BINNENLAND STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING tweede bead de leidsche courant. vrijdag 1 maart 1929 RIJK MAAR NIET WELVAREND. De helft van den Middenstand geen 2000 gulden inkomeif. Er zijn in ons land vooral dank zij Indië een zeker en vooral boperkt aan tal zeer rijke menschen. Er is een portie flinke handel en er is ook wat industrie. En voorts is er vee- land- en tuinbouw met meer of minder succes. (Vooral een eerste tegenwoordig met minder succes). De „N. Tilb. Crt." schrijft over deze dingen: Onder de arbeiders is een deel met een flinken boterham, een deel ook, misschien het grootste, dat het beter moest hebben eer het goed kon heeten. Er is ook middenstand. Voor een klein deel tot stevig kapitalisme uitgroeiend, voor een ander deel.... Dat er een teveel aan winkels is wij weten het allen. Statistiek is er nog niet. veel. In Delft is een onderzoek ingesteld en daar blijkt uit, dat ten minste GO proeent van den Delftschen middenstand een in komen geniet (mag dat zoo heeten?) van ver onder de 2000 gulden. Delft zal wel eenigszins als maatstaf kunnen gelden voor het geheele land. Hier zal het iets beter zijn, elders nog slechter. Kan men dan spreken van een welvarend volk, al heet ons land rijk? ARBEIDSWET 1919. Overwerkvergunningen voor steen bakkerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft vergund, dat in het tijdvak van 1 Maart tot 1 April 1929, in steen bakkerijen door arbeiders van - 16 jaar of ouder, voor zoover zij niet werkzaam zijn in de ovenploeg, welke belast is met het laden, het inkruien en het inzetten van rauwe steen en het voorsorteeren, het laden en uit-kruien van gebakken steen, arbeid wordt verricht gedurende 9 uren per dag en 50 uren per week. Overwerkvergunningen in boter- en kaas- en meilefabrieken. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: I. ingetrokken zijn beschikking van 22 Maart 1928; II. gedurende het tijdvak van 1 Maart 1929 tot en met 2S Februari 1930 aan hoof den of bestuurders van: lo. boter- of kaas- fabrieken in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat gedurende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt ver richt, mits behalve voor wat betreft arbeid in kaasfabrieken in Noord-Holland waarin ten hoogste 7 personen werkzaam zijn gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 2o. boter- tevens kaasfabrieken in alle gemeenten des Rijks vergund, dat: A. hetzij arbeid wordt verricht, als onder B. omschreven; B. hetzij gedurende 13 weken 10 uren per dag en 57 uren per weck arbeid 'wordt verricht door mannen en 10 uren per dag en 55 uren per week door vrouwen endoor jeugdige personen van 16 jaren of ouder en gedurende 13 weken 10 uren per dag en 54 uren' per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 uren per week arbeid wordt verricht; 3o. fabrieken van gecondenseerde melk en melkproducten in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en ge durende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 ja ren of ouder arbeid wordt verricht; 4o. melkinrichtingen te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Haar lem, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn ver gund, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder "ar beid wordt verricht; 5o. melkinrichtingen, voor zoover niet gelegen in de gemeenten, hierboven onder 4o. genoemd, vergund, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren en ouder arbeid wordt ver richt, mits gedurende 9 weken niet lan ger dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht; een en ander onder bepaalde voorwaar den. Mr, A. Baron van Wijnbergen. Twee jubilea. Op 8 Maart a.s, wordt het Tweede Ka merlid mr. A. baron van Wijnbergen 60 jaar en op 19 April d. a. v. zal hij 25 jaar, onafgebroken lid van de Tweede Kamer zijn geweest. DE HANZE. De heropbouw van het Stadhuis. In de Burchtzaal van Hotel „den Burcht" vergaderde gisterenavond de afdeeling Lei den van de middenstandsvereeniging „De Hanze". Circa negen uur werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer Th. Bergers, met den Christelijken groet, waar na de secretaris, de heer G. van Deene de notulen las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevonden zich een tweetal brochures nl. de nieuw jaarsrede van den voorzitter van de Ka mer van Koophandel en de herziening der locale telefoontarieven. De laatste brochure wordt door den heer Meiiers toegelicht. Een schrijveu is ingekomen van den heer Schoondergang, dat hij bedankt als be stuurslid van „Do Hanze". De voorzitter drukt zijn spijt hierover uit en brengt de zen zijn dank voor hetgeen hij als bestuurs lid heeft gedaan. Een schrijven van het bestuur van den R. K. Vrouwenbond om de vrouwen van de leden aan te sporen lid te worden van den R. K. Vrouwenbond. Do Voorzitter be veelt dit schrijven in de aandacht dor le den aan. Voorts eenige dankbrieven voor gezon den felicitaties en voor geschonken liefde gaven. De Utrechtsche middenstandsbond biedt in een schrijven een brochure aan: „De re clame in een notedop", door H. Conijn. Be sloten wordt het vereischte aantal van 30 exemplaren te bestellen. Een schrijven is ingekomen van het hoofdbestuur betreffende de wettelijke re geling van uitverkoopen, zooals die in het buitenland bestaat, tevens betreffende de cursusduur op de ambachtsscholen, die door den minister voorgesteld wordt van drie jaar in vier halve jaren veranderd te wor den, waardoor de leerlingen tegelijk zich in theoretische en practische kennis kunnen bekwamen. Nadat hierover het woord is gevoerd, wordt besloten dit schrijven aan de vak groepen door te geven. Hetzelfde schrijven behandelt v^der de heffing van het precariorecht betreffende het uitsteken van voorwerpen op de openbare straat, het contract betreffende de brandverzekering der leden, over welke laatste clausule uit voerig van gedachten wordt .gewisseld. De heer Ph. v. d. Drift zet de houding van de „Lloyd" tegenover de leden der Hanze uit een en becriti8eert dienaangaande deze actie van het hoofdbestuur. Besloten wordt èn bij het hoofdbestuur en bij de Lloyd inlichtingen te vragen. Verder behandelt het schrijven een over zicht der electriciteitstarieven, de inkoon- coöperaiies en combinaties van den mia- r denstand en de opbrengst van het Santos- f one's. Medegedeeld wordt dat tot leden der commissie van het steunfonds voor den middenstand zijn benoemd de heereu Si- monis, Van Deene, Paardekooper en Brug man. Als nieuw lid wordt geïnstalleerd de lieer Nieuwenhoven. Het volgende punt der agenda betreft de bespreking herbouw van het Stadhuis. Daar een lid der Hanze, de heer Meijers, zitting heeft in het comité, dat gevormd is tot voorlichting van B. en W. over de wen- schen der burgerij, zou het wenschelijk zijn dat deze op de hoogte is van de wenschen der middenstanders. De heeren Scheffer en Bleijs spreken den wenseh uit dat bij mogelijke nieuwbouw met de belangen der omwonende midden standers zal worden rekening gehouden, zóó dat de belangen der winkeliers op de Visehmarkt en in de Maarsmanssteeg niet zullen worden geschaad. De heer Van Deene meent, dat het zeer de vraag is, dat het stadhuis op de oude plaats moet worden herbouwd. De heer Slegtenhorst beschouwt het stadhuis uit historisch oogpunt cn meent, dat wat er is overgebleven zoo mogelijk moet worden bewaard. Gaat men