DE LEIDSCHE COURANT IN HAAR DAGELIJKSCHE WORDING 20ste Jaargang DINSDAG 26 MAART 1929 No. 613S VAN REDACTIE-TAFEL TOT ROTATIE-PERS DE ZORG VAN IEDEREN DAG LECTUUR VOOR UW Bra e£eidóeli&6ou/fca/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent por week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijko nummers 5 et., met Geïllustreerd i fl et. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. BISDOM VAN HAARLEM Het is mij een vreugde, mijn warme sympathie voor DE LEIDSCHE COTJRANTopenlijk uit te spreken in het feestnummerdat hij gelegenheid der plechtige inzegening van de nieuwe gebouwen verschijnt. En indien hiervan het gevolg viocht zijn, dat onder de katholieken van het gewestwaarin dit Dagblad verschijnt, de sympathie ervoor nog grooter werd dan zvj nu reeds is, zou ik mij daarover ten zeerste verheugen. Want sympathie verdient „DE LEIDSCHE COURANT" in de volste mate. Wat reeds jaren lang door velen werd erkend, wil ik vandaag luide uitspreken: de Katholieke Courant, die in Leiden verschijnt, behoort tot de allerbeste gewestelijke bladen. En zulks is geen geringe lof, als wij zien, hoezeer de Katholieke Dagbladpers in geheel ons Vaderland gedurende de laatste twintig jaren is vooruitgegaan. De invloeddien „DE LEIDSCHE COURANT" dan ook heeft uitgeoefend op de verdieping van het geloofsleven in het gewestwaarin zij uitkomt, is zeer groot -geweest. De echt katholieke over tuiging, die hi de Commissarissen ht de Redactie hi de Directie bezieltstaat er borg voor, dat ook voor de toekomst de in vloed van „DE LEIDSCHE COURANT" een zegen zal blijven. Om dat alles is het mij een vreugde, openlijk te getuigen van mijn warme sympathie, en de katholieke inwoners van dit gewest op te wekken zoo mogelijk tot nog inniger medeleven niet hun Katholieke CourantMoge zij onder den onmisbaren zegen van God en 'met de hulpmiddelen der moderne techniek, ■waarvan zij zich bij haar intrek in haar nieuwe ivoning ruimschoots heeft voorzieneen tijdvak van nog breeder ont wikkeling en steeds grooteren bloei tegemoet gaan. Daartoe verleenen Wij èti aan het bestuur hi aan de lezers met hunne gezinnen volgaarne Onzen Bisschoppelijken -zegen. ■J- Uit het kwade kan het goede worden geboren. En zoo is dan uit de ramp, die „De Leidsche Courant" heeft getroffen op 21 Dec. 1927, dit goede géboren, dat heden zijn ingewijd een gebouw en een drukkerij, die veel beter voldoen aan de eischen van het moderne dagbladbedrijf, dan wat wjj vóór den'brand op het Rapenburg bezaten. Het jaar 1928 is een zeer moeilijk jaar, geweest, dat buitengewoon veel arbeid en zorg heeft gevraagd vooral van commis sarissen en directie. Maar wij werpen vandaag niet een blik op wat nu achter ons ligt en wij zien ook niet naar de moeilijkheden, die, ongetwij feld, ook in de naaste toekomst op onzen weg zullen liggen. Wij hebben betrokken een nieuw gebouw, ons staat ten dienste een nieuwe drukkerij, en wij hervatten als 't ware opnieuw den arbeid, aantrekkend als wij Schriftuurlijk mogen spreken een nieuwen mensch. Ons bezielend met een toegewijden ijver voor den arbeid, die ons wacht, is 't woord^ dat onze beminde Bisschop in dit nummer heeft willen neerschrijven. Met hartelijken eerbied danken wij Monseigneur da&rvoor en gaarne zouden wij tegelijkertijd hieraan willen toevoegen openlijken dank voor de vele daadwerkelijke sympathie, die onze courant in het verleden van Z. D. H. heeft mogen ondervinden. Als qlit nummer onzer courant onze le zers bereikt, dan heeft de inwijding plaats gehad van gebouw en inrichting, welke de Bisschop, als een door ons dankbaar ge waardeerd bewijs zijner sympathie, ;zelf heeft willen verrichten. Moge in vervulling ga-an de vele zegenin gen, die de Bisschop over ons bedrijf heeft afgesmeekt van den Geven alles goeds. Wij mogen blijven herdenken in de drukte der dagelijksclie beslommeringen en te midden der onafgebroken afloidingen den diepen zin van het gebied, dat de Bis schop heeft gebeden op het redactie bureau: „Heer Jezus Christus, die tot Uw leerlin gen gezegd hebt: „in