BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS JONGENSPAJÜES WAALS, Haarleiraef#. 130-131 Kïi is het tegenwoordige en de toekomst te -espreken. C'ombes, zoo zeide hij, had nooit zijn naam willen geven aan leekenwetten, welke zich verder zouden uitstrekken dan de grenzen van Frankrijk. Héraud merkte op, dat er iets ongerijmds schuilt in een situatie, waarbij de minister van Buitenlandsche Zaken rekent op de hulp van de missie-congregaties voor de uitbreiding van Frankrijks prestige in het buitenland, terwijl de minister van Binnen- landscho Zaken door de wet genoodzaakt wortd, do opleiding van missionarissen in Frankrijk tegen te gaan. Héraud betoogde, dat het nut van de missies voor de be schaving, het onderwijs en de verspreiding van den Franschen geest en taal door niemand ontkend zal worden, die bekend is met de landen, waar de missies gewerkt hebben. De rede van Héraud werd herhaaldelijk door interrupties van de oppositie onder broken, en met name van de socialisten, die verklaarden, dat dit werk evengoed door leeken kon worden verricht. Héraud wees er op, dat de leekenscholen in het bui tenland den staat voor het loopende jaar 34 millioen francs zullen kosten, terwijl thans voor de missie-congregaties slechts 7 millioen wordt gevraagd. Héraud verklaarde ten slotte onder toe juichingen van rechts en van het centrum: „Het probleem betreft niet slechts Frank rijk, doch de geheele wereld; het geldt bij de stemming over deze ontwerpen de intel- lcctueele uitstraling van ons land". Aftreden van den vorst van Monaco geëischt. Met uitroeping van de republiek gedreigd. Uit_ Monaco wordt gemeld, dat een ver gadering van 70 kiezers het aftreden van den regeerenden vorst van Monaco, prins Louis, hoeft geëischt ten gunste van zijn schoonzoon. Indien binnen een half jaar aan de wenschen van de burgers van Mo naco geen gehoor is gegeven zullen zij zelf zoo wordt verklaard, de regeering op zich nemen en de republiek uitroepen. RUSLAND. Trotzki. Naar uit Moskou wordt gemeld, is hei bestuur der communistische partij uiter mate verbolgen over het optreden van Trotzki in het buitenland, dat het^bestuur onwaardig noemt. De sovjetregeering heeft aan alle Russi sche diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland order gegeven alle betrek kingen met Trotzki- te verbreken en hem zelf medegedeeld, dat de U.S.S.R. genood zaakt zou zijn hem zijn Russisch staatsbur gerschap te ontnemen, indien hij zijn hou ding niet wijzigt. In een brief aan zijn vrienden te Mos kou verklaart Trotzki, dat hij er niet aan denkt den strijd tegen Stalin op te geven. Een besluit vande Belgische regeering. De Belgische ministerraad heeft zich m zijn zitting va-n gisteren uitgesproken te gen een verblijf van Trotzki in België. AFRIKA. Gevechten in Tripolis. De Italiaansche bladen melden, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk gevechten hebben plaats gevonden tusschen Italiaan sche troepen en opstandelingen in Syre- naioa. Het gelukte den Italianen in he'. woud van El Magher een sterke troep ge wapende opstandelingen te omsingelen. Ei ontstond een verbitterd gevecht, dat eenigr uren duurde. De Tripolitanen verloren 2C dooden en 30 gewonden, terwijl de Ita lianen een kapitein, een korporaal en 2" man der koloniale troepen verloren. CHINA. Anti-Japansche onlusten te Hankau. Japansche kruiser naar Hankau. Te Hankau zijn nieuwe, tegen Japan ge richte onlusten uitgebroken, waarbij twee Japansche politie-beambten met messei. werden gestoken, Chineezen hebben ge tracht, de Japansche concessie te bestor men. Door den Japanschen consul-gene raal is oen verbod