ALS KONING WINTER REGEERT BUITENL. BERICHTEN INGEZONDEN MEDEDEELING. In de dezer dagen gehouden afdèelings- vereadming bleek, dat verschillende leden geld uit de afdeelingskas hadden „geleend Dit, vond men blijkbaar heel gewoonal thans het bestuur vroeg aan B. en W. toe stemming om de uitkeeringen aan de werk- loozen via de afdceling te doen plaats heb ben, zooals ook bij de andere organisaties geschiedt, en de mensohen niet meer naar Armenzorg te verwijzen. B. en W. wilden, zooals te begrijpen is, hier niet op ingaan, te meer niet, nu de Justitie in de zaak ge moeid is. Het Hoofdbestuur wenscht zich bij deze afwijzende beslissing niet neer te leggen en is van plan een beslissing uit te lokken van den minister. Aan de le den, die geld uit de afdeelingskas geleend hebben, zal gevraagd worden, hiervoor schuldbekentenissen af te geven, waarmee men denkt te kunnen bewijzen, dat de geldzaken der afdeeling volkomen in orde zijn. «Tel." Het Westland in 't donker. Door het springen van een waterreser voir te Hoek van Holland, waardoor water in een hoogspanningsruimte is gekomen, ontstond gisterenavond een ernstige sto ring in de electriciteitsvoorziening in het Westland. Alle bij de centrale aangesloten gemeenten waren ongeveer van 7 uur tot kwart voor negen van electrisch licht ver stoken. Ook Delft was tengevolge van de storing ongeveer tien minuten in donker gehuld. Bedreiging door Benzol. Naar wij vernemen is Zaterdagmiddag gebleken dat in het tankschip dat met ben zol geladen in den mond van de Oudehaven van Gorkum ligt, een lek is ontstaan. Men heeft een bijt in het ijs gehakt,bij het schip en toen is gebleken dat tussohen het ijs en het water zich een laag benzol bevond van circa 10 cM. dikte. In verband met het groote gevaar, is last gegeven dab alle sche pen in de Oudehaven zullen worden ont ruimd. De toestand die toch al vrij critiek was, omdat het tankschip bij kruiend ijs ernstig gevaar loopt, wordt nu nog beden kelijker. INGEZONDEN MEDEDEELING. FüJtallDiL tépj ©pi Als Uw Handen ruw ajWofgesprongen en U Lippen schraal fcn pflplijk maar vooral ook bij brand! en knj wonden, ontvellingen en allerleilVudverivondingen MeS verzacht eir geneest Humor in een gerechtsgebouw. Onder de talrijke zaken, die Woensdag jl. door het Kantongerecht te Zevenbergen werden behandeld, kwam o.a. voor een bu- rengeruohtkwostie, meldt de „Msb.": Een echtpaar uit Dinteloord, rijkelijk ge zegend met kinderen, had zich op een avond, vermoeid van den zwaren arbeid, te ruste gelegd, doch werd in zijn slaap wree- delijk gestoord door de jongste spruit, die deze verstoring tot stand wist to brengen door een oorverdoovend en lang aanhou dend gehuil aan te heffen. Ten einde raad zetten de ouders het wurm met wieg en al in de schuur. Een bij hen inwonend kostganger, zeer begaan met het lot van het arme kind, wil de zijn misnoegen over de handelwijze der ouders, alsmede zijn medelijden met de baby toonen en deed zulks op zeer wraak- zuohtige wijze, waardoor niet alleen de in zijn oogen ontaarde ouders, maar ook de geheele buurt werd getroffen. Hij zocht een ouden emmer, ketel en pook bijeen en ontlokte hieraan zulke krachtige tonen, dat de geheele buurtschap daarvan moest ge nieten. Tot groote verontwaardiging van don musicus werd tegen deze wijze van uiting van zijn medelijden met het kleine wurm proces verbaal opgemaakt. Deze verontwaardiging* had hem nog te pakken toen de kwestie door den kanton rechter werd behandeld. „Bovendien" beweerde beklaagde„was het lawaai niet eens zoo erg. Mag ik het u eens laten hooren, Edelachtbare?" Dit werd toegestaan. Dezelfde instru menten deden het kantongerecht en pu bliek genieten van een prachtig concert. Beklaagde gebruikte tevens zijn muziek als begeleiding voor zijn door hem zelf op rijm gezette verdediging o.a. „En het kind dat was te zuur En daarom moest het naar de sohuur". Natuurlijk liet het deftige Kantongerecht zich niet onbetuigd voor deze „note gaie" in zijn overigens saaien morgen van drank- wetovertredingeu, leerplichtwet-ontduikin gen enz. en .toonde dit door een clemente straf toe te passen nl. 2.50 boete. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. In een wak verdronken. Zaterdagmorgen is de 23-jaripe C. Bruin- siroop te Krimpen a. d. Lek in een wak gereden en verdronken. Hij was afkomstig uit Krimpen a. d. IJssel. Alle pogingen om het lijk op te visschen zijn tot nog toe niet gelukt. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De transportmoeilijkheden bij de spoorwegen. In de afgcloopen dagen hebben de Ne- derlandsche Spoorwegen voor schier on overkomelijke moeilijkheden gestaan. Ieder een heeft begrepen, dat het geregelde vee voer bij do abnormaal lage temperaturen in het gedrang moest komen. Wissels bevro ren, trekdraden raakten vast om na ont dooiing onmiddellijk weer te bevriezen. Van de locomotieven bovroren de leidingen naar de injectors en naar de andere on derdeden. Het water innemen ging be zwaarlijk en werd op enkele plaatsen zelfs onmogelijk. De olie verdikte, zoodat de locomotieven de zware treinen niet kon den trekken. Bovendien nam het goederen vervoer, als gevolg van het gesloten water, belangrijk toe, waardoor buitengewoon hooge eischcn aan het personeel en a-m het wagenpark gesteld werden. Ondanks de inspanning en toewijding van het per soneel kon bij de abnormaal lage tempera turen minder werk verzet worden dan in gewone omstandigheden. Al deze factoren maakten, dat de treinenloop groote stoor nissen ondervond en de omlooptijd van het materiaal ongunstig beinvloed werd. Wie nu mocht meenen, dat door verbetering in de weersgesteldheid alle moeilijkheden op eens opgelost zijn, vergist zich Terwijl nog een achterstand ingehaald moet worden, hebben de buitenlandsche spoorwegen bun hier te lande loopend materiaal met spoed terug verzocht, zoodat 't wagengebrek zal stijgen. Bovendien zien de spoorwegen zich in ernstige mate door ziekte van het per soneel gehandicapt. Het groote aantal zie ken werkt zeer ongunstig op cle dienstuit oefening. Zoo was gisteren 5 1/? pCt. der conducteurs ziek, tegen 1 1/2 pÓl. in gewo ne omstandigheden. Te Utrecht mankeer do 12 1/2 pCt., in Arnhem 16 pCt. van hot tractiepersoneel door ziekte, terwijl son veel grooter aantal dan normaal noodig Ook doet hier en daar de ziekte van een belangrijk aantal rangeerders zich als bij zonder storend voor den rangeerdienst ge voelen. Hoewel or op vertrouwd mag wor den, dat iedereen bij de spoorwegen van hoog tot laag zijn uiterste best zal doen om den dierst zoo goed mogelijk te doen Icopen, zal het spoorwegbedrijf dus voor- loopig nog niet in zijn normale doen terug gekeerd zijn en mag op een welwillende beoordeeling van de zijde van het publick een beroep gedaan worden. Wat de K. L. M. deed. Op Maandag 11 Februari verleende de K. L. M. het eerst hulp voor het overbren gen van post en passagiers naar en van de geïsoleerde eilanden. Tot en met Zaterdag werden 15 extra-vluchten uitgevoerd naar en van Vlieland, Terschilling Ameland, Schiermonnikoog en Goeree-Overflakkee. Op deze tochten werden vervoerd ruim 40 passagiers, 8000 K.G. post en 100 K.G. vrachtgoereen. Bovendien werd op 21 Februari een spe ciale vlucht naar Brussel en terug onder nomen, terwijl twee vliegtuigen naar Ko penhagen vertrokken om hulp te bieden bij hettot stand brengen van verbindingen met de door het ijs afgesloten gebieden. Met dat al konden de gewone internationale lijndiensten regelmatig functionc-eren. Brandleiding van het Delftsche stadhuis gesprongen. Vrijdagnacht is op den zolder van het stadhuis te Delft de brandleiding, die be vroren was, gesprongen. De raadzaal liep geheel onder. Er werd veel waterschade aangericht. Stopzetting van ijsfeesten. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Do ijsfeesten op do Zuiderzee bij Enk huizen zijn stopgezet, en do tochten naar en van Urk worden bijna niet meer on dernomen. Te Enkhuizen waait als waai schuwing een roode vla§; en de toegangen tot het Zuiderzee-ijs zijn wegens verande ring van weer door de politie afgezet. De Waal bij Nijmegen. Op het ijspad over de Waal te Nijmegen stond Zaterdagmiddag veel water, waar door het aantal voetgangers op do rivier niet groot was. Zij liepen naast het pad over de hoogere schotsen. Eenige auto's maak ten Zaterdag nog van het veerpad gebruik, doch Zondag werden deze niet «ïeer toe gelaten. Tusfechen Zaterdagmorgen 8 uur en Zaterdagmiddag drie uur is de rivier 30 c.M. gewassen. De stand was toen 8.35 M. plus N.A.P., d.i. nog 31 c.M beneden de middelmaat. Het is te hopen dat er spoe dig in het ijs beweging komt. want, gaat het bij lagen stand van do rivier kruien, dan verkeert zij in veel betere conditie dan in 1917, toen de rivierstand aanmerkelijk hooger was. Do ijsvloer is thans lang niet zoo breed als in dat jaar, zoodat het ij?, raakt het spoedig los wat trepaard zal gaan met stijging van de rivier en over strooming der uiterwaarden zich daar over hopelijk zal verspreiden. Gaat do Waal te Nijmegen kruien, waarop de mees'e kans is aan de Oostzijde van lp stad, met het oog op den bocht 'van de rivier, dan zullen de 13 sleepbooten, meest Fransche, welke liggen aan de kade tusschen Linden- berg en Grootestraat, het zwaar te ver antwoorden krijgen. Blijkens de rookpluimen uit haar schoorsteenen liggen de booten reeds op stoom, omt zion zij de kans daar toe, bij het losraken van de rivier, onmid dellijk met het ijs te kunnen reizen in wes telijke richting. Aan de Lentsche zijde ligt in de rivier 'n deel van 't daar bij open water op betons rustende veerbrugvak niet volkomen veilig. V eerpersoneel was Zater dagmiddag bezig het los te zagen, opdat het gemakkelijker zal kunnen worden ge borgen, wanneer de rivier niet meer zit. Het dooit sterk. In den vooravond heeft het geregend. Van Terschelling naar Friesland. On het eiland Terschelling verkeerde meix den geheelen Zondagmorgen in groote ongerustheid over twee leerlingen der zee vaartschool, die Zaterdagmiddag vier uur per fiets over het ijs naar den vasten wal waren vertrokken. Do burgemeester had reeds een reddingsbrigade uitgestuurd en ook had men zich in verbinding gesteld met Schiphol om vandaar een vliegtuig ter red ding uit te zenden. Gelukkig kwam op ra- diografischen omroep van den burgemees ter van Terschelling te halfeen bericht, dat de jongelui Zaterdagavond halfnegen aan de Friesche kust zijn gearriveerd. NABETRACHTING OVER IJSVREUGDE Den heelen winter was er geen mooier dag dan j.l. Donderdag vcor het maken van een tocht per schaats. Bijna geen wind, en een blauw-gouden waas over het besneeuwde landschap. Dan ontmoet je in eens weer den ouden kennis, dien jc al leen op het ijs tegenkomt, op de Wijde Aa of op de Kaag. „Waar kom je vandaan, mooi ijs?". „Schitterend man", en dan vooruit, weer steeds vaster op de schaats steeds vrijer van slag. Zoo kwamen wij in Warmond. In het pa viljoen de Leede was het gezellig druk; zelfs buiten op de veranda zat bet jonge volk. Een troepje stcere rijders had binnen een zonnig hoekje uitgezocht met gemak kelijke canape's, en liet zich de hartster king na den langen tocht uitstekend sma ken. Van die ouderwetsche tochtenmakers, die over de baan glijden met lange streek in forsche cadei.s. Dan was er een gezelschap gekomen in twee arren. De koetsiers hielden de zwee- pen fier rechtop in de hand. En dan nog van die paartjes, voor wie het ijs toch maar bijzaak is, en die alleen zijn ook in een vol 'lokaal. Plotseling klinkt een mannenstem forsch boven 't geroezemoes uit cn mijn kijkt el kander aan: „Tegen wie heeft hij het?" Aan de tafel van de stoere rijders staat er een overeind; een