Geheimzinnige dood van een geneesheer. Op 23 Febr. j.l. werden een geneesheer van het ziekenhui» te Kuttcrberg, dr. Kon- stantin Afanasowitsj Chyxnbalow, en de tweede assistent dr. Johann Krall ernstig ziek onder zeer geheimzinnige omstandig heden. Eerstgenoemde stierf na verloop van twee dagen, de tweede herstelde, doch eerst na een langdurig ziekbed. Na den dood van dr. Chymbalow deden geruchten de ronde, dat hier misdaad in het spel was. Het gerechtelijk onderzoek leverde echter geen positief resultaat op. De oorspronkelijk vastgestelde doodsoor zaak, n.l. dat dr. Chymbalow aan vleesch- vergiftiging zou zijn overleden, bleek na een microscopisch onderzoek der ingewan den van den overledene onjuist te zijn. In tegendeel bleek, dat er in het eten van den arts fijngemalen glas was vermengd Gisteren werden te Kuttenberg na een langdurig verhoor twee knechts van het ziekenhuis gearresteerd. Op hun werkjas sen heeft men glassplinters gevonden. Millioenen-diefstal van een kamermeisje Het kamermeisje van Graaf de Guzman, den Spaanschen gezantschaps-attaché te Parijs, is met medeneming van sieraden tot een waarde van ongeveer één milIioen francs en een bijna even groot bedrag aan geld, alsmede een diplomatiek paspoort, verdwenen. Men vermoedt, dat het meisje naar Brussel is gegaan. Boerenoorlog om een proces. Donderdagmorgen kwam het tusschen de bewoners van de dorpen Charmation en Liopesi tot een formeelen veldslag. Na een lang procos was een stuk kloosterland te gen de verwachting in aan de boeren van Charmation toegewezen. Daarover waren de boeren van Liopesi dermate verwoed, dat zij het dorp Charmation overvielen en Let vuur openden. Aan deze schietpartij vielen drie mannen en twee vrouwen ten offer. Eerst nadat sterke politietroepen opge rukt waren gelukte het de orde weer te herstellen. Talrijke arrestaties zijn gedaan. Ned. Oost-Indië Stormen op Java's Noordkust. Zware baggermolen op het strand geworpen. Aneta seint uit Batavia: Het weer aan de Noordkust van Java tusschen Cheribon en Semarang is bijzonder onstuimig. Een zware baggermolen kon op de reede van Pekalongang ten gevolge van het zware weer niet. tijdig worden binnengesleept en is door den storm op het strand geworpen. De visscherij zal vermoedelijk ernstige schade ondervinden, Hoe groot de schade is, is echter nog niet bekend. UIT RUSLAND. Uit den afgrond van haat tot de hoogste toppen van naastenliefde. In de laatste maanden heeft men in Rusland een nieuwe methode uitgevonden om de katholieke kerken te sluiten. Het Sovjet-comité zegt tot zijn aanhangers: „Houdt een volksvergadering, waarbij ge een motie aanneemt waarin gij de katho lieke kerk als uw eigendom opeische: wij zullen wel zorgen dat uw verzoet wordt in gewilligd." Een Sovje1>-bureau dat reeds sedert 1920 or voor gezorgd had, dat de katholieke kerk niet verlicht kon worden, was zoo brutaal om aan den katholieken priester, die over die kerk was aangesteld, een reke ning te sturen voor water, vuur en licht over de laatste 8 jaar ten bedrage van 10.000 Roebel. Andere Sovjet-autoriteiten eischten dat de katholieken de fundamenten van hun kerkgebouw zouden vernieuwen: een goed motief om him doel te bereiken: de katho lieken uit hun eigen Godshuis te verjagen. Er zijn Bolsjewistische dictators die de wet zoodanig verscherpen, dat zij van de katholieke gemeente verlangen een ver zoekschrift door 400 geloovigen ondertee kend, onder bijvoeging van een lijst van handteekeningen van alle overige bewo ners, waaruit blijkt dat niemand der an dersdenkenden eenigerlei bezwaar heeft tegen het uitoefenen van den Roomsoh Ka tholieken eerediensfc. Voor het zolderkamertje van de priester moet een huur betaald worden volgens de bepalingen van het wóekertarief, terwijl God in zijn tabernakel een heel onzekere verblijfplaats ten deel valt! In de bureau's der „Tsjeka" rekent men er op dat er bin nen vijf jaar geen enkele priester meer in Rusland zijn zal en dat de katholieke kerk in Rusland zal hebben opgehouden te be staan. Tocli zijn er nog talrijke priesterroepiiV gen, maar ook hier dreigt een gevaar, want de katholieken moeten zeer nauwlettend toezicht houden op hun candidaten voor het H. Priesterschap, want het is nu reeds voorgekomen dat iemand zich aanmeldde om zich voor te bereiden op het ontvangen der H. Wijdingen, terwijl aohteraf bleek dat deze persoon van de „Tsjeka" de op dracht had ontvangen om op die manier van het dpen en laten der katholieke over heid nauwkeurig op de hoogte komen. Tus schen de door God geroepen levieten en de door de „Tsjeka" gestuurde trawanten is een klove die helden van spionnen scheidt. Maar ondanks dat alJes blijven de katho lieken vol vertrouwen op de toekomst: en al is er nergens eenig lichtpunt te be speuren in dezen donkeren vervolgings nacht, toch laten de katholieken den moed niet zinken, hetgeen duidelijk blijkt uit den brief die Mgr. Sloskan onlangs aan zijn ouders schreef: „De gevangenschap is de grootste en heerlijkste mijner innerlijke ge waarwordingen, ofschoon het pijnlijk is dat ik het onbloedig offer der H. Mis niet meer kan opdragen. Nog nooit heb ik zooveel ge naden gekregen als in deze lijdensmaanden Bidt voor mii. zonder te weenen. Thans heb ik geleerd om alle menschen lief te heb ben, zonder uitzondering, ook diegenen die oogensohijnlijk niet verdienen bemind te wordenwant deze zijn nog de armsten van allen Zij die Christus pijnigden konden hem wel het leven ontnemen, maar zij vermogen niets tegen. Zijn liefde die sterker was als de doodEn Zijn hart bloedde voor hen en Zijn woorden van vergeving waren hun grootste nederlaag. Ook de Bolsjewistische machthebbers lij den bij de prediking van den haat, hun grootste nederlaag, want, de martelingen waarmede zij anderen pijnigen dragen er weer toe bij om de triomf van het Evange lie der liefde voor heel dc wereld openbaar te. ma ken De vervolging van Priesters in Sovjet-Rusland. Priester te zijn wordt in Sovjet Rusland steeds duurder. Enkele maanden geleden trad een nieinv huur-tarief in werking, waarbij "onderscheid gemaakt wordt tus schen de „arbeidende" en de „niet-ar bei dende" klassenvoor deze laat sten is de huurprijs onbepaald. Men heeft een heele reeks gruwelijke maatregelen uitgedacht, waardoor de geestelijke, als bchoorende tot de met-arbeidende klasse, gedoemd zijn tot een ondragelijk, schandelijk en moei zaam bestaan. Het heeft allen schijn dat deze maatregelen genomen zijn om den priesters het leven te vergallen of de uit oefening van hun beroep onmogelijk te ma ken. Wanneer hij zooals het daar heet „een flat" wil huren, moet hij, 400 pet. toeslag betalen. Zelfs tot dezen abnormaal-hoogen huurprijs is het vaak zeer moeilijk om iets te kunnen huren. Waarom zouden dc auto riteiten die in naam van de regeering hui zen verhuren er zich ook druk op maken om aan een agent van het bijgeloof onder- dik te verschaffen. Hij kan ook bij een arbeidersfamilie een vertrek trachten te huren. Deze familie be taalt dan het tarief van de a-rbr'"lende klasse, maar de priester moet ingevolge de bepalingen omtrent wederverhuur het be drag betalen van de niet-arbeidende klas se, hetgeen in vele gevallen 88 Roebel per vierkante meter per maand bedraagt. Een heel keizerrijk is vernietigd, stroo men bloeds zijn er gevloeid en het resul taat van dit alles is de meest kapitalisti sche woeker. Dat. is de theorie van Karl. Marx en de praciijk van Lenin. In de Za len waar dergelijke schandelijke wetsbepa lingen, die een geheel volk een slavenjuk opleggen, worden uitgewerkt, staan de borstbeelden van Marx en Lenin als spot tende getuigen van een systeem waarin woekeraohtig uitbuiten hoogtij viert, zoo- dat voor boel veel menschen