herbou wen dan zal het z. i. noodig zijn, eenige panden in de omgeving aan te koopen, omdat dezelfde plaats bij cventueele her bouw wel te klein zal blijken te zijn. De heer Boucher meent, dat er een nieuw stadhuis zal moeten komen, vooreerst om dat van dit historische schoonheid de mid denstand niet veel voordeel heeft en twee- dens de huidige architecten dan ook eens een kunstwerk kunnen scheppen. Boven dien zal de nieuwbouw van het Stadhuis z. i. goedkooper zijn. De heer Th. Bergers bestrijdt den heer Boucher en meent dat eerst verdere bespre kingen en plannen moeten worden afge wacht. Do heer Colla meent, dat de Visehmarkt toch reeds ten doode was opgeschreven, daar verschillende huizen reeds in het be zit der gemeente waren en zeer waar schijnlijk langzamerhand bij het stadhuis zouden zijn getrokken. Den heer A. de Graaf verheugt 't dat de besprekingen nogal nuchter verloopen en bespreekt dienaangaande het voorstel ge opperd. om de 3-Octoberfeesten ten teeken van rouw dit jaar achterwege te laten, wat spr. een grootere ramp voor dèn midden stand zou noemen. Spr. behandelt eenige ingezonden stukken in „De Leidsche Cou rant", zegt, dat vele meeningen voor ver andering vatbaar zijn, en meent het 't beste den heer Meijers in dat comité vrij man daat der Hanze te geven. Van zijn kant zou de heer Meijers dan de leden van de besprekingen op de hoogte kunnen houden. De heer Ph. v. d. Drift meent dat een zelfde gevel ook een grooter ruimte eischt en bepleit deswege het verbeteren van het verkeer door het maken van ruimte, waar nu het stadhuis staat en dan bijvoor beeld het nieuwe stadhuis te bouwen op de plaats van eenige groote daartegenover lig gende huizen. Spr. vestigt ook de aandacht op het mogelijk dempen van de Mare in verband met den herbouw van het Stad huis. De heer Meijers meent dat het eerst gaat over restauratie of nieuwbouw en be spreekt dan ook de practische kant, nl. de inrichting van het stadhuis. Spreker wenscht ook de huidige archi tecten gelegenheid te moeten geven een kunstwerk te stichten en bepleit dan het bewaren van den ouden gevel. Spr. zal gaarne op een volgende verga dering van het comité de meeningen van den middenstand uiteenzetten. Van de rondvraag maakt de heer A. de Graaf gebruik, die vraagt of het niet beter was bij het uitschrijven van vergaderingen rekening te houden met de vastenmedita ties in de Kerken. De heer Van Deene zet hiervan de reden uiteen. De heer Bleijs bespreekt nog eens de herziening der telefoon-tarieven. De heer Colla, nog eens op de quaestie Stadhuis terugkomend, wenscht een uit spraak der vergadoring over de restauratio of heropbouw van het Stadhuis. Eenige le den betuigen aan dit voorstel adhaesie, ter wijl anderen zien ertegen verklaren. De heer P. van Bergen Henegouwen ver zoekt den heer Meijers zich namens den Middenstand te verklaren tegen het voorstel om de 3-Octoberfeestcn ten teeken van rouw dit jaar achterwege te laten. Er volgen wederom uitvoerige discus sies over hetzelfde punt, waarna besloten wordt niet tot een stemming over te gaan. Hierna werd het jaarverslag van de Schilderspatroonsvereeniging ,,St. Lucas" voorgelezen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. GENOOTSCHAP VAN OEN STILLEN OMGANG. De jaarlijksche ledenvergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang, waar de bespreking van de Bedevaart naar Amsterdam plaats heeft, word gister avond in het gebouw der St.-tfosephgezel- leitvereeDiging gehouden. Do voorz., de heer L. C. Schrijvers, heet te alle aanwezigen, nadat de Geest. Direc teur pater Friggc do vergadering geopend had met gebed, hartelijk welkom en wij zend, op do minder groote opkomst dan anders, zegt spr., dat zulks waarschijnlijk te wijten is aan 3 factoren, n.l do koude, do Hanze-vergadering en de meditatie in de Mon Pèrc-kerk. Spr. vertrouwt, dat de deelname aan den tocht naar Amsterdam weer even groot zal zijn als vorig jaar en dat de Harte» brugkerk Zaterdagavond 9 Maart weer geheel gevuld zal zijn. De notulen der vorige vergadering dooi den 2dcn secr., den heer Bergsraa, gele zen, worden onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Spoorwegen inzake het tijdstip van het vertrek. Verder van het H. B. mededeelingen in zake de Bedevaart. De voorz. deelt voorts mede. dat als al- gemeene intentie voor deze Bedevaart is opgegevenZ. H de Paus in Zijn histo risch jubeljaar. De voorz. geeft hierna een relaas vau de huishoudelijke vergadering van den Bond, te Amsterdam op 3 Febr. gehouden, Tn d:* vergadering deelde de voorz. van Amsterdam mede, dat Mgr. Stroomer hem enkele uren vóór zijn dood er nog op ge wezen had. dat de Stille Omgang zoo eer biedig mogelijk moet geschieden. Mgr. Stroomer was erg bang, dat vooral de menschen van buiten in den tocht naar Amsterdam een gelegenheid zouden vin den om er een uitgaansdag van te maken. Daarom werd er sterk op aangedron gen, zoo kalm rno;;.j'ijk te zijn, ook gedu rende het verder verblijf in Amsterdam. De voorz. hoopte voorts ook, dat geen enkel deelnemers iets zou koopen, noch langs de straat, noch in de winkels, terwijl er ten slotte wordt aangedrongen, om vol strekt niet te rooken, ook niet na het be- bcek aan het ontnuchteringslokaal. Vervolgens wordt het reglement voor de Bedevaart punt voor punt behandeld, dat we hier in zijn geheel laten volgen. 1. De Bedevaart wordt gehouden in den nacht van 9 op 10 Maart. 2. De Bedevaart begiDt met een korte Godsdienstoefening in de Kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug) op Zaterdag 9 Maart, 's avons te half tien 3. De Godsdienstoefening bestaat uit gezamenlijk Gezang voor hot welslagen van de Bedevaart. Volgorde der Gezangen: l. Knielt, Christ enschaar, (hierna Uitstelling van het Allerheilgste), 2. Adoro Te, 3. Magni ficat (hierna predicatie) 4. Tantum ergo. 4. Bij het verlaten der kerk begeven de pelgrims zich in stilte naar het station. 5. De leden moeten zich houden aan de leiding van het bestuur, terwijl als alge meen? regel is vastgesteld: a. Het luide bidden of zingen vangt eerst aan, na het verlaten van het station. b. Bij het sti'staan der treinen wordt niet luide gebeden of gezongen. c. Het rooken rroet a!s niet passend worden nagelaten, óók na het verlaten der M. en A.-kerlc te Amsterdam. d. De leden kunnen in den tijd dat niet gemeenschappelijk wordt gezongen of ge beden. zich onderling onderhouden, of in stilte bidden, voor eigen intentie. 6. Van het Centraal-Stntion begeven al len zich in stilte naar de Mozes en Aaron- kerk. 7. In de kerk gezamenlijk gebed voor de aangeboden intenties cn predikatie. 8. Daarna voor de kerk, in allo „stilte" opstellen in rijen van 4. a. het is volstrekt verboden gedurende den „Stillen Omgang" te spreken of teeke nen van devotie als rozenkranzen enz. zichtbaar te dragen (ook het dragen van insignes is verboden). De geheele Omgang wordt zwijgende en slechts in stilte bid dend gemaakt: b. elk lid bidt in stilte voor intenties door hem zelf vast te stellen c. voor gemeenschappelijke intentie wordt door ieder lid in stilte gebeden vijf maal het „Onze Vader" en „Wees ge groet". 1. op den Dam: voor Koningin on Va derland 2. op de Nieuwe Brug: voor de zeeva renden en voor hen, die op zee zijn omge komen 3. op de Lange Brug: voor de Kerk, den Paus en rle eenheid der Christenen. 