welk huis gij moogt binnentreden, begroet het en zegt: vrede zij aan dit huis", wij bidden U: laat deze vrede komen (ook) over dit huis en over dit redactiebureau en over allen, die hier ver toeven. Wil, o Heer, al degenen, die hier arbeiden, behoeden en bewaren tegen ieder letsel naar ziel en lichaam. Vervul de schrijvers met den geest van wetenschap, raad en sterkte. Vervul hen van den geest Uwer vreeze, opdat zij, door het getrouw naleven van de voorschriften der Kerk, U op een waardige en den naaste op een heil zame wijze dienstbaar mogen zijn. Goede Jezus, die de weg, de waarheid en het le ven zijt, zegen dan deze plaats en geef, dat al haar bewoners door de voorspraak van de glorierijke en onbevlekto Maagd Uwe Moeder Maria op gelukkige wijze de on vergankelijke heerlijkheidskroon mogen er langen: Gij, die leeft en regeert, God door alle eeuwen der eeuwen. Amen." De tijd, dien ons bedrijf na den brand heeft doorgemaakt, is niet alleen gedrukt geworden door velerlei zorgen, maar daar in hebben ook gelegen vele redenen voor een blijde voldoening. Zoo mogen wij constateeren, dat, on danks beperking in de uitgave, ons aantal abonné's niet is gedaald, maar beduidend De inwijding van ons nieuwe gebouwen complex aan de Papengracht, waarheen de Leidsche Courant verhuisd is, nadat de felle brand van 21 December 1927 haar oude ge bouw aan het Rapenburg in de asch had gelegd is ons een welkome gelegenheid, u nader te doen kennis maken met een be drijf, dat tot een der modernste en tevens tot een der meest interessante bedrijven behoort van onzen tijd. Dagelijks komt de krant als een goede vriend uw huis binnen en vertelt u wat al nieuws en wetenswaardigs hij voor u bijeen gegaard heeft over de geheele wereld. Het is in onzen tijd een heel gewoon verschijn sel, waarover niemand zich verwondert, dat men 's avonds in zijn lijfblad lezen kan, wat 's morgens aan het andere einde der wereld is gebeurd. Maar hoevelen zuilen zich afvragen, hoe dit alles wordt mogelijk gemaakt, hoe dat alles in z'n werk gaat. Met dc tegenwoor dige communicatie-middelen is het niet moeilijk te begrijpen, hoe een bericht de redactie van een krant snel bereiken kan. Maar er is meer noodig dan dat. Het be richt moet gezet en gedrukt worden en in duizenden exemplaren worden verspreid. En hoe dit laatste wrk gaat, zullen wij u thans trachtcr Ui 'doen zien. HET REDACTIEBUREAU. Wanneer wij u binnenleiden in den tem pel van de persgodin, om u te ontsluieren het geheim van haar attributen zooals inkt rol. pen en potlood, papier en draaiende cylinders om maar te zwijgen van schaar en lijmpot en den vermaarden journalistie- keu duim dan moet onze tocht een aan vang nemen in het redactielokaal. Niet zoozeer, omdat het voornaamste deel van den dagelijkschen arbeid daar verricht wordt, maar vooral omdat het werk der berichtgeving daar zijn uitgangs punt vindt. Het zwaartepunt van den arbeid ver plaatst zich op den dag op een wonder lijke wijze door het geheele gebouw: van de redactie naar de zetterij, van de zet terij naar de stype-afdeeling, vandaar naar de rotatiepers en ten slotte naar de expe ditie. Wanneer wij met het allervoornaamste zouden willen beginnen, moest onze rond gang eigenlijk een aanvang nemen, waar u thans eindigt, u.l. bij uw brievenbus. Het momenv, waarop de looper de gevouwen krant in dat gapende muiltje aan uw voor deur wringt, is voor ieder krantenbedrijf het alles beheerschende oogenblik. Dat is het doel en eindpunt van iederen dag in gespannen arbeid; daarnaar richten zich de werkzaamheden van allen. De krant moet op tijd zijn, vooral als trein of tram of autobus als tusschenschakel tusschen abonné en expeditie moeten wor den ingeschoven. Want deze moderne mid delen van vervoer plegen wel eens over tijd te zijn, doch wachten doen zij nooit. Wanneer wij dus beginnen met de redac tie, doen wij dat om den loop van elke be richtgeving tc kunnen volgen vanaf het be gin- tot aan het eindpunt. Het redactie lokaal in ons nieuwe gebouw gelegen aan de voorzijde links van den hoofd ingang vormt het begin van de jachtende baan, welke ieder bericht moet doorloopen, voordat het u ter lezing kan worden voor gelegd. Wanneer gedachten en ideeën op de redactiebureaux eens vorm en gestalte aannamen, zoodat zij zichtbaar werden j anders dan in zwarten inktdruk, welk een I bont en interessant schouwspel zou dat op leveren. Spookachtig zouden zij oprijzen boven het bureau van den schrijvenden redacteur; zij zouden zwijgend maar niet temin, kootsachtig strijd leveren met andere hen verdringende gedachtenvorm- sels, waarvan sommigen zouden triomfee ren, anderen gehalveerd cn verminkt hun leven zouden zien vastgelegd, doch de mees ten ten onder zouden gaan en verglijden in het niet. En als letters eens spreken kon den, wat al klaagliederen zouden er klin ken uit dat allernuttigste redactiemeubel, dat prullemand heet. Kindergeschrei zou er uit opstijgen en geween om den moord op zoovele „geesteskinderen". Want ondanks de vaak gehoorde opmerking: „Hoe krijgen jullie toch in 's hemels naam eiken dag do krant vol", is er wellicht nog meer, dat als onbruikbaar moet worden weggewor pen dan hetgeen waardig wordt gekeurd om te worden opgenomen. Een papieren lawine van berichten en beschouwingen, verslagen, overzichten, tele grammen cn tegenspraken daalt iederen dag neer op do schrijftafels der redacteu ren. Ongelooflijk /ijk is hel leven, verbijste rend in al zijn schakceringen en wendin gen, overdonderend voor dengene, die in het brandpunt staande alle stralenbundels op zich gericht ziet. De redacteur moet er zich doorheen slaan, iederen morgen op nieuw. Dc ochtendbladen moeten worden nagelezen; perspakjes van diverse binnen- en buitenlandsche persbureaux schudden als zoovele hoornen van overvloed den rijk dom van hun berichten van overal uit; cor respondentie komt binnen uit alle oorden des lands: verslagen worden gedeponeerd met vriendelijk doch dringend verzoek alles zoo spoedig mogelijk en zoo volledig mo gelijk te willen opnemen. De telefoon rinkelt op de meest ongere gelde tijden en op geregelde tijden het oenige gedeelte bijna van den redactio- neelen arbeid, dat nu eens op gezette tij den plaats vindt klinkt de luidspreker van de radio. En als al deze dingen nu maar eens leeren konden ieder op z'n tijd te komen, maar dat doen ze niet, ze komen vaak allemaal tegelijk. „Meneer, ik wou u 'ns even vragen of u ook weet, wat ik doen moet om een goede betrekking te krijgen in Amerika...." „Eén oogenblikiode telefoon!" „Er is ergens brand, meneor" meldt de telefoon, „ik heb dc spuit zien rijden". „Hallo, hallo, hier is het persbureau Vaz Dias. Draadloos telefonische persbe richten uitsluitend bestemd voor abonné's en verzekerd door dc auteurswet „Meneer, wij raken door onze copy heen", waarschuwt de chef van do zetterij. Zulke dingen gebeuren altijd als je toe vallig alleen in do redactiekamer bent. Als de staf au grand complet is, loopt alles op rolletjes, dan heeft ieder zijn eigen afdee- ling; maar soepelheid ia een van de voor naamste eischcn van de redactie van een gewestelijk blad en de zaken moet kun nen marcheeren zoowel met maximale als met minimale bezetting. Het leven komt niet altijd naar do redactie toe, dikwijls moet dc redactie er op uit trekken. Deze verbijsterende veelzijdigheid van den arbeid op een redactiebureau is een van de grootste moeilijkheden doch tevens oen van de grootste aantrekkelijkheden der journalistiek. Stof tot schrijven en copy ia er genoeg, veel tc veel zelfs, men moet een zorgvuldige schifting maken om zooveel mogelijk aan aller verlangons te voldoen binnen het kader van de opnemingscapaci teit van de krant. Ieder vindt het gebeur de in zijn allernaaste omgeving het aller interessantst en zou dat liefst zoo uitge breid mogelijk zien opgenomen. Dat is ver klaarbaar, maar het is eveneens verklaar baar, dat een redactie aan dat verlangen niet steeds kan voldoen. Dat is in vluchtige lijnen de arbeid van de redactie: orde scheppen in den chaos van binnenkomende copy, sorteeren, schiften en snol beoordeclcn wat en in wolken vorm het