Prima MaciflDiMsireï 130-13 SPORT RECHTZAKEN STADSNIEUWS A clrijf.sraden te verzoeken dit vraagstuk in studie te nemeu en serieuze gegevens te verzamelen, aan de hand waarvan het be stuur zal beoordeelen welke stappen verder ondernomen kunnen worden. In aansluiting op de besprekingen ter laatste Algemeenc Vergadering schonk het bestuur aandacht aan het vraagstuk der beroepskeuze. Het bestuur hoopt don be- drijfsraden binnenkort concrete voorstellen voor te leggen. Ten vervolge op de ter algemeenc verga dering gevoerde discussies inzake den op zet van dc in verband met de uitvoering der ziekte—et te vormen bedrijfsvereni gingen, werd overleg gepleegd tusschen do besturen van Ned. It. K. Middenstands bond en R. K. Werkliedenverbond. Tus schen de besturen van beide centrales werd overeenstemming verkregen. Van oen en ander zullen de verschillende bedrijfs- raden op de hoogte worden gebracht. De verdere besprekingen van het be stuur betroffen enkele zaken van internen aard. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. De uitslagen van do op Zondag 17 Maart gespeelde wedstrijden zijn: A f d e'o ling A. S. J. C.—Lisse II S—5 Teijlingen I-Leiden T 30 Afdeeling B. D. V. O.-Meerburg 20 Teijlingen II—O. V. V. 12 Voor Zondag 24 Maart is het volgende programma vastgesteld: Afdeeling A. Leiden: Leiden ILisse I Afdeeling B. Oegstgeest: O. V. V.D. V. O. Zoeterwoude (H. R.): Meerburg—Lisse III. Alle wedstrijden vangen te half één aan. D. HAVERKORN, Competitieleider. Het drama te Zundert Men meldt, uit Den Haag aan de „Msb": Voor den rechter-commissaris mr. Thor- becke is gisteren de contra-enquête in de bekende zaak betreffende het drama'te Zundert, ingesteld. Zooals men zich herinneren zal heeft dc weduwe van den heer O. van Meer te Zundert, die in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in zijn café te Zundert- door marechaussees is doodgeschoten, den Staat der Nederlanden en de beide mare chaussees J. T. C. en CVh. H. C. voor de Haagsche Rechtbank gedagvaard en tegen hen een actie lot schadevergoeding ingesteld tot een'bedrag van f50.000. De Rechtbank had aan dc oischende partij te bewijzen opgeleg^, dat de mare chaussees zonder eenige noodzaak hadden geschoten en niet uit noodweer, zooals de Staat heeft beweerd. Dit getuigenverhoor werd 30 Jan. j.l. ten overstaan van den rechter-commissaris mr. Thorbecke gehouden, waarvoor 24 getui gen gedagvaard waren, die allen verkla ringen aflegden omtrent gedragingen van v. Meer in verschillende café's op den avond vóór het ongeval. De marechaus sees zouden uit noodweer hebben gehan deld. De zaak wordt later weer op de rol ge plaatst. Moord te Holten. Voor de rechtbank te Almelo stond Dins dag terecht een 28-jarige bakkersknecht te Hengelo (O.), thans gedetineerd, ter zake van moord op 5 Augustus 1928 op Jenncke Mensink; althans wordt hem ten laste ge legd dat hij opzettelijk op haar uitdrukke lijk verlangen genoemde .Tenneke Mensink van het leven heeft beroofd door een mei scherpe patronen geladen pistool tweemaal op haar af te schieten. Verdachte hield vol, dat hij het dp ver zoek der vermoorde had gedaan. Het O. M. eischte wegens moord met voorbedachten rade acht jaren gevange nisstraf. Overtreding Gedistilleerdwet. De Amsterdamfiche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen oen der beide directeuren cener naaml. vennoot schap, die in do Knlverstraat een winkel drijft en die vervolgd werd, omdat hij in zijn particuliere woning voorhanden heeft gehad een hoeveelheid van meer dan vijf liter gedistilleerd, niet gedekt door ver voer- of geleibiljetten, terwijl hij wist of redelijkerwijs moest vermoeden, dat er de accijns niet voor betaald was. Do Rechtbank verklaarde verdachte schuldig aan het ton laste gelegde en ver oordeelde hem tot twee maanden gevange- nisöraf met verbeurdverklaring van het in beslag genomen goed. Do eisch was drie maanden gevangonnisstrof. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Beter uitkijken. P. B. to Haarlemmermeci' had 'met zijn auto de heer J. J. de L. slager te. Alphen a. d. Rijn aangereden. Ver dachte bcweerdo het rijwiel van laatstge noemde niet tijdig genoog te hebben ge zien De L. als getuige gehoord verklaar de, dat verdachte op hoogst onverstandige wijze had gereden; ruimte cm te passee- ron was er overvloedig. Getuigo had nog langen tijd last ondervonden van een been wond die hij tengevolge van dc aanrijding had bekomen ook zün rijwiel was ernstig beschadigd. Het O.M. meende dat ver dachte onoplettend had gereden en maan de verdachte aan in den vervolge met meer beleid zijn auto te besturen en re- quireerde een geldboete van -10 subs. 20 d. De kantonrechter vroeg verdachte, of hij alsnog bereid was de schade aan het rijwiel van getuige te vergoeden waarop verdachte onmiddellijk aan getuigo een bedrag van 22.50 uitbetaalde. Daarna werd verdachte door den kantonrechter die rekening wilde houden met verdach- te's welwillende houding veroordeeld tot een geldboete van 15 subs. 10 dagen. DE HANZE. De heer Piet Kasteel over de oplossing der Romeinsche quaestie. Pius XI en Mussolini. Voor de Lcidscho afdeeling van de mid- denatandsvereeniging „De Hanze'"' heeft gisteravond in de bovenzaal van Café-Res taurant „In den Vergulden Turk" de heer Piet Kasteel uit Rotterdam gesproken over de oplossing van het Romeinsche vraag stuk in een rede, getiteld: Pius en Musso lini. Deze bijeenkomst, die goed was bezocht, werd om circa kwart na negen uur geopend door den heer J. Meijer», die na een korte inleiding aanstonds den heer Kasteel het woord verleende. Pius en Mussolini, aldus vipg spr. aan, hebben do Vaticaansche quaestie opgelost, omdat zij deze wilden oplossen. Mussolini, do zoon van een smid, later onderwijzer, uit Zwitsorland verjaagd en die als minister-president haastig de wet moest veranderen, opdat deze zich niet tegen hom zelf keoren zou. Van Pius XI had men de oplossing der Romeinsche quaestie niet verwacht, omdat zij voor een deel een diplomatieke quaestie was. Pius XI, de zoon van een middenstan der. Pius en Mussolini, beiden Noord-Ita lianen, Duitschers bijna, beiden energiek en harde werkers. Mussolini, wat. men van hem ook moge zeggèn, in ieder geval een persoonlijkheid, een man, die iets tot stand bracht. Pius XI had slechts een korte diploma tieke loopbaan gehad, was bij verrassing diplomaat geworden, gezant in Polen, om dat hij Poolscli sprak, waar hij zijn taak echter uitstekend vervulde. Hij bleef, toen alle andere gezanten vluchtten tijdens de Russische revolutie. Hij werd Kardinaal en een jaar later Paus. Nu na 69 jaar, aldus spr., heeft het recht gezegevierd, nu heeft men ervaren dat" de geest sterker is dan het verstand en dat een stoffelijke overwinning niet altijd een moroele overwinifipg is. Om de vraag te kunnen beantwoorden, wat er nu feitelijk is geschied, meent spr. eerst de tweeledige m&cht van den Paus te moeten uiteenzetten. Vooreerst heeft de Paus een godsdiensti ge macht, die zich uitstrekt over de geheele wereld en waarvoor hij alleen aan God verantwoording schuldig is. Vervolgens is er de souvereiniteit of op perhoogheid van den Paus, die gegroeid is door de tijden. Die souvereiniteit is noodig, omdat de Paus zonder nationaliteit is. Want, daar in alle landen Katholieken wo nen en de Paus deswege met iederen staat in contact kan komen kan hij geen onder daan zijn van eenigen staat. Bovendien is de Kerk supra-nationaal. Evenwel moet men, aldus spr., die souvereiniteit niet verwar ren met wereldsche macht, zooals de Pau-' sen die eens hadden in de Kerkelijke Sta ten. Die wereldsche macht was slechts een waarborg voor souvereiniteit. Hierna gaat spr. na, hoe in de historie de wereldlijke macht der Pausen is ge groeid, deze uiteenzettend vanaf dc vrij making der Kerk door Keizer Constantijn en de schenking van grondgebied aan den Paus door Pepijn in 756 tot aan de inlij ving dor Kerkelijke Staten bij Frankrijk door Napoleon en tenslotte bij Italië door Garribaldi. Maar toch berusttte de souvereiniteit -niet op dat grondgebied, dat gebied gaf slechts getüigenis van de souvereiniteit. Het ontbreken van grondgebied hief dus de souvereiniteit van den Paus niet op. Door deze statenroof, zooals zij dooi- Groen van Prinsterer werd genoemd, die in 1870 door Italië geschiedde, ontstond dus de Romeinsche quaestie, want de Paus moest een zichtbare waarborg vcor zijn vrijheid hebben. Dat men de Paus algemeen beschouwde als Souverein, ook zonder dat hij grondge bied bezat, bleek, aldus spr., duidelijk uit de uitlating van Napoleon, die met een leger van 600.000 man naar Italië trok en bevel gaf den Paus te behandelen als het hoofd van een leger van 600.000 man. En do stijfhoofdige Bismarck, die den Paus moest schrijven en het niet over zich verkrijgen kon dezen met Heilige Vader te betitelen, schreef als aanhef van zijn brief: Sire. Terwijl Briand in de Fransche Kamer verklaarde, dat de Paus een politieke macht beteekent, waarmee nu eenmaal re kening moest worden gehouden. Buiten de Pauselijke souvereiniteit was er dus voor 1870 ook een landelijke opper hoogheid, maar ook zonder staten en «on der vrijheid bleef die souvereiniteit. Dit meende spr. vooraf duidolijk te moeten uit eenzetten omdat over do souvereiniteit van den Paus dikwijl» zulke foutieve meenin gen heerschen. Een andere fout, aldus spr., die dikwerf wordt gemaakt is do meening dat de Paus nu weer lid zou kunnen worden van den Volkenbond. Ook vóór de oplossing der Romeinsche quaestie was dat mogelijk, omdat het in ternationale recht duidelijk onderscheid maakt tusschen Staten en machten en de Paus ook zonder grondgebied door zijn souvereiniteit een macht was. De roof der Kerkelijke Staten bracht de Waarborgcnwet, die beval, dat de persoon van den Paus heilig en onschendbaar zou zijn en die o.a. St. Piotor en Vaticaan aan den Paus in vruchtgebruik afstond. Die Waarborgcnwet is door de Pausen nooit aanvaard, omdat de souvereiniteit van den Paus daardoor was overgeleverd aan de schommelingen der Italiaanscho wetgeving en aan het Italiaansche parle ment. Het hart der Romeinsche quaestie was, dat die waarborgen geen voldoende zeker heid gaven voor de vrijheid van den Paus. Daarom protesteerde de Paus, daarom wilde hij het jaargeld dat men hem aanbood niet. aanvaarden, daarom kwam hij niet buiten het Vaticaan en daarom verbood hij den Katholieken in Italië deel to nemen aan de verkiezingen. Over deze quaestie, aldus spr. is veel ge schreven en de grooto staatsman Cbrispi zeide eens: „Hij zal dc grootste staatsman zijn, dio dc Romeinsche quaestie zal op lossen". En zooals het, zooals spr. opmerkte, dik wijls gaat bij moeilijke vraagstukken, meen den velen somtijds, dat do oplossing zeer eenvoudig was. Amerikanen wilden eenvoudig voor den Paus de Canarische eilanden kooper of een stuk grond in Amerika. De Zionisten bo den hem aan naar Jeruzalem te gaan-. Er waren echter slechts twee mogelijk heden. Vooreerst dat Italië een stuk grond afstaat aan den Paus of ten tweede dat er waarborgen zouden worden gegeven door eep overeenkomst van internationalen aard. In het tweede geval zouden bij de oplos sing der Vaticaansche quaestie ook andere mogendheden te pas komen. In 1915'16 streefden zoowel de Paus als Minister-president Orlandi naar een oplos sing. De oorlog bracht echter