UIT DE OMGEVING OP REIS MET HET S.S. STATENDAM nauwelijks noodig hebben en voor wie de telefoon vaak een luxe is en die ook nage noeg nimmer interlocaal telefoneeren, een dergelijk nieuw tarief zou moeten worden ingevoerd, zal weinigen prettig stemmen. Mogelijk zal de telefoonadminstratie te genwerpen. dat er in de kleine netten ge middeld niet meer dan 1 a 2 malen per dag wordt gesproken, maar de grootste grief gaat dan ook togen het feit, dat er een zoodanig tarief systeem wordt voorge steld, dat nimmer van een druk telefoon gebruik, wat be teekent een groot gerief voor de gebruikers, ten plattelande sprake kan zijn. Reeds vroeger is in kleine netten, der halve op het platteland, een locaal tarief van 2 1/2 cent per gesprek gebruikelijk ge weest, maar dit systeem is toenmaals ver laten, mede omdat er nagenoegin het ge heel niet locaal werd gesproken, de admi nistratiekosten te hoog waren en er waar schijnlijk niet voldoende nieuwe aanslui tingen kwamen. Desondanks wil men ditzelfde tarief per gesprok wederom invoeren, waardoor het doel van de telefoon, n.l. om het spreken zoo makkelijk en geriefelijk mogelijk te maken, opnieuw verijdeld wordt. Nog er ger is het echter gesteld met het interlo caal tarief. Zeker, ook hier is een conces sie gdaan, doordat tuschen twee plaatsen of liever kantoren, die hemelsbreed tuin der dan 71/2 K.M. van elkander liggen, voor 10 oent kan worden gesproken, tegen thans 20 cent. Hoe spoedig liggen de kan toren echter niet verder uit elkander en dan zal 20 ct. verschuldigd zijn. Zijn de kantoren van 15 tot 35 K.M. van elkander verwijderd, dan moet 0.35 worden betaald on bij meer dan 35 K.M. 50 cent. Met deze tarieven voor oogen zal niemand een druk telefoonverkeer tusschen verschillende dicht bij elkaar gelegen plaatsen kunnen verwachten, zooals bij streeknetten. Bij automatiseering der plattelands-cen- tTale zal 't voor de administratie ten aan zien van de kosten al zeer weinig uitma ken of er een aantal gesprekken meer of minder per dag zal worden gevoerd, zoo- dat een vast tarief, waarbij op geriefelijke wijze kan worden gesproken en dat even veel opbrengt als het gesprekkentarief. voor de adminstratie geen nadeel en voor die aangeslotenen enkel voordeel brengt. Een druk telefoonverkeer is alleen mo gelijk bij streeknetten, waardoor het plat teland in direct contact gebracht wordt met de marktplaats en met de die plaats omringende dorpen en wel zoo, dat tegen een vast abonnement vrij locaal kan wor den gesproken. Een dergelijk streeknet nu wordt voo'rtaan onmogelijk en dat door het gesprekkentarief. Een telefoon is er, opdat er worde gesproken en daarom moet men niet een tarief ontwerpen, waar bij het spreken zoozeer geremd wordt. Voorts zal een bezwaar, to nog toe te gen streeknetten bestaand, bij automati seering komen te vervallen. Als men thans een streeknet wil inrichten, wil gewoonlijk het eene gedeelte der aangeslotenen wel en een ander gedeelte geen streeknet heb ben, althans niet de kosten daarvoor op brengen. Bij automatiseering kan echter de keuze worden gegeven tusschen een tarief voor het looale abonnement zooals thans en een abonnement voor het streek net. Degenen die alleen een locaal abon nement gekozen hebben, moeten dan voor elk gesprek buiten hot plaatselijk net het gewone geldende interlocale tarief be talen. Door doelmatige streeknetten zal de te lefonie ten plattelande ten zeerste worden bevorderd en zal het aantal abonné's sterk toenemen. Op het platteland zijn de af standen het groote bezwaar voor het on derling verkeer Deze kunnen op weinig kostbare wijze wordeïi overbrugd door de telefoon. Het waren dan ook niet de kos ten van de onderlinge plaatselijke ver binding die het telefoneeren ten platte lande zoo duur maakten. De