grooter aantal inheemsche arbeiders een bestaan, de wereld zou er ongetwijfeld heel anders uitzien zonder onze Indische sui ker-, koffie-, thee-, tabak- en rubbercultuur, maar, op de keper beschouwd, zou de menschheid, toch ook zonder suikerriet, koffie, thee, tabak en rubber gelukkig kun nen leven. De kinabast echter en de hieruit bereide kinine is feitelijk het eenigste af doende geneesmiddel tegen de ergste gee- sel der menschheid. Jaar in, jaar uit wordt door de kinine aan millioenen menschen levenskracht en levenslust teruggegeven en vele tropische streken zouden zonder' kinine onbewoonbaar zijn, op geenerlei wijze be woonbaar gemaakt kunnen worden. Na deze inleiding schetst de spreker aan de hand van tal van lichtbeelden hoe de malaria reeds van ouds in Europa bekend was en hoe, drie eeuwen geleden, in Peru ontdekt werd dat de aldaar inheemsche kina een afdoend geneesmiddel tegen deze ziekte is. Door internationale samenwerking van vele onderzoekers, waaronder in de eerste plaats de Italiaansohe geleerde Battista Grassi, de Fransclunan Lavéran en de En- gelschman Ronald Ross genoemd moeten worden, is in den loop der laatste halve eeuw gebleken hoe de mhlaria een ziekte is die door den steek van bepaalde nmgge- soorten wordt overgebracht, de malaria- parasiet maakt een deel van haar ontwik keling door in het lichaam van den mus kiet, en daarmede afwisselend een ander deel in de roode bloedlichaampjes van den mensch. Tot omstreeks 1870 toe was de kinabast een bosehproduct dat in Zuid-Amerika in gezameld werd. De kinazóne, waar deze boomen voorkomen, strekt zich daar als een lange, smalle gordel uit langs de steile Oosthelling van het Andesgebergte, op een hoogte van omstreeks 1200 tot circa 3300 meter boven zee. Het grooto gevaar voor uitroeiing der kina, als gevolg van den roe- keloozen roofbouw, deed in de eerste helft der vorige eeuw in Nederland, Engeland en Frankrijk tal van stemmen opgaan, die er op aandrongen, de kina in kuituur te nemen. In 1854 is toen door Hassharl met zeer veel moeite de kina vanuit Zuid-Amerika naar Java overgebracht en achtereenvol gens onder leiding van Jungbuhn, van Gor- kum en Bernelot Moens i« de kuituur daar cn tevens ook elders in de tropen tot bloei gekomen. Deze kuituur heeft de kinin van een luxe geneesmiddel, dat alleen voor wel- gestelden bereikbaar was, gebracht binnen 't bereik van vrijwel eiken malarialijder op de geheele wereld. Tengevolge van het zeer hooge peil waarop de kuituur op Java staat, is zij daar in stand gebleven, terwijl zij vrijwel" overal elders weer te gronde ;s gegaan. Zoodoende heeft Java practisch het monopolie der kinakuituur verkregen. Een zaak van zeer groote beteekenis is de verhouding van de kinaplanters tot de kininef abrikan ten. Door den spreker wordt dit toegelicht o.a. met een graphische voor stelling van de prijzen die door de fabri kanten aan de planters voor de ruwe .grondstof en door den groothandel aan de fabrikanten voor het bereide product wor den betaald. Tegenwoordig vindt op zeer groote schaal, in tal van landen stelselmatige ma lariabestrijding plaats, in Italië ging dien tengevolge de sterfte aan deze ziekte terug van" 21000 in 1887 tot 2000 in 1914, Ten slotte liet de spreker nog een paai' propagandaplaten voor malariabestrijding zien. o.a. de Siameesche, waar tegenover elkander gesteld worden de tijger die in Siam per jaar 50, en de malariamuskiet die er per jaar 50.000 menschen doodt, en een Franscho waarop afgebeeld is hoe een sol daat, danlc zij het gebruik van muskieten gaas en kinine, welgedaan en opgewekt van expeditie in dc tropen terugkeert en met luid gejuich wordt ingehaald. Vereeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker. Algemeene ledenvergadering. In de afdeelingszaal der Theoretische Natuurkunde van het Natuurkundig l abo ratorium aan de Langebrug werd gister avond de algemeene ledenvergadering ge houden van de Vereeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker. De Voorzitter, prof. dr. W. J. de Haas, leidde de vergadering en heette de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder dr. A. C. S. van Heel, uit Delft, die een inlei ding zou houden. De notulen der vorige vergdaering, door den secretaris-penningmeester, dr. C. A. Crommelin gelezen, werden onveranderd vastgesteld. Het schriftelijk verslag van de kascom- missie luidde gunstig, waarop de penning meester werd gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing, periodiek af tredend de heer dr. Holst Weber, die dooi den voorzitter hartelijk dank werd gezegd voor zijn groote belangstelling voor de ver- ceniginig, werd gekozen prof. H. B. Dorgelo uit Delft met 15 stemmen. Hierna las de secretaris, dr. C. A. Crom melin het jaarverslag, waaraan we het vol gende ontleenen: Het jaar 1928 kenmerkte zich niet door gebeurtenissen van bijzon deren aard. In vele opzichten kan met voldoening op den gang van zaken teruggezien worden; voor al de vraag naar werkkrachten van de op leiding was zeer bevredigend, ja, overtrof heb aanbod zelfs in niet onbelangrijke mate. Uitbreiding van l.cfc aantal leerlingen is dan ook zeer gewenscht en liet vertrou wen wordt uitgesproken, dat een beschei den verhooging van het voor toelagen aan leerlingen toegestane bedrag liet bestuur eerlang in staat zal stellen deze plannen tot werkelijkheid te brengen. Het aantal leden der vereeniging onder ging" een kleine vermindering. Door het overlijden of bedanken verloor zij 15 leden; er meldden zich 7 nieuwe leden aan, zoodat op 31 December 1928 het aantal leden 239 bedroeg. Het verslag wijdt vervolgens eenige woor den van nagedachtenis aan wijlen prof. Lo- rentz, die van dc oprichting der vereeni ging in 1901 af tot de leden heeft behoord. De Leidsche opleiding heeft zich steeds in zijn meer dan gewone belangstelling mo gen verheugen. De toestand der geldmiddelen werd ge heel beheerscht door een krachtig streven naar versobering en bezuiniging. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 61; in den loop van het jaar verlieten 14 leerlingen de opleiding van wie de raeeston bij verschillende in stellingen direct werden geplaatst. Evenals in do vorige jaren konden ook in 1928 sommige leerlingen ondersteuning ont vangen uit hot door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte Janssenfonds voor vak- opleidingsbeurzen. Hot voortbestaan van •'it fonds is in hel. afgcloopea jaar e :stig bedreigd geweest. Door het overlijden van dr. C. W. Janssen was zijn jaarlijkschc bij drage komen te vervallen; aan het einde van 1923 waren do geldmiddelen geheel uitgeput. Het is een groote voldoening te kunnen melden, dat wij voor 1929 wederom een belangrijke toezegging gekregen heb ben en dat er hoop bestaai, dat er ook voor de volgende jaren bijdragen zullen gegeven worden en wij dus op deze wijze in staat zul len worden gesteld het fonds, dat tot nu toe zoo zegenrijk werkzaam is geweest, in stand te houden. Aan den vacautiecursus voor instrument- maken namen 22, aan dien voor glasblazen 50 personen deel. Meer en meer beginnen dezo vacantiecursusson een internationale beteekenis te krijgen, hetgeen hieruit blijkt, dat zich 14 Engelscben onder de deelnemers bevonden. Ook in 1928 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium tocbelioorendc toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden worden uitgevoerd. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen cn steeds alleen in zulke gevallen, waarbij deze werkzaamheden buitengewone moeilijkhe den opleverden en van concurrentie met de Nederlandsche industrie geen sprake kon zijn. Blijkens dc rekening en verantwoording over 1928 hebben de ontvangsten bedragen 21.684, w.o. contributiën 649, subsidie rijk 13.000, subsidie gemeente 6605, en de uitgaven 2-1.959, w.o. salarissen leer aren 15.524, toelagen leerlingen 8215, zocdat het nadeelig saldo 3275 bedraagt. De begrooting voor 1929 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 26.754. Het jaarverslag werd goedgekeurd, waar na de voorz. or zijn blijdschap over uit sprak, dat het Jansen-fonds als behouden kan worden beschouwd. De voorz. deelde mode, dat tot voorzitter van de examencommissie is uitgenoodigd de lieer H. J. Wessols, w.n. chef bij de herslel- hngswerkzaamheden bij de Telegrafio te 's Gravenliagc, Verder deelde hij mede, dat het in de be doeling ligt aan de Opleiding te verbinden een optische werkplaats voor het slijpen van glas, kristallen enz. De plannen hier voor verkeeren reeds in een vergevorderd stadium. Men is hiertoe overgegaan, omdat een dergelijke werkplaats hier te lande nog steeds niet bestaat 'en waar het voor we tenschap, handel en industrie van groot be lang is in eigen land een optische werk plaats te bezitten en onafhankelijk van het buitenland te worden, is de oprichting daarvan ten zeerste toe te juichen. De op tische industrie zal dan ook in ons land een uitgebreid afzetgebied vinden en daardoor zal zij zich spoedig kunnen ontwikkelen. Spr. hoopte hierover in de volgende jaar vergadering meerdere mededeelingen te kunnen doen. Nadat enkele aanwezigen nog vragen hadden gesteld, die door den voorzitter werden beantwoord, werd een oogenblik gepauzeerd. Na de pauze hield dr. A. S. C. van Heel uit Delft een voordracht over een onder werp uit de praktische optica. Spr. behandelde eenige kwesties betref fende de meting van de kromtestraal van diverse soorten oppervlakken. Na de gebrui kelijke Sferometers voor opticiens en nor maal laboratoriumgebruik, wei-den de ver beteringen genoemd, die door Guild e.a. daarin zijn aangebracht ter voorkóming van de fouten door slijteu en door verkeerd contact. De invoering van kogeltjes als con- tactstukken werd nader toegelicht. Ook de oudere methodes (Steinheil, Abbe) werden oven gememoreerd. Daarna werden de optische methoden be handeld, in de eerste plaats de toepassin gen van de ringen van Newton, waarna dc standaardoppervlakkeu ter sprake kwamen. Met een enkel woord werd nog de opti sche bepaling van kromtestralen van holle oppervlakken genoemd (Foueault), waar mee men zeer kleine afwijkingen van den juisten vorm kan ontdekken. Coöperatieve Boerenleenbank. Offieieele opening van het nieuwe gebouw. Hedenmorgen om half elf had de offi eieele opening plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank, die gevestigd is in het perceel Rapenburg 63. Tegen dien lijd hadden genoodigden zich verzameld in een der kamers.van het gebouw, waarbij o.a. tegenwoordig waren de heeren Mr. P. G. Knibbe en Boot, als vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel cn Mr. Briët, procureur der Bank. De openingsrede werd uitgesproken door den heer de Bink, voorzitter van het bestuur, die na een welkomstwoord aan den heer Mr. Gezelle Meerburg, directeur der Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, waarbij dc Bank is aangesloten, aan Mr. P. C. Briët, de vertegenwoordigers dei- Kamer van Koophandel, de vertegenwoor digers der omliggende boerenleenbanken, en de pers, gaf spr. een overzicht van de groei der bank. Na een schuchter begin, nu 18 jaar gele den, begon zij zich na enkele jaren uit te breiden, en bleek, dat de oprichters goed hadden gezien, daar ze in een behoefte voor dc tuinbouw voorzag. Was het eerste jaar de omzet nog geen 12 duizend gul den, het vierde jaar nog maar 25 duizend gulden, het achtste jaar bereikte de om zet de 100 duizend, en het afgeloopen INGEZONDEN MEDEDEELING. jaar werd reeds de 12 ton of bijna een en een kwart millioen bereikt. Toen echter de kwesties van de