die bij gerech telijk vonnis van de arbeidende klasse zijn uitgesloten, de prijs voor een vingerbreed grond, een kubieke meter lucht en één zonnestraal ongehoord duur is. Voor God werken, kan dat in de oogen der Sovjets een eerzaam ambacht zijn? Do jongste berichten uit Rusland mel den ons waarheen Mgr. Sloskan gevoerd werd, omdat, hij priester was: naar een ongezonde moerassige streek, waar hij ge dwongen werd om hout te zagen, totdat hij half lam en bijna heelemaal doof gewor den waszij verhalen ons van de droevige gevangenschap van een bisschop, die zon der eenige vorm van proces in een don kere cel geworpen werd, zonder eenig an der boek dan een oude Hebreeuwsche bij belwanneer hij dat letterschrift niet ontcijferen kan des te beterHet komt al leen aan God toe orn zich met zijn pries ters te onderhouden.... Andere nog droeviger berichten werpen een juist licht op de lotgevallen van den Plebaan van de Kathedrale kerk van Mo- hilew. Abt Bielogolowy, een der beste Ka tholieke Godgeleerden van Rusland. Se dert Januari is hij uit Solowetz verdwe nen en in Bolsjewistische kringen wordt gezegd, dat. hij in Polen of in Berlijn de Bisschopswijding ontvangen heeft, terwijl anderen beweren, dat hij in Moskou in de gevangenis zit, of dat hij reeds vrijgelaten is, of dat hij gevlucht is. Wanneer de Sov jet-agenten zulke tegenstrijdige berichten in omloop brengen, dan kunnen we veiHg aannemen dat deze verschillende leugens de bloedige waarheid verborgen houden. De waarheid van deze droeve historie is eindelijk aan het licht gekomen. De Ple baan von Mohilew werd op zekeren dag om wille van de relaties die zijn vader met de familie Kalinnes onderhield, vrijgela ten kort daarop werd hij opnieuw gevan- gen genomen en op een geheime plaats doodgeschoten. Men had van hem geëischt, dat hij zou trachten om onder de katholie ken van Rusland een nationale kerk te stichten, hetgeen deze moedige Prelaat geweigerd had Priester te zijn betaalt men in Rusland vaak met zijn leven TE VEEL GEVRAAGD. In de Fransche Kamer zette de afge vaardigde Duval-Arnould eens in welspre kende taal de noodzakelijkheid uiteen voor de Kamer, sociale beginselen te volgen. „Patroon en arbeider", zeide hij, „mogen al overeenkomen, zooals het hun behaagt, zij mogen het al eens zijn over de loonen: boven hun vrijen wil is er eene wet van nar- tuurlijke rechtvaardigheid, die verhevener en ouder is, nl.: dat het loon niet ontoe reikend zij om den arbeider, die matig en volgens zijn stand leeft-, te onderhouden; en mocht de arbeider, door den nood of door vrees voor erger kwaad gedrongen, zich onderwerpen aan harde voorwaarden, waaraan hij zich niet kan onttrekken dan wordt hem geweld aangedaan, waar tegen de rechtvaardigheid protesteert." Er volgden luide toejuichingen op alle banken, waarop Duval-Arnould hervatte: „U hebt alle reden om te applaudisee- ren, mijne heeren, want wat ik daar voor las, is een der schoonste bladzijden uit de encycliek van Leo XIII over den toestand der arbeiders. U allen weet, welk een in vloed deze encycliek heeft uitgeoefend." Hernieuwde toejuichingen volgden, maar de linkerzijde onthield zich ditmaal. Leo XIII toejuichen! Dat was te veel gevraagd. ALLERLEI De Parapluie, de Parasol en het Zonnescherm Dit zijn drie voorwerpen, ol als men wil, drie bekende gebruiksartikelen, waarvan de namen duidelijk genoeg zijn, om hun res pectievelijke rollen en hun vorwantschap ten opzichte van elkaar aan te toonen. Het doel van elk van hen, is om degenen, dje gebruik van haar maken te beschermen, hetzij tegen den regen, hetzij tegen de felle zon. Doordat zij allo drie als bescher ming dienst doen, is voor de constructie van de drie gebruik gemaakt van hetzelfde principe. Dc variaties zijn dan ook meer te zoeken in de details. Het principe, waarvan voor de constructie werd uitgegaan, is, dat een