9. Tijdens den omgang rond de H. Steê dus: Enge Kapelsteeg,* Rokin, Wijde Ka pelsteeg en Kal verst raat, wordt door elk lid in stilte gebeden, vijf maal het „Onze Vader" en „Wees gegroet" (intentie: Z. H. de Pans in Zijn historisch jubeljaar). 10. Na het eindigen van den „Stillen Omgang" blijft de processie aaneengeslo ten en begeeft zich naar de Mozes en Aaronkerk. De leden worden verzocht, hierbij de aanwijzingen van het bestuur getrouw na te komen, wijl dan aan alle leden een zit plaats verzekerd is. Alleen leden en weder op vertoon van de afgestempelde toe gangskaart hebben toe gang. 11. Te ca. 2.30 uur voor de éérste groep en to ca. 3.?0 uur voor de tweede groep wordt in de kerk van Mozes en Aaron een H. Mis opgedragen waaronder het H. Sa crament ter aanbidding zal zijn uitge steld. 12. Iti het belang der goede orde worden de leden verzocht „bij het naderen tct de H. Tafel, de aanwijzingen vau het bestuur te volgen." Do welwillende medewerking van de le den wordt hier ingeroepen, om dit plech tig oogenblik, door groote orde. zoo waar dig mogelijk te doen zijn. 13. In de kerk zal na de Benedictie ge zamenlijk vijf maal het „Onze Vader" cn „Wees gegroet" worden gebeden tot in tentie van Z. H. den Paus, om de vollo af laat te verdienen. 14. De leden mogen do kerk niet ver laten dan nadat het gezamenlijk dankge bed is verricht. 15. Als ge'egenhedeu tot ontnuchtering zijn door het hoofdbestuur van het Ge nootschap te Amsterdam uitsluitend aan gewezen voor de Leidsche deelnemers: Hotel Fleissig, ingang St.-Annastraat (alleen voor volledig ontbijt a f 1.65 bij vooruitbetaling, waarvoor toegangsbewijs verkrijgbaar bij het bestuur). Restaurant ..De Roodc Leeuw", Dam rak 93. Restaurant „De Pool", Damrak 43. Heck's Lunchroom, Nieuwendijk 192. (In de laatste 3 gelegenheden broodjes, koffie, thee, enz. afzonderlijk verkrijg baar). Vertrek per extra-Trein: Zaterdagavond 9 Maart. Snecialo treinen. Vertrek Leiden 's avonds eerste trein 22.58, aank. Amster dam C.S. 23.45 n.; reskosten (retour) *2. vertrek tweede trein 's avonds Warmond 24.04 (retour) 1.85, vertrek Voorhout 24.10 (retour) 1.7Ó, vertrek Noordwijkerhonc 24.24 (retour 1.55), aank. Amsterdam C.S. I.uur. Zondagochtend 10 Maart. Speciale trei nen. Vertrek Amsterdam C.S. eerste trein 's morgens 5.30, aank. Leiden 6.16. Vertrek twpedn trein 's morgens 6.25, aank. Noorcl- wijkerhout 7.02, aank. Voorhout 7.0S, aank. Warmond 7.15. P.S. Het bestuur zal zitting houden voor het afgeven der reisbiljetten op Zondag 3 Maart, na de H.H. Missen van 9 en half 11 uur, in de Catechismuskamor der Harte- brugskerk en voor het laatst op Woens dag 6 Maart, 's avonds van 8 tot 9 uur, in dezelfde localiteit. Bij het reisbiljet worclt tevens do ioo- ganrskaart voor de kerk afgestempeld. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn, vervoegen zich bij heeren correspondenten. Zij, die vrij reizen hebben of voorzien zijn van een abonnement, moeten een af gestempelde kaart van het bestuur in ont vangst nemen. Nadat de orde-commissarissen waren be noemd, volgde de rondvraag. Daarbij word er door den heer van Zijl op gewezen, dat er wellicht personen zijn, die dit jaar de reiskosten niet kunnen betalen. De voorz. antwoordde daarop, dat dergelijke perso nen zich bij bet bestuur kunnen vervoegen. Dan zal het bestuur wel zien goede men schen te vinden, die voor anderen willen betalen. Do Geest. Directeur deelde nog mode, dat men bij Fleissig alleen toegang kan bekomen op vertoon van een bon (f 1.65), bij het bestuur te verkrijgen. Ea een hartelijk woord van opwekking door den voorzitter sprak de weleerw. pa ter Frigge nog een kort woord, waarin zijreerw. er op wees, dat de geest van de Stille Omgangers