SPORT INGEZONDEN MEDEDEELING. De Utrechtsche publicaties en de Nederlandsche Journalisten-Kring Hefc bestuur van den Nederlandschen Jcurnalisten-Kring heeft zich in zijn ver gadering van j.L Zaterdag als volgt uitge sproken Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten-Kring, in zijn.vergadering van 16 Maart 1929 opnieuw de gebeurtenissen besprekend, die zijn voorgevallen in ver band met de Utrechtsche publicaties: vooropstellend, dat zijn ingrijpen in deze ernstige aangelegenheid niet alleen wordt gerechtvaardigd door aard en karakter der vereeniging, maar ook steunt op de dui delijke bepaling der Kring-statuten, die den Kring in het algemeen en het bestuur in het bijzonder den plicht opleggen te wa ken voor „gezonde toestanden" in de Ne derlandsche pers en toe te zien, dat de rwaardigheid van het beroep" niet wordt aangetast, welke taak de Kring gedurende de 45 jaren van zijn bestaan onafgebroken heeft vervuld, constateert: le. dat het lid van den Kring dr. P. H. Hitter Jr., hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, zich wel bereid heeft verklaard medewerking te verleenen tot oen regeeringsonderzoelc inzake den aard der door hem gepubliceerde stukken, doch niet tot een onderzoek door andere „be voegde personen", welk verschil van be- teekenis is, aangezien de Nederlandsche Begcering, die verklaard heeft dat er, na de officieele tegenspraken van Londen, Brussel en Parijs, voor haar geen aanlei ding bestaat, verdere stappen te doen, zeer moeilijk uit eigen beweging een onderzoek kan laten instellen; 2e. dat dr. Bitter, met een terzake geens zins dienend beroep op het persgeheim, heeft afgewezen een onderzoek naar het belangrijke onderscheid tusschen de eerste en de tweede publicatie, bij welk punt zijn journalistieke verantwoordelijkheid ten nauwste is betrokken; spreekt als zijn meening uit, dat dit be roep ten aanzien van dit ernstige punt dus niet kan worden aanvaard, als reden om elk onderzoek, hetzij door het Kringbestuur hetzij door eenige met medewerking van dr. Bitter gekozen bevoegde personen af te wijzen betreurt in hooge mate, dat dr. Bitter zijnerzijds niet tot het gevraagde onderzoek heeft medegewerkt; verklaart, tenzij nieuwe gebeurtenissen daarin verandering brengen, thans geen aanleiding te vinden, verder op deze aan gelegenheid in te gaan, doch voornemens te zijn, de principieele vragen, waartoe het gebeurde aanleiding geeft, te zijner tijd nader in den Kring aan de orde te stellen. Onze zoutindustrie. Boekelo betaalt een millioon per jaar aan accijns. In een rede voor de afdeeling Den Haag van de Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat deelde de heer G. de Haas, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Zoutin dustrie te Boekelo, een en ander mee over de zoutwinning in het algemeen en over zijn bedrijf in het bijzonder. In Nederland is 2300 H.A. grond zout houdend. Daar zit volgens schatting van deskundigen 2000 millioen ton zout in, een hoeveelheid die voldoende is om gedurende 30 jaar aan de geheele wereldconsumptie te voldoen, of 30.000 jaar achtereen Neder land van zout. te voorzien. De jaarlijksche wereldproductie van zout bedraagt 25 millioen ton. Te Boekelo wordt het zout gemiddeld op een diepte van 200 meter gevonden en betaalt men per jaar ruim een millioen gulden aan accijns 3 per 100 K.G.). Behalve de zoutindustrie te Boekelo zijn er nog zeven ziederijen in Nederland; Dr. van Aalst. B entetrekker! De heer dr. O. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche H<andel-Maatschappij, is onllangs in het nieuwe kantoorgebouw der vennootschap aan de Vijzelstraat te Am sterdam gevallen en heeft zich daarbij min of meer ernstig aan een der beenen bezeerd Nu is, vertelt het Volk"., de Hand el- Maatschappij een verzekeringsplichtig be drijf in den zin der Ongevallenwet. En haar 'hoogste dienaar staat dus evenzeer in de registers van de Bijksverzekeringsbank als verzekerde ingeschreven. Het ongeval werd correct in den vorm aangegeven. De eon- troleerende arts kwam op bezoek en de heer Van Aalst kreeg zijn uitkeering. Zij werd bepaald op het wettelijk maximum, zijnde 70 procent van 8, dus 5.60 per werkdag. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Het motorongeluk te Dorst. Omtrent dit ernstig ongeval meldt het „Dagblad v. N.-Br." nog, dat in den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer half één, de heer J. van Gooi te Dorst uit zijn café een geweldigen slag hoorde. Hij ging naar buiten, doch zag niets, waarna hij zich ter ruste begaf. Maandagmorgen om half zes werd hij echter door een voerman gewekt met de mededeeling, dat een goede honderd me ter van zijn woning twee lijken langs den weg lagen. Hij ging onmiddelijk daarheen en zag achter een boom twee lijken van jonge mannen liggen, benevens een geheel in elkaar gedrukten Indian motor. Uit de situatie ter plaatse bleek, dat de motor uit de richting Breda is komen rijden. Het was aan de sporen tc zien, dat de motor uit den rechterbocht is geslagen, langs de woning van den heer van Mook is gereden en zoo met een groote snelheid tegen een boom is gebotst. De slag is zóó hevig geweest, dat de nummerplaat van den motor in den boom is gedrongen. De motorbestuurder was geheel ver wrongen tusschen den motor. De ongeluk kige moet vermoedelijk op slag gedood zijn. De duopassagier lag daarentegen geheel uitgestrekt met zijn handen krampachtig in een heg geklemd. 1 Uit de houding, waarin hij gevonden is, zou men mogen opmaken, dat hij nog eeni ge oogenblikken geleefd heeft. Door een auto overreden en gedood. Zondag is aan den spooroverweg aan de Molenhei te Uden het 6-jarig zoontje van J. Butten door een auto overreden en ge dood. Vrouw bij Bergen door de tram overreden. Op de spoorbaan tusschen Bergen aan Zee en Bergen werd, naar de „Tel." meldt, gisteren hefc verminkte lijk gevonden van een ongeveer vijftigjarige vrouw, die ver moedelijk door do tram, die 4.10 uit Bergen aan Zee vertrekt, is aangereden. Het lijk is nog niet herkend, omdat het gezicht vreeselijk verminkt was. De vrouw was van middelbare grootte, gekleed in een bruine jurk, met zwart pluche mantel, zwart hoed je. Het lijk is te Bergen-Binnen naar de ziekenbarakken vervoerd. Door het ijs gezakt en verdronken. Gisterenmiddag is een omstreeks 14-jari- ge knaap te Amsterdam het slachtoffer ge worden van een noodlottige onvoorzichtig heid. De jongen waagde zich met een vriendje op een groot stuk ijs in het Loo- zingskanaal, dat tegen den wal lag. Er was natuurlijk geen sprake van, dat het brooze ijs bestand was tegen het gewicht der beide jongens en ze zakten er dan dook dadelijk doorheen. Een hunner kon door omstanders op het droge worden gebracht. Toen men den ander ophaalde, bleken de levensgeesten reeds geweken. Door gas bedwelmd. Gisteravond liet de 13-jarige H. Z. te Botterdam het haar onduleeien in 'n zaak aan den Hjllevliet aldaar. Tijdens deze be werking is zij door gas