20ste Jaargang ZATERDAG 16 MAART 1929 No. 6130 BUITENLAND BINNENLAND De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor, Leiden 19 cent per,week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 centi'per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's. ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd lagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. JELGIE HET GEHEIME MILITAIRE VERDRAG De spionnagedienst. Interpellatie op Dinsdag a.s. Donderdagmiddag heeft do sociaal-de mocratische fractie der Belgische Kamer een vergadering gehouden ter bepaling van haar houding in het debat, dat Dinsdag van de volgende weck zal worden gehou den over de reorganisatie van den Belgi schen inlichtingsdienst in verband met de (Jtrechtsche documentenzaak. Besloten werd, dat Vandervelde in den loop van dit debat het standpunt zijner partij zal uiteenzetten. Vermoedelijk zal hij uiting geven aan de veronderstelling, dat deze zaak ook haar politieke zijde heeft en do nilitaire veiligheidsdienst zich mogelijk wol aan uitdagingspractijkon kan hebben jezondigd met liet doel, een bepaalde rich- ing m do Vlaamsche beweging en dus de Tlaamsch Nationale Partij, die er een politieke uitdrukking van is, te treffen. Dit wordt althans in socialistische parlemen taire kringen algemeen verzekerd. De interpellatie zal behandeld worden als „een binnenlandsche aangelegenheid", al ontveinst men zich te Brussel met, dat ook in het buitenland deze debatten met belangstelling worden tegemoet gezien. Een nieuwe onthulling? In een artikel van een Belgischen mede werker van het weekblad „De Vrijheid" bomt deze passage voor: „Schrijver dezer kan er aan toevoegen, dat ook de Belgische legerstaf, en gene raal Galet in het bijzonder, eveneens be ducht is geweest voor eenzijdige afspra- Dit is gebleken tijdens de Holland- iche legeroefeningen in Liraburg, terwijl in gewijden allicht meer zouden kunnen ver tellen over besprekingen tusschen Neder- land-sche en Belgische officieren." Ma-. A. '3. van Vessem acht het, blijkens een artikel in het „Utr. Dagbl." noodza kelijk, dat omtrent deze Belgische „onthul ling" volledige klaarheid komt en ver trouwt, dat een Kamerlid onverwijld de re geering over dit punt zal int erpelle eren. FRANKRIJK. De sterfte onder het be.vittingsleger. Sancties tegen opper- officieren. De „Populaire" deelt mede, dat het aan tal sterfgevallen in het bezettingsleger van bet Rijnland 348 bedraagt. In verband hiermede schrijft het blad, dut de bezet ting van het Duit sche gebied door Fran- sche troepen 10 jaren na het vredesver drag zonder eenig nut voor de nationale veiligheid en verdediging, 'n onzinnige po litiek is, die een hindernis vormt voor den werkelijken vrede,, dien men bij het tot stand komen van het Kellog-pact zoo heeft toegejuicht. Dat echter de Fransche solda ten door den schuld der militaire autori teiten bevendien bij honderden sterven, m ongehoorde misdaad, waarvoor Pain- levé tegenover het land en tegenover de menschheid verantwoordelijk is. 3 „Petit Parisien" meent te weten, dat Painlevé in den ministerraad zon mede- deelen, welke strafmaatregelen hij ten opzichte van de voor den ongehoorden toe stand onder het Rijnland-bezettingsleger verantwoordelijk bevelhebber denkt te ne men. Gestraft zullen worden twee gene raals, en wel een divisie-commandant en 'n corps-commandant, en verscheidene over sten. Gisteren is de kwestie ter sprake geko men in de Kamer, doch door de reeds door de regeering genomen maatregelen het pnbliceeren der rapporten was de belangstelling van de aangekondigde inter-, peJlatie niet groot meer. De Kamer nam met vrij groote meerderheid een motie vertrouwen in de regeering aan. Socialisten en Priesters. Tegen de bepalingen van het ïn Blzas- Lotharingen geldend concordaat in hebben de soc-'alistische gemeenteraden van Straatsburg en Sainte Mar ie-anxm i n es be sloten. aan de priesters de verplichte uit betalingen niet te doen. De prefect zal zorg dragen, dat de on wettige heslniten niet uitgevoerd worden. SPANJE. TOESTAND IN SPANJE WORDT ERNSTIGER. Studentenonlusten in G#*anada en andere steden. Verscheidene officieren zouden zijn gearresteerd. Volgens van de Fransch-Spaansohe grens ontvangen berichten is de toestand in ^Panje ernstiger geworden. Door de stu denten zijn thans ook onlusten veroorzaakt in Granada, waar de staat van beleg schijnt afgekondigd te zijn. Verscheidene hoofd officieren van de infanterie zouden zijn gedeporteerd in verband met incidenten met de gendarmerie tijdens de onderdruk king der onlusten. Te Madrid, waar de onlusten een ernsti ger karakter hebben aangenomen, is des nachts een portret van Primo de Rivera door studenten in stukken gescheurd. Volgens andere berichten zou de stud en- te nstaking zich ook hebben uitgebreid .bot Salama-nca Se villa en Valladolid. In laatst genoemde plaats moeten hevige botsingen hebben plaats gehad tusschen betoogers en de politie, zoodat het gemeentebestuur de sluiting van de sohouwburgen en bïoc- soooptheatens heeft moeten bevelen. Ook naar het uiterste Noorwesten van het land moet de onrust zijn overgeslagen. Gisteren is de minister van Arbeid bij een inwijdingsplechtigheid te Santiago door Jongelieden lastig gevallen en heeft zijn rede niet kunnen beëindigen. De oensuur voor de provinciale bladen is versterkt. AFGHANISTAN. Voortgezette opmarsch van Aman Oellah. H ij zou op slechts 27 K.M. van Kaboel z ij n. De opmarsch van Ama-n Oellah naar Kaboel vindt nog steeds voortgang; zijn voorhoede zou nog slechts 27 K.M. van de stad verwijderd zijn. Vliegtuigen werpen in Kaboel geschriften neer, waarin de spoe dige inneming door Aman Oellah wordt aangekondigd. De Perzische generale staf heeft Aman Oellah de toezegging gedaan, dat hem wa pens en munitie ter bestrijding der oo stand ©liegen zullen worden geleverd. CHINA. Oorlogsgevaar weer geweken. Mobilisatie door Nanking en "Woehan afgelast. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de oor logsvoorbereidingen in verband met het conflict tusschen de centrale regeering te Nanking en de provinciale regeering te Woehan zijn stopgezet en de toestand weer normaal wordt. MEXICO. DE OPSTANDIGE BEWEGING. Executies te Vera Cruz. Slag bij Torreon reeds aan den gang? Het hoofdkwartier der opstandelingen deelt mede, dat de federale troepen bij Hi- gueras een nederlaag hebben geleden. Hier hebben de rebellen 280 federale soldaten krijgsgevangen gemaakt en een groote hoe veelheid wapenen in beslag genomen. Verder' zouden zij ook bij Artega onder leiding van Generaal Caraveo eenige hon derden mannen regeeringstroepen gevangen genomen hebben. Tijdens botsingen tusschen regeeringstroepen en opstandelingen nabij Caneros zou de oommandant der regeerings troepen, Generaal Torres, gedood zijn. Tusschen Saltillo en Torreon zou de be slissende strijd tusschen de hoofdmacht der federale troepen en der opstandelingen reeds in vollen gang zijn. Vier officieren van de opstandige troe pen onder generaal Aguirre zijn voor dsn krijgsraad te Vera Cruz gebracht en ver volgens gefusilleerd. SI andere opstande lingen werden tot gevangenisstraffen ver oordeeld. Generaal Aguirre zelf verbergt zich in de bergen van Tehuantepec en wacht op een gelegenheid om het land te verlaten. VAN HET VATICAAN Ierland en de H. Stoel. Naar diplomatiek© betrekkingen. De regeering van den Ierschen Vrijstaat overweegt naast de vestiging van een ge zant te Washington hetzelfde te doen in Parijs, Berlijn en bij den H. Stoel. De zaak schijnt echter nog in het stadium van over weging te zijn; een beslissingis nog niet genomen. Moskou zoekt contact met het Vaticaan. Gereserveerde houding van den paus. Naar aanleiding van berichten, volgens welke de Russische regeering het Vaticaan officieus heeft doen mededeelen, dat zij meent, dat er geen moeilijkheden meer in den weg staan aan een hervatting der di plomatieke betrekkingen tusschen het Va ticaan en Moskou, wordt vernomen, dat van Russische zijde inderdaad door tusschen- komst van Russische priesters contact met het Vaticaan is gezocht. Het Vaticaan heeft niet rechtstreeks geantwoord, doch te ver staan gegeven, dat het, alvorens zijn stand punt te bepalen, eerst moet weten, op wel ken grondslag de Russische regeering meent de betrekkingen met het Vaticaan te kun nen hervatten. EERSTE KAMER. Begrootingsarbeid. De openbare vergadering duurde giste ren maar van elf tot- half twee. In dezen tijd is Justitie afgedaan, waarbij verschil lende detail opmerkingen zijn TWEEDE KAMER. De Ziektewet. Het belangrijkste van gisteren is. dat de Kamer het amendement-Snoeck Hen- kemans, strekkende om de bijzondere zie kenkassen weer onder de uitvoerings organen op te nemen, naast do bedrijfs- vereenigingen en do Raden van Arbeid heeft verworpen met 59 tegen 13 stem men. (Vóór de Chr. Hist, en de heeren Duymaer van Twist, Leenstra en Ling- beek. Z. h. st. is aagenomen een amendement van den heer v. Gijn om de loonklassen te doen verdwijnen. KATHOLIEKENDAG felSDOM HAARLEM. 10 Juli te Haarlem. Het hoofdbestuur van de Katholiekenda gen in het Bisdom Haarlem heeft besloten dit jaar een Diocesaneu Katholiekendag te houden en wel te Haarlem op 10 Juli a.s. Het zeer belangrijke onderwerp, dat be handeld zal worden, luidt: „Behoud van het Geloof", terwijl in drie sectievergade ringen dit onderwerp zal worden behan deld naar de volgende indeeling: I. „Behoud van het Geloof in en door het Gezinsleven". Dit onderwerp zal wor den ingeleid door Prof. Mr. P. Aalberse, te 's-Gravenhage. II. „Lectuur". Tot inleiding van dit on derwerp heeft Mr. G. Goseling te Amster dam zich bereid verklaard. III. „De trek naar de stad". Rector J. P. J. Kok te Blner ia-al, zal dit onder werp inleiden. Het onderwerp voor do slotvergadering „Kennis van het Geloof" wordt behandeld door pastoor F. Filbry uit Amsterdam. De eonclusiën der sprekers zullen tijdig worden gepubliceerd, alsmede nadere bij zonderheden over dezen Diocesanen Katho liekendag. Is de bouw van een kerk een gemeentebelang? Een su bsi d i e k w e s tie te Groesbeek. Door den raad der gemeente Groesbeek werd bij de Kroon beroep ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten van Gelder land, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den gemeenteraad om in de kosten van de stichting eener Ka tholieke Kerk op de Horst gedurende tien jaren een jaarlijksch subsidie te verlee- nen van f 400. Ged. Staten hebben dit besluit niet goedgekeurd, omdat naar hun meening niet dan in zeer bijzondere gevallen ge meentegelden mogen worden aangewend voor de bouw van een kerk en Ged. Sta ten dit bijzondere geval hier niet aan wezig. De gemeenteraad voert in beroep aan, dat het verleen en van subsidie voor den bouw eener kerk niet in strijd is met de wet en slechts afhankelijk van het daar aan verbonden plaatselijk belang, dat te vens maatstaf zal behooren te zijn bij de bepaling van de som der bijdrage. De raad voert verder aan, dat hij in de vorming van eep parochie en den bouw eener kerk in een zeer afgelegen buurtschap van een gemeente een groot plaatselijk belang ziet; dat daardoor toch de aantrekkelijkheid der streek voor de vrijwel uitsluitend katholieke bevolking zeer wordt verhoogd. Naar de overtuiging van den raad wor den door bevordering van kerkbouw in dit geval de belangen van eeij groote groep der bevolking, omvattende ongeveer 1000 inwoners, op ondubbelzinnige wijze ge diend. De Kroon heeft het ingesteld beroep ongegrond verklaard op grond, afgezien van de vraag inhoover de grondwet de strekking kan hebben om tegemoetko mingen aan een bepaald kerkgenootschap uit de publieke kas to verbieden, Ged. Sta ten reeds uit anderen hoofde terecht hun goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit; dat toch dit subsidie in wer kelijkheid in hoofdzaak strekt tot be strijding van de jaarlijksche kosten we gens de instandhouding van de in bet geschil betroffen katholieke kerk ei niet aannemelijk is gemaakt dat het gemeente belang in die mate daarbij betrokken is, dat het verleenen van subsidie ten be hoeve daarvan gerechtvaardigd zoa zijn. Uit het engros-confectiebedrijf. Dreigend conflict. De samenwerkende bonden in de klee ding-industrie en de bond van loonconfec- tionairs te Amsterdam hebben eenigen tijd geleden voorstellen ingediend bij de werk gevers in do bovenstaande branche, elke inhouden de z:g. Groninger regeling voor de kleermakers en bepalingen betreffende het werk der loonconfectionairs. Overeen stemming bleek nog niet mogelijk. Do werknemersbonden hebben thans aan de firma's J. van Kollem en Sajet en Snuyf te Amsterdam meegedeeld, dat zij zich het recht voorbehouden, met ingang van Maandag a.s. den arbeid neer te leggen, tenzij vóór dien tijd overeenstemming zou zijn bereikt. Met de firma J. van Kollem vindt morgen conferentie plaats. De kleer makers en de loonconfectionairs zijn op geroepen tot een personeelsvergadering der beide firma's op Zaterdagmiddag. Uit het bakkersbedrijf. Dë arbeidsregeling. Naar wij vernemen heeft het overleg tus schen de besturen dar bakkerspatroons bonden en die der gezellenorganisaties over een eventueele herziening der Ar beidsregeling voor liet bakkersbedrijf, thans geldende voor de steden: Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, welk overleg op 13 dezer te 's-Graven hage heeft plaats gehad, tot resultaat gehad, dat; de bestaande overeenkomst tot begin Mei a.s. van kracht zal blijven en intusschen door een kleine commissie uit de onderscheiden organisaties aange wezen, onder de oogen zal worde gezien, welke wijzigingen in de overeenkomst moe ten worden aangebracht, om deze beter in- en doorgevoerd te krijgen en haar stipter te doen naleven. Ook zullen de te nemen maatregelen, worden nagegaan, welke getroffen dienen te worden, om op een meer afdoende wijze voorkomende geschillen to beslech ten. Van patroonszijdo werd oin. verklaard, dat tegen de oplegging van het weder- zijdsck verplichte lidmaatschap, indien de practische uitvoerbaarheid ervan kan wor den aangetoond, geen overwegende bezwa ren bestaan. Wat de besprekingen over de andere punten der eventueel nieuw af te sluiten arbeidsregeling betreft, deze kullen later in de pleno-vergaderingen der thans cantracant zijndo organisatiebestu- ren plaats vinden. De verhouding tusschen Nederland en België. Een meeting te Den Haag, op initiatief van den R. K. Vredesbond. Binnenkort zal te Den Haag een mee ting worden gehouden, betreffende het belangrijke punt van de verhouding tus schen Nederland en België. Do meeting zal plaats hebben op initiatief van den R. K. Vredesbond in Nederland. Dc Belgische senator, de Zeereerw. Pa ter Rutten, en een bekend Nederlander, zullen daar het woord voeren. Voor deze meeting zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. Nieuwe politieke partij. Door eenige personen is opgericht de „Kiezersbond voor Nationale Eenheid en Vooruitgang". De nieuwe organisatie erkent niet de te genstelling rechts-links als richtlijn voor hare wenschen. Volgens zijn beginselver klaring streeft do Bond naar do hoogst bereikbare stoffelijke en geestelijke wel vaart van het geheele Nederlandsche volk. De bond is gevestigd te Amsterdam. Burgemeester Stulemeyer. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Bergen op Zoom voor de laatste maal bijeen onder leiding van burgemeester Stu lemeyer. De dissidenten, onder wie de beide wethouders, waren op één na niet verschenen. Aan het einde der vergadering nam de burgemeester afscheid van den raad, waarbij hij zijn waarschuwende stem liet hooren, om vooral te zorgen, dat de raad zoo objectief mogelijk oordeelc, steeds het belang van de gemeento voor oogen hou dend, met terzijdestelling van het per soonlijke. Hij bood den raad zijn excuus aan voor de wel eens onaangename uitin gen tot den raad in het vuur van een de bat gezegd, en besloot zijn rede met den wensch, dat het Bergen op Zoom in de toe komst goed zou gaan. Leden van ver schillende fracties zeiden dank voor de prettige samenwerking met den burge meester; sommige oefenden daarbij ook critiek op het beleid van den heer Stu lemeyer. Nadat de burgemeester deze critiek had beantwoord, sloot hij de ver gadering. „Verlossing uit heï proletariaat". Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond in Nederland is voornemens op Zondag 7 April a.s. een elftal groote ver gaderingen te organiseeren en wel to Zwolle voor Friesland* Groningen, Drente eji Noordelijk Overijsel, tc Enschedé voor Twente to Arnhem voor Gelderland; te Utrecht voor de provincie Utrecht; te 's-Gravenhage voor Zuid-Holland; te Am sterdam voor het Zuidelijk deel van Noord- Holland; te Alkmaar voor het overig deel van Noord-Holland; te Vlissingen voor VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In de Belgische Kamer zal Dinsdag ge ïnterpelleerd worden over den Belgischen spionnagedienst. De onrust in Spanje. De opstandige beweging in Mexico. De overstroomingen in Amerika nemen het karakter van een ramp aan. (Telegram men). Groote brand in Japan. (Buitenl. Berich ten, 2e blad). BINNENLAND. De Dioc. Haarlemsche Katholiekendag zal op 10 Juli te Haarlem gehouden wor den. (1ste blad). Pastoor I. L. Wouters, oud-pastoor van Vlaardingen, voorzien van de ïaatste H.H. Sacramenten. (lste blad). Prof. Walther Schücking over de voor uitgang van het recht tot voorkoming van oorlog door uitbreiding van de rechtsbe scherming. (2do blad). Jaarvergadering der Leidsche Ambachts school. (2d o blad). Zeeland; to Tilburg voor Westelijk Noord- Brabant; te Eindhoven voor Oostelijk Noord-Brabant en te Maastricht voor Limburg. Deze vergadoringen hebben ten doel, om ten aanhoorc van geheel Neder land, door do geheele Katholieke Arbei dersbeweging zeer duidelijk te doen uit spreken, wat de georganiseerde Katholieke arbeiders van den komenden wetgever (Regeeriug en Staten-Generaal samen) verwachten. Onder de leuze: „Verlossing uit hot Proletariaat" zullen do volgende onder werpen worden behandeld: 1. Naar dc be- drijfsdemocratie2. Een onbezorgde le vensavond voor alle werkers? 3. Het groote gezin uit de knel! 4. Door eigen kracht omhoog1 R. K. Landelijk congres tegen het Neo-Malthusianisme. In het eere-comité voor dit congres, dat op 25, 20 cn 27 Augustus e.k. to Nijmegen gehouden wordt door den Nederl. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, hebben wel willend zitting genomen do hoogcerw. heer C. M. A. van Son, deken on pastoor te Nijmegen, de heer F. M. A. van Schaock Mathon, burgemeester van Nijmegen, on de hoogcerw. heeren vicarissen-generaal der Nedcrlandsche bisdommen, do hoog cerw. paters provinciaals der paters Augustijnen, Capucijncn, Carmelioton, Do minicanen, Franciscanen en Jesuieten, do rector magnificus der Keizer Karei Univcr- siteite dc rector magnificus der Ncdcrl. R. K. Handels-hoogoschool, dc secretaris van den senaat der Keizer Karei Univer siteit, do R. K. leden der Eerste cn Twee- do Kamer, do R. K. wethouders der ge- mento Nijmegen, de oud-voorzitters van den Nederl. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen cn de voorzitters en directeuren van verschillende organisaties cn instel- ligeu op sociaal gebicu. Werkloozen uit de vier groote steden naar Drente en Overijsel. Tusschen de regeeriug cn vertegenwoor digers van de besturen der vier grooto gemeenten is overeenstemming bereikt over de plaatsing van werkloozen uit de vier groote steden in de provincies Over ijsel en Drente. In het geheel zullen 2000 werkloozen worden uitgezonden. Do arbeidsvoorwa/irden zullen ongeveer gelijk zijn aan die van het vorige jaar. Op 8 en 15 April zullen do eerst ploegen vertrekken. De nieuwe N. S. F. 4. Men verzoekt ons opname van het vol gend: De Nedcrlandsche Sein toestellen Fa briek (Radio N. S. F.) te Hilversum, levert thans haar ontvangtoestel N. S. F. in een mechanisch geheel nieuwen vorm. De wer king en uitwendige bediening van het toe stel zijn echter hetzelfde gebleven. Wanneer men het deksel opent, vertoont het inwendige een geheel gewijzigd aan zien. Hot geheele eleclrisch-gedcultc is aan het oog onttrokken door een horizontaal gelcerlakte metalen (montage) plaat, welke als soherm dienst doet en waarin openin gen zijn aangebracht voor do lampvoetjes der vier ontvanglampen E 442, 2 maal E 415 en B 403. Bij de opstelling der ouderdoelen is cr rekening mede gehouden dat aan de ach terzijde onder de genoemde montageplaat een ruimte overblijft, waarin bij het alge- heel-wisselstroom-typo het p. s. a. geplaatst

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1