mooi groen insigne heeft hij op de borst. Zijn geestdriftig hart doet hem in het pubTiek getuigen van zijn sport, die echt Hollandsehe sport: hot schaatsenrijden, het tochtenmaken vooral. En hij, de voorzitter van den Zuid-Hol- landschcn Ijsbond heeft recht van spre ken uit jarenlange ervaring. Maar één ding betreurt liij: de banen op de Kaag zijn tot zijn spijt zoo slecht geveegd, en wat er nog geveegd is. wordt hopeloos be dorven door dc arresleden Is het geen schande, dat er op de Kaag. dat paradijs der schaatsenrijders, zoo weinig aan hun belang gedacht wordt Moest er geen ver bod staan óp het vernielen van de baan ..Komt, heeren", wendde de spreker zich tot de beide koetsiers met hun zweepen, „ik hoop, dat gij huiswaarts zult keeren naast de baan, over de sneeuw, wat ook beter is voar uw paarden." „En" vervolgde hij met hoffelijkheid stellig mag ik rekenen op de medewerking van de dames, van Uwe vrouwen en ver loofden nietwaar dames? En zegt het voort Luide bijval, de vrouwen klapten het hardst. En achter mij, tegen het gemopper in van haar vriend „waar bemoeit die vent zich meo", hoorde ik een lachende meis jesstem: „Wat een reuze-leuke kerel, die oude heer!" Hij heeft gelijk, die oude heer. Hij ver- geve mij, dat ik hem zoo noem, maar ik praat het piepjonge, meiske na, voor wie iedereen stok-oud is boven de veertig. De banen op de Kaag waren, in tegenstelling van alle andere banen, dien dag bedroefd s'echt geveegd, en, 't is een groote schan de, dat de arren ze vernield hebben. Laat het niet weer gebeuren. Zegt het voort, mensohen, zegt het voort HET WEER IN JANUARI. Aan het maandelijksche overzicht om trent het weer in Januari van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut is het volgen de ontleend: Van 1 tot 17 lag een gebied van hoogen luchtdruk in het W. en N. met uitloope»s afgewisseld naar het O. en Z. Op den 17 verplaatste het zich naar het ZW. .en Z. en vervolgens naar het O., daarna wei 1 de druk weer hoog in het NW en NO. De oceaan-depressies bleven ver in het ZW en W., bij de Azoren was de druk nu cn dan zeer laag. In de eerste dekade waren O.-lijke en ZO.-lijke. De gemiddelde wind kracht was vooral in de derde dekade be neden normaal. Gemiddeld over liet geheele land waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk 3.4, R.4 en 3.6 gr te laag. Do afwijkingen bedroegen 4.5, —4.4 en 3.8 gr. in do eersto, 32, 3.3 en 5.3 in de tweede, 2.4, 2.7 en 1.5 in de derde dekade. De hoogste temperatuur, 9.5 gr. werd waargenomen te Gemert o> den 20, de laagste, 18.1 gr., te Wijster op den 18. Op laatst genoemden datum daalde do tem peratuur to Wijster en Akkrum beneden liet aldaar tot nu toe waargenomen Ja- nuari-minimum. Te De Bildt waren 22 en 23 de eenige dagen met minimum temperatu ren boven het vriespunt, het aantal ijsda gen (met maxima beneden het vriespunr) bedroeg 10, de gemiddelde temperatuur was de laagste sinds 1897. De neerslag gemiddeld over liet geheeie land bedroeg 20 m.M. tegen 47 normaal, en was over het geheele land beneden nor maal, in de meeste provincies 50 tot 65 pCt., in Groningen 45 pCt., in Overijsel 75 pCt., in Zeeland 35 pCt. Alle 3 dekaden waren te droog. Er viel sneeuw op een vrij groot aantal dagen, meest klenie hoeveol- heden. Onweersberichten kwamen alleen binnen van den 16. Het aantal uren zonneschijn op de 5 hoofdstations bedroeg 51, tegen 4f normaal, de 3 dekaden telden respectievelijk 10, 22 en 19 uren. ONGELUKKEN. Een noodlottige ketoiontploffing in Georgia. Zes dooden, vier gewonden. Uit Glenville (Georgia) wordt gemeld: Door een ketelontploffing in een houtza gerij alhier werden zes personen gedood en vier zwaar gewond. De zagerij werd geheel verwoest. De explosie was zoo he vig, dat steenen zeifs tot een 200 M. ver der gelegen tuin werden geslingerd, waar zij een meisje van acht jaar troffen, dat h:i idoor werd gedood. Steeds