UIT DE RIJNSTREEK TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Advertenties!. 1111,1 telegrafisch weerbericht naar waarnemingen in jen morgen van 23 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned.. Meteor. Instituut te De Bildfc: Barometerst.: 773.1 te La Coruna. Verwachting tot den avond van 24 Maart Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwes telijke wind. Meest half bewolkt. Waar schijnlijk droog weer. Iets koeler des nachts. luchttemperatuur 8.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagavond 6.46 uur tot Zondag morgen 6.26 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. Isn p» zift hel- ;ulfe wijs Hierna brengt de Voorz. verslag uit van de besprekingen door de commissie van stormschade. Eerst is besproken wie voor stormschadevergoeding in aanmerking kwa men, er was een bedrag bijeen van 700.000 n uit te keeren volgens beraming. Daarna heeft de commissie een ander- houd gehad met den Voorz. vanhet Wa terschade comité, don heer Geesink. Deze had cr met het hoofdbestuur over gespro ken maar de conclusie was, dat deze storm schade niet in aanmerking kwam; alleen waterschade. Toen heeft de commissie zic-h wend tot den Commissaris der Koning'm die vond geen termen aanwezig om uit te betalen, ook omdat het geen waterscha de was. Dit zijn de resultaten geweest. Spr. dankte de Oommissie voor haar activiteit, en vond het uiterst jammer dat er niets van terecht was gekomen, maar alle po gingen zijn aangewend. Een schrijven was ingekomen van Ged. Staten aangaande de verordening op de inkomstenbelasting, om nadere omschrijving. Het vermenigvnldi- gingscijfer werd vastgesteld op 1.75, ande re jaren 2.3. Een schrijven was ingekomen van den heer L. Verduijn om aansluiting aan het electrisch net. Besloten werd Bergenia een berekening te laten makel' Berna werd rapport, uitgebracht van de commissie van toezicht op het Lager On derwijs over 1928; de heer Schreuder heeft wegens te hoogen leeftijd bedankt als com missielid. Op de voordracht stonden van Dr. Bruynzeel en A. Turkenburg. De heer Dr. Bruijnzeel verwierf 8 stemmen en Tur kenburg 1, zoodat gekozen is Dr. Bruijnzeel De heer P. Kroon wilde meer aandacht schenken aan het rapport van deze com missie, vooral betreffende de speelplaats r/:. Spr. hoopte, dat B. en W. hieraan ge hoor zullen geven, waarop de Voorz. beves tigend antwoordde. Een schrijven was ingekomen van de R K. Kiesvereeniging aangaande de rooilijn op het Kcrkpad en de verlichting van den weg van Papeveer naar Korteraar. Over de rooilijn zal nader gesproken worden bij behandeling der agenda. Over het electrischfc licht op bedoelden weg deel de de Voorz. mede, dat hier al eens meer over gepraat is en afgestuit is op de hooge kosten. De heer H. Vis vindt het een zeer gevaarlijk punt. Do heer P. Kroon vindt uitstel beter aangaande de besprekingen cn plannen in dien hoek. Er. werd beslo ten'een opgaaf te vragen aan de Lichtcom- missie, dis dan advies zal uitbrengen. Een schrijven van de 3 scholen om een voor schot te verleen en van 80 pet., hetwelk werd goedgevonden. Verder van Gemeen tebelang betreffende de vereischtc dikte van het ijs voor het houden van feesten. De heer Hoogervorst vond, dat dezen winter wel een beetje te ver gewaagd werd. Spr. drong erop aan, dat de Voorz. voorzichtiger zal zijn met het verleenen van vergunning voor IJsfeesten, waarmede de Voorz. accoord ging, vooral op de groote .plassen in Ter-Aar. Wijziging verordening keuringsdienst van waren. Deze wijziging is van belang voor