nieuws behoort te worden opgonomon en dat „persklaar" maken. Alles wat voor opname geschikt is, moot n.1. worden na gezien door den betrokken redacteur, moet van taalfouten worden gezuiverd; overbo dige zinswendingon moeten worden afge sneden, opdat het geheel zoo kort mogelijk en toch smakelijk cn leesbaar den abonné's kan worden aangeboden. Deze werkzaamheden geschieden onder leiding en verantwoordelijkheid van den hoofdredacteur, wiens bureau zich thans bevindt naast dat der redactie. DE ADMINISTRATIE. De redactio is, zooals gezegd, het begin punt van elko berichtgeving cener krant. Doch niet alles wat ter zetterij gaat, komt van de redactio zelf. Er is nog een gewichtig onderdeel van dc krant, dat verzorgd wordt door de ad ministratie, n.l. do advertenties. De werk zaamheden der administratie loopcu even wel niet parallel met die der redactie. Immers, advertenties worden aangebo den en betaald en de adverteerders hebben dan ook het recht zelf vorm en grootte en inhoud aan te geven van hun annonces. De cenige zolfstandigo arbeid, welke de administratie in dit opzicht presteeren kan, is: beoordeelen of een aangeboden adver tentie al of niet voor opname geschikt is in den vorm, waarin zij wordt aangeboden. Overigens moot zich do zorg voor do ad vertentie-pagina's beperken tot do gewone administratieve werkzaamheden, zooals in boeken, correspondeercn, zorgen voor de geregelde betaling e.tL Tot de werkzaam heden van do administratie behoort ver der het aannemen van abonnementen, het doen van uitbetalingen, het incassecren van betalingen kortom alles wat elke admi nistratie van elk ander bedrijf te doen staat. De toegang tot de administratie bevindt zich rechts van den hoofdingang, waar de loketten onmiddellijk na het binnentreden zichtbaar zijn. Yan het administraticlokaal gescheiden door een tusschcnliggend spreekkamertje, grenst aan dc administratie het kantoor van den directeur, den commercieolen icitlor van de Loidscho Courant. Daar de werkzaamheden der administra tie overigens in geen direct verband staan tot de wording van dc krant kan ons be zoek aan deze afdeeling kort zijn. Slechts willen wij oilzcn abonné's en adverteerders nog eens verzoeken, hun schrijven omtrent advertentie-aangelegenheden hetzij ad vertenties zelf, hotzij klachten, hetzij ant woorden op aanbiedingen en omtrent abonnementen Ie willen adrcasccren aan dc adminstratie cn niet aan de redactie, waardoor onnoodigo vertraging wordt voorkomen. Tevens zal do nu volgende uiteenzetting gestegen! Wij hebben ondervonden een hartelijk meeleven der Katholieken, zoo wel in Leiden als in den breeden omtrek, die als het uitgebreide arbeidsterrein van „De Leidsche Courant" mag worden be schouwd. Daarvoor zijn wij dankbaar; en, als wij daaruit mogen besluiten, dat 't stre ven en werken van „De Leidsche Courant" ■waardeering heeft getrokken en vertrou wen heeft gewekt, dan vinden wij daarin tevens een spoorslag, om, voortgaande op den ingeslagen weg, te trachten die waar deering en dat vertrouwen te behouden èn in nóg breederen kring te verwerven. Dat wij na den brand geen enkelen dag de uitgave onzer courant hebben behoeven te onderbroken daarvoor danken wij nogmaals onzen collega het „Leidsch Dag blad." Onzo redactie tracht in dit nummer in eenige artikelen den lezers een inzicht te geven in het ingewikkelde, interessante dagbladbedrijf. Het eerste artikel is ook in een geïllustreer de brochure uitgegeven, welke bezoekers van onze drukkerij wordt aangeboden. Dat onze bureaux, zetterij, drukkerij, onz. zóó zijn, als ze zijn: keurig in orde, daar voor zij dank gebracht aan de architecten den hecren L. cn ir. J. v. d. Laan, den aan nemer den heer L. Rauymakers te Wouw en de firma's Langezaal en Inniger (Eleo- trische Installatie), E. Vocking (Gas- en Waterleiding), Joh. de Best (Stucadoors- werk), L. P. v. d. Drift (Loodgiotcrswerk), F. J. L. van Noort (Schilderwerk), J. G. Korsten (Centrale Verwarming, Amster dam), J. M. Doovc en Zoon (Behangwer- ken).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1