BINNENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN DE VIERDE SLEUTEL „HET HELDENDICHT VAN DE ROOMSCHE DAAD". De kicsvereeniging,.... in het begin der maand Februari is door dc N.V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau voor do K. S. A. een schrijven ge zonden aan alle katholieke plaatselijke kiesvcreenigingcn, waarin het begin der exploitatie der groote propagandafilm der Katholieke Staatspartij werd aangekondigd onder toevoeging van een vragenlijst, waarvan de eerste vraag als volgt luidt: „Wonscht gij deze propagandafilm in Uw gemeente te vertoonen." Van de 1050 uitgezonden vragenlijsten zijn er tot heden pl.m. 450 terugontvangen, waarvan ruim 100 bevestigend luiden. On geveer 000 zijn er derhalve tot heden on beantwoord gebleven. De veronderstelling is gewettigd, dat vele me'enen, dat er zoo'n haast niet bij is en dat met het beantwoorden nog wel een oogonblik kan worden gewacht. Tot hen, die zoo denken, moet de waarschuwing ge richt worden, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat voor hen, die te lang ge wacht hebben, op een lateren datum geen film meer beschikbaar zijn zal. Immers indien alle aanvragen de laatste 2 maanden binnenkomen zal het onmogelijk zijn om gedurende deze 00 dagen op 600 plaatsen vertooningen van de film t.e geven of voor zulk een aantal gemeenten pen film beschikbaar tc stellen. Door spoedig te antwoorden helpt men mede aan het welslagen van deze omvang rijke filmexploitatie en bewaart men de Katholieken ter plaatse voor de teleurstel ling, dat bij gebrek aan een beschikbare film de film niet kan worden vertoond. Zij, die geen vragenlijst bezitten (wel licht door zoekraken tijdens de verzending of verkeerde adresseering) gelieven deze nog onmiddellijk aan te vragen aan het adres „Verkiezingsfilm 1929, Steenschuur 17, Leiden". De secretarissen der ruim 400 kicsver- eenigingen, die de vragenlijst bevestigend beantwoord hebben, ontvingen een tweede schrijven waarin het bedrag der vergoeding voor het beschikbaar stellen der film of voor het geven van een of meer vertoonin gen is opgegeven. Dit bedrag is een minimum-bedrag, dat, naar gehoopt wordt, door de kiesvereeni- gingen verhoogd wordt, indien de vertoo ningen door het heffen van entreegelden of het houden van een collecte een batig saldo opleveren. Men bedenke wel, dat alle gelden, die voor deze filmexploitatie ontvangen wor den, worden afgedragen aan het Bestuur der R. K. Staatspartij en zullen dienen: 1. Om de kosten te dekken aan het ma ken en exploitatie der film verbonden en: 2. Zoo mogelijk het Dr. Schaepmanfonds te versterken. Met recht mag verwacht worden, dat de plaatselijke kiesvercenigingen zich met de .grootst mogelijken ijver en nauwgezetheid met het vertoonen van deze film zullen be zighouden en z.ullen trachten een zoo groot mogelijke vergoeding voor deze filmexploi tatie af te staan. Bisschoppelijke belangstelling. Naar aanleiding der vertooning voor Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenept in 't Klein Seminarie „Hageveld" te Heemstede gege ven, mochten wij van Mgr. heb volgende schrijven ontvangen: Haarlem, 26 Febr. 1929. Aan de Film-afdeeling der K. S. A. Leiden. Ingesloten doen Wij U 100.toeko men als bewijs onzer persoonlijke erkente lijkheid voor de Ons aangeboden vertoo ning van de film: „Het Heldendicht van de Roomsclie Daad". Hoogachtend verblijven wij, Uw dienaar in Chr., w. g. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Filmboekje. Door „Ars Catholica" te Leiden is een keurig boekje uitgegeven, dat goede dien sten zal bewijzen aan de bezoekers van bo venbedoelde film-vertooning. Het boekje, dat iedere bezoeker onge twijfeld zal koopen, kost slechts 15 cent. En 50 pet. van dc opbrengst komt ten goe de van het dr. Schaepmanfonds. RIJK EN GEMEENTEN. Belangrijke veranderingen in het ontwerp. Wij zijn, aldus het Handelsblad", een stap verder met het wetsontwerp op de gemeente-financiënhet overleg tusschen de Regeering en dc Commissie van Voor bereiding heeft belangrijke resultaten op geleverd. Het blad somt de voornaamste veranderingen op. De regeering gaat niet in op het ver zoek van sommigen, om nog een Voorloo- pigen noodmaatregel voor de armste ge meenten te stollen. Er is ten eerste verandering aange bracht in de manier, waarop dc uitkeerin- gen uit het Gemeentefonds (den „centralen pot", die voor een zekere nivelleering van den belastingdruk dient) aan de gemeenten berekend worden. Daarvoor moest de draagkracht van de inwoners der gemeente worden bepaald, en wel door een vergelijking met hun gemiddeld inkomen en het gemiddelde va-n de inwoners des Rijks. De Regeering had zich hiervoor gebaseerd op het gemiddelde belastbare inkomen per aangeslagene; daar tegenover waren stemmen opgegaan om het per ingezetene te nomen. De Re geering heeft aan den geuiten wensch deels toegegeven; de helft van de som van het inkomen per aangeslagene en p e r ingezetene zal genomen wor den. Dit geeft eenig voordeel naarmate de gemeenten armer zijn. De Rijksuitkeeringen uit den centralen pot worden op vele manieren bepaald. Er waren daai"oor in het ontwerp twee li mieten gesteld: de uitkeering zou vallen tusschen de helft van de tegenwoordige opbrengst der eigen inkomstenbelasting en d r i e-v ierden daarvan. De „limiet naar beneden" wordt nu verhoogd met vijf procent voor iedere honderd procent, waarmede dc gemeen telijke inkomstenbelasting de Rijks-inkom stenbelasting overtreft; een verdere ver betering dus voor de armste gemeenten. Ten slotte bestond er een garantie voor de uitkeeringen, namelijk dat. ze nooit, zouden dalen beneden wat elke ge meente n u van het Rijk als subsidie ont vangt volgens de wet van 1807. Nader is daarom nu voorgesteld, dat de garantie in het algemeen de dubbele uitkeering van nn bedraagt. Een andere wijziging in het ontwerp be treft den aftrek voor levens onderhoud. In het oorsoronkelijk ont werp was deze uniform geregeld. De gemeenten worden voor het bepalen van den aftrek (bij de heffing van de .gemeen tefonds-belasting", waarmede de centrale pot zal worden gevuld) in drie klas sen ingedeeld, opdat er onderscheid in <len aftrek kan worden gemaakt: hoe hooger het prijzen-niveau, des to hooger wordt de aftrek gesteld. Belangrijk is ook de bepaling, dat er geen gemeentelijke „verteringsbeT lasting" komt, maar dat dc -bestaande Rijkspersoneel© belast'ng gehandhaafd wordt en de opbrengst in elke gemeente aan baar wordt afgedragen. Dit voorkomt ten minste een eindeloos geharrewar van gemeentelijke „verteriugs" (personeele) be lastingen; uniformiteit is hier zeker be ter, om klein geplaag „door jacht of hef- fings-objecten" te voorkomen. Wel krijgen de gemeenten gelegenheid om een-gen in vloed op dc opbrengst uit te oefenen (doordat zij bijv. d-e belasting op het meu bilair mogen vervangen door een verhoo ging van die op de huurwaarde) maar er zit dan toch een rem in de heffing door het Rijk. De gem. opcenten on de perso neele belasting blijven gehandhaafd. En ten slotte komt er verandering in de bepalingen op het afstaan van