/AME5 RUBRIEK VOORJAARS-MODE-SHOW. In de koude, donkere wintermid dagen zijn de mode-shows in vollen gang om voorjaarsstemming te wek ken. Een zee van licht stroomt de be zoeksters tegemoet, overal bloemen en zacht gewuif van palmen, waar door een ieder dadelijk in de stem ming komt om al die zomerweelde te kunnen genieten. Want de shows brengen het nieuw ste voor lente en zomer en wat nu aan de Riviéra en vogue zal worden, is toonaangevend voor wat wij hier over enkele maanden zullen zien.en d.agen. Want bij zien blijft het niet, dat weten de groote modehuizen heel goed, en daarom weten ze zoo veel luister bij te brengen door middel van warmte, muziek, licht en een verruk kelijke thé-complet, zoodat de bestel lingen weldra binnen stroomen. De mode-shwos zijn tegenwoordig niet van de lucht; haast ieder groot Mode-huis heeft elk seizoen haar shows. Ook ons landje doet dapper mee en de shows in de hoofdstad en ïn de Residentie behoeven niet zeer veel achter te staan bij die in het buiten land. Er is veel variatie in kleur en lijn. Allerlei toiletten: bestemd voor de vroegste morgen-uren tot aan het sou per met daar tusschenin ontelbare variaties van toiletten en robes voor het theater. De wandel- en theetoiletjes vertoo- nen aan alle kanten slippen en punten. De deux-piéces zal in 't voorjaar en van den zomer weer gezien worden, maar chiquer, verfijnder dan vroeger. Alle toiletten zijn min of meer gecom pliceerder geworden, de modellen veel meer bewerkelijk dan tot dusver. Er is veel goeds voor ons in het vooruitzicht, en we kunen ons alvast verheugen op een keur van mooi* en elegante modellen, waaruit we 't komende lente-seizoen een keus zul- len doen. TEA. JAPON No. 311. <3 Gedrukte zijden stoffen vormen de clou van het aanstaande seizoen, en een hunner, een marineblauw soepel satijn met 1 :ge bladmotieven, dien de als stof voor bijgaand model. In afwijking van de meeste nieuwe mo dellen, is hier de taille vrij laag ge plaatst, waarvan het effect nog ver hoogd wordt door een breeden heup band, die in de linkerzijde gegarneerd is met een strik. Het korte rokje is door een groote godets zoodanig ver wijd, dat een ruime plooival ontstaat. De zoom, is evenals die van den heupband, door een effen strookje van precies dezelfde kleur afgemaakt. Zeer origineel is de groote puntvorm van de effen blauwe stof, die als een soort front in de borst is gezet en met een kraagje en strik gegarneerd. JAPON No. 312. De toonaangevende kleur der straat- kleeding is nog steeds zwart, gegar neerd met wit of rose. Bijgaand model geeft van het genre een uitstekend voorbeeld: een zwart satin costuum, bestaande uit een rok en een blouse. De eerste is volledig gepliseerd. De blouse heeft een overslag, waarvan de sluiting wordt geaccentueerd door twee belegstukken en twee knoopen, beide bol en met witte satin overtrok ken. De diepe halsuitsnijding wordt ge reduceerd door een ondergevoegd vest met schoudergarneering van wit satin Charmant is de wijze waarop de mouw beëindigd is. Een gouden rin getje, waardoor een lintje gehaald, dient als sluiting. VOOR KLEIN BEHUISDEN. Onze huizen, vooral in de groote steden, worden steeds kleiner, als ge volg van de nog steeds buitengewoon hooge bouwkosten. En daarin zal wel geen verandering meer komen.' Wel schrijven gemeentelijke bouwverorde ningen tallooze instructies voor, die dienen om ook weer geen al te kleine woonruimten te krijgen, maar de door haar gestelde minimum afmetingen zijn toch van dien aard, dat we onze be- weginsvrijheid binnenshuis toch wei erg aan banden moeten