UIT DE PERS KERKNIEUWS BINNENLAND STADSNIEUWS EEN RIJKE FAMILIE fsclloo 'b aa; 1 I erzoel ter ran i op verb) doI 25 onde dii 4d Mi, dj Ma v.ir I help f de daa da Voa ipwjj fgegt derde blad. de leidsche courant. woensdag 20 maart 1929 EEN RADIO-SALOMON. De Volkskrant schrijft: Salomon is onder ons opgestaan een radio-Salomon. Men weet, dat allerlei knappe koppen tot voorlichting van den minister in de weer zijn, om ten aanzien van zendvergunning en zendtijd een billijke verdeeling te bewerk stelligen. De heer J. Schouten te Huizen hakt in bet „Hbld." den knoop door. Zijn geringschatting voor al het „ge praat en geconfereer" niet verhelend, biedt hij den minister zijn oplossing aan. Die oplossing munt uit door eenvoud, bet kenmerk vanouds van de waarheid. Geef van de twee zenders die we hebben den eenen aan de A.V.R.O. en den anderen aan de rest, misschien. Twee „argumenten" voert de heer Schou ten voor deze leonijnsche verdeeling aan. De A.V.R.O. spreekt namens het „over weldigend grootste deel der Nederlandsche luisteraars". Bewijs? Niet noodig; een axioma wordt immers niet bewezen, maar aanvaard. Het tweede argument van den heer Schouten is, dat de bijzondere omroepen „uitsluitend zijn opgericht met eer speciaal doel, d.w.z. godsdienst of politiek". Met deze eenigszins vrijmoedige vast stelling als uitgangspunt, redeneert de beer Schouten, dat de bijzondere omroe pen aan één zender te zamen ruim voldoen de hebben, wanneer hnn tevens wordt op gelegd, „alleen datgene uit te zenden wat de kern vormt van de oprichting hunner omroep-organisaties: dus <f godsdienst, öf politiek"; maar dan ook niets anders. Kunnen de bijzondere omroepen zich met hun aldus toegeschroefd program niet hand haven, „dan blijkt zonneklaar, dat zij over bodig zijn en dus zonder eenig bezwaar kunnen verwijnen". Dan heeft de A.V.R.O. daar was het onzen Salomon om te doen het monopo lie en bestaat er niets meer dan de „neu trale" zender. Alleen in een „neutraal" hoofd kan zulk een oplossing van het radio-vraagstuk op komen. Het is wel sluw bedacht, aan den Katho lieken, den christelijken, den vrijzinnig-pro- testantschen, den sociaal-democratischen omroep enkel een godsdienstig of politiek doel toe te kennen en van daar den sprong te maken tot den dwang: nu zult ge ook niets dan politiek of godsdienst -uitzen den; maar in dien slimmen strik loopt geen mensch. Al de genoemde omroepen, hoeveel ze ook van elkaar mogen versohillen, streven een cultureel doel na, dat innig verwant is aan hun levensopvatting en levenshou ding, maar dat toch een veel ruimer ter rein bestrijkt dan godsdienst of politiek alleen- Neen, mijnheer Schouten, nw allesbehalve igoede bedoelingen zijn veel te doorzichtig eo te oppervlakkig. Daargelaten nog, dat uw bewering om trent het overweldigend grootste deel der luisteraars, die de A.V.R.O. volgen, eenvou dig uit de lucht gegrepen is. Aan uw oplossing heeft de minister niets, eu hij zal wel met de voorstellen van den Radioraad en, in hoogste instantie, met zijn eigen gezond verstand en zijn gevoel voor rechtvaardigheid zijn voordeel moeten doen. Pater Th. Ottens. f In het Missiehuis te Scheut-Brussel over leed den 17en Maart de ZeerEerw. Pater Theodoras Ottens, geboren te Uden den 18en Juli 1844. Hij ontving de H. Priester wijding den 6en Juni 1868, en vertrok naar de missie van Mongolië den Hen April 1870. Na zijn terugkeer