BINNENLAND EEN RIJKE FAMILIE DERDE BLAD DE LE1DSCHE COURANT. DONDERDAG 28 MAART 1929 HET KIESSTELSEL IN DE B. K. STAATSPARTIJ. De kwaliteitszetels. Vcranderingwordtgewenscht. Als wij het kiesstelsel, dat. nu in de R. K. Staatspartij voor de aanwijzing van Ka- mercandidaten wordt gevolgd, n u, bij de practische toepassing bezien, dan moeten wij er veel goeds in erkennen, maar durven toch tegelijkertijd voorspellen en óók de hoop uitspreken dat bij een vol- kende verkiezing er wèèr een nieuw, of althans, gewijzigd stelsel zal worden ge volgd. „Het Centrum", dat in een tweetal arti kelen de invoering kwaliteitszetels be spreekt, komt tot de volgende conclusie, met welker strekking wij ons heel goed kunnen vereenigen. 1. Aan het stelsel der kwaliteitszetels ligt een juiste gedachte ten grondslag. 2„ Aan de wijze, waarop dit stelsel thans is uitgewerkt en toegepast, kleven bezwa ren en gevaren. 3. Het aantal kwaliteitszetels moet be perkt worden tot een kleiner getal, en dan van uitsluitend teehnisch-deskundige kwaliteiten. 4. Daarnaast moet aan het dringen naar belangenvertegenwoordiging op zoodanige wijze tegemoet gekomen worden, dat a. redelijke bevrediging gegeven worde aan rechtmatige verlangers; b. voorkomen worde, dat er organisaties in de Partij-organisatie ontstaan; en c. de sociale organisaties zoover moge lijk verwijderd blijven van het terrein der politieke verkiezings-actie, en dit juist in het belang dier organisaties zelve. Door een herziening van het kwaliteiten- stelsel in dezen geest, zullen verschillende bezwaren ondervangen, verschillende ge varen vermeden, en zal grooter bevrediging gegeven kunnen worden. DE KAMERVERKIEZINGEN. Onze candidaatstelling in de groote steden. „Een tegenvaller" zet de „Maasbode" boven het volgend kruinkopje: „Het resultaat der gisteren gehouden vergadering der combinatie Amsterdam Rotterdam—Den Haag, tot het uitbrengen van een advies aan de georganiseerde ka tholieke kiezers nopens de stemming op 5 Mei a. s. voor de definitieve candidaten- lijst, is ons erg uit de hand gevallen. Want wij hadden minstens verwacht, dat na al de strubbeling rond de candidatuur- Veraart aan dezen een royale kans zou ge boden worden. Nu het advies niet verder bleek te kunnen gaan dan een aanwijzing als plaatsvervanger voor een der beide vrije zetels, schijnen helaas de pessi misten onder ons gelijk te zullen krijgen. Omtrent de motieven, welke do stem-, ming tot zulk een o.i. onbevredigend resul taat hebben geleid, kunnen wij_ ons_ uiter-- nardaangezien de vergadering nieL pu bliek was slechts in gissingen verdie pen. Hetgeen natuurlijk geen zin heeft. Eén lichtpunt zien wij nochtans in deze duistere affaire. Er werd nóch voor de volg orde der vrije plaats-candidaten nóch voor die der plaatsvervangers eenige aanwij zing gedaan. Daar kunnen ook weer diver se beweegredenen voor gegolden hebben. Wij leggen het geval misschien hevig naar ons toe zóó uit, dat het adviseerend college den kiezers de meest mogelijke vrij heid ten deze heeft willen laten; mogelijk zelf met deze penibele geschiedenis niet goed weg wetend. Voor de te kiezen volgorde wordt in elk geval den georganiseerden kiesgerechtig den althans ten aanzien van de vrije zetels geenerlei houvast geboden. Wat rest him anders dan dat ze het zelf maar uitmaken? Niet onmogelijk dan ook, dat 5 Mei eenige correctie aanbrengt in het voorloo- pige schema". De „Residentiebode" schrijft oju.: Prof. Veraart is dus weggewerkt en da heer Guit treedt in zijn plaats Na hetgeen ons blad in de laatste maanden over deze kwestie geschréven heeft, behoeven we niemand te verzekeren, dat we deze beslissing ten zeerste be treuren. Het. college, dat de heer Guit geschik- FEUILLETON Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). 