leggen. Het helpt niets of we over ons celbestaan mopperen, zoodat we beter doen van onze kleine kamers te maken, wat er nog van te maken is. En vooral van de in goede moderne architectuur ge bouwde huizen k i nog heel wat ge maakt worden, omdat vaak bij den bouw reeds gestreefd wordt naar een soort ruimte-efficiency e„ gelegen heden voor gezellige hoekjes. Het is dus zaak in de eerste plaats bij de inrichting onzer kamers te zor gen, dat de reeds zoo beperkte ruimte niet verbrokkeld wordt. Een der eerste middelen daartoe, is wel een juiste plaatsing der tafel. Als we die in een woon-eetkamer precies in het midden zetten (omdat toevallig ook de lamp in het midden bangt), zal, als het gezin gezeten is, meestal niemand kunnen opstaan, zonder daarbij 'anderen te storen. Velen, waaronder vooral ge zinnen van niet meer dan vier per sonen plaatsen haar dan ook reeds onder het raam: ook de lamp wordt uit het midden meegenomen en boven de tafel gehangen. De overblij vende ruimte kan nu benut worden om een paar feautuils bij den haard of kachel te plaatsen, zoo mogelijk met een klein laag tafeltje voor rookgerei en om er een theekopje te kunnen neerzetten. Uit Amerika, waar de ruimtenood wellicht nog nijpender is dan bij ons, komen berichten, waar uit blijkt, dat men op zeer -ernuftige wijze de eet tafel tracht op te bergen zoolang ze niet voor d' maaltijd in gebruik is Dat doet men zoo: Men heeft twee driepootige halfronde muurtafeltjes en een groot los tafelblad. De tafeltjes worden op eenigen afstand van elkaar gezet en het blad er op gelegd, zoodra men de tafel voor den maaltijd noodig heeft. Na afloop echter worden- de tafeltjes ergens tegen den muur gezet, een vaas met bloemen of een aardige pul er op en het blad wordt.... aan den wand gehangen, de achter zijde voor. Het merkwaardige is ech ter, dat de achterkant der tafel een :n een platte houten lijst gevat schil derij voorstelt, een decoratief borduur werk of een Japansch relief. ENSEMBLE No. 313. Een der eerste mpdelleu van het nieuwe seizoen: een ensemble van een mantel met japon van Nijlgroene pope line. De rok, waarvan de zoom in punt vormen eindigt, .s rondom gepliseerd De blouse van onderen eindigend in een heupband met strikgarneering, is rondom de halsopening voorzien van een kleurige broderie naar Chineesche motieven. De mouwen zijn lang en nauw. De mantel kenmerkt zich door een nieuw element: een cape-effect. Deze cape heeft van voren de alure van een breeden sjaalkraag om naar achteren steeds in omvang af te nemen. Overi gens is de mantel geheel recht van vorm en zonder eenige garneering. KINDER VERJAARDAG. De feestemming der kinderen op een verjaarpartijtje werkt meestal' aan stekelijk op ons, grooteren. Het kleine meisje of de jongen die jarig is, vóélt zich danig. Als de visite, die zich ter eere van hen mooi gemaakt heeft, bovendien nog een cadeautje meebrengt, stijgt de feestvreugde ten top. het cadeautje wordt uitgepakt en ontlokt nieuwe uitroepen van bewondering bij de vriendjes en vriendinnetjes die reeds aanwezig zijn. ,0 kijk eens, een pop, een tol, een prachtig boek" wordt er geroepen. Als het geschenk genoeg bewonderd is, wordt het bij de andere op een tafeltje gezet. En de ouderen, die in aangenzende kamer ongemerkt het aardige gedoe der kinderen gade slaan, genieten mee en herinneren zich den tijd, dat ze zelf op kindervisite gingen met een stijf gestreken schortje in een papier tje en de boodschap mee van moeder: Netjes met twee woorden spreken en dank u zeggen als je wat krijgt". Meestal brachten wij die boodschap woordelijk