oorzaak daar van lag voornamelijk in de hooge onkos ten, welke door de bediening der kleine niet rendabel te maken plattelandstelefoon kantoren werden veroorzaakt en niet in tJen afstand. Door automatiseering wordt dit onmiddellijk anders en vallen de hooge personeel kosten voor een groot deel weg. Bij automatiseering is het mogelijk om aa.il het platteland een goedkoopere tele foon te geven. Op welke wijze zal dat wor den verwezenlijkt Dit kan voornamelijk geschieden op twee wijzen: lo. door mid del van een locaal gesprekkentarief van 2 1/2 cent en een tarief van 10 en 20 cent voor afstanden respectievelijk tot 7 1/2 K. M. en van 7 1/2 tot 15 K.M. of 2o. door middel van vast abonnement waarbij doel matige streeknetten mogelijk worden. De keuze kan niet moeilijk zijn. Laten alle plattelandsorganisaties daar om aandringen op snel automatiseeren van het platteland, opdat het inrichten van doelmatige streeknetten vergemakke lijkt wordt, waardoor de bewoonbaarheid van het platteland ten zeerste zal worden bevorderd. Handel en Nijverheid hebben zich reeds grootendeels, zoo niet nagenoeg geheel, te gen het voorgestelde gesprekkentarief uit gesproken. Groote invloed zal ook door den Postraad, welke zijn advies nog moet uit brengen, toegekend worden aan de mee ning van alle colleges en organisaties ten plattelande. De automatiseering komt onder alle om standigheden en hangt niet af van het ta rief, dat zal gelden. Een zestal jaren bestaat deze b.v. reeds in Zweden en wel zouder het gesprekken tarief. Aldaar kan men in het. rftyon Stock holm, hetwelk een straal heeft van circa 40 K.M., spreken tegen een tarief ongeveer gelijk aau dat in Haarlem en Utrecht. De aanschaffingskosten der automatische cen trales zijn voorts thans slechts 2/5 gedeelte van het bedrag van voor enkele jaren en ook heeft de techniek inmiddels groote vor deringen gemaakt. De tijd om Uwe wenschen kenbaar te ma ken is echter kort. Het Hoofdbestuur wil gaarne binnen enkele dagen, althans bin nen enkele weken, zijn beslissing nemen. Laten alle bij de telefoon belanghebbende besturen ten plattelande zoo spoedig moge lijk aan het Hoofdbestuur der Posterijen 'ff-Gravenhage berichten, dat zij geen ge sprekkentarief wenschen, maar wel een vast abonnement voor locaal en ijpor streek- verkeer. Zendt ook afschrift van Uw schrijven aan Zijne Excellentie den Minister van Water staat en den Postraad, Kortenaerkade, 's-Gravenhage, en indien mogelijk, eveneens bericht van Uw protest aan de Kamer van Koophandel te Leiden. HET R0MEINSCHE LEVEN IN HET M0SELLAND. Prof. dr. E. Krüger, van het Provinciaal Museum te Trier, heeft gisterenavond in het Rijksmuseum voor Oudheden alhier gesproken over het Romeinsche leven in het Moselland. Spreker begon met op te merken, dat een rechtstreeksche weergave van het da- gelijksche leven in de antieke kunst zel den voorkomt. Pas in de Romeinsche kunst in Italië begint dat in bescheiden maat staf en uitvoering in stuc, in grooter om vang en in reliefs wordt dit meer gewoonte in de 2e en 3e eeuw op Gallische grafstee- nen. Bijzonder rijke overblijfselen daarvan worden in het Moselland bewaard. Hoofd zakelijk in drie relief-groepen, die van de graftombe van Igel, de gedenkteekenen van Neumagen en van Arlon. Naar het in deze figuurlijke bronnen be staande materiaal beschreef spreker ach tereenvolgens: ten eerste het leven in. huis en familie, ten tweede hoe de familie zich aan de maaltijden vereenigt en hoe men daarbij leeft en ten slotte hjefc toilet van de huisvrouw in verschillende stadiën. Ook het doen en laten van de kinderen werd besproken. Met tal van lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. ZEGWAART. GEMEENTERAAD. Een commissie die spoedig gereed was. Geen wijziging ambtsge bed. Subsidie