de op brengst der grondbelasting aan de gemeenten en op die omtrent de verm o- gensbelasting. Men weet, dat zij eerst de keus zouden krijgen tusschen de opcenten op het gebouwd en die op het ongebouwd; dit wordt, nu 75 procent van de totale grondbelasting binnen haar ge bied. En wat de vermogensbelasting be treft, er was eerst bepaald, dat de ge meenten ten hoogste 100 opcenten daarop mochten heffen. Dit wordt nu anders: de gemeenten zul len ten hoogste 50 opcenten mogen heffen, maar het Rijk zelf kan 50 opeen-ten heffen ten bate van den centralen pot,' waar va n\ de uitkeeringen zooais hierboven ge bleken is dan ook in vele gevallen groo- ter zullen worden dan men eerst had ge dacht. Op deze maner wil men een groo- tere mate van nivelleering bereiken: an derzijds zullen de gemeenten er natuurlijk minder vrijheid van bewoging door heb ben. Dit zijn de belangrijkste veranderingen. Een der voornaamste wenschen van de Ver. van Ned. Gemeenten, het handhaven van de eigen gemeentelijke inkomstenbe lasting, is niet ingewilligd. BENOEMINGEN. Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tol pastoor te Zieuwent den weleerw. heer L. 1. D. B. Buve, tot pastoor te Steggerda den weleerw. lieer B. Lowes, tot paste©'- te Vriezenveen den weleerw. heer W M A van Rijn en tot pastoor te Deventer CPI. Joh. Vianney) den weleerw. heer A W. J. Spitzen. Pastoor F. X. P. Duijnstee. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": De Z.Eerw. Patr F. X. P. Duijnstee O.E.S.A.. pastoor to Utrecht., die te Rome vertoeft wegens studiën aan de biblio theek-archieven werd hedenmorgen door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Z.Eerw. mocht den II. Vader zijn driedeelig werk „Lather in de cri- tiek" aanbieden. Pater H. Knegtel t Bij zijn famile to Tilburg is bericht ontvangen van hef overlijden van den Zeereerw. Pater H. Knegtel van de Socië teit der Witte Paiers. Pater Knegtel, die 48 jaar was. was als missionaris werkzaam in Lusaka (Belgische Congo). LETTEREN EN KUNST Het kasteel Limburg wordt herbouwd. Het. kasteel L'm-burg, dat dezer dagen is afgebrand, zal in den ouden stijl weder worden opgebouwd. Het kasteel is sedert 1866 eigendom van den Pruisischen staat. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. J. O., Rijnsburg, fietsen zonder bel, 3 of 3 dagen hechtenis; C. van L., Koude kerk, met een auto rijden zonder voornum- mcr, 2 of' 1 dag hechtenis; C. v. L., idem, te Noordwijk oen auto laten staan, 2 of 1 dag hechtenis; R. v. S., Leiderdorp, loopen op verboden grond, alsvoor; N. M., Noord- wijk aan Zee, leunen tegen een perceel, als- voor; M. J. W., Oegst.geest, fietsen zonder reflector, 3 of 2 dagen hechtenis; H. K., openbare dronkenschap, 5 of 3 dagen hechtenis; J. V., fietsen zonder licht, geen straf; J. v. L., idem, 3 of 2 dagen hechte nis; M. D., fietsen op de klinkerbestrating alsvoor; J. v. O., fietsen op een openbaren ijsbaan, geen straf; J. B., per rijwiel een last vervoeren breeder dan 70 c.M., 2 of, 1 dag hechtenis; A. v. d. H., overtreding verordening Leiden op de straatpolitie, of 1 dag hechtenis; C. J. N., fietsen op de Karnemélksbrug, 2 of 1 dag hechtenis; P. J. J. met een handwagen rijden zonder licht, 3 of 2 dagen hechtenis; A. B., met een handwagen rijden door een verboden steeg, 2 of 1 dag hechtenis; F. Iv„ links van den weg fietsen 3 of 2 dagen hechte nis; P .H. fietsen zonder reflector, alsvoor; B. de K., na 8 uur 's avonds zijn kappers zaak open hebben, verzet niet ontvankelijk verklaard. Waar geen woonplaat» vermeld is deze Leiden. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Door een paard omvergeloopen. De 20-jarige boerenarbeider P. v. d. N.. uit Waddinxveen zou op 14 November een paard naar de weide brengen. In plaats van het dier in de drukke dorpsstraat bij den halster te houden, was hij boven op het. niet-opgetuigde paard gaan zitten. Hij had het paard niet goed in bedwang, want plotseling liep het dier naar het linker gedeelte van de straat, juist toen een wielrijder uit de andere richting kwam. De man moest zich van de fiets laten val len. om een aanrijding met het paard te voorkomen. Dadelijk daarop stak het dier de straat over en liep het 6-jarig jongetje C. Hoogerbrugge, dat. daar speelde, om ver. Het kind liad bij den val den linker arm gebroken. De moeder stelde nu een civiele a qt lering tegen verdachte in tot een bedrag van 150. Heb O. M. e'schle ter zake het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Een broedertwist. Poging tot doodslag. Ontslag van rechtsvervolging gevraagd. De 41-jarige veehandelaar W. van 0„ stond vervolgens terecht terzake Aan po ging tpt. doodslag. Op 10 November zou hij te Gouda op zijn broer Jacob op korten afstand uit een revolver een aantal scho ten gelost hebben, met het oogmerk hem van het leven te berooven, zijnde dit oog merk niet volvoerd door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat hij Ja cob niet zoodanig heeft getroffen, dat deze aan zijn wonden bezweek. Subsidiair was verdachte ten laste gelegd, het toe brenger. van zwaar lichamelijk letsel, im mers door den kogel was een nier ver wond en had een bloeduitstorting in de longen plaats gehad. Operatief ingrijpen was noodzakelijk geweest en langen tijd was de broer in een ziekenhuis verpleegd geweest. Meer subsidiair was verdachte ten laste gelegd het bedreigen met een misdrijf tegen liet leven. Verdachte zeide zeer bang te zijn voor zijn broer Jacob. Vroeger had hij met zijn broer zaken gedaan, maar toen dat niet meer ging, door het slechte ged-rag van Jacob, was er herhaaldelijk ruzie en Jacob had daarbij meermalen bedreigingen ge uit. Hij was zulk een gevaarlijk mensch. dat aan verdachte vergunning was ver leend om een vuurwapen bij zich te dra gen. Op dien morgen omstreeks half ze ven was verdachte met eenige andere vee kooplieden op het Stationsplein te Gouda aancekomen. Hij had zijn fiets in de rij wielbewaarplaats gebracht, toen zijn broer op hem afkwam met de bedreigingen hem de hersens te zullen inslaan. Den dag te voren zou Jacob op de markt te Leiden tegen anderen hebben gezegd: „Morgen moet hij er aan". Verdachte zeide niet de bedoeling gehad te hebben zijn broer te treffen. Hij was echter zoo overspannen geweest op dat oogenblik, dat hij niet w'st Avat hij deed, en op dc vraag van den president, of verdachte dan niet had kun nen wegloopen, antwoordde verdachte dat hij het niet wist. De getuige deskundige C. de Swart liad het wapen waarmee geschoten was onder zocht. en het zeer deugdelijk bevonden. Getuige J. F. L. Negrijn rechercheur van politie te Gouda, verklaarde, dat ver dachte zeer gunstig bekend staat. Zijn broer echter niet. Deze is een geweldenaar, die herhaaldelijk misbnrk maakt van ster ken drank. Nog de vorige week is hij op verzoek van zijn vrouw door de politie voor den nacht vastgehouden, nadat' hij haar had bedreigd en zij bang voor hem geworden was. De broer Jacob gaf na eenige vragen van den president toe, een geweldenaar te zijn en hij had dien morgen ook wel ge dreigd, doch niet met een mes, zooals ver teld wordt Hij had ook den compagnon van zijn broer bedreigd, en dien achterna geloooen, het Stationsplein op. Zijn broer Aras hem toen nageloopen en had op hem geschoten. Volgens dezen getuige behoeft verdachte niet gestraft te worden. Hij is al tevreden als hij zijn schade vergoed kriigt. De rest zal hij zelf wel uitzoeken. Overige ooggetuigen verklaarden ech ter dat Jacob nadat hij den comoagnon achterna gezet had, weer teruggekomen was en dreigend oo verdachte was toege- loooen. Eerst toen had deze geschoten. De beheerder van de rijAvie.lbergolaats die alleen de twist in het fiet-senhuisje had meegemaakt, had een mes in de handen vari Jacob sez:en. Het O. M. waargenomen door mr. J. G. Holsteyn veronderstelde wel, dat de recht bank zich een oordeel zal hebben gevormd UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 7 Maart. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Urtsl. N.C.R.V.-uitzendingen. 11.0011.30 Korte Ziekendienst. 12.301.45 Concert. 2.002.30 Schooluitzending. 6.007.00 Orgelconcert. 7.007.30 Boekhoudles. 7.30—8.00 MuziekpraatjeDo sympho. nieën van Beethoven. 3.00 Concert. Hilversum. 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.302.00 Concert door het AVRO-Trio, 2.002.30 Lezing door P. Hydelaar; Gas in de huishouding. 2.303.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Kniples. 4.005.00 Ziekcnuurtje. 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 6.007.15 Concert door het Omroep, orkest, o.m. operettemuziek van Kalman. 7.157.45 Emgelsche les. 8.15 Aans'l. v. h. Concertgebouw te Am sterdam. Concertgebouw-orkest o. 1. v. Dr. Willem Mengelberg. Daarna pershor. Ver volgens dansmuziek, tot 12.00. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, (sopraan, cello, piano). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Beeld-uitzending. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper L d. Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 4.20 Concert-. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Vasten-meditatie. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor den landbouwer-. 6.55 Muziek. 7.05 Mozart's pianosonaten. 7.20 Novellen-bespreking. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Albert Sandler Trio. Dansorkest variëté. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Speech van den Spaanschen Ambas sadeur. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Concert. 10.5512.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s", 1744 M. 12.20 Protest., caueerie. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Klassiek concert. 8.20 Liter, causerie. 8.50 Concert. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 5.055.50 Phonola-ooncert. 7.20 Duetten uit. Ital. opera's (Caruso). G r am of oo n plate n 8.05 „Candida", mysterie in 3 acten van Shaw. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s e ii, 1649 M. II.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcort". 4.507.05 Lezingen. 7.20 Concert voor viola en piano, gevolgd door vocaal concert van Finsche Volks wijzen. 8.20 Plano-recital door Wiatschezlaw WitkoAvsky. 8.50 Vocaal concert. Felicio Hüni-Mihe- sek (sopraan). Vervolgens tot 11.50 Dan muziek. Hamburg 391.6 M. 10.2011.20 Gramophoonplaten. 5.20 Concert. 7.20 Orkest- en koorconcert. 10.40 Orkestconcert. Brussel. 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramophoonplaten. 