20ste Jaargang DONDERDAG 21 MAART 1929 No. 6134 BUITENLAND BINNENLAND De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.C0 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'6 ver krijgbaar tegën betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1 Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woordon, waarin betrekkingen wordon aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Hij heeft gelijk. Armenzorg is een buitengewoon moei lijke taak. Omdat die zorg eerst dan volkomen tot recht komt, als degene, die zorgt, weet in te dringen, zich weet in te denken in de geestesgesteldheid van dengene, die verzorgd moet worden; en als degene, die de armenzorg uitoefent, wordt geleid door een waarachtige liefde voor den mede- mensch. De schrijver van „oproerige krabbels" in het „Volk", de heer Kleerekooper, staat in zijn opvattingen omtrent Armenzorg héél ver van ons af. Maar vandaag lazen we toch iets van hem over armenzorg, waarmede wij 't eens zijn. In Harderwijk heeft men in de kou de dagen een hardrijderij voor arme menschen georganiseerd, met voedsel als prijzen. Het bestuur van onzen Landarbeidersbond ter plaatse spoor de aan, niet mee te doen aan dit pu bliek vertoon van armoe. Hetzelfde advies gaf de Armenraad in Leeu warden. toen ook daar zoo'n schamel spul werd in elkaar gezet. Maar daar krijg ik nu de ,Hooge- veensche Cour." van 9 Maart, met een hoofdartikel over de vraag: „Bit tere armoede te Stuifzand?" Het va derland kan gerust zijn: ,Wilt gij bewijzen, dat er géén bit tere armoede wordt geleden? Een commissie zou'een wedstrijd op schaat sen organiseeren om spek en boonen. «Slechts één enkele deelnemer." Dat op zulke manieren de Armenzorg wordt gehekeld, moet de instemming heb ben van allen, die, naar Christelijk be ginsel, in de arme, als zoodanig, erkennen huns gelijke of hun meerdere, zeker niet hun mindere. Ditmaal heeft de genoemde socialisti sche schrijver 'ns gelijk. BELGIE VERTR0UWEN8-V0TUM VOOR HET KABINET-JA8PAR. Na de debatten over de cortra- spionnage. Gistermiddag heeft de Belgische Kamer gestemd over de twee moties, die Dinsdag werden ingediend na de rede van Jaspar over de contra^spionnage. De socialistische motie werd verworpen en de motie-Vande- vijvere werd met de gewone regeerings- meerderheid aangenomen. Hierin, wordt zoo als bekend, gezegd, dat de verklaring van de regeering wordt goedgekeurd en dat de Kamer overgaat tot de orde van den dag. FRANKRIJK. Maarschalk Foch. f Maarschalk Foch, .die in het laatste jaar van den wereldoorlog opperbevelheb ber was der geallieerde troepen, is gister- Bamiddag cm kwart voor zes tengevolge van een hartverlamming overleden. (FOCfK Al werd het overlijden van den maar schalk reeds sedert ge r uimen tijd ver dacht, in weerwil van het gefolieerd op- wniisme der bulletins van de geneeshee- die hierbij gevolg hadden gegeven aan den wensch der familieleden, kwam de dood niettemin plotseling en werd zelfs de omgeving van den maarschalk erdoor ver rast. Kort na vijf uur 's middags, na een zoo goed als normalen dag, had de maar schalk plotseling een hevigen aanval van benauwdheid. In allerijl weiden de docto ren gewaarschuwd. Inmiddels werden bo den gezonden naar de kerk van de H. Clo- tildezij keerden terug met den eenig aanwezigen geestelijke, die den maar schalk voorwaardelijk het H. Oliesel toe diende, daar hij: niet wist. of dit niet reeds was geschied door den gewonen biechtva der van maarschalk Foch, den geestelijke Ihande. Op dit.oogenblik weken de levens geesten van den zieke, die niet scheen te lijden. De familieleden van den maar schalk waren bij het sterfbed aanwezig. Eerst daarna kwamen de geneesheeren. De oogen van den maarschalk werden ge sloten en alle gordijnen voor de vensters der woning werden neergelaten. Groote deelneming. Spoedig nadat de officieele doodstijding was uitgegeven, begon een onafgebroken stroom bezoekers zich naar de woning in de Rue de Grenelle te bewegen. Sommigen staken de donkere binnenplaats over en lieten hun kaartje achter. Anderen teeken den het condoleanceregister in de por tiersloge. En al spoedig stonden in dit re gister de namen van bijna alle leden der regeering, de oudste leden van het corps diplomatique, die der militaire attachés en der bnrgerlij'ko en militaire autoritei ten. Van alle zijden werden bloemen naar het sterfhuis gebracht. Een groote menig te, die later door speciale politiemaatrege len in bedwang moest worden gehouden, verzamelde zich voor de woning van den groot en doode. Lang voordat de extra-edities der bla den verschenen, ging het droeve nieuws van mond tot mond en overal hoorde men: „Foch est mortMenschen, die aan de deur van hun woningen stonden, hoorden het van voorbijgangers. Hoewel de tijding niet geheel onverwachts kwam, werd zij overal met groote deelneming ontvangen en overal heerschte droefheid bij de gedach te, dat een van de grootste Franschen van den tegenwoordigen tijd niet meer is. NOORWEGEN yet huwelijk van den kroonprins. Schitterend begin der feesten. Tot besluit van den eersten dag der feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van kroonprins Olaf van Noorwe gen met prinses Martha van Zweden vond Dinsdagavond op het Koninklijk slot te Oslo een groote soirée plaats waarop on geveer 600 personen waren uitgenoodigd. Bij het invallen van de duisternis werd de* feestverlichting ontstoken. Groote zoek lichten op het dak van het gebouw van het Storting wierpen hun licht over de ge bouwen en de volksmenigte in de straten. Ook het Nationaal Theater werd door zoek lichten in een zee van licht gezet. In de boomen van de z.g. „Studentenboschjes" waren groote gekleurde lampions aange bracht. Ook vele particuliere gebouwen en woonhuizen waren geheel of gedeeltelijk geillumineerd. Don meest fantastischen aanblik boden de groote ijs-obelisken, die van binnen verlicht warén en die een zeld- zamen gloed uitstraalden als van het Noor derlicht een illuminatie, zooals Oslo nog nooit 'eerder gezien heeft en die groote be wondering wekte. Onder de op het paleis genoodigden be vonden zich voor het grootste deel persoon lijke vrienden en kennissen van den kroon prins en verder vertegenwoordigers ran de regeering, van het diplomatieke corps, ambtenaren enz. Het bal werd door de koninklijke familie geopend en duurde tot twee uur in den morgen. iEen jazz-band van studenten zorg de voor de muziek. Een groote menigte had zich voor het slot verzameld en herhaal delijk weerklonk hoera-geroep voor het bruidspaar, dat ten slotte op het -balcon verscheen en door de menigte luid werd toegejuicht. AFGHANISTAN. Gunstiger stemming voor Amar» Oellah? Te New Delhi ontvangen berichten wij zen er op, dat in de Zuid-Oostelijke pro vinciën van Afghanistan, te Jallalabad, Khost en in het Mohmand-gebied in de naaste toekomst een ommekeer ten gunste van Aman Oellah te wachten is, waarvan reeds symptomen aan den dag treden. Deze ommekeer schijn goeddeels het gevolg te zijn van de ontevredenheid, welke veroor zaakt is door den thans heerschenden wan ordelijken toestand, .en van het feit, dat men steeds meer neiging vertoont om ge loof te hechten aan de oprechtheid van 's ko nings berouw over zijn moderniseerende maatregelen en dat zijn terugkeer de beste kansen biedt voor een ver'' *sing van den emir en de regeering, die thans te Kaboel aan het bewind zijn. BRITSCH-INDIE COMMUNISTISCH COMPLOT TE MEER0ET. Huiszoekingen en arrestaties in verschillende steden. Uitgebreide politie maatregelen. In verband met een te Meeroet in Br.