draagbaar dak moest ontstaan, in don vorm van een lichte ronde tent, die op een stok was gezet. Daar de ongerieflijkheden, waartegen de parapluie en do parasol haar dragers moesten beschermen, altijd be staan hebben, is men het er algemeen over eens, dat de uitvinding van dc parasol en de parapluie zich in de oudheid verliest. Wel willen wij hier aanhalen* dat het prin cipe waarop de parasol gebaseerd is, reeds tot uiting kwam in een van de werken van Bernadin de Saint Pierre. Liet deze niet Paul en Virginia tijdens een geweldige re genbui beschitting vinden onder een groot bananenblad? Wij willen ons hier thans verder houden aan de verklaringen van den Lyonschen geschiedschrijver Natalis Rondot, volgens wien de parasol en parapluie reeds in de alleroudste tijden bekend waren. Zij schijnen ontstaan te zijn in het Chi- neesche Rijk, bij de Egyptenaren en bij dc Assyrieërs, waar zij bestemd werden voor do prinsen en de regeerders. De Tchéo"-li, die geschreven werd in de elfde eeuw voor onze jaartelling, het beeld houwwerk, dat op Java en in Ninivé ge vonden werd, de fresco's op het paleis en op de graven te Thebe en Memphis, en de geschilderde vazen in Griekenland en Etiu- rië hebben voor ons het ontwerp, de afme tingen en de constructie van de parasol uit lang vervlogen tijden bewaard. Toen de parasol vanuit de warme streken in de noordelijker gelegen regionen werd gebracht, is uit haar de parapluie ontstaan om de doodeenvoudige reden, dat het weer daar het gebruik van een parapluie noodig maakte. Maar wanneer en op welke wijze is deze verplaatsing geschied? De opinies hieromtrent loopen nogal uit een: er zijn menschen, die het aan de Por- tugeezen toeschrijven, dat zij de parasol meebrachten van hun tochten naar Indië en Afrika én dat door hen het gebruik van dat artikel werd gepropageerd. Anderen zijn ervan overtuigd, dab het instrument uit Italië afkomstig is, zonder dat zij we ten op welke wijze de parasol op dit schier eiland werd ingevoerd en welke gebeurte nissen aan het verplaatsen van de parasol voorafgingen. Tenslotte zijn weer anderen de meening toegedaan, dat de parasol van Chineesche afkomst is, aangezien de para sol uit het Hemelsche Rijk heeft gediend als eerste model voor onze parasols en pa- rapluies. Wat daarook van aan zij, in Frankrijk werd ongeveer 3 eeuwen geleden voor het eerst van een parapluie gebruik gemaakt. In den eersten tijd werd zij uit sluitend door dames gebruikt. In Engeland wordt algemeen aangenomen, dat de eer ste parapluie daar in het begin van de 18e eeuw werd ingevoerd. De Fransche parapluie dan, had in het begin van haar bestaan een stof, die 120 c.M. lang was en meestal werd vervaardigd van elzen-, eiken-, esschen- en palissander hout. Het mechanisme van dit attribuut berustte op het gebruik van 10 baleinen van 80 c.M. lengte en kleine koperen vork jes van 30 C.M., die aangebracht waren op een beweegbaar stuk koper. Men kon de parasol dragen door middel van een kope ren ring, die was bevestigd aan kleine ko peren hoedjes, die op hun beurt de uitein den van de baleinen bedekten. Toen kostte zij 45 a 60 francs en woog 3 a 4 pond. Voor het overtrek maakte men gebruik van leer, gecireerd linnen, geoliede zijde en vernist papier. In dien tijd was de parasol (of pa rapluie) een familiestuk, dat van generatie op generatie overging. Nog niet zoo heel lang geleden werden deze groote paia- pluies, voorzien van grove blauwe of roode katoentje», of moesten zij de stalletjes van de marktkooplieden beschermen. Langzamerhand werd de parapluie wat minder zwaar en door degenen, die haar vervaardigden werd toevlucht genomen tot overtrekken met zijde, waarvan het weef sel fijner en meer gesloten was, en die bo vendien eenigszins ondoordringbaar was. Voor overtrekken werden in den eersten tijd solide stoffen uit Napels gebruikt (hot z.g. gros