DE VIERDE SLEUTEL tweede blad de leidsche courant. zaterdag 2 maart 1929 GEMENGDE BERICHTEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. Omstreeks half vijf Donderdagnamiddag heeft in de kom der gemeente Haastrecht een zeer errstig ongeluk plaats gehad. De 59-jarige A. C. v. d. Geest uit Gouda begaf zich loopend naar zijn woonplaats en bevond zich ter hoogte van het huis, bewoond door de Gebr. D., toen uit de richting Gorda achter e1 kaar twee auto's kwamen aanrijden. Volgers ooggetuigen liep de heer v.d. G., nadat hij den eersten auto had laten passeeren, weder naar het midden van den weg en heeft hij, waarschijnlijk verblind door het schelle licht van de laaghangende zon, den an deren auto niet zien aankomen, terwijl hij ook de herhaalde signalen niet, of te laat gehoord beeft. De heer v. d. G. werd door dit voertuig aangereden, met het noodlottig gevolg, dat het met zware in wendige kneuzingen werd opgenomen en bij de heeren D. binnengedragen. Ko'ten tijd later is hij hier, nadat nog geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, over leden. DE GRIEP. Wegens het veelvuldig heerschen van de griep onder de studenten is het semi narie te Rolduc gesloten. In de gemeente Renkum heeft de griep in de afgeloopen maand veel slacht offers geëischt. Het sterftecijfer was drie maal zoo groot als in Februari van het I vorige jaar. Behalve de roodvonk-epidemie woedt thans ook de griep in hevige mate te Maas.richt. Geen tak van dienst of hij is ontwricht door het groote aantal zieke I ambtenaren. De ziekte schijnt echter over het algemeen een goedaardig karakter te dragen. De griep heerscht to Nijehorne in zeer erge mate en is van kwaadaardigen aard; zij gaat dikwijls met longontsteking ge paard. Op een bevolking van 880 zielen zijn binnen een week vier personen overleden, kinderen en personen van middelbaren leeftijd. In de grensstad Bocholt heersehte de griep op ernstige wijze. In de afgeloopen week zijn op een bevolking van 30.000 zielen 34 personen overleden. Heele gezinnen zijn door de ziekte aangetast. De ziekenhuizen zijn zoo vol, dat men nu ook in het Wees huis zalen voor zieken moest reserveeren.- Vele scholen zijn gesloten. ONGELUKKEN. Een gezin door gas bedwelmd. Doch weer b ij gekomen. Hedenmorgen te ongeveer 9 uur ont dekte buren, dat er iets niet in orde was Ai het gezin van M. Zuidema in de Ba re- straat te Groningen. Toen men de woning binnen kwam zag men de man bewusteloos op den grond l'ggen, terwijl de vrouw en twee kinderen eveneens bewusteloos in bed werden aangetroffen Het bleek, dat *t gezin door gas was bedwelmd, dat uit een lek n de buitenleiding ontsnapt was Een in allerijl ontboden geneesheer gelukte liet, alien weer bij te brengen. Dood gevonden. Door de politie te Sneek werd gisteren morgen dood in haar woning aangetrof fen een 80-jarige weduwe, die sinds jaren alleen woonde. Wat de doods-oorzaak is, is nog niet bekend. Aan misdrijf behoeft niet gedacht te worden, terwijl er ook brandstof in huis genoeg aanwezig was. De ongelukkige meet reeds langer dan een week zijn overleden. Van de trap gevallen. De 78-jarige K. uit de Loolaan te Voor burg is gisterenochtend van de trap dood gevallen. Aan de gevolgen overleden. H De 70-jarige weduwe B., wonende te ÖRijk in de Haarlemmermeer, die dezer dagen ernstige brandwonden bekwam, is thans in de Maria-stichting te Haarlem aan de gevolgen overleden. Brand door een petroleumkachel. Donderdagavond omstreeks half elf is te Almelo door het omvallen van een petro leumkachel brand ontstaan in het per