STADSNIEUWS WIJ BIEDEN U OP REIS MET HET S.S. STATENDAM GEMEENTERAAD. pe Gemeenteraad vergadert op Maandag 25 Maart 1920, des namiddags te twee nnr in he* Stedelijk Museum (Lakenhal). De vergadering zal, zoo noodie, des jvonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwijzer, hoof der school aan de Medusastraat B. 2o. Benoeming van een onderwijzer, bofd der school aan de Paul Kruger straat B- 3o. Voorstel tot overplaatsing van het ioofd der school aan de Vrouwenkerk- ;teeg B., A. Dirks, naar de school aan de Pnivenbodestraat A. 4o. Voorstel om, met intrekking van het Raadsbesluit van 9 December 1927, een lo- jaal van de voormalige school aan de Pie terskerkgracht No. 9, te verhuren aan het Christelijk Muziekgezelschap „PolyhyriL- Voorstel tot verhuring van de bo venwoning Garenmarkt No. 4, aan F. A. ffempe Jr. 6o. Voorstel tot verpachting van het fecht van tolheffing van schepen, voertui gen en voetgangers aan de Leiderdorpsche 3nig, alsmede het koffiehuis met woning aan P. J. Ramaker. lo. Voorstel tot verpachting van de ex ploitatie van de buffetten in de Stads-Gs- ioorzaa.1, aan W. F. van Ingen Schenau Jr. Voorstel tot overdracht van het onr lerhoud van de Bruggcstraat te Zoeter woude aan dc gemeente Zoeterwoude en iot vaststelling van den desbetreffenden jegrootingsstaat. Voorstel tot verkoop van een strook grond, deel uitmakende van het perceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie L irs Nö. 1155, aan de N.V. Fabriek van Ver- Jong duurzaamde Levensmiddelen, voorheen L. E. Nieuwenhuizen te Leiden. lOo. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 6 April 1925 (Gem. blad No. 8), houdende aanwijzing van de stemlokalen voor de stemdistricten, waarin ris de gemeente Leiden is verdeeld voor de verkiezing van de leden van de Tweede trijc Kamer der Statei>Generaal, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeente raad. i llo. Vaststelling van het aan Gedepu- öple teerde Staten uit te brengen verslag aan- ine gaande de wijze, waarop het op de begro> ting voor 1928 voor schoolkiiidervoeding kleeding toegestaan bedrag, is 1 be steed. 12o. Voorstel in zake de toevoeging va a het vak electrotechniek (c.q. gecombineerd met instrumentmaken) en van het.vak auto- en motorherstellen, aan het leerplan van de Ambachtsschool. 13o. Voorste] om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Voor geest en Rhijngeest" te machtigen tot de aanschaffing van een onthardirrgsinsta.Ha- tie van het waschwater. 14o. Voorstel om dr. H. W. Borgerhoff Mulder, 2e geneesheer bij de gestichten 0Dl „End e geest, Voorgeest en Rhijngeest", te bevorderen tot den rang van lsten geneeo- (ijrgj "heer. 15o. Voorstel van den beer Vallentgoed tot wijziging van art. 3 van de verordening, regelende bet verleenen van wachtgeld en pensioen aan det wethouders. 16o. Beantwoording van de interpella tie van den heer Sijtsma, in zake den brand van het Raadhuis. O]"'. nget mpia Wachtgeld vóór wethouders. Voorstel van den heer J. J. Vallentgoed, om de verordening, regelende het wacht geld en het pensioen der Wethouders aldus te lezen: Het wachtgeld wordt toegekend voor den tijd van twee jaren (inplaats van 1 jaar) ingaande met den dag, volgende op dien, waarop de bezoldiging heeft opge houden en bedraagt gedurende het eerste jaar 60 pek, en gedurende bet tweede jaar 40 pet. van de laatst genoten volle wedde, (inplaats van 1 jaar 60 pet). Het wachtgeld wordt niet toegekend of vervalt, indien of zoodra de gewezen Wet houder aanspraak kan maken op pensioen. Stembureaux. Reeds sedert geruimen tijd bereiken B. en W. verzoeken van kiezörs aan den Rijns- burgcrweg en omgeving woonachtig, om een stembureau te vestigen in een in do nabijheid van dien weg gelegen gebouw. Deze kiezers toch moeten zich, om aan hun stemplicht te voldoen, de vrij lange wande ling naar de school aan het Schuttersveld getroosten. Aangezien de gemeente aldaar niet over de benoodigde localiteiten beschikt, hebben B. en W. zich