LISSE. Coöperatie. In de gehouden jaarver gadering der Prot. Clir. Coöperatie werd besloten aan leden-verbruikers van de af- deeling Winkel 5 procent en aan verbrui- kers-niet-loden 21/2 procent dividend uit te kceren; van de af deling Bakkerij be dragen deze uitkeoringen resp. 10 en 5 pro cent. Auto 'ring. Aan liet drukke kruis punt bij het postkantoor had Zaterdagna middag te half 4 een botsing plaats tus- schen een vrachtauto, komende van de Kanaalstraat en een luxe-auto. komende uit dc richting Haarlem. Dese laatste moest links van den weg houden, omdat rechts een auto stond. De vrachtauto raakte hem in de flar.k, waardoor het ach terwiel werd beschadigd en het spatbord ingedrukt. Rijksveldwachter Boerma maak te van het geval proces-verbaal op. Een vaste verkeersagent op dit drukke kruis punt lijkt ons geen overbodige weelde. Geboren: Mattheas Henclrieus z. v. G. van der Zon en H P. Heemskerk. Jo- han Dirk z. van D. v. Gorsel en J. van 't Voort. Cornelis z. van J. Vermeij en J. M. Schouten. Overleden: Wilhelmina Broere wed. van J'. Kersten 90 j. Theodora Maria v. d. Berg 13 j. ROELOFARENDSVEEN. IJsfeest. Begunstigd door mooi zon nig winterweer werd gisterenmiddag een hardrijderij gehouden voor schooljongens, uitgeschreven door de beide IJsclubs. Een 120-tal jongens van de 4e, 5e en 0e klas namen aan den wedstrijd deel. Allen kregen een versnapering en aan de snelste rijders werden leuke en nuttige prijzen uitgereikt. De prijswinnaars waren: 4e kl. le prijs N. Schouten, 2 M. v. d. Meer, 3 L. van Haastrecht, 4 G. Kennis, 5 P. Aker boom. 5e klas: le prijs B. Akerboom, 2 N. Hoogenboom, 3e B. Volwater, 4 J. Bontje, 5 C. Paauw. Ge klas: le prijs W. Bakkei", 2 K. Straathof, 3 M. Turk, 4 J. van Hamoren, 5 K. Kerkvliet. Hoewel de belangstelling voor dezen wedstrijd nog tamelijk groot was, hoopt he'. bestuur dei- IJsclub dat dezen middag het laatste ijs- feest in dit seizoen zal mogen zijn. Hoe mooi de ijssportgelegenheid op het Brase- mormeer ook is, duurt jammer genoeg dit seizoen voor een ieder te lang. SASSENHEIM. Steunverleer.irg. In een besloten ver gadering van den gemeenteraad is beslo- ien een extra-uitkeering aan de werkloo- zen en arme gezinnen te geven. Hiervoor kwamen 114 gezinnen in aanmerking en aan allen is de semma van f 10 uitge keerd. met een toeslag van 1 voor elk kind bonedcu 14 jaar. TER-AAR. IJsfeest. Vrijdagmiddag werd er op de Noord-Eiudsche Poel nationaal hard rijden met hindernissen gehouden, georga niseerd door een nieuwe feestvereeniging, opgericht in hot Noord-Einde van Lange- raar en Geerdijk. Eerst werd er balletje schuiven gè- daan. De gelukkigen waren: le prijs 7.50. An toon van Enk en mej. Cairien v. d. Hoorn. 2e pr. 5 Oor v. Zaal en mej. Ma rie Lek, 3e pr. 2.50 Arie Hoogcrvorst en mej. Marie v. d. Hoorn Jd. Hierna werd begonnen met tonnetje rol len voor heereu. Verschillende deelnemers kostte het een paar handschoenen: le pr Koe-mans, 2e pr. Antoon van Eijk. 3e pr. de Pater, 4e pr. G. Möllers. De prijzen wa ren resp. 7.50, 5.2.50 en f 1.25. De prijzen werden uitgereikt in het café ,J)e Plas", Jac. v. d. Pijl." waar de win naars nog werden getracteerd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot D. Tabernée slaagde te Utrecht voor het meester-diploma der Bijz. midde'bare Schildersschool „De Nationale Schilders school" aldaar. Voetbal. De A. V. V. „Alphen" her denkt 5 Maart het 