ceel, gelegen aan de Bornsche straat en het llietplcin, waarin gevestigd zijn de sigarenwinkel en een winkel Voor schil derij-artikelen, van M. Gröber. Het per ceel is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Auto verbrand. Een reiziger uit Assen bevond zich Woensdag met zijn auto té Peert, waar db wagen in brand geraakte en geheel vernield is. De reiziger heeft zijn koffers kunnen redden. Nachtelijke drukte in Schiedam, De verlaging der accijnzen op gedistilloerd. Gisternacht is voor Schiedam zeer sen sationeel geweest. In verband met de ac cijnsverlaging was er een overweldigend groot aantal orders uit voeren voor levering per 1 Maart. De expeditie onder vond groote moeilijkheden, doordat de Spoorwegen in verband met de overstel pende drukte door de stremming van het verkeer te water, geen vrachtgoed aanna men. De expeditie vond daarom grooten- deels plaats per vrachtauto's, die waren gerequireerd uit de plaatsen van bestem ming, zooals Amsterdam, Leeuwarden, Utrecht, Apeldoorn, Epschedó enz. Voor het Zuiden van het land was men echter aangewezen op de spoorwegen, daar overtocht over de rivieren niet mogelijk is. Noodgedwongen betaalde men het dure bestelgcedtarief. De concurrentie deed het immers ook. Dank zij de medewerking van de Ar beidsinspectie, die verschuiving der ar beidsuren mogelijk maakte en de buiten gewone behulpzaamheid van den inspec teur der Invoerrechten en Accijn/en, den heer A. G. van den Bovenkamp, on den verificateur D. F. Weyer met zijn staf, kon reeds bij de meeste distillateurs direct op 1 Maart dus om 12 uur des nachts met de uitklaring van het gedistilleerd worden aangevangen. Vrachtauto's rolden gestadig aan en vertrokken spoedig naar hun verre bestemming. Het wa- ongewoon druk in de anders zoo eenzame nachtelijke straten van Schiedam. Ook gisteren reden nog geregeld vracht auto's met do karakterisi 'e!:e rood-blauwe vaatjes door de stad, die haar een bedrij vig aanzien gaven. Niet minder dan zes duizend partijen of partijtjes moesten gis teren worden verzonden. Jeugdig boefje. Wegens valscheid in geschrifte en ver duistering van een scm van pl.m. f200 werd te Bussum een jongen van 16 jaar ter beschikking van de Justitie gesteld en naar Amsterdam overgebracht. Brutale inbraken opgehelderd. De politie te Rotterdam heeft de hand kunnen leggen op twee jeugdige personen, die zich den laatsten tijd aan een reeks van brutale inbraken hebben schuldig ge maakt. Bij een inval in een pakhuis aan do Buitenhofstraat te Rotterdam hebben rechercheurs een groote partij goederen gevonden, welke alle afkomstig waren van diefstallen. Zoo vond men artikelen, welke waren gestolen ten nadec'e van mr. L. uit de Witte de Withstraat, bij wien do die ven een briefje hadden achter gelaten, waarop stond geschreven: Ve motte meer geld hebben, hoor!, er waren goederen afkomstig van inbraken gepleegd in pan den aan de Essen burgstraat, aan den Schiedamschen singel en aan de Rochus- senstraat en er was een partij meubelen, welke waren gestolen uit een huis aan de Duivevoordéstr., ten nadeele van iemand, die aan het verhuizen was en die een gedeelte van zijn boedel reeds naar de nieuwe woning had overgebracht. De die ven hebben toen het restant uit de oude woning op een wagen geladen en naar hun pakhuis overgebracht. In het pakhuis heeft de politie fietsen en gramophoons met platen, meubelen en electrische haarden, lampen en voorwerpen afkomstig uit een drukkerij gevonden. De huurders ven het pakhuis bleken de 17-jarige fietsjongen W. J. B. en de 19-jarige losse werkman