uitgevaardigd voor Chi neezen om de concessie te bdtreden. Dc Japansche regeering heeft besloten ter be scherming van de Japansche onderdanen een kruiser naar Hankau te zenden. EERSTE KAMER. Kleinere wetsontwerpen. Nadat om 2.10 de vergadering geopend was, werden eerst een groot aantal kleine wetsontwerpen afgedaan, o.a. het ontwerp regelende de wettelijke voorzieningen noo- dig voor het opmaken van de kiezerslijst te Leiden, die ten gevolge van den brand verloren is gegaan. Geen dezer ontwerpen vroeg een dds- cussie of stemming. Hierna werden de afdeelingen getrok ken waarna men aan de oorlogsbegrooting is begonnen. Hierover is nog niets bijzonders gezegd. TWEEDE KAMER. De Ziektewet. De Kamer schiet flink op,met de be handeling der ziektewet. De rechterzijde steunt den minister in zijn streven, om nu 'ns eindelijk de wet tot stand te brengen. Zij geeft niet toe aan de verlangens van hen, die al maar meer wil len, zooals de S.D.A.P. onder aanvoering van den heer Duys, maar evenmin aan de verlangens van den heer van Gijn, die I steeds minder wil geven dan de Minister. Buitenlandsche passen. Burgemeesters van ge meent en met 10.000 zielen tot afgifte bevoegd. Tot dusver waren, naast do Commissa rissen der Koningin, alleen de burgemees ters van Rotterdam en Dordrecht be voegd, zelfstandig buitenlandsche passen af tc geven. Bij de schriftelijke gedachtenwis- scling bij de behandeling in de Eerste Ka mer van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken voor 1928, heeft de Minister toege zegd, in overweging te nemen zoodanige bevoegdheid ook toe te kennen aan de burgemeesters van andere gemeenten. De Minister heeft thans, naar het ,.Hbld." meldt, de burgemeesters met een zielental van 10.000 en daarboven bevoegd verklaard, aan de ingezeten Nederlandsche onderdanen hunner gemeente, zelfstandig passen te verstrekken. Deze bevoegdheid gaat in met 1 April 1929. LETTEREN EN KUNST Verdwenen Carillons. Naar aanleiding van de verwoesting van het mooie carillon bij den stadhuisbrand te Leiden geeft Willy Verster in de Concor- dia-Gids een opsomming van de door brand verwoeste klokken in de loop der tijden. Door het hemelvuur werden in 1671 o.a. 28 Homony-klokken van den Aatoren vernie tigd, in 1674 te Purmerend 32 klokken, to Hulst 28 klokken (in 1876) en te Hoorn 32 klokken (in 1839). Volgens Rice zouden er in Zuid-Nederland niet minder dan 47 ver schillende klokkenspelen verdwenen zijn, waarvan oorlog en brand de oorzaak wa ren. Gedurende den wereldoorlog werden de beiaarden van Yperen, Leuven (St. Pie- ter), Dixinuiden, Dendermonde. Nieuwpoort, Thielt, en Diest vernietigd. Zelfs dreigde er in 1793 gevaar voor de beroemde klok ken van den St. Romboutstoren te Meche- len, daar er in dien tijd de Nationale Con ventie van 2.3 Juli een decreet bestond, dat elke parochiekerk slechts één klok moent hebben, en men de overige ter beschikking moest stellen van het Uitvoerende Bewind, die voor deze klokken „zorg" zou dragen. Deze z.g. „zorg", bestond hierin, dat men de klokken liet omgieten tot kanonnen. De beiaardier uit dien tijd, Gerard Gommarus Haverals, wilde in geen geval zijn gelief de klokken missen: hij kon niet meer bui ten de dierbare sfeer van zijn carillon en schreef den commissaris een brief, waarin hij dezen mededeelde „dat het hem onmo gelijk was met één enkele klok de schitte rende overwinning van het Fransche leger aan te kondigen". Deze list had baat: de Franschen voelden zich gevleid en ant woordden, „dat ze de klokken in den St. Romboutstoren zouden laten hangen, in de hoop dat zij nog bij menige victorie van het roemrijke Fransche leger