veilingorganisatie het hoogst, waren, ondervond de Tuindersleen bank hiervan begrijpelijkerwijs de terug slag, zoodat uitbreiding in die periode uit bleef en zelfs een inzinking was te bespen- ren. Dank zij echter het beleid der tegen woordige leiders der veiling zijn de kwes ties opgelost en is de Bank hierdoor ook weder tot grooteron bloei gekomen, en nu het ledental toeneemt- en veel meer parti culieren van Spaarbank gebruik maken en ook de Coöperatieve Groentenveiling hare betalingen over haar eigen instelling zal laten loopen, is het noodzakelijk geworden meer gelegenheid te geven, de financiën met de Bank te regelen en deze dus da gelijks beschikbaar moeien zijn. Over de toekomst sprekende, zeide spr., dat de Leidsche Boerenleenbank vele per spectieven opent. Het bestuur stelt zich voor, de financiering der Land- en Tuin bouw zoo ruim mogelijk ter hand te nemen, echter met uien verstande, dat dit met voorzichtigheid gepaard gaat. Sinds de oprichting der Bank heeft zij geene ver liezen behoeven te lijden, en werden alle voorschotten en credieten behoorlijk te rugbetaald. Op dien weg wcnscht zij voort te gaan. De naam en soliditeit der Boerenleen banken mag niet in gevaar worden ge bracht, anderzijds moet het doel, om de land- en tjiinbeuw op de billijksle wijze crediet te, verschaffen niet uit het oog worden verloren. Dc winst voor de Boerenleenbank, zal niet de hoofdzaak zijn, doch meer het wel zijn der leden worden beoogd, waardoor heb voorbeeld van den oorspronkelijken oprichter der Banken, de Duitschc burge meester Raiffeisen zal .worden nagevolgd. Spr. besloot tenslotte met e-enige woor den van dank aan hen, die aan materieole en moreels totstandkoming van dit ge bouw hadden meegewerkt. Nadat vervolgens de koffie en sigaren waren rondgediend, spraken nog de rechts kundig adviseur der bank Mr. P.. E. Briët, en de directeur der Centrale Raiffeisen bank te Utrecht, die het doel, de werk wijze en de onderlinge samenhang der boerenleenbanken uiteenzette. Tenslotte voerden nog het woord dc heer W. Staatwcg namens de Coöpera tieve groentenveiling, de 'neer Kuipers, de kassier der bank, en de vertegenwoqrui- ger der Oegstgeestschc Coöperatieve Boerenleenbank. Hierna werd een rondgang door het ge bouw gemaakt. Gistermiddag omstreeks 6 uur is bij den krantenbezorger H. F. aan de Langebrug een schoorsteenbrandje ontstaan, dat door eenige brandweerlieden is gebluscht. Door de politie alhier is aangehouden de 21-jarige losse werkman H. Ie M., die zich in den Haag aan rijwieldiefstal heeft schul dig gemaakt. Te Maastricht is aangehouden en naar hier overgebrachte W. C. H., die ten huize van zijn moeder alhier den muntgasmeter heeft gelicht en daarna een fietstochtje is gaan maken. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. Het laatste concert in dit seizoen door de PI. O. V. gisterenavond gegeven was een groot succes. De gehoorzaal was uitste kend bezet en het applaus was opvallend enthousiast. Wij kregen de ouverture te hooren van een van Mozart's meest geniale werken „Die Entführung aus dem Serach". Dirigent van Beinum heeft zijn orkest bij zonder en exalteerend laten spelen, uit strooiend al Mozart's lyrische heerlijkhe den, al de wisselingen van licht en donker van Mozart's begenadigde partituur. Verder bracht de dirigent ons een vlotte levens volle en gracieuso vertolking, uitnemend verzorgd, van Beethovens achtste Syrapho- nie. Na de „zevende" klinkt „de achtste" heel anders, eenvoudiger, mild, zelf3 hu moristisch. Beethoven spreekt hier van le venslust en blijheid in fijn doorvoelde tin telingen van kleur, klank en schakecren in djnamiek; met dartelende rliythmen en op gewekt schallen van hoorn en blazen van fagot. Zeer emotioneel heeft de dirigent het pikante werk met zijn guitige eigenaardig heden en zijn uitgesproken opgewektheid, tot de werkelijkheid gebracht. Het orkest rea geerde voortreffelijk op de fijngevoelige vi sies van den dirigent, 't Kon niet anders of de uitvoering moest een succes worden. Als solist vertolkte de violist Eduard von Za- thurcczky een „Fantasie voor viool en or kest' van Josef Suk, den tweeden violist van liet Boheemsche strijkkwartet. De ge zonde Tsjechische muziek (bruisend vaart de geest van het volk er doorhenen) zet de menschen in lichte laaie, en met smaak hebben wij ernaar geluisterd. De melodieën zijn heel mooi en zangrijk, soms statig, bijna religieus, om zoo aanstonds met fel- fen gloed op te vlammen. De rhj'thmen zijn afwisselend, de harmonieën sprekend. De orkestpartij klinkt geweldig gepassioneerd en is brandend heet van kleur. Sterk wor den wij herinnerd aan Zigeuner-mrziek. Verleden jaar hoorden wij dezen veelbelo- venden violist in Mendelssohn's vioolcon cert en spraken wij over zijn tcchnisch-toe- gerust zijn en de velerlei goede eigenschap pen van toon, klank, fantasie en muzikali teit. De geaardheid van dezen violist brengt mede dat Suk's fantasie met haar groote effecten hem uitstekend ligt. Hij heeft een muzikale sensitiviteit van eigenaardige hartstochtelijkheid, waardoor zijn visie iets aparts heeft. Er ligt een lokkende melan cholie over zijn spel, terwijl hij de poësie terdege aanvoelt en er een felle ontroering in hem werkende is wanneer hij deze mu ziek speelt. Hij had geen beter keuze kun nen doen. Wij hoorden zijn streek, breed en krachtig, zijn toon met draagvermogen en van expansieve werking. Steeds vraagt hij meer. Hij dwingt zijn auditorium tot luiste ren, mede zijn toewijding te beleven. En als de zachte schoonheid komt, licht de toop op en klinkt zijn sotto-voco subtiel en schuchter. Hij speelt met onderscheiding, persoonlijk en met psychische macht. Het orkest heeft de partituur ten volle inge leefd. De vertolking was zoo gloedrijk en muzikaal, zoo volkomen één in samenwer king met den solist, dat een woord van waardeering hier waarlijk niet achterwege mag blijven. De toejuichingen waren einde loos. Tot slot werd „Les Préludes" van Liszt uitgevoerd, een werk, waarvan T.iszt in 1822 (bij Lamartine logeerdeende en geïn spireerd door Lamartine's gelijkmatig ge dicht), dc eerste schets ontwierp van de latere muzikale wedergave. Met een spon tane en opzwepende vertolking einligde deze mooie avond. Wij danken dirigent van Beinum en zijn orkest voor het genotene op de cu avond en in dit seizoen. Zijn dc ge ruchten .aar, dat het Haarlemsch orkest het volgend jaar abonnomentseoneera zal g' au geven, dan hop v i, dat dit joge hlagen, en de belangstelling en sympa- 4 hie der Leidenr. rs noge spreken daor vol doende e zelfs groote deelname. J. K. Z0ETERW0UDE. GEMEENTERAAD. De niet-goedgekeurde becjroo- ting en het verhaal der pensioen bedragen. In beroep bij de Kroon. Vergrooting schoolge bouwen. Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderde Maandagmorgen om 9.30 uur de raad. Alle leden zijn aanwezig. Door den plaatsvervangend secretaris wor den de notulen der vorige vergadering voor gelezen, die onveranderd worden goedge keurd. Voor kennisgeving worden aangenomen: procesverbaal van de opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger; idem van den administrateur van het waterlei dingbedrijf; mededeeling van Ged. Sytaten van Z.-H., dat de verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting is goedgekeurd idem, dat de bijdrage ingevolge de Warenwet over 1929 is bepaald op 490.47. Verder zijn ingekomen de verslagen over het vorig jaar van het Studiehuis der Eerw. Kruis- heeren, van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim; van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, alsmede het jaarverslag van dc brandweer. Beslo ten wordt deze verslagen tegelijk mot het gemeenteverslag onder de leden te doen eirculeeren. Dan komt aan de orde het besluit van Ged. Staten, waarbij zij hunne goedkeu ring hebben onthouden aan de gemeente- begrooting 1929. omdat op deze begroot-ing een inkomst voorkomt, groot 1498.75l/2j wegens verhaal van pensioenbijdragen op de gemeente-ambtenaren ,die vóór 30 Sep tember 1926 in dienst der gemeente zijn ge komen, terwijl de raad nog op 29 Juni 1927 besloot, dat deze ambtenaren premievrij- pensioen zouden genieten. Ged. Staten overwegen, dat de geldelijke bclooning dezer ambtenaren niet te hoog is te ach ten, zoodat verhaal slechts op grond van dringende reden gerechtvaardigd zou zijn; dat niet is aangetoond, dat de financiecle toestand der gemeente deze bezuiniging eischt, terwijl overigens van de aanwezig heid van'dringende reden niet is gebleken. Verschillende sprekers voeren over dit on derwerp heb woord, doch vervallen met hunne bctoogen in hetgeen vroeger reeds ten aanzien van dit punt is naar voren ge bracht. Met 6 tegen 5 stemmen wordt dan besloten om tegen het besluit van Ged. Staten bij de Kroon in beroep to gaan. Op een vraag van den Voorz. of de raad mo tieven wil mededeelen, die in het beroep schrift moeten worden neergelegd, wordt besloten daarin aan te voeren dat het rijk zelf de S1/».pet. eischt, waaruit toch volgt dat men een dergelijke eisch door de ge meente niet onredelijk kan noemen, temeer waar de raad in art. 36 der Pensioenwet de bevoegdheid heeft gekregen om verhaal toe te passen. Dan zegt de Voorz., dat het' gewenscht is een gemachtigde aan te wijzen, die dc zaak eventueel voor de raad van state zal verdedigen. Men kon het er niet gauw over eens worden wie hunner die eer zou te beurt vallen. Eerst na vijf stemmingen en herstemmingen wordt de heer Los gekozen, die zijne aanwijzing als gemachtigde aan neemt. Een voorstel van B. en W. om in het be sluit tot overgave van de Kippenbrug eenige redactie-veranderingen aan te bren gen wordt z. b. s. aangenomen. Aan de R. K. Vereen, het Wit-Gele Kruis alhier wordt z. h. s. voor het jaar 1929 een subsidie verleend van 450 ter bestrijding van de tuberculose. Ter tafel komt een verzoek van de R. K. Geitenfokvereeniging „Zorg en Vlijt" te Zoeterwoude om haar de gewone jaarlijlc- sche subsidie toe te kennen van 40 met Agenda LEIDEN. Maandag. Jaarvergadering ARKA, Grai beurs, 8 uur. De avond-, naclvk- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 25 en met Zondag 31 Maart (len Paaj< dag) waargenomen door de apotheek den heer O. B. Duyster, Nieuwe 18. telef. 523. Maandag 1 April (2en Paaschd neemt waar de apotheek van den heer d u C r o i X, Rapenburg 9, telef. 807. een verhooging van 20, dit laatste de bestrijding van wilde bokjes. De kei Los bepleit het groote belang, dat gelegt is in de verbetering van het ras. Blijke een besluit van de vereeniging zal het. r not van het loven slechts verzekerd blijvi aan die bokjes, die afstammen van geca troleerde ouders, terwijl door het geven een premie zal worden getracht aan at andere bokjes het leven te benemen. Vo< deze wreede daad wordt de extra-subsid verzocht van 20. Sommige heeren kunng zich daar niet mee vereenigen, doch wa neer de heer Los heeft verklaard, dat li slechts voor een jaar is en men door baten, die dc vereeniging de laatste ja») krijgt een volgend jaar waarschijnlijk het lemaal geen subsidie meer noodig heek wordt met 7 tegen 4 stemmen besloten voo: een jaar 60 te verleenen. Op een verzoek van N. van den AJdnJ autobusondernemer alhier om subsidie i het onderhouden van een autobusdienst ZoeterwoudeLeiden v.v. wordt na lang durige discussie met 7 tegen 4 stemm< besloten voor het jaar 1929 een subsidie te kennen van 350. Op een verzoek van v. d. P. om onthol fing van schoolgeld, aangezien zijn Kin< wegens ziekte de school niet heeft bezochl wordt gunstig beschikt. Een gelijk verzoek van H. wegens ringe inkomsten, wordt afgewezen. Z. h. s. wordt verder besloten om de Wed. v. S. verleende onderstand in huishuur voor 3 maanden te verlengen Vastgesteld wordt het kohier van hondenbelasting over 1929 op een bedng van 292. Op een verzoek van B. om ontheffing dier belasting wordt afwijzend beschikt. Tliaus komt aan de orde het verzoek vaa het R. K. Par. Kerkbestuur in de Zniij buurt alhier, zijnde het bestuur der R. I Jongensschool aan den Schenkelweg der R. K. Meisjesschool in de Zuidbuur.l waarbij wordt verzocht om vergrooting schoolgebouwen aan den Schenkelwegj in de Zuidbuurt. Na eenige besprek wordt besloten de gevraagde medewerk tot genoemd o vergrooting te verleenen tevens uit de buitengewone middelen t blanco crediet verleend tot het nemen v alle maatregelen die thans noodig z: Verder wordt een commissie ad hoe noemd, bestaande uit de heeren Los en Bennekom, die te samen met den gemw te-opzichtor do ontwerpplannen zullen maken. Vervolgens worden krachtens artikel van het Motor- en Rijwielreglement eenij wegen in klassen ingedeeld, en wel een g deelte van den Weipoortschen weg (vaw de perceelen genummerd B. 2 tot B. 57) de Dorpstraat beide in klasse III. Verv< gons wordt besloten aan Ged. Staten verzoeken in klasse III in te deelen Vrouwen weg, Miening en Noordbuurtschi weg, het achterste gedeelie van de Wei. poortsche weg ,de Oostbroekweg, de Broei- weg, de Geldevswoudsche weg en de 0n- medijksche weg. Naar aanleiding van een voorstel vai den heer Starrenburg om langs het trot toir, gelegen vanaf de Vrouwenbrug tot het klooster, waterkolken en afvoerbuizen te leggen, ontspant zich weer een langdurige discussie over de vraag wat beter wart een tonronde of een afhellende weg. He: slot- is evenwel, dat B. en W. worden aaa- gemaand de weg spoedig te laten in ord brengen, waardoor waarschijnlijk de wenschte verbetering zal worden verkre gen. Dan is aan de orde een verzoek van J P. de Bruin c.s. om wijziging der voor waarden opgelegd bij de concessie tot den- ping van den sloot gelegen tusschen dl huizen en den Vrouwenweg. Verschillend! heeren voeren omtrent dit onderwerp he' woord en zijn het onderling niet eens o« de manier waarop deze kwestie behoort t< worden opgelost. Ten slotte wordt een I* middelingsvoorstel van den heer Noordini met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. De voorzitter doet vervolgens medede ling van een besluit van den gemeenterai van Leiderdorp waarbij zij 1500 sclien bij te dragen in de kosten van betering der Bruggestraat, onder waarde o.a. dat in de Bruggestraat op door de gemeente Leiderdorp aangegen tijden c-en nachtlantaarn zal branden tevens dat het onderhoud der Bruggestri steeds naar bekooren zal geschieden. Af gezien deze voorwaarden te bezwars worden geacht wordt besloten aan de f meente Leiderdorp te verzoeken hieraf tegemoet te komen. De rondvraag leverde geen bijzonder!*" den. Daarna sluiting. Patronaats-wedstrijden. Geclurend' den afgeloopen winter werd onder de P*- tronaatsjongons een jaswedstrijd gehouden waaraan 16 jassers deelnamen. Er werdfn 61 partijen van 500 punten gespeeld, p* spelers hadden een vaste maat; bij verhin dering waren er steeds plaatsvervanger Gisteravond werden de laatste 4 partijs gespeeld, die evenwel geen verandering den stand brachten. j De uitslag is: Gerard van Siingerlan® en Klaas van den Akker Lz. 28220 punten lste prijs. Willem van Slingerland en n nus Broxterman 27930 punten, 2de prC- C'or van der Meer en Bert van der Hoert- 27872 punten, 3de prijs. Jan Bosman _rt Kees Zandbergen 26242 punten, 4de Cornells van den Akker Lz. en Jan van du Akker Lz. 24422 punten. Kees Pieterse* Gerard Koew 24344 punten. Gijs van en Piet van der Leleij 24210 punten. Th* Dolle en Juriaan Vreeburg 23254 punt«& 2-<

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 14