- Indië ontdekte samenzwering, heeft de po litie 120 bevelen tot huiszoeking ontvanr gen. Drie plaatselijke arbeidersleiders werden gearresteerd. Talrijke boeken en documenten werden in beslag genomen. In de geheele .stad Meeroet zijn uitge breide voorzorgsmaatregelen getroffen. Po litie en troepen zijn op do strategische pun ten geplaatst terwijl de spinnerijen door gewapende manschappou worden bewaakt. Ook te Poons zijn huiszoekingen'gedaan. De vroegere voorzitter van het congres van vakvereenigingen is daar gearresteerd onder beschuldiging van aansporing tot opstand tegen den koning. Te Calcutta heeft de politie in 35 huizen huiszoeking gedaan in verband met ver onderstelde deelneming aan de samenzwe ring te Meeroet. Verscheidene arbeidersleiders werden gearresteerd. Een groote hoeveelheid com munistische lectuur is in beslag genomen. Bij het vernemen van de berichten over bovenvermelde arrestat'es hebben de ar beiders der spinnerijen in het Noorden van Bombay en bloc de fabrieken verlaten. De spanning in Noordelijk Bombay is zeer groot. Twintig duizend arbeiders in zes katoen spinnerijen zijn, naar aanleid;ng van de arrestaties der arbeidersleiders, in staking gegaan. MEXICO. DE OPSTANDJE BEWEGING. Verdelgingsoorlog tegen de rebellen. Plannen van generaal Galles. De „Associated Press" meldt uit Mexico- city, dat generaal Call es den staatspresi dent Portes Gil heeft doen weten, dat hij voornemens is, een verdelgingsoorlog tegen de opstandelingen te voeren. Hij heeft on middellijk de samenstelling van een strijd macht ter hand genomen, die naar Chihua hua zal oprukken. De Mexicaansche regeering heeft ver klaard, dat uit banikstaten, die in een der door de federale troepen heroverde plaat sen gervonden zijn blijkt, dat de opperbevel hebber der rebellen, generaal Escobar blijkbaar uit vrees voor een volslagen mis lukken der- revolutie meer dan 100.000 dol lar op een Canadeesche bank heeft gede poneerd. De vronw van den generaal die Vrijdag te Juarez met een hoeveelheid goud was gearriveerd, is vandaar de grens dei- Ver. Staten overgestoken. De minister van Buibenlandsche Zaken der Vereenigde Staten deelde mede, dat het ministerie geenerlei stappen heeft ge daan voor het tot stand brengen van den vrede tusschen de Mexicaansche opstande lingen en dc Mexicaansche federale troé- pen .terwijl ook de Amerikaansche gezant te Mexico-city geen machtiging tot het doen van zulke stappen heeft ontvangen. Het ministerie van Buitenlandschc Za ken zal aan zijn tot dusverre gevolgde po litiek vasthouden, om den Mexicaanschen revolutionnairen op het grondgebied der Vereenigde Staten asylrecht te verlcenen. Bij het overschrijden! der grens zullen dc opstandelingen ontwapend en geïnterneerd worden. President Portes Gil over den opstand. President Portes Gil hoeft aan journalis- -ten verklaard, dat de regeering de gelden der rebellen, die deze naar de V. S. hebben gezonden, in beslag zal laten neinen en ook zal trachten de uitlevering te verkrij gen van de rebellenleiders, die de V. S. be reiken, waarbij er op gewezen zal worden, dat Escobar en anderen zich op grooten schaal hebben schuldig gemaakt aan roo- verij, zoodat zij als gewone nrsdadigers moeten worden beschouwd. Escobar heeft te Torreon niet alleen het filiaal der Bank van Mexico geplunderd, maar ook particu liere instellingen. Gil voorspelde dat de opstand niet lan ger dan een maand zal duren. De rebellen zullen misschien stand houden te Chihua hua, in Sonora of Sinaloa, maar een be langrijk treffen worde daar niet verwacht, omdat er onder de opstandelingen in So nora reeds afval en demoralisatie uitbreekt. Escobar zal wellicht trachten zich bij de troepen in Sonora aan te sluiten, maar alle tegenstand zalnutteloos zijn, meende de president. EERSTE KAMER. Begrootingsarbeid. Nadat do begrooting van Defensie was afgehandeld, en de sociaaldemocraten en vrijzinnig-democraten hadden tegenge stemd, ïs Binnenlandsche zaken aan de orde gekomen. Moeilijk is het den Minister van Bin nenlandsche Zaken niet gemaakt. Van belang was de mededeeling, dat het ont- werp-Pachtwet bijna gereed is, al bestaat er niet de minste kans, dat het ontwerp in dit zittingsjaaar nog in behandeling komt. De Kamer is begonnen met Buiten- landsche zaken. TWEEDE KAMER. De Ziektewet. De behandeling der ziektewet glijdt rustig voort. Amendementen worden ver worpen of aangenomen, meestal verwor pen. Als de wet is aangenomen, zullen wij een overzicht geven van wat er, na de aangebrachte' wijziging, is tot stand gekomen. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Over eventueel op te richten kiescomité's. Aan do besturen der Aangesloten locale R. K. Kiesvereenigingen is de volgende cir culaire verzonden. Aangezien thans do actie voorde ver kiezing van met name genoemde candida- ten geoorloofd is, dat wil zeggen, reglemen tair wordt erkend, achten wij ons ver plicht U de hoofdlijnen te doen kennen waarin een dergelijke actio binnen het re glementaire kader is opgenomen. 1. In Kringorganisaties, of in samenge voegde Kringorganisaties, hebben leden der Kiesvereeniging het recht, Kiescomité'6 te vormen, uitsluitend ter bevordering van de verkiezing óf van de geadviseerde can- didaten, óf van andere met name aan te duiden personen in die Kringorganisatjes of samengevoegde Kringorganisaties. 2. Vóór 15 April moeten de namen dor Kiescomité's, van de bestuursleden en van de overige leden der Kiescomité's aan de Besturen der Kringorganisaties worden meegedeeld. Het aantal leden van een Kiescomité is ten hoogste vijftien per Kringorganisatie of per samenvoeging van Kringorganisaties. Toelichting: Zooals bekend behoort Leiden tot een samenvoeging van Kringorganisaties, nl. Leiden, Dor drecht, Friesland, en Groningen. In totaal mag dus het Kiescomité in deze vier kringen tezamen, niet meer dan uit 15 personen bestaan. Indien men dus hier of daar plannen heeft tot op richting van een Kiescomité zal men zich dienaangaande hebben te ver staan met personen in „de kieskringen Dordrecht, Friesland en Groningen, opdat het getal niet worde overschre den. Bovendien moet men er voor zor- gen, dak wat den kieskring Leiden be treft, vóór 15 April a.s. aan het Secre tariaat van de R. K. Kamer-Centrale Leiden (Karnemelksloot 58 te Gouda) wordt opgegeven: de naam van het Kiescomité, van de bestuursleden en van de leden daarvan. 3. Lid van ecu Kiescomité kan alleen zijn hij, die lid is v. d. R.K. Staatspartij en die dat lidmaatschap reeds bezat op 31 December van het voorafgaand jaar. Toelichting Dit zijn dus zij, die op 31 Decemeber 1.1. reeds lid wa ren van de R. K. Kiesvereeniging. Wij vestigen er Uwe aandacht op, dat be stuursleden van de R. K. Kamer-Cen trale Leiden, geen lid mogen ziin van een Kiescomité en niet aan de werk zaamheden daarvan mogen medewer ken. 4. Dc Kiescomité's mogen niet, anders worden aangeduid dan met ófwel „Kiesco mité Geadviseerde Candidaten", ófwel met den naam van den Oandidaat wier verkie zing het Kiescomité wil bevorderen, zonder eenige bijvoeging. 5. Dc candidaten, wier verkiezing Kies comité's willen bevorderen, kunnen uitslui tend genomen worden uit de veraamellijs- ten. Toelichting Onlangs is u de verzamellijst v&n de samengevoegde Kringorganisaties Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen toegezonden. Is deze lij6t eventueel verloren gogaan dan kunt U aan het Secretariaat te Gouda een lijst aanvragen. 6. Voor iederen eandidaat kan slechts één Kiescomité per Kieskring, of samen voeging van Kieskringen (Leiden, Dor drecht, Friesland en Groningen) worden gevormd. 7. Actie ten bate van candidaten bui ten den vorm van kieskringcomité's is on toelaatbaar, terwijl het voorts verboden is, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Maarschalk Foch is gistemamiddag over leden. Communistisch complot in Britsch-lndie ontdekt. Ernstig spoorwegongeluk in Canada. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Een postauto te Amsterdam gestolen. (Gem. Berichten, 2de bïad). Een trambotsing te Amsterdam (Laatste Berichten). OMGEVING. Te Sassenheim is overleden de architect J. H. Tonnaer. (Omgeving, 1ste blad). in den vorm van een landelijk kiescomité samen te werken. Toelichting Zonder Kiesco mité mag men dus geen actie voeren ter bevordering van de verkiezing van een eandidaat en ook mag het Kiesco mité /zijn actio niet uitstrekken buiten do kieskringen Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen. 8. Dc Kiescomité's staan onder toezicht, van de Kringbeeturen. Dc besturen der Kiescomité's zijn verantwoordelijk voor de handelingen door, of namens, de leden der Kiescomité's verricht. 9. Het Partijbestuur kan Kiescomité's wegens overtreding van gestelde regelen opheffen. 10. De Kiescomité's houden op te be staan onmiddellijk na afloop der stemming. Als steeds blijven wij bereid, U desge- wenscht nadere inlichtingen te geven, terwijl wij U voorts beleefd verzoeken ons Uwo gewaardeerde medewerking te verloc- nen tot handhaving van de voorschriften, die wij thans inzake de Kiescomité's ter Uwer kennis brengen. EEN NEDERLANDSCHE CONTRA SPIONNAGEDIENST? Het tweede kamerlid Marchant wenscht inlichtingen van den minister-president. Door hot Tweede Kamerlid den hoer Marchant zijn aan den Minister van Fi nanciën, Voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende schriftelijke vragen gesteld Is juist de verklaring, volgens de dag bladen door den Minister Jaspar in hel Belgische Parlement afgelegd op 19 Maart 1.1. dat „in Nederland de contra-spionnage- dienst nog veel belangrijker is dan bij ons"? Zoo ja, wat verstaat dc Regecriug on- dor „confcra-spionnagediensC", hoe is dozc. dienst georganiseerd, is het een militaire of een burgerlijko dienst en uit wolk ar tikel'van welk hoofdstuk der Rijksbegroo- ting worden de kosten van den dienst bestreden? R. K. Werkliedenverbond. Reis naar Rome in 't najaar 1929. In verband met dc vele aanvragen, wel ke het Bestuur dor Centrale Reiskas van! hot R. K. Werkliedenverbond bereikten, bestaat het plan om bij voldoende deelna me vanwege het Verbond nog dit jaar eone goedkoope reis naar Rome tc organiseeron en wel tegen het Najaar (einde September of begin October). Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het R. K. Werkliedenverbond, Drift S—12 Utrecht. R. K. Algemeene Middenstandsbedrijfsraad Dezer dagen vergaderde het bestuur van den R. K. Algemeenen Middenstandsbe drijfsraad. Geconstateerd werd ,dat de idee der be drijfsorganisatie steeds meer doordringt. In dit verband werd door den Voorzitter mot genoegen herinnerd aan de totstand koming van een tweetal n'euwc bcdrijfsra- den, n.l. de raden voor het burgersmedon- en voor het loodgietersbedrijf. Verslag werd uitgebracht over hot on derhoud, dat Voorzitter en Secretaris luid den met den Minister van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen inzake enkclo aanv golegenhedcn, het nijverheidsonderwijs be treffende. Hot bestuuv ts altijd nog nadere berichten van den Minister wachtende. Van enkelo bedrijfsraden was roods in gekomen het jaarverslag over 1998. Zooals ook de vorige maal geschiedde, zal in hot jaarverslag van den Algemeenen Raad een beknopte samenvatting worden gegeven van de verrichtingen der afzonderlijke ra den. Besloten werd, ten einde con bogin te kunnen maken met dc uitvoering van punt 9 van het program van actie, luidende: ,bet tegengaan van loonarbeid na den wet telijk vastgestelden werktijd", aan de bc-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1