zouden mo gen luiden". Aldus behield de slimme klokkenist zijn carillon. Algemeens Vereeniging voor Bloembollencultuur. Ledental en beursbezoek. Blijkens het.jaarverslag der Algem. Ver eeniging voor Bloembollencultuur telde de vereeniging op 31 December j.l. 15 dona teurs, 4282 le'den eh 99 lid-léerlingen, te- ;eu 15 donateurs, 3992 leden en 102 lid- rerlingen op 31 Dec. 1927. Wegens weige- ing tot Betaling van de gewone contribu te werden 66 leden geroyeerd, en 14 leden verden geschrapt omdat zij weigerden hun 'n'jdrage aan het twee-cents-per-roe-fonds e voldoen. Twee leden werden geroyeerd, imdat zij weigerden, hun vennootschap nder firma te laten inschrijven in het le ien-register, om zich op die wijze aan de cchtspraak van het scheidsgerecht te •ïttrekken. Het aantal afdeelingen is thans 41; het nam toe met 2, n.l. de af- leelingen Hem- en Venhuizen en Lisser- broek. Het aantal beursbezoekers, dat zich van ééndaagsche beursentreekaarten voor lag, was in 1928 30,352. Voorts werden er '46 doorloopende kaarten, het geheele jaar geldig, afgegeven. Gemiddeld is de beurs (er waren 53 beursdagen) bezocht loor 616 personen (517 in 1927). DE KIESWET. Gisteren heeft de Eerste Kamer aange nomen een wetsontwerp, waarbij voor Lei- len eenige wijzigingen worden goedgekeurd in de Kieswet, noodzakelijk geworden tengevolge van den brand, van het Stad huis. 't Zal onzen lezers interesseeren, welke' déze wijzigingen zijn. De kiezerslijst zal worden vastgesteld op 2 April (oorspronkelijk 2 Febr.). Zij ligt voor een ieder ter inzage van 3 April tot 23 April (oorspronkelijk 23 Febr.16 Maart). Tot en met 16 April is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbete ring van de kiezerslijst te vragen (oor spronkelijk 9 Maart). Tusschen 25 April en 4 Mei wordt op die verzoeken beslist (oorspronkelijk 18—28 Maart). In de Kieswet is bepaald, dat wie bij volmacht wil stemmen, daartoe vóór 1 Jan. een verzoek moet hebben ingediend. Deze datum is gewijzigd in 3 0 Maart. Wij willen hier herinneren aan wat do Kieswet bepaalt betreffende het stemmen bij volmacht De kiezer is bevoegd bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaam heden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeen te op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of dc tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die ge meente terugkomt, als regel telkens lan ger dan drie dagen duurt. Mede is aldus bevoegd de vrouw, welke gehuwd met den kiezer, die voldoet aan de bovengenoemde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. Practisch zal van het stemmen bij vol macht meer gebruik worden gemaakt bij Raadsverkiezingen voor de gemeente, dan bij Staten- en Kamerverkiezingen, omdat men bij deze laatste verkiezingen ook el ders kan stemmen. De kiezer kan bij dc verkiezingen voor de Tweede Kamer der Stat en-Generaal en der Pfov. Staten in plaats van in de ge meente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming deelnemen. Bij <le verkiezing voor de Prov. Staten moet die andere gemeente gelegen zijn in dezelfde provincie. De kiezer, die in een andere gemeente wil stemmen, deelt uiterlijk 14 dagen voor den stemmingsdag in persoon ter secreta rie van ..een" gemeente mede, in welke ge meente hij aan de stemming wil deelnemen „SANCTUS AUGUSTINUS". „De Missie-gedachte, een organische gedachte". Op uïtnoodigng van de R. K. Studenten- verceniging „Sanctus Augustinus" alhier, hield gisteravond dc Zeereerw. Pater Con- stantinus O. Min. C., een voordracht over bovengenoemd onderwerp. In de inleiding tot zijn voordracht zegt de eerw. spreker, dat men de Roomsche* Missiegedachte