8.35 „De Regimentsdochter" (fragmen ten). Opera-comique van Donizetti. om tri het dach ten roep Daar rec To He giste man, ro ep duist Wat dach bank vrou' oortv; do o stercl toeg< FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 43) En wat hii zich van dc komende dagen in haar gezelschap voorstelde, Avas zeker geen lichtzinnige flirtation of hofmakerij, maar de opwekkende omgang met oen hoogstaande, ernstige vrouw, die door de hooggaande golven van het bewogen le venslot op zijn weg was gevoerd en met wie hij, dat voelde hij, na hun eerste, korte gesprek, tal van goede gedachten en idealen gemeen had 1 Dien middag nam hij do noodzakelijke maatregelen voor zijn vertrek. Hij ver zocht den Alkade van Sacramento om zijn mannen te willen afdanken en zond geld on- hen een goede soldij te betalen. Ipswich en Mangas zouden in San Fran cisco achterblijven tot z.ijn terugkomst. Zij zouden geen pogingen doen om het spoor van von Schleiblingen te ontdekken en ze zouden zich ook niet om Don Iago bekom- mere. maar alleen voor zekerheid een oogje in het zeil houden. Von Holdau bracht de Berlijnschc auto riteiten uitvoerig op de hoogte A'an zijn Avcdervaren van den laatste» tijd en van den stap, waartoe hij besloten had en ver trok in den avond, verlicht en welgemoed met dc expres naar Ne\7 York. Hij vlijde zich behaaglijk in zijn gemakkelijke zit plaats in de weelderige Pullman-car en sloot de oogen. Hij had het gevoel van een schooljongen, die met vacantie gaat, al dacht hij niet zonder zelfspot, dat hij niet met een erg schitterend rapport was overgegaan Maar ook al weer als een schooljongen had hij spoedig het vertrou wen in zijn gelukkig gesternte terugge kregen XXVII. Veertien dagen later Avas von Holdau weer in San Francisco terug. Ipswich en Mangas haalden hem van den trein on deelden hem mede, dat er in zijn afwezig heid niets bijzonders Avas voorgevallen. Ook van Don Iago hadden ze niets gemerkt. De eerste gang A'an den detectieve was natuurlijk naar het hoofdpostkantoor en daar vond hij inderdaad een briefje van een Westman, met een onbeholpen hand, die weinig gewoon scheen de pen te han- teeren, geschreven, waarin Don Iago hem verzocht den eersten ochtend na zijn aan komst in de wachtkamer van het Central Pacific-Station te komen. Zou het deze keer eens geen \©or-den-gek-houderij zijn In groote spanning ging von Holdau den volgenden morgen naar de plaats van samenkomst, waar zijn vriend Don Iago al op hem "wachtte. Hoe gaat het? Is de nieuwe val- strik gereed? vroeg von Holdau spottend. Don Iago negeerde deze vraag en zei alleen maar:t Wilt U dezen brief eens inzien. Hij is van mijn meester en aan mij gericht. Von Holdau zag het- poststempel Cara cas en zei: Dus je meester is naar Zuid-Amerika Daar had ik al zoo'n ideo van. De brief was niet onderteekend. maar de detective kende het forsche, aristocra tische handschrift van von Schleiblingen. De brief was echt, daaraan bestond geen twijfel. Het waren maar enkele regels: „Beste kerel. Zoek den detective op en zeg hem. dat ik hem hier in Ca racas verwacht. De omstandigheid, waarop ik wachtte, is aanwezig en ik wil hem een belangrijke mcdedceling doen. Ofschoon ik buiten zijn bereik ben, weet ik toch. dat hij zijn vervol ging niet zal opgeven en deze klop jacht staat mij tegen. Het is beneden zijn en mijn waardigheid. Ik wil ein delijk rust hebben." Von Holdau bedacht zich niet lang. Na tuurlijk kon het een valstrik zijn om in Zuid-Amerika een vijand spoorloos te doen verdwijnen, was niet zoo'n heksentoer. Maar als von Schleiblingen hem uit den weg had willen ruimen, had hij dat toch al wel in San Francisco geprobeerd. In ieder geval; hij had niet veel keus. het was de eenige kans om volledig achter de waarheid te komen. En die aan het licht te brengen was de taak, die hij op zich ge nomen had en die hij niet uit angst voor zijn hachje in den steek mocht laten. Ik zal naar Caracas gaan, om je mees ter te spreken. De voorbereidingen voor de reis namen niet veel tijd in beslag. Ipswich ging naar Wasington terugzijn taak was afgeloo- pen. nu von Holdau het gebied der Ver- eenigde Staten ging verlaten. Mangas zou de reis naar Venezuela meemaken; niet omdat von Holdau bevreesd was, maar hij vond het een rustige gedachte dat, als hij daar in de verre bergen den dood moest vinden, er een goede en vertrouwde vriend in de nabijheid was, die verslag van zijn laatste pogingen zou kunnen doen. Tele grafisch gaf hij aan Vollrad kennis van zijn a'ertrek. Het eigenaardige drietal ging den vol genden dag reeds per trein naar Vera Cruz en vandaar per boot naar Maraca'ibo. Het was een prachtige zeereis van een dag of tien geweest, alleen vreeselijk warm. Toen de boot de Golf van Maracai- bo binnenliep, verheugde von Holdau zich de volle Aveelderige pracht van de tropen te mogen aanschouwen. Von Schleiblingen had hem niet bedro gen, want nauwelijks had hij zich in zijn hotel wat vcrfrscht of zijn man kwam al bij hem. Von Schleiblingen drukte hem met zijn oude bonhomie de hand en zei hartelijk: Wel, daar staan avc uu weer eens oog in oog. Ik wil wel erkennen, dat U het mij niet gemakkelijk hebt gemaakt. U hebt eer van Uw werk, maarU hebt de partij verloren. Dat wil zeggen, meneer von Schlei blingen Pardon, meneer von Holdau, het spijt me, dat ik U op een vergissing moet er- tent maken, mijn naam is niet von Schlei blingen ik ben Don José de Zaketas. Ik kon wel vermoeden, dat U een valschen naam zou aannemen. Pardon, ik draag geen valschen naamhier zijn mijn papieren Hoe komt het dan, dat Don José geen Spaansch spreekt In de eerste plaats spreek ik Spaansch en in de tweede plaats kunt U uit mijn pa pieren zien, dat ik onderdaan ben van Verreenigde Staten en in Alabama gebo ren, waar Engelsch gesproken wordt. Ik ben natuurlijk Creool. Dus, mijn geëerde Don José, U hebt van een of anderen armen Creoolschen Hi dalgo de panieren gekocht en gelooft U volkomen veilig. Maar hebt U er wel over nagedacht, dat ik Uw identiteit kan be wijzentenminste als Don José de Za ketas geld opneemt van het bezit A'an den heer Albreeht von Schleiblingen. Zeker waarde heer, heb ik daaraan gedachtik zou Avel de grootste stumper geweest zijn, als ik daartegen geen voor- zorgsmaatrege1 en had genomen. Aha, ik begin het te begrijpen: von Schleiblingen is dood Zeer juistik dacht wel, dat de ge niale detective den snijker op den kop zou slaan. Von Schleiblingen is in Maracai- bo aan de gevreesde gele koorts bezwe ken en is daar ook begraven. Want waarde heer, bet Avas mijn bedoeling eers cn vooral van Uw vriendelijke belangstelling bevrnd te worden. Het was niet zoo heel raoeilijTr geweest, om mij op een zeer de- finiteve manier van U te ontdoen, maar. sinds dat in Berlijn gebeurd is, hij zweeg een poosje nadenkend, na wat ik daarna beleefd heb en na mijn lange zwerftochten in een wild landben ik misschien een klein beetje een ander mensch geAvorden in elk geval. laten avc er niet langer over pratenik heb er de voorkeur aan gegeven om U op een vreedzamer manier van mijn lijf te houden. Vandaar de truc met die valsche aanklacht en het valsche telegram in Sacramento (Wordt vervol zen. Hof verd'

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6