STADSNIEUWS KERKNIEUWS RECHTZAKEN tweede blad de leidsche courant ZATERDAG 16 MAART 1929 PROF. WALTHER SCHÜCKING De vooruitgang van het recht tot voorko ming van oorlog door uitbreiding van de rechtsbescherming. Prof. dr. Walther Schücking, uit Kiel, lid van het Permanente Scheidsgerecht te den Haag, heeft gisteravond in de Leid- sche universiteit op uitnoodiging van de Leidsche Vereeniging voor Wetenschappe lijke Voordrachten, het Legatnm Visseria- num en de Studenten-Vereeniging voor den Volkenbond voor een talrijk gehoor ge sproken over den vooruitgang van het recht tot voorkoming van oorlog door uit breiding van de rechtsbescherming. Vergeleken met den stand van het vol kenrecht in 1914 brengt, aldus ving spre ker aan, de stichting van den Volkenbond - geheel afgezien van zijn beteekenis als georganiseerde arbeidsgemeenschap der Staten ten opzichte van het recht tot voorkoming van oorlog zeker een ongehoor- len vooruitgang. Niettemin voorziet, zooals >ekend, do instelling nog de mogelijkheid ran talrijke geoorloofde afzonderlijke oor ogen. Wat is nu, zoo vraagt spr.. sedert n het recht tot voorkoming van oorlog be- eikt geworden en wat moet nog geschie- len, om crpTzijde den vrede te behouden ;n anderzijds den vooruitgang van recht- aatigheid in het volkenrecht aan de over- vinning te helpen? Hoe weinig de ontwapeningscommissie tp haar eigen gebied ook heeft gepraes- eerd heeft zij toch minstens do verdien de, het probleem van den waarborg op len voorgrond te hebben geschoven en laarmede ook voor een verdere uitbreiding Ier internationale rechtsbescherming den peg te hebben gebaand. De eerste poging ot wegneming van den ontbrekenden raarborg en om aldus de voorwaarden voor !cn ontwapening te scheppen, namelijk iet garantiepact van lord Robert Cecil in 923, beperkte zich weliswaar in wezen laartoe defensieve verbonden onder ze- ;ero statengroepen, voor het geval dat zij rerden aangevallen, te voorzien. Het plai eed schipbreuk, evenals in 1924 het Pro- oool van Genève. Hot rustte op de erken- ïing van den samenhang tusschen ontwa- >enmg en waarborg eenerzijds en beteren litbouw van de rechtsbescherming andor- lijds. Het protocol voorzag een groote uit leiding van de instelling zelf, verbood ederen aanvalsoorlog en vulde, in tegen- Ftclliug met het Keilog-pact. die leemten isn, welke daardoor ontstaan, dat de ste en van den oorlog tot doorvoering van ïunne eisohon afstand doen, echter is niet laarvoor gezorgd, dat ieder geschil tus- chen de staten haar forum vindt. Het poorziet de verplichte arbitrage voor echtsgeschillen en wil de politieke gc- ichillen in een van politiek ontdaan be- Eiechtingsproces voor een scheidsgerecht if voor den Raad evenzoo door een bin- lend e uitspraak uit de wereld helpen. Echter ook in het protocol van Genève zijn log ernstige zwakke punten gebleven. Na lat het mislukt was. de aanneming er van loor te voeren, deed men van verdere be- noeiingon tot herziening van het Pact af stand. De vooruitgang ligt thans in wezen )p het gebied der afzonderlijke verdragen waarvan eenige ook reeds voor het Pro tocol van Genève de bindende afdoening van de gezamenlijke geschillen voorzien ïadden. De verdragen van Locarno verwezenlij- een als een soort van regionaal Protocol van Genève het doel ervan voor Duitsch- and eenerzijds en voor FrankrijkBelgië mderzijds. Ondanks zijn groote