bewaarschool. De Raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond te 7 uur. Tegenwoorig alle leden. Voorzitter F. S. G. Bos, Burgemees ter. Na opening der vergadering met voor lezing van het voorgeschreven gebed wordt bij loting uitgemaakt dat de rondvraag zal beginnen bij den heer Lamens. Hierna worden gelezen en goedgekeurd de notulen der laatste vergadering. Vervol gens wordt mededeeling gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Missive Ged. Staten d.d. 21/28 Jan. 1929 G.S. no. 26S betreffende goedkeuring der begrooting dienst 1929. Verslag vnn den keuringsdienst van waren. Een proces-ver baal van kasopneming d.d. 13 Maart 1929. Besloten wordt bedoelde stukken voor ken nisgeving aan te nemen. In verband met een door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gemaak te aanmerking op de wijziging van de ver ordening tot de heffing van keurloon wordt besloten de vereischte wijziging aan te brengen in dier voege, dat voor het onder zoek van paardenvlcesch zal worden gehe ven 1 ct. per K.G. Wordt aan de orde gestold punt 2 der agenda: „Wijziging reglement van orde voor de vergaderingen van don Raad". Medegedeeld wordt het door den heer J. Lamens schriftelijk ingediend voorstel tot wijziging van het raadsgebed. Ingevolge het bepaalde bij het reglement van orde moet dit voorstel worden gesteld in han den van een commissie. Door den voorz. worden nu tot leden dier commissie be noemd de leden van Well, van Duijvenbode en van Straalen. Staande de vergadering wordt door die Commissie geadviseerd tot bet niet aannemen van het voorstel-La- Het voorgestelde gebed luidde: Almachtige God, die alles regeert en aan Wiens zegen alles gelegen is, wij buigen ons voor U met aanroeping van Uw naam. W'l in Uw gunst op ons nederzien, zooals wij hier vergaderd zijn. Geef ons Uw licht, Uw wijsheid, Uw zegen naar het werk, dat ons hier is toevertrouwd; opdat wij niet ons zelf zoeken, maar het heil van land en volk er- van onze gemeente, en onze beraadsla gingen daartoe dienen mogen. Dat mogen wij U vragen in den naam van Jezus Chris tus. Amen. Nadat door de leden van Duijvenbode, Chardon, van Well en Yollebregt hunne meening omtrent dit onderwerp is kenbaar gemaakt, volgt een uitvoerige verdediging van het ingediend voorstel door den heer Lamens. De heer Lamens becritiseert daar bij vooral de houding van den heer Char don als vertegenwoordiger der Ant.-rev. Partij. Na eenige verdore discussie omtrent bedoeld onderwerp wordt het voorstel-La- mens in stemming gebracht en verworpen. Voor stemden do leden van Straalen en Lamens. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt met op één na algemeene stemmen besloten aan de R. K. Bewaarschool een subsidie toe te kennen ad ƒ7.50 per kind. Alleen de heer Lamens stemde tegen. Worden opnieuw ongewijzigd vastgesteld de schoolgeldverordeningen. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Christelijke school van Zegwaart en Zoetermeer wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten de medewerking te verleenen voor do ver krijging van een hulplokaal. Wordt besloten een overeenkomst aan te gaan met de N.V. Ned. Thermo-chemi- sche fabrieken betreffende de distructie van afgekeurd vee en velesch. Verder wordt besloten de bij de Onder linge Levensverzekering Eigen Hulp te 's-Gravenhage aangegane geldleening ad 6 pet. te converteeren in leeningen van 4 3/4 pet. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot afschaffing met ingang van 1930 van de 2de paarden markt, welke in October- wordt gehouden. Met ingang van 1 April a.s. wordt met algemeene stemmen benoemd tot gemeente- bode J. de Vos, gemeente-veldwachter. Vervolgens wordt voor den tijd van drie jaar, met ingang van 1 April a.s., verhuurd aan J. de Vos, benoemd gemeente-veldwach ter het huis plaatselijk gemerkt wijk A no. 145 tegen een huurprijs van 200.per jaar. Besloten wordt tot wijziging van de ver ordening op den Keuringsdienst van Wa ren. Ten slotte wordt nog besloten tot wijzi ging van de begrootingen dienst 1928 en 1929. Bij den rondvraag informeert de heer van Well naar de plannen betreffende de ver betering van de Dorpsstraat. De voorz. ant woordt dat B. en W. met een voorstel zul len komen. Een plan voor do verbetering van de Wallen is gereed. Het ligt in de be doeling van B. en W. van Zoetermeer om deze gemeente te verzoeken de helft der kosten van die verbetering te vragen. De heer Smits vraagt of het weder in de bedoeling ligt om den 2en Paaschdag met het oog op het drukke verkeer den veld wachter als verkeerspolitie dienst te la ten doen op den hoek van den Hoorn. Tevens vraagt spreker of daarvoor ook een belooning wordt toegekend. De voorz. beantwoordt de eerste vraag bevestigend en de tweede ontkennend. De heer Smits vindt het toekennen eener belooning bil lijk. Hierna sluiting der vergadering. LISSE. GEMEENTERAAD. Nieuwe tarieven voor gasverbruik. Waterleiding langs de Achter wegen. Vermenigvuldigingscij- fer pi. ink. bel. 9. (gelijk v. j.) Proeven van wegbedekking. De raad dezer gemeente vergaderde gisterenmiddag te 2.30 uur. Voorz.: burge meester Eenhuis. Afwezig wethouder War merdam. Na opening met gebed worden de no tulen goedgekeurd. Aan de bijzondere schoolbesturen wor den ingevolge de L. O. wet de gebruike lijke voorschotten verleend. De rekening van het Burg. Armbestuur werd goedgekeurdontvangsten f 6642.031/-, uitgaven f 0222.73, batig saldo f 419.30'/s. De begrooting van het Armbestuur werd vastgesteld op f 67.321/-. Het vcrmenigvuldigingscijfer der pl. in komstenbelasting werd vastgesteld op 0.9, hetzelfde als verleden jaar. Het bedrag der geraamde bruto-opbrengst bedraagt f 150.000. Een verzoek was ingekomen van de IJs club om langs den Grachtweg van ge meentewege een ijsbaan aan te leggen. B. en W. staan hier welwillend tegenover. De begrooting is f 2000, met. een vergoe ding van 10 van de werkelijke kosten door de vereeniging aan de gemeente kon worden volstaan. Er is behoefte aan, en het zal een groote geruststelling zijn voor de ouders, als hun kinderen op een afge zette ijsbaan kunnen schaatsenrijden. Het verzoek werd ingewilligd. De heer Noorland verzocht toezicht, dat er Zondags geen wedstrijden worden ge houden. Langs de Kanaalstraat werd aan de familie Brussee een perceel bouwterrein verkocht ter grootte van ongeveer 360 M2., tegen den priis van f 4 per M2. Naar aanleiding hiervan besprak de heer Sogers de wenschelijkheid om de grondprijzen in de Narcissenstraafc te vèr- boogen. De heer A. H. Schrama vond dit niet billijk: het zand-aanvoeren op die gronden valt niet mede. Inzake verharding van den Achterweg was de wegencommissie thans met een voorstel gekomen om een proefvlak van bitumen-wegbedekking aan te leggen op de Loosterweg bij de grens der gemeente Voorhout. De heer Segers vroeg, waarom deze be- dekkings-proeven zoo ver uit het dorp wor den genomen; zou het niet beter zijn aan de Vuursteeg of Ter Spekkoh. Weth. Tromp zeide, dat die wegen het niet noo dig hebben; wel de Achterweg. De heer Segers ried aan een mengmolen voorloopig niet te koopen, maar te huren. De heer v. Kesteren betwijfelde, of deze wegen in eigen beheer kunnen worden uitgevoerd; spr. achtte de plaats van de proef aan het uiteinde der gemeente niet gelukkig. Ook de heer Verduyn vond de plaats niet gunstig. Spr. achtte het beter, dat de gemeente-opzichter nog eens ging kij ken. Het punt werd voorloopig aangehouden. B. en W. verzochten machtiging om met de N. V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. een contract