©ver "o n-^i';;:,;:nnheden ter zetterij u een cïon 111 geven van den langen weg, wel ken iedere advertentie moet afleggen, voor dat zij in de advertentie-pagina belandt, zoodat wij bij deze gelegenheid opnieuw een beroep kunnen tloen op onze adverteer ders om hun advertenties t ij dig op le geven, daar alleen bij tijdige aanbieding de noodige zorg aan de adver tentie kan worden besteed. DE ZETTERIJ. Dit bovengenoemde twee bronnen re dactie en administratie stroomt het cla- gelijksche beekje van berichten en adver tenties naar de zetterij. Aan dit gedeelte van ons bedrijf het bij uitstek technische gedeelte is in onze nieuwe gebouwen voorname zorg gewijd. Dit was ons mogelijk, omdat wij thans de beschikking kregen over een uitgebreid terrein, waarop wij de geheele inrichting dor zetterij en drukkerij totaal nieuw konden optrekken. Met alle oischen van techniek en practische indeeling is zooveel wij kon den rekening gehouden. Het licht, dat van boven neerdaalt door 'op het Noorden uitziende z.g. lantarens, ver spreidt zich gelijkmatig over de geheele ruimte, en vormt een ideale verlichting. .Aan dc eene zijde zijn de zetmachines op gesteld, welke zijn afgeschermd van de z.g. bokken der handzetters, terwijl aan de an dere zijde de afdeeling handelsdrukwerk is ondergebracht. Onmiddellijk grenzende aan de zetterij zijn drukkerij, stereotype-afdeeling en espe ditie aangebracht, welke afdeelingen wij afzonderlijk Sullen bespreken. Wanneer de copy van redactie en admi nistratie ter zetterij is aangeland, worden zij op twee verschillende wijzen verwerkt. De advertenties worden n.l. grootendeels met de hand gezet, terwijl het zetten van het overige gedeelte van de krant, het z.g. redactioneele gedeelte, steeds machinaal geschiedt. DE HAND ZETTER IJ. Het zetten met de hand heeft een na deel: heb duurt lang. Maar het heeft ook iets vóór op machine-zetten, n.l. men kan allerlei letters en teekens door elkaar ge bruiken en deze zetten in eiken gewensch- ten stand. En dat is noodig, om te kunnen voldoen aan de speciale wenschen van den adverteerder. De een wenscht een dikken zwarten rand, de ander een opengewerk- ten rand; deze wil een cliché tusschen den tekst, gene wil groote zware letters, een ander wil in een klein bestek heel veel tekst enz. enz. Ziet u een advertentie-pagina maar eens na en telt u eens de verschillen de lettersoorten en -grootten, welke daarbij gebruikt, zijn. Advertenties zijn complete iegkaartjes, welke zorgvuldig moeten wor den opgebouwd, lettertje voor lettertje. Alleen de kleine advertenties, welke slechts twee a drie lettersoorten bevatten, .worden op de machine gezet. De handzettcr heeft bij het zetten voor r.ich een houten stellage vol met letterkas ten, welke stellage den kernachtigen naam van „bok" draagt. Iedere letterkast een groote platte lade, ingedeeld in vele hok jes bevat het volledig alfabet met lees- teekens en cijfers in een bepaalde letter soort. Elke kast bestaat uit twee gedeel ten de „bovenkast" welke de „kaptalen" (hoofdletters) bevat en de „onderkast" welke voor de kleine letters en leesteekens bpstemd is. Wanneer de zetter een zekere lettersoort noodig heeft, haalt hij de desbetreffende lade eruit en legt hem boven op de bok, die van boven schuin afloopt, zoodat de zetter een gemakkelijk overzicht heeft over de lettervakjes. Deze vakjes zijn niet allo even groot, daar bekend is, dat de eene letter veel meer voorkomt, dan de andere. De letter e. bijvoorbeeld komt honderdmaal meer voor dan de x. of q. De letterkast is om dezelfde reden dan ook zoo ingericht, dat de meest voorkomende letters dicht bij elkander zijn te vinden. In elke zetterij treft men zulke letter kasten in zeer groot aantal aan Er zijn u.1. verschillende lettertypen, alle weer met verscheidene variaties en van die variaties zijn er weer allerlei grootten. Dat begint aardig op te loopen. Neemt men bijv. 5 let tertypen, ieder