juridische zwakhe den brengt het Kellog-P&et een ongeboor- den vooruitgang. Daar het eiken aanvals oorlog tot een m'sdaad stempelt, legt het den oorlogvoerenden staat den bewijslast op, dat hij zich in rechtmatige verdediging bevindt. Met het oog op de geschiedkun dige pogingen der staten, aanvalsoorlogen, iet voorkomen van verdedigingsoorlogen te geven, is het beslist noodzakelijk, een onpartijdige instantie te scheppen, welke vaststelt wie aanvaller en wie verdediger is. Wanneer de staten van den oorlog als middel hunner nationale politiek afstand moeten doen, moet er voor alle geschillen een rechtsgeding met dwang tot verschij ning en met een bindende uitspraak zijn. H:erin schiet het Kellog-pact tekort. Uit den schoot van den Volkenbond zijn nu model-verdragen en de bijzonder ge wichtige „Acte-générale" te voorschijn ge komen, welke deze door het Kellog-pact gebleven leemten willen aanvullen. Het gaat bij de Acte-générale over het ontwerp van een veelzijdig (multilateraal) verdrag, dat voor de rechtsgeschillen regelmatig de bevoegdheid van het Wereld gerechtshof (règlement judiciaire) grondvest en voor politieke ge-schillen na een procedure om de zaak in der minne te regelen (concilia tion) een arbitrage-geding (reglement arbi trale) met bindende uitspraak op het oog beeft. De zwakke punten van deze Acte- générale liggen voor eens en altijd hierin, dat zij niet in haar geheel behoeft te wor den aangenomen, doch ook voor de afzon derlijke wijzen van handelen kan worden aangenomen, eohiter met dien verstande, dat vergaand behoud mogelijk is. Zelfs ech ter als rij door alle staten zou worden aan genomen, kan zij geen bevrediging schon ken. De voornaamste fout ervan is. dat do politieke geschillen, welke aan het règle ment arbitraal onderworpen zijn evenals de rechtsgeschillen naar verdrags- en ge- woonheidsrecht en eerst in de laatste plaats ex sequo et bono moeten worden beoordeeld. Daarmede is echter juist de weg versperd, ©en op verdrag steunend recht dat naar rijn inhoud een onrecht is, m een vreedzaam proces, dat met de rechtvaardigheid overeenstemt, 0111 te vor men. Men mag derhalve niet bij de Acte Géué-xJe blijven staan. Het Volkenrecht m he» teeken van het Kellog-pact, dat den wrlog tot misdrijf stempelt meet normen vaststellen, opdat do politieke geschillen .vreedzaam en beslissend uit de wereld kunnen worden geholpen. Het doel moet derhalve zijn een obligatoire beslechting van allo politieke geschillen op grond van het recht van de natuur der zaak der halve zoo noodig ook over het onbillijke en op den duur niet duldbaar verdrags recht heet tc bereiken. Dit zal wel al leen mogelijk zijn, wanneer men besluit naast het Wereldgerechtshof een perma nent besleohtingsgerecht in het loven te roepen, die als niet-politieke instantie, on afhankelijk van de staten, uit erkende vertrouwensw aardige mannen moet be staan. Voor zulk een rechtzaak-zouden dan ook die geschillen kunnen worden ge bracht, die, hoewel ze als rechtsgeschillen zouden kunnen worden betiteld, toch een overwegend politiek karakter hebben, wan neer namelijk het Wereldgerechtshof tegen de exceptie van een partij in dezen zin zou hebben beslist. Verder mag men er geen genoegen mede nemen, de scheidsrechter lijke oplossing slechts in een buiten de Volkenbondsregeling staande veelzijdige verdragen te voorzien, veeleer moeten deze normen onder al'le omstandigheden in het Pact zelf verwerkt worden. Het Kellog-pact, aldus besloot spr.. zal op den duur slechts kunnen blijven be staan, wanneer het gelukt met het dyua- mischo karakter van alle recht ook in het volkenrechtelijke rechtebeschermingspro- ces rekening te houden door zich niet daar toe te beperken, slechts het bestaande recht te beschermen, dat onder het ge zichtspunt van het richtige recht bezien misschien zwaar onrecht beteekent, doch door er naar te streven, de gerechtigheid in de betrekkmgen der staten de overwin ning te bezorgen. LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. De Jaarvergadering. Gisterenmiddag werd in een der boven zalen van het gebouw aan den Haagweg de algemeeno jaarvergadering der veroeni- ging „De Leidsehe Ambachtsschool" gehou den. De voorzitter dor vereeniging, de heer ir. A. M. Touw, heette in zijn openingswoord alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den heer T. S. Goslinga, wethou der van Sociale Zaken dezer gemeente, ver der vertegenwoordigers van schoolcommis sies on bestuurdcren van onderivijsinrich-' tingen, leden en begunstigers der vereeni ging, ouders en voogden van leerlingen, leeraren,, oud-leerlingen en leerlingen der school. In zijn gebruikelijk overzicht over het af- geloopen schooljaar getuigde spr. met dank baarheid, dat het onderwijs in 1928 geen storingen van eonige beteekenis hoeft on- dervondon, terwijl de gezondheidstoestand van leerlaren en leerlingen zeer bevredi gend is geweest en in het algemeen over den ijver der leerlingen niet te klagen viel. Ook aan belangstelling in het onderwijs heeft het niet ontbroken, getuige het be zoek o.m. van den burgemeester en den wethouder van onderwijs. In de tegenwoor digheid van den heer Goslinga ziet spr. op nieuw het bewijs van de belangstelling van het gemeentebestuur in de Ambachtsschool hetgeen zeer gewaardeerd wordt. Op 1 Januari 1928 bedroeg het aantal leerlingen der school 265, waarvan er 62 einde Maart van genoemd jaar dc school met het einddiploma verlieten. Tot den nieuwen cursus 1928'29 werden 135 leerlingen toegelaten. Deze cursus be gint nu met 305 leerlingen, verdeeld als volgt: 92 voor timmeren, 175 voor metaal bewerking, 8 voor de machinïstenafdeeling, 11 voor meubelmaken en 19 voor schilde ren. Jammer genoeg kunnen niet alle leerlin gen, die een goed toelatingsexamen heb ben gedaan, direct aan de school worden geplaatst, zeer tot teleurstelling van de ouders on voogden, en niet in het minst van de leerlingen zelf. Het bestuur en de direc teur zijn zich zeer wel bewust, dat deze toe stand niet bestendigd mag blijven en het is zeker niet door gebrek aan diligentie van de zijde van het bestuur, dat deze toestand nog bestaat. Om tot eene oplossing in deze to komen, heeft het bestuur besloten met de des*be- treffende autoriteiten overleg te plegen over de aanstelling van twee nieuwe leer aren, een voor electroteehnick en autotech niek en en een voor metaalbewerking. Met de aanstelling van eerstgenoemden leeraar worden twee nieuwe vakken in het leerplan der school opgenomen, waarmede aan een reeds lang geuiten wensch van ouders, voogden en werkgevers zal worden voldaan. Door de aanstelling van deze bei de leeraren kunnen parallelklassen worden gevormd, waardoor het mogelijk wordt een grooter aantal leerlingen dan tot nu toe aan de school te plaatsen. Spr. zegt vervolgens, dat er gegronde hoop bestaat, dat er binnenkort tot aan stelling van genoemde krachten kan wor den overgegaan. Aan de op 7 tot en met 10 gehouden eindexamens hebben 60 leerlingen deelge nomen, die allen zijn geslaagd. Do voorzitter maakt hierna de namen der geslaagden bekend. Timmeren. 