P. G. Z. te zijn. Zij zijn aangehouden en opgesloten. Zij worden voorts nog verdacht van diefstal ten nadeele van de firma Transfilma, bij welke toen o.a. een bedrag van. f 500 is gestolen. Hot onderzoek wordt voortgezet-. De gefingeerde berooving te Deventer. De broer van den kantoorbediende S., de 18-jarige H. J. A. S., die wegens mede plichtigheid aan de gefingeerdo berooving Zaterdag j.l. was gearresteerd en enke'.o agen later naar Zutphen overgebracht-, is weer op vrije voeten gesteld. Zooals we reeds meldden, hebben de gebroeders S. bekend. De personen D. en van S. blij ven hardnekkig ontkennen, iets met de zaak te maken te hebben. Verduistering van f 2000. Een bewoonster van de Wagenstraat te Amsterdam heeft, zoo meldt het „Volk" bij de politie een klacht ingediend tegen een jongeman met wien zij tot voor kort ver loofd was. Vo'gens haar mededeeling zou zij haar teekemstigen echtgenoot in den loop van den tijd verschillende geldbe dragen tct een totaal bedrag van twee duizend gulden ter hand heblaen gesteld. Eigenaardige Inbraak. De heer L. V., wonende in den ouden molen aan den Stammerdijk onder de ge- meerto Diemen, gaf aan de politie van laatstgenoemde gemeente kennis, dat er 's nachts in zijn woning was ingebroken en dat een bedrag van ruim 300 ont vreemd was. Dit geld, dat geborgen was in een blikken trommel, waarvan het slot geforceerd was, bestond uit twaalf gouden tientjes, vijf cf zes gouden vijfjes, en voor de rest uit bankbiljetten van tien gulden. Wij brachten den heer V., alrlus meldt de „Tel." die reeds op hoogen leeftijd is en alleen met een huishoudster aan den stillen Stammerdijk woont, een bezoek, ten einde omtrent dezen diefstal nadere bijzonderheden te A'erremen. Hij was dien avond later dan anders naar bed gegaan, in verband met een mooi radio-programma. Toen hij 's nachts vier uur oven opstond, zag hij dat de deur zijner slaapkamer openstond, ook de kast deuren waren geopend. Hij ging toen ook in de aangrenzende woonkamer kijken en daar birek hem, dat men in de weinige uren. welke verloopen waren, sinds hij te bed was gegaan, kans had gezien, in zijn woning binnen te dringen en hem van al zijn geld to berooven. Uit zijn pantalon, welke op de canapé had gelegen, waren de sleute'tjes genomen, waarmede de kast goopend kon worden, waarin de trommel mei geld, goud en zilver geborgen was. Het geld was, zooals reeds gezegd, medegenomen, den geheclen overigen in houd van dien tromme1 had men onaan geroerd gelaten. Dat men hier wel met een heel eigenaardige diefstal te doen had, blijkt voldoende, als men weet, dat zich in den trommel o.a. nog bovendien een gouden horloge met ketting, twee zilveren horloges, alsook de gouden kapversierse- len van de overleden echtgenoot van den heer V. bevonden. Hoe de dief of inbreker binnen is geko men kan niet worden vastgesteld. De voordeur was gesloten. De eenige moge lijkheid zou zijn, dat men door het zij raam in de woonkamer open te schuiven, in dat vertrek is binnengeklommen. Vol gens verklaring van de huishoudster zou •zij, toen zij dat raam had schoongemaakt, verzuimd hebben, er de pen op te doen. Dr.or de politie is echter geen enkel spoor gevonden, dat er op wiist, dat men door inklimming het huis is binnengedrongen. Toen de heor V. 