aan de gastvrouw over en begrepen" niet waarmede we zoo'n hilariteit verwekten! VETERAAN VOORJAARSMODE No. 314. De ironie van het noodlot speelde de mode parten toen zij dit alleraar digste voorjaarscostuum uitbracht, want terwijl we dit schrijven vriest het 16 graden Celcius, Terzake: de stof voor dit model is een satijn, be drukt met een mengeling van punt- of pastillevariatie's in helder blauw op lichtgrijs. De blouse is van witte crepe de chine met twee driehoeken van smockwerk en een gepliseerde jabot. De mouwen zijn lang en nauw en de ceintuur is van wit leer met zilveren gesp. Het jasje is gevoerd met d zelfde witte crepe de chine en z'n zoomen zien we afgezet met strooken blauw satijn. Het kan desgewenscht van on deren gesloten worden met vier stof overtrokken knoopen. De rok is op regelmatige kleine af standen van stolpplooien voorzien en heeft van onderen langs den zoom een blauwe strook. KeukêTi^eliefmeri V v v ""Y tf'v1 RIJSTCROQUETJES. 150 gram rijst 6 deciliter melk 80 gram suiker 2 eieren een weinig zout, een beetje geraspte citroenschil of vanille. Doe door de melk de geraspte ci troenschil of de vanille en kook de rijst met het zout en de suiker. Wanneer de rijst kookt laat men j een weinig afkoelen, vervolgens breekt men de eieren en vermengt ze goed met de rijst. Zoodra deze geheel afgekoeld is, maakt men er croquetjes van, rolt ze door bloem of beter nog door geklopt eigeel en bakt ze in heete slaolie, Bij het opdienen worden ze bestrooid met suiker. AMANDELDFEG. 125 gram znete amandelen 125 gram poedersuiker 100 gram boter 3 gram vanillepoeder 2 eieren. Breek de eieren en houdt het wit apart. Maak de amandelen schoon, hak ze, stamp ze daarna met het wit der eieren, voeg vervolgens de suiker, de eierdooiers en de inmiddels zacht ^emaakte boter bij. Dit deeg kan gebruikt worden ter opvulling van taarten en kleine ge bakjes. EEN ELEGANTE COMBINATIE. Bij niets zal deze clochevorm van manilla, gegarneerd met twee zwart fluweelen linten en strik, beter staan dan bij de zwarte deux pieces die tegenwoordig voor straatdracht zoo zeer in de mode is. Daarmee is uw uitrusting echter nog niet voltooid; want ook uw tasch en handschoenen behooren geheel in het kader van uw kleeding te passen. Wat zoudt ge zeg gen van de hier afgebeelde combina tie: een tasch van zwart p^au de suede met strass sluitgarnituur, en hand schoenen in wit glacé? OOK EEN ENSEMBLE. De mode der ensembles houdt zon der onderbreking stand. Dat blijkt onder andere uit bijgaande combina tie van een schoen met hand taschje beiden van slangenleer, De nieuwe voorjaarskleeding is dikwijls samengesteld uit een wollen japon, met een jasje van zomerher- melijn, of soepel leer Bont met broderiede pracht van bont op zich zelf, schijnt reeds niet meer te bevredigen. We zien tenminste voor het voorjaar korte jassen, bont manchetten en kragen, van dun plat bont, versierd met brode rie De ongelijke rokzoom, nu eens in punten geknipt, dan weer van achteren of in een der zijden langer afhangend, is al geen nieuwtje meer. De laatste nouveauté is nu, dat ook de op den rok aangebrachte strooken een onregelmatigen zoom vertoonen. Ze worden over de geheele hoogte van den rok geplaatst efi vormen zijpa- neelen, een schorteffect of, van ach teren, een sleep. meer bepaaldelijk het python, in een mooie bruine roode tint. Van de schoen zijn de punt en het hielstuk met de hak van gewoon iets rood achtig donker beige leer, terwijl de zelfde tint moiré als voering van het taschje dient.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12