20-jarig bestaan der vereeniging met een feestavond in dl? bovenzaal van hotel „De vergu'dc wagen". IJsclub. Door de IJsverceniging .,Ket Goudsche Rijpad" werd Zaterdagmiddag een ringrijderij op schaatsen gehouden, waaraan door 20 paren word deelgeno men. De uitslag was als volgt: 1 mej. O A. de Kruii en de heer AV. v. Dam, 2 mej. T. Kroon en de heer A. J. J. van Engelen, 3 mej. T. Hoogendijk en de heer A. H-'-gendoorn. Als bijzonderheid mag dienen, dat de eerste prijswinnares, mej. C. de Kruif, slechts 13 jaar oud, bij verschillende ijs- wedstrijden niet minder dan acht prijzen \vi6t te behalen. In hotel „Rijnlust" wer den na afloop de prijzen uitgereikt. Er was veel publieke belangstelling. Gestruikeld. Zaterdagavond is de heer v. D., beambte aan het station, tij dens het verrichten van werkzaamheden langs de spoorlijn, over een bruggehoofl gestruikeld, waarbij hij met hot hoofd op een steenen rand terecht kwam en van daar op het ijs is gevallen. Hevig hloe dend wist hij nog het station te bereiken, waar hij het bewustzijn verloor, zoodat de hulp van dr. de G. is ingeroepen. Ver moedelijk heeft v, D. benevens verwon dingen aan het hoofd nog een lichte her senschudding bekomen. Geboren: Jacob, z. van P. J. Koele- wijn en C. J. Rooda. Teunis, z. van T. Kamper en G. van Staveren. Arie, z. van A. Schouten en A. Blauw. Dirk Jacob Cornelis, z. van C. Hoogeveen en G. de Koning. Gehuwd: D. van Eijk, oud 22 j. en G. Alphenaar, oud 20 j. D. Verkade, oud 21 j. en J. de Bruin, oud 19 j. G. Tko- masso, oud 28 j. en G. de Jong, oud 24 j. Overleden: Lena van Egmond, echt- genoote van K. A. Versloot, oud 24 j. Wouter Barreveld, echtgenoot van G. de Koning, 85 j. Evert Krap, echtgenoot van J. Janszweert, oud 80 j. - Hendrika M. de Wit, oud 2 mnd. Machiel Brug man, wedwn. van E. Molenaar, 84 j. BOSKOOP. Gemeenteraad. Dinsdagavond komt don Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter be handeling: Opening. Ingekomen stukken. Mededeelingen. AVijziging der verordening op cle keuring van waren. Voorstel tot on- derhandsche verhuring van de woning, plaatselijk gemerkt Kerkstraat No. 12. Be noeming van stembureaus (No. 4). Voorstel tot aanvaarding van een tapijt voor do raadzaal van het nieuwe gemeentehuis. Aroorstel tot toekenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijz. 1. o. Aroorstel tot intrekking van het raadsbe sluit van 4 September 1923. houdende machtiging tot uitzetting van niet-beta- lende huurders uit gemeente-woningen. Advies op een verzoek van den Keurings veearts om uit de gemeentekas te mogen ontvangen een tegemoetkoming in de kos ten van vervoer. Voorstel tot aankoop van terrein voor den eventueelcn aanleg van een nieuwe begraafplaats. Aanbieding door B. en AV. van de balans, de winst- en ver liesrekening en het verslag omtrent de ex ploitatie van hel gemeentelijk bouwter rein aan de Zuidkade per 31 December 1928 (No. 12). Voorstel van B. en AA7, om over te gaan tot vaststelling van een be bouwingsplan voor het gemeentelijk bouw terrein aan de Zuidkade, benevens tot vaststelling van de voor de toekomst te berekenen bouwgrondprijzen. Voorstel van B. en AV. om te besluiten tot nadere vast stelling van cle tarieven voor gas- en elec- triciteit. Reddingsbrigade. De Boskoopsche Reddingsbrigade hield haar jaarvergade ring in hctel Klaassen. De voorz., de heer H. Struve. heette alien van harte welkom, inzoncler