's nachts om vier uur de woonkamer binnentrad, was het raam niet gcopond, zoodat, indien de dief daardoor ingrl-kramen en weer verdwenen is, hij blijkbaar de attentie heeft gehad, het raam weer achter zich ie sluiten. Het eeni ge ongewone was, dat de buiten het huis staande tuinbank iets verschoven was, en dat ook de tafel in de woonkamer niet pre cies op haar plaats stond. De sleutels wa ren weer uit de kast genomen en op de tafel neergelegd. Eenige dagen vóórdat men den heer V. zijn geld ontroofde was een tweetal perso nen komen vragen, of zij achter den door den heer V. bewoonden (niet meer in ge bruik zijnden) molen in den polder mochten visschen in ïjsbijten hetgeen echter feuilleton. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 40) Bovendien, merkte een van de poiitie- I ruiters op, neemt U aan, dat hij hier ge bleven is. tot hij gisteravond tegen 12 uui het vervalschte telegram heeft verzonden, maar dat is toch heelemaal niet noodig. I Hij kan, nadat hij het telegram uit Sacra mento had onderschept, een van zjjn man- Den, die verstand heeft van telegrafeeren en die heb je verscheidene hier in de buurt hier hebben achtergelaten mei de opdracht, om de telegraaflijn gewocn Ie bedienen en tegen twaalven een tele gram, waarvan hij den tekst had achter gelaten, naar den Alkade te seinen Hij is met twee man de stad uitgereden. Dan is zÖn voorsprong nog grooter dan we nu aannemen. Deze opmerking lijkt me volkomen ju st, erkende von Holdau. Dat ik daar zelf niet aan gedacht heb t— Wilt U mij en mijn begeleiders nu al mt de hechtenis ontslaan, Alkade, zonder dat we mee terugmoeten voor het tele gram uit Washington? Dat scheelt me zes UQr in de vervolging. Ik denk wel, dat ik dat op mijn ver antwoording kan nemen, was het ant woord. Hier zijn Uw papieren terug. Nu begrijpt U zeker cok wel, waar om ik straks wilde weten of U ze bij U had? Zeker, antwoordde de Alkade. Dus U blijft nu met Uw twee mannen hier. Wij gaan maar terug; want ik geloof, dat het werk best aan U toevertouwd is. Boven dien zou ik anders buiten mijn ambtsge bied kemen. Hebt U nog een boodschap voor Uw mannen? Die moeten voorloopig maar in Sa cramento blijven en op nader bericht van mij wachten. Geld hebben ze nog genoeg. Tk moet eerst het spoor van von Schlei- blingen terugvinden. Na_ een hartelijk afscheid van von Holdau besteeg de Alkade zijn paard en reed, gevolgd door zijn ruiters, in den aan lich ten-de d morgen naar Sacramento terug. De drie mannen bleven op den spoor dijk bij elkaar ziten op de nlaats, waar de draad doorgesneden 'was. De te'egraafbe- ambte had een voorloopige lassching ge maakt, zoodat het verkeer weer hersteld was. Later op den dag zou voor de defini tieve reparatie worden gezorgd. Von Holdau voelde zich mee en ont stemd. Met een dergelijken -listigen en stoetmredigen te eerst ander had hij nog nooit te doen gehad Zouden we zijri spoor terug kunnen kunnen vinden, Mangas, als het heelemaal dag geworden is, vroeg hij aan den In diaan. Als de blanke jakhals n:'et door de lucht gevlogen is, zooals de grauwe gier, zullen we zijn spoor moeten vinden. Eu zal mijn roode broeder daarin slagen 1 Zeker, blanke man. OfschooD Mangas sterk veramerikani seerd waB. hield hij er van af en toe in de onde, Indiaansche beeldspraak te praten en von Holdan volgde hem dan gaarne. Eindelijk 6teeg de zon in haar vollen, Zuidelijken glans over de Sierra op. Na eenig zoeken tusschen de vele voet stappen en sporen van paardenhoeven, die de nachtelijke exced:tie hier had achter- geiten, slaagde de Indiaan er in de dui delijke indrukken van de hoeven van twee paarden te vinden. Het ging naar Mangas' zin eigenlijk te Gemakkelijk. Hij riep von Holdau en den Amerikaan- schen inspecteur. Nu, zei de eerste, dat is toch prach tig. Daar ri:den we om te beginnen maar achteraan. Dat zullen von Schle'blingen en zijn adjudant wel zijn, want veel ander be zoek komt hier niet. Die politie-soldaat zei, dat hij met twee man uit Sacramento was weggereden: die tweede is dan de te legrafist die is waarschijnlyijk naar ziin Gezelschap in Sacramento teruggegaan. In ieder geval hceven we daarnaar geen on derzoek te doen. Tk ben overtuigd, dat dit niet anders dan de sporen van von Schlei- blingen en zijn metgezel kunnen zijn. Mijn broeders von Holdau is niet zoo vertrouwd met de listen van het wilde Westen als de blanke man, die zich bij zijn vüand bevindt. Die kent ze heel pre cies. Maar Mangas bent ze ook. Dit spoor komt mij verdacht voor. Dat kon wel eens een nieuwe krijgslist zijn. niet toegestaan kon worden, daar bedoeld water verpacht is. In dezo richting schijnt het politie-onderzoek echter niet te loopen. Naar de heer V. nog verzekerde, is hij niet verzekerd, zoodat deze diefstal een leelijken schadepost voor hem beteekent. Een huwelijk per zijspan. Een niet-alledaagsche gebeurtenis trok gisteren in ruime mate de belangstelling der Haagsche burgerij: er werd een huwe lijk voltrokken, waarvan zoowel de beide hoofdpersonen als de getuigen en tiental len vrienden en bekenden per raotorzijspau de reis naar en van het stadhuis onderna men, aldus een stcet vormend van wel 60 motorrijwielen en zijspannen. Daarvan wa ren er uit alle dec'en van het land naar hier getuft om in de plechtigheid eon ac tief aandeel te hebben. Het tweetal, dat op dezo bijzondero wijze zich in den eclit vereenigde, werd gevormd door den bekenden Sotorrenner Jan H. Rijk en mejuffrouw Van Vliet. Te ongeveer kwart over elf was de stoet vertrokken van de Prins Mauritslaan, waar de bmidegom was afgehaald en vervolgens van de Doornstraat, waar het bruidje in don zijspan van haar levenspartner plaats nam. Zoo tufte de lange metorstoet langs Laan van Meerdervoort en Zeestraat naar het stadhuis, waar men tegen half 12 door een dichte haag van bclangste'lenden en nieuwsgierigen waaronder het vrouwe lijk geslacht wel bijzonder sterk vertegen woordigd was arriveerde. Do bruigom was in 't zwart, de bruid in het wit gekleed en zij droeg een ruiker van Lelietjes van Dalen. Getuigen en de andere mannelijke dee'hebbers in den stoet waren mceren- deels in motorjekkers met den hoogen hoed gekleed, hetgeen het typisch aanzien van deze motorische trouwpartij nog aanmerke lijk verhoogde. Ten stadhuize duurde de plechtigheid, met inbegrip van de ge'egenheid om bruid en bruidegom te complimenteeien, ruim een half uur. Intusschen was de belangstelling nog dermate gestegen, dat. hoofdinspecteur Snethlage niet zijn verkeersbrigadc druk werk had om het verkeer in geordende ba nen te houden. De motorstoet tufte daarna naar „Bosch- lust" aan het Bezuidenhout en tenslotte via Voorburg terug na^ir de stad, waar een gezamenlijke maaltijd werd genuttigd in restaurant Bcseh. Mooie legaten. Door wijlen mejuffrouw J. H. P. Guyot en den heer H. D. J. van Schevinckhaven zijn gelegateerd aan het Doofstomm .- instituut te Groningen f 3000, de vereeni- ging Gelro f 1000, de Veiecniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen te Amsterdam f3000 en vo:schillend Nij- meegsche instellingen, samen f 61.000. Het weer in Februari. Het Kon. Ned. Mei. Instituut geeft het volgend voorloopig weeroverzicht van clc maand Februari: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend temperat uur 8, 9 graad Celsius te laag. Zij was in alle dekaden beneden normaal, respectievelijk 5.5, 13.5 en 7.3 graad. Er was geen enkele dag met een temperatuursafwijking boven normaal, de grootste afwijking benedon normaal kwam voor op den 14den en bedroeg 18 graden. De gemiddelde maximumtemperatuur was 6.5 graad, de gemiddelde minimumtempe ratuur 8.5 graad beneden normaal. Behalve op den 24en was op alle dagen de mini mumtemperatuur beneden het vriespunt. De vijfdaagsche periode van 1115 was te De Bildt de koudste sinds het begin dor waarnemingen in 1849. De afgeloopen maand was de koudste wintermaand op één na, het gemiddelde der termijnwaarne mingen minus 4.5 Celsius werd overtroffen door Februari 1835 het minus 5.3. De re genval was over het geheele land belang rijk beneden normaal, over het algemeen viel slechts 10 tot 20 procent van de nor male hoeveelheid, behalve in Friesland, Groningen en Zeeland, waar respectieve lijk 30 en 35 procent, van de normaal werd bereikt-. Te De Bilt werden 111 uren zonneschijn waargnomen tegen 6-S normaal. Waarom heb je argwaan? vroeg von Holdau. Ik ben bang, dat dit spoor met opzet zoo duidelijk is ingedrukt, om ons tc mis leiden. Er kwam een zelfbewust glimlachje om Manga s's gezicht. Ze zu'len in ieder geval hun moester in mij vinden; wat ze in hun schild voe ren, zal ik uit de hoefslagen van hun paar den ontdekken. Vooruit nu maar. Het drietal steeg te paard en volgde in matigendraf het duidelijke spoor. Wel een uur lang ging het rechtstreeks in de richting van de S'erra. De stad Auburn en den spoorweg lieten zij steeds verder links liggen. Von Scbleiblingen schijnt dus niet van den trein gebruik gemaakt tc heb ben. Schijnt, herhaa'de Mangas met nadruk. Of het werkelijk zoo is, mceten we afwachten.' Ha, daar hebben we het al Bij een kleine bergstreek sprong do In diaan van zijn paard. Wat is er? vroeg von Holdau ver wonderd. S'uw als de booze geestZiet U niets bijzonders aan den oever van de beek? De beide blanken waren nu ook afge stegen. Ze keken met aandacht. Ja, toch, zei de detective, er zijn wat steenen van den kant losgeraakt. Ik denk. voegde de inspecteur er bij, dat ze hier hun paarden hebben laten drinken. De oever is hier en daar ook hee lemaal platgetreden. Dat s c h ij n t alweer zoo, het zelfbe- BUITENL. BERICHTEN HEVIGE STORM IN FRANKRIJK. Vooral Arlos en Nimes geteisterd. Verbindingen tusschen Par ij s een de Riviera verbroken. Ec*n hevige storm heeft Donderdagavond ernstige schade aangericht in het ccr.trimi en het. zuiden van Frankrijk. In de streek van Aries had de storm oen buitengewone hevigheid en deze plaats is bijna geheel ge- i.voiecrd, daar dc telefoon- en telegraafver bindingen verbroken en de wegen en spoor lijnen onbruikbaar zijn. Tegelijk brak brand uit in een groote papierfabriek te Arles, waar men door den kraclitigen wind mach teloos tegenover stond. Door de heindo en ver verspreide vonken raakte nog oen an der gebouw in brand. De verbindingen tusschen Parijs en de Riviera zijn bijna geheel verbroken, even eens tengevolgo van den storm, die voora! in dc omgeving van Avignon en Nimes heeft ge wc cd. üe voornaamste spoorweglijnen naar Marseille zijn op vele plaatsen geblokkeerd door omgevallen telegraafpalen cu boomen. Aangezien lalrijko signaaldraden zijn gq- broken is het spoorwegverkeer geheel ge desorganiseerd. De Riviera-express van Nice naar Parijs arriveerde gistermorgen te Dijon mot een vertraging van negen uur. Van verscheidene treinen weet men zelfs niet, waar zij zich bvindon, daar telegrafi sche communicatie onmogelijk is. Te Dijon is nog geen enkele brief uit Lyon of het zuiden van Frankrijk aangekomen. De treinen tusschen Lunel en