ieder jaar bijzonder gced is geweest, omdat allen opgingen uit liefde voor den Eucharistischen Koning. Spr. wees er op, dat ook de liberale en orotestantsche kranten do laatste jaren hun bewondering hebben geuit over dien stillen eerbied, die er steeds uit den Om gang spreekt. Spr. hoopt, dat het voor beeld van zoovelen aanleiding rnogo zijn. dat die anderen eens gaan nadenken over dat „bijgeloof", dat die bedevaartgangers steeds weer tezamen brengt en dat de vele zoekerB"1 zoodoende den weg viuden kun nen naar den eencn, waren schaanstal. Pater Frigge spoorde aan die stille, eer biedige devotie opnieuw te toonen, opdat daaruit veel goeds moge voortkomen. Tenslotte besloot spr. met de opwek king veel te bidden voor Z. H. den Paus, die zijn gouden priesterfeest dit jaar her denkt en op het oogenblik weer in het middelpunt der belangstelling staat, nu Hij weer Koning is geworden van do Vati caanstad. Met een woord van dank aan de pers voor den ondervonden steun en een op wekking tot de aanwezigen wederkeerig de Room'schc pers te steunen, werd de verga dering door den voorzitter gesloten. De volkstelling. Nu de volkstelling is afgeloopen, blijkt, dat er ongeveer 600 a 700 gezinnen niet te bereiken zijn geweest, wegens uitstedig- heid of om. andere redenen. Schat men elk gezin gemiddeld op vier personen, dkn zou dit neerkomen op 2400 2800 personen. Men hoopt echter omtrent deze gezin nen in de eerstvolgende dagen dc noo- dige gegevens binnen te krijgen. I1 oor het machinisten-examen, voorloo- pig diploma is te Den Haag geslaagd de heer D. J. L. lo Rütte, alhier. Naar de „Tel." weet te melden is in Tu nis een vogel neergeschoten, die aan zijn linkerpoot een aiuminumring droeg met de inscriptie „Museum Nat. Hist. Leiden Holland 84.135." KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Van den tu'nbouw valt or, met de steeds aanhoudende vorst weinig te vermelden. Doch vermeldenswaard is kan, zeer begrijpelijk, de kwaliteit lang niet best zijn. Tcch brengen zc hooge prij zen op. Het verlangen naar ander weer wordt, niet alleen in tuin- en bloembollen- bedrijven, doch bij bijna ieder grooter. Er is thans veel werkeloosheid en dat kan al- evenwel dat do winterproducben nog ge regeld iu prijs naar boven gingen en dit, indien de vorst nog langer zou aanhouden, nog wel zullen blijven doen. Uien. weinig of met bevroren, g'ngen tot ruim f 16 per 100 K.G terwijl totaal bevrorene toch nog tot- 9.60 per 100 K.G. opbrengen. Ook roode kool wordt nog steeds duurder idem ge'e kool en spruiten. Van deze laatste len ten nadeele van de gemeenschap strokkon. KATWIJK AAN ZEE. Ziekenhulsverpleging. De voreeniging tot steun bij opname in een ziekenhu' i hield haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer G van Duyn Gz Bij do opening memoreerde de voorz. wat in 1928 alzoo was geschied en dat dit jaar in f'r.aocieel opzicht, o.m. door aan koop van een ziekenauto, niet gunstig was geweest. Spr. hoopte het tegendeel voer 1929. Uit het jaarverslag vernamen we dat 227 patiënten tor verpleging in Leiden wa ren opgenomen. Begin van het boekjaar telde de verepniging 6298 betalende leden, op het einde 6619. een vooruitgang dus van 321 loden. Van do „Katwijksoho Zieken verpleging" was bericht ingekomen mel dend, dat hel' verpleeggeld voortaan 3.