een verande ring. De Katholieken, die zich steeds afzij dig hadden gehouden, waren toen verplicht hun land to helpen en kregen van den Paus verlof regeeringsposten te bezetten. Toen kwam er van den kant der Italiaan sche regeering waardecring voor den Katho lieken godsdienst en in 1919 hief de Paus hot non expedit op, waardoor do Katholie ken dus weer mochten deelnemen aan de verkiezingen en ook zelf gekozen mochten worden, echter met de uitdrukkelijke be paling, dat or geen Katholieke afgevaar digden zouden zijn, maar slechts afgevaar digden, die Katholiek waren. Toen nam do Italiaanscho regeering spoedig een vriendelijke houding aan en bij den dood van Benedictus XV volgde weer voor het eerst een officieel Italiaanscn rouwbeklag. De sfeer werd allengs gunstiger, aldus spr., Pius XI gaf weer den zogen vanaf het balcon van den St. Pieter, het Eucharis tisch congres werd in Rome gohouden en in 1921 herstelde Frankrijk haar betrekkin gen met den H. Stoel. Toen kwam Benito Mussolini, die in de Kamer sprak: „Ik vraag do aandacht voor de betrekkingen van Italië met het Vaticaan". Een paar jaar later was hij minister-presi dent en bij al hetgeen hij deed stelde hij vast ten eerste: De Romeinsche quaestie bestaat en ten tweede: Do Romeinsche quaestie moet worden opgelost. Mussolini - zuiverde eerst de sfeer die door de anti-kerkelijken was bezwadderd. Zijn entree-rede begon hij met. God.; naam, de- kerkelijke feestdagen werden burgelijke feestdagen, hij schafte de kazernedienst voor de priesters af, bracht het kruis weer in de school en hij rukte het spinnewob stuk, dat de vrijmetselaars ovqr Italië had den gespannen. Toch bleef de houding van den Paus ge reserveerd en hij protesteerde tegen de ge welddaden, die door félk-islen eveneens wer den gepleegd. Mussolini wist dat Gaspari in 1916 had verklaard, dat de H. Stoel recht verwachtte van Italië alleen. Mussolini drong aan op onderhandelen, wat de Paus op twee voor waarden wilde doen, vooreerst dat hij eenig grondgebied zou krijgen en ten tweede, dat er een overeenkomst zou komen voor de geregelde uitoefening van den Katholieken godsdienst. De onderhandelaars waren Barone voor Mussolini en Kardinaal. Pacelli voor den Paus. i In April 1927 was het ontwerp klaar en op 12 Februari 1929 kwam het verdrag tot stand. De Paus verkreeg een souverein bezit en de Kerk haar vrijheid, waarbjj een schade vergoeding van 175.000.000 werd gegeven. Hierna behandelde spr. nog eenige op werpingen, zooals deze, dat de Paus nu een bondgenootschap zou hebben gesloten met de Fascisten. De Paus echter, aldus spr., heeft het Fascisme niet goedgekeurd, maar de God delijke Voorzienigheid gebruikte een dicta tor om deze quaestie op te lossen. De Kerk bemoeit zich niet met stelsels, zoolang die de gewetens der menschen of de-vrijheid der Kerk niet aantasten, alleen zoodra een stelsGl belemmerend optreedt bij de taak der Kerk, de zaliging der zielen, protesteert de Kerk. God heeft ons oen Paus gegeven, die niet duizelde bij het zien van af gronden en die dossiers wilde doorvor- schen, zeide spr., aldus zinspelend op de voorliefde van Pius XI voor de Alpen en zijn bibliothecarisschap in Milaan, en hij heeft hem een krachtig man laten ontmoe ten, die acht ministeries op zich durfde nemen. Spr. behandelde vorvolgcns nog de op werping, dat het fascismo de persoonlijke vrijheid zou aantasten en eindigde aldus: Op den dag der herdenking van den ze venden verjaardag van 's Pausen kroning en Maria's verschijning aan Bernadette, is de verzoening gekomen en heeft de Paus zegenend de handen over de wereld uitge strekt. Nadat dc heer J. Meyers spreker dank had gebracht voor zijn duidelijke uiteen zetting werden door verschillende aanwe zigen vragen gesteld. Op een vraag betreffende de 175.000.000 die de Paus volgens het verdrag ontvangt, antwoordde de heer Kasteel, dat hij 75.000.000 in baar en de rest in Italiaan sche staatspapieren ontvangt. Dat geld heeft de Paus noodig voor het onderhou den van kardinalen, congregaties, gezan ten en missies, zoodat hij nu een behoor lijke begrooting kan opmaken. Al» men bo vendien weet dat alleen onze begrooting van onderwijs over één jaar meer dan 100.000.000 vergt, is deze som niet zoo groot. De heer Spendel was van meening, dat het Fascisme het eigendomsrecht aantastte, daar het aan hen, die hun grond niet be werkten, dezen grond ontnam. Hierop antwoordde spr., dat, zoodra eigendom wordt gebruikt, deze niet meer absoluut is en aan de gemeenschap ten goede moet komen. Wordt het nu niet goed gebruikt, dan mag die eigendom tegen schadevergoeding worden gesocialiseerd. Verder worden nog eenige quaesties be treffende de wereldlijke macht van den Paus behandeld, waarbij do heer Kasteel opmerkte, dat de Paus slechts zulk een klein gebied had willen hebben, omdat, zooals kardinaal Gasparri kort en goed had opgemerkt „het Vaticaan geen tijd bad om zich bezig te houden met stakingen van trampersoneel, e.d." Een oorlog tegen den Paus achtte spr. practisch niet uitvoerbaar, maar in dat ge val zouden, naar Kard. Newman aan Glad stone verklaarde, de Katholieken van zulk een land de wapenen moeten opnemen te gen den Paus. Hierna volgde sluiting op de gebruike lijke wijze. R. K. VOLKSBOND. Een belangwekkende jaarvergadering. De R. K. Volksbond afd. Leiden verga derde gisteravond in het Bondsgebouw. De voorzitter, de heer Nijhuis, opende de vergadering met een woord van welkom. Spr. deelde mede, dat deze vergadering zoo laat gehouden wordt, omdat het wachten was op het financieel rapport. Door den secretaris, den heer Streef- land, werden de notulen gelezen en goed gekeurd. Medegedeeld werd, dat een schrijven was ingekomen van den heer W. van Res teren met een verzoek om ontslag, hetwelk verleend is. Een tiental nieuwe leden werd géinstal- leerd en door den voorz. in den Bond wel kom geheet-en. Spr. hoopte, dat zij de or ganisatie zullen helpen schragen. Twee overleden leden, de heeren Simons en Hillenaar, werden in gobed herdacht. De voorz. besprak daarna de financieele toestand. Het. bestuur heeft na do groote vergadering in groote moeilijkheden geze ten. Er was onmiddellijk een bedrag aan geld. noodig van 1100 ter uitbetaling van het salaris der leeraren en men kon het niet* krijgen. Op 't critiekste moment wist de geest, adviseur geld te krijgen. De ban ken maakten evenwel zcoveol bezwaren, dat het bestuur er liever van afzag. Daar na werd de bijstand ingeroepen van een andere corporatie, die zoo welwillend was steun te verleenen. Het bestuur was daarmede echter niet uit 'fc nauw, want het tekort was grooter. Het Centraal Bestuur werd hiervan in ken nis gesteld, waarvan de heer v. d.. Akker onmiddellijk naar Leidqn overkwam. Het Hoofdbestuur besloot geld te geven 4000) onder beding, dat ingaande 1 Jan. 1930 prompt ieder jaar 1000 moeten wor den afgelost, togen een, rente van 4 pet. Het bestuur was toen in staat aan alle ver plichtingen te voldoen. Spr. bracht dank aan pater van den Donk; Wanneer wij hulp en steun noodig hebben, dan zijn ook de eerw. heeren gees telijken de menschen die ons kunnen en willen steunen (applaus). Vervolgens dank te spr. het Centraal Bestuur. Het heeft, het bestuur uit den moeilijken toestand ge holpen. Het nou een klap voor onze eigen menschen zijn geweest en 'n succes voor on ze tegenstanders, wanneer de Volksbond zijn verplichtingen niet was nagekomen. Helpt gij nu mede, besloot spr., zich tot de leden wendend, ons deze schuld in te lossen en op die wijze dank te brengen aan het centraal bestuur. Het