bedwelmd geraakt. Zij is in het ziekenhuis aan dén Coolsingel ter verpleging opgenomen. Ernstige val. De 19-jarige J. H., is van de aerae ver dieping gevallen van een in aanbouw zijud huis iu de Huybergsohe straat te Bergen op Zoom. Zwaar gewond werd de jonge man opgenomen en naar het Gasthuis vervoerd. Zijn fcoesta-nd is zorgelijk. BRANDEN. Brandje in een bioscoop. Zondagavond omstreeks kwart vóór ze ven is brand ontdekt in het Luxor-theater te Dordrecht. De politie heeft onmiddellijk de brandweer gealarmeerd. Er bleek brand te zijn in de cabine, waar de film van het laatste gedeelte van de middagvoorstelling werd afgedraaid. De filmoperateur, die met een helper in de cabine was, vermoedde, dat het apparaat een oogenblik geweigerd heeft, waardoor de film vlam heeft gevat. Het brandende stuk film vloog over den operateur heen; de film zelf bleef door draaien, waardoor ook de trommel in brand geraakte. De operateur en zijn knecht kon den het in de cabine niet uithouden en moesten alles in den steek laten. De cabine is geheel uitgebrand. Verder is alleen wat waterschade in de benedenzaal aangericht. Het publiek heeft van het brandje niets gemerkt. Een der directeuren verzocht aan dc aanwezigen de zaal te verlaten, waaraan in alle kalmte is voldaan. Buiten pas ver nam men, dat er brand was. De avondvoorstelling kon niet doorgaan, en ook vandaag is de bioscoop gesloten. Bosch- en heidebranden. Te Heemskerk heeft Zondagmiddag een boschbrand gewoed. Ruim 1 H.A.* bosch, toebehoorende aan de familie Bevers van Marquette en gelegen aan den Noorder en Molenweg, is verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Amersfoort is Zondagmorgen langs de spoorlijn van de rangeerterreinen ach ter de Palmstraat brand ontstaan in droge struiken en hei. De b-andweer moest er aan te pas komen, omdat de palissadee ring van dwarsliggers ook ging branden en niet, zooals de hei, met zand te blusschen was. Met ongeveer 250 Meter slang op de waterleiding werd men na twee uur het vuur meester. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat een kleine jongen met vuur had ge speeld. Zondagmiddag is een, waarschijnlijk door jongens aangestoken, heidebrand ont staan aan de Zuidzijde van de spoorlijn EdeArnhem in de Sijsselt bij Ede. Met hulp van militairen en burgers kon de brand tusschen het talud van de spoorlijn en een brand singel beperkt worden. Lijk herkend. Men meldt uit Culemborg: Uit op het alhier aangedreven lijk gevonden papieren van den in de vorige week uit de Lek op- gevischten drenkeling kon de politie vast: stollen, dat de verongelukte was een zeke re A. K., oud 66 jaar, gehuwd en afkom stig uit Santiago. Hij had zijn in Neder land wonende familieleden bezocht. Inbraak in een kerk. In de B. K. kerk van O. L. Vrouw visi tatie te Budel is ingebroken. Twee offer blokken bij het Mariabeeld en dat van de H. Theresia zijn geopend. Eerstgenoemde bus zit in het Maria-altaar, waaruit de die ven een zijpaneel hebben gebroken. Men veronderstelt dat een nogal groot bedrag ontvreemd is. Hier en daar lag nog klein geld verspreid. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten insluiten. Met een auto er vandoor. Zondagavond was de familie B., van den Binnenweg naar den Grooten Schouwburg te Rotterdam gegaan. De auto, een Amil- car, liet men in de Aerfc van Nesstraat on beheerd staan. Na afloop bleek de wagen verdwenen te zijn. Men deed aangifte bij de politie en deze slaagde er in, den wa gen 's nachts nog op het Hofplein op te sporen. Er zaten drie mannen in, een chauffeur, een kantoorbediende en een kellner, die alle drie onder den invloed van drank waren, en die vertelden, om 9 uur des avonds den auto te hebben zien staan en toen niet aan de verleiding weerstand te hebben kunnen bieden, er een tochtje mee te gaan maken. Van de Aerfc van" Nes- straat was men eerst naar Ivatendrecht ge reden en van daar had men een uitstapje naar Den Haag gemaakt. Men was weer op den terugweg naar de Aert van Nes straat, maar de motor weigerde den dienst. De wagen zag er nogal gehavend uit. Do voorruit en een lochtruit waren gebroken en een spatbord was gedeukt. De mannen zijn opgesloten. Ergerlijke dierenverwaarlozing. In het dorp Spanbroek heeft zich bij den alleen wonenden landbouwer P. een ernstig geval van dierenvenvaarloozing voorge daan, meldt de „Tel.". Deze man, die in den loop der jaren aan lager wal is geraakt, staat in zijn omge ving bekend als een zonderk'ng. Hij ver waarloost niet alleen in hooge mate de verzorging van eigen lichaam, maar ook d:e van zijn veestapel, tot voor kort be staande uit een paar koeienen een vijftal honden. De voedering dezer dieren geschiedde zeer onregelmatig, zoo zelfs, dat vorige week een der koeten van honger stierf. De man heeft nu één koe over: niet veel meer dan een wrak. Dafc ook de hon den vrijwel zijn uitgehongerd, behoeft na tuurlijk geen betoog. Momenteel heeft de politie deze zaak in handen. Er zal met medewerking van een veearts als deskundige, proces-verbaal wor den opgemaakt. De man is door den burgemeester nog voor de keuze gesteld, in een tehuis voor ouden van dagen of in de gevangenis te worden ondergebracht, doch hij schijnt het laatste te prefereeren. Per vlet van Oostmahorn naar Schiermonnikoog. In verband met de voedselscliaarschte, die op Schiermonnikoog nijpend begint te worden, is gistermorgen de ijsvlet van Oostmahorn onder leiding van den kapi tein van de postboot,. Onnes naar het eiland uitgevaren. De tocht was voorspoe dig en weldra waren de mannen op het eiland. Zij konden de gelukkige bevolking verrassen met eenige zakken meel en zout, zoodat de hakkers weer konden gaan bak ken. Terwijl men gistermiddag te Oostma horn uitzag naar de Öerugkeerende ijsvlet, werd op de Waddenzee Z.O.-waarts van het Brakzand een rookpluim waargenomen van een motorboot, die in het ijs was vastge raakt. Daarop is de „Tnsólinde" uitgevaren om assistentie te verleenen. Eenige uren later werd de ,Autje Torrna", schipper Böersma, te Oostmahorn binnengebracht. Later zag men nog een tweede pluim, wel ke afkomstig bleek van de ,Lauwerszee", schipper Du-bblinga, welke eveneens- in het ijs was vastgeraakt. Beide schepen waren van Schiermonnikoog vertrokken om te trachten den vasten wal te bereiken om levensmiddelen te halen, doch slaagden er nier in wegens den zwaren ijsgang en in vallende eb d:en te bereiken. Vooral is er op Schiermonnikoog gebrek aan aardap pelen, suiker en meel. De bemanning van dc ijsvlet was door de „Antje Tonina" aan boord genomen en arriveerde alzoo te Oostmahorn. De beide beurtschepen zijn thans druk bezig met het laden van alleiv lei artikelen welke van Dokkum worden aangevoerd. Heden hoopt men naar het eiland te vertrekken, tenzij de mist die gisteravond, nadat het zomersche zonnetje was gezonken, is gevallen, dit plan weer verijdelt. Slachten van niet=gekeurd vee. De gemeenteveldwachter te Benschop betrapte Zaterdag W. J. S. en G. H. S., va