18 leerlingen: S. Barkema, W. H. A. Beugelsdijk, S. G. M. van Beijeren Bergen en Henegouwen, F. Bleiji, Th. G. Breuring, A. Gerritsen, H. Heynis, J. J. Huber, H. J. Krijger, J. H. Ligtvoet, D. v. d. Meij, R. de Nobel, A. Reyngoud, H. B. van Wijk, J. W. Zandbergen, J. v. d. Zwam, L. Zwart, F. M. de Zwart. Smeden-bankwerken. 35 leerlingen: L. v. d. Aar, G. Annokkee, J. Annokkee, H. Berg, M. J. F. van Dam, W. Th. van Dijk, P. Flandrijn, B. M. de Groot, J. M. Hurkmans, H. Klein, «J. Koo ien, A. van Latum, A. Lubach, L. Meijer, L. van Nieuwkoop, W. F. J. Oehl, G. C. Philippo, A. Schouten, P. J. Smit, P. v. d. Steen, J. C. Vellekoop, L. G. Verschra- gen, J. H. Voorbij, W. A. J. de Vos, A. F. Vredeveldt, W. S. Brons, L. van Duijn, E. M. Harlan d, L. van Klaveren, E. M. Ko ning, J. A. Nieuw enhuis, K. Robbers, B. J. J. G. Timmers, P. Vergunsfc, B. Wij- benga. Meubelmakers. 4 leerlingen: E. Bootsma, A. C. Klin kenberg, H. Loeb, A. Vreeken. Schilders. 3 leerlingen: W. van Beek, W. Dekker, W. F. Streefland. Na de voorlering der namen wilde spr. nog in het bijzonder herhalen de namen van de leerlingen J. O. Vellekoop, afd. me taalbewerking en A. Vreeken afd. meubel maken, die beiden gedurende hun leertijd de beste rapporten mochten verkrijgen en oen uitnemend eindexamen hebben gedaan, waarmede spr. hen van harte gelukwenscht Als extra geschenk werd hun hiervoor bij hot diploma een vakboek uitgereikt. De voorz. leest vervolgens af de namen dergenen, die met goed gevolg aan de over gangsexamens hebben deelgenomen. Het zijn de volgenden: Timmeren. Bevorderd van de 2e naar do 3e klasse: J. Alphenaar, J. A. Assié, J. M. Borst, H. L. J. van Dillen, J. L. M. Dime, L. H. Erkelenö, H. N. Gijsman, W. Hasselbacht, N. Huber, A. Ph. J. Ingwersen, J. W. dc Jong, J. Jongeleen, M. Lindenbergh, A. G. van Leeuwen, F. v. d. Nat, A. Otgaar, H. T. Pape, P. C. Plooy, B. P. M. Rosdorff, J. J. Scbrama, H. Snip, Th. J. Stol, J. Vallentgoed, A. P. Visser, C. de Vogel, M. O. de Vogel, W. F. Wakka, J. P. Zwa nenburg. Voorwaardelijk: A. vam Hofe, D. Nell. Niet bovorderd 1 leerling. Van de le naar de 2e klasse: H. van Ammers, W. v. d. Bijl, S. Dekker, M. van Duijn, P. J. de Groot, J. H. Hoogeveen, G. Janssen, C. de Jeu, N. J. J. v. d. Ivloij, J. G. Meerburg, A. Moqrkerk, C. H. Par le vliet, W. J. Piket, S. Ramak, J. Regeer, A. van Riet, A. W. K. M. Sneep, P. v. d. Stcrre, J. Stouten, C. v. d. Velden, C. Verloop, H. van Vliet, W. Vooijs, A. van Wil sum. Voorwaardelijk: G. Paulini, J. D. B. Stijger. Niet bovorderd 2 leerlingen. Metaalbewerkers Van de 2e naar de 3e Idasse: A. van Assen, D. J. Binnendijk, A. Blankespoor, N. H. Breedeveld, E. J. Coster, A. Crania. E. A. van Duuren, J. Eigeraan, G. G. J. Fleur, H. den Hoed, A. v. d. Hock, H. .C. Holtz, M. K. Hommes, P. Keereweer, H. H. Keijzer, J. Klein, F. Lindenbergh, K. Kwcstro, B. W. Lammersen, C. v. d. Lelie, F. A. P. Mooy, A. C. J. Mulder, C. J. van Oerlc, A. Riem-Vis, H. A Ruben, H. K. W. Schneider, D. A. Sièrag. P. Smittonaar, A. Spierenburg, S. O. Sülzie, B. H. Tcske, J. P. Teijn, J. M. Verbeek, H. Veylbrief, H. van Weoren, G. Werkhoven, J. Wijling, P. Zwaan. Voorwaardelijk: J. van Dijk, J. C. Hei- dema, J. F. v. d. Kaai.i, R. v. d. Zoeuw. Van de le naar dc 2c klasse: R. Alt, H. W. B. Bakker, M. v. d. Berg, A. P. Blok, J. H. Blote, H. J. do Boer, D. J. Boon, J. Brouwer, J. M. Brusse, J. Ciore, L. van Duuren, H. M. van Dijk, F. v. d. Eerdqn, J. Th. K. Eerkclens, G. J. van Gaaien, S. Haantjes, H. Haantjes, J. W. Hillebrand, Th. J. Hofstra, M. Th. Hooge veen, J. Hoope, P. van Houten, J. Huis man, A. M. van Ingen Schenau, H. G. de Jong, H. A. Jongeneel, G. S. de Knegt, B. Knol, A. Knotsenburg, J. v. d. Kraan, M. J. v. d. Krogt. P. L. Kuijt, L. Labordus, N. Larnan, P. G. Laterveer, A. J. van Leeuwen, H. J. van Leeuwen, H. van Leeuwen, C. N. J. Lemmers, J. J. v. d. Linden, J. J. van Loef, G. K. L, van Mars bergen, J. Melman, J. Mugge, A. P. de Nie, W. D. Oostenbruggen, J. Oudshoorn, F. C. D. Popken, P. C. Prins, J. Rijnsbur- ger, C. Ph, Rozier, H. Schmal, B. G. G. Schneiders, J. Schoenmaker, H. J. Schuur man, J. C. van Sisseren, H. J. Sloos, F. L. J. Soupart, L. M. Speet, I. v. d. Staal, A. Straver, C. D. L. v. d. Togt, W. Val lentgoed, H. D. van Veen, A. Verkuijlen, A. v. d. Visch, B. L. A. do Vrind, A. 0. Vrolijk, P. J. v. d. Waals, J. A. Wakka, J. W. Wassenaar, H. Wassink, G. B. van Wijk, J. Wijling, L. v. d. Wijngaard, M. van Zeijl, Voorwaardelijk: M. G. van Kleef, G. J. Mooten, C. M. Spaan. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Meubelmaken. Van dc 2e naar de 3e klasse: J. C. P. Hoogteijling, F. J. v. d. Moolen, J. W. C. A. Muijs, J. J. Rietbroek. Van de le naar de 2e klasse: A. J. van Gangeleu, J. de Vos, J. v. d. Wak Niet bevorderd 1 leerling. Schilderen. Van de 2e naar de 3e klasse: C. J. Batelaan, P. van Beek, H. van Groeningen, H. J. Ouwerkerk, K. Sloot, W. G. Ziege- laar. Van de le naar de 2e klasse: A. P. van Beek. J. J. de l'Ecluse, J. J. Marcelis, B. W. J. Oorschot, L. O. van Westrienen. Niet bevorderd 2 leerlingen. VAKAVONDSCHOOL. Diploma vakteekenen voor timmerlieden: G. J. Heemskerk, Zoeterwoude; A. de Jong, Katwijk aan Zee; A. Ruigrok, Noord- wijk; M. van Sprang, Noordwijk M. v. d. Werf, Oegstgeest. Diploma hout- en marmerschilderen: J. A. Franken, Leiden; P. Marcelis, Loi- den. Hierna richt de heer Touw zich tot de^ gediplomeerde leerlingen en wijst hij erop,* hoe deze dag van groote beteekenis is voor hun leven, omdat zij thans hun intrede zul len doen in de maatschappij en zij thans voornamelijk op zichzelf zullen zijn aange wezen. Dan zullen zij moeten toonen en in toepassing brengen wat zij op de school geleerd hebben. Spr. zegt te hopen, dat zij dit zoo zullen doen, dat de school er eer mede inlegt en dat men later van htm zal kunnen zeggen, dat de school flinke en bruikbare jongelui beeft afgeleverd. Na een woord van gelukwensch tot de ouders en voogden van de leerlingen, uitte spr. de verwachting, dat hun zorgen in rui me mate beloond mogen worden. Hierna sprak een der leerlingen, de heer H. Loeb, namens allen een woord van dank voor de woorden door den voorzitter tot hen gesproken. Ten volle, aldus spr., zijn we ons bewust, dat wij nu nog geen vol leerde vaklieden zijn, maar dat hier do grondslag is gelegd, waarop wij kunnen gaan bouwen en dat het voorbeeld van di recteur en leeraren ons tot taak stelt, dat gebouw hecht en sterk tc maken. Spr. geeft als bewijs van dank voor de school, bestuur, directeur en leeraren de verzekering, dat zij do school steeds in ecre zullen houden, waarna hij besluit mot een hoera! voor bestuur, directeur on leerkren. Vervolgens sprak dc directeur der school de heer Kuijntjes, die alle jongens van har te gelukwcnschtc met het behaalde einddi ploma. Spr. hoopt dat do uitslag van dc eind-examens voor de goede leerlingen een aansporing moge zijn om op dezelfde ma nier voort te gaan, voor de mindor goeden, want die zijn or ook, een aansporing om meer hun best te doen. Spr. verheugt er zich over, dat vele ouders om plaatsing hunner kinderen op de school verzoeken, terwijl het niet minder verheugend is, dat men in de praclijk steeds meer op prijs gaat stellen de jon gens van de Ambachtsschool bij hen te werk te kunnen stellen. Na een woord van dank aan de leeraren zegt spr. overtuigd te zijn, dat over enkele jaren de kennis der leerlingen van de school zal uitsteken boven dat dergenen, die zulk onderwijs niet hebben genoten. Daarom spoort de dirocteur hen aan het geleerde to onderhouden en aan te vullon waarvoor gelegenheid to over is door het bezoeken der avondschool, terwijl hij en do leeraren steeds bereid zijn voorlichting te geven, wanneer zulks gevraagd wordt. Hierna nam dc directeur weer liet woord tot het doen van enkele mededeeliugen. Dc collectie leermiddelen werd weder verrijkt met oen horizontalen Doutz-gasmotor, aan geboden door de firma den Heeten, alhier. Dc Deutzmotorenfabriek stelde voor het onderwijs beschikbaar ccn comprosserloo- zen Dissclmotor van 7 P.K., zoodat do school thans de beschikking heeft over I Kromhoutmotor, 1 Industriemotor en dc twee bovengenoemde motoren. Door do loerlingen der school werden on der leiding van hunne leeraren wederom excursies gemaakt naar diverse fabrieken en bouwwerken. Botreffondo do speciale avondcursussen doelt spr. mede, dat do avondcursus voor volwassenen zich steeds in een zeer druk bezoek mag verheugen. Een splitsing van de overgroot© klasse is noodzakelijk ge weest. De S leerlingen van den machiuistencur- sus verwierven allen het diploma en werdon allen dadelijk bij de groote stoomvaart maatschappijen geplaatst. Do cursus voor landmachinisten en mo tordrijvers mag zich in toenemenden bloei verheugen. Na dc bestuursveranderingen gememo reerd te hebben, brengt de voorz. een woord van hartelijken dank aan den heer Kuijntjes voor dc uitstekende wijze waarop hij wederom heeft getoond een bekwapju directeur te zijn. Zulks wordt door het be stuur dankbaar erkend. Na een woord van dank ook tot do leeraren en het uitspreken vau den wensch, dat bestuur steeds op bun toewijding voor hun taak zal kunnen blijven rekenen, be sluit spr. met den wensch. dat dc goede verstandhouding steeds bestendigd moge blijven. Nadat namens do ouders der leoi'lingcn do heer Klinkenberg bestuur, directeur en leeraren had dank gebraoht voor al het geen de leerlingen genoten hebben, nam do heer T. S. Goslinga, wethouder der gemeen te, het woord. Spr. deelde mede, dat zijn ambtgenoot van Onderwijs, mr. A. Tepe, verhinderd was tegenwoordig te zijn en hem verzocht had zijn plaats tc willen in nemen. Echter, ook al zou mr. Tepo tegen woordig zijn geweest, dat zou spr. toch ook hebben gekomen, omdat hij als wethoudor van Sociale Zaken belang stelt in het werk der school. In