12) „Hij had vanavond best eens thuis kinir nen komen om met ons het avondmaal te gebruiken", zei hij op ontevreden toon. „We zien hem haast nooit meer en hij schijnt te vergeten, dat het m ij n geld is, dat hem toegang verschaft tot de adellijke kringen en dat het m ij n geld is, dat hij voor allerlei liefhebberijen uitgeeft. Ik wil hem niet beknibbelen, maar daaraan mocht hij wel eens denken en ik had ver wacht, dat hij minstens wel zooveel res pect voor ons gehad zou hebben om van* avond thuis te zijn7'. „Beste man, het ontbreekt hem niet aan respect voor je". „Ei, wat je zegt Dat merk ik! Waarom is hij dan niet hier?" „Dat kon hij onmogelijk. Hij zou graag hier geweest zijn, maar de eer gebiedt hem zijn vrienden vanavond een souper aan te bieden. Hij heeft me dit zoo ter loops gezegd en je zondt zeker niet graag willen, dat hij zich aan die gewoonte ont trok. Je beoordeelt hem dus heel ver keerd". Mevrouw verzon maar wat om haar man in een betere stemming te brengen. Ze nam 't overigens niet zoo heel nauw met ter achtte voor het Kamerlidmaatschap dan het zittende lid, prof. Veraart, over stemde eenvoudig de duidelijk uitgespro ken meening van den Haagschen Centralen Raad. Voor dezen raad, evenals voor het kieskringbestuur, beteekent het thans ge vallen besluit eenvoudig een desillusie, die weinig verschilt van een blamage. En hoe vindt men de trouvaille, prof. Veraart zoo waar nog geschikt te achten als plaatsvervanger van een door de mid denstanders gewild persoon? Een lichtpunt in deze onverkwikkelijke gebeurtenis vormt het unaniem stemmen vóór prof. Veraart door de 5 Haagschc afgevaardigden, de heeren Van Dijck, Spit, Hinfelaar. Moonen en Vollebregt, en even eens het krachtig protest over dezen voor de Residentie zoo teleurstellenden uitslag bij monde van den voorzitter der Haagsche delegatie. Deze bewijzen van trouw zullen ongetwijfeld prof. Veraart een troost zijn in deze voor den hoogleeraar pijnlijke situatie. DE KAMERLEDEN. Waar zij wonen. Wij lezen in het „Hbld": Wanneer de klok boven de tribune tegen vijf uur loopt dan worden de Kamerleden ongedurig. Op Vrijdag al eerdex-. Zij willen naar huis. Geen wonder, als men weet, dat er leden zijn, die in Roermond en Usquert, Haskerhorne en Tilburg, Roosendaal, Har- denberg en Nieuw-Beerta wonen en den Vrijdagavond nog gaarne thuis zijn. Maar Den Haag en de twee grootste steden des lands (en die zijn gemakkelijk electrisch bereikbaar) kunnen zelf zoo noodig een „quorum" opleveren. In Den Haag alleen al wonen dertig leden van onze volksverte genwoordiging, hier in de hoofdstad 12 (na het vertrek van den heer J. B. van Dijk, die naar Oisterwijk verhuisde, vorige week, nog 11), waarvan er echter 2 „non actief" zijn, de heeren Stenhuis en Staalman, die voor hun partij bedankten. In Rotterdam zijn er 9 gedomicilieerd. Dan wonen er in Utrecht en Haarlem elk 4, in Leiden en in Voorburg (bedoeld is Voorhout Red. L. Ct.) 2 in Voorschoten, Heemstede en Delft ieder 1. Deze heeren kunnen dus samen zoo noodig alle besluiten nemen en ze als een goed passing-off-stelsel maken, dan kunnen Menaldum en Eindhoven, Wansum on Goor, Hekelinge en Groningen zich op Vrijdagavond weer in him hoogedelgestren ge inwoners verheugen. Maar of de Haagsche hegemonie niet wat al te groot wordt langzamerhand in onze Tweede Kamer? Uit de bouwbedrijven. De contrac-actie. Van werknemerszijde bericht men: Van het verhandelde in de ld. Vrijdag te Haarlem gehouden bijeenkomst van de vertegenwoordigers van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en de -bestuurders- van- de werknemers-organisa ties, is-in de pers een bericht verschonen, dat, ofschoon in wezen niet onjuist, toch een verkeerd licht werpt op het tot stand gekomen compromis. De indruk wordt nl. gevestigd, alsof de met den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven voorloopig geregel de voorwaarden, voor de patroons gunsti ger zijn, dan die, welke in de overeenkomst met den Ned. B. K. Bond van Bouwpa- troons zijn vastgesteld. Het eenigste verschil is, dat de voorge stelde loonsverlaging in een aantal plaat sen eenige weken later wordt ingevoerd, en de bijdragen voor de fondsvorming voor de vacantie in de 4de en 5de klasse plaatsen, behalve de genoemde uitzonderingen, in gaan 1 Juli 1930. Als men weet, dat de breuk tussolien de patroonsvereenigingen is ontstaan, omdat de vertegenwoordigers van den Patroons bond voor de Bouwbedrijven zich niet kon den vereenigen met het voorstel van de be stuurders van den Ned. R- K. Bond van Bouwpatroons om een vacantieregeling te ontwerpen op den grondslag van fondsvor ming en niet aan eenige loonsverhooging wilde medewerken, zal men moeten erken nen, dat van een overwinning van den Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven aller minst kan worden gesproken. Integendeel door het thans getroffen compromis is het principe, doo'r de overige bonden gehuldigd, volkomen aanvaard. de waarheid. Heino had er haar niets van gezegd en alleen bij toeval had ze onder weg er iets van vernomen. .En dan moet je ook eens bedenken in welke leringen hij verkeert en met welke adellijke heeren hij omgaat", begon ze weer ua een poosje. „Dat weet ik allemaal wel en ik herhaal het, dat hij dat te danken heeft aan m ij n geld. Wat geef ik om adelGeen lorGeld is veel meer waard dan de oudste adel brieven. Geld is adel De vrouw des huizes zweeg nu maar. Er wa-s heden geen land met hem te bezeilen en dus voor geen rede vatbaar. Hij bleef, al was hij rijk, toch maar een timmerman die groot ging op zijn vele geld, maar niets maalde om fijne manieren. Er werd geklopt. „Binnen De huisknecht verscheen en overhan digde zijn heer een brief. Het adres was geschreven door een vrouwot ha^ü die Kollcr met kende. Hij maakte den brief open, doch nauwelijks zag hij, dat het zijn eigen brief met het ingesloten geld was, of hij gooide geld en brief nijdig op tafel. „Wat heb je, beste man?" vroeg zijn vrouw vleiend^nieuwsgierig. Hij schoof haar den brief toe. Ze las hem. „En ze sturen je alles terug"? „Dat zie je". „Hoe hebben ze 't hartBerekening, niets anders dan berekeningJe hebt ze niet genoeg gestuurd naar hun zin Ze willen vast meer hebben „Had ik er maar een paar lapjes van GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Autobus van den dijk gereden. Op den Zuidendijk te Dordrecht reed Dinsdagavond een autobus van lijn 1 van den dijk. De chauffeur, die tengevolge van den dikken mist den weg niet voldoende zag, wilde stoppen, toen de bus, die ver moedelijk met één wiel reeds naast den dijk stond, eensklaps kantelde cn beneden aan