der en zoon, exploitanten van de gemeen teslachtplaats aldaar, op heeterdaad bij het slachten van niet-gekeurde pasgeboren kolveren. Een ontboden veearts constateer de dat één der kalveren reeds gestorven was, alvorens het geslacht werd. In den kelder waarin dit bedrijf uitgeoefend werd, stond alles voor het inzouten gereed. Veel liefhebbers. Voor de vacante betrekking van agent van politie te Delft hebben zich ruim 400 sollicitanten aangemeld. De Delftsche agent, die ontslag nam, is uit meer dan 100 sollicitanten benoemd tot veldwachter aan De Lier. Een 101-jarige. Mej. Wed. H. v. d. Land te KoUumer- zwaag wordt Donderdag 101 jaar. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE OVERSTROOMING IN AMERIKA. Bewoners van Elba gered. Staat van beleg afgekondigd. Van de 2000 slachtoffers der overstroo ming in het vluchtelingenkamp te Elba zijn de meesten naar het hoog gelegen Troy in veiligheid gebracht, terwijl de overbüjvenden uit Elba en Geneva van voedsel zijn voorzien. In de omgeving van Geneva staat het water nog steeds 12 voet hoog, hoewel het peil gedurende den nacht 8 voet is gedaald. Voor zoover bekend is slechts een persoon te Geneva overleden. Uit Garland is het dringende verzoek ontvangen voor de toezending van typhus- serum, waaraan door den gezondheids dienst direct is voldaan. De gouverneur overweegt aan het geheele land een oproep te doen voor het bijeenbrengen van gelden voor het Boode Kruis en de 15.000 dakloo- zen. De toestand langs de M'ssissippi is niet verontrustend, hoewel de rivier boven het z.g. overstroomingspeil staat. Ken tucky is de eenige stad aan de rivier, die op het oogenblik ernstige overlast onder vindt. De mil'taire commandant heeft inmid dels in de districten El'ba en Geneva den staat van beleg afgekondigd, ten einde plundering te voorkomen. Het totaal aantal dooden in de staten Georgia, Alabama en Florida bedraagt 17. Hoogwater in den Donau. 2000 menschen moeten hunne woningen verlaten. Uit Pressburg wordt gemeld: De ijsschotsen en ijseilanden, die Zater dag op den Donau losgeraakt waren, stu wen zich tot een steeds gevaarlijker ijsdam op, waardoor het water stijgt. Nog in den nacht werd met behulp van militairen en politie begonnen met de ontruiming van het bedreigde gebied. Schijnwerpers verlichtten den geheelen nacht de ijs massa's. Zondag is de evacueering voort gezet, waarbij dramatisch tooneelen zich afspeelden. Ongeveer 2000 personen moes ten hunne woningen verlaten. Zijn hoog- sten stand bereikte de Donau Maandag om 9 uur 's morgens, toen het water 5.85 boven den normalen stand gestegen was. Vliegtuigen doen verkenningsvluchten bo ven het overstroomde gebied. Met Hon garije is een overeenkomst gemaakt, waar bij bepaald is, dafc de vliegtuigen 5 K.M.' landinwaarts mogen vliegen, om ook daar hulp te kunnen bieden. Groote overstroomingen in den Kaukasus. Naar uit Moskou gemeld wordt is-de ri vier Kura. in den Kaukasus buiten haar oevers getreden, waardoor groote gebieden overstroomd zijn. Zes dorpen staan ouder water. Troepen zijn derwaarts gezonden tot het verleenen van hulp. DYNAMIET0NTPL0FFING IN DE VER. STATEN. Twintig huizen verwoest te Clairton. Twee families onder de puinhoopen. Te Clairton zijn gistermorgen 20 huizen door( een hevige dynamiet-ontploffing ver woest en in brand geraakt. Medegedeeld wordt, dafc twee families onder de puin hoopen bedolven zijn. Verder wordt ge meld. dat men een zestal mannen direct na de ontploffing, welke in