met 5 variaties en in 10 ver schillende grootten, dan zijn daarvoor reeds 250 letterkasten noodig. Het eerste wat een zetter gaat doen, als hij een advertentie voor zich krijgt, is: zijn opdracht grondig bestudeeren. Hij over weegt, hoe hij met de aanwijzingen welke hij ontvangen heeft, een mooi geheel van de advertentie kan maken; welke letter te prefereeren if» in verband met den in houd, den opgegeven rand, het bijbehoorend cliché e.d. Een goede liandzetter moet der halve beschikken over eon flinken dosis? smaak en schoonheidsgevoel. Hij moet niet alleen een door routine verkregen vlugheid hebben in het grijpen van de lettertjes en in het plaatsen van de honderdén staafjes en blokjes, wa'aruit een eenigszins behoor lijke advertentie is samengesteld, maar hij moet ook iets hebben van een scheppend kunstenaar, hij moet kijk hebben op ver houdingen en vlakverdeelingen, hij moet een architect in hot klein zijn. Daarbij heeft hij vaak te schipperen met allerlei aanwij zingen, welke de adverteerders geven en welke de opdracht vaak tot een moeilijk op te lossen puzzle maken. Op een z.g. „zethaak" een verstel bare metalen schuif worden nu de let- terstaafjes regel voor regel uitgezet, waarna de regels naast elkaar worden neergevleid op een „galei". Deze galei is een zinken plaat met aan drie zijden opstaande randen. Door de galei schuin te zetten en de advertentie op te stel len in den linker-benedenhoek, ligt. het bouwsel van dezen miniatuur groote- rueuschen-blokkendoos waaraan' vaak uren lang gewerkt is vrij vast, maar nu moet het gevalletje iu de pagina worden gezet. Men bindt het vierkant met een stuk touw stevig samen „opbinden" noemt do zetter dat en schuift het voorzichtig van de galei op een proef- persje, waar van de advertentie een eerste proef wordt „getrokken". De proef wordt in handen gesteld van den correc tor, die haar vergelijkt met de origineele copy en event.ueelc verbeteringen aan brengt. Van het proefpersje wordt de ad vertentie gebracht naar den opmaaksteen. O wee, als het zetsel op den grond valt, dan ligt alles „in pastei'! De naam klinkt smakelijk genoeg, maar de ramp is niet te overzien, als bijv. een advertentie van een paar honderd regels in pastei valt. Staat er veel lekst op, zoonis bijv. bij uitvoerige prijslijsten, dan is het werk van een halven of zells lieelen morgen naar de maan. Hecle groote en bewer kelijke advertenties worden dikwijls door meerdere zetters bij afzonderlijke gedeel ten gezet. Bij hot in "elkaar schuiven is het dan dubbel oppassen. Uit deze uiteenzetting blijkt wel, van hoeveel gewicht het is, dat advertenties tijdig worden aangeboden. Iu een ner veuze jakker-stemming komen allicht meer ongelukjes voor, die niet zoo één- twee-drie verholpen kunnen worden, ter wijl tijdige aanbieding de beste verzor ging waarborgt. ivij terug tot onzen „op- r wij het zetsel hebben Doch keci' maaksteen", gedeponeerd. Evenals een oorijzer nooit van ijzer is en een gulden nimmer van goud, zoo is deze „steen" niet meer van steen maar van- ijzer of staal. Het is een tafel met een glad en stevig oppervlak dus het beste van metaal waarop het zetsel gemakkelijk heen en weer kan worden ge schoven, teneinde de advertenties te groe- peeren tot een pagina. Zulk een pagina wordt in een recht hoekig stalen raam geklemd, zoo vast, dat het heele samenstel van duizenden kleine letterstaafjes, teekentjes, blokjes, enz. kan worden opgetild, zonder dat het uit el kaar valt. Natuurlijk laat men het daarop niet aankomen. Nu is de advertentie-pagina zoover, dat tot het afdrukken kan worden overgegaan, meent de leek. En inderdaad was dat mogelijk bij oude methode van drukken, welke nu nog gebruikt wordt bij handels drukwerk, waarvoor rotatiedruk niet loo- nend is. Tegenwoordig heeft iedere krant, welke een eenigszins uitgebreide lezers kring heeft, een rotatie-pers. Maar voor dat hiermede tot drukken kan worden overgegaan, zijn er nog heel wat voor bereidende maatregelen te treffen, welke wij straks zullen bespreken. MACHINE-ZETTEN. Nadat wij zulk een veelbelovend kijkje genomen hadden in de gaarkeuken van alle krantènniouws, het redactie-bureau, hebben wij opeens de copy aan haar lot overgelaten om onze aandacht uitsluitend te bepalen tot de advertenties. Om het redactioneele gedeelte -weder in eer te herstellen, zullen wij onze on verdeelde aandacht thans wijden aan het zétt&n der nieuwsberichted. Zöoals gezegd, geschiedt dit machinaal. Een machine-zetter kan' minstens vier maal zoo vlug zetten als een goede hand- zetter, 'terwijl het mét de hand gezette ook weer met de hand moet worden afge broken, iets waarover een machine-zetter zich niet behoeft te bekommeren. Dat zulk een tijdsbesparing voor een krantenbedrijf, waar de berichtgeving actueel en dus snel en goed moet geschieden, een drin gende eisch is, behoeft geen nader betoog. De zetterij der Leidsche Courant telt thans zes zetmachines, welke dus het werk van 24 man vervangen. Een maclune-zettcr is eigenlijk een ty pist in grooten stijl. Hij zit voor een ma chine, welke meer dan manshoog is- en er ingewikkeld genoeg uitziet om u respect in te boezemen, maar hij bespeelt deze heele machine zooals een typist dat doet met zijn „Underwood" of „Remmington". In het midden vail de machine vlak vóór den zetter bevindt zich n.l. een toetsenbord, evenals bij een schrijfma chine, waarop alle leesteekens zijn aan gebracht. Wanneer een typist een toets neerslaat, wordt er een lettertje tegen het papier geslagen. Wanneer een machinezet- ter echter een toets van zijn machine neerdrukt, valt er uit eon magazijn, dat zich boven het bord bevindt, een kope ren gietvormpje, een z.g. matrijs. In den zij kant of vóór-kant, als u dat liever heeft is een letter gegraveerd. Matrijs na matrijs komt zoodoende naar bene den en zij worden automatisch naast el kaar gelegd, totdat een regel vol is. Dan gaat er een belletje, precies als bij' een schrijfmachine Dc ruimten tusscheu do woorden worden gevormd door wigvor mige stukjes koper. Wanneer de regel vol is, drukt de zetter een hefboom naar beneden en het rijtje koperen matrijzen wordt beetgepakt en wegge transpor! rerd, naar de loodpot, welke zich aan de linker kant bevindt. Daar wordt het rijtje ge plaatst voor een gleuf, de wigvormige spaties' worden aangedreven, zoodrtt de koperen regel precios voor de opening past cn een mengsel van vloeibaa. lood en tin wordt door de gleuf tegen do vast opeengeperste koperen matrijzen gedre ven. Het vloeibare lood-on-tin-mcngsel stolt onmiddellijk en het product dat is ver kregen is, is een massief loodcn regel, waar de lettertjes boven op staan. Deze londreeel wordt automatisch af gesneden en afgeschaafd en netjes op een richel gelegd. Voor dat alles zorgt de ma chine vanzelf: de zetter heeft er niet naar om te kijken en kan intusschen door gaan met het tikken van zijn lettertjes. De machine doet echter meer, zij zorgt er ook voor, dat de matrijzen en de sp-iths. als zij hun werk gedaan hebben, weer ge bracht worden naar dc plaats waar zij thuisbehooren. Dat geschiedt op een zeer vernuftige wijze door middel van een richel, waarlangs do matrijzen worden voortgeschoven. Pre cies boven het vakje, waarin zij thuishoort, wordt de matrijs losgelaten en valt zij in het magazijn terug. A Intusschen schuiven de loociregels een voor een op, totdat het bericht of het artikel is afgezet. Het zetsel van een dergelijk artikel bestaat dus uit een serie massieve loodregels. Evenals bij de advertenties het geval was, wordt ook van dit zetsel eerst een proef „getrokken", welke proef door den corrector van fouten wordt gezuiverd. Wanneer u iu het oog houdt, dat elke re gel massief is, is het 'luidelijk, dat de geheele regel moet worden overgezet, in dien er slechte één foutieve letter in voor komt. Maar dan is het oou duidelijk, dat de zetter bij dit opnieuw zetten wederom c-en andere fout in de regel kan maken. Daar dc snelheid van het krantenbedrijf niet toelaat, dat ook deze correctie-rcgels nog eens worden nagezien, lean liet op die manier'gebeuren, dat er zelfs bij de zorg vuldigste correctie fouten voorkomen. Bo vendien is het gevaar niet denkbeeldig, dab dc man, die de corroctieregels ver wisselt, een verkeerde regel in haast pakt, waardoor liet mysterie van de dub bele regels verklaard wordt. Na gecorrigeerd te ziy worden de „loodzware" berichten tot een pagina ge vormd cn evenals dc advertentie-pagina in een stalen raam geklemd. Als men nu deze pagina niet inkt zou besmeren en er een vel papier op leggen, zou een heele pagina van de krant com pleet te voorschijn komen. De leek vraagt zich dan ook af, wat cr nu nog moet ge beuren om de krant te kunnen afdruk ken. De weg naar de pers is echter nog vrij lang omdat de pagina cylinder-vormig moet zijn, wil zij op een rotatie-pers gebruikt, kunnen worden. Dat rondbuigen van de pagina geschiedt in de volgende afdeeling, de z.g. stereotype- afdeeling of kortweg: „stype". DE STEREOTYPE-AFDEELING. Wanneer de „opmaker" d.i. de man, die de pagina in elkaar zet met zijn werk klaar is, geeft hij het zware vrachtje een duw en dc pagina glijdt over de steen die van metaal is! de stype-afdee- ling binnen. Onder de vele voordeelen, welke ons nieuwe gebouw met zich mee gebracht heeft, is wel een der grootste de geriefe lijke indecling. Alles is zóó naast en aan elkaar gebouwd, dat er zoo min mogelijk vertraging ont staat en er geen arbeidskracht te loor gaat. Op een gemakkelijke en doelmatige wijze schuift de zware pagina de stype-af- deeling binnen, waar personeel gereed staat om haar met liefderijke zorg te ont vangen. Allereerst worden de puntjes eens op de i's gezet. Do regels en letterteekens worden flink beklopt, zoodat de lettertjes alle met hun beide voeten op den grond komen te staan en er geen uitspringers overblijven, die bovewy de anderen willen uitkijken. Dan worden ze gewasschen niet benzine om van alle ongerechtigdheden gezuiverd te worden, zooals van cle inkt waarmede de proeven getrokken zijn. Als alles goed zuiver is, zoodat ieder teekentje en stipje duidelijk en scherp uitkomt, wordt de pagina onder een z.g. „kalander" gelegd. Er wordt een vochtig vel fijn, voor dat doel expres gefabriceerd kartonpapier op de pagina gelegd, dit bedekt met een lap vilt en onder zwaren druk wordt het vochtige papier op de pagina geperst. Dat is de eerste „indruk" welke de pa gina maakt. Alle letterteekens staan nu diep in het papier gedrukt en ofschoon geen inkt is gebruikt, moet alles haar fijn zijn te lezen. Zelfs fotografie-cliclié's kimnen op die wijze worden overgedrukt, daar deze bestaan uit fijne puntjes, welke eveneens hun indruk in het papier achter laten. De loodcn pagina heeft thansjiaar plicht gedaan en kan verdwijnen. Haar eerste „indruk" was tevens haar laatste; het papier zal de affaire voortzetten. Dat het papier als tusschenschakel in het proces van zotten en drukken ge bruikt wordt, heeft het te danken aai} zijn buigzaamheid en tevens aan zijn vat baarheid voor indrukken. Kei komt er nu n.l. op aan, om een drukvorm te krij- gen, welke geplaatst kan wordon op den cylinder van de rotatie-pers. En, al heb ben wij zooeven gesproken van het rond buigen van de pagina, het is duidelijk, dat een stalen raam, waarin honderden loodregels zijn geperst, zich zoo maar niet één-twee-drie door een krachtpatser laat doorbuigen. Het papier laat dat gedwee toe en het wordt, dan ook gelegd iu een apparaat, dat juist den vorm van een halven cylin der heeft. Een zware deksel wordt erop gelegd, zóódanig, dat eenigo ruimte vrij blijft en in die ruimte wordt vloeibaar lood gegoten, of, als u het precies wilt weten, een mengsel van lood, tin en anti monium. Vroeger, in ons vorig gebouw, ging dat alles veel primitiever in z'n werk dan tegenwoordig. De kalancïer zie boven was min der zwaar en moest met de hand gedraaid worden. Thans is een veel zwaarder toe stel aangeschaft, dat door een electro motor wordt gedreven cn veel dieper indrukt dan dat in ons oude gebouw. Het resultaat is bij vergelijking in het oog springend; de afdruk in de krant is scherper en duidelijker; het geheel ziet er frisscher uit en de tekst laat zich ge makkelijk en prettig lezen. Ook het gieten van het lood tegen de papieren matrijs gaat thans machinaal, wat vroeger met een bak moest gebeu ren! Om het lood vloeibaar te krijgen is een indrukwekkende machine opgesteld, welke door middel van gasvlammen een' pot verwarmt, inhoudend niet minder dan 1000 K.G. vloeibaar lood, dat verhit wordt tot 300 a 350 graden Celsius. Een verplaats bare kraan met een breeden bek spuwt het gloeiende lood in een precies afge paste hoeveelheid in dc gietvormen, waar van er telkens twee tegelijk vol gegoten kunnen worden. Ofschoon circa 350 graden Celsius een vrij behoorlijke temperatuur is, wordt toch juist het lood als gietmateriaal gebe zigd, omdat liet smeltpunt zoo laag is. liet vloeibare lood verschroeit niet eens het papier, wat bij andere metalen wel het geval zou zijn. Bovendien koelt het spoedig af. Weinige oogenblikken, nadat ltct gloeiende lood in dc ruimte tusschen de wand en het papier is gegoten is het lood voldoende hard geworden om eruit te worden genónicn. Het heeft dan den vorm aangenomen, welke vereischt wordt. Men zou dus kunnen zeggen: het is een halfronde looden cliché, waarop de geheele pagina in relief staat uitgebeeld. Het ecnige dat nu nog Ie doen staat, is dat looden chliché wat bij te werken. Daarvoor zijn weer een paar andere elec- trisehe machines bestemd, welke even eens in hetzelfde lokaal staan opge steld en die ervoor moeten zorgen, dat de witte gedeelten tusschen dc tekst ook werkelijk wit blijven en niet door leelijke vlekken worden ontsierd, en dat boven dien de looden vorm stevig op de cylin ders van dc pers komt te rusten. Wanneer alle lood-pagiua's behoorlijk zijn bijgewerkt en bijgeschaafd wat zeer vlug in z'n werk kan gaan, daar alles machinaal geschiedt kan eindelijk wor den overgegaan tot de eind-bewerking van het lange proces: het drukken. DE ROTATIE-PERS. Het drukken geschiedt op de rotatie pers. Het is heel eenvoudig om dat zoomaar in een paar woorden neer te schrijven, maar zoo'n persje is waarlijk geen een voudige machine. Wie in het lokaal, waar deze gecompli ceerde reus staat opgesteld, binnentreedt, neemt onwillekeurig z'n hoed af en zwijgt in eerbiedig ontzag. Een rotatie-pers is een vorst onder de machines; zelfs in ruste dwingt hij be wondering af voor zijn omvang en samen gesteldheid. Maar wanneer hij in volle werkzaamheid met machtig bromgeluid van draaiende assen en wentelende cylin ders zijn kranten bij tientallen naar bui ten werpt, is zijn grootschheid overdon derend. Het is dan onmogelijk elkaar te beschreeuwen en wie niet door dage- lijkschen omgang met den dreunenden reus is vertrouwd geraakt, wijkt onwille keurig wat terug én kan een zekeren achterdocht nauwelijks onderdrukken. Een rotatiepers is de trots van 'iedere drukkerij en tevens 't klinkt eigenaardig maar het is niettemin juist het troetel kind van het personeel. De temperatuur van de localiteit, waar in de pers zich bevindt, wordt steeds op 18 graden Celsius gehouden. Koude en vocht worden angstvallig van hem ge weerd en dagelijks wordt hij met 'groote nauwgezetheid gecontroleerd. Wat er in een zetterij of drukkerij ook haperen mag, een rotatiepers nooit: daar hangt teveel van af. Bovendien is zoo'n pers een kostbaar ding de onze kostte een halve ton zoödat er wel een beetje zorg aan besteed mag worden. De kolossale machine is zoo zwaar, dat hij rust op een blok beton van een mans hoogte, welke tevens dient om het dreu nen tegen te gaan. Wanneer wij de inrichting der rotatie pers even aandachtig bekijken, zien wij dat de pers uit twee gedeelten bestaat, welke nagenoeg gelijk zijn. Op iedere helft kunnen twee bladen (acht pagina's) wor den afgedrukt, zoodat een druk van zes tien pagina's tegelijk de maximale pro ductie van deze pers is. Ons oude getrou we persje van het Rapenburg kon niet meer dan acht pagina's tegelijk drukken en moest dus twee keer doen over een krant van meer dan twee bladen. Dat was een vrij lastige historie, want, daar het de laatste jaren geregeld voorkwam, dat onze krant uit meer dan acht pagina's bestond, moesten de twee helften steeds met de hand in elkaar worden geschoven, wat een tijdroovend werk was. De binnen bladen werden dan wat men noemt „vóórgedraaid", dat wil zeggen, dat de heele oplaag wat betreft do binnenbla den vooraf moest worden gedrukt. Kwa men er dus 's middags berichten, die eigenlijk behoorden aan te sluiten bij liet nieuws, dat reeds in de binnenbladen stond, dan konden deze slechts in de buitenbladen worden opgenomen. Dat gaf vooreerst een verwarrende verbrokkeling van rubrieken en zeer vaak een toevloed van actueele copy vooral op Zaterda gen in de buitenbladen, terwijl er juist minder actueele copy in de binnenbladen moest worden opgenomen. Dat laatste ban natuurlijk nog voorkomen, maar een dei- grootste hinderpalen de te kleine ca paciteit van de pers is thans opge heven. Het principe van de rotatie-pers. is eigenlijk uiterst eenvoudig. De oude manier van drukken is: tel kens een vel blank papier drukken te gen het beïnkte oppervlak van het cliché. De rotatie-druk heeft terwille van de snelheid een andere methode ingevoerd. Stel u een groote deegrol voor, waarop lettertjes zijn aangebracht. Wanneer u die rol, van inkt voorzien, over een lang vel papier rolt, zal na iedere omwente ling alles wat op dc rol is aangebracht staan afgedrukt op het papier. U kunt iu een minimum van tijd zulk een rol bijv. een tiental omwentelingen doen maken, waardoor u tien afdrukken krijgt, netjes naast elkaar. Wanneer u hetzelfde met een plat cliché achter elkaar moest druk ken, hadt u zeker tien- of twintigmaal zooveel tijd noodig. Wanneer u zich nu nog voorstelt, dat deze deegrol niet over het papier rolt, maar op een bepaalde plaats blijft, ter wijl het papier met een vaart onder de rol wordt doorgetrokken, hebt u een een voudig doch juist beeld van het principe van de rotatie-pers. Nu herinnert u zich, dat wij tt woordig geweest zijn bij het vervaar; gen van de lood-pagina's. Deze waren half-cylindervormig i maakt. Wanneer deze vormen dus op cylinders van de pers worden vastj sehroefd staat er een aan iedere zijde v den cylinder. Bij elko omwenteling dn de cylinder derhalve twee pagina's het voortschuivende papier af. Door j kens twee drukvormen naast elkaar den cylinder te schroeven en het pap iets breeder te nemen, worden op oc pers bij iedere omwenteling vier pagina tegelijk afgedrukt. Op de eene helft der machine bevi den zich twee van zulke cylinders, zooi dat deze helft acht pagina's afdrukt elke omwenteling. De andere helft is gelijke wijze ingericht, zoodat wel uitg> rekend, bij iedere omwenteling der vi cylinders zestien pagina's op het papj* komen te staan. lijk tie bij E diei pap Tot zoover is alles nog vrij eenvtn dig. Maar, als u de machine bekijkt, i u veel meer draaiende en glijdende rc len dan vier. Dit heele samenstel vj zijn rollen dient om de inkt op de pagina ee aan te brengen. Zij schuiven en draaie om de druk-inkt gelijkmatig te verdei fcrai: len en om de vormen steeds vochtig houden, zonder dat er iets teveel noch weinig wordt aangevoerd. Het regelen van den inkt-toevoer is werk, dat veel routine en nauwlettend zorg vereischt, terwijl ook veel afhanj hoo van de inktsoort, welke gebruikt word Druk-inkt is geheel andere inkt dan in een flesclijc voor uw vulpen koopt er bestaat een groote