den medischen adviseur der ver eeniging dr. Kater. De notulen werden na voorlezing onveranderd vastgesteld onder dankzegging aan den secr., den heer AV. Kruiswijk. Hierna werd door de penningmeéste-resse Zr. Heijzelendoorn, financieel verslag uit gebracht waaruit blijkt dat er een batig saldo is van ongeveer 140. De boo ken en bescheiden werden door de heeren J- Radder en R. Grootendorst nagezien en volkomen in orde bevonden. De voorz. dankte secr. en penningme. voor de zeer nauwkeurige werkzaamheden. Hierna werden door den voorz. enkele punten uiteengezet over de veikoop van den Nedcrl. Bond tot het redden van dren kelingen, waarbij ook de B. R. B. is aan gesloten. Vervolgens vestigt de voorz. de aandacht op het materiaal, dat door de Bcskoopsche Brigade overal is geplaatst voor het redden van drenkelingen, zooals de reddingshaken, waarvan het aantal we derom is vergroot en waarbij op cle be paalde plaatsen een bordje is aangebracht met het opschrift „Reddhigshaak". Verder de dreggen waarvoor ter bescherming reeds enkele kastjes zijn gemaakt, opdat het materiaal beter in stand" blijve. Dooir den secr. werd een.zeer uitgebreid jaarvers1 ng voorgelezen over het werken van de Reddingsbrigade in het afgeloopen jaar en hieruit blijkt wel, dat er zeer ac tief werk is verricht. Ook werden hierin door hem enkele gevallen aangehaald over het redden van drenkelingen, waarvoor de hulp der brigade werd ingeroepen al was het dan ook niet altijd met succes. De beste raad, die men geven kan is: leert zwemmen, vooral in zoo'n waterrijk land als Boskoop. De aftredende bestuursleden de heeren Jac. Spruijt, C. J. van Vliet en Jac. van "Wijk werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. J. Fokma. werd gekozen de heer Vogelenzang de Jong. Verder werd er door den voorz. en seor. een lezing met lichtbeelden gegeven, waar uit we veel te zien en te hooren kregen over de Rotterdamsche Reddingsbrigade, welke een der jongste doch een der best georganiseerde en werkende brigades is in Nederland Ook werden nog beelden ver toond van demonstraties en zwemoefenin- gen van de B. R. B. en vele a-nde-re fraaie beelden. Op' het tooneel we-rden nog eenige de monstraties gegeven in het droogzwem men door enkele heeren, die in den vori- gen zomer zwemmen ge'eerd hadden onder leiding van den heer Jac. va-u AVijk. Bij de rondvraag vraagt de heer J. v. Bergen waarom de examens voor een di ploma in het reddend zwemmen steeds op Zondag worden afgenomen, daa.r dit voor hem een beletsel is. De voorz. zegt- toe, deze zaak te onderzoeken. Op voorstel van Dr. Kater werd er besloten dat ook de Reddingsbrigade mede zal werken aan de actie, welke thans gevoerd wordt, om de telephoon dag en nacht geopend te heb ben. hetwelk hij voor komende ongevallen cok nog van veel belang kan zijn. Nadat de voorz. nog een krachtig woordt ter op wekking had gesproken, werd deze gezel lige vergadering gesloten. NIEUWKOOP. Geboren: Maria Huberta, d. van H. z. van M. van Dam en G. J. Lunenburg. M. AVoorde en M. C. Luijben. Marinus, Jacoba Pieternella, d. ,van C. van AVen- gerd en H. J. Vonk. Marinus Stepha nas, z. van M. M. Messing. Antonia Jo hanna, d. van J. A. AVijfje en C. M. van der Sluis. Ondertrouwd: Klaas Sannes, 26 j. en Maria Aafjo Stek, 21 j. Nicolaas Cornelis Otto, te Ouder Amstel, 23 j. en Lammertje Gijsberta Mur, 24 j. Getrouwd: AV. Wegman, te Haarlem, 38 j. en