de nabijhe'd van een bank plaats had. in een auto ïieeft zien springen en met groote vaart heeft zien wegrijden. Twee dooden bij motorongeluk. Zondag reed een 20-jarig motorrijder, die van Bredeney naar Buettenscheid ging, tusschen Alfredusbad en Flora tegen een in andere richting rijdenden tramwagen aan. Hij werd doodelijk gewond. Ook de duorijdster bekwam levensgevaarlijke ver wondingen. Zij is op weg naar het zieken huis aan deze verwondingen overleden. Volgens hefc voorloopig onderzoek ligt- de schuld bij den motorrijder. De oorzaak was, dafc hij achter een rijdende tram omreed en dezte op de plaats des onheils wilde pas- seeren. Op hetzelfde oogenblik ltwa-m een tram uit de tegenovergestelde richting waar hij tegen botste. 23 gewonden bij een botsing van autobussen. In de nabijheid van Sunderland zijn door den dichten mist twee autobussen met elkaar in botsing geraakt. 23 per sonen zijn gewond, waarvan 12 zwaar. Auto in volle vaart tegen een etalage. Volgens een bericht in de ,Montag" is •Zaterdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd in de nabijheid van de Kottbuser- brug, bij het warenhuis van Tietz te Ber lijn. Een taxi, welks chauffeur blijkbaar de macht over zijn wagen verloren had, rende in volle vaart het trottoir op. Verscheidene personen, die de verlichte etalages van het warenhuis stonden te kijken werden tegen den grond geworpen. De taxi reed door de vensterruit heen en kwam eerst tot staan aan den anderen kant van de etalage. Een vrouw werd ernstig gewond en moest naar hefc ziekenhuis worden ge bracht. Haar dochter en nog twee personen werden licht gewond. Ongeluk in een walsfabriek. In een walsfabriek der Witfckowitzer ijzerfabrieken in Moravisch Ostrau (Tsje- cho-Slowakije), weiden Zaterdag bij het gieten een meesterkneoht en drie arbeiders door de vloeibare slaalmassa getroffen en ernstig gewond. Twee der arbeiders zijn intusschen aan hun verwondingen overle den, terwijl de derde op sterven ligt. Een vierde arbeider is nog tijdig op zij gespron gen, zoodat hij er met lichte verwondingen afkwam. Jong meisje door wolven verscheurd.! In de Karpathen heerscht nog steejl^ een strenge winter, die op velschillen wijze nog steeds slachtoffers eischt. Z« werd in een dorp een jong meisje dot wolven vervallen overvallen en verscheur e Het meisje was naar een beek gegaan o P daar het ijs open te hakken en wat wasc goed uit te spoelen. Plotseling bemerk; zij uit hefc nabije woud drie wolven op hat S' toekomen. Het meisje zette het onmidds a' lijk op een loopen, doch kon de huig niet meer bereiken. Dicht bij het een huis werd zij door de wolven ingehaal Een ervan greep haar en beet haar j keel door. De dieren hebben de ongeluj kige letterlijk in stukken gescheurd e J opgevreten, nog voor zij door de toesnc lende dorpsbewoners konden worden vei dreven. Brand in een Engelsche kofenmijn. Acht arbeiders omgekomen. Uit Halesorfcen (Worcestershire) wórj gemeld, dat in een kolenmijn bij Óoombi wood een mijnbrand is uitgebroken. Acl b( mijnwerkers, die in de mijn aan het wet waren, zagen zich den terugtocht door d vlammen versperd. Toen eindelijk reddingsexpeditie in de mijn kon doo dringen, waren zij reeds omgekomen. De griep te Skoetari. B e e d s 1000 slachtoffers. Naar het te Belgrado verschijnende blai „Politika" uit Podgoritza verneemt heerscht te Skoetari een boosaa griepepidemie, welke reeds meer dan 10Ö slachtoffers heeft gemaakt. Overwogen Wordt, de grens te sluiten be