de Naples en gros de Tours). Te gen 17S9 kwam taffetas in de mode, dat eerst slechts in de heldere tinten gebruikt werd, zooals rose, geel, appelgroen. In 1825 bestond er echter meer voorkeur voor de diepere tinten zooals myrtengroen, kastanjebruin, of zelfs bruinviolet; dit zijn alle klassieke kleuren aan wier overheer- sching nog zelfs thans geen eindo schijnt to zijn gekomen. In dezen donkeren vorm doet de parapluie soms eenigszins plechtig aa.n De caricaturisten in dien tijd hebben Louis Philippe, den burgerkoning, nooit af gebeeld zonder een parapluie. Dit was het begin van het glorietijdpeik van de parapluie, die langzamerhand, door de verschillende volken als een bijna on- misbaar attribuut werd aanvaard. Een vroolijk opmerker in het, begin van de 19e eeuw merkte naar aanleiding daarvan zelfs op: „Voor de Engelschen is de parapluie een onmisbare reisgezel ,een trouwe vriend, die hem vergezelt bij zijn gevaarlijkste avonturen. Een Engelschman op reis zon der parapluie is niet compleet". In dezen tijd werden geregeld vele ver beteringen aan de parapluie aangebracht. Oorspronkelijk werd zij vervaardigd in kleine werkplaatsen, waar de verschillen de gedeelten van het geraamte aan den stok werden bevestigd. Vervolgens werd dan dit geheel naar werkplaatsen gezonden, waar do koopHeden het geraamte overtrokken met de een of andere stof. Vooral de bewo ners van Auvergne hadden zich op dit ge bied gespecialiseerd. Deze manier van werken werd na 1515 gevolgd door het fabriceeren van de ge- heele parapluie in de fabrieken, waar de verschillende onderdeden bijeen werden gebracht. De eerste parapluiefabriek werd in Parijs door Gruyter, een oud-leerling van de school van Kunsten en Ambachten, op gericht. Deze fabriek had een langdurig en groot succes. In dezen tijd begon do para pluie meer dan ooit het geval was geweest, een handelsvoorwerp te worden en de uit voer van parapluies nam in zeer sterke mate toe. i lil 1846 begon een mechaniker uit Lyoi, Pierre Duchamp geheeten, de zware balei nen te vervangen door hollen stalen buis jes. Dit was weer den stap op den weg dor verbetering van dit instrument, dat nu aanmerkelijk lichter werd. Höt was echter Samuel Fox uit Deethear bij Sheffield, die het systeem van een gehed stalen montuur uitvond. Dit liot hij patenteeren onder den naam van „Paragon", hetgeen wil zeggen: uitstekend, ideaal; deze naam is in Frank rijk verbasterd tot parangon. Zoo had de parapluie (parasol) tegen het einde van de negentiende eeuw een graad van ontwikkeling bereikt, waaraan slechts veranderingen van ondergeschikt belang plaat» vonden. Op het gebied van deze ver anderingen speejden de Engelsche fabri kanten de hoofdrol. Wat betreft dc veran deringen in de overtrekken moet men de eer echter laten toekomen aan de Lyon- sche fabrikanten. Wat wij zooeven van de constructie van de parapluie beweerden, geldt natuurlijk ook voor de parasol. Het zonnescherm is eigenlijk afgeleid van de parasol. Aan de laatste werd reeds vaak een groote rol toegedacht, die dan in ver band stond met een bepaald beroop. Zoo is bijv. bekend, dat dc pax-asol in China steeds een voorwerp is geweest, dat wees op den graad van beschaving van zijn be zitter. Als zij bestond uit drie soorten la gen, dan toonde zij reeds van verre de waardigheid van den mandarijn, waarvoor zij werd gedragen, of op wiens jonk zij was gezet. De parasol met vier „verdiepingen" .werd gereserveerd voor den keizer en voor zijn onmiddellijke vertegenwoordigers. In Japan, Indië en bijna in geheel Azië nam en neemt de parasol in haar huidigon vorm nog een plaats in bij de feesten en ceremoniën, zoowel bij de algemeene als bij de godsdienstige. De goden, de feti- schen, de Brahmaansche priesters, de Boedhïstische monniken, de koningen en de prinsen, voor zoover nog aanwezig, zij allen worden beschermd door schitterende parasols, die van rijke stoffen gemaakt wor den. Vaak zijn deze versierd met paarlen en edelsteenen. Bij de Grieken en Romeinen deed de pa rasol dienst bij bepaalde processen, waar bij zij dan de beeltenissen der goden on der haar baldakijn beschermde. De parasol behoorde ook tot de bezittin gen van de vrouwen en voorname personen. Een slaaf moest haar dan voor haar bezit ters en bezitsters dragen. Pollus en Mar tial hebben reeds gesproken over deze umbrellae, waarmede de Romeinsche dames beschermd werden. Een betrekkelijke be scherming evenwel, als men het eerste, dat over deze parasols werd gezegd, zou moeten gelooven, n.l., dat het kleine kappen van netwerk waren. De overtrekken waren eerst van lichte en doorzichtige stoffen, doch door de ijdel- heid der dames werden deze door Chinee sche verniste papieren overtrekken vervan gen, die soms een bloemenversiering had den, of voorzien waren van gezegden, ont leend aan Confucius. Reeds heel vroeg vereenigde de bruik baarheid zich met de élégance tot een voor werp, dat bij de klecding behoorde en dat op sommige momenten in het leven van de menschen absoluut onontbeerlijk was. Reeds in de vijftiende eeuw was de pa rasol .in Italië ingevoerd. Het zonnescherm heeft, zooals men uit het bovenstaande kan constateeren, een schitterende loopbaan gehad. Alle mogelijke variaties op den oorspronkelijken vorm wer den aangebracht. Zoo werd de kap soms heel vlak gemaakt, terwijl het in andere jaren weer zeer modern was een parapluie mét een zoo hoog mogelijk vallend overtrek te hebben. Verder bestond er een groote verscheidenheid wat de stoffen van het overtrek betrof. Den eenen ke-er was dit van witte zijde, een ander maal gekleurd, zoowel licht als donker, ook effen, met stree- pen of gebloemd, met stiksels geborduurd, met of zonder franje, met witte of mot zwarte kant, met figuren er op, met pail letten, of gegarneerd met marabout, enz. enz. Dan bestond en bestaat er nog een groote verscheidenheid in den stok, die heel lang of kort kan zijn. Soms ook waren deze erop gemaakt, dat zij in tweeën kon den worden gevouwen, zooals in het twee de Keizerrijk. Welke dame uit den tegenwoordigen tijd is niet in het bezit van een parapluie of parasol? Zonder overdrijving kan haast gezegd worden, dat bijna ieder lid van het vrouwelijk geslacht thans daarover be schikt. Kunnen wij spreken over het gebruik, dat de heeren van de parapluie en parasol maken Als direct antwoord is hierop te geven, dat vooral de Engelschman bijna nooit zonder zijn parapluie uitgaat. Als het zonnescherm (en de parapluie) werkelijk die plaats inneemt, welke wij hierboven releveerden, is het wel aardig het volgende te memoreeren. Toen Konin gin Victoria Sultan Mahmoud wilde bedan ken voor de cadeaux, die zij van hem ont vangen had, meende zij hem geen aangena mer souvenir te kunnen sturen dan een zon nescherm, dat naar men verzekert, de be scheiden som van 80.000 francs heeft ge kost. Op het tijdelijk uit de gratie zijn van de parasol, welke periode wij nu weer eenigs zins te boven zijn, is thans weer een nieuw tijdperk voor haar ingetreden. Dit schijnt voor een deel te danken aan het feit, dat zij thans wordt gebruikt aan het strand of in zomerverblijven. En de parapluie? Ook het ernstige aan zien, dat dit attribuut had en dat soms maakte tot de verpersoonlijking het burgerlijke leven, is gewijzigd. En vooral nadat verschillende spotters h ons hebben willen doen voorstellen als wapen ter verdediging tegen de wilde ren, daar zij door liaar plotselinge plooiing de beesten vrees aanjagen, wij alleen acht slaan op het humoristii in deze uiting, dan kunnen wij hier rui 0< opmerken, dat aan dit euvel een eind 'e gemaakt, daar de modellen voor do da« werden gereduceerd tot tom-pouces, dieo de geheele wereld werden aanvaard. ec Nouveauté's zijn o.a., dat