kort, volledig en klaar niet beter kan typeeren dan door te zeggen, dat zij is de spontane, psychologische levens uiting van een machtig organisme tot- gods dienstige eening van allen. Door de spontane levensuiting is de Mis siegedachte dus een actie, die losgeslagen wordt door 't wezen en innerlijkste leven der religie zelf; een dadenstroom, die wordt voortgestuwd door de harte klopping van den godsdienst, zóó, dat missieactie een even essentieel bestanddeel der religie zijn moet, als Jt bestaan zelf van den gods dienst. Het tweede bestanddeel der Missiege dachte is, dat deze spontane levensuiting voortkomt uit een machtig organisme. Zij moet dus wortelen in een organische idee, en wel een sociaal ethisch godsdienstige en een bovennaiuurlijk-psvgisch idee. De eerste vormt den natuurlijken, de tweede den bovehn at uurlijken grondslag der mis- s!egedachte. De eérste is do psychologische zijde ran het missievraagstuk, de tweede de mystieke, C'hristooentrische zijde, opge bouwd op de psychologische. Deze gedachten nader uilwerkend zegt spr., dat de missiegedachte ten doel moet hebben de ethisch-godsdienstice vorming van het individu to een zedelijk organis me op de grondslagen der rationeele psy chologie: geen eenzrdigc ver-stands- of wilscultuur, geen spiritualisme, geen zin- nencultus, maar de organische, harmoni sche ontwikkeling van den mcnsch in ethisch-godsdiensticre richting met volle ontplooiing van licftrfanis- en zielekrach- ten, doch zóó, dat de ziel leiding geeft, die zelve weer, als ze luistert, de stemme Gods hoort in het bewustzijn der onver anderlijke zedenwet. Vanzelf volgt hieruit de collectief psycho logische zijde. De natuurlijke zijde immers van het missievraagstuk culmineert in de omvorming tot volkomen menseh. Hieruit volgt reeds, dat er noch klasse- of rassen- bevoorrechting of r a-s s en n i vel Ie er in g op het programma staat, maar dat de loutere titel van het mensch-zijn aandrijft tot de daden drang van het hoogste heroïsme. De sociaa^ethisch-srodsdierstige band kan echter niet gelegd worden, tenzij de Missiegedachte nog een ander e'ement in- sluit, een psvgisch-bovennatuurlijk, den Christus mysticus. Dat is eigenlijk het machtig organisme in zijn volle beteekenis hier raken we den slagader der missie- gedachte Spr. gaat hier verder op in door erop te wijzen, dat het collectief psycholo gisch menschelijker wiize onbereikbaar is zonder een bovennaturlijk idealisme, bui ten den mer.sch liggend en toch weer zoo diep levend in den menseh. Spr. wijdt hierna meer in het bijzonder aandacht aan dc organische gedachte, die de Missieactie omsluit, in verband waar mede zijn eerw. nader de volgende punten bespreekt lo. De Missiegedachte in haar natuur lijke zijde moet organisch zijn. steunend op rationeele en collectieve psychologie. 2o. De Missiegedachte in haar bovenna tuurlijke zijde moet organisch zijn, steu nend op den Christus mysticus, centrifu gaal en centripetaal. Ten aanzien van het eerste punt merkt sur. op, hoe bij de niet-katholieke gods diensten in de missiegedachte ontbreekt een noodzakelijk element voor de ratio neele of voor de collectieve psychologie. Daardoor komt men tot rassen-nivelleering of godsdienstniveleering, hetgeen spr. na der uiteenzet. Wat het tweede punt betreft, zegt spr., dat het Christus-mysterie het diepste, in nigste wezenelcment der Roomsche Missie- siegcdachte de levensuiting is van de Kerk als levend mystiek lichaam van Christus; ja, dat Missie-actie het mystieke Christus- leven is. Omdat deze missiedrajig centrifugaal voortkomt van het organ :sme, den mystie ken Christus, moet ook