do melkveehouders. Verzoek van het bestuur der Ned. Herv. School tot medewerking van het Gemeen tebestuur aan de uitbreiding der bestaan de school De Voorz. gaf eenige inlichtin gen, uitbreiding is noodzakelijk, B. en W. zullen op de goedkoopste wijze uitvoeren. Goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met de Thermo-Ohemische fa brieken betreffende vernietiging van afge keurd. vleesch. De Voorz. licht dit toe; het is een voordeel voor de Gemeente. De ver gadering ging met het voorstel accoord. Mededeelingen van B. en W. inzake Wa- tcrleidingsplannen. De Voorz. zei, dab liet eindelijk zoover gekomen is, dat Profes sor Visser, plannen zal ontwerpen. Gedep. Staten zullen zich er niet meer mede be moeien. Ged. Staten hebben een vergade ring gehad met de 14 omliggende Gemeen- 'on en besloten is, dat iedere Gemeente eén lid zou benoemen ter verdere regoling. Benoemd werd de Voorz. Deze hoopte, dat men spoedig tot een resultaat zou komen, en stelde voor 100.uit te trekken voor diverso onkosten. Dit werd goedgekeurd. Voorstel tto 'wijziging van de in de ver gadering van 21 December 1928 vastgestel de rooilijn aan het kerkpad. De Voorzitter licht toe, dat er een fout is ingeslopen; het moet. niet 4.50 M. zijn maar 3.00 M. Het vo rige besluit werd ingetrokken en de rooilijn nu bepaald op 3.50 H., gelijk met gevels van Post en anderen. Onderzoek geloofsbrieven van den heer Jac. Valentijn. De heer Apeldoorn bracht rapport uit, dat de stukken-en bescheiden in orde waren. Hondvraag. De heer A. Kamineraat stel de eenige vragen omtrent de sloot bij de liiuzen van de bouw-commissie te Aardam, welke de Voorz. naar genoegen beant woordde. De heer P. Kroon vindt do toe stand va nhet algemeen kerkhof luguber, vooral ook wat de plaatsruimte betreft, die zeer schaarsch is. Spr. vond het zeer wenschelijk een ander kerkhof aan te leg gen. De Voorz. antwoordde hierop, dat do toestand van dien aard was, dat er veran dering in moet komen. De hoer A. Kamine raat vindt het een dringende behoefte. Er werd besloten dat B. en W. een rapport zullen doen opmaken. De heer P. Hoogervorst wilde voortaan de raadsvergadering om 9 uur voorm. hou den. Dit werd goedgevonden, vooral met het oog op de werkzaamheden. De heer Apeldoorn zag gaarne de poli tieverordening gehandhaafd om geen auto's of andero voertuigen schoon te maken op den openbaren weg. De Voorz. antwoordde hierop de politie opmerkzaam te zullen maken. De heer v. Vliet vond het hindelijk de ophooping van publiek op de bruggen, vooral als do kerk uit komt. Hiertegen zul len maatregelen worden genomen. Spreker had voorts een wandeling gemaakt door de Gemeente en vond dat in Ter-Aar de glas cultuur zich snel uitbreidde en bij de vei ling gekomen, vond hij deze nog maar zeer primitief. Spr. vroeg hoeverre de Commis sie genaderd was met haar werkzaamheden De Voorz. antwoordde, dat de Commr/re nog steeds aan het werk is. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorz. de vergadering. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is in den loop de zer week een kentering gekomen in den bloemenhandel. De prijzen liepen van ver schillende soorten naar boneden en de vraag in het buitenland verminderde Toch mogen de trekkers niet anders dan tevre den zijn. De prijs is nog goed loopend. Be taald werd: Rose Gris do lin ƒ3.504, Mu- rillo ƒ4.40—5.80, Cramoisio Brillant 3.70 4.20, Gele Prins 6.406.60, Prins van Oostenrijk 4.805.20, Theeroos 5.00 5.50, La Reine 5.005.60, Eleonora f 5.10 6, Bartigon 6.80—7.50, Elisabeth 7.20 —7.40, William Copland 77.20, Sanders f 5.906.50, Narcis Victoria 2.403.70, Ornatus 1.201.50, Sion 2.002.20. voorgedragen. Vervolgens was het woord aan den inspecteur der burgerwachten, luit.