uitvoerig jaarverslag werd daarna voorgelezen, waaruit o.m. bleek, dat het ledental bedraagt 762 (waarvan 636 in de va-kafdeelingen) tegen 750 verleden jaar. Voorts werd in het verslag een overzicht gegeven van dc talrijke werkzaamheden van den Bond over het afgeloopen jaar. De heer v. Oyen vroeg, nu de heer v. Kesteren ontslag heeft genomen, of deze heer ook ophoudt bestuurslid van den be lastingophaaldienst, van de commissie voor sociale zaken enz. te zijn. Het bestuur heeft daar nog niet de nood'ge aandacht aan geschonken. De voorz. dacht van ja. In de comm. v. soc. zaken tqmeer daar zich enkele gevallen hebben voorgedaan, waar over enkele vak-afdeelingen niet tevreden zijn. De heer Haverkorn meende, dat ook in de juiste telling van het ledental een chaos is. De voorz. gaf hierover uitleg; het houdt verband met het lidmaatschap van de Sb. Josephsgezellen of van de vakvereeniging. De heer Horickx merkte nog op, dat ver schillende afdeelingen geen stedelijke doch gewestelijke afdeelingen zijn, zoodat er geen overeenstemming kan zijn tusschen ledental van den Volksbond en dat van de gezamenlijke vakvereenig'ngen. Naar aanleiding van het jaarverslag deelde de voorz. mede. dat op de. vorige vergadering werd medegedeeld, dat de post van 100 voor het rechtskundig bu reau was geschrapt, omdat men niets meer vernomen had Van den Chr. Besturenbond, die in deze zaak met den Volksbond samen werkt. Dit blijkt op een nalatigheid van den vorigen secretaris te berusten. Achter af blijkt, dat het rechtskund'g bureau nog wel reden van bestaan heeft en dit jaar 350 zaken heeft behandeld. A.s. Vrijdag zal over dit punt vorgaderd worden, en beslo ten worden aan de le ien de opheffing van het bureau al dan niet voor to stellen. Een andere onaangename kwestie betrof de uitdeeling van warm eten. Ook daar was niet in 't minst voor gezorgd. Dank zij de zorg van den bouwvakarbeider de Haas, die beslag wist te leggen op 100 porties eten, (later gebracht op 150) konden onze menschen van de uitdeeling profiteeren; anders waren zij -verstoken gebleven, ter wijl de overzijde met de porties was gaan strijken. Voor hot nu volgende financieele over zicht, opgesteld door het bureau Wesse- lingh en Co., verzocht het bestuur de grootst mogelijke clementie. Spr. ontsloeg de kasnazieners van hun verplichting om kennis te geven aan de vergadering van den toestand der financiën, omdat hun dit niet mogelijk was geweest. De balansen en winst- en verliesrekenin gen werden post voor pest voorgelezen. De balans R. K. Volksbond sloot op een be drag van 31.563.751/2, de winst- en verlies Agenda Maandag. .Jaarvergadering ARKA, Graan, beurs, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei apotheken wordt van Maandag 18 en met Zondag 24 Maart waargeno men door de apotheken van dc heeren G. H. Blanken, Hooge.voerd 171, telel 502 en D. J. v. Dries u m, Mare 76 telel 406. INGEZONDEN MEDEDEELING. f/0.18 j^/0.52', IN DIVERSE KLE$REN\ Kindermaten vanaf I. 1 f^0.18 Damesmaten J. y 0.52% rekening op 2132.22ifs; de balans exploi tatie gebouw sloot op 673.717a. De ba. lans van de Spaar- en Voorschotbank sloot op f 7233.967a, do winst en verliesrekening op 'f 331.15. Uit de toelichting door den voorz. geven, bleek dat aan voorschotten nog een zeer aanzienlijk bedrag uitstond. Spr. zon de voorschotnemers op 't hart willen druk ken hun schuld spoedig" aau te zuiveren^ Het bureau Wesselingh en Co. had tei toe lichting nog aangeteekend, dat wat de Voorschotbank betreft, enkele bedragen wel verantwoord waren m de boekjes maar niet in de .kas. ,j De heer de Gooyer vroeg, of de voor schotbank nu beter geregeld was. De voor zitter antwoordde, dat besloten is geen voorschotten meer te verleenen. Een voorwaarden, waarop het Centr. Bestuur geld