verscheidenhei Von van in allerhande samenstelling. Wij zul g0e len u niet met al te technische detail ]ed< vermoeien, dpch volstaan met op te laei diei ken, dat de kwestie van de iukt-keuz wa{ een probleem op zich vormt. Ook is he pjni ons thans mogelijk met twee kleuren drukken. Nadat het papier is bedrukt, word het door scherpe messen op de juist plaats afgesneden; worden de gedeeltei; welke van de beide helften der pers woi den aangevoerd, netjes in elkaar gescho ven en wordt de krant op formaat gt vouwen; alles automatisch, door dezelfdi machine. Niet tevreden met aldus de krant de puntjes af te leveren, telt de goedig reus de afgeleverde exemplaren nog gratis voor ons op en schuift de kranten bj pakjes van vijftig op een rijtje, wat het werk van het expeditie-personeel aaj merkelijk verlicht. Wanneer hij in goeden luim is, „gooit' hij er niet minder dan 12.000 exemplaren van zestien pagina's in een uur uit. tig Zoodra de rotatie-pers zijn kranten gaal uit spuwen begint de expeditie haar „op ruimingswerk". Eerst komt de buiten-editie aan di beurt. Deze moet op tijd klaar zijn, das trein, tram cn autobus de aangeweze middelen van vervoer zijn. Maar aan de anderen kant worden de pagina's altij zoo lang mogelijk opgehouden, om nq het laatste nieuws te kunnen opneme: De tusschenliggende technische, werkza-jai lieden in de «type-inrichting vrqgen hui tijd, het drukken vraagt z'n tijd, dus, moet de espeditie maar een beetje s._. Ier werken als de klok zoo angstig did nadert bij de fatale eindstreep. Het veil van de expeditie is altijd haastwerk. Snel snel moeten de kranten worden afgeteü en verdeeld over de verschillende doi pen. Gauw, gauw moeten pakken wordci gemaakt, welke geadresseerd worden ei dan in alle haast worden weggebracht Wanneer, de buiten-editie geëxpedieert is, komt de stads-editie aan de beurt Deze wordt over de stad verspreid dooi de bekende loopers, de mannen die hui naam aan de krant hebben gegeven. "Wat beteekent „courant" toch anders das „looper"? Pas wanneer zij hun plicht hebben u. daan, is de dagtaak van het personed der Leidsche Courant afgeloopen. Dat wil zeggen: het wex'k voor de kran! van vandaag is ten einde. Want direct daarop begint alweer de ai'beid. voor ei krant van morgen. Het immer wentelende rad der tijde; rust niet; de krant evenmin.... DE HANDELSDRUKKERIJ. Ofschoon de afdeeling handelsdrukte^ met het krantenbedrijf als zoodanig ni«ti heeft uit te staan, zouden wij onze fond gang door ons nieuwe gebouw toch voltooid hebben, als wij onze aandacht ui? even hadden geschonken aan deze ai deeling. Het handelsdrukwerk vereischt een speciale verzorging. En die zorg kan ei aan besteed worden, omdat dit drukwei geen haastwerk behoeft te zijn, zooals advertenties, en omdat het papier een tii beter kan zijn dan het gewone krante papier. Juist die meer dan gewone zorg, wel besteed wordt aan het handels-drukwei is ook oorzaak, dat dit niet op de rotati pers wordt gedrukt, doch op eei snelpers. Voor deze pers behoeft geen lood-: sel van het zetsel te worden gemaal zoodat de fijne kantjes der lettertjes 'nif verloren gaan. Wanneer de krant met 'duizenden exemplaren per dag direct van af het zetsel zou worden gedrukt, zoudw de lettertjes na een paar dagen onbruik baar zijn geworden. Het zetsel van handelsdrukwerk heeBj nooit zooveel te lijden en daarom b* het direct zonder intermediair worite gebruikt, waardoor de afdruk zoovef scherper en fijner wordt. De betere soorten papier, voor dit doe gebruikt, worden ook nooit afgeleverd groote rollen, zooals het krantenpapte' omdat het handelsdrukwerk op allerle papiermaten moet worden gedrukt. Nas' onze snelpers is dan ook een snijmach#1 opgesteld om het papier in alle mogehy maten te snijden. Her principe van de snelpers is iets ders dan van de oude drukpersen oude principe (hoewel in gemoderniseerd'"

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2