de bekende Berlijnsche industrie-familie Sie mens en is een zoon van den vroegeren di recteur der firma Siemens en Halske. Prof. Siemens werd 20 Augustus 1891 te Charlottenburg geboren, genoot zijn voor bereidend universitair onderwijs te Char lottenburg en te Altenburg bij Leipzig, werd in 1910 als student in de geneeskunde aan de universiteit te München ingeschreven en studeerde daarna te Berlijn. In 1917 werd hij aan de universiteit te München tot arts bevorderd. Hij studeerde vervolgens onder Jadassohn in Breslau en sedert 1921 onder Van Zumbusch in München. Li 1923 vestigde hij zich te München als arts voor huid- en geslachtsziekten. In 1927 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar in de huid- en geslachtsziekten aan de universiteit te Münohen. Reeds als student publiceerde hij weten schappelijk werk over biologische onderwer pen (familie-onderzoek, erfelijkheid van ziekten, bevolkingspolitiek en rassenhy- giëne), waaronder een populaire brochure, getiteld: „Grundzüge der Verertmngslehrc und Rassenhygiënc welk wejk ook in het Zweedsch, Engelsch en Fransch werd ver taald. Later ging zijn belangstelling meOr naar de erfelijkheid van ziekten, meer in het bijzonder huidziekten. In 1921 verscheen van zijn hand het werk: „Einführung in die allgemeine und spezielle Vererbungspatho- logie des Menschen", waarvan ook een Rus sische vertaling het licht zag. Bekend zijn vooral zijn dermatologische onderzoekingen betreffende de Münchener tweelingen, welke den stoot hebben gege ven tot de moderne „tweclingen-patholo- gie". Voorts hield hij zich veel bezig met kli nische, histologische en experimentecle UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. Verschillende mededeelingen in verband met de Partij-stemming. Uit een circulaire van het Partij-secre tariaat aan de besturen der R. K. Rijks- kieskringorganisaties ontleenen wij de vol gende mededeelingen, welke voor alle par tijleden dienstig zijn. Datum der stemming. De datum voor de stemming in de Partij, bedoeld in art. 21 lid 3 Kiesregle ment is thans definitief bepaald op Zon dag 5 Mei a.s. Tijd van stemming. Om het vlotte verloop van het opmaken van den uitslag te bevorderen, wordt in overweging gegeven, de plaatselijke bestu ren te verzoeken den tijd der stemming dusdanig te regelen, dat deze gesloten wordt des namiddags om 4 uur. Daarbij ware dan dringend te verzoeken, het de- pouillement onmiddellijk daarna tc doen plaats hebben en biermede niet tot daags daarna te wachten. Het opmaken van den uitslag, en de invulling van het proces verbaal kunnen dan dienzelfden avond ge schieden en de opzending van het proces-, verbaal kan dan eveneens dienzelfden avond por expresse plaats hebben. Wijziging Kiesreglement. Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht er op gevestigd, dat de be paling in art. 21 lid 5 sub a regel 7—9, waarin staat voorgeschreven, dat de gead viseerde candidaten bovenaan worden ge steld, door een besluit van den Partij raad van 23 November 1928 is gewijzigd. De geadviseerde candidaten worden alléén onderstreept, blijven dus in alfabetische volgorde staan. Alleen heeft het Dage lijksch Bestuur besloten, zulks ter voor koming van misverstand, om bij de als lid geadviseerde candidaten de streep te la ten doorloopen onder het stemhokje vóór den naam, en voor de als plaatsvervanger geadviseerde candidaten onder het stem hokje achter den naam van do betrokken candidaten. Regelen Kies-Comité's. Het Dagelijbsch Bestuur heeft over wogen, of het nuttig zoude zijn om, in gevolge het bepaaldo in art. 24 lid 9 Kiesreglement, aan het Partijbestuur voor te stellen, regelen voor de Kies-Comité's vast te stellen. Vooralsnog meende het Dagelijkscb Bestuur in die richting niet te moeten gaan, doch in eerste instantie het praotische toezicht aan de Kringbestu- ren te moeten overlaten. Als richtlijn wil het Dagelijksch Bestuur alleen aange ven de bepaling, dat do Kiescomité's niot door middel van giften of beloften mogen propaganda voeren, en bij de aanbeveling van candidaten alle persoonlijke aanval len of onaangename bejegeningen tegen over dc overige mede-candidaten moeten achterwege laten. Mede op grond van ge ruchten als zonden voor sommige candi daten kostbare reclame-campagnes te ver wachten zijn, sprak het Dagelijksch Be stuur als zijn meening uit, dat zoodanige campagnes beter achterwege blijven, wijl deze niet strooken met den geest, waarin de propaganda der Kiescomité's als be doeld in het Kiesreglement dient gevoerd te worden. De normale voorlichting der partijleden en do propaganda ten be hoeve van candidaten mogen niet ontaar den in een overdadige en veel gold eischendc reclame, welke de waardigheid der Partij en do goede onderlinge ver standhouding in de Partij slechts zoude kunnen schaden. ST. AUGUSTINUSVEREENIGING. Algemcene vergadering te Haarlem. Bezoek van Mgr. Aengenent. In gebouw „St. Bavo" te Haarlem werd gisteren de 37e algemeene vergadering ge houden der Dioc. Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in hot Bisdom Haarlem „St. Auirustinus" VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bij een Wahabieten-inval zijn 500 Be- doeïnen gedood. De gevechten in Mexico. Na de mijnramp in Waterschei in België. (Buitenl. Ber. 2o blad). Het vertrek der Dornier-Wall-vliegtuigen naar Indië. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De jeugdorganisatie voor jonge arbei ders. (1ste blad). Mededeelingen van het secretariaat der R. K. Staatspartij, (lste blad). Vergadering van de katholieke onder wijzers in het Bisdom Haarlem, (lste blad). Aan een verslag in de „Msbd." is het volgende ontleend: Nadat te half 10 in dc parochiekerk van den H. Jozef een H. Mis tot intentie der leden was opgedragon, begon tc 10 uur de vergadering. De voorzitter, de heor H. G. de Boer, riep allen het wolkom toe en zoide dan o.m De verwachting is meermalen uitgespro ken, dat onze Federatie ons Diocesaan vereenigingslevon overbodig zou maken, Deze agenda evenwol mot. zijn allerbelang rijkste punten is er het doorslaand bewijs van, dat er naar arbeid niet gezocht be hoeft te worden. Spr. wenschte, dat een betere basis werd gelegd voor het kinderrijke gezin, dat moe1 geholpen worden. Dit Ï6 een oisch van pri mair belang. De nieuwe regaericgaperiode bi-enge ons, waarop wij reoht hebben. Dc kortheid, geboden door onze uitvoe rige agonda, mag mij niet weerhouden, uw aandacht te vestigen op dit verschijnsel in het vereenigingslcven dat m.i. evident is: do afzijdigheid onzer jonge collega's van ods organisatie-leven. De vergadering woTd geschorst in ver band met het bezoek van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aen genent. De voorzitter verwolkomdo Mgr. in een sympathieke rede. Dc voorzitter heet den opvolger van don geestelijk adviseur, den zeoreerw. heer P. A. Kleintjes, prof. Hcskes welkom. Spr. menjoreert hen, die heengegaan zijn: Mgr. Gallier, kapelaan Dekker, prof. De Langen Wendels, prof. Huijbers. Voor do zielcrust van deze overledenen wordt oen Onze Vader gebeden. Do nieuwe adviseur, prof. Heskcs, neemt hierna het wooTd ep deelt mede. dat hij zijn taak met vreugde heeft aanvaard en lang hoopt tc mogen waarnemen. (Ap plaus). De vroegere adviseur, do zcereeru heer Kleintjes, verschijnt thans ter verga dering en wordt door den voorzitter wel kom geheetcn, die de verdiensten' van den aftredenden adviseur releveert, hem dankt voor do verdediging van dc belangen der onderwijzers en de uitnemende wijze, waarop Z.Ecrw. zich van zijn taak hcefi gekwoten. (Applaus). Dc zeoreerw. heer Kleintjes beantwoordt deze toespraak en spreekt den wensch uit, dat de verhouding tusschen hem en do organisatie in de toe komst aangenaam zal blijven. Een voorstel van het hoofdbestuur om van het batig saldo der balans (ƒ507.68) een bedrag van ƒ400.— tc storten in do kas van het O. F. en de i-esteoerendc ƒ107.68 te bestemmen voor het houden van Onderwijzersdagen in 1920. wordt na eenige discussie aangenomen. Dc secretaris de heer W. J. Speller, brengt jaarverslag uit. Daarin wordt o.m! vermeld, dat van de 2397 ingeschreven leerkrachten er 1665 zijn georganiseerd in dc Dioc. Vereeniging tegen 1506 in 1927. Een vooruitgang dus van 159 leden. 739 leerkrachten, zijn nog ongeorganiseerd. Van één federatie in het gehecle land kan nog geen sprake zijn, daar nog niet alle hoofdbesturen hiertoe medewerken. Dc Dioc. Vereeniging telt 18 ufdeelingen. Toespraak van den Bisschop. Mgr. Aengenent, die hierna het woord neemt, verklaarde, een woord van dank te willen spreken voor do bereidwilligheid, om op zijn verzoek de vergadering niet in Den Haag, maar in Haarlem tc houden. Mgr. kon nu gemakkelijk hier komen, om zijn belangstelling te tooncn voor dc taak, door de leden tc vervullen en zijn sympa thie te uiten voor den bond. Alle leden werken aan dc opvoeding <ler kinderen. Mgr. js hedenmorgen daaraan her innerd door de woorden van den Introïtus bij het H. Misoffer. Daarin wonlt een lof spraak geuit op de wijsheid. Maar die woorden kan Mgr. toepassen op allen, die in katholieken zin de kindoren

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1