uit Mongolië be kleedde hij het ambt van professor te Scheut en van procurator der missies. Broeder Albericus. f In het Instituut St. Louis te Oudenbosch overleed de eerw. broeder Albericus, in de wereld Joannes Hermanus Josephus Paal vast, geboren te 's Gravenhage, den 25en Maart 1851. De overledene was een zeer begaafd musicus en bekwaam organist. R. K. STAATSPARTIJ. Overijssel en Drenthe. Zondag 17 Maart j.l. vergaderden te Al melo de afgevaardigden der R. K_ Rijkskics kringorganisa-tie Overijssel en Drenthe tot het adviseeren van bepaalde candidaten der verzamellijst Overijssel-Drenthe, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Voorzitter de heer G. J. ter Steege doet eerst mededeeling van het feit dal. op grond van door het Dag. Bestuur der R.K. Staatspartij bepaalde, Prof. Mr. Aalberse verkozen is als definitief candidaat voor de officieele lijst der R. K. Staatspartij, omdat slechts zijn aanwijzing voor den kwaliteitszetel op de candidatenliist der R. K. Staatspartij gehandhaafd bleef Als plaatsvervanger van Prof. Mr. Aal berse werd door de vergadering met over wegende meerderheid geadviseerd de heer A. Schoenmaker te Deventer. Als definitief oandidaat voor de vrije plaats werd door de vergadering geadvi seerd de heer H. A. J. Engels te Leiden. Wat betreft het aanwijzen of adviseeren van diens plaatsvervanger bleken de Drentsche afgevaardigden een standpunt in te nemen eenigszins afwijkend van dat van hun Overijsse'sche collega's. Na vrij uitvoerige besprekingen verklaarden de Drentsche heeren echter het door Overijs sel ingenomen standpunt wel te kunnen deelen. Ten slotte werd door de vergadering als plaatsvervanger van dsn heer Engels ge adviseerd de heer H. C. Nijkamp te En schedé. Daarna werd de vergadering gesloten. Den Bosch en Zeeland. De vergadering van afgevaardigden der samengevoegde R. K. Rijkskieskringorga- nisatie Den Bosch—Zeeland heeft voor de candidaatstelling voor de Tweede Kamer het resultaat opgeleverd, dat zijn geadvi seerd voor den kwaliteitszetel Landbouw zaken: A. N. Fleskens, te Geldrop als lid. J. C. van Beek, te Deurne, als plaatsver vanger. Voor den kwaliteitszetel Defensie: Mr. Dr. L. N. Deckers, te 's Gravenhage, als lid. Th. F. M. Schaepman, te 's Gravenhage als plaatsvervanger. Voor den kwaliteitszetel Middenstands zaken E. Th. Lockefeer, te Hulst, als lid. «T. A. M. Lambermont, te Middelburg, als plaatsvervanger. Voor den eersten vrijen zetel: Mr. F. G. C. J. M. Teulings, te 's Her togenbosch, als lid. M. Krijgsman, te 's Hertogenbosch, als plaatsvervanger. Voor dèn tweeden vrijen zetel: F. Th. H. Uijen, te Eindhoven, als lid. K. L. H. van der Putt, te Eindhoven, als plaatsvervanger. Rijkskieskring Groningen. Vorderde in de vergadering der R. K. Rijkskieskringorganisatie Groningen de bespreking der kwaliteitszetel geen tijd de heeren Van Vuuren (financiën) en Loerakker (arbeidszaken) staan hier reeds onherroepelijk nummer één, bij gebrek aan tegen-candidatenook de heer Keestra is bij enkele candidaatstelling aangewezen als plaatsvervanger voor den kwaliteits zetel voor financiën de vrije plaats eischte echter heel wat tijd. Er bleken voor standers te zijn van de candidaturen der heeren Kampschöer (Monster), Van Hel- lenberg Hubar (Rijswijk) en H. D. van den Berg (Groningen). Algemeen werd de billijkheid gevoeld, dat de Rijkskringorganisatie Leiden in het