WOENSDAG 20 MAART 1929 DE ÜTRECHTSCHE DOCUMENTEN De Socialistische interpellaties in de Belgische Kamer BUITENLAND 20ste Jaargang No. 6133 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.C0 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nnmmers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mededeelingen wordt bot dubbele van het tarief berekend. r. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on ver buur, koop cn verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Propaganda. Iedere Christen moet zijn beginselen pro- pageeren. I Natuurlijk op verstandige wijze. Nooit te onpas waarbij dient opge merkt, dat velen schijnen te meenen, dat propaganda door de daad altijd te onpas is. Propaganda kunnen en moeten wij voeren door het gebed, het voorbeeld en de daad. De propaganda door de daad moet zich uitstrekken over verschillend terrein, de directe geloofsverdediging en de Katho lieke sociale, politieke en cultureele belan gen. Natuurlijk zullen niet allen hetzelfde kunnen doen en tot hetzelfde quantita- tief en qualitatief geroepen en verplicht zijn; dat hangt af van aard en aanleg, ont wikkeling en maatschappelijke positie. Yoor het voeren van propaganda, die zich beweegt op het terrein der directe ge loofsverdediging (onder Katholieken zelf) is door Mgr. Aengenent ingesteld het insti tuut van het Leekenapostolaat (voor stadsparochies en grootere buitenpa rochies). Voor de propaganda op ander terrein heeft de Bisschop verordend de oprichting, in grootere plaatsen, van een algemeene K. K. propagandaclub, voor welke clubs Z. D. H. ook een reglement heeft ont worpen. In dit reglement is in art. 2 het doel van de club omschreven en in art. 3 wor den de middelen aangegeven, om dat doel tc bereiken: Art. 2: Zij stelt zich ten doel, om door georganiseerde propaganda de katholieke za'ak te dienen op sociaal, politiek en cul tureel terrein. Zij begeeft zich niet op ter rein van het Leekenapostolaat, hetwelk tot taak heeft: het bijstaan der Geestelijk heid in haar werkzaamheden voor de ziel zorg buiten de kerk. Art. 3De middelen tot dit doel zijn o.m. a. het voeren van sociale propaganda in overleg met de betreffende organisaties; b. het voeren van politieke en verkie zingspropaganda in overleg met het be stuur der R. K. Kiesvereeniging; c. het steunen der R. K. Pers, het ver spreiden van goede R. K. lectuur; d. andere wettige middelen, welke met het doel overeenstemmen. Gevolg gevend aan den wensch van den Bisschop en óók inziende, hoezeer de vervulling van dien wensch speciaal voor Katholiek Leiden nuttig en noodig is! heeft zich ook te Leiden, onder aanmoedi gende goedkeuring van den hoogeerw. heer Deken, een voorloopig comité gevormd, ter voorbereiding van de oprichting van zulk 'n algemeene R. K. propagandaclub. En wij kunnen mededeelen, dat reeds besloten is, om op Maandag 8 April een vergadering tc houden, waarop worden uitgenoodigd alle Katholieken (mannen en vrouwen) boven de 18 jaar. En waarop worden verwacht de, laten we hopen, zeer velen, die, al is 't ook maar eenige, daadwerkelijke belangstelling willen toonen voor de Katho lieke propaganda, teneinde zóó de Katho lieke zaak te dienen op sociaal, politiek en cultureel terrein. Deze propagandaclub, die, zooals boven vermeld, haar werkzaamheden zal kunnen uitstrekken op politiek, sociaal en cultureel terrein zij zal den eerst- komenden tijd (tot en met 3 Juli a.s.zoo als van zelf spreekt, zich onmiddellijk en geheel en al moeten geven aan de voor de Katholieke zaak zoo dringend vereischte politieke propaganda. Wij wenschen de oprichtingsvergadering op 8 April een buitengewoon succes in t waarachtig en dringend belang van Ka tholiek Leiden. Als wij stilzitten, dan zullen wij verlie zen; dan zal er schade worden geleden aari de Katholieke zaak. De liefde voor de Katholieke beginselen moet ons dringen tot de propaganda. EEN VERKLARING VAN MINISTER JASPAR HET REQUISITOIR VAN MATH1EU. Voor de interpellatie van de sociaal democratische Kamerleden Mathieu en Soudan over de Utrechtsche documenten en de sanctiemaatregelen welke naar aan leiding daarvan door de regeering werden en zullen worden getroffen, was gistermid dag meer dan gewone belangstelling. Mathieu die het vuur opende van dit debat, dat 4 1/2 uur zou duren, stelde voor op, dat iedere maal wanneer op de Utrechtsche documentenzaak wordt gezin speeld, de socialisten evenals de andere par tijen steeds een onderscheid maakten tus- schen de twee aspecten van deze kwestie: de buitenlandsche en de binnenlandsche. Voor wat de buitenlandsche betreft, zeide hij, hebben wij er aan gehouden door de tusschenkomst van Vandervelde en de goedkeuring door ons de verklaringen van de regeering te bewijzen, dat omtrent de eerlijkheid en de zuiverheid der handelin gen van de regeering in deze zaak niet do minste verdenking bij ons bestaat en wij er stellig van overtuigd zijn, dat België zich aan geen oneerlijke daden heeft schuldig gemaakt. Anders is het gesteld met de vraag: hoe kwy men de documenten tot stand 1 Dit is van bïnnenlandschen aard en dus wel degelijk onze zaak. De regeering zegt sanc tie-maatregelen toe en heeft ook tot hervor mingen besloten, maar dit neemt niet weg, dat de vraag blijft bestaanin welke mate heeft de militaire veiligheidsdienst de hand gehad in de samenstelling van de valsche Utrechtsche documenten Het komt er op aan te weten of de verleende medewer king van passieven of van actieven aard was. Op 25 Februari werd het valsche docu ment gepubliceerd, op 26 Febr. volgde de verklaring van de regeering. Minister Hijmans legde deze verklaring af, welke instemming vond bij de heele Kamer. Van Cauwelaert wierp het denk beeld op te Den Haag aan te dringen op de opening van een gerechtelijk onderzoek in Nederland, dat samen met het onder zoek in België zou worden gevoerd. De militaire veiligheidsdienst, wetend wie de valsche documenten had gefabriceerd, bleef het stilzwijgen bewaren en wendde zich zelfs niet eens tot de regeering. Op 1 Maart besluit de regeering een klacht in te dienen bij het parket De militaire veilig heidsdienst blijft zwijgen. Frank wordt ge arresteerd en nog houdt het stilzwijgen aan, tien dagen lang. Terwijl de regeering alles in het werk stelt om licht in de zaak te brengen, laat de miltaire veiligheids dienst ook maar alles gebeuren. Wat hoop te hij dan wel 1 Dat de regeering haar front nooit zou erkennen 1 Maar in dit go- val worden de bedreven fouten nog erger door toevoeging van schijnheiligheid en dissimulatie. Of was de militaire veilig heidsdienst mischien van oordeel, dat hij geen uitleg verschuldigd was aan de civiele elementen? Ik verzoek de regeering ons mede te deelen hoe het komt, dat zij zich niet tot den generalen staf heeft gewend en hoe het komt dat de generale staf vervolgens geen inlichtingen heeft gevraagd aan den miltairen veiligheidsdienst. De generale staf beweert, dat de lezing van het stuk voldoende was om de valschheid er van te bewijzen, maar de staf heeft niet nagegaan hoe het kwam dat een dergelijk stuk kon worden gepubliceerd. Er is in deze zaak heel wat, dat ik Diet begrijp. Men heeft mij verzekerd, dat kolonel Dutoit, chef van den militairen veiligheidsdienst,'n man van eer is. Maar de militaire veiligheid kende sedert jaren het bestaan van een Duit- schen spionnagedienst te Mühlhcim, maar heeft daarvan niets medegedeeld aan den minister van buitenlandsche zaken. Heeft de minister van buitenlandsche zaken daar wel iets van gehoord? (Minister Hijmans schudt ontkennend het hoofd). Mathieu: Dus deelt het departement van landsverdediging aan het departement van buitenlandsche zaken niets mede van de gebeurtenissen en feiten, die bet uit Duitschland verneemt? Waarom heeft de militaire veiligheid, dit is dus het departe ment van landsverdediging, het bestaan van den Duitschen spionnagedienst te Mühlheim verzwegen Was dat soms zon der belang? Maar waarom dan geld uit geven hem te bekampen, en hem spionnen af te nemen? Mathieu besluit zijn- rede