den dijk terecht kwam. Een passceren- de wielrijder wist den chauffeur en een in zittende dame met haar vijfjarig dochtertje door het stukslaan van een ruit uit hun be narde positie te bevrijden. Geen van hen bleek lets-el te hebben bekomen. Met be hulp van een kraanwagen is de bus later weer op den weg gebracht. Auto-botsing. Gistermiddag kwam een vrachtauto, die in de richting van het Gooi reed, even buiten de kom van het dorp Diemen in botsing met een van den tegenovergestel- den kant komenden luxe auto. De botsing was vrij hevig, zoodat do vrachtauto, af komstig van een wasscherij, kantelde, ter wijl de luxe auto zwaar beschadigd werd. Een der inzittenden van de luxe auto werd licht gewond, doch verdere persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Botsing tusschen tram en wagen. Gistermiddag omstreeks halftwee be vond zich de groentenkoopman P. Jansen uit Breda met zijn met paard bespannen wégen op den Teleringschedijk te Breda, toen uit de richting Oosterhout een vracht auto en de stoomtram naderden. Juist toen de tram wilde passeeren schrok door on bekende oorzaak zijn paard, sprong over de trambaan. De machinist remde krach tig, doch kon niet voorkomen, dat de wa gen werd gegepen en totaal vernield in een sloot terecht kwam. J. werd over den weg geslingerd en werd ernstig aan het hoofd gewond en bleef bewusteloos liggen Later werd hen per auto naar zijn wo ning overgebracht. Het paard bekwam geen letsel. Paard en wagen te water. Dinsdagmiddag is tengevolge van het schrikken voor een passeerende motorrij wiel op den Schipholdijk te Nieuwer-Am- stel een voor een tilbury gespannen paard op hol geslagen en in de Ringvaart geloo- pen, waarbij voerman en wagen mede in het water belandden. Gelukkig werd een en ander opgemerkt door een schipper van een turf schuit, die met een knecht in een bootje ijlings den drenkeling, die in het paardetuig was verward geraakt te hulp snelde en hem op het droge wist te bren gen. De man was reeds- bewusteloos, doch toepassing der kunstmatige ademhaling had binnen enkele miuuten het gewenschte gevolg. Met vereende la-achten .werden daarop paard en wagen op den wal ge bracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN?- Door den trein overreden en gedood. Op den onbewaakten overweg aan den Spoordijk tusschen Vlaardingen-Oost en Schiedam is gistermorgen met den trein, welke te 11.20 uit Vlaardingen was vertrok ken een arbeider overreden. Ongeveer hon derd vijftig meter voorbij den overweg kon de trein tot stilstand worden gebracht. Een lid van de directie der Nederl. Spoor wegen, die in den trein aanwezig was, heeft toen met den hoofdmachinist een onder zoek ingesteld. Tusschen de rails vond men eon totaal vermorzeld lichaam, dat bezijden den spoorweg werd neergelegd en later met den uit Rotterdam komenden trein naar ICethel overgebracht, waar het naar de AI- gemeene begraafplaats is vervoerd. Volgens verklaringen van omwonenden moet de bewuste persoon reeds den gehee- len morgen bij den overweg hebben rondge- zworven, zoodat er aanleiding is om hier te denken aan opzet van de zijde van het slachtoffer. Dit is nader gebleken te zijn de 26-jarige G. P. uit Schiedam, die werk zaam was bij Wilton. honderd in gedaanIk wil graag meer ge ven, want ik vind het een lamme geschie denis „En waarom wou je meer geven? Dan was je toch gek! Trek je er toch niks yan aan. t Is immers zijn eigen schuld. Wat doet zoo'n man op een gewonen werkdag