gewend tot het bestuur van de Christelijke Hoogere Burgerschool aan de Kagerstraat en dat bestuur bereid ge vonden de Aula van dat gebouw op de stemmingsdagen te hunner beschikking te stellen. Die localiteit bevat voldoende ruimte voor de vestiging van een 2-tal stembu reaux. Toch is het het voornemen van B. eo W. om ten dienste van de aanstaande verkie zing met de vestiging van sleehts één stembureau to volstaan en wel ten behoe ve van het Oostelijk deel van den Rijnsbpr- gerweg en de aan dien weg gelegen stra ten (District 26). De kiezers aan de Westzijde van den weg woonachtig (District 25), zullen dit maal hun stem nog moeten uitbrengen in het bureau Schuttersveld, omdat een wij ziging van dit stembureau gepaard moet gaan met een wijziging van het stemdistrict Bovendien is het het voornemen van B. en W. in het volgend jaar meerdere wijzi gingen in de stemdistricten aan te brengen aangezien A'erschillende dezer districten overbelast zijn. Hoofden van scholen. Tengevolge van verleend eervol ontslag en overplaatsing zijn aan een drietal open bare lagere scholen, nl. die aan de Medusa- straat B, de Paul Kmgerstraat B en de Duivenbodestraat A, vacatures ontstaan voor hoofd der school. Het komt B. en W. gewenscht voor in die vacatures te voorzien door benoeming van twee nieuwe hoofden en wel voor do scho len aan de Medusastraat B en de Paul Krugerstraat B en door overplaatsing naar de school aan de Duivenbodestraat A van het hoofd der o.l. school aan de Vrouwen kerksteeg B, den heer A. Dirks. B. en W. doen de volgende voordracht: a. voor onderwijzer, hoofd der o. 1. school aan de Medusastraat B: lo. M. van Rijswijk, hoofd der openbare school voor 1. o. en u. 1. o. te Terborg. 2o. fi. van der Jagt, hoofd eener open bare lagere school te Gouda. 3o. K. van der Werff, hoofd eener open bare lagere school te Bovensmilde. b. voor onderwijzer, hoofd der o. 1. school aan de Paul Krugerstraat B: lo. H. van der Jagt, hoofd eener open bare lagere school te Gouda. 2o. K. van der Werff, hoofd eener open bare lagere school te Bovensmilde. 3o. J. van der Walle, hoofd eener open bare lagere school te Noordwolde. Verder stellen zij voor, den heer A. Dirks, thans hoofd der openbare lagere school aan de Vrouwenkerksteeg B., te stellen aan het hoofd der openbare lagere sohool aa-u de Duivenbodestraat A. Verhuring localiteit Brj besluit van den Raad van 9 Decem ber 1927 (Ingek. Stukken No. 258 van 1927) werd een lokaal van de voormalige school aan de Pieterskerkgracht no. 9 aan hot Christelijk Muziekgezelschap „Polyhymnia" alhier verhuurd tegen een huurprijs van 75.per jaar. Deze huurprijs werd des tijds door den huurder zelf geboden. Eenigen tijd geleden richtte de huurder INGEZONDEN MEDEDEELING. IETS ZEER AR Laat U onze Collectie voorleggen ZIE DE ETALAGES! KOREVAARSTR. zich tot B. en W. met het verzoek verla- gihg van den huurprijs to willen bevorde ren. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat een verlaging van de huur tot 60.per jaar wel billijk zou zijn. Verhuring woning. De bovenwoning Garenmarkt no. 4 komt tegen 1 Mei 1929 uit de huur en zal der halve wederom in de verhuring moeten worden voorzien. De heer F. A. Wempe Jr. beeft tot B. en W. het verzoek gericht genoemde woning met dien datum tegen denzelfden huur prijs en onder de thans geldende voorwaar den te mogen huren, waartegen noch bij B. en W, noch bij de Commissie van Fabrica ge, bezwaar bestaat. Tol Leiderdorpsche brug. Krachtens gehouden openbare inschrij ving \yerd voor het. tijdvak van 1 Mei 1928 1 Mei 1929 de -pacht van dc tol- en brug gelden aan de Leiderdorpsche brug weder om gegnnd aan P. J. Ramaker, voor de som van 2000.De pachttermijn werd slechts op één jaar gesteld in verband met een voorgenomen verzoek om goedkeuring op een verhooging van de tarieven. De heer Ramaker heeft nu tot B. en W. het verzoek gericht om te bevorderen, dat de op 1 Mei a.s. afloopende pacht thans voor eenige jaren tegen de geldende pacht som van 