met den wensch dat de reorganisatie van den vei ligheidsdienst iets meer zal zijn dan het overgaan van den militairen veiligheids dienst naar het departement van Justitie. België, zegt hij, moet desnoods het eer ste land zijn om het voorbeeld te geven van volledige eerlijkheid in de militaire be trekkingen. Pirrard constateert, dat de publieke opi nie niets begrepen heeft van de invrijheid- steling van Frank Heine en van het weer zinwekkend samengaan van de beambten van den Duitschen spionnagedienst en den militairen veiligheidsdienst. DE REGEERINGSVERKLARING. Een andere Waalsche sociaal-democraat Hubin had het nog verder over hetzelfde onderwerp, waarna de minister-president J a sp a r uit naam der regeering verklaar de dat haar houding in deze kwestie abso luut zuiver was. De minister zette uiteen hoe de regeering er toe kwam het parket te verzoeken een onderzoek in te stellen. Ongetwijfeld, zegt hij, heeft het parket den minister van J\istitie op de hoogte ge houden en aan de regeering gevraagd wel ke haar instructie* -raren. Doch dit was zeer natuurlijk, adngVzien het onderzoek plaats had op het verzoek van do regee ring zelf. Het parket heeft echter in alle onafhankelijkheid gehandeld. Dit is zeer belangrijk, daar men in het buitenland trots onze protesten nog steeds blijft twij felen. Frank Heine heeft niet het voornemen gehad het land schade te berokkenen. Pirrard (spottend): Hij heeft ongetwij feld uit vaderlandsliefde gehandeld. Eenige uitroepen van den communist Van Overstraeten, onder meer: „Uw ma gistratuur is rot", lokten 'n heftig incident uit tusschen hem en den voorzitter van do Kamer en minister Jaspar. Jaspar, voortgaande, betoogde, dat de goede trouw der regeering niet in twijfel kan worden getrokken. Was zij het niet, die het openen van een onderzoek vroeg? Het gaat ook niet op te beweren, dat Frank Heine beschermd werd door do hooge magistraten. Pirrard: Men was bang voor zijn onthullingen. Jaspar: Het is valsch te beweren, dat dit iudividil beschermd werd en op bevel van het uitvoerend gezag in vrij heid werd gesteld (Tumult). Zekere ambtenaren van den militairen veiligheidsdienst kenden het valsche stuk. Zij hebben toegelaten, dat Frank er zich van bediende. Aldus hebben zij ongetwij feld een fout bedreven. Toen ons dit be kend werd, hebben wij toch het gerechte lijk onderzoek aangevraagd, ten einde het volle licht in deze zaak te laten schijnen. Het is aan onze houding te danken, dat wij er in geslaagd zijn te weten wat er gebeurd was en dat wij dan ook de daarbij behoorende maatregelen hebben kunnen overwegen. Ons treft geen enkel verwijt. De chef van den veiligheidsdienst is ge schorst geworden. Het zou evenwel een verkeerd iets zijn geen contra-spionnage- dienst meer te houden, waar alle andere landen een dergelijken dienst hebben. In Nederland is deze dienst trouwens veel belangrijker dan bij ons. Het besluit t r Jasparis rede was, dat de vrecu. .^onpolitiek moest worden verscherpt zonder het asylrecht in gevaar te brengen. Een enkel idee, zeide hij onder het applaus der meerderheids partijen, heeft ons bij deze zaak geleid, nL het gevoel der waardigheid en nationale souvereiniteit. Ik kan U verzekeren, dat de regeering haar plicht ten volle heeft gedaan". De socialistische leider V andervelde verklaarde vervolgens het met Jaspar op vele punten eens te zijn. De regee ring heeft eerlijk gehandeld door het ge recht een onderzoek te laten instellen, dat leidde tot de arrestatie van Frank, maar er is vervolgens geen recht gedaan. Het parket heeft zonder het besluit van de Kamer van inbeschuldigingstelling af te wachten, Frank weer in vrijheid gesteld. Door dit besluit is de publieke opinie ten zeerste ontstemd, vooral waar het steunde op het feit, da*, de falsaris gehandeld had in afspraak met zekere ambtenaren van den veiligheidsdienst. Vandervelde stelde vervolgens de vraag of het waar was, dat Frank van het twee de bureau een maandelijksche vergoeding van 800 francs kreeg, wat door Jaspar en de Broquoville echter beslist werd tegen gesproken. Huysmans: Kreeg hij niet 5000 francs ineens? Op deze vraag kwam geen antwoord van de regeeringsbanken, evenmin als er een antwoord kwam op een tweede vraag van Vandervelde, betreffende het feit, dat Frank zich met medeweten van het tweede bureau naar Keulen zou heb ben begeven, om er zich in verbinding te stellen met den Duitschen spion Hauser. De Vlaamsche Nationale afgevaardigde Herman Vos, na Vanderveldo aan hot woord komend, zeide dat hier niet gespro ken dient te worden van de vervalsching van Utrecht, maar wel van de verval sching van Brussel. Deze vervalsching is immers hier gebeurd zeide hij en de re geering zal toegeven, dat haar ambtenaren er de hand in hadden. Het prooedé dat hier is gebruikt komt neer op een eer- loozo schurkenstreek en do medeplichti gen waren ambtenaren van den Belgi schen staat. Na het aandeel besproken te hebben, dat Ward Hermans in deze affaire heeft gehad, vervolgde Vos: Twee vragen kunnen hier nu worden ge steld: ofwel waren de documenten echt of waren zij valsch. Indien zij echt zijn, dan moesten, zooals Vandervelde het reeds vroeger zeide, de leden der regeering, die zich tot dergelijke geheime tractaten leen den, worden vervolgd. Zijn de documenten valsch, dan houden wij het met Leon Blum, dat ook de publicatie van deze documenten gewenschi was en in ieder geval veel minder gevaarlijk dan de stille circulatie van dergelijke stukken. Indien wij kennis hadden gekregen van de Utrechtsche documenten dan zouden wij ze in de Kamer ter sprake hebben ge bracht. Waarom had nu de, publicatie in Nederland plaats? Het document kon niet worden verkregen zonder geld en zooals U weet hebben de Vlaamsoh Nationalisten dit niet veel. Een politieke fout was het van Ward Hermaus geen niededeeling te doen aan den leider van de Vlaamsch Na tionale partij omtrent de documenten, waarover hij beschikte. Een andere vraag is nog, waarom keert Ward Hermans niet terug? Hierop kan worden geantwoord, dat wij geen ver trouwen hebben in het procédé, dat door het Belgische gerecht wordt gebruikt te gen Vlaamsche politieke veroordeelen en beklaagden. Spr. herinnert hierbij aan het geval van Dr. de Beucklaore, die 10 dagen voor de verkiezing van 1921 werd gearresteerd, 9 maandenlang in voorarrest bleef om ten slotte door den Krijgsraad van Brabant te worden vrijgesproken. EEN MOTIE. Vervolgens werd een motie ingediend door de sociaal-democraten Vandervelde, Fisscher en Huysmans, luidende als volgt: De Kamer, acte nemend van de ver klaring van do regeering en van haar be sluit de noodige sanctiemaatregelen te treffen, gaat over tot de agenda. De communist Jacquemotte lokt nog eenige incidenten uit en beweerde on der meer, dat alle leden der regeering de personen, die schuld hebben aan het val sche document, kennen, waarop Jaspar uitriep: Neen, tienmaal neen! Dit is al les onjuist. Nog andere vragen werden aan den minister gesteld betreffende de geldelijke vergoeding die Frank Heine van het twee de bureau van den militairen veiligheids dienst zou hebben ontvangen. Hierop kwam echter geen antwoord van de regee ringsbanken. Het besluit van Jacquemotte was: Frank Heine was een beambte van den Belgische militairen veiligheidsdienst, die het valsche stuk heeft gefabriceerd. Een laatste woord werd nog gezegd door Huysmans, die gedeeltelijk zijn te Amsterdam en tc Antwerpen gehouden rede herhaalde en onder meer toegaf, dat de rede van het Kamerlid Vos zijn opinie ten opziohte van Ward Hermans heeft bewezen, ten minste zeide hij, indien de regeering over geen andere gegevens be treffende Ward Hermans beschikt Van de regeeringsbanken kwam hierop geen antwoord. Een tegenmotie werd nog ingediend door den liberalen oud-minister Neujean en den katholieken minister van staat Vandervijvere. Deze motie luidde: De Kamer, acte nemend van de verkla ringen van de regeering,, gaat over tot de agenda. Hierover zal heden (Woensdag) worden gestemd. Omstreeks kwart voor zeven kon de ver gadering worden opgeheven. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De „Schuttevaer" 400 mijl ten Westen van de Canarische eilanden opgepikt. (Te legrammen). Socialistische interpellatie in de Belgi sche Kamer over de Utrechtsche publica tie van de vervalsche documenten. Het congregatie-debat in de Fransche Kamer. BINNENLAND. Candidaatstelling Tweede Kamer R. K. Staatspartij. (3de blad). De Paus en de oud-zouaven. (3de blad). De bemaling van den Haarlemmermeer polder. (3do blad). DUITSCHLAND Graaf Stolberg—Wernigerode vermoord Z i^n zoon gearresteerd. De politic te Licgnitz (Silezië) deelt me de, dat te Jannowitz (district Schönau) Eberhard Graaf zu StolbergWernigerode gistermorgen in zijn kasteol vermoord is gevonden. Uit het door de autoriteiten terstond in gestelde onderzoek is gebleken, dnt geen enkele deur op het slot was opengebrokon en dat ook alle vensters van binnen geslo ten waren. Inbrekers hebben dus klaar blijkelijk niet do hand in het spel gehad. Daar nergens het minsto spoor van inbre kers kon worden waargenomen, ligt het voor de hand dat de moordenaar van den graaf onder diens eigen dak vertoefde. Do kogel is op een afstand van drio tot vier meter afgeschoten. De graaf moet op slag dood zijn geweest. Het jachtgeweer werd later op den trap van de hal teruggevonden. De leden van het personocl verklaarden door het schot uit den slaap te zijn gewekt en terstond toegesneld te zijn. Op de bin nenplaats van het slot vonden zij den oud sten zoon van den graaf klaarblijkelijk be wusteloos op den grond liggen. Hij vertelde, nadat hij weder was bijgekomen, dat zich inbrekers op het slot bevonden. Het slot werd terstond nauwkeurig doorzocht, zon der dat er iets verdachts werd ontdekt. De oudste zoon van den graaf is vervol gens zelf door den commissaris van politie gehoord. Hij vertelde, dat hij toen hij hot schot hoorde vallen, terstond naar do ka mer van zijn vader liep. Op dit oogenblilc verlieten twee mannen het vertrok; één hunner gaf hem een slag in het gelaat, waardoor hij verdoofd werd. Hij slaagde er in de binnenplaats te bereiken, waar hij be wusteloos neerviel. Een beschrijving van dc twee onbekenden kon hij niet geven. In den loop van den avond zou de jonge graaf opnieuw worden verhoord. Nader wordt nog medegedeeld, dat na afloop van het verhoor graaf Christian Friedrich in hechtenis is genomen. Hij ia opgesloten in het huis van bewaring te Hirschbcrg. FRANKRIJK. CONGREGATIE-DEBAT IN DE KAMER. De radicaal-socialisten tegen elke motie van vertrouwen. Tardieu voorkomt een historisch dispuut. Het algemeene debat over de negen wets ontwerpen, waarin aan eenige missie-con- giegatics het recht wordt gegeven, leden in Frankrijk aan te werven en op te leiden, is gisteren in de Kamer aangevangen. Men had verwacht, dat met het oog op dc beido discussies, welko reeds hebben plaats ge had, zoowel het onderworp als de opposi- tio daartegen een natuurlijken dood zouden ziju gestorven. Dit bleek echter niet het geval te zijn. In weerwil van de beide over winningen, door Poincaró behaald, werden de mérites van do kwestie nauwkeuriger dan ooit nagegaan cn do linkerzijde toondo zich geenszins beroid, zich tot een zuiver formeel debat to beperken. Des voormiddags hadden de radicaal-so cialisten een bijeenkomst gehouden, waar in zij besloten tegen elke motie van vertrou wen te zullen stemmen en hun steun te ge ven aan een amendement, dat den lcoftijd, waarop nieuwe aspirant-missionarissen kun nen worden aangeworven, tot 18 jaar zou verhoogen. Het debat werd geopend door Paul-Bou- cour en voortgezet door den rapporteur Marcel Héraud. Het dreigde op een gegeven oogenblik te ontaarden in een historische controverse, waaraan ook Briand deelnam, over de bedoelingen van Combos en Wal- deck-Rousscau met hun leekenwetten van 1901. Deze nutteloozc gedachtenwisseling werd ccl ter onderbroken door Tardieu, die er op wees, dat het de taak van de Kamer

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1