-gen. de Quay, om hulde tc betuigen waar allen bijeen zijn om een plechtigheid bij te wonen. Gelukkig, aldus spr.. is er nog nooit met de sterke ann ingegrepen, maar de revolutie-elementen nemen nog steeds toe. Spr. roept allen op, ook in eigen kring zijn best te doen, de burgerwacht te doen groeien en bloeien tot beil der ge meente en 't dierbare vaderland. Alvorens tot do prijsuitdeclim? over te gaan, richtte majoor Pfaff zich lot de bur gemeester. Door zijn aanwezigheid was het bewijs geleverd, dat de samenwerking goed is. Spr. dankte hem ook namens de overige officieren van dc inspectie voor datgene wat hij voor de burgerwacht van de in spectie doet en in het bijzonder te Voor schoten. Vervolgens werden onder aanbieding van oen klein aandenken, namens de in spectie gehuldigd, de Keeren A. J. Tu-rion, C. A. SchrassertBert. en P. van Klave ren. De commandant bedankte namens hen. Hierna had dc uitdeeling der prijzen plaats. Na deze prijsuitdeeling vervolgde generaal-majoor Tonnet zijne lezing over de burgerwachten, waarin hij het werken van S. D. A. P. en Communisten naging. Tot slot zeidc spreker, laat ieder socialist zijn in de reinste zin van het woord „Mensch te zijn onder de inenschheid". Ton slotte sprak Burgemeester E. Vcr- nëde een woord tot allen. Spr. zou het ecu bespotting noemen, indien hij als burge meester het beste deel der burgerij niet zou aanvaarden. Toen de burgerwacht werd opgericht heeft spr. gedacht aan een kort bestaan, maar steeds was er geest drift. Spr. herinnert aan den oud-comman- danfc Elstamp. Ten slotte dankt hij de heeren officieren voor hunne tegenwoor digheid in dat eenvoudige dorp om deze geestdrift bij te wonen en draagt de bur gerwacht in hun goede zorg op. De avond werd tot slot nog gevuld met enkele mu ziek- en zangnummers. deelt de minister van Defensie mede dat een wetsontwerp tot wijziging van art. 23b der Mil. Pensioenwetten bij zijn de partement is gereed gemaakt en zoo spoe dig mogelijk de Kamer zal bereiken. Mgr. Aengcnent en de Bedevaart van het R. K. Werkliedenverbond naar Lourdes. Naar wij vernemen zal Z. D. n. Mon seigneur JT. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, voor de pelgrims, die deelnemen aan dc bedevaart van het R. K. Werklie denverbond naar Lourdes, wolke plaats heeft van 1927 April a.s.. ia het Genade oord eene Pontificale H. Mis opdragen. In verband met dit groote bewijs van sympathie, dat Monseigneur Aengenent aan de Katholieke Arbeidersbeweging schenkt, wordt verzocht, dat nog meerdere deelnemers zich zullen melden. Tijdens de reis zal dc Zeereerwnarde hoer Rector Bots de Geestelijke Leider zijn. Het Bestuur besloot daarom den datum van sluiting der inschrijving te verschuiven tot 31 Maart a.s. Men wende zich tot den Voorzitter der Centrale Rciskas van het R. K. Werklie denverbond ,Pieter Bothlaan 17 Amers foort. BIOSCOPEN. Niet afgekeurd voor volwassenen. Casino Luxor: Goedgekeurd Trianon: Goedgekeurd. City: Goedgekeurd. roor volwassenen. SASSENHEIM. Naam!. Vennootschap. De Staatscou rant bevat de statuten der naamlooze ven nootschap Bloembcillenkweekerij en Han del v.h. Meyer en Co. VOORSCHOTEN. Tienjarig bestaan Burgertvacht. Gis teravond herdacht de Vrijw. Burgerwacht in hotel Deu-rloo haar tienjarig bestaan. De zaal was voor deze gelegenheid met vlaggen versierd en had door het aanbren gen van groen en feestelijk aanzien gekre gen. Omstreeks 8 uur, toen de zaal vrijwel ge vuld was verschenen onder toonen van de Grenaêliersmarsch de verschillende genoo- digden voor dezen avond onder wie de inspecteur der vrijw. burgerwachten luit.