gaf. was, dat do voorschotbank zoo spoedig mogelijk zou worden opgeheven. Spr. zeide, dat ook medewerking was ver zocht om de Snaarbauk onder te brengen bij de Volkscentrale. De heer Lombert zou naar aanleiding van de gehoorde cijfers wel vool kunnen zeggen, maar gedane zaken nemen geen keer. Iets heeft spr, bitter getroffen, n.l. dat enkele bedragen van de Voorschotbank wel verantwoord waren op do hoekjes en •ndet jn de kas. Daardoor, zou de situatie wel iets anders komen te staan dan vorige vergadering. Spr. zou zich thans over de motie die in de vorige vergadering is aan genomen, moeten bedenken. Wat de oproeping betreft om de voor schotten in te lossen, ried spr. aan, niet met een aansporing te* volstaan, waar ab-i solute onwil blijkt. Spr. -vroeg of de belan gen der spaarders veilig zijn. De voorz.: nu wel. De heer Lombert: dus niet geweest! Voorts informeert spr., of de aflossingen, welke het bestuur op zich genomen heeft, niet. te zwaar zijn voor deze afdeeling. De bepaling van het Centr. Bestuur de Voor schotbank op te heffen vond spr. jammer; het was een der voornaamste middelen ter bestrijding van den woeker. Spr. verzocht het bestuur n:et dan na rijp beraad tot op heffing over te gaan. De voorz. antwoordde, dat het bestuur de bepalingen van het Centraal Bestuur op 'fc oogenblik heeft te aanvaarden. Het be stuur heeft besloten niet eerder met de voorschotbank her te beginnen, voor alles uit de voeten is. In behandel:ng kwam daarna de agenda voor den Céntralen Raad, die weinig 'be spreking uitlokte. De heer Haverkorn be pleitte, naar aanleiding van don besc-hrij- yiagsbriéf, contact tusschen de sport- en de stands-organisaties. Aan de orde was vervolgens bestuursver kiezing. wegens perodiek aftrecjen van de heeren J. H. Nijhuis A. J. v. Dam en de Keuning 'en een vacature. Uitgebracht wer den 57 geldige stemmen. Herkozen werden de heeren Nijhuis met 49, A. J. van Dam met 48 en de Keuning met 30 stemmen. In de vacature word gekozen met 35 stemmen de heer Raaphorst, (candidaat bestuurs raad). De heer v. Oyen vroeg, of het mogelijk was, dat de heer Raaphorst, die patroon is en personeel heeft, in 't bestuur wordt gekozen. Het hoofdbestuurslid, de heer v. d. Akker zeide, dat dit door het Hoofdbestuur wordt afgeraden en eigenlijk in strijd is met het reglement. De heer Raaphorst zeide, dat het een blijk van de zoozeer verlangde samenwer king tusschen werkgevers en werknemers zou zijn, wanneer hij, een patroon, achter dc bestuurstafel kon plaats nemen. De heer v. d. Aklcer betoogde, dat deze argumentatie onjuist was b.v. iu geval van een conflict met de patroons. Te meer was spr. tegen deze keuze, omdat de geko zene voorzitter is van de Bakkerspatroons organisatie. In de plaats van den heer Raaphorst werd na dubbele stemming gekozen de heer A. Vreeburg. Tot leden van den Ccntralen Raad wer den gekozen, do heeren Nijhuis en HorickS als plaatsvervangende leden de heeren Streefland en v. Dam. Tot voorzitter werd bij acclamatie her kozen de heer Nijhuis. De heer Horickx sprak daarna een woord van opwekking tot aansluiting aan de pas-opgerichte propagandaelub hier t-er stede. Eenige besprekingen werden daarna ge voerd over het jaarfeest, dat op Tweeden Paas.chdag wordt, gehouden. Do heer Re- sink beval aan het zingen van enkele lie deren door alle aanwezigen. Bij de rondvraag dankte de heer Raap horst degenen, die op hem hun 'stem had den uitgebracht voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer v. Brussel vroeg, waarom het jaarfeest zoo Iaat in het voor jaar wordt gehouden, de heer Haverkorn wilde het heele feest „ten teeken van rouw' maar laten vervallen. De voorz. antwoord de den eersten vrager, dat de bijzondere M

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2