langs de straat te slenteren. Hij had thuis of aan zijn werk moeten blijven". Koert had den brief, dien zijn moeder open op de tafel gelegd had, in de gau wigheid gelezen en een kleur van schaam te werd op zijn gelaat zichtbaar. „Ik zou dat geld ook niet aangenomen hebben?" zei hij. „En waarom niet?" vroeg zijn vader. „Omdat niemand zoo harteloos aan zijn eigen broer schrijven mag", gaf Koert kalm ten antwoord. Zijn woorden waren onvoorzichtig. Ze troffen zijn vader diep, omdat deze in den grond van zijn hart er net eender over dacht. Hij wilde dit evenwel niet beken nen en nijdig met de vuist op tafel slaan de riep hij: „Zou je mij misschien willen lee ren, wat ik doen of laten moet?" „Beste man, houd je bedaardriep me vrouw er tusschen in, „hij is niet waard, dat je je zoo boos op hem maakt. De tijd zal nog wel eens komen, dat hij blij zal zijn, als Heino hem zoo vriendelijk schrijft en hem ondersteunen wil met zijn geld". Bij deze woorden week iedere bloeddrop- pel uit het gezicht van den jongen man. Fier richtte hij 't hoofd op en was op ?t punt iets heel leelijks te zeggen. Doch hij overwon zijn gramschap en zei zoo kalm mogelijk: ,Ik geloof, moeder, dat u het mis hebt. Ik zou nooit of-te-nimmer iets EEN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Vijf goederenwagens vernield. Geen persoonlijke ongelukken Vermoedelijk door weigering der wissel draden is gistermiddag om 1 uur een goe derentrein, komende uit de lichting Heer len, tusschen de gemeenten Spaubeek en Geleen ontspoord. De locomotief sloeg met het voorste gedeelte uit de rails en werd in den grond gedrukt. Hierdoor wer- den de rails over een grooten afstand ver broken. Een viertal volgende wagons werd geheel versplinterd. De machinist cn de stoker bleven ongedeerd. Een remmer, die zioii op een der vermelde wagons bevond, werd slechts licht geblesseerd, terwijl zijn remmershokje echter totaal verbrijzeld werd. Twee sporen van het emplacement, dat er drie bezit nabij Geleen, werden ver sperd. Het verkeer tusschen Heerlen en Sittard ondervond ten gevolge daarvan vrij aanzienlijke vertraging. De sneltrein uit Holland, die te kwart voor twee te Heerlen moet arriveeren, kwam aldaar eerst tegen 3 uur aan, terwijl de sneltrein die om 1.48 uur uit Heerlen vertrekt, nog grootere vertraging kreeg. Er zijn red dingsploegen uitgerukt: een uit Heerlen en een uit Maastricht. Een hulptrein is ter plaatse. Het opruimingswerk werd ook vannacht voortgezet, onder leiding van den ingenieur van tractie, den heer Van Stap pen uit Maastricht. Men verwacht dat he den vroeg de lijn weer geheel vrij zou zijn. Nader verneemt de „Tel.", dat de ont sporing moet veroorzaakt zijn dooi1 een grondverzakking onder de spoorbaan. Het is niet met zekerheid te zeggen of deze verzakking moet worden toegeschreven aan ondergrondschen mijnbouw dan wel aan den dooi of aan beide factoren. Toen de goederentrein het station met betrek kelijk geringe snelheid binnenreed, zakte de locomotief ongeveer 75 centimeter diep in den grond weg. Enkele meters verder bleef de machine daarna in half gekan- telden stand steken. Zeven van de achter de locomotief volgende goederenwagens schoven voorbij langs de machine. Zij wer den grootendeels vernield en de meeste kwamen met de wielen naar boven te lig gen. Twee wagons kwamen via de sloot in het weiland terecht. De spoorlijn, waar de verzakking heeft plaats gehad, is over een groote lengte uitgebogen. Ook de locomotief werd beschadigd. Treinconducteur gedood. Dinsdagavond is de 43-jarige hoofdcon ducteur der Ned. Spoorwegen, H. A. J. Marsman, wonende in de Scheepvaart- dwarsstraat te Hoek van Holland uit den trein gevallen, welke circa 10 uur van Schiedam naar Rotterdam vertrok. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de ongelukkige heeft willen zien, of het signaal op veilig stond. Door den zwaren mist genoodzaakt schijnt hij het portier van den wagon te hebben geopend, met het gevolg, dat hij tegen een zich op korten afstand vau de spoorbaan bevindend sein huisje is opgebotst. De seinhuiswacther de Regt, die een slag tegen het huisje hoorde, vond den ongeluk kige eenige meters verder met een vree- selijk verminkt hoofd over de draden langs de spoorbaan liggen. Marsman is tijdens het vervoer naar het station overleden. Hij was gehuwd en va der van 5 kinderen. Verdronken. Het 6-jarig zoontje van R. Boomstra te Oudehorne is in een sloot verdronken. Gevecht met een bunsing. Toen gistermorgen een bewoner van Amstelbeen in zijn schuur hout wilde hak ken, ontdekte hij in een hoek op een hoop je turfmolm rustig ingeslapen een dier, dat hij eerst voor een jonge kat aanzag, maar bij nadere beschouwing een bunsing bleek te zijn. Hij greep naar een stuk hout, doch de slag miste. Het dier nam een sprong en beet zijn aanvaller zoodanig in de borst, door de kleeren heen, dat de man na de bunsing van zich afgeschud te heb ben, de vlucht nam. Het dier wist hierdoor te ontkomen. De man moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. van Heino willen aannemen en misschien komt het wel eens zoo ver ik hoop 't evenwel niet dat hij bij mij om onder steuning komt aankloppen". „Wat bedoel je met die woorden?" vroeg zijn vader. Mevrouw haalde de schouders op, alsof ze zeggen wilde: „Hij is niet wijzea". Koert zweeg. „Je hoort toch wat ik vraag. Wat be doelde je met die woorden? Ik'wil, dat je me antwoordt", zei Koller, die rood werd van toorn. „Eenvoudig dit dat ik nooit in een toe stand hoop te komen, waarin ik Heino's hulp noodig zou moeten hebben". Mevrouw hield het voor geraden een einde aan den twist te maken en vroeg haar man, of hij plan had nog iets aan zijn broer te schrijven. „Geen sprake va-u. Maar toch zou er nu veel aan gelegen zijn, als de zaak in der minne geschikt zou kunnen worden. Ik ben andeïs bang, dat ik in opspraak zal komen. Mijn broer is er niet te goed voor om 't aan Jan en alleman te vertellen". „Dat zal hij wel laten". „En als hij 't nu eens niet laat". „Dan zijn er nog wel middelen te vinden om dat soort lui den mond te snoeren.... Lieve man", vervolgde ze „jij hebt wel wat anders te doen, dan je daarover het hoofd te breken. Laat het zaakje maar aan mij over, dan zal ik wel zorgen, dat al les voor mekaar komt". Ze zei dit niet om haar man mogelijke onaangenamheden te besparen, maar om dat ze vreesde, dat hij zijn broer toch nog UIT DE RADIO-WERELD. Programma voor Vrijdag 29 Maart. Huizen, 339.8 M. Na 6 uur 1852 M. 11.0011.30 Korte Ziekendienst N.C.RlV. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. KRO 1.303.15 KRO Declamatie en gewijde muziek (gramofoonplaten). 3.305.00 NCRV Concert door solisten. 5.00—6.45 Orkelconcert. 3.00 VPRO Goeden Vrijdagdienst in de Studio. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Kerkconccrt. F. VetterHon driks, zangeres. S. van Leeuwen, viool, F. Kloek, orgel. 2.003.00 Lezing door Mevr. M. v. d. Schrieck: Bouwkunst. 