- generaal R. B. A. N. dc Quay en de spre ker van dezen avond, gen.-majoor J. O. C. Tonnet, de burgemeester dezer gemeente en de besturen van de bevriende burger wachten. Zij werden binnengeleid door een vaandclwacht bestaande uit vaandel drager met vaandel der vrijw. burger wacht, geëscorteerd door twee geweerdra gers. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen opende de com mandant dor vrijw. burgerwacht, de heer A. J. Turion, dezen avond met een woord van welkom tot do reeds genoemde perso nen, benevens majoor F. J. Pfaff, kapi tein W. H. Snijders cn de besturen der burgerwachten uit Leiden, Boskoop, Val kenburg, Rijnsburg, Leiderdorp en Oegst- geest en herinnerde er aan, dat dit voor de burgerwacht een bijzondere avond is. Na dit welkom werd bet woord verleend aan den gep. gen.-majoor J. C. C. Tonnet voor een lezing over de bet eekenis der bur gerwachten en vrijw. landstorm. Hij noem de het een prettige gedachte, dat do bur gemeester dezer gemeente belang stelt in de burgerwacht en door zijn tegenwoordig heid het bewijs levert dat de verhouding onderling goed is. In verschillende plaatsen zijn moeilijkheden. Alvorens de beteekenis der vrijw. bur- gerw. en landstorm nader uiteen te zetten, besprak hij de oorsprong der oprichting, do dagen van November 1918 en de woorden van mr. P. J. Troelstra toen gesproken. In korten tijd was toen een parate wacht ver kregen en had Troelstra niet op zijn schre den teruggekeerd, was er een groot bloed-- bad gekomen. Men noemde dit geen revo lutie, maar een stootje. Toen werd van 5 dagen respijt gesproken, maar thans zou men het misschien per radio probeeren en 's avonds omroepen, dat er morgen revo lutie was. Er waren in die dagen veel re- geeringsgetrouwen, maar geen organisatie. Vervolgens behandelde spr. het optreden van enkele burgemeesters en dc lauwheid der vaderlanders. Tegen lauwheid moet gewaakt worden en resolutie zonder bloed bestaat niet. Zij wordt steeds gemaakt door twee verschillende partijen cn ont staat uit den klassenstrijd, die gepredikt wordt door de socialisten en communisten. De burgerwacht is een uiting van de burgerij. Wie regeeringsgetrouw is, be hoort aan de burgerwacht. Inplaats van „Proletariërs vereenigt U", roept spreker: „Regeeringsgetrouwen, sluit TT aan". Tijdens een korte pauze werden hierna door mej. Langeler enkele zangstukjes ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevonden voorwerpen. Een rijwiel- liand'beschermor een autoveer een zweep een belastingplaatje in etui een regenjas. Inlichtingen bureau van po litie Julianastraat. Z0ETERW0UDE. Vee-bekroningen. Door de veehouders Gebr. Rijnsburger alhier zijn op de laatst gehouden Paaschtentoonstellingen te Rot- terdam, Zaandam en Amsterdam met hun gemest vee niet minder dan 5 eerste, 3 tweede en 5 derde prijzen, benevens 5 eer volle vermeldingen toegekend. De runde ren zijn te Amsterdam allen aangekocht door den vleeschhouwer J. C. Hoogeveen to Wassenaar. AAR LAND ER VEEN. 21 Maart Vrije Vei ling. Aangevoerd 10035 eieren. Prijs Kip eieren 6—6.60, Eendéieren 6.406.60 Boter 98 ct. per p. Aardappelen 2.40 por 35 K.G. LAATSTE BERICHTEN UIT HET BOUWBEDRIJF. Collectief Arbeidscontract. Het persbureau Y.D. bericht ons: Gisteren heeft te Haarlem