aan te gaan op den basis van het z.g. maximaal rechttarief ten behoeve van de openbare straatverlichting. Deze con tract-verandering beteekent voor dc ge meente een jaarlijks voordeel van f 586.45 (de kosten per jaar bedroegen thans f 1548.40). De heer Sobels vroeg, hoe deze prijs kwam te staan tegenover de kosten van gasverlichting. De voorz. antwoordde, dat electrische verlichting thans aanmerkelijk lager is. De heer Verduyn vond, dat de lantaarns te ver van elkaar stonden; spr. wenschte sterker lampen. Lisse behoort tot de „don kere" plaatsen. Toegelicht werd, dat de nieuwe lantaarns beter licht geven. De heer A. H. Schrama bepleitte plaatsing van het licht boven den weg, maar hét zal misschien te kostbaar zijn. De machtiging wordt verleend. B. en W. verzochten machtiging om met de N. V. Thermo-Chemische fabrieken te Amsterdam een contract aan te gaan in zake de vernietiging van afgekeurd vee en vleesch. Risico voor de gemeente is uit zij: gesloten. De omringende reeds aangesloten. De heer Segers meende, dat het wel de gasfabriek kon geschieden; het heel zelden voor; het cadaver zou aan d gasfabriek kunnen verbrand worden. Voo de gasfabriek is het niets geen bezwaa; en er wordt nog gas geproduceerd ook! Toegelicht werd, dat de wet in de toe komst een speciale destructor eischt. De machtiging werd daarna verleend. Aan de orde was daarna de regelia van het tarief, waarop door het gasbodri; gas over de gewone en penningmeter wordt geleverd en de meterhuur word berekend. Van de gascommissie was een uitvoer^ rapport ingekomen. De financieele uitkomsten van het bedrijf over de laatste twee jaren, waar in een netto winst werd gemaakt vaj resp. f 14527.26 en f 23308.70 en de gunstigj vooruitzichten voor do toekomst geven aanloiding voorstellen te doen tot veria ging van den gasprijs. De overwegingen, die hebben geleid tij een gastarief, zooals dit is uitgewerkt ij de conceptverordening zijn de volgende: 1. Bevordering van het gasverbruil voor allerlei doeleinden, zoowel in huishouding als in dc industrie. 2. Ondervanging van de bezwaren, die wij thans hebben met de verbruikers vat gas voor ruimteverwarming, of zij, die hiertoe wenschen over te gaan. 3. Billijker prijs voor industriegas, waarover thans nogal eens wordt. Gemiddeld berekent de commissie een productieprijs van 41/4 ct. M3. en blijft er derhalve nog 3/4 ct. winal per M3. over. Door toepassing van het voorgesteld: tarief zal volgens de begrooting voor 192f voor het bedrijf het winstsaldo verminderd worden met pl.m. f 7650.n.l. vei van 1 cent voor 365.000 M3. gewoon gas ei voor 400.000 M3. muntgas. In het voorstel is nog opgenomen eene kleine verhooging van den huur der pen ningmeters, die thans 30 ct. per maant bedraagt en nu wordt voorgesteld: vooi een 3-lichts op 32 ct., 5-lichts 42 ct., lichts 50 ct. Voor dekking van rente en afschrijving zou deze echter moeten bedragen vo gens de tegenwoordige prijzen der meters pl.m. 41 ct-., 42 ct., 48 et- De voornaamste bepalingen van de ta riefsverordening luiden: Voor iederen verbruiker wordt een vast recht bepaald. Als basis voor de vaststel ling hiervan geldt als regel het verbrui! tusschen 1 April en 1 October, dus hel zomerverbruik, in het voorafgaande jaar Het winterverbruik wordt geacht 10 hooger te zijn dan het zomerverbruik, wijl het jaarverbruik wordt bepaald door zomerverbruik en daaruit afgeleid winter- verbruik samen te tellen. Het vastrecht- 'I3' bedrag per maand wordt berekend dooi het twaalfde gedeelte van het jaarverbruil t-e vermenigvuldigen met 4 ct. per M3. Boven het aldus verkregen bedrag al vastrecht worden alle door den metei aangewezen kub. Meters tegen 5 ct. be rekend. Aan die verbruikers, die het in art. genoemde jaarverbruik niet bereiken! wordt een gasprijs van 9 ct. per kub. Me ter in rekening gebracht. Evenzoo wordt aan hen, die ophouden gasverbruiker 9 ct. per kub. Meter berekend voor een gebruik, dat blijft beneden een uit hei vastgestelde jaarverbruik afgeleid maand- of kwartaalverbruik, naar gelang de gas meter elke maand of kwartaal .wordt op genomen. Het gas, uitsluitend dienende voor ruimteverwarming, dat gemeten wordt over een afzonderlijken meter, wordt be rekend tegen 5 ct. per kub. Meter, zonder vastrecht- De prijs van het gas, gebruikt voor in- dustrieole doeleinden, eveneens over e< afzonderlijken meter gemeten, bedraagt ct» per kub. Meter. Aan verbruikers vr industriegas kan echter ook een prijs van 5 ct. per kub. Meter berekend worden, wanneer zij zich verplichten tot betaling van een vastrecht van f 60 per jaar, te vol doen in de maand Januari of, men in den loop van het jaar verbruiker van industriegas wordt, bij den aanvang daarvan. De heer Verduyn vond het voorstel mooi, maar het kon nog mooier. Spr. stel de voor de invoering van een vastrecht evenals voor de electriciteit. De beste de be br ja. br bo Ac da la) he In di fli LANGS DE KUST OMHOOG. GELUKSKINDEREN. - COCTAILS. - HET IS „BAR". MAANLICHT HITTE. (Van onzen eigen redacteur). Wij zijn gelukskinderen't Is juist half vijf als de schroeven van het 3chip voor het eerst het zeewater slaan en buiten wandelend hoog op het dek, zien wij de zee voor ons en overal rondom ons heen rustig als de Kagerplassen. Er is niet meer beweging in de opper vlakte der zee dan in een vlug gedragen teil met water. Het is een stralende dag, die goud be looft voor zijn opvolgers. Lucht en water, licht en zon. Nergens waar we loopen hebben wij een jas noodig, of een hoed, want de wind is weldadig, en geeft de vreugde van een stoeiend blij kind. Als wij van deze rijkdom voor het oogen- blik voldoende hebben genoten, vorpoozen wij eenige oogenblikken in de rookkamer, waar de thee wordt geserveerd en maken dan aanstalten om het inwendige van het schip aan een grondig onderzoek te onder werpen. i Het is overweldigend deze pracht. Wij beginnen bij de eerste klasse, die het ge- heele middengedeelte van het schip be slaat» Boven vindt men daar achtereenvolgens de rookkamer, die geheel oud-Hollandsch is uitgevoerd. Zware eiken betimmeringen, een prachtige schouw, waarboven een go belin, voorstellende een oud-Hollandsch zeegezicht uit de zestiende eeuw maken een rijk en weelderig interieur. Bij deze rookkamer is een op Amerikaansche wijze ingerichte bar, eveneens met zware eiken betimmering, een toonbank en daarvoor een zestal hooge krukken. Hier kunnen de passagiers alles krijgen, wat zij maar verlangen en hier wordt dan ook de tijd, die aan lunch en diners voor afgaan doorgebracht. Daar in de rookzaal op een intiem plekje bij de oud-Hollandsche schouw of op een divan of in een der fauteuils in de aan grenzende vestibule, die buiten de overige weelde, die er is aangebracht een bijzon der fraaie fries heeft, kunnen zij hun aperitif gebruiken. Ook kan dit geschieden in de bar zelf, zittende op een hooge kruk, waar de bar- houder en zijn helper de verschillende luxueuse dranken bereiden. De barkeeper blijkt ook een ervaren oocktailmier te zijn. Uit de belangstelling waarin de bar zich gedurende deze reis van zeer vele zijden mocht verheugen concludeeren wij, dat de betiteling „proeftocht zeer juist gekozen is. De rookkamer uitkomend komt men door een prachtige vestibule, waar o. a. een viertal schrijfbureau's zijn aangebracht in de lounge. Dit is de groote conversatiezaal der eer ste klasse; die alles overtreft, wat men ooit op een schip zag. Er is een glazen koepeldak in deze zaal, prachtige gobelins versieren de wanden en de meubelen zijn allen Empire of Louis XVI, dit is een zaal uit een sprookjespaleis. Liever zullen wij in een volgend feuille ton eenige nadere bijzonderheden over de inrichting van het schip geven. De pracht en de weelde, die er heer- schen zullen u voorloopig duidelijk zijn als u weet, dat dit schip met zijn kostbare inventaris een waarde vertegenwoordigt van 11 millioen blanke Hollandsche gul dens. Dat hebben wij ons tenminste laten ver tellen en onmogelijk lijkt het ons geenszins. Om 8 uur 's avonds is het diner en des wege besluiten wij om zeven uur, ons in eveningdress te gaan steken. Volgens het programma is die kleeding aan het diner verplicht en dus tijgen wij ten maaltijd in deftig zwart met een ha gelwit smokingoverhemd en een paar zwar te lakschoenen. Hoe de bediening voor de eerste klasse passagiers op zulk een schip is? Oordeel zelf. Men komt 's avonds in de eetzaal bin nen en d© tafelsteward, plaatst zich, zoodia hij een gast ziet binnenkomen, achter zijn stoel, die hij wat schuin naar achter zet. Hij wenscht hem goeden "avond, en ter wijl de gast zich nedervlijt schuift hij de stoel naar voren zoodat hij juist op- zijn plaats zit zonder een hand te hebben uit gestoken. Tusschen de verschillende gangen wordt een sigaret gerookt en men heeft deze nog maar juist uit zijn koker te voorschijn gehaald of een der stewards heeft het ïecds gezien en staat er met een vlamme tje naast. Menu's blijken intusschen ook poëtisch te kunnen zijn. Want het menu van de lunch op Zondag vermeldde bijvoorbeeld: Poussins farcis en Robe a la Gelei, wat beteekende, dat wij kip met een jurkje van gelei zouden krijgen. Na het diner zijn wij ons gaan verpoozen met een wandeling op het sloependek. Slechts zacht gerucht van rimpelend wa ter. De zee is stil en wordt slechts even door een frisschen wind beroerd. De maan werpt over die zachte rimpeling een smalle strook licht, dat ook speelt in de zacht, kabbelende golfjes rondom het schip. Wij zijn op de brug geklauterd en vandaar slaan wij dat prachtige natuurtafereel gade. Maanlicht op het water. Dan maken wij op dat gedeelte van het schip, waar bij gewone reizen passagiers nimmer mogen komen nog even een onder zoekingstocht. Wij ontdekken een hospitaal voor be smettelijke ziekten, dat het opschrift: „Isolation Hopital" vermeldt» Wij dalen even af in de compartimenten van het hoogere personeel, die naar rang en stand van den bewoner zijn ingericht en maken tenslotte nog een visite bij dên marconist, om ons om 1 uur 's nachts naar hut 23 t« begeven. De hut-steward heeft intusschen voor zijn gasten gezorgd. Het bed ligt opengeslagen en de pyam uitgespreid. Je stapt zonder eenige moeit bijna tegelijkertijd in je pyama en in bed. Maar het ns.... verstikkend heet en n« ondervinden wij weer dat het werkelijk een proeftocht is. De verwarming van het schip geschiedt nl. door luchtkokers, waar door heete lucht in alle compartimentei wordt geblazen, terwijl er voor koude lucht wordt gezorgd als afkoeling noodzakelijk is. Dat laatste schijnt echter nog niet ge heel en al in orde te zijn en daar wij des middags verzuimd hebben deze luchtko kers af te sluiten ondervinden wij daarvan nu de gevolgen. Voor ons is het gevolg alleen dit, dat wij wat meer tijd dan anders noodig hebben om in slaap te komen, die wij spoedig i" ons koninklijk vertrek genieten. Maar vele andere gasten hebben door die hitte, naar wij den volgenden dag ver nemen, dien nacht geen oog dicht gedaan Maar.... het is immers een proeftocht- Ondanks de koninklijke ontvangst, die ons bereid is, mogen wij toch niet uit het oog verliezen, dat wij eigenlijk proefkonij nen zijn. En gaf niet een der gasten ons als tf meening te kennen: Als ik rijk was zou ik niets anders doen dan op eE neer reizen met zulk een schip. S-J

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8