Afschuwelijke misdaad in Frankrijk. Bij het onderzoek naar de oorzaken vai den brand in de hoeve van den land bouwer M. Theophile Yuarchex heeft di politie te verkoolde lijken ontdekt vat Yuarchex, die 72 jaar oud was en dien zoon van 42 jaar. Vastgesteld is, da de schoonzoon van den landbouwer, Ar mand Guinefc genaamd, zijn schoonvadei en zwager j.l. Zaterdag met een hooivorl heeft afgemaakt en dat hij, om zijn mis daad te verbergen, de hoeve in brand ha< gestoken. Guinet heeft bekend. Leider eener dievenbende op ziekenbezoek, De leider van een dievenbende, dit Zondag in het ziekenhuis van Praga, eer voorstad van Warschau, zijn zieke»vriendit bezocht, ontdekte onder de bezoekers zijn doodsvijand, den leider van een andere dievenbende, met twee van zijn kameraden. Hij schoot twee van de mannen neer, de derde kon ontvluchten, waarna de moor denaar zich rustig liet arresteeren. De Katholieke Afrikaansche Unie. In Lourdes, in Zuïd-Afrika werd dezei dagen voor de eerste maal een algeheel) vergadering gehouden van de O. A. U. d( Katholieke Afrikaansche Unie. 150 deelnemers uit de voornaamste la gen des lands bleven zes dagen in verga dering bijeen om te beraadslagen over df sociale verheffing van het zwarte ras. Df vergaderingen werden geleid door Dr. P. Huss SouLer en Hanisch van de Pa ten van Marian hill. In de Katholieke Unie zijn alle katholieke vereenigingen der in- boorlingen ondergebracht. Zoo zal er van de katholieke gedachte een groot-ere stuw kracht uitgaan. De zwarte is niefc langer de knecht van de blanken, zooals ten tijde van de Boe- ren. Zij denben en studeeren en in Europa kijken ze alles af. Wanneer het zwarte ras in opstand zou komen tegen de blanken zou de krachtsverhouding reeds in het deel der blanken zijn. Van Moscou uit wordt er een groot! aet'e gevoerd in Zuid-Afrika en reeds hee! veel inboorlingen verlangen naar de Bols jewistische vrijheid. Er staan 7 millioen inboorlingen tegenover anderhalf millioen blanken! De katholieke courant voor de inboor lingen heeft reeds haar benam'ng veran derd. Vroeger droeg zij tot opschrift In- zindaba Zabanta, en thans noemt men haar „Une Afrika". BELGIë—NEDERLAND. Het uitstellen van den wedstrijd. De „Msb." schrijft: Hefc besluit van den Belgischen Voetbal bond om den voor a.s. Zondag vasfcgeste d den wedstrijd België—Nederland ui stellen in verband met „omstandighede van politieken aard", werd Zondag door di journalisten bij den wedstrijd tegen Zwilr seriand levendig becommentarieerd. Alffl meen was men van oordeel dat het besfcuf van den Belgischen Voetbalbond op las! van hooger hand moet gehandeld hebben waardoor aan deze geregelde voetbalont moetingen ten onrechte een scherper cent wordt bijgelegd dan ze verdienen zelfs willen dragen. Met onze Nederlandsche mentaliteit strookt deze maatregel allerminst. Wo looven niet dat iemand in Holland den voetballer of supporter uit een ander land ook maar 'n oogenblik scheel zou aankijken omdat enkele heeren op politiek gebied enkele wellicht onheusche woorden elkaar gewisseld hebben. Neen, daar is ons Hollandsche volk,xen zeker tijdens voetbalwedstrijd, waarlijk te nuchter voor. Dat het bij de groote massa der Beige- anders zou zijn, denken we niet. Wel men nen we dat men door dergelijke besluiten en bekendmakingen juist cleri geest provo ceert, die de verstandhouding tusschen voetballers en wat daarmee annex is, z°c kunnen vertroebelen. he

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8