wezen en doel der missiedaad organisch zijn en centripetaal leiden tot den vollen uitgroei van den Christus mysticus of de uitbreiding van het Godsrijk op aarde: „Eén schaapstal en één herder". Omdat het Christusleven in den menseh ligt buiten de idee staat", „politiek", „na tie" of „ras", volgt daaruit, dat de missie- idee politieke, rassen-, volkeren- of eeuwen- grenzen intact laat, ja deze adelt door den bovennatuurlijken opbouw der genade, zoo dat de ééne Kerk, de ééne mystieke Chris tus, haar heiligen vindt in alle Dolitieko rijken, bij alle rassen en natiën, volgt daar uit, dat er hier geen nivelleering van wol ken aard ook bestaat. Spr. komt hierna tot de volgende conclu sies: lb. Missie-actie is dus de levensuiting van het bovennatuurlijk organisme, den Christus mysticus, waaruit als vanzelf dan ook weer volgt het eenige missierecht der Kerk, omdat zij alleen de Christus mysti cus is, de noodzakelijke missieplicht der Kerk, omdat de missie-actie het kenmerk is van haar Christusleven en de brandende stuwkracht, omdat do missie-actie de spon tane levensuiting is van een dadendrang, dien de Goddelijke wereld-missionaris in en door haar alleen pousseert. 2o. Missie-actie centrifugaal van 't orga nisme, den Christus mysticus, voortko mend, is een Christo-centrisch, centripe taal op Christus mysticus gericht, m.aw. het mystieke organisme, vanwaar de mis siestuwkracht als Godskracht uitgaat, heeft ook dalzelfde mystieke organisme ten doel 3o. Missie-actie gaat dus over de gren zen, volkeren en tijden heen. Spr. komt hierna tot eenige practische conclusies en zegt, dat er voor allen dus be staat missieplicht, allereerst voor don cle rus. maar daarnaast ook voor den leek, in verband waarmede spr. tenslotte tot zijn gehoor van studenten richt, om hen erop te wijzen, hoe zij van de leeken in de eer ste plaats van dien missieplicht blijk moe ten geven. De praeses van „Sanctus Augustinus" dankte met eenige hartelijke woorden den zeereerw. spreker voor zijn even interes- sant als voortreffelijk betoog. De 36ste dïës-viering van de R. K. Stu- denitenvereeniging „Sanctus Augustinus" zal plaats hebben op Maandag 13 Mei a.s. HET STADHUISVRAAGSTUK. „Bouwtechniek" (onder redactie van ar chitect L. Zwiers) opent met een beschou wing over het- vraagstuk van het Stadhuis te Leiden. Behoort het oude stadhuis weer te wor den opgebouwd? Behoort een geheel nieuw stadhuis te worden gebouwd? „Het oude stadhuis werd als bouwwerk vrij algemeen als een kunstwerk van den eersten rang beschouwd. Het bevatte bo vendien groote schatten aan interieur- kunstwerken, welke mede onherroepelijk verloren zijn, maar ongetwijfeld een zeer integreerend deel uitmaakten van zijn in wendige schoonheid. Na den brand is reeds nu gebleken, dat er zoo goed als niets meer over is van het kunstwerk, noch van zijn interne, kunstschatten. Er staat nog slechts een poover gevelfragment, dat echter door het vuur ernstig heeft geleden en dus bij wederopbouw grondig gerestaureerd zal dienen tc worden, zóó grondig, dat men het origineele kunstwerk er niet meer uit zal kunnen herkennen. Het wederopbouwen van het stadhuis complex zal, indien het met eenige mate van volkomenheid al mogelijk mocht zijn, enorm veel tijd cn geld eischen. Bestaan er inderdaad voldoende gegevens om het stadhuis te kunnen doen herrijzen? Deze vraag moet o.i. ontkennend worden beantwoord. De gegevens op prentén en foto's voor komende en die meestal voldoende zijn (naar men beweert) om restauraties van hist, gebouwen tot stand te brengen, zul len blijken ten eenenmale onvoldoende te zijn om een geheel gebouwen-complex, als hier het geval 'is, te reconstrueeren. Maar gesteld al, dat men voldoende gegevens bezat, waar is dan de bouwmeester te vinden, die dit werk onzer voorvaderen zoodanig kan aanvoelen, dat hij het ont brekende deel dat, wat noodzakelijk zonder reehtstreeksche gegevens erbij „ge fantaseerd" moét worden om 'n behoorlijk geheel terf krijgen met eenige kans op historische juistheid (althans wat de vorm geving betreft) zal kunnen ontwerpen? Een dergelijk bouwmeester kan in onzen tijd niet bestaan. De leerschool der mo derne architectuur-idee, der nieuwe mate rialen en werkmethoden, der moderne ge- bruikseischen aan eon stadhuis te stellen, enz. enz., beletten dit. De knapste bouw kunsthistoricus zal hier ongetwijfeld falen en de stad Leiden zou een stadhuis krijgen, dat zeker niet aan de eischen van dezen tijd zou voldoen, ware het alleen maar uit gebruiksoogpimt. ■Bovendien, al mocht zoo'n wonder- mensch, zoo'n oer-kunstenaar, zich aanmel den en zou men hem aan 't werk zetten, het resultaat zou zijn'n slechte imitatie van een fraai kunstwerk. En hiermede heeft men het oude stad huis niet terug! Het imitatie-werk zal er slechts zeer oppervlakkig op lijken, doch het zal spoe dig .duidelijk worden, dat het geen visch en geen vleesch is. 'n Waardeloos gebouw, waarschijnlijk met groote pretentie, doch in de verste verte geen kunstwerk. Kunstwerken zijn nooit te vervangen door imitaties hoewel het aan pogingen, om de goê-gemeente dat wijs te maken niet onbreekt. In de gegeven omstandigheden moet men komen tot de conclusie, dat het weder opbouwen van het oude stadhuis in elk opzicht een mislukking zal worden. Het is ongetwijfeld een reddeloos geval. Indien dit door de overheden, die hier de lakens hebben uit te deelen, ten volle kan worden beseft, zal men besluiten moe ten tot den bouw van een geheel nieuw stadhuis. Dit zal uiteraard een modern gebouw worden, zoowel wat de uit- als de inwen dige architectuur betreft. Het zal aan de meest moderne eischen van outillage kun nen voldoen. Het zal het combineeren en distribueeren, het concentreeren en ver eenvoudigen van het uitgebreid en inge wikkeld gemeentelijk bestuursapparaat naar den tegenwoordigen eisch (en de te verwachten eischen in de naaste toekomst) volkomen mogelijk maken. Hoogstwaar schijnlijk zal op den dienst flink bezuinigd kunnen worden. Bovendien bestaat de gelegenheid om, indien dit na rijpe studie doeltreffender wordt bevonden, het nieuwe stadhuis op een ander terrein in het centrum der stad te plaatsen, want ongetwijfeld zal de Agenda LEIDEN. Woensdag De Hanze, In den Vergulden Turk. 8.30 uur. Woensdag. R. K. Volksbond. Bondsge bouw, 8 uur. Maandag. Jaarvergadering ARKA, Graan beurs, S uur. Do avond-, nacht- en Zon dagdienst dei apotheken wordt van Maandag 18 to! en met Zondag 24 Maart waargeno. men door de apotheken van de heeren: G. H. Blanken, Hooge.voerd 171, tele! 502 en.D. J. v. Drie sum, Mare 76 telet 406. INGEZONDEN MEDEDEELING. f 4.75 Kamgaren Matroze/pakjes, Sportmodel in nieiAste Eng1 stoffen. L Y- f5.: Ook in de bete/e kwaliifitenjirengen wij eene uitgebreide follectie. 