20ste Jaargang MAANDAG 4 MAART I92S No. 6119 HET GEHEIM FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG VERVALSCHT DE FALSARIS ONTMASKERD In den nacht van Zaterdag op Zondag te Brussel gearresteerd BUITENLAND Ned Oost-lndië BINNENLAND De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II LEIDEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit twee bladen DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingon wordt het dubbele van hot tarief' berekend. Kleine advertentiën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkiugon worden aangeboden of gevraagd, huur en ver buur, koop en verkoop f 0.50. V Ook voor de dorpen. Er zijn nog wel Katholieken, die nog niet inzien de noodzakelijkheid van Ka tholieke organisatie. Zij zijn ziende blind. 'fc Is mogelijk, dat zij van de een of andere bepaalde oi'ganisatie niet klaar inzien, waartoe deze noodig of gewenscht is. Ongetwijfeld; er kan ook heel goed een of andere Katholieke organisatie in derdaad overbodig zijn. Deze dient dan te verdwijnen. Ook al is 't niet altijd waar, dat het overbodige schaadt; goed doet ?t geen geval. Maar 't moest niet mogelijk zijn, dat één Katholiek niet helder inzag de noodzake lijkheid van een krachtige, veelzijdige, allen en aller belangen omvattende Katho lieke organisatie in 't algemeen. In dezen tijd vooral moest 't klaar zijn als de dag, dat een principieele organi satie noodig is. Dat die organisatie zich moet uitstrek ken over héél het Katholieke volk. Zeker, wij hebben een band in onzen éénen Godsdienst, beleden en beleefd in één Kerk. Maar die band moet niet verbroken worden, of althans niet meer worden ge voeld en aan het oog ontrokken zijn, in het maatschappelijke leven. Ook daar moet onze eenheid een zoo intens mogelijke werkelijkheid wezen. Als wij zeggen, dat onze organisatie héél liet Katholieke volle moet omvatten, dan bedoelen wij daarmede o.m.: stad èn platteland. Misschien heeft te lang de verkeerde weening, de misvatting geheerscht, dat Katholieke organisatie op het platteland, althans in Katholieke dorpen, niet zoo noodig of gewenscht is. Men maakte zich hierbij - in verscheiden opzicht schuldig aan kortzichtigheid. Ten eerste: moeten degenen, die in dorpen wonen, niet gesterkt worden en niet worden geschoold in principieele or ganisatie, met het oog op een mogelijk vertrek naaf de steden? Vervolgens: Dringt ook niet, hetzij reeds in werkelijkheid, hetzij nog dreigend in de toekomst, naar het platteland heen de verkeerde geest, de veelzijdige dwaling van onzen tijd? En ligt hier d&n niet voor de Katholieke organisatie een taak. een mooie en noodzakelijke taak? Op de derde plaats mag niet worden vergeten, dat de Katholieken in de dor pen met die in de steden sterk in een heid moeten staan, en kunnen staan, door middel van de Katholieke organi satie. Bij de sehoone huldiging, die Katho liek Zoeterwoude gisteren heeft gebracht aan onzen hoogwaardigen Bisschop, heeft Mgr. in een rede zijn blijdschap uitge sproken, dat het Katholieke Zoeter woude de noodzakelijkheid van Katho lieke organisatie blijkbaar begrijpt en practisch beleeft. Wij verwijzen hier naar ons verslag elders. Mogen alle Katholieken in stad en dorp evenzeer van die noodzakelijkheid overtuigd zijn. De Katholieke organisatie van vrouwen on mannen en van onze jeugd moet ook in de dorpen zoo krachtig en doeltreffend hogelijk worden geleid. De tijd en de krachten en de toewij ding, daaraan geschonken, zijn uitstekend besteed. En op zulk een arbeid kan niet anders dan zegen rusten. Vóóral de organisatie der jeugd is op de dorpen even gebiedend-noodzakelijk als in de steden! DE DADER BEKENT VOLLEDIG. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich een verrassende wending voor gedaan in de zaak van het geheim Fransch Belgisch militair verdrag. Een propagan dist en journalist, Albert Frank Heine ge naamd, is op het Zuiderstation te Brussel gearresteerd en heeft volmondig bekfirid de door het Utrechtsch Dagblad gepubli ceerde documenten vervalsrcht te hebben. Reeds Zaterdag werd deze persoon door de „Nation Beige" aangewezen als de ver- va ardiger van het stuk. De Belgische regeering had zijdelings vernomen, dat Frank Heine, die zich uit geeft voor een kleinzoon van Heinrich Hei ne, een gewezen journalist met een tamelijt welvoorzien dossier bij de justitie, bij de zaak der vervalschte documenten betrok ken was. Zij verzocht de rechtbank tus- schenbeide te komen. Het blijkt, dat de documenten te Brus sel zijn getypt. Frank Heine gaf ze met pa pier van het departement van Landsver dediging aan een typiste, met het verzoek, den haar overhandigden tekst op dit pa pier over te typen. Hierbij bevond zich be halve de later door het „Utrechtsch Dag blad" gepubliceerde documenten ook een stuk, dat tot dusver niet het licht heeft ge zien. Om de typiste gerust te stellen om treilt het i'eit, dat hij haar zulk een zondor- linge opdracht gaf, verklaarde Frank Hei ne, Belgisch officier te zijn en. hij liet haar een valsch identiteitsbewijs zien. Den vol genden dag haalde Frank Heine de stukken terug. Toen nu de pers de onthullingen van het „Utrechtsch Dagblad" bracht, deelde de typiste een en ander mede aan een ambte naar van bet departement van Buitenland- sche Zaken. De politie deed daarop een huiszoeking in de woning van Frank Heine, waar zij verscheidene documenten in beslag nam, en onderwierp diens echtgenoote aan een langdurig verhoor. Zij deelde mede, dat haar man zich in Holland bevond en nog denzelfden nacht weer te Brussel zou arri- veeren. Inderdaad kwam Frank Heine 's nachts om 12 uur 34 aan het Zuiderstation aan, waar zijn vrouw, die natuurlijk door de politie in het oog werd gehouden, hem op wachtte. Zij had haar hond aan een ket ting bij zich. Toen het dier zijn baas zag naderen, fukte het zich los en snelde zijn meester tegemoet, zoodat de politie niet de minste moeite had, den gezochte te vinden en te arresteeren. Aanvankelijk scheen het, alsof hij zich wilde verzetten, doch toen hij besefte, dat dit hem niet zou baten, ging hij gewillig mede. Het verhoor. Frank Heine werd naar het politiebureau in het stationsgebouw gebracht, waar de rechter van instructie hem kwam onder vragen. Na een verhoor, dat vier uren duurde, bekende Frank Heine, dat alle documenten van A tot Z vervalscht waren. Het document, zoo zeide hij, is aan het „Utrechtsch Dagblad" ter hand gesteld door een journalist, werkzaam aan een ex tremistisch Vlaamseh blad te Antwerpen. In den loop van het verhoor vertelde Fr ank Heine, hoe hij bij de vervalsching te werk was gegaan. „Ik heb daartoe een oud verdrag gebruikte", zeide hij, „dat lang voor den oorlog tusschen twee landen (noch België, noch Frankrijk) is gesloten. Eenige wijzigingen waren voldoende om het bij de speciale situatie van Frankrijk en België aan te passen. De notulen der besprekingen tusschen de generale staven vond ik even eens in de bijlagen van een oud verdrag3'. Ik geloof niet, zeide Frank Heine, dat ik een groot misdrijf begaan heb. Ik ver ried België noch Frankrijk. Ik heb slechts mijn kooper beet gehad, en dat is tenslotte slechts gewone oplichting. Frank Heine overhandigde den officier van justitie Louage spontaan het origineel van het door hem vervalschte stuk. De cij fers omtrent kanonnen, tanks enz. had hij zoomaar uit zijn duim gezogen. De namen van de officieren vond hij in het militair jaarboekje. De h-ndteekeningen schreef hij zonder meer onder het stuk;'een studie van de nabootsing had hij niet gemaakt. Nadat het verhoor geruimen tijd geduurd had, verklaarde Frank Heine vermoeid te te zijn. Het verhoor werd daarop tot 's morgens verdaagd. Frank Heine werd na afloop van zijn verhoor naar de gevangenis overgebracht. Zijn echtgenoote, die ook gearresteerd werd, is later weer vrijgelaten. Een avontuurlijk leven. De „Nation Beige" publiceert een uitvoe rig artikel, waarin het veelbewogen leven van Heine wordt beschreven. Hij is te iShaerbeek bij Brussel geboren uit een Joodsch-Nederlandschen vader en een Duitsehe moeder. Heine opteerde voor België, maar nam niettemin voor .1014, dier.st bij de Duitsehe marine. Hij deserteerde te Buenos Aires. Op 4 December 1915 werd hij te Londen veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf wegens diefstal. Later treft men hem aan als onder-officier in het Belgische le ger, doch toen hij als Duitscher werd aan geklaagd, werd hij te Rüchard geinterneerd Weer wist hij in Engeland te komen, waar hij op 15 October 1913 opnieuw drie maan den gevangenisstraf uil te zitten kreeg, daar hem het verblijf in Engeland was ont zegd. Dan duikt hij weer m "België op, en weet te Brugge het vertrouwen der Bene dictijnen te winnen, die hem apologetische voordrachten voor de jeugd laten houden. Na korten tijd werd van zijn diensten af gezien. Te Leuven krijgt Hèine bij de Je- zuieten een plaats als bibliothecaris. Hij werd hier echter weggejaagd, na een ver klaring onderteekend te hebben, dat hij zeldzame boeken had gestolen. In het gerejclitshc" te Antwerpen, waar hij vervolgens alsr bibliothecaris werd aan genomen, werd hij om dezelfde reden ont slagen. Na aan verschillende bladen en 'tijdschriften verbonden te zijn geweest wordt hij tolk bij het Duitsehe gezantschap te Brussel, welken post hij verlaat om een blad op te richten, waarin hij anti-Belgi sche propaganda voerde en welk blad voor al in Eupen en Malmedy werd verspreid Zijn strafregister, aldus de „Nation Bel- ge', vermeldt talrijke veroordeelingen, in Engeland, Frankrijk en België wegens dief stal en oplichting, valschheicl in geschrifte e. d. EEN TELEGRAM VAN DEN JOURNALISTENKRING. Het Dagelijksch Bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring heeft Zater dagmorgen het volgende telegram gezonden aan dx\ P. H. Ritter, hoofdredacteur van het „U. D." en lid van dien kring. „Het heeft zeer onze aandacht getrokken, dat blijkens de volledige publicatie der be kende notulen in zake het geheime verdrag, de indruk op meer dan een belangrijk punt aanmerkelijk anders moet zijn dan die van het eerst gepubliceerde uittreksel. Waar bij deze diep ernstige aangelegenheid het be lang en het aanzien der Nederlandsehe pers betrokken is, achten wij ons verplicht u te vragen of u zich beschikbaar stelt voor elk onderzoek door gevoegden naar de echt heid der documenten, en naar de wijze waarop do eerste gepubliceerde samenvat ting tot stand is gekomen". WAT GENERAAL SNIJDERS SCHREEF Wanneer de gearresteerde journalist wer kelijk de vervalscher van het gepubliceerde document is, dan heeft men een buitenge woon geslepen falsaris te pakken. Want niet alleen, dat de geheele Nederlandsehe pers erin gevlogen is, maar ook mannen, die op dit gebied deskundig kunnen worden genoemd. Zoo schreef generaal Snijders nog in hot avondblad van Zaterdag van het „Vader land" o.a.: „Ten aanzien van de eerste publicatie van het Utrechtsch Dagblad heb ik mij in mijn vorig artikel van een uitspraak om trent de echtheid der stukken onthouden. Hoezeer ik neigde toe te geven aan den in druk van authenticiteit, weerhielden mij kieschheid en voorzichtigheid een beslist oordeel uit te spreken, zonder nader bewijs. Het proces-verbaal houd ik voor echt. Ik kan dit niet bewijzen, maar de indruk dringt zich onweerstaanbaar op. Dit is een stuk van verpletterende realiteit. Men zal natuurlijk de echtheid betwisten; maar dit zal niet baten. Zoo'n stuk verzint men niet!" EEN BEWOGEN VERGADERING. Zondagmorgen had de .Federatie Am sterdam van de S. D. A. P. een openbare vergadering uitgeschreven in het Carré- ge bouw naar aanleiding van de gebeurte nissen der laatste dagen, in verband met het Fransch-Belgische verdrag. Als sprekers zouden optreden de lieeren Jan Oudegeest het Belgische Kamerlid en oud-minister Kamiel Huysmans en J. J. de Roode. Het bleek al spoedig, dat niet alleen leden dei S. D A. P. deze overigens open bare vergaderng bezochten. Want nadat staande de „Internationale" en „Sooialis- tenmarsch" waren gezongen, klonk gefluit en een begin van het Wilhelmus", dat door rumoer overstemd werd. Het werd een verward geschreeuw op de donkere boven rangen. De eerste sprekers, de voorzitter de Mi randa. en de heer Oudegeest, konden zich nauwelijks verstaanbaar maken. Herhaal delijk weerklonk rumoer en gef.uit en ge roep: Eruit. Op het laatst stond do heele zaal te schreeuwen en te fluiten en werden de „andersdenkenden" eruit gowerkt. Sindsdien is het rustig gebleven. De heer Huysmans verklaarde o.a.: Wij konden onze oogen niet gelooven. toen wij het document lazen, noch minder, dat het beroering zou geven. In 1929 is cr op de regeeringsbanken in België geen menscb, die zich met een intrige tegen Nederland zou inlaten. VAN HET VAT! CA AN De nieuwe Vaticaansche staat. De eerste officfeele erkenning. De eerste officieele erkenning van den nieuwen Vaticaanschen staat is dezer da gen geschied door Spanje, toen het comi té, dat het vierde interna'vonale steden- congres dat 19 Maart te SoviMa wordt ge opend organiseert, mededeelde, dat het Va-ticaan was uitgenoodigd een vertegen woordiger te zenden. Het congres zal worden bijgewoond door 150 afgevaardigden van de Vereenigde Staten, terwijl de meeste steden van Euro pa eveneens vertegenwoordigd zullen zijn. SPANJE. NIEUW COMPLOT ONTDEKT. Infanterie en artillerie gaan samen. Do Spaanscbo regeering heeft kennis genomen ran een nieuw complot, dat een nog grooter omvang heeft dan het vorige. Een groot aantal infant©rie-officieren en manschappen maken gemeene zaak met de ontslagen artilleristen. Of de regeerrng in staat zal zijn den 1e verwachten opstand door arrestaties vol komen te onderdrukken, wordt twijfelach tig geacht. JOEGO-SLAVIE. NIEUWE POLITIEKE MOORDEN. Een bloedbad in een trein. Drie doodeu en drie gewonden. Zaterdagmorgen beeft Woe't-sjiterna. de moordenaar van Alcibiades Bebi. in een trein van de lijn OeskjoebKossowska— Mitrowitz, 'm dc nabijheid van heb station „Generaal Jankowitsj", door een revolver schot den inspecteur van het Joegoslavi sche ministerie van Binnenlandsche Zaken, Zawisjitsj, die met denzelfden trein reisde, gedood. Zooals bekend is Woellsjiterna door de rechtbank te Praag vrijgesproken hij keerde thans naai Albanië terug. Hij doodde verder een jongen man uit het district Swerlig, Stanimiv Radowanovitsj en den soldaat met verlof Wile Bairamo- witsj. Verder wondde hij den soldaat Mir- ko Iksitsj ernstig, terwijl Fostia Fetio- witsj en de koopman Raeko Crorkowitsj licht gewond werden. Woelts iterua werd gearresteerd en naar de gevangenis te Oeskjoeb gebracht. CHINA. Staat van beleg te Peking. In verband met muiterij van noordelijke soldaten. Te Peking is de staat van beleg afge kondigd, in verband met een muiterij van Noordelijke soldaten, die door de nationa listen waren ingelijfd. De nationalisten stelden echter geen vertrouwen in de loya liteit der Noordelijken, en begonnen dezen te ontwapenen. In den loop van den avond leidde dit tot gevechten waarbij tal van dooden vielen. De overheid is den toestand meester. Naar nader wordt bericht veroorzaakte heb gevecht in het goheele westelijk deel der stad een hevige paniek. Het begon in de nabijheid van een I.amn-iempel. De na tionalisten, die in burger waren, vielen de verdachte noordelijken aan, en losten een aanbal schoten in de lucht, waarop do noordelijken zich in den tempel terugtrok ken en van daaruit een hevig vuur op dc straat openden. De autoriteiten grepen snel in en stuurden loyale troepen, die den tempel eerst isoleerden en daarna den strijd met de daarin verschanste noorde lijken aanbonden, die zij eindelijk wisten te ontwapenen. Thans is de toestand kalm. AMERIKA De regeeringswisseling. Vandaag treedt de nieuwe regeering van Hoover in functie De aftredende president VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op het Zuiderstation te Brussel een jour- ra ist gearresteerd, die bekend heeft het door het U. D gepubliceerde Fransch-Bel- gisch verdrag vervalscht te hebben. Nieuw complot in Spanje ontdekt. LEIDEN. Begin van brand in den nieuwbouw van het St. Elisabothsgesticht. (1ste blad). OMGEVING. Hu digirg van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent te Zoeterwoude. (Korku., 2de blad). Te Noordwijkerhout is een man dood fn zijn krotwoning gevonden. (1ste blad). Coolidge heeft Zaterdag afschêr-d genomen. Hij ging zwijgend heen, zooals hij gekomen was. Li zijn afscho ds-interview aan de pers heeft Coolidge, als oenigo verklaring over zijn beleid die hij wilde geven, het volgen de gezegd: ..Ik heb mij bemoeid met hot geen mij aanging". Dat was zijn afscheids rede' Nieuwe onrust in Mexico, T vv e e comraaiidautou in opstand. De commandanten van de staten Vera Cruz en Sonera zijn volgens berichten uit Mexico openlijk tot, opstand overgegaan. Zij beheerschen alle steden en vestingen in deze staten evenals dc verbinding uiet de Golf van Mexico. Dc treinverbinding tusschen Mexico City en Vera! Crux is i erbroken. Weer een treinoverval. Volgens een bericht uit Mexico is de trein tusschen Mexico en Cucroavaca door bandieten overvallen en na plundering in brand gestoken. Daar Lindbergh met de zen trein dikwijls rer'st, wordt vermoed, dat het hier een plan tot ontvoering van Lind bergh betrof, ten einde een groot losgeld te kunnen eischen. Onderaardsche gang in Sing-Sing. V e r ni o e d e 1 ij k gemaakt door gedetineerde m ij n w e r k o r s. De directie van de Sing-Siug gevangenis te New York hoeft oen onderaardsche gang vaii 12 M. lengte en 1.20 M. breedte ont dekt, die onder de binnenplaats van de- gevangenis was gegraven en reeds bijna den buitensten muur had bereikt. Men is er echter niet kunnen achter komen, wie van dc 1800 gevangenen bij het graven van de gang behulpzaam zijn geweest. Hoewel men bij het graafwerk 010 kubieke voet aarde heeft moeten verwijderen, heeft men niets ontdekt en men veronderstelt dan ook, dat de gedetineerden ze bij kleine beetjes in hun zakken hebben meegenomen Dc gang is op een zóó doskundige wijze met hout gestut, dat de directie ervan over tuigd is, dat voormalige mijnwerkers aari den arbeid zijn geweest. TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. De candidatuur-Veraart. Het Partijbestuur deelt aan de besturen der kieskringorganisacie het volgende mede: Van professor Veraart is bericht ontvan gen hetwelk door afwezigheid van den Partij-secretaris niet meer tijdig ip dc verzamellijsten kon worden verwerkt dat wordt ingetrokken de brief meldende de beslissing, dat prof. Veraart geen aan wijzing vooi een vrije plaats wenschte, voor zoover de weigering althans betreft de kieskringen Maastricht, Tilburg en Am sterdam—RotterdamDen Haag. Mitsdien moot dc aanwijzing: Veraart prof. dr. J. G„ 's-Gravenhage, worden in- gela6cht op dc verzamellijsten van de vrije plaatsen in de kieskringgroepen: Maas tricht, Tilburg en AmsterdamRotterdam —Den Haag. De secretaris der R. K. Kamer-Centrale Leiden brengt ter kennis van de aangeslo ten kiesvereenigi'ingen, dat aan de inmid dels toegezonden verzamellijsl de naam van Prof. dr. J. A. Veraart niet behoort te worden toegevoegd. Het terugkomen op de beslissing door Prof. Veraart inzake het niet-aanvaarden van een vrijen zetel geldt niet voor den kieskring Leiden en de groep, waarin Leiden is opgenomen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1