3.004.00 Gramofoonmuziek. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje. 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5.306.00 Radiopraatje. 6.006.15 Gramofoonmuziek. 6.156.30 Lezing door G. H. Honing: Hulp voor onbehuisden. 6.307.45 Concert' door heb Omroep- orkest- 8.0010.30 Gewijde muziek. D. Moorlag, sopraan. F. Hellmann, viool. C. van Leeu wen Boomkamp, cello. W. v. d. Horst, pia no. F. Hasselaar, orgel. Willem Hespe's a cappellakoor „Crescendo". 10.30 Persberichten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 3.50 Concert Militaire kapel. 5.35 Voorlezing van gedichten. 6.05 Lichte kamermuziek. Aeolian- Players. 7.05 Sportberichten. 7.208.05 The shadow of the Cross. Kerk dienst. 8.20 „Requiem" van Vcrdi. Symphonie- orkest, National Koor en solisten. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 (Vervolg) Requiem. „Radio-Paris", 1744 M 12.20 Morgenwijding. 12.502.10 Orkestooncert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Causerie: Muziekpropaganda, met gramofoonopnamen. 8.50—11.10 Symphonieconcert. Daarna „De 7 Kruiswoorden". L a n g e n b e r g, 462 M. 8.259.20 Morgenwijding. 11.2012.20 Gewijde muziek. Kamer- en concertkoor. Met medew. van vocale en instrument, solisten. 12.201.50 Stradivariuskwartet. 3.505.20 Gewijde muziek. Koor en or kest v. d. Bach-ver. 7.20 „Matthaus-Passion", van Bach. Dub- bel-orkest-, dubbel-koor, orgel en solisten. Zeesen, 1649 M. 8.20 Morgenwijding. 3.50 Orkestconcert. 8.20 Matthauspassion", Bach. 8.50 Déclamaties. Hamburg, 395 M. 9.15 Kerkdienst. 11.20 Orkestconcert. 3.20 Duetten van Mendelssohn. 4.20 Die Bordesholmer Marieklage. 5.50 Cambalconcert. 7.20 „Der arme Heinrïch" muziekdrama in 3 acten van Pfitzner. 10.20 Scarpa-orlcest. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert. 3.35 Concert door M. Tellier. Aanvaring. Gisteravond heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een sleep en een motor vrachtboot vlak voor de brug over den Am- stel te Uithoorn. De motorboot heeft een der schepen uit den sleep tot zinken ge bracht, zoodat het verkeer zeer bemoeilijkt is. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Naar het schijnt is dc motor boot door een onveilig signaal gevaren. een grootere som gelds zou sturen dan hij nu gedaan had. „Ik weet nu al, hoe 't gaan zal", zei ze, toen haar man zweeg. „Zijn vrouw zal over 'n dag of wat wel hier komen om haar nood te klagen, maar als dat gebeurt laat ik ze door den knecht buiten do deur zetten". „Dat zal ze niet doen!" riep Koert op springend. „Koller zeg toch, dat hij zijn mond houdt! Hij beleedigt mc". Eer zijn vader nog iets zeggen kon. was Koert de kamer uitgesneld. „Ik verdraag die taal niet langer 1" riep mevrouw. „Hij wordt met den dag lastiger en wil me de wet voorschrijven, maar daar bedank ik voor!" „En ik mag van hem niet eens r.aar den luitenant kijken aan den overkant!" riep Selma. „Wat heb jij met dien luitenant te ma ken? vroeg haar vader, ,,'t Was beter, dat jij je oogen voor je hield en niet iederen jongen driest in 't gezicht keek't Is schandeDat moet anders worden, versta je? En zoo niet, dan zal ik andere maat regelen met jo nemen. Ik heb je zooiets al moer gezegd. Je moeder schijnt heelemaal niets meer over jou te zeggen te hebben!" „Koller „Ja, KollerJij met jc KollerKijk be ter naar je dochter, dat is je plicht! Ik zie er geen goed eind in Hij stond op en ging boos heen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7