de overtrek) van deze parapluies voorzien zijn van l duursel of van strepen, die soms sle< z( uit enkele lijnen bestaan. Men probi nieuwe kleurencombinaties e» iedere werking geeft weer werk aan de verst 01 lende parapluiefabrieken, schrijft de 'e rie do Lyon. sc Ook in ons land zijn verschillende gre parapluie- en parasolfabrieken. Wij noet hier bijv. Dickmann's Parapluiefabriekct Nijmegen, Parapluiefabriek „Gelria" te w megen en Parapluiefabriek Holland te burg als drie der meest bekende. Ook deze artikelen behoeft het Hollandsch brikaat niet onder te doen voor hét buit landsohe, noch in kwaliteit nog in pi „De Manufacturior1 ii LEIDEN. AGENDA'S. r NED. R. K. VOLKSBOND (Afd. Leide h Dinsdag Ledenvergadering R. K. Text arbeiders 8 uur. Woensdag Bestuursvergadering Pulc 1 Studio 8 uur. Woensdag Rechtskundig Bureau 7.0( T 8.30 uur. Vrijdag Uitreiking van programm a jaarfeest R. K. Volksbond (op vertoon i lidmaatschap kaart Volksbond of Vafoi eeniging) 7.309 uur. Zaterdag: Uitreiking van programm 1 79 nnr; Spaar- en Voorschotbank 7, i uur; Zitting Eigen Huis 8—9 uur; Bibl theek 78.30 uur Maandag 2den Paaschdag Jaarfej R. K. Volksbond in de Stadsgehoorzaal uur (deuren open 7.30 uur). INTERPAROCHIëELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREENIGING. 1 Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de K tholieke Gezellen-Vereeniging te doen i schrijven R. K. Jongelingen vanaf jaar iederen Illen Sfaandag van maand, 's avonds om half 9, in de Prei dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend van 12.3& 2.30, en van 7.tot 10.15; verplichte bijetl komst van 8.159.45. Om 10.15 wordt t zaal gesloten. Na het Lof prijsbiljarten. Van 1 tot 2 uur zitting St. Josephspai kas in de Bestuurskamer. Van 11.30 i bibliotheek. De Gezellen zullen in deze goede to de plechtigheden in de kerk zooveel mo; lijk bijwonen. Maandag bijeenkomst voor de leden t 8.uur tot 10.15. Dinsdag bijeenkomst voor de leden t 8 uur tot 10.15. Woensdag geen repetitie Liedertal I „Sebastian Schaeffer". Donderdag is de zaal gesloten. Vrijdag geen repetitie „Symphoni „Frans Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden vi 810.15 uur. 8.15 uur Kegelclub „De Pa delaars". Iederen Zaterdag van 89 uur is i Leesbibliotheek geopend, uitsluitend va de leden en donateurs der Vereeniging. lederen Zondag van 12 uur zitting vj de St. Joseph's Spaarkas in do Bestuur kamer. Verdere mededeelingen: Het sparen voc de Retraite kan plaats hebben op ieda bijeenkomst van de Gezellen. De retraite voor Gehuwden is van 3- Augustus te Noordwijkerhout. De retrail voor Commissarissen van 5S October Bergen. De retraite voor Gezellen van 23 26 December te Noordwijkerhout* R. K. PATR0NATENB0ND. (District Leiden). Donderdag geen Arbeidsbeurs. ST. PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdeeling Lefüj ïingen van de St. Joseph's-Gezellen-VfS eeniging. Aug. 1887Sept. 1920) Zaterdag. Leesbibliotheek van 8—9 uul Zondag om half 5 patronaat voor bei® afdeelingèn, conferentie, 5 uur contribul® betalen, spaarkas, enz. Daarna ontspê® ning tot 6 uur. ST. ANTONIUS-PATRONAAT. I (Hartebrug). Zondag half 5 Godsdiensbonderric waarna ontspanning. Maandag, van 8 tot 10 uur bijeenkofr j gezellen. Woensdag te S uur tooneelrepetitie (i* len kennen). x t Donderdag 810 uur bijeenkomst' G* j zeilen. Zaterdag van 6 tot 7 uur bibliotheek betaling van contributie; gelegenheid sparen en retraitefonds. ST. AGNES-MEISJESPATRONAAT. Voor de Parochies van 0. L. Vr. Hem'1] vaart en van den H. Jozef. Zondag 10 Maart: 3.30 uur repetitie to* noel (voor alle meespelenden). Vacantie tot 8 April. R. K. INTERPAROCHIALE MEISJES- VEREENIGING. Godsdienstcursus geen bijeenkomst Tooneelclub. Maandag 8 uur Mare (T0* venaar) Turnclub. Maandag half 6, 7 en S uifl Ursulasteeg. Vj

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6