Tarascon hebben zos uur en meer vertraging. In do stad Ni mes werden de daken van vele huizen af gerukt en vielen boomen en sehoorsteenen om; ook zijn talrijke ruiten versplinterd. Ook tc Mont-peller is veel schade aange richt. De schade in dc oostelijke Pyreneeën is eveneens groot. Dc hal van het station van Perpignan is verwoest. De daken van een aantal vliegtuighangars te La Salangue zijn afgerukt. De laagste temporatuur iu Frankrijk werd te Nancy genoteerd en bedroeg 15.8 gr. Fahrenheit, DE KOUDE IN CENTRAAL-EUROPA. Sneeuw, storrren, verkeersstoornissen. Uit verscheidene landen komen berich ten omtrent, sneeuwval en verkeorsstoor- nissen. In Saksen moest het- spoorwegverkeer op talrijke trajecten worden stopgezet, daar de sneeuw soms twee nieter hoog lag, en do treinen or in lil even steken. De directie der Oostenrijkscho spoorwe gen deelt mede, dat hel verkeer ernstige moeilijkheden ondervindt tengevolge van sneeuw en ijs en ook van de grocte koude en hevige stormen in Tsjecho-Slowakije en Polen, die het verkeer met dit land inhoo- ge mate belemmeren. In Tsjecho-Slowakije zelf is het spoor wegverkeer grootendcels ontwricht en zijn ettelijko treinen in do sneeuw blijvcu ste ken. In N.-O. Moravië en Sile/.ië is het t-einverkeor nagenoeg onmogelijk. In N.- Moravië en Waluchije zijn velo plaatsen volkomen van do buitenwereld afgcs'oten. In Zuïd-Slavië is de temperatuur, die de laatste dagen was gestegen, plotseling weer snel gedaald. Er heerschen sneeuw stormen en vorst. Het gevaar voor ovev- strooming is voorloopig .geweken. Dooi in Denemarken. Na een buitengewoon strenge yorst, die twee dogen heeft aangehouden is thans iu Denemarken do dooi ingevallen en het ver keer op do Oostzee en in de Groote Belt is thans beter mogelijk. In andere gedeelten van de Deensche wateron is do toestand echter nog steeds slecht en 28 schepen zit ten nog iu het ijs vast. De Gouden Hoorn door ijsblokken versperd. Het geheele scheepvaartverkeer op den Bosporus en Zee van Marmora is sedert gisterenmiddag onderbroken, daar reusach tige ijsmassa's van de Zwarte Zee naar bet Zuiden drijven. De ingang van dc Gouden Hoorn is door geweldige ijsblokken ver sperd. Tallooze nieuwsgierigen worden door het zeldzame schouwspel aangelokt. wuste lachje kwam weer op het gezicht van den Roodhuid, voor wie hier de lis ten en streken niet kent. Maar de werke lijkheid is een klein beetje anders. Volgt U mij maar. Dc oogen strak op den grond gericht liep hei tweetal achter Mangas aan. Een eindje verder. Kijk, zei von Holdau, hier begint heu spoor weer. Juist. Maar nu krijgt U hetDat is riet hetzelfde scoor als van daarnet. Als U goed ziet, zult U ontdekken, dat de in drukken van de hoeven niet nicer zoo schem zijn. Dat wil dus zeggen, concludeerde von Holdau met zijn vlug combinatievermogen dat de paarden van hier af niet meer zoo zwaar belast waren. Precies. Mijn blanke broeder is $cheipzinn:g. De mannen zijn liicr afge stegen, hebben steenen van den oever los gemaakt en die op de paarden gebonden. De steenon zijn groot en zwaar, maar niet zwaar genoeg, om het gewicht van een vol wassen man te vervangen. Daardoor sloe gen de paarden hun hceven niet meer zoo diep in den grond. Dat ontgaat liet oog van een blanke, maar niet dat van een In diaan. De paarden hebben ze nan elkaar gebonden, dat de sporen niet te ver uit een zul'en gaan. A's we dit spoor volgen, vinden we waarschijnlijk vanavond een paar onbeheerde paarden, maar niet den man, dien wij zoeken. OVord'

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5