— zou bedragen inplaats van 2.50. De ba lans der vereeniging sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 10586.60. Het nadeelig saldo was 1907.28. De ver lies en winstrekening over 1928 geeft aan een bedrag van 19464.36. De rekening werd goedgekeurd. De voorz. deelde nog mede. dat twee leden der oommiss'e van Toezicht voor deze functie hadden be dankt. De besfuursleden, de heeren G. v. Duyn Gz Jer. Varkevisser cn D. C. v. Leeuwen, periodiek aftredend, werden al len hetrkozen. Tot nieuwe leden der com missie van Toezicht werden gekozen de heeren J. R. Bloot en M. v. d. Bent. Na. rondvraag sluiting der vergadering. LISSE. Coöperatie „Onderling Belang". Woensdagavond hield de R. K. Coöperatie „Onderling Belang door Steun verkregen" hare 10e jaarvergadering. Do opkomst was best. De voorz., de heer C. Schrama, open- de met gebed en heette allen welkom. Al hoewel do tijdsomstandigheden vanwege den strengen winter, aldus de voorzitter, bedrukt zijn. mogen we dezen avond alle bedruktheid enkele uren vergoten, want onze groote zaak, do Coöperatie, kan bo gen op een gezegend jaar. Bovendien go denken we ons 10-jarig bestaan on alhoewel het niet best doenlijk is bij een ledental van ruim 600 een feestvergadering te he- leggen, heeft het bestuur toch gemeend de zen avond de leden een paar consumpties te moeten aanbieden benevens een goede sigaar. (Applaus). Spr. bracht nog een woord van hulde aan het toenmalige bestuur van den R. K. Volksbond voor haar doorzet tingsvermogen om een R. K. Verbruikscoö peratie te stichten. Haar bloei danken we aan do loden. Vervolgens wees spr. nog eens op de voordeelen verbonden aan het betrekken van de Haka-artilcolon. Hierna gaf de penningm.-boekh.ouder, de heer A. H. Schrama, een financieel over zicht van de zaak. Uit zijn zeer duidelijk overzicht stipten we het volgende aan in zake de afdeeling winkelInkoopen f 158.451.60 1/2, Loonen ƒ11.673.65, Onkos- ten-Bedrijf 5297.69 1/2, Expeditie 1115.14, Afschrijving 701.04, Expl. Gebouw 206.01 1/2. Uitgaven te zaraen alzoo 177.445.13 1/2. Aan Vorkoopen (ontvangst) f 199.596.67 1/2. Alzoo een winst van 22.151.72 1/2. Afdeeling BakkerijGrondstoffen 43.019.51 1/2, Brandstoffen 2122.58, Loo nen 11.544.41, Onkosten-Bedr. 2756.82 1/2, Expeditie 1773.76, Expl. Gebouw 174.90, Afschrijving 1518.86. Uitgaven te zamen ƒ62.900.05. Aan Verkoopen (ontvangst) 76.081.71 1/2. Een winst alzoo van 13.171.34 1/2. Afdeeling Brandstoffen: Aan Inkoopen 10.874.85, Loonen 1967.20, Onkosten-Be- drijf 261.24 1/2, Expeditie ƒ730.60, Expl. Gebouw ƒ345.08. Afschrijving ƒ36.41. Uit gaven te zamen 14.215.58 1/2. Aan Verkoo pen (ontvangst) 14.224.76, is alzoo een winst van 9.17 1/2. Namens den Raad van Toezicht bracht de heer A. Th. van Kesteren rapport uit van de controle der boekhouding. Hij kon meedeelen, dat alles punctueel in orde was, en ook het rapport van den accountant be helsde een pluimpje voor don penningm De voorz. bracht den penningm. een wel gemeend woord van dank. Hij noemde liet geen kleinigheid het financieel beloid te moeten voeren over een zaak, welke een totaal omzet heeft van ƒ289.901.67, waarbij een winst viel te boeken van 35.332.14 1/2. In verband mot dit prachtige resultaat stelde het bestuur voor het uit te koeren dividend vast te stellen als volgtAfd. Win kel S procent en Afd. Bakkerij 12 procent. Van de afdeeling Brandstoffen kan welis waar geen dividend worden uitgekeeid, doch men vergete niet, dat do meeste le den hun brandstoffen voor don zomerpi ijs hebben, hetgeen wel het beste dividend isI In het bestuur werden vervolgens bij enkele candidaatstelling herkozen de hec- ren H. Elfering, P. van Kesteren cn A. van Zonneveld en in den Raad van Toezicht de heer J. Kortckaas. De voorz. feliciteerde de herkozenen en hij vond het verblijdend, omdat het voor een zaak als de onze niet wenschelijk is dikwijls verwisseling van be stuursleden te hebben. Hierna gaf de boekhouder oen overzicht van de bedrijven. Hieruit bleok, dat het

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5