oen bespre king plaats gevonden tusschen de vertegen woordigers van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en de samen werkende Arbeidersorganisaties. Het be trof een voortzetting van de onderhande lingen, welke gevoerd zijn over de tot stand koming van een collectief Arbeidscontract voor do bouwbedrijven. Deze onderhande lingen waren oospronkelijk van werkge verszijde gevoerd door genoemden bond tezamen met den R. K. Bond van Bouw- patroons. Doorat met dezen bond echter een geschil was gerezen, werd deze samen werking verbroken en heeft de R. K. Bond een afzonderlijke overeenkomst met de samenwerkende arbeidersorganisaties ge sloten. De Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven heeft vervolgens de onderhandelingen met de Arbeidersbonden voortgezet, welke tenslotte gisteren tot een collectief con tract hebben geleid op voor dc werkgevers gunstiger voorwaarden dan in het R. K. contract zijn vervat. Er is n.l. rekening ge houden met do bezwaren van patroonszijde tegen doorvoering van vacantia voor het geheele land, welke de patroons voor het platteland en do kleine plaatsen nog niet doorvoerbaar achten. Voor dit gedeelte dos lands is de invoering van vacantie uitge steld tot 1931. In 1930 komt cr dus vacantie tot en met de 3e loonklasse, benevens in Alphen a. d. Rijn, Middelburg en Vlissin- gen. Op 1 Juli 1929 zal de loonsverhooging van 2 ct. per uur worden ingevoerd voor Al melo, Enschedé, Hengelo, Leeuwarden, Nij megen en Zwolle. In het contract met den R. K. Patroonsbond zijn een aantal plaat sen, waaronder de hier genoemde, waar do loonsverhooging per 1 Mei a.s. in werking treedt. Het loon voor Assen zal nader wor den bepaald. Noordwijk en Weesp niet omgeving zul len worden geplaatst in dc 2e klasse; Bor ger wordt niet meer in de klasselijst opge nomen- Voorts was bereids overeengeko men, dat de klasselijst in dc provincie Gro ningen zou worden herzien. De verder reeds overeengekomen wijzigingen zijn reeds eerder bekend gemaakt. Daartoe be lmoren o.a. een nader uit te werken rege ling van de aansprakelijkheid bij stakingen, de leerlingregeling en ziektebepalingen. De overeenkomst zal bij aanneming door de respectieve ledenvergaderingen twee ja ren geldig zijn en zal dan waarschijnlijk per 1 Maart 1929 (dus met terugwerkende kracht) in werking treden. Ontwerp wijziging der Militaire Pensioenwetten. Indiening spoedig te wachten. In antwoord op een desbetreffende vraag van het Tweede Kamerlid Engels DE OVERSTROOMINGÉN IN AMERIKA Een tweede Mississippi-dijk doorgebroken. LONDEN, 23 Maart. (V. D.). In do nabijheid van Quicnay in den staat Illinois is gisteren een tweed dijk van de Missis sippi doorgebroken, waardoor weer groo te oppervlakten bouwland zijn over stroomd. Het water staat ongeveer 2.10 M. hoog en het gevaar dat nog meer dijken onder de buitengewone sterken druk zullen bezwijken is zeer groot. Ongeveer 800 hui zen verkeeren in gevaar. Talrijke fabrie ken in de steden langs de rivier zijn ge dwongen het bedrijf stop te zetten, aange zien hun gebouwen onder water staan. DE MIJNRAMP IN PENNSYLVANIë. Reeds 46 lijken gevonden. LONDEN, 23 Maart. (V.D.)). Dc di rectie van den mijn „Parnanus" in den staat Pennsylvania deelt mede, dat tot nu toe 46 lijken van dc tengevolge van den brand omgekomen arbeiders zijn gevonden. Neeon mijnwerkers worden nog vermist, spreker voor zijn gehouden lezingen. Hij Noodlottige ontploffing. MUNCHEN 22 Maart. (V. D.) Naar uit Linz wordt gemeld, dat bij het ontdooien van een bevroren waterleiding do install» tour Obermayer door do plotselinge ont ploffing van een stoomketel tegen een na- burigen huismuur werd geslingerd, met- het gevolg, dat de ongelukkige met verbrijzel den schedel dood werd opgenomen. In de omgeving sprongen verscheidene venster ruiten. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM (Niet officieel). 59.243/, 12.12 2.493/4 Parijs 9.751/0 31 671 Zwitserland 48.041/., 13 073/. Madrid 37 75I/o 66 571/o Kopenhagen 66.531/o 60.691/., 35.091/., Praag 7.40 Prolongatie 5 pet. BEURSOVERZICHT. De beurs bood lieden een weinig aanlok kelijk beeld. Terwijl de handel weinig to beteekenen had, heerschte er een ongeani meerde stemming cn op bijna alle afdeelin- gen kwamen de koersen lager le. liggen, Van de Industrioelen golden Margarine Unies iets lager, Calvó Delft eveneens.. Van Berkels verloren ook enkele pets. Phi lips werden iets lager ingezet cn bleven ten slotte beneden het vorige peil. Kunstzijde op zeer kleine schaal verhandeld. Olie- waarden gedroegen zich onsystematisch. Kon. wat lager genoteerd cn eveneens was dit het geval met diverse buitenlandsche soorten. In Mijnwaarden ging minder om dan de laatste dagen. Boetons en Alg. Ex ploraties eerder aan den zw. kant. Op dc Rubberafd. gaven alleen A'dam Rubbers een kleine affaire te zien, waarbij deze zich een lichte koersdaling moesten getroosten. Bij kleine omzetten waren Tabakken ge deprimeerd. Voor Suikers bestond een on geanimeerde stemming. H.V.A.'s Javacul- turen en enkele andere soorten werden wat lager genoteerd. Scheepv. stil. Ameri kanen op den achtergrond. LEIDEN. 23 Maart. Eierenvciling. \an- voer 11374 stuks. Kipeieren 07. Eend eieren 6.507. Handel vlug. 23 Maart, Boter. Prima fabriokabo- ter ƒ1.90. Prima bocrenbotcr ƒ1.801.95, Goede bocrenbotcr 1.601.75. Aanvoer 84/8, 16/10 vaten, wegende 1570 K.G. Han del goed. Turfmarkt. In de weck van -]S tol en met 23 Maart: Lange turf geen aanvoer. Hoogste prijs ƒ11.—, laagste prijs 10.— per 1000 stuks. Korte turf geen aanvoer, geen noteeringen. ALPHEN AAN DEN RIJN. 22 Maart. Groentenveiling. Spinazie 3246, Knol rapen 2.50, Kroten 3.205.50, Bruss. Will. 40—42, per. 100 K.G. Eierenveiling. Aanvoer 20016 stuks, kippeneieren 67., Eendeneieren 6.506.80 per 100 stuks. Heden overleed, zacht en kftlui. door een aan hem overkomen ongeval, mijn innig geliefde Man Leiden. 28 Maart 1929. "Willemstraat 12. gVfgsMFanffli Heden overleed, zacht on kalm, door ccn nood lottig ongeval, onze innig geliet'de Zoon Zijn diepbedroefde Ouders J. KUKLER E. KUKLER- Rossn. Lei don, 28 Maart 1929 v. d. Wcrfstraat 84 J. A. KERKVLIET "Weduwn. vau MARIA WASSENAAR Uit aller naam: Familie KERKVLIET Warmond, 22 Maart 1929 Dc H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Dinsdag 26 Maart, in de Parochiekerk van den II. Mathias te Warmond DANKBETUIGING. Voor de bcj deelnac bij liet overl. geliefden Vj( Grootvader, CHR elijken 12286 Uit aller naam: P. O. v. d. MEER OHR.zn. Noordwijk 23-3-'29. DANKBETUIGING. en het ^vorlij- l dierbtj Oom. Familie JOH. VAN DEN BOOGAARD La n ge ra ar, Maart 1929. 12271 DANKBETUIGING. Hiermede l: zen oprechten Docts. en Vc: liet Aoad. Zie den voor de g van mijn zooq lerzijd6ehe neming. C. .SLOBBE. Voorhout. 12250 DANKBETUIGING. Aan allen die. ImkiIi van belangstelling I gaven,! gedu rende de ziek Je en J^yover- lijdcn van emzen {^folilfden Broeder, Oomlen 0»i-Olm LE0N. PAJ1RDE^0J)/ER onzen oprechftn dank, namens <le Fam. C. V 12297 J. PAARDKKOOPER. Ex. Test.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3