meer kolendampvergiftiging. Moeder met twee kinderen dood. Vrijdagmiddag vond de beambte Karl Urnac te Weenên bij het naar huis komen zijn vrouw en zijn twee zoontjes dood. Het betreft hier een ongeluk, dat aan vergif tiging door kolendamp te wijten is. De watersnood in Thracië. Negen millioen schade. De overstroomingen in Macedonië en Thracië nemen steeds grooter omvang aan. De aangerichte schade wordt op negen milioen gulden geschat. Do dalen zijn in meren herschapen. Uitgestrekte land bouwgebieden zijn verwoest. Het stadhuis van Trier onder water. Een loidingbuis gesprongen. Vrijdagavond om 7 uur is op de eersto verdieping van het stadhuis te Trier een buis van de waterleiding gesprongen. Het duurde 2 uur, alvorens de brand weer er in siaagde, de hoofdbuis op het plein voor het stadhuis af te sluiten. Intusschen stortten zich ontzaglijke wa termassa's over de vloeien en de trappen van het stadhuis uit. Zelfs drong het wa ter door het dikke betonnen plafond der kluizen van den gemeente ontvanger, waar belangrijke schade word aangericht. Meisjesgyrr.nasium in brand. Eéiv leerlinge omgekomen, negen gewond. Uit Jacksonville (Illinois) wordt ge meld: Gedurende de viering van den ver jaardag van Washington is in een msis- jesgymnasium alhier brand uitgebroken. Eén .eerlinge werd gedood, negen anderen werden gewond. Matroos levend verbrand. Een Finsch matroos was te Ost-snde in staat van dronkenschap aan boord van zijn schip gekomen. N et tevreden met wat hij reeds aan wal had gedronken, zette hij aan boord de fuif voort met een flesch cognac, die hij had meegebracht. De matroos beging de onvoorzichtigheid, zich in zijn kajuit bij een brandende kachel neer te zetten Midden in den nacht werden andere leden van de bemanning wakker tenge volge van een brandreuk, die tot ze door drong. Zij gingen zien wat er aan de liand was en zagen rook uit de kajuit van den dronk aard komen. Toen zij daarin konden bin nendringen, vonden zij deze geheel ver koold naast de kachel liggen, waarop hij in zijn roes was neergevallen, met het ge-i volg dat zijn kleeren vuur hadden gevat. Trambotsing. In het Noorden van Berlijn heeft gis teren een trambotsing plaats gehad, waar bij zes personen zoodanig werden gewond, dat zij in het ziekenhuis mcesten worden opgenomen. DE MOGELIJKE OVERLEVENDEN DER „ITALIA". Prof. Samoilewitsch over de kans op hun redding. Te Bern lieeft, naar Wolff se'nt, de be kende Russische Pool-expert, prof. Sa moilewitsch. over de kansen van verdero onderzoekingen naar Amundsen verklaard, dat het geen doel heeft naar Amundsen te zoeken. Het is echter niet uitgesloten dat men nog de overblijfselen der „Italia" of zelfs de met het luchtschip verdwenen be manning der zoogenaamde ballongroep vindt, al is de hoop daarop gering. Het is evenwel plicht, de nasporingen voort te zetten. Ook naar den in het jaar 1897 met een on-bestuurbaren ballon naar de Pool ge vlogen Zweed Andrée heeft men 4 jaar gezocht, tot men eindelijk de overblijfse len van den ballon vond. In Italië werden reeds voor een red dingsactie middelen beschikbaar gesteld. Misschien zal ik aan zulk een actie deel nemen, zeide prof. Samoilew'tsch. Men heeft daarover in Italië reeds gesproken, maar de „Krassin" zal de reddingsexpe ditie niet meemaken. Dreigende hongersnood in Kenya. Ten gevolge van de droogte en de sprinkhanenplaag. Uit Nairobi wordt gemeld: Op het oogenblik zijn in Kenya 130.000 inboorlin gen ten gevolge van droogte en dc door de sprinkhanen aangerichte verwoest'n- gen van leveneon Verhoud verstoken. De regeering heeft een centrale organisatie voor de uitdeeling van levensmiddelen in het leven geroepen. Vulcaanuitbarsting in Guatemala. De vulcaan Santa Maria in Guatemala is beginnen te werken. Groote hoeveelhe den zand en asch worden over de welva rende en dichtbevolkte kustgebieden uit gestort over een afstand van 60 mijl. