KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING DE VIERDE SLEUTEL derde blad de leidsche coura1n1 dinsdag 12 maart 1929 BUITENGEWOON JUBILE 1929. ZD.H. Mgr. Joannes Dominicus Joseph Aengenent, Bisschop van Haarlem, heeft aan de geestelijkheid en de geloovigen van rijn bisdom volgend schrijven gericht, het welk Zondag j.l. in de kerken is voorgele zen. Zooals u reeds, Bern. Geloovigen, door middel van de dagbladen is bekend ge worden, heeft Ons aller Vader in Chris tus, Paus Pius XI, ter viering van het 'gou den jubeljaar van zijn priesterschap aan de geheele katholieke wereld bijzondere gunsten wilen verleenen. Allereerst kan in den loop van dit jaar tot en met 31 December, een Jubilé-aflaat worden verdiend, zelfs meerdere malen, welke ook toepasselijk is op de zielen in het vagevuur. In de tweede plaats ver bindt de Paus gedurende dit jaar bijzon dere aflaten aan het gebed, te zijner in tentie gestort in tegenwoordigheid van het H. Sacrament. Ten derde schenkt de Paus gedurende dit jaar aan de biechtva ders buitengewone volmachten, n.l. om voorbehouden zonden te vergeven, ingeloo- pen kerkelijke straffen op te heffen, en ook om in sommige gedane geloften te dispen seeren. En ten slotte geeft hij aan de priesters dagelijks de persoonlijke gunst van het altare privilegiatum, ten bate eener ziel in het vagevuur. Wij laten hier volgen de voorwaarden, die vervuld moeten worden om aan de gunsten deelachtig te worden. A. Voorwaarden voor den Jubilé-aflaat. „I. De inwoners van het bisdom Rome *en de vreemdelingen dio dit jaar in Rome <len Jubilé-aflaat willen verdienen, moe ten: 1. hetzij op denzelfden dag hetzij op verschillende dagen tweemaal bezoeken de Basiliek van Laterauen van den Hei- ligs.ten Verlosser, de Vaticaansche basi liek van den H. Petrus en de Liberiaan- 6cho basiliek vau Sancta Maria Maggioro en daar gedurende eenigen tijd godvruch tige gebeden storten volgens de intentie van'den Paus en in het algemeen voor de bekeering der zondaren, voor den vrede en de eendracht van alle vorsten, opdat zoo doende gemakkelijker verkregen worden de verheffing, de voorspoed en de vrijheid der katholieke? Kerk en van haar Opper hoofd, den Plaatsbekleeder van Christus. Zou echter, hetzij door te grooten af stand der plaatsen, of door een ander wet tig beletsel, vooral voor de inwoners* der stadsomgeving-, het gaan naar de genoem de Basilieken bezwaarlijk zijn, dan staat de Paus toe, dat. de biechtvaders aan el- ken penitent afzonderlijk veroorloven te gaan naar een andere parochiale kerk of openbaar oratorium, waar het H. Misoffer geregeld wordt opgedragen, om deze zelf de bezoeken op gelijke wijze te brengen. 2. Zij zullen, twee dagen, waarop rjoch [vasten noch onthoudingsverbod verplicht, vasten met onthouding, volgens do bepa lingen van de canons van heb Wetboek van Kerkelijk recht. 3. Zij zullen een waardige sacramen- teele bie-óht spreken, waarin zij de absolu tie hunner zonden ontvangen, buiten de door het algemeene voorschrift verplich tende jaarlijksche biecht en, buiten de Paaschcoiumunie, do H. Communie god vruchtig ontvangen. 4. Zij zullen eindelijk, ieder volgens zijn vermogen en godsvrücbt, gehoord den raad van zijn biechtvader, een aalmoes geven voor een godvruchtig werk; de Paus beveelt vooral aan het Werk van Voort planting en des Behouds van het geloof. II. Buiten het Diocees van Rome schrijft de Paus voor de geheele wereld voor twee bezoeken, hetzij op denzelfden hetzij op verschillende dagen, godvruchtig af te leggen in drie kerken of openbare bedehuizen, waarin de H. Mis pleegt te worden gelezen, door den Ordinarius der plaats of volgens zijn opdracht aan te wij zen; zouden ergens niet zooveel kerken zijn, dan moeten drie bezoeken aan twee kerken of zes aan een kerk worden afge legd. Bovendien moeten do overige hierboven vermelde werken door een ieder getrouw volbracht worden." 1. Ter uitvoering van de Ons opgedra- geen taak verklaren Wij als volgt; Als in 'n plaats drie kerken of openbare kapellen zijn, waar gewoonlijk de H. Mis gelezen wordt, moeten er aan elk der drie twee bezoeken worden gebracht; waar er twee zijn, moet elk driemaal bezocht worden indien er maar ééne is, moeten er zes be zoeken gebracht worden. Voor de plaat sen, waar meer dan drie zulke kerken of kapellen bestaan, moet de deken van het dekenaat er drie aanwijzen. 2. Er aan herinnerend, dat de Paus ge biedend voorschrijft, dat ieder over de te geven aalmoes zijn biechtvader moet hoo- ren, en dat Z. H. ofschoon allen vrijlatend in de keuze van het te begunstigen liefde werk, toch bijzondere aandacht vraagt voor het Wrerk der Voortplanting en des Behouds van het Geloof, bevelen Wij voor Ons Bisdom mede bijzonder aan: het Lief dewerk onzer arme nieuwe parochiën. Om het storten der aalmoezen te verge makkelijken, schrijven Wij voor, dat van nu af gedurende dit jaar in elke openbare kerk twee offerblokken beschikbaar zullen zijn; één met het opschrift: Jubilegave voor Rome en een tweede met het op schrift: Jubilégave voor onze arme nieuwe Parochiën. Wil iemand zijn aalmoes verdeel en, dan staat hem dit volkomen vrij. 3. De biechtvaders kunnen in plaats van een aalmoes, als er reden voor is, ook een ander goed werk aanwijzen. Hetzelfde geldt ook voor" het vasten en de onthou ding. III. (Voor hen, die, hetzij -te Rome. hetzij elders, waarook, gezamenlijk of processiesgewijze gelijk men zegt, onder aanvoering van den pastoor of van een ander aangewezen priester, de kerkbezoe ken zullen brengen, kan de Ordinarius vol gens zijn voorzichtig oordeel de kerkbe- zoken ook in aantal verminderen. Gebruikmakend van de Ons toegekende bevoegdheid, verminderen Wij voor zulke processiesgewijze gebrachte bezoeken het aantal bezoeken tot twee aan elke kerk. indien twee kerken bezocht moeten wor- ken, tot drie als slechts een kerk bezocht moet worden en tot één aan elke kerk als drie kerken te bezoeken zijn. IV. De kerkbezoekers mogen gedeelte lijk in een bisdom, gedeeltelijk in een an der worden afgelegd en in hetzelfde bis dom gedeeltelijk in een plaats, gedeelte lijk in een andereevenwel in de kerken voor ieder plaats afzonderlijk wettig aan gewezen. V. Geloovigen, die om welke rechtma tige en billijke reden ook, verhinderd zijn ofwel een of ander der opgenoemde wer ken of ook al'e werken behoorlijk te vol brengen, kunnen de biechtvaders daarin dispenseeren, door de voorgeschreven wer ken in eenig ander werk te veranderen. VI. Alle religieuzen, en allen die onder dien naam gerekend worden in het tweede deel van het tweede boek van het Wet boek van Kerkelijk recht, kunnen zoowel ieder afzonderlijk als allen gezamenlijk door hun onmiddellijke Oversten van de voorgeschreven werken gedispenseerd wor den, door verandering der voorgeschre ven werken in andere werken, die echter niet krachten een gebod („sub praecepto") verplichtend zijndo leeken-eougregaties echter door dien priester, die er met het uitwendig beheer belast is, eu, in geval van noodzakelijkheid, ieder door zijn eigen biechtvader. VII. Het jubilé kan, wat betreft den voor zichzelf of de zielen van het vage vuur toe te passen vollen aflaat, door twee of meermalen de voorgeschreven werken te herhalen, twee of meermalen verdiend worden; doch slechts dan, wanneer het ju bilé voor de éérste maal verdiend wordt, kunnen de biechtvaders, ook meermalen, gebruik maken van de faculteit te absol- veeren van eensuren en voorbehouden ge vallen, van te commuteeren of te dispen seeren ten bate van denzelfden penitent die nog niet alle voorgeschreven werken volbracht heeft. B. Ander Aflaten. Gedurende het jubeljaar houden de an dere aflaten, gegeven voor werken, die onderscheiden zijn van de werken, voorge schreven om het jubilé te verdienen, niet op. Integendeel de Paus staat welwillend toe, dat alle geloovigen, gedurende den loop van dit jaar, een aflaat kunnen ver dienen van zeven jaar en evenveel quadra- genen, zoo dikwijls zij voor het H. Sacra ment der Eucharistie, ook als het taberna kel gesloten is, eenige gebeden volgens de intentie van Z. H. zullen gestort heb ben, en wel met behoud der aflaten voor dat zelfde werk reeds geschonken. Zij echter, die gedurende een geheele week dagelijks dit godvruchtig bezoek zul len gebracht hebben, kunnen onder de ge wone voorwaarden een vollen aflaat ver dienen. 0. Altare privilegiatum. Om gedurende dit geheele jaar de godsvrucht der geestelijkheid bij het op dragen der Heilige Offerande te bevorde ren, geven Wij aan iederen priester het persoonlijk voorrecht, te genieten tot 31 December van dit jaar, krachtens hetwelk zij door het opdragen van het H. Misof fer, dagelijks een vollen aflaat kunnen toe voegen aan één ziel in het Vagevuur ver toevend." Wij hopen dat Onze Diocesanen de gun sten, aan dit Jubeljaar verbonden, zullen verdienen en overeenkomstig de verwach ting van den H. Vader dit jaar in gods vrucht en ware deugd zullen toenemen. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag 10 Maart a.8., in alle kerken en ka pellen van ons Bisdom op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd in alle gestelde H.H. Missen. Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus in Nederland in 1928. Beter dan alle woorden getuigt de tabel der aalmoezen hoe dit Liefdewerk zich ook in het afgeloopen jaar in een stijgen den bloei mocht verheugen. Het mag wel als een bewijs van Gods bijzonderen zegen geprezen worden, dat nu negen jaar lang. niet alleen het Liefdewerk in zijn geheel, maar ook in ieder onderdeel regelmatig aangroeit. De ontvangstcijfers die wij dit jaar pu- blieeeren, vertegenwoordigen den volgen den stand der organisatie op 31 Dec. 1928 (de cijfers 'tusschen haakjes geven den stand aan op 1 Jan. 1928). Bisdom Utrecht: Parochies 334 (333), Ai- deelingen 206 (198), Beurzen 71 (56), Weid. Bijdragen 116 (105), Studentfen 186 (161). Bisdom Breda: Parochies 114 (113), Af- deelingen 64 (62) Beurzen 44 (38), Weid. Bijdragen 47 (40), Studenten 90 (78). Bisdom Haarlem: Parochies 292 (288), Afdeel ngen 251 (243) Beurzen 59 (53), Weid. Bijdragen 96 (84), Studenten 150 (134). Bisdom 's-Bosch: Parochies 310 (307), Afdeelingen 127 (120) Beurzen 86 (65), Weid. Bijdragen 53 (48), Studenten 138 (Hl). Bisdom RoermondParochies 192 (192), Afdeelingen 138 (130), Beurzen 76 (65), Weid. Bijdragen 83 (77), Studenten 151 (135). Buiten dioc. verband: Beurzen 2 (2), Weid. Bijdragen 3 (3*). Studenten 5 (5). Totaal: Parochies 1242 (1233), Afdeelin gen 786 (753) Beurzen 338 (279), Weid. Bij dragen 398 (357), Studenten 720 (624). (Niettegenstaande een twaalftal weldoe ners hun bijdragen staakten, kon toch het totaal der ge-stichte W. bijdragen worden vermeerderd met .41m het geheel zijn dus dit jaar 53 keuwe bijdragen gesticht tegen 63 in het vorig jaar. Het getal ondersteunde studenten is niet gelijk aan de som der Beurzen en W. bij dragen, daar 17 beurzen, nog belast met vruchtgebruik, geen beschermeling hebben. Het loont-de moeite bijzondere aandacht te schenken aan de opbrengst der pa.ro- chieele afdeelingen, welke een bewijs ge ven vam de kracht der organisatie. In de laatste 5 jaren geven de vrije contributies en de parochieele W. bijdragen uit contri buties samengesteld, te samen de volgende cijfers: 1924 aantal afd. 603, opbrengst 55.315.75 d. i. p. afd 91.73 of 180 leden. 1925 aantal afd. 688, opbrengst 61.719.31 d. i. p. afd. 89.79 of 180 leden. 1926 aantal afd. 726 opbrengst 76.794.29 d. i. p. afd. 105.77 of 200 leden. 1927 aantal afd. 753, opbrengst 89.387.64 d. i. p. afd. 118.68 of 230 leden. 1928 aantal afd. 786, opbrengst 97.175.49 d. i. p. afd. 123.69 of 245 leden. Deze- cijfers vooral getuigen van flinken groei en grooten ijver van velen. Wij brengen dan ook uit den grond van ons hart hulde en dank aan al onze dio cesane en plaatselijke directeuren en aan onze onvermoeide zelateurs en zelatricen, die door hun onverdroten toewijding dit succes mogelijk maakten. Mogen Gods Zegen rusten op al onze stichters en weldoeners en leden en op a<l onze medewerkers. Ook op ons aller ar beid, opdat wat wij bijeenbrachten werkelijk moge strekken tot vermeerdering van het aantal heilige priesters en tot groei van onze Kerk. Voorschoten, 1ste Zondag van Quadra gesima 1929, TH. M. P. BEKKERS, Nat. Dir. De genezingen te Lourdes. JL/r. A. Vallet rapporteert enkele cijfers omtrent de laatste genezingen, aldus lezen we in het Maartnummer van „Onze Missio narissen", tijdschrift der Paters Montfor- tanen. „We hebben'', zoo zegt hij, „over 1926 en 1927 een vijftigtal rapporten bestudeerd en daaronder een twaalftal groote genezin gen officieel moeten vaststellen. Van het jaar 1928 liggen uitvoerige gegevens gereed over 87 gevallen. Een zeker aantal ervan zal ais wonderbaarlijke genezingen ver klaard worden. Dit geschiedt echter slechts na een critisohe bestudeering der feiten, waartoe we nu zullen overgaan." INGEZONDEN MEDEDEELING. _r algemeene kunnen optreden. Wacht dan ifcok niet langer en neem vandaag nog dc versterkende AKKERS ABDIJSIROOP Voorde Borst NIEUWE WETERING. Ziekenhuisfonds. De zielcenhuisverple- ging „Onderling Belang" hield in café de Wit haar algemeene jaarvergadering. De opkomst der ledey was bevredigend. Door den voorzitter, den heer van den Berg werd de vergadering geopend met een har telijk woord van welkom en deelde mede, dat de vereeniging in hot afgeloopen jaar 11 leden voor hare rekening in het zieken huis heeftverpleegd met een totaal aan tal verpleegdageu van 176. Hierna las de secretaris, de heer A. Klomp de notulen voor, welke onveranderd werden goedge keurd. De penningmeester, do heer A. Kal- ker, bracht verslag uit over den finantieelen toestand waaruit bleek, dat de inkomsteu hebben bedrageq 977.95 1/2 en de uitga ven 527.30, zoodat het batig saldo op 31 December 1928 bedx-oeg 450.65 1/2. De boeken waren door de controlecommissie nagezien en volkomen in orde bevonden. De aftredende bestuursleden A. van den Berg, C. Post, G. Vergunst en A. Klomp werden met meerderheid van stemmen gekozen. In de plaats van den heer N. Klomp word ge kozen de heer J. Klomp. Tot leden der con trolecommissie voor het nazien der reke ning voor het volgende jaar werden gekozon de heeren M. de Rijk en J. Struive. De rond vraag leverde weinig belangrijks op. Hierna werd de vergadering onder dank aan de leden voor hun trouwe opkomst gesloten, nadat de voorz. nog een bizonder woord van dank had gebracht aan Dr. van der Bijl, medisch adviseur, die door zijn tegenwoor digheid een blijk van medeleven gaf. VOORHOUT. Ontvreemding rijwiel. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van de ontvreem ding van een heerenrijwiel uit een schuur tje, ten nadeele van den heer P. Vlas veld Jr. UIT DE RADIO-WERELD. Huizen. 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsl. N.C.R.V.-uitzendingen). 11.11.30 Korte ziekendienst. 12.301.45 Middagconcert (sopraan, cla rinet, piano). 5.-6.Kinderuurtje. 6.6.30 Spr. A. van Santen: De Leipzi- ger Messe. 6.307.Fransohe les. 7.7.30 Engelsche handelscorresponden tie. 7.308.Spr. P. J. Risseeuw. Liter, cau serie. 8.Concert. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgenwijding. I.302.30 Kindermatinee door W. v. Houten. 2.30 Toespraken ter gelegenheid v. d. promotie tot Doctor i. <1. techn. weten schap Honoris Causa (Ir. C. F. Stork en Sir Deterding). 4.5.Lezing door Prof. W. v. d. Pluym: Het oude Griekenland. 5.5.15 Gramofoonmuziek. 5.456.15 Land'bouwhalfuuitjo dooi- Dx Ir. G. K. v. Daal en. 6.157.15 Concert dooi- het AVRO-Trio. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Prof. J. F. v. Beuimelen. 8.9.20 Concert. Muziekver. „Armonia" (v. d. Storkfabrieken). A. de Rookv. Leeuwen, piano. KI. de Rook, cello. 9.2010.30 Populair concert door het Omroep-orkest. 10.30 Persber. Daarna tot 11.30 dans muziek. Daventry, 1562 M. 10.30 Kerkdienst. II.05 Voor de vrouw. Ila20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladenconcort (sopraan( bas ba riton). 12.50 Gramofoonmuziek. I.20 Orkestconcert. 2.20 Beeld-uitzendiug. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Gedichtenvoorleziug. 3.50 Gezondheidspraatje. 4.05 Klassiek concert. 5.0"* Concertorgelbespeling. 3.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Tuinpraatje. 7.Muziek. 7.05 Chopin's mazurka's (pi;: 7.20 Causerie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Ouverture. 8.20 „Francesca da, Rimini" tooneclstulc in 5 acten van d'Annunzio. 10.20 Nieuwsb. 10.40 Concert. II.0512.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1744 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestooncert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Tsjeoho-Slowaakscli kwar tet, Langcnbcrg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Opera-aria's en duetten. 7.20 Symphonieconcert. Werag-Orkest. Daarna tot 11.20 dansmuziek. (9.5010.20 Uitz. Dortmundort 6-dagen>-rennen). Zeeseu, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Orkest-concert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Balalaika-concert. 7.50 Koor-concert. Piano-recital door Prof. Samuel Feiuberg. Daarna vocaal concert. Rudolf Bandier (bariton) en tot 11.50 Dansmuziok. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramaphoonplaten. 1.25 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. m.m.v. solisten cn koor. 5.20 Orkest-concert. 6.45 Opera-uitzending: JDon Carlos"'van G. Verdi. 10.10 Her-uitzending van buitenl. sta tions. feuilleton. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 48) Zeg, von Holdau, ik wilde je een klein aandenken geven: ik weet, dat je een lief hebber van curiositeiten bent. Hij haalde een kleine revolver uit zijn zak. Dat is het wapen, dat ik maandenlang hij mij droeg en waarmee ik dacht iedere mogelijkheid om ontdekt te worden voor goed uit den weg te ruimen. Maar Dr. von Holdau had anders beschikt! Slaap wel! Von Schleiblingen had, gevolgd door d®n zwarten dienaar, de veranda verlaten en von Holdau hield de nu ongeladen revolver in de hand. Een wirwar van gedachten ging hem door het hoofd. Maar een vraag wilde hem niet loslaten: waar zijn plotselinge, ongewone lankmoedig heid tegenover von Schleiblingen vandaan gekonxen Het voor de hand liggende ant woord was natuurlijk, de bijna wiskundige zekerheid, dat poging tot arrestatie en uit levering hier toch geen kans hadHet was ten slotte heelemaal geen lankmoedigheid geweestalleen maar practische zim Maar iets in von Hodau's hart zei hem, dat er wat hinkte in deze redenatieEn langzamei'hand kwam het bewustzijn, dat hij, de nuchtere, koele von Holdau, die nimmer rustte, voor de misdaad verzoend was door de straf, in zijn allerdiepste in nerlijk iets van verwantschap had gevoeld met den man, die door zijn hartstocht voor Isabella Hopkins zoo vervoerd was. Hij wist zijn eigen gevoelens van genegenheid voor deze vrouw rustiger, hooger, reiner en ernstiger, dan het laaiende vuur, dat in von Schleiblingen moest hebben ge brandmaar hij betrapte zich er op, dat er in zijn streng oordeel over von Schlei blingen toch, zonder dat hij het zelf wist, iets vei-zacht moest zijn Von Holdau zat daar nog lang in zijn gepeins verloren cn staarde in den nacht naar buiten, waar in de dalen uit de duis ternis de witte, gevaarlijke nevels opste gen, die de kiemen van de gele koorts met zich voeren. Heel schuchter, in het Oosten, waar de nachtelijke droomer de Antillen wist, ging de hemel zich rood kleuren; langzaam begon de nacht te wijken van de even-bewogen zee en de sterke dauw van den Zuidelijken nacht vïcl over de palmen en de rijke bloemenpracht. En von Holdau's gedachten gingen uit naar de schoone, ernstige vrouw, die hij tijdens zijn laatste verblijf in New-York in al de reinheid van haar ziel en al de waar heid van haar kunstenaarsschap had lee- ren kennen en die een 'nieuw licht in zijn ziel had ontstokendc vrouw, om wie von Schleiblingen 'n moordenaar gewor den was. maar die slechts gewonnen wilde worden door een hart, even rein als he^. hare. XXIX. Op het Chineesche „oorlogstooneel" was niet veel veranderd. Het huwelijk van zu Ramsau en Helcne wachtte nog altijd, zoo als de admiraal het indertijd verlangd had, op de uitkomst van het verdere onderzoek van von Holdau. En die liet niet te veel van zich hooren. Een briefkaart, eind April uit Wasriugton aan zu Ramsau ge zonden, meldde heel lakoniek, dat de speurder „goede vorderingen" maakte en gezond was, hetgeen hij van zijn kant ook aan de familie in China toewenschteEen hartstochtelijk briefschrijver scheen von Holdau intusschen niet te zijn, want begin iluli pas had hij weer een teeken van leven gezondou, nu uit San Francisco dus blijkbaar op zijn terugreis van Caracas en zoowaar in den