2000.per jaar wordt verlengd. Waar eenerzijds op het inmiddels gedane verzoek in zake wijziging van de tarieven nog geen beslissing werd genomen en an derzijds is gebleken, dat vanwege de pro vincie een onderzoek gaande is, of de tol niet zou kunnen worden opgeheven en derhalve omtrer.! don verderen bestaans- duur van den tol momenteel onzekerheid ireerscht, zijn B. en W. met de Commissie van Fabricage van oordeel, dat het nieuwe tijdvak der verpachting op niet langer dan één jaar behoort te worden gesteld. Onder deze omstandigheden bestaat er geen aan leiding een publieke besteding te houden, doch ware de pacht ondershands aan den heer Ramaker voor den tegenwoordigen prijs op te dragen. Pacht Stadsgehoorzaal. Op 1 Moi a.s. eindigt de pacht van de exploitatie van de buffetten in do Gehoor zaal, welke pacht laatstelijk bij~ raadsbe sluit van 5 Novembef 1923 voor 2250. per jaar werd opgedragen aan don heer W. F. van Ingen Schenau Jr. Mede in terband met de Voorgenomen vergrooting van de koffiekamer en do ver bouwing van de daaronder gelegen ruimte, heeft de pachter zich bereid verklaard de pachtsom te verhoogen tot 3500.per jaar. Aangezien deze pachtprijs B. en W. vol doende voorkomt en de heer van Ingen Schenau zijn verplichtingen steeds ten ge noegen van de gemeente is nagekomen, ziju B. en W. met de Commissie van Fabricage van oordeel, dat er aanleiding bestaat de pacht wederom ondershands te continuee- ren. De Bruggestraat te Zoeterwoude. De onderhoudsplicht van de Brugge- straat, welke is gelegen nabij de Leider- dorpschebrug onder Zoeterwoude, rust op Leiden, terwijl de weg privaatrechterlijk eigendom is van eerstgenoemde gemeente. In verband met een door de gemeente Zoeterwoude voorgenomen algeheele ver betering cn verbreeding van deze straat, verzoekt 'deze den onderhoudsplicht van Leiden aan haar over te dragen en tevens eene bijdrage te verleenen in de koston der verbeteringswerken. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van meening, dat er voor Leiden gee nerlei aanleiding bestaat een bijdrage in vr-beterinrswerken, die in het belang van Zoeterwoude worden ondernomen on buiten aen cnderhoüdsplieH van Leiden vallen, Ten einde echter inzake de overdracht van uit maten Le.den s territoir gelegen object tot eene oplossing te geraken, ver klaarden B. en W. zich bereid aan den Raad voor te stellen de overdracht in on derhoud gepaard te doen gaan met bijbe taling van eene bijdrage ineens ad 300. dit bij wijze van vergoeding tegenover dc bevrijding van den onderhoudslast. Zoeter woude berichtte B. on W. hiermodc ac- coord te gaan De Lopsensloot. Bij raadsbesluit van 10 April 1902 werd aan L. E. Nieuwenhuizen (thans N.V. Fa briek van Verduurzaamde Levensmiddelen voorhoen L. E. Nieuwenhuizen) vergunning verleend tot het gedeelte van de Lopsen sloot tusschen d'en Morschweg en den Rijn, te dempen en te rioleeren en den door dem ping verkregen grond tot wederopzeggens in gebruik te nemen. Thans richt genoemde N.V,, in verband met de uitvoering van een verbouwings plan, zich tot B. en W. met het verzoek om bedoelde strook grond van de gemeente te mogen koopen. Met do Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat tegen overdracht in eigendom van dit gedeelte grond geen bezwaar bestaat, mits daarop ten behoeve van de rioleering een servituut wordt ge vestigd, daarin bestaande, dat de gemeen te ten allen tijde het recht heeft, om ter plaatse een of meer rioollcidingen te heb ben, te onderhouden en zoo noodig te ver nieuwen. Ook kunnen B. en W. zich vereenigen met het advies van de Commissie om don koopprijs te bepalen op 1650.mede in verband met de bezwaring van den grond met bedoeld servituut kan deze prijs i. c, voldoende worden geacht. De Ambachtsschool. In verband met het bepaalde bij artikel 25, 6e lid der Nijverheidsondorwijswet beeft het bestuur der vereeniging „de Ambachts school" alhier, zich tot den Raad gewend met het verzoek mede te werken tot ver wezenlijking van zijn voornemen om het aantal leervakken aan zijne school uit te breiden met het vak electro-techniek (c. q. gecombineerd met instromentmaken) en mel\ heb vak auto- en motorherstellen. Die medewerking zou hierin moeten bestaan, dat de Raad als zijn meening uitspreekt, dat toevoeging van die vakken aan het leerplan van de school noodig moet worden geacht. Ter motiveering van zijn verzoek deelt het bestuur mede, dat zich in de jaren 1926, 1027, 1926 en 1920 voor de metaalvakken respectievelijk 58, 85, 130 en 98 nieuwe leer lingen hebben aangemeld, van wie respec tievelijk 28, 39, 18 cn 32 oploiding wensch- ten in het vak electro-techniek en instru mentmaken. Aan dien wenach kon goen ge volg worden gegeven. Voor het vak auto- cn motorherstelleu, als onderdeel van de metaalbewerking, werd geen afzonderlijke inschrijving gehou den. Hot i« echter gebleken, dat vele jon gelieden zich gaarne in dat vak wcnschon te bekwamen. De Inspecteur van het Nijverheidsonder wijs acht opneming van die vakken nood zakelijk. Verder is het B. en W. bekend, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen, zich in beginsel, daarme- do reeds heeft veroenigd. Tor voldoening aan heb voorschrift van het evengonoomd wetsartikel hebben B. cn \V. over dezo aangelegenheid hot gevoelen ingewonnen van de betrokken organisatios van patroons en werklieden. Eenparig zijn die organisaties van mcening, dat ann het verzoek van het bestuur van de Ambachts school behoort te worden voldaan. Ook zij is, evenals de Commissie voor het onderwijs, van oordeel, dat inwilliging *-» het verzoek alle aanbeveling ver dient. ..„er mcdodeeling, dab van de mot deze uitbreiding van het leerplan der Ambachts school gemoeide kosten, naar raming, ecu bedrag van pl.m. 1000.per jaar ten laste van do gemeente zal komen, geven B. en W. den Raad in overweging als zijn gevoelen uit te spreken, dat toevoeging aan het leerplan van de Ambachtsschool van het vak electro-techniek (c. q. gecom bineerd met instrumentmaken) en van het. vak auto- en motorherstellen noodig moet worden geacht. Onthardingsinstallatie van het wasch water In de gestichten. Onder mededceling, dat B. en W. z.iclf met een desbetreffend voorstel van dfc Commissie van Beheer over de Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" cn „Rhijn geest" kan vereenigen, geven B. en W. don Raad in overweging genoemde commissio te machtigen, over te gaan tot do aanschaf fing van oen onthard ingsin'stallatio van het waschwater voor de som van 8000.te betalen uit do middelen van het afschrij- vings- en vernieuwingsfonds dier inrichtin gen. De kosten van bedoeld apparaat zelf be dragen 6100.waarbij dan nog k> raen de kosten van vervoer en montage, die op pl.m. 1900.worden begroot. Hoewel dns mot do aanschaffing van dit apparaat dc niet onaanzienlijke uitgave in eens van pl.m. 8000.is gemoeid, meent men toch, dat het aanbeveling verdient daartoe over te gaan, omdat op den duur daartegen over compensatie zal worden gevonden in oen zuiniger gebruik van zeep. soda en brandstoffen, alsmede in een langeren le vensduur van het waschgoedj Het apparaat wordt geleverd door de N.V. Machinefabriek Reineveld te Delft. Eerste geneesheer Gestichten. Onder verwijzing naar oen rapport van de Commissie van Beheer over do gestich ten „Endegeest", „Voor ge est" en „Rhijn geest", geven B. en W. den Raad in over weging dr. H. W. Borgerhoff M i-lor, 2o geneesheer bij die gestichten, te bovorde- ren tot den rang van lsten geneesheer, ge rekend te zijn ingegaan 1 Jan. 1929. In verband met de ter zake 'geldende usance kunnen B. en W. echter geen vrij heid vinden den Raad tevons voor te stol len aan dezo bevordering een periodieke verhooging van wedde bij vervroeging te verbinden. EEN RONDGANG DOOR HET SCHIP. m. EEN STRALENDE ZONDAG. DE ÏN- BICHTING VAN HET SCHIP. PROE- VEN IN i VOLLE ZEE. HET ZWEM BASSIN EN HET TURKSCHE BAD (Van onzen eigen redacteur). ,rir lorgen.... Vele gasten zijn reeds vroeg aan dek, want het is uitgezocht lenteweer. De zeo is niet rimpeliger dan het gelaat van een oud man. Stralend stijgt de zon omhoog. Er is geen nevel, die het uitzicht belemmert. Dien morgen staat de bezichtiging van het schip op het programma en onder lei ding van Ir. A. Royer, ondernemen wij den tocht door deze drijvende stad. De grootte van zulk een schip kan men zich misschien voorstellen, als men weet, dat wij zelfs na drie dagen den weg in 't schip zelf nog niet overal kunnen vinden. Ir. Royer, die een belangrijk aandeel in den bouw van den Statendam heeft gehad vertelt ons vele bijzonderheden. Hij voert ons door de verschillende dekken, die de zalen voor eerste, tweede en derde klas be vatten. De derde klas is verdeeld in een af dee ding voor toeristen en een voor emigran ten. Maar zelfs daar heerscht nog betrek kelijke weelde en voor comfort is overal gezorgd. De inrichting van de eerste klasse heb ben wij U reeds in een vorig feuilleton uiteengezet. De tweede klasse is meer naar de aohterzijde van het schip gelegen °n do toeristenafdeeling is in de achterste ven ondergebracht. l Oo de laagst gelegen passagiersafdee- ling beginnend zijn het C-dek, B-dek, A-dek en Promenadedek boven elkaar aange bracht, die door luxueuse trappen en te vens door liften zijn verbonden. Zoolang het schip niet meer dan 15 graden over helt is de werking dier liften gegaran deerd. De trappen, die bijzonder fraai zijn uit gevoerd geven gelegenheid tot het vormen van prachtige vestibules, die eveneens smaakvol zijn gemeubileerd. Bij die bezichtiging begint het schip plotseling te stooten en te stampen en wij moeten ons best doen om in de smalle zeer lange gangen tusschen de hutten niet van den eenen wand naar den andere te wor den geslingerd. Ir. Royer vertelt ons, dat men bezig is de draaiproef te nemen om de kortste draai te achterhalen, welke het schip kan maken. Dit moet men weten bij het binnenloo- pen van havens en bij het passeeren van andere schepen. Dit is de reden, dat het schip wat vreemd doet, en wij bemerken nu eerst, dat wij niet zooals de zeelui „zeebeenen" hebben. Want de kalme zee heeft ons dikwijls doen vergeten dat wij ons op een schip be vonden- Volgens onze leidsman heeft dit idee ook bij den bouw van het schip steeds voorgezeten en dat is dan ook de reden, dat men nergens in het schip barometers aantreft, terwijl tevens bij de inrichting en meubileering alle voorstellingen ontleend, aan de zee vermeden zijn. Bij de hierop volgende snelheidsproef wordt oen snel heid van 19 mijl gehaald. Door het geheele schip zijn eleotrische klokken aangebracht, die eiken nacht dit geschiedt om twaalf uur vooruit of achteruit gezet moeten worden wegéns het tijdsverschil tusschen Amerika en Europa. Dit geschiedt echter op de brug, vanwaar alle klokken tegelijk worden gelijk gezet. Als wij in de derde klasse komen vertelt Ir. Royer ons dat in de laatste jaren hier eigenlijk een aparte afdeeling is ontstaan voor studenten, die een trip naar Europa maken en daarvoor van de touristenklasse gebruik maken. Zij nemen oen eigen band mee en zorgen aan boord dikwijls voor de attractie. Dit is het gevolg van een Amerikaan- sche erkenning van de Europeesche cul tuur, want Amerikanen, die eindelijk hun doel, het bezit van zooveel mogelijk dollars hebben bereikt, komen dan veelal tot de erkenning, dat zij toch nog iets missen dat hooger staat dan geld, nl. cultuur eu zij maken daarom dan een trip naar Eu ropa. Geestig merkt onze leider op, daf zij daarbij „Holland doen in one day"; als zij Marken hebben bezocht, hebben zij Hol land gezien. Zelfs hier in de derde klasse der toe risten zijn prachtige zalen met wanden van elzen triplex, esdoorn en groengebeitst eikenhout en ook hier treft men vele aj- chitectonisoh frappante dingen aan. Wij komen ook op het voordek, waar het scheepsvolk zich bevindt. Hier staat een gebogen ijzeren paal, waaraan een klok hangt. Deze klok geeft een sonoor en def tig geluid en ongemerkt is men geneigd bij het luiden van deze klok de hoed af te nemen. Hier vindt men het gangspil met een zware ketting van 600 M., die noodig is voor de ankers. Geweldig zijn de afmetin gen reeds der schakels. Evenals op het „kraaiennest" en de brug staat hier een laryngaphone, waarmee de bemanning zelfs in. het grootste lawaai met elkander kan telofoneeren. Langs de holle pijp, die het „kraaien nest" of de uitkijkpost draagt, bevindt zich nog eon pijp voor de druk, op de waterlei ding. De moeilijkheden van don bouw en inrichting der verschillende klassen kan men zich eerst goed indenken, als men weet dat door het schip 700 K.M. electri- schc kabel loopt die bijna overal aohtor schotten en wanden moest worden wegge werkt. De hutten bij de laadruimen kunnen uit elkaar worden genomen voor het geval men alleen op de heenreis passagiers ver voert. Op de terugreis worden dan dc hutten weggenomen om moer vracht te kunnen vervoeren. Waterdichte deuren, die vanaf de brug gesloten kunnen worden verdeden het schip in twaalf gedeelten. Elke klas is in principe op dezelfde wijze ingericht en bestaat uit een eetkamer, een rookkamer, een conversatiekamer en een waranda. Een rookzaal blijkt speciaal noodig te zijn voor de Amerikanen, die rooken op vatten als een bepaalde daad en daarom ook do uitdrukking: Come, have a Smoke, bezigen. Bijna de geheele inrichting daarvan is door den scheepsarchitect, den heer H. A. Mutters ontworpen en door Wilton uitge voerd. Verder komen wij in het Isolation- Hopital, in de cel voor krankzinnigen in de operatiekamer, de ziekenafdeeling voor vrouwen en mannen, enz. Zelfs bevindt zich op dit sohip een druk kerij met letterkasten, een zetmachine, en een degelpers. Hier worden de menu's cn de ki-ant ge drukt, die iederen dag gedurende de reis verschijnt. Zoo ontvingen wij Maandag een krant, waarin de voetbaluitslagen van Zondag waren opgenomen. Voor reizigers is infcuschcü het meest frappant de kinderkamer, die geheel is be- sohilderd met kinderlijke voorstellingen van dieren en huizen en waarin zich zelfs een ingebouwde winkel en oen booneel be- I vindt. Tenslotte is er ook een prachtig inge richt zwembassin, dat in een groene bete geling, den indruk wekt van een Oos- tersch sprookjespaleis. Over dc randen van hot bassin, dat 8 M. lang en 5 M. breed is, buigen zich sierlijke lampen. Er omheen staan gedraaide, groen- betegelde kolommen en het maakt met spiegels in do groene wanden een ongeken- den indruk. Rechts bevinden zich dc kleedkamers eu links het Turkschc bad, met massage en koelkamer, en het „gymnasium", waar men zich na con bad kan trainen in fietsen, roeien, paardrijden en berglclimmen en waar men zich tenslotte ook kan laten we gen. Dit alles en nog veel meer zagen wij op dezen tocht door het machtige schip. Des middags werd er in de lounge der eerste klasse een filmvoorstelling gegeven van een reis naar de Middellandscho Zee, terwijl sportliefhebbers in do Chineesche palmcourt, die ter hoogte van hot sloepen- dok is aangebracht cn oen prachtig uitzicht biedt over de zeo, konden luisteren naai de uitzending van don internationalen voet balwedstrijd HollandZwitserland. Des avonds aan het diner sprak Ir. G. L. Tegelberg namens het Koninklijk Instituut van ingenieurs, die do krachtprestaties me moreerde, noodig om het zoover te krijgen. Hij bracht hulde aan Ir. Dr. Meijer en wees ook op het internationale van de Staten dam, waarvan do romp te Belfast is ge bouwd, terwijl de afwerking goschioddo in Nederland. Duitschland, Engeland en Frankrijk heb ben hun aandeel in do leverantie gehad en Denemarken, aldns «pr„ gaf ons den heer K. Techmacher, die zulk een groot aandeel heeft gehad bij de afwerking van het schip. Na het diner hield dos avond- om half tien Ir. Dr. W. M. Meijer een lezing over de Statendam, waarin hij vele interessante vooral technische bijzonderheden gaf, die wij in een volgend fouilloton zullen weer geven. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7