die hoedanigheid (ooh heeft spr. veel te doen met het werkloosheids vraagstuk. Om de oorzaken der werkloosheid op te sporen, is hier verleden jaar evenals in an dere steden een subcommissie uit de econo mische politiek aan het werk geweest en als algemcenc oorzaak kan men wel be schouwen het gebrek aan vakkennis. De resultaten van het onderzoek zijn nog niet gepubliceerd, doch reeds nu mag ge zegd wordon, dat elke poging, elk streven naar vermeerdering van vakkennis moet worden aangegrepou, om verbetering te brongen in dezen toestand, terwijl zoo ruim mogelijk de gelegenheid tot het aankwee- ken van do vakkennis moet worden gege ven. Spreker deed vervolgens dc verrassende mededeeling, dat B. en W. in hun vorige week gehouden vergadering zich bereid hebben verklaard de kosten voor het aan stellen van meerdere leeraren, voorzoover die voor rekening van de gemeente komen, te zullen dragen, omdat hot belang van het onderwijs zulks vraagt. (Applaus). De voorzitter, den heer Goslinga dan kend voor zijn woorden, voegt hieraan nog toe, dat do inspecteurs van het Nijverheids onderwijs eveneens ccn gunstig oordeel in dien zin hebben gegeven, zoodafc verwacht mag worden, dat dc aanstelling van nieu we leeraren en de splitsing van klassen spoedig is tc verwachten. Hierna noodigde spr. allen uit tot een bezoek aan de school en tot bezichtiging van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken, waarbij spr. de bijzondere aandacht vestigde op de hoofdtrap in het gebouw, die met de fraaie leuning, door de leerlingen onder leiding van hun leeraar geheel is vernieuwd en inderdaad een prachtig stuk werk genoemd mag worden. Zevende eeuwfeest van Sint Antonius. Voorbcroïdingon te Padua. Padua bereidt rich voor op het zevende eeuwfeest van Sint Antonius' dood, die in 1931 zal worden herdacht. Een comité is opgericht en een tijd schrift, getiteld „H. Santo", dat den heilige zal beschouwen van godsdienstig, letter kundig en artistiek standpunt. Em.Pastoor F. C. L. Schijns. f In den nacht van Woensdag op Donder dag is tc Eijgolshoven in den ouderdom van 86 jaren ovorlcden, na con kortston dige ziokte, de Zeereerw. heer F. O. L. Sclujns, op den dag dat hij zijn 60-jarig priesterfeest herdacht. Australisch bisdom bouwt in drie jaar voor twaalf millioen. Gedurende de afgcloopen drie jaar bouwde het aartsbisdom Melbourne voor een som van t 12.000.000. Onder dc gobouweu waren een semi narie, een ziekenhuis, een noviciaat voor zusters, oen Carmelietenkloöster, ceu meisjos-wocshuis, kerken en scholen. Dc 9S parochies van heb aartsbisdom richtten binnen 10 jaar allo één nieuwe school op. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. P. P. V.. Noordwijkerhout, overtreding" der Leerplichtwet, f5, 3 d.: 8. J. B.. rich na middernacht bovinden in een koffie huis, f2, 1 d.J. J. S., 's-Gravenhagc, óvortroding v. h. Motor- en Rijwielregl., f 3, 2 d.; J. A. B., zich begeven in een in beweging rijndon trein, f 3. 2 d.M. B., Noordwijk, fietsen zonder licht, f3, 2 d.; P. K., id., met oen auto rijden zonder verlicht nummer en letter en zonder rood achterlicht, 2 x f 1, 2 x 2 d.D. P., Rijns burg, openbare dronkcuschap, f 5, 3 d. C. E., Lisse, mot een auto rijden zonder voorgcschroven spiegel, f5, 3 d.; I. B., zonder noodzaak links van den weg fiet sen, f3, 2 d.; A. v. P., het bevel van een verkeersagent niet opvolgen, f3, 2 d.; N. do V., Zoeterwoude, Met een handwa gen zonder reflector rijden, f3, 2 d.; G. do H., Zwamnicrdam, met een auto rijden zonder vorlicht nummer met letter, f5, 3d.; C. v. d. B., Alphon a. d. Rijn, fietsen zonder licht, f3, 2 d.; H. G. K., Oegstgeest, id., id.; G. P., fietsen zonder bel, f3, 2 d.C. P., fietsen zonder reflec tor, id.; H. V. to L., met een auto rijden door dc Donkersteog, f3, 2 d.: J. E., tc L., fietsen van dc helling iler Vischbrug, f 2, 1 d.; J. W. C., id., id.; C. G. te L., fiet sen door dc Lange P. K. Koorsteeg, id. H. v. d. K., overtreding verord. Leiden op do straat poli tic, ft, 1 d.; P. L. H., Was senaar, id., id.; K. v. Z., te L.. op den openbaren weg muziek maken, f2, I d.; B. H. O., een auto zonder voldoend toe zicht laten staan met werkenden motor, geen straf; P. H., Delft, met een auto rij den over een gesloten weg, f5, 3 d.; A. B., Voorburg, met een auto rijden zonder verlicht nummer mot lettor, ff, 2 d.; F, M., Katwijk, zich tijdens den rit op een hondenkar bevinden en die kar niet voor zien hebben van een drinkbak, 2 x f 2, 2 x 1 d.; D. V., id., een paard geheel los en oubeheerd laven loopon, f3, 2 d.; L. S. vr. J. D., Katwijk, burengerucht ma ken, f 1, 2d.; G. v. D., Katwijk, overtre ding der Warenwet (melkbosl.), I x f 2, 4 x Id:; A. lo F. to L., op een openbaren weg muziek maken, f 1, 1 d.; D. H., met een handwagen rijden zonder licht, f 3, 2 d.; H. H., met con motor rijden zonder licht, f6, 3 d.H. v. d. H., fietsen zonder licht, f3, 2 d.; I. T., id., id.; J. H. W., fietsen zonder bel, id.; J. M. S., fietsen zonder roflector, id.; D. B., id., f 1, 1 d.; A. lc F. te L., op den openbaren weg muziek maken, f 1, 1 d.; A. lo F„ id., id.; J. S., id., id.; J. S., te L., op den open- baron weg liedjes zingen, id.; S. O., met ccn auto rijden zonder nummer met let ter, f 4, 2 d.; ft. O., mot een auto rijden zonder rood achterlicht, id.; G. L. v. G., overtreding van bet RijkswcgenregL, f 2.50, 2 d.; F. W., met ccn auto rijden zonder licht, f5, 3 d. VOOR DEN HAAGSCHEN POLITIERECHTER. De strijd op den weg. Het was een kleine, heel kleine phase uit den strijd tusschcn paaxd en auto, dien dc politierechter mr. Klomp gisteren te bcrechteu kreeg. Op den V eurschen straatwog reed ftt. met zijn groentekarretje. Zijn paard, dat hij al jaren lang had, sukkelde cr in een wandelgangef jc voor. Achlor hem kwam een auto. Dc auu> toeterde om voorbij te komen, maar dc groente- en fruitman bleef, althans volgens de ver klaringen van den vrachtautomouilist koninklijk het midden van den weg hou den. Eindelijk ging hij zooveel op zij, dat dc moderne wegvoroveraar net passé eren kon. En toen deze dat gedaan had, hij reed heel langzaam, zag hij plotseling 8b naast zijn cabine cn direct daarop werd cr een ruit van zijn wagen ingeslagen. Wat voor den expcditeuT aanleiding was een procos-vcrbaal tegen St. tc laten op maken wegens vernieling. Maar het beeld, dat do verdachte van de goheole geschiedenis gaf, luidde wat anders. „Ik kan niet zien dat m'n paard afge beuld wordt", klonk 't van zijn lippen. „Ik heb zelf geen zweep op mijn wagen". Dat was dc iuleiding. „Toen hij mij gepasseerd wa9, zwenkte- n-ie opeens vlak voor me cn raakte m'n paard an de kop. Nou, dat kon Tc niet zien; en er was nog wel plaats voor vier auto's naast elkaar."

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5