vorm van een kort briefje. Hij deelde zu Ramsau mede, dat diens rehabilitatie thans verzekerd was en over eenigen tijd als een bom uit de lucht zou komen vallen. Hij zou wel zien hoehij had nu zóólang geduld getoond, dat een paar weken er nog wel bij konden Het spreekt vanzelf, dat het bericht, dat zu Ramsau volkomen gerehabiliteerd zou worden, zoowel hem zelf en zijn verloofde, als den admiraal buitengewoon gelukkig stemde. Zij wachtten vol spanning op dc bijzonderheden Von Holdau mocht daix niet van brieven schrijven houden, des te meer hield hij blijkbaar van verrassingen. Het was een zonnige en al wat koeler wordende middag in September, toen een vreemde heer en dame het bergpad beklommen, dat naai de villa van den admiraal voerde. Hijzelf en Helene met zu Ramsau zaten juist op de veranda thee te drinken. Er was dien middag een mailboot uit Hongkong aan gekomen, dat wisten ze, maar daar ze nie mand van hun kennissen over de Ameri- kaansche route verwachtten, hadden ze er geen bijzondere attentie aan geschonken. Toevallig had zu Ramsau gezegd, dat er dien avond met dc mail-bestelling wel wat van von Holdau zou kunnen komen, als die ten minste nog in Amerika zat. De heer en de dame kwamen nadel en plotseling sprong zu Ramsau met een luid hoera van zijn stoel: Daar hob je waarachtig von Holdau zelf! En die damedat is Bell Hop kins Zu Ramsau en Helene stormden als een paar uitgelaten kinderen aar buiten, het tweetal tegemoet. Ze werden mot gejuich ingehaald en stonden al spoedig op de ve randa. Dc admiraal schudde van Holdau de hand of hij hem jaren gekend had, en. be groette Bell met een beleefde buiging en met het op vragenden toon uitgesproken: „Miss Hopkins?" En tot stomme verbazing van zu Ram sau en Helene was het de detective, die met een stalen gezicht antwoordde: Pardon, Excellentie, Frau von Hol dau Dat het nieuws als een bom uit do lucht zou komen vallen, meneer von Hol dau, daaraan had U geen woord te veel gezegdzei zu Ramsau. Von Holdau en zijn vrouw bleven na tuurlijk voorloopig de gasten van admiraal en toen zo na het cton met elkaar in de groote gezellige salon zaten, deed von Hol dau de mededcelingen, waar ze allen zoo reikhalzend naar haddon uitgezien. Dat von Schleiblingen de sohuldigo was, gaf hun natuurlijk een geweldigen schok en wierp van zelfsprekend een schaduw op de blijde stemming van de familie von ThÜDgen, maar zooals dc detective terecht vormoed had, schonk het bericht, dat von Schleiblingen in Zuid-Amerika gestorven was, den admiraal een gevoel van groote rust. Er was geen spoor van bevredigd waakgcvoel bij den ouden man, om het gericht dat aan den moordenaar voltrok ken was; alleen weemoed en groote dank baarheid, dat zijn naam en dien van zijn overleden dochter niet nog eens weer en dan helaas terecht in een schandaalpro- cea- de attractie voor een publieke verma kelijkheid zouden vormen. De beide dames trokken zich vroeg in hun slaapkamer terug; de hoeren bleven nog wat napraten en zu Ramsau zei: Ik had toch dezelfde gegevens als U, meneer von Holdau, cn toen ik mijn dwa ze verdenking tegen Miss Hopkins, pardon tegen mevrouw von Holdau, uitsprak, was ik in zeker opzicht dicht bij de waarheid, tenminste wat het motief tot do daad be treftmaar dat von Schleiblingcn-zelf de schuldige was, daarop was ik nooit ge komen ik heb eenvoudig met die moge lijkheid geen rc;:o-,.ing gehouden! (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7