gemengde berichten buïtenl. berichten Ned. Oost-ïndië LUCHTVAART SPORT tweede blad de leidsche courant woensdag 20 maart 1929 ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto op een trottoir gereden. Een 18-jarig meisje gedood. Gisterenmiddag omstreeks half twee is in de Lijnboekstraat te Eindhoven een 'oodelijk ongeluk gebeurd. Do achttien jarige ruej. J. Hcrtogs, werkzaam op een fabriek te Eindhoven en afkomstig uit aa'ndam, liep met haar vriendin, mej. van Kleef, naar de fabriek. In genoemde straat reed een vrachtauto, waarvan do chauffeur blijkbaar het stuur was kwijt geraakt, recht de meisjes in, met hot gevolg, dat mej. Hertogs onmiddellijk werd gedood. Haar vriendin kreeg zwaar lichamelijk letsel. Het onderzoek van de politic wees uit, dat de stuurinrichting in het ongereedo was geraakt. Do chauffeur is in voorloopig rrest gesteld. Kind door een auto overreden. Gisterenmiddag heeft te Gcldermalsen een ernstig ongeval plaats gehad. Notaris an W. aldaar, reed met zijn auto onder eteren nabij de hoeve Bysenooyen, toen lotseling een zes-jarig meisje, M. van R., p ongeveer zes meter van den auto ver- ijderd den weg wilde oversteken. De eer van W. remde uit alle macht doch on niet voorkomen, dat het kind werd gc- epen en reed met auto en al in de sloot, et gebroken beenen en een ernstige schc- elbrenk werd het kind in deesniswekken- on toestand opgenomen. Dr. Blocmsma uit eldermalsen was spoedig ter plaatse en erleende heelkundige hulp, waarna spoe- ïge opname in een ziekenhuis noodzake- jjk'was. Jongen overreden en gedood. Maandagavond is in de Lekstraat te Amsterdam bij het eindpunt van lijn 3 een es-jarig knaapje door een bijwagen van tram overreden en gedood. De jongen was vermoedelijk, terwijl de wagens aan et eindpunt stonden, tusschen den motor wagen en den bijwagen geklommen. Botsing van wielrijders. Bij het afrijden van de sterk hellende Wijngracht te Kerkrade, reed de wielrij der S. uit Simpelveld tegen van V. uit Heerlen, die zich eveneens op zijn rijwiel bevond. Beiden vielen. S. bekwam een lichte heupwonde doch de toestand van die bewusteloos bleef liggen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, was ernstig. Hij bekwam een zware hoofdwond en verloor nagenoeg alle tanden. Boven dien werd zijn bovenlip gespleten. Aan de gevolgen overleden. De 60-jarige D., uit Heerlerheide, die dezer dagen door een auto werd aangere den, is overleden. Onder het zand bedolven. Een arbeider gestikt. Gisterenmiddag is de 18-jarige arbeider Heuvelman uit Gouderak, die bij het werk aan de brug over het verbindingskanaal tusschen de Delfhavensche Sohie en de Schie onder Overschïe, bezig was eenzand- trechter door te steken in die trechter ge vallen en onder het zand bedolven. De man is in het zand Ernstig ongeval. Te Kerkesklooster is bij het op hol slaan zijner paarden de voerman J. Nauta van den wagen geslingerd. Hij kreeg een ern stige heupfractuur en inwendige kneuzin gen. Hij is naar het ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. In een waterput gevallen. Te Spruntdel werd reeds eenige dagen de twee en twint:gjarige landbouwers- knecht J. vermist. Thans heeft men zijn lijk in een waterput gevonden. Dynamiet-patroon ontploft. De bouwvakarbeider A. Driessen vond aan den buitenkant van den Palland-pol- der te M:ddelharnis een dynamiet-patroon en nam deze mee naar huis Zijn 20-jarige zoon wilde onderzoeken of de patroon ge laden was en hield daartoe een brandende lucifer er onder, waardoor de patroon tot ontploffing kwam, w.aarbij hem drie vin gers en een duim werden afgerukt. De aanwezige huiegenooten bekwamen allen lichte kwetsuren. De inboedel werd licht beschadigd. Twee locomotieven ontspoord. Gistermorgen is op het Oostelijk eiland van het Centraal station te Amsterdam een rangeerende locomotief gereden op een naar de Weesperpoort vertrekkenden ma- teriaaltrein. De twee locomotieven gingen uit de rails en werden ernstig beschadigd. Drie vertreksporen werden onberijdbaar, en daar twee in herstelling waren, waren dus 5 van de 9 vertreksporen niet te ge bruiken. Daardoor ontstond belangrijke vertraging in het vertrek der treinen. Onmiddellijk werden maatregelen geno men om de lijnen weer vrij te maken, en gistermiddag 1 uur waren reeds twee van de onklaar geraakte sporen weer in ge bruik. Persoonlijke ongelukken zijn. bij de bot- smg met voorgekomen. Dood gevonden. Te Nieuw Balinge (Dr.) is de 73-jarige P. Rozema dood in het veld gevonden. Aan brandwonden overleden. In het Vaalserbosch, bij Vaals, vond uien Maandagavond een zekere vrouw D„ met hevige brandwonden. Bij nader onderzoek bleek, dat haar rieeren in brand waren geraakt bij het dooven van een vuurtje. Eenigen tijd later is de ongelukkige vrouw aan de bekomen .verwondingen overleden. Schip gezonken. Maandag is op het Hollandsch Diep het slecpschip Annetta Maastricht, schipper M. Hendriks, geladen met ijzererts op weg naar Rotterdam, waarheen het door de sleepboot Zeeland werd gesleept bij span ning 2 der Moerdijk spoorbrug in aanvaring gekomen met een sleenen dam. Het schip kreeg een lek, liep direct vol water en brak midden door, terwijl het voorschip in de diepte verdween en het achterschip boven water bleef steken. De opvarenden w. o. vrouw met kinderen, konden zich met de roeiboot in veiligheid brengen. Het schip met lading is verzekerd. Giistormovgen is het sleepschip Ijzer handel II, schipper A. L. uit Jutfaas, ter hoogte van de Zoutkeet bij Kralingsehe- vcer door een tot nu toe onbekende oor zaak gezonken. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. De rivierpolitie stelt naar de oorzaak een onderzoek in. Opvallend groot aantal branden te Rotterdam. Kwaadwilligheid in h c t spel. Vele groote en kleine branden, die do laatste weken to Rotterdam plaats hadden, blijken een onbekende oorzaak te hebben. Het was opvallend, dat vaak in leegstaan de woningen of kantoren op de meest raad selachtige wijze brand ontstond, zoodat bij brandweer- en politio-autoriteiten het denkbeeld, dat men met een brandstichter te doen had. meer en meer vasten vorm aannam. Ook de twee bijzondere branden van een vorige week, ontstaan in twee tegenover elkaar gelegen hoekhuizen in de Aert van Nesstraat hoek Mauritsweg meende men niet aan bloot toeval te moe ten toeschrijven. In dit verband wordt meer dan gewone aandacht besteed aan den brand, welke gisteren in het leegstaande kantoor aan de Wijnhaven 106 plaats had. Beneden is een assurantiekantoor geves tigd. De huisbewaarster hoorde gisteren middag gestommel op de eerste étage en de hond sloeg aan, doch zij schonk daar aan geen aandacht. Even later bleek het kantoorlokaal op de eerste verdieping, waar allen eenig amballage wordt be waard, in brand te staan. Zoowel de embal lage als het behang hadden vlam gevat. De brand wa-s spoedig gebluscht. Vrij ze ker heeft men hier weer met kwaadwillig heid te doen. Do politie heeft hij onder zoek niets meer kunnen ontdekken, even min als bij de andere geheimzinnige bran den van de afgeloopen week, zoodat ver moed wordt, dat de dader of daders met licht ontvlambare stoffen, zooals benzine, te werk zijn gegaan. De brandweer-autori teiten zullen in samenwerking rn$t de poli tie trachten het raadsel op te lossen. Brand. Te Hardegarijp is de woning van den slager S. Kuperus afgebrand. Er is tevens 500 Kg. spek verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. INBRAKEN. Een dievenbende aangehouden. De laatste drie weken werd te Enschede voortdurend ingebroken in sigarenkiosken, pakhuizen en een enkelo maal in woonhui zen, waarbij meestal kleine bedragen of voorwerpen van geringe waarde werden meegenomen. Eeü uitzondering maakten daarbij twee inbraken, een bij den heer S. en een bij de firma R„ waarbij resp. be dragen van 380 en 60 zijn buitgemaakt-. De vermoedelijke daders van deze twee diefstallen had men spoedig te pakken, doch omtrent de andere misdrijven ver keerde men nog in het onzekere. Tot Zon dagavond; toen werd n.l. aan de politie kennis gegeven dat er was ingebroken in de fabriek van suikerwerken der f'rma S. in de Wilhelminastraat. Het gelukte der politie de drie daders, jongens van 17 en 18 jaar op heeterdaad te betrappen. Zij hadden de cassa opengebroken en hun zak ken gevuld met bonbons. Op het politie bureau verklaarden zij, dat zij nog eenige medeplichtigen hadden, en zoo konden gis teren ook gearresteerd worden de gebroe ders S. In totaal zijn er thans tien perso nen in arrest gesteld, die schuldig moeten zijn aan de inbraken van den laatsten tijd. De politie hoopt nu de dievenbende, die de stad den laatsten tijd onveilig maakte, on schadelijk te hebben gemaakt. Inbraak in een kiosk. In den nacht van Zondag op Maandag is te Roosendaal ingebroken in de kiosk op het Stationsplein. Er is voor een waarde van 300 gestolen aan geld, sigaren en cigaretten. Diphtheritis. Te St. Annaland hcerscht de dyphtheri- tis in dergelijke mate, dat de bewaarschool moest worden gesloten. Spoorloos verdwenen. Uit de ouderlijke woning te Brunssum is sedert enkele dagen spoorloos verdwenen de 16-jarige M. B. De burgemeester ver zoekt haar aanhouding. De roofoverval te Best. Door de marechaussee uit Oirsehot werd zwaar geboeid voor den hoer officier van justitie geleid H. B., 21 jaar, arbeider te Eindhoven, als verdacht van roofoverval te Best op 13 Maart jL Na door den heer rechter-commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het huis van bewaring aldaar. Gisteren is hij te Best geconfronteerd met verschillende personen, die den over val in de verte hadden gezien, die allen meenden hem te herkennen. De tasch met geld is nog niet gevonden. Vervest kende den dader aan een littee- ke-n o*der den neus. B. blijft ontkennen. Mist en nog altijd ijs in de Zuiderzee. Gisterenavond ach: uur liep het s-s. „Friesland" van do HollandFriosland Groningen-lijn, na een reis van 15 uur, van Amsterdam de haven van Lemmer binnen. De kapitein rapporteerde veel e:i zwaar ijs ontmoet te hebben en den geheelcn dag mist. Een Zondagmiddagavontuur. Zondagmiddag. Een agent loopt tc Utrecht in de rustige Wagendwarsstraat tc genieten van het heerlijke voorjaarszonnetje. Plotseling wordt hij tot de werkelijkheid teruggeroepen daar hem een man voorbij loopt, die lijkt te veel aan Bacchus geof ferd te hebben. Hij spreekt der man aan, om uit te maken of hij soms naar het be kende Schiedammer vocht ruikt. Dit blijkt gelukkig niet het geval te zijn ..i de man verklaart, dat hij pijn in zijn beenen heeft en daardoor zoo vreemd loopt. -Het geval is opgehelderd. De agent biedt zijn excuses aan. en wil zich verwijderen. Maar hiermede is de man niet tevreden en hij begint een helsch spec takel te maken. Tot hij plotseling kalm wordt, hij krijgt een helder oogenblik en wandelt kalm naar zijn woning. Opent de deur en blijft dan#staan wach ten. De dienaar van Hermandad heeft zijn rustig zoo wreed verstoord middagwande- lingctje hervat en loopt het huis voorbij. Hier staat de ander nog steeds „op post", en nu den agent weer ziende, noodigt hij hem beleefd uit om evon binnen te komen, om daar de zaak eens kalm te bespreken. De man is kalm. dus de agent neemt de uitnoodiging aan. Hij. gaat naar binnen, de deur wordt stcri.g gesloten, de man gaat er voor staan en het lieve leven neemt zijn aanvang. Scheldwoorden en bedreigingen vliegen naar het hoofd van den niets vermoeden den agent. Deze wijst er den man op, dat hij een strafbaar feit begaat, hij beneemt hem zijn vrijheid. Hij waarschuwt vier, vijf maal. De man gaat- door met dreigen. Plotselingeon revolver, een schot en de held neemt do beenen dc agent heeft zijn vrijheid herkregen. Do man is later uit zijn huis gehaald en naar het politiebureau overgebracht. „U. D." Borgstellingen vervalscht. 'Te Yeendam ging in het najaar van 1926 de bank van Noord. Noderl. Land- bouwcrediet in liquidatie nadat de direc teur II. J. O. plotseling verdwenen was, de zaken in wanorde achterlatend Lator bleek dat verschTlendo borgstellingen, gc- teekend tot 1910, liet jaartal 1926 droegen waarover groote ontstemming ontstond o.m. bij do familieleden van wijlen dc-n heer J. Adams, die dc aansprakelijkheid tot 1926 ten sterkste betwistten. Thans zal H. J. O. voor do rechtbank to Winschoten zich hebben te verantwoorden als verdacht van vervalsching der borg stellingen. Schapen doodgebeten. Te 's Heer-Abtskerkc bij Goes heeft een hond niet minder dan 22 schapen dood gebeten. Een 100-jarige overleden. Dc oudste inwoner van Beek en Donk, de beer A. van Lieshout, die in het begin van dit jaar zijn lOCen verjaardag vierde, is in het Liefdegesticht St. Joseph te Beek en Donk overleden. ONGELUKKEN. EPIDEMIEEN IN ALABAMA GEVREESD. Ongeveer 20.000 dakloozen in kampen ondergebracht. Stijgend aantal d ouden verwach t. Het aantal dooden, als gevolg van de overstrooming in Alabama, Georgia en Florida, bedraagt tot dusver 20, doch ge vreesd wordt dat als het water zich ge heel zal hebben teruggetrokken, zal blij ken, dat er meer menschcnlevcns te be treuren zijn. Góuverneur Graves, van den staat Alabama meent zelfs, dat het aantal dooden tot honderd zal stijgen. Uit de overstroomde dorpen in Zuidoost-Alabama trekt heb water zich thans terug. Door liet Roodo Kruis van Alabama, sol- laten van de nationale «ardo en vele par ticuliere personen wordt aan dc circa 20.000 daklozen hulp verleend, waarbij alle krachten worden geconcentreerd, om de ziekten, clie in dc kampen uitbreken, tc bestrijden. In sommige kampen zijn gevallen van longontsteking, mazelen on pokken vast gesteld en ook aan voedsel hóerscht een nijpendgebrek, hoewel militaire vliogers uit Montgomery velo duizenden kilo's voed sel, kleeren en ur.dere benoodigdhed-m hebben laten vallen, vooral voor dc dui zenden menschen, die gcisolccrd zijn en up redding wachten. In vorband met. berichten over plunde ringen in Elba en Geneva heeft do natio nale garde van den staat Alabama, zooals gemeld, den staat van belegd afgekon digd. De materieele schade in Alabama al leen wordt op 20 milliocn dollar geraamd. Drama in een ziekenhuis. Krankzinnige vermoordt een m e d e r» a t i o n t. In het gemeentelijk ziekenhuis to Elbing sneed een zieke, klaarblijkelijk in een aanval van waanzin, een 85-jarig mede patiënt met een scheenuos den hals af. De dood trad onmiddellijk in. Een tweede zieke werd door don krankzinnige levens gevaarlijk gewond. Dc geheimz'nn'nc ziekte in Lotharingen. Een vorm van infectueuze griep. De aard dor geheimzinnige ziekte, die in het Lotharingscho dorp Lafrimbolle bin nen eenige etmalen voortien dooden eisch- te, is thaDS, dank zij de onderzoekingen van den directeur van den gewestelijken gezondheidsdienst, dr. Boulangié, en van den bacterioloog, dr. Koestel, met groote waarschijnlijkheid van juistheid gedefi- nioerd. Zij zijn overtuigd, dat men hier te doen hoeft mot een epidemie van infec tueuze griep, vaak vergezeld gaande van longontsteking of bronchitis. Dc ziekte neemt thans trouwens snel af. Builenpest in Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt gemold, dat aan de grens tusschen Transvaal en den Oranje Vrijstaat onder de kleurlingen builenpest is uitgebroken. Schoolmeisjes op avontuur uit. Do Weonsche politio lieeft dezer dagen twee schoolmeisjes gearresteerd, die van plan waren haar ouderlijk huis te verlaten en op avontuur naar het buitenland te trekken. Bij een dienstrit in een dor buitenwij ken ontdekte een agent to paard twee meisjes, die zich vorborgen hadden in een boschje en aanstalten maakton om zich te vorkleedcn: een groot pak kleeren lag naast hen op <len grond. Toen zij don agent, zagen, beproefden zij te vluchten, maar tc vergeefs. Op het politiobureau vertelden do li- jarige jongedames van haar plannenhet schoolleven hadden zij allang vervelend gevonden. Een film, welke zij gezien had den, had hen op de gedachte gebracht op avontuur uit te trekkon; zij hadden zich geld en jongenskleoding verschaft,, en wa ren zelfs in hot bezit van oen paar re volvers, patronen en dolken. Toen zij betrapt waren, stonden zij op het punt haar avontuurlijken tocht te aan vaarden: via Triest wilden zij naar Amerika trekken. Dc avonturiersters bezaten ook nog een blad papier, met bloed beschreven. Daar op beloofden zij elkaar „met liohaum en ziel den duivel te zullen diencn."(!) De twee dwaashoofdjes zijn na het ver hoor naar haar ouders teruggebracht. Als vrouwen praten.... Uit Kattowitz wordt gemeld: In de hoofdstraat van Koenigshucttc zijn gisteren twee vrouwen, die arm iu arm mot. elkaar liepen to praten, bij /een wis sel tegen een in volle vaart aankomenden tramwagen opgcloopen. Zij worden door den wagen gegrepen en overreden. In ernstigen toestand werden zij naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij korten tijd later aan do bekomen verwondingen zijn ovorleden. Wraak genomen door Maloe geworden Madoereezen. Waarom de emplo y Groc neboom vermoord wo r Aneta seint uit Soorabaja: De „Indische Courant" meldt, dat bij het onderzoek naai den moord op den employé Groencbooni op de onderneming Goennoeng Raoen in het Banjoewaugische, gebleken is, dat do aanleiding in geen geval gezocht, moet wor den in dc algemeene klacht over de wijze, waarop de koelies betaald worden. De wer kelijke reden tot den moord is echt Madoo- reesck. De koelies van de onderneming Paal 4, waar Groencbooni werkte, moesten taakwerk verrichten, waarvan dc betaling geschiedde als het werk gereed was. Zoo kon het gebeuren dat, koelies, waaronder de moordenaars, in vijf weken geen cent uitbetaald kregen. De koelies kregen dau ecu schuld bij den waronghouder en toen deze eenigen hunner in tegenwoordigheid van anderen in smalende bowoordingen een verwijt maakte en zoide, dat hij wei gerde verder crcdiet te vorloenen, worden dc Madoereezen uialoc en besloten zij wraak te nemen, niet op den waronghoudcr, doch op den geëmployeerde Groencbooni. die hen niet in staat stelde hun bordje rijst tc halen. Do beide moordenaars hebben ten volle bekend. rentetrekker. De licdr Dr. C. J. K. van Aalst, president der Ncdorlandschc Hau- del-Maatschappij heeft een onge val gehad en krijgt nu deswege van de Rijksverzekoringbank een uitkeering van 5.00 per werk dag. (Courantenbericht). Motto: Wie zijn kleintjes ver smaadt, is zijn grootje niet waard. Hebt U 't ook gelezen, Wellicht mot oen lach, Do Van Aalst-uitkooring, Vijf zestig per dag? 't Is dc president der Handel-Maatschappij, Als 't op vangen aankomt Is van Aalst or bij. Zes en dertig zestig Vangt hij in do Wock, Want zijn ccnc been was Hoelemaal van streek. En daar hij zijn premie Altijd had betaald, Heeft hij nu zijn schade Op hot rijk verhaald. Kijk zoo'n president is Ook al is hij rijk, Toch nog niet afkeerig Van hot aardscho slijk. Dat hij op vijf zestig Toch nog is gosteld, Komt, omdat hij kent do Waard o van liet geld. 't Voorboeld is voor menig, Die aan geld niet hecht, En er wild mee omspringt Wellicht nog niet slecht. Öomtijds op de penning, (Soms ook hot royaalst-, Gladder dan een aaltje, Daarom heet hij: Aal-st. TROUBADOUR. Inlandsche marechaussee maakt amok. Aneta seint uit Serang: Een inlandsch maréchaussee niaakto op het schietterrom van do veldpölitio amok on sloeg met zijn klewang en met een bamboo op do aanwe zige politiemannen los. Do hoofdagent Lau rens en een inlandsch agent schoten ea verwondden den amolcmaker zwaar, die naar het militair hospitaal to Batavia word overgebracht. INGEZONDEN MEDEOEELING. Vliegtuig in Afghanistan neergestort. Twoc M o o 11 a h's om het leven gekomen. Op weg van Kabod naar Hada is een van Habib Oellah's vliegtuigen omlaag ge stort. Do béide inzittende Moellah'w, die zich naar de Mocllah-conferentie te Hada wilden begeven, kwamen om het leven. DE WEDSTRIJD HOLLAND—BELG IE. Waarom de match werd uitgesteld. Dc eorr. tc Brussel van „Het Volk" bericht: Maandagavond heeft liet, bestuur van den Belgischen Voetbalbond vertegen woordigers van do pers uitgenoodigd, ten einde opheldering te govcn over dc be slissing, die werd genomen, om den voet balwedstrijd BelgiëHolland uit tc stel len en om vooral, zoo verklaardo do voor zitter, hot verspreiden van onjuiste be richten tegen te gaan. De beslissing van het bestuur werd door niemand bcinvloed, zoo werd uitdrukkelijk van bestuurszijde verklaard. Het bericht, dat do regeering zou hebben ingegrepen om den wedstrijd te verhinderen, is vol maakt onjuist. Geen enkele organisatie heeft er zich mee bemoeid en het bestuur hècft zjjn beslissing in volle vrijheid ge nomen. De reden van het besluit is dc wensch om incidenten te voorkomen zoo wel binnen als buiten het Stadion. Men vreesde betoogingen en togonbetoogingen bij het spelen van hot Hollandscho volles- lied en het betreden van het terrein door dc Hollandscho ploeg. Ernstigo inciden ten hadden hiervan het govolg kunnen zijn. Het besluit, werd reeds verleden week genomen. Vóór het werd bekend gemaakt is overleg gepleegd met den Nederland- schen Voetbalbond. Di: is Vrijdag ge schied; het bestuur van den Ncdcrland- schen Voetbalbond deelde het Belgische standpunt. Daarna werd het besluit ge publiceerd als een besluit dor twee bon den. De beide nationale organisaties zijn het or tegolijkertijd echter over eens ge worden, dat de wedstrijd zoo spoedig mogelijk dient te worden gespeeld: over dezen datum is nog geen beslissing geno-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5