J. Dijkman, 26 j. Overleden: Leendert Natzijl, 56 j. AVillem van der Louw, 50 j. Anthony van der Louw, 82 j. Adrianus de Jong, 2 mnd. Cornelia Voorham, 81 j. Johannes den Beer, 77 j. Petrus Schijf, 82 j. Aaltje Koperdraad, 57 j. ZEVENHOVEN. Been gebroken. De bejaarde wed. Clazing werd door een duizeling over vallen en kwam te vallen, met het ge volg, dat zij een been brak en naar het ziekenhuis te Leiden moest worden over gebracht. Z0ETERW0UDE. Paard doodgevallen. Tijdons de plech- i uittocht vaai den Bisschop werd een paard uit het eorogeleide, toebehoorend aan den landbouwer v. d. Burg schichtig duor de muziek. Het sloeg achteruit en viel van den weg op het ijs van de vaart. De val kwam zoo hevig aan, dat het dier na eenige oogenblikken stierf. UIT DE KATHOLIEKE WERELD Een ontroerende plechtigheid. Het H. Vormsel toegediend aan de melaatschen. Mgr. Keery van de Paters van den H. Geest Bisschop van Zuid-Nigeria (AVesl- Afrika) heeft in het Leprozenhuis te Quits- cha onder treffende omstandigheden hot II. Arormsel toegediend aan een aantal me laatschen die in deze inrichting verpleegd worden. Na afloop dezer ontroeringwekkendc plechtigheid verklaarde de Bisschop: Ik had moeite om bij sommigen dezer ongc- lukkigen een plekje op hun voorhoofd te ontdekken waar ik de Heilige Zalving kon toedienen. Verschillende malen was het werkelijk een probleem waar ik hun mijn vingers op den wang moest leggen omdat hun gelaat soms bijna totaal weggevreten was door deze verschrikkelijke ifzichtwek- kende ziekte. Toen ik uit dit oord van ellende terug kwam was ik blij dat ik ook aan hen den Geest van Vertroosting en sterkte had mo gen brengen. Het Leprozenhuis van Quitscha ligt ge heel eenzaam aan den oever van een der talrijke zijriviertjes van den wilden Niger- stroom. De eenige vertroosting voor de ar me melaatschen is het bezoek van den priester, die met de verschillende gaven die hij uitdeelt onder do verpleegden, levens- midde'en en kleedingstukken die cle mis sionaris zelf ook weer van de katholieke vrouwen uit de naburige dorpen gekregen heeft, steeds meed en vertrouwen schenkt om hun lijden geduldig te verdragen in na volging van onzen Heer Jezus Christus. Arolgens de cfficieele opgave van de En- gelsche regeering zijn er in Nigeria 40.216 me'aatschen, waarvan er 7444 in de Zuide lijke provincie wonen. Doch volgens de cij fers van de Service Medical et Sanitaire zou het aantal me'ar.tschen in Zuid Nigeria wel 30.000 bedragen. Een jonge opera-zangeres treedt in het klooster. Reeds eenigen tijd geleden hebben wij gemeld dat cle vereeniging van Katholieke Tooneelkunstenaars en Operazangers bij gelegenheid van den sterfdag van den groo- ten toneelschrijver,Molière in dc Notre Dame te Parijs een H. Mis liet opdragen waarbij talrijke, kunstenaars en tooneel- soelers, zangers en zangeressen tegenwoor dig waren. Bij die gelegenheid vormde de bekende operazangeres Simone Suprin het besluit om vrijwillig afstand te doen van de wereld om haar verder leven door te brengen in stil gebed voor de bekeering van zoovele kunstenaars en zangeressen wier zielen dreigen verloren te gaan. Zij deelde haar besluit om naar het klooster te gaan mede aan Pater Gillet, overste der Dominicanen, terwijl zij ver klaarde bereid te zijn om in het klooster zelfs de meest verachte werkzaamheden te verrichten. Deze schitterende zangeres die bekend stond als een knappe verschijning met een prachtig geschoolde heerlijk ontwikkelde operastem heeft zich na beëindiging van haar contract teruggetrokken in het kloos ter en thans na een postulaat van zes maanden heeft zij als Zuster Maria Diana van Christus Koning den witten sluier der Novicen ontvangen. Hoe een heidensch Professor ever het Katholicisme denkt. Op een vergadering van de professoren der Keizerlijke Universiteit van Tokio heeft de bekende geleerde Dr. Enku Uno zich als volgt uitgelaten over het Katholicisme: „Dezer dagen had ik met eenige studen ten, die zoo juist uit Europa waren terug gekeerd, een onderhoud over den katho lieken godsdienst. AVij bespraken vooral den nieuwen opbloei van het katholieke ge loofsleven dat we in alle landen, bij allo volkeren, in de meest verscheiden vormen kunnen waarnemen. De oorzaak daarvan is volgens onze meening gelegen in het feit, van de algemeenheid der katholieke kerk die boven cle verschillende nationali teiten uitsteekt, en die bij de katholieken een zeker saamhoorigheidsgevoel wakker roept, waardoor de echte nationaie gevoe lens toch niet geschaad worden. Verder waren wij van meening, dat- de groote in vloed van de Kerk gelegen is in den groo- ten rijkdom van haar liturgischen eere- dienst, waarin overdadige schittering en rustige voornaamheid innig samengaan. Ik moet bekennen, dat het inzicht van deze studenten volkomen juist is, maar ik wil hier ook nog mijn persoonlijke meening aan toevoegen. De Katholieken bezitten een levensideaal, dat niet met het gezond ver stand of met de wetenschap in strijd is, maar dat nauw verbonden is met een be geesterende kracht die zij putten uit hun geloof. Daarin ligt die geweldige aan trekkingskracht van het katholicisme, haar roeping en taak om leiding te geven in de geschiedenis der tijd. Bij de Protestanten spreekt men veel over de handnekkigheid en vasthoudendheid der Katholieken. Ook in ons vaderland heerschen vaak zulke vage voorstellingen over het katholicisme. Zeker, men vindt soms dergelijke .hardnek kige starheid, maar dat vindt zijn oorzaak in het feit, dat de godsdienstige overtui ging der katholieken onwankelbaar zeker is. Het is heel goed te verklaren dat de katholieken star vasthouden aan hun on wankelbare overtuiging want deze is de meest logische gevolgtrekking van een sohrandere gezonde redeneering. Het wijs- geerig systeem der Scholastieken heeft iets stijfs, iets vreemds over zich. Maar eerlijke geleerden met ruimen blik zijn toch tot het bewustzijn gekomen, dat het oordeel der Protestanten hierover toch vaak veel te scherp is. Men behoeft hier voor toch sic ..hts te wijzen op cle vorderin gen. die de katholieke geleerden op het gebied van Psychologie, godsdienstweten schappen, sociologie en andere takken van geleerdheid, in onzen modernen tijd ge maakt hebben. Daardoor werd de ideeën wereld van het katholicisme in eens veel rijker. Dorgelijke gebeurtenissen staan na tuurlijk niet in onmiddellijk verband met de geloofswaarheden, maar zij bewijzen op nieuw de noodzakelijkheid van het dogma en zijn verdiepen haar grooten invloed. Het katholicisme is een godsdienstig sys teem, waarin volkomen eenheid heerscht; maar tegelijkertijd is het ook een systeem waarin rotsvaste overtuiging steunt op een gezond verstandelijk inzicht. En daarin juist ligt de groote kracht van de wereld beschouwing van het Katholicisme. Op die eigenaardige manier is het Katholicisme werkelijk een wereldmacht en zoo moeten ook wij haar weldadigen invloed in het so ciale organisme weten te waardeeren." Dé trek naar de groote steden. Mussolini stelt alles in het werk om de trek van het platteland naar de groote ste den te verhinderen,omdat de plattelands bevolking in de steden verarmt en ten gronde ga.af, terwijl het platteland wordt ontvolkt en een groot deel van cle bloem des volks aan de algehcele bevordering der welvaart onttrokken wordt,. De jongste cijfers wijzen er echter op dat de bevolking in de groote steden sterk toe neemt. De bevolking van Napels is in 10 maanden tijd van 920.893 inwoners gestegen tot 940.133, dat is dus een toename van 19.240 menschen Het geboorte-overschot bedraagt voor Napels 6387. In Milaan groeide cle bevolking van 9:8.004 tot 942.114 dus een toename van 14.110 terwijl het ge boorteoverschot slechts 1503 bedroeg. Voor Rome staan de volgende cijfers ge noteerd: S45.604 inwoners op 1 Januari 1928 na tien maanden reeds 870.571, dus een vermeerdering van 24.967 menschen, terwijl voor het geboorteoverschot 7001 staat aan gegeven. Genua heeft thans 612.035 inwoners, zij wijst een toename der bevolking aan met 7118, terwijl het geboorteoverschot 480 be draagt. In Turijn heeft men thans 570.900 inwoners, in 10 maanden was de bevolking met 22.915 personen vermeerderd bij een geboorteoverschot van slechts 44. Het is natuurlijk van zelfsprekend dat Italië alle mogelijke moeite doet om het uitsterven van het platteland en cle verar ming der groote steden te verhinderen, waarbij cle regeering op den steun van de Katholieke Kerk kan rekenen. ALLERLEI DE WAARDE VAN DEN AARDAPPEL. Onze volksvoeding bestaat, voor een groot deel uit aardappelen en brood. Dc grootte der aardappelen legt een belang rijk gewicht in de schaal, niet alleen m eigenlijken maar ook in figuurlijken zin! Naar gelang hun grootte worden ze onder scheiden in normale aardappelen, drielin gen, poters en kriel. Wettelijk is geen maat aangegeven, maar in Noord-Holland wordt voor nieuwe aardappelen in het voorjaar een maat voor geschreven, die grooter wordt, naarmate de vroege aardappelen later uit den grond komen. Enkele landbouwmaatschappijeri hebben in het belang van den handel een minimum grootte aangenomen, die gecon troleerd wordt dorr een hor, d.w.z. een voorwerp, uit planken bestaande, die zoo danig van elkaar verwijderd zijn, dat de kleine aardappelen daar bij net sorteeren door heen vallen. Voor Friesland en Zee land neemt men een aardappel van 33 m.M. aan en ook wat daar beneden gaal behoort lot de drielingen of poters. In Gelderland waar de meeste klei- aardappeleq voor binnenlandsche consump tie dienen, omdat ze te duur zijn voor ex port, is in het geheel geen bepaling om trent de afmeting. Dit geeft in slechte aardappeljaren aanleiding tot knoeierijen. De telers weten dat particulieren niet van groote aardappelen houden, daarom wor den ze tooh al vrij klein geleverd; maar wee dan den handelaar, die bij het ontvan gen van het monster niet goed toeziet, want komen er in het monster drielingen voor, dan kan hij cr vast op aan, dat zijn leverantie ook uit drielingen zal bestaan en dat is een minder soort dan dc gewone aardappel. Na het rooien is er in poters als een vrij levendige handel; die worden te velde ge keurd en dan in zakken gepakt met een officieel keuringsmark. Dit dient om te verklaren dat men gezond pootgoed krijgt. De handel in drielingen heeft dan alleen succes, wanneer dc aardappelen duur zijn, ze worden om hun afmeting gewoonlijk door de telers zelf gebruikt. Het kriel diekt gewoonlijk voor varkensvoer. De eigenlijke handel in winteraardappe len begint in October, als de aardappelen behoorlijk opgedroogd zijn en men kan constateeren, dat het soort gezond is. Als het najaar nat is en dientengevolge d* vrucht van de vocht te lijden heeft gehad is het vroeg koopen en opdoen van aard appelen riskant. Vochtige aardappe^n zijn spoedig aan verrotting onderhevig. De par ticulieren ontvangen gewoonlijk de aardap pelen pas uit de derde hand dit is, gros siers koopen den voorraad op, ze worden aan de winkeliers geleverd, die ze op hun beurt weer aan de klanten slijten. Het gebruik dat aan particulieren win tervoorraad werd geleverd, die ze dan on middellijk van den teler ontvingen is sinds den oorlog zeer verminderd; de tegenwoor dige moderne huizen met weinig plaats ruimte bemoeilijken het. Tegenwoordig koopen de groenteleveranciers de aard appelen liefst bij kleine hoeveelheden op, Oe P Voor Bij oi Franc Het krijgt nitbet Zonch Dit die aan de clientèle zelfs goschild huis kunnen worden bezorgd. Als de kleine boer in den herfst zi voorraad aardappelen niot heeft verkocb dan kuilt hij ze in; met het oog op vorst moet dit kuilen zorgvuldig gesohi den en het is ook het beste middel om d( aardappel te vrijwaren tegen uitdrogen gewichtsverlies. Aangezien dit een moeiljj werk is, kan men zich voorstellen, dj niemand zonder een behoorlijke winst gi neigd is zijn kuilen open te maken. Voc het opdoen van winteraardappelen neen men gewoonlijk klei- en zandaardappelei daaronder beliooren ook duinaardappelei die duur maar zeer goed zijn. Is hier lande de oogst mislukt of ziju de aardapp len wegens de groote prijsopdrijving duur, dan worden al gauw buitenlandsch aardappelen ingevoerd. Gelukkig, dat deze aardvrucht zet vruchtbaar is, want als het Diet te stren vriest, zoodat de knollen niet door de vort zijn aangetast, kunnen ze weer opniem uit den grond schieten, maar men loopt g( vaar, dat de komst der nieuwe aardende daardoor vertraagd wordt. M. v. „Nieuwe Eeuw". IETS OVER HET CHINEESCHE SCHRIFT. Men gebruikt beelden in plaats van letter AVanneecr een Europeaan het Ohinee sche schrift bekijkt, dan lijken die letter op het eerste gezicht slechts de uitvloei seis van een onzinnige phantasie. Toch niets minder waar dan dat. Bij het beste deeren van het Chineesche schrift kom men langzamerhand lot het inzicht, da die letterteekens wel degelijk een d:'eper bet eekenis hebben en vaak zelfs een kor telijken humor verbergen. Zooals weet. bezitten de Chineezen geen phom t'sch of klankschrift zooals wij, maar oe i.leogaphisch, d.w.z. beeldschrift. Daardoo is het theoretisch mogelijk een Chinee sdTien tekst goed te verstaan al kent mei ook geen woord uit de taal van het He melscihe Rijk. Gaat men de keuze dezer letterteekem na dan zal men moeten toegeven, dat zi bijzonder gaarne hun bijtende spot tegei het vrouwelijk geslacht richten. Om enkel voorbeeld te noemen, neem het Chi neosc'he teeken voor ons woord „vrouw' plaatst men dit teeken echter tweemaa naast elkaar, dan heeft dat nieuwe beek de weinig vleiende beteekenis van „twist' Drie van diezehde teekens naast elkaa beteekenen zelfs „kwaadspreken". Het begrip „huiselijkheid", geeft Chinees eveneens in weinig respectvollei vorm weer: het is het beeld van een „var ken" onder een dak; het „huwelijk" word zelfs op stuitende manier voorgesteld n.l een vrouw en een varken onder een dak Het woord „deur" in het Chineeseb schrift levert een groote verscheidenheid van combinaties, die zeer aanschouweliil zijn. Neem b.v. het woord „bedelaar" dil is een combinatie van de teekens „deur en „mond", want de bezigheid van zoo'i arme duivel bestaat in: „zijn mond te rich In ten naar de deur". Het teeken voor „luisteren" „deur' naast een „oor". Zeer eigenaardij is de vorm waaronder de Chinees het b& grip „geluk" weergeeft. „AA7elke mensch hot gelukkigst vraagt de wiize man v het Oosten zich af en dan luidt het ant woord: „De boer. die de rijst van zijn ak ker eet". Daarom schrijft men het teekei van den „boer", benevens het beeld den „mond". Het eenvoud begrip „boer zelf bestaat uit het teeken van den die naast het „veld" staat. Het tegenover gestelde van den gelukkigen boer is vol gens de opvatting der Chineezen de „ge vangene" een begrio, dat zeer gemakkelijl is voor te stellen. Het is het gewone beek van den man, door 4 strepen ingesloten die strepen beteekenen den kerker. Van genialen eenvoud getuigt de mank waarop men in China het gecomydiceen begrip „horizon" voorstelt: de zon daaronder een streep. De „zon" en de „maan" naast elkande beteekenen „licht". In dc manier, waarop de Chinees het bijvoeglijk naamwoon „groot" voorstelt, zien we een groote wa deering van eigen voornaamheidhet n.l. het teeken van „man", waardoor ciifer „één" gezet is. Ook de trotsch< Chinees moet toch nog toegeven, dat d« Hemel hooger is dan hijzelf <?n zoo steil hij Iiem voor door het teeken „man" mé een flinke dikke streep erdoor. Naar deze voorbeelden te oordeeleu bet leeren der Chineesche taal heelemaa niet vervelend RUSLAND HEEFT UURWERKEN N00DIG. Na lange aarzeling heeft men thans it Leningrad eindelijk besloten om over t< gaan tot het bouwen van de eerste regee ringsfabriek voor het vervaardigen vat uurwerken voor Sovjet-Rusland. Deze fa briek zal gewone zok-uurwerken en arm bandhorloges opi de Russische markt bren gen. Een commissie van Russische vak lui, zal zich zoo spoedig mogelijk naar hei buitenland begeven, om daar ook het ver vaardigen van hangklokken en pendules ti leeren. Men heeft uitgerekend, dat hei bolsjewistische Rusland ieder jaar 300.0$ wekkers noodig heeft, 125.000 vestzakhor loges en 75.000 armband-horloges, die eer gezamenlijke waarde vertegenwoordiger van vier millioen roebel. De bestaande Russische fabrieken ku& nen maar tien procent leveren van hetgeec Rusland noodig heeft: bovendien is de ia richting van deze fabrieken niet gemoder niseerd, zoodat de verkoopprijs abnor maal hoog wordt. De horloges, die m roert uit het buitenland, kosten in hei land van herkomst 15 roebel en dezelfd' uurwerken worden in Rusland voor 60 tol 75 roebel verkocht. Zoi V'era ken i bezit Mexi hebb' sloter On deze Portf ter rale verw: oorlo De Vera in d« Te Zond geen geru< Vera ld< bleek ben Cruz denti schei rijdei geen was hua, De ten hoe c In bi Mexi er o] allee schik prov: hang De den He len hebb Ui deel zijn Er Port opsti nom< alle geru medi len uitw oncle lijte defir intu: een viscl ken, geza over Joeg Beid een taris door bijee xesu Ze om min< Sen, ning

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8