6253 vraag rijzen, of het oude stadhuis op het meest gunstige punt der stad was gelegen. Men zal in ieder geval volkomen vrijheid hebben om te doen wat noodig, nuttig en goed is en ten slotte: men zal verkrij gen een nieuw bouwwerk, gebouwd in den glorierijken tijd van den opbloei der bouw- kunst, een bouwwerk, dat eveneens een triumf voor Leiden zal zijn, ja, een bouw. werk, dat eveneens een kunstwerk van den eersten rang zal kunnen zijn, volkomen passend in het kader van dezen tijd." St. Josephs-G ezel len-Vereeni ging. Een Kolping s-a vond. De Studie- en Debatingclub „St. Petrus Canisius" organiseert a.s. Donderdagavond een lezing met lichtbeelden over Adolf Kolp ng, den Gezellen vader. Al de leden van de vereeniging zijn daarbij welkom het bestuur van bovengenoemde onderafd. vertrouwt, dat velen aan deze uitnoodiging gevolg zullen geven. Inleider is Senior Brouwer en het a-anvangsuur is half negen. De Sichem-collectie Vanwege het Rijksmuseum van Oudhe den is de collectie Oudheden, afkomstig van de opgravingen uit Sichem, thans tij delijk naar Den Haag overgebracht ten einde daar overeenkomstig den wensch van het Sichem-comité, gedurende eenige we ken tentoongesteld te worden in een der zalen van het Museum Scheurleer, Carne- gielaan 12 Ai later Nevt Waa over< Vt derd D- Mij. vaar Handelsregister K. v. K. Wijziging. 2013. Onderlinge Verzekering tegen Brandschade. Ter Aar, Wjjk A. 26, Uittr. gew. Lid: C. W. van der Hoorn, te Ter Aar. N. Best. L.: C. de Boer, te Ter Aar. Wijziging. 2323. J. Jongeneel, Koudekerk, Hoogewaard B. 40, timmerman. Uittr. E.i J. Jongeneel, te Koudekerk, d.d. 1 Jaa 1929. Wijz. handelsn. thans: W. J. Jon geneel. N. E.: W. J. Jongeneel, te Koude kerk. In de examen-commissie m.o. wis- natuurkunde en 1. o. wiskunde, die o.m. hier ter stede examens zal afnemen, zijn benoemd tot leden dr. J. C. Ivluyver, dr. W. van der Woude, dr. F. A. H. Schreine- makers, dr. W. H. Keesom, hoogleeraren en dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniv siteit alhier, en de heer G. A. Jansen, leeraar aan de christelijke H. B. S. In de sub-commissie K. IV zijn noemd tot lid en ondervoorzitter: dr. J. M. Janse en tot leden dr. P. N. van Kam pen en dr. B. G. Escher, allen hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. MUZIEK. Mij. tot Bev. der Toonkunst Wageuaar-uitvoerin g. De afdeeling Leiden van de Mij. tot Bev. der Toonkunst, geeft morgenavond als extra concert een Wagenaar-uitvoering. Een Wagenaaravond van Toonkunst is altijd een genotvolle avond, en het doet iemand weer eens goed, buiten zijne slommeringen te treden, en geheel op to gaan, in de fijne geest van Wagenaar's geniale muziale satiriek. De „Ode aan de Vriendschap", met de inleiding „De hand des tijds", breed en ern stig opgezet, even verder het pathos van; „et gevlochten wiegjen" het realistische der „geen zuigpomp werkt gelijk de tijd", volgd door het geestdriftige koor: „Maai vriendschap boven tijd verheven", met de orkestrale pianopartij en nog het indruk wekkend slot, met eerst de walsallure, ein digend in den strengen psalmtoon. Allerfijnste kostelijke humor, maar en passant technisch een uiterst moeilijk werk dat slechts door zeer geroutineerde koren kan gezongen worden. De „Schipbreuk" is een muzikale illus tratie met aan de hand van de tekst, wan neer deze er aanleiding toe geeft, inge werkte fragmenten, van populaire melo dieën. De muziek sluit zich op hoogst verdien stelijke wijze nauw aan, aan de geestighe den en den origineelen onzin van ,De Schoolmeester", om straks weer meer paro distisch te zijn, zooals o.a. de parodie op de ouderwetsche Italiaansche aria. of in het stormkoor op de wijze, waarop 3e 4e rangs theaters de naturalistische effeo- tcu plachten weer te geven, en het lief lijke eind met zijn „schablonenhafte" fu ga's. Joh. Wagenaar is voortdurend fijn ge bleven en iedere banaliteit is hem verre, en het is een waar genot een avond onder het gehoor te zijn van zijne hooge muzika liteit en zijn fijnen tintelenden humor. bouv De I Al Bras wing sche H den v. d „Sin D, zuil welk derii de l afde stu

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2