aanwijzen van den geadviseerd en oandi daat voor de vrije plaats de prioriteit moet hebben. Besloten werd ten slotte de afgevaardig den vrij mandaat te geven. Een der spre kers voorzag een scherpen strijd tusschen de heeren Van Hellenberg Hubar en Kampschöer, de vergadering koos echter tusschen beiden niet. „NOU WIJ!» De „Gelderlander" schrijft: De gewestelijke seoretaris van de S.D.A.P in Zuid-Holland schrijft aan de socialisti- j sche bladen, dat er in de maand Maart in Zuid-Holland worden gehouden 80 open bare vergaderingen. Een verkiezingskrant in 160.000 ex. gaat dezer dagen in zee. Dui zenden platen worden deze week geplaatst. Alleen in Zuid-Holland. Katholieke kiezers, voorzoover de poli tieke slaap U nog niet heeft losgelaten, hoort gij den rooden vloed in dit verkie zingsjaar opkomen? Wat in die ééne provincie wordt op touw gezet, vindt straks navolging in alle andere. Wees er maar zeker van: alles is te voren georganiseerd en klaargemaakt. Daar heeft het socialistische Partijbu reau voor gezorgd. Een bureau, dat wij missen. Waarvoor de slapers onder ons geen geld over hebben. Waar ze n;ets voor voelen. Nu komt de roode springvloed op. Nu stort hij zich over steden en dorpen en zal het overstroomen, wat verzuimd heeft zich tijdig te versterken. De verantwoordelijkheid rust op de sla pers onder ons. Leiders kunnen een wakkere troep aan voeren, een slapende niet meesjorren. Slapers, wordt wakker. Of de roode storm waait straks uw deu ren kapot. DE 0UD-Z0UAVEN. Nu de oplossing der Romeinsche kwestie weer op bijzondere wijze in herinnering bracht den grooten strijd der zouaven zal met groote instemming door de katholieke wereld ontvangen worden de uiting der dankbaarheid van den H. Stoel jegens de roemrijke oud-strijders. Naar wij verne men. heeft Z.Excellentie Mgr. Schioppa. in ternuntius van den H. Stoel, in een schrij ven, waarmee Z.Exc. den geestelijken advi seur van den Alg. Ned. Zouavenbond heeft vereerd, deze u'ting overgebracht in den authentieken tekst tot vertroosting van uwe zouaven en u". Ziehier den authentie ken tekst ontleend aan de prachtige en ontroerende toespraak, door Z. H. Paus Pius XI gehouden tot het diplomatieke korps: „Onder de vele gelukwenschen, welke mij gewerden vernamen Wij het allereerst de stem van het kleine getal overlevenden in uwe verschillende landen, omdat deze dapperen gedurende jaren in een geest van katholiek geloof hun leven ter besoh:kking hebben gesteld voor de verdediging van den H. Stoel. Gij (de diplomaten) zult hun zeggen dat de H. Vader heeft gebeden en H.H. Missen heeft opgedragen voor al hun gestorvenen, die ook zijn onze onvergete lijke dooden". „Tijd". Koninklijke besluiten. Notariaat. Bij Kort. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement: Leeuwarden, ter standplaats dc gemeente Leeuwarden, met ingang van 1 April 1929, A. M. Harte- rink, thans notaris te Augustinusga; Arn hem, ter standplaats de gemeente Arnhem, P. H. Roos, candidaat-notaris te Arnhem. Bemaling Haarlemmermeerpolder. Het behoud van de Cruquius. In de laatstgehouden vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeer polder, waarin de voorzitter, de heer de Clercq, mededeelde in de maand April als Dijkgraaf te zullen aftreden, werden be sprekingen gehouden over het bemalings- vraagstuk van den polder. Hierbij kwam aan de orde het bemalings rapport, naar aanleiding waarvan het be stuur aan de vergadering machtiging vroeg om plannen te maken voor: a. Spoedig over te gaan tot het plaatsen van een tweeden Dieselmotor aan de Leeghwater met uitvoering van daarmede samenhangende werken; b. Daarna de Cruquius voor goed buiten werking te stel len; c. Voort te gaan met het verruimen van het profiel van dc dwars- en lengte- tochten, zoomede van daarvoor eventueel in aanmerking komende duikers; d. De Cruquius als monument te behouden. Besloten werd de zaak van de Cruquius aan te houden. Verder werd machtiging verleend om plannen tc maken inzake de bemaling. DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN. Actie der K. v. K. voor Rijnland. Door de Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Rijnland te Leiden is een Open Brief gericht aan alle belanghebben den bij de Telefonie ten plattelande, waar- het volgende wordt gezegd: Dank zij de verschillende publicaties van het Hoofdbestuur der Posterijen is het thans meer en beter dan voorheen moge lijk, om de voor- en nadeden, welke dc herziening der telefoontarieven met zich brengt tegen elkander af te wegen. Ten aanzien van de gevolgen voor het platteland is de Kamer van Koophandel te Leiden tot conclusies gekomen, welke zij meende U niet te mogon onthouden. Zooals bekend is bestaat het voorge stelde locale tarief uit een grondbedrag benevens uit een tarief van 2 1/2 cent .per gesprek. Voor netten met onderscheiden lijk ten hoogste 100, 500, 2000, 4000 en meer hoofdaansluitingen bedraagt dit jaarlijk- sche grondbedrag 24, 30, f 36, f 42 en f48-. Dit zal voor hen. die slechts éénmaal per dag iemand locaal opbellen, ontegenzegge lijk een voordeel zijn in vergelijking met 't tegenwoordige vaste abonnementstarief Reeds echter bij twee cf drie gesprekken per dag is dit voordeel op het platteland in een nadeel omgezet. Dat ban ieder voor oigen gemeente spoedig narekenen. Hier onder volgen enkele voorbeelden: Nieuwtarief: In netten met: 1—50 aan sluitingen, thans verschuldigd aan vast abonnement: ƒ35, grondbedrag en 2 aan gevraagde locale gesprekken a 2 1/2 cent per werkdag (300 werkdagen): 24-4-2X21/2 X300— 39, grondbedrag en 3 aange vraagde locale gesprekken a 2 1/2 cent per werkdag (300 werkdagen): 24-4-3X21/2X 300— 46.50 51100 aansl. thans ver schuldigd aan vast abornement: ƒ40, grondbedrag en 2 aangevraagde locale ge sprekken a 21/2 ct. per werkdag (300 werkdagen): 24+2X2 1/2X300—ƒ39 grond bedrag en 3 aangevraagde locale gesprek ken a 2 1/2 cent per werkdag (300 werkda gen): 24+3X21/2X300= 46.50; 101—300 aansl., thans verschuldigd aan vast abon nement 45, grondbedrag en 2 aange vraagd locale gesprekken 2 1/2 ct. p. werk dag (300 werkdagen): 30+2X21/2X300= 45, grondbedrag en 3 aangevraagde loca le gesprekken a 2 1/2 ct. p. werkdag (300 werkdagen): 30+3X2 1/2X300= f 52.50; 301500 aansl. thans verschuldigd aan vast abonnement: 50, grondbedr. en 2 aange vraagde locale gesprekken a 2 1/2 ct. per werkdag 300 werkdagen): 30+2X21/2X 300= 45, grondbedr. en 3 aangevr. locale gesprekken a 21/2 ct. per werkd. (300 werkdagen): 30+3X2 1/2X300= 52.50 501-1000 aansl. thans verschuldigd aan vast abonnement 60, grondbed'r. en 2 aangevr. locale gesprekken a 21/2 ct. per werkd. 300 werkd.): 36+2X2 1/2X300= 52, gTondbe- drag en 3 aangevr. locale gespr. a 2 1/2 ct. p. werkd. (300 werkd.): 36+3X2 1/2X300= 58.5010012000 aansl. thans verschul digd aan vast abonnement: 65, grondbe drag en 2 aangevr. locale gesprekken a 2 1/2 ct. per werkd. (300 werkd.): 36+2X 2 1/2X300= 51, grondbedr. en 2 aangevr. locale gesprekken a 2 1/2 per werkdag (300 werkd.): 36+3X2 1/2X300 58.50; 2001 3000 aansl., thans verschuldigd bedrag aan vast abonnem.: 70, grondbedrag en 2 aangevr. locale gesprekken a 2 1/2 ct. p. werkd. (300 werkdagen): 42+2X21/2X 300= 57, grondbedrag en 3 aangevr. lo cale gespr. a 2 1/2 ct. per werkd. (300 werk dagen): 13+3X2 1/2X 300 64.50 3001 -4000 aansl. thans verschuldigd vast abon.: 80, grondbedrag en 2 aangevr. gespr. a 2 1/2 ct. per werkd. (300 werkd.): 42+2X 2 1/2X300= 57; grondbedr. en 3 aangevr. locale gesprekken a 2 1/2 ct. per werkd. (300 werkdagen): 12+3X2 1/2X300=64.50 Nagenoeg alle plattelandsgemeenten val len in de categorie v. hoogstens 50 en van 51 100 aansluitingen. In netten met hoog stens 50 aansluitingen heeft, men reeds niet onbelangrijk nadeel van het nieuwe tarief bij 2 aangevraagde gespreken per dag. Dat weinig^sprekers bij het voorgestel de tarief voordeel keben geldt dan ook al leen bij de stadsnetten, althans groote lo cale netten. Dat terwille van die bewoners in de steden, die een telefoon blijkbaar UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 21 Maart Huizen 336.3' M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend N. C. R. V.-uitzendingen). 11.0011.30 Korte Ziekendionst. 12.301.45 Solistenconcert. 2.002.30 Schooluitzending. 6.007.00 Orgelconcert. 7.30 Stedcnavond Katwijk a. Zee. Koor- en Harmonieconcert, met medew. van so listen. Sprs.: Mr. Dr. J. Schokking, Bur gemeester van Katwijk. C. de Best: Vis- scherij en vreemdelingenverkeer. W. v. d. Akker: Het kerkelijk en Godsdienstig le ven in Katwijk a. Zee. Ds. W. M. A. K&lk- man. Daarna persberichten. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door hot AVRO-trio. 2.002.30 Gas i. d. huishouding. Praat je van P. Hijdelaar. 2.303.00 Gramofoonmuziek. 3.001.00 Kniples. 4.005.00 Ziekenuurtje o. 1. v. Ant. van Dijk. 5.00—5.30 Sportpraatje. 6.007.15 Concert door hot Omroep orkest. 7.157.45 Engelschc les. 8.15 Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest, o. 1. v. Dr. W. M ongel berg. Daarna persberichten. Vervolgens Dansmuziek tot 11.30. Davontry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, sopraan, piano, cello. I.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Spraakles, voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper i. d. Westminster Abbey. 4.05 Lezing: British Columbia. 4.20 Concert, viool, piano, sopr., barit. 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Vasten-meditatie. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor de boeren. 6.55 Muziek. 7.05 Liederen van Brahms (bariton). 7.20 Novellen-bespreking. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Aeroplane. S.05 Halle-Orkestconcert. S.55 Uitz. u. d. studio. 10.05 Nieuwsberichten. 10.25 Lezing: The way of the world. 10.4012.20 Dansmuziek. „Kadi o-P a r i s", 1744 M. 12.20 Protest, morgenwijding. 12.502.20 Orkestconcert. 4.055.05 Gramofoonmuziek. 7.057.50 Gramofoonmuziek. S.5011.10 Concert. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Hoffmann's vertellingen. Een avond met Hoffmann en Offenbach. Werag Trio en vocalo solisten. Daarna dansmuziek tot 11.20. Zcesen, 1649 M. II.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Tag des Buches. Daarna: Concert (baritou en piano), persberichten en tot 11.50 Dansmuziek. Ha b u x 395 M. 10.2011.20 Gramophoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 7.30 Koorconcert m. m. v. solisten. 10.20 Orkestconcert. Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoonplaten. 8.00 Orkestconcert, m. m. v. solisten. feuilleton Vrij bewerkt naar bet Duitsch door P. G. Hoeks. (Nadruk verboden). 5) Dat viel mevrouw verschrikkelijk tegen. Ze wist niet, wat ze hoordeHoe durfde hij in 't bijzijn van dat vreemde meisje zooiets zeggen 1 Toch zweeg ze, omdat ze merkte, dat hij een zeer slechte bui had en hem niet toornig wilde maken. Het was haar daarom dubbel lief, dat bet laatste gerecht opgediend werd en haar man zijn servet reeds opvouwde. Toen de maaltijd afgeloopen was eu Koller nog steeds bleef zitten, stond ze op en ging naar haar kamer, gevolgd door Selma. Frida was de eenige, die dankte na het eten. Dan ging ook zij naar haar kamer. Koert was zoo beleefd op te staan en de deur voor haar te openen en verliet tege lijk met haar bet vertrek. Toen Koller aleen was, stond hij op en hegon met de handen op den rug heen en weer te loopen. Als men hem daar zoo zag dribbelen, diep in gedachten, kon men nu luist niet zeggen^ dat hij er erg innemend uitzag. Kort en ineengedrongen van ge stalte, met een dikken speknek, baarde loos gezicht en kort geknipt haar. maakte hij een zeer alledaagschen indruk. Alleen •jjn oog en maakten hierop een uitzonde ring. Die spraken van slimheid en sluw heid. En hij was slim, dat moet gezegd worden. Vandaar dat bijna al zijn onder nemingen hem gelukten. Hij zelf schreef zijn welslagen toe aan zijn verstand en zoetjes aan was hij in de overtuiging gaan leven, dat alles, wat hij ondernam, moest gelukken. Vandaar dat hij steeds stouter werd in zijn ondernemingen, waarbij hij wel veel geld noodig had, maar ook ont zettend veel verdiende. Toch was 't niet de hebzucht, die hem telkens tot nieuwe ondernemingen aanzette, maar veeleer zijn eerzucht, die hem daartoe prikkelde. Hoe 't kwam, begreep hij zelf niet, maar terwijl hij daar in de eetzaal zoo heen en weer liep, doken allerlei oude herinnerin gen bij hem op. Hi] dacht aan zijn vader, zijn moeder beiden 'reeds jaren dood aan zijn broer, die arm was gebleven, zeer arm zelfs, en met wien hij al in geen tij den omgang had gehad en met wien hij, door een kleinigheid kwade vrienden was geworden. Daar moest hij nu maar niet langer aan denken. Hij schudde die ge dachte van zich af, alsof 't een nachtmer rie was en om er heelemaal van bevrijd te worden begaf hij zich naar de kamer van zijn vrouw Voor de deur bleef hij onwillekeurig staan. Hij hoorde Inid spreken. 5t Was Selma, die tot haar moeder zei: „En ik wil van dat mensch dat niet eens En- gelsch kent, geen les hebben. Daar pas ik voor „Kind, houd je toch kalm. Zoo lang zal ze hier niet blijven. Ze zal hier geen zeven zakken zont opeten, daar zal ik wel voor zorgen. Ik za-1 wel spoedig een voorwende sel vinden ze weg te sturen". „Moet u daarop wachten Waarom stuurt u ze niet dadelijk weg? Ik wil ze niet hebben als onderwijzeres en hoc eer der ze ophoepelt, hoe liever 't me isNou weet u 't ook Tot beider schrik ging de deur open en trad Koller binnen. Selma keek haar vader aan met oogen, alsof ze zeggen wilde: „Wat kom jij hier doen „Ik heb gehooid, wat je zooeven zei", sprak Koller tot zijn dochter, „zeg dat nog eens". Zij draaide haar hoofd opzij en zweeg. „Hoor je niet wat ik zeg. Ik wil, dat je die woorden herhaalt", zei hij streng. „Beste Koller, ik geloof werkelijk, dat ik mij in de keuze van een gouvernante voor Selma vergist heb. Het meisje is te jong, dat zal je toch zelf ook moeten zeg gen Heeft ze je niet geschreven, hoe oud ze was 1" „Dat heb ik over 't hoofd gezien". „Dan had je beter moeten lezen en dan heeft 't meisje geen schuld. Ik vind ze niet te jong en verder heb je me zelf ge- gezegd, dat ze zulke mooie getuigschriften overlegd heeft".' „Daar ben ik ook op afgegaan om ze te nemen". „En wat heb je dan tegen haar?" „Haar manier van optreden staat me niet aan". „En ze kent geen Engelsch ook!" riep Selma er tusschen in. „Jij hebt permissie om je mond er bui ten te houdc"" 1 not Koller zijn dochter toe. „Haar manier van optreden zei hij, de woorden van zijn vrouw herhalend. „Ik ge loof. dat je de jonge dame nog even wei nig kent als ik en de indruk, dien ik van middag aan tafel van haar gekregen heb. is zeer gunstig. Het is een stil, bescheiden meisje". „Ik geloof, dat ik ze beter ken", zei me vrouw ietwat spottend. Dat gezegde prikeldc hem. Hij werd in wendig boos, maar wist zijn boosheid te bedwingen en zei, uiterlijk kalm: „Je weet dat ik me nog nooit met deze dingen heb bemoeid en ook nooit onderzocht heb, hoe 't kwam, dat een gouvernante nooit langer dan een paar maanden hier in betrekking bleef. Maar onlangs maakte een kennis van me daarover een opmerking. Hij zei zoo, dat je 't zeker altijd slecht trof met je gouvernantes, want ze bleven zoo kort". „Wie heeft dat gezegd „Dat doet niets ter zake. Maar 't is ge zegd en ik wil zulke opmerkingen van de buitenwacht niet meer vernemenVoor hoelang heb je de juffrouw in dienst ge nomen „Voor een jaar". „Dan verlang ik, dat »e om te begin nen alvast een heel jaar hier blijft". „Dat wil je toch wel aan mij overlaten „In dit geval niet. Ik zal hierin beslis sen". „En ik wil toch van dat nare mensch geen les hebben riep Selma koppig. „Watriep haar vader driftig en zoo hard. dat ze van schrik een stap achteruit ging. „Ik wil jou brutale meid, nu eens pre cies zeggen, waar 5t op staat. Als je jc mond niet leert houden en tegen jc nieu we juffrouw maar één onvertogen woord durft te zeggen, dan stuur ik jo op staan- den voet naar een kostschool on naar een school, die ik zelf voor je zal uitzoeken en dan ben je nog niet gelukkig, roken maar „Kollerriep mevrouw vermanend. „Jo hoeft niet zoo'n vermanenden toon aan to slaan. Ik weet best, wat ik zog. Daar moet aan dat gobrutaliseer nu maar eens voorgoed een eind komen en dat ge klets achter mijn rug ben ik ook zat Hij wilde weggaan en stapto naar de deur. „Man, luister nog eens even „Wat heb je nog?" „Ze is Roomsch ook". „Hoe weet jo dat?" „Ze maakte voor :t eten een kruis1'. Hindert dat dan?.... Zijn we zelf dan niet Roomsch geweest....? Waren we 't nog maar, mischien was dat beter voor ons En onder 't uitspreken van deze veel zeggende woorden verliet hij de kamer. Selma gedroeg zich als een echt onop gevoed en verwend kind. Ze stampvoette, ze snikte, ze schreeuwde en viel dan nijdig in een fauteuil neer. Daar bleef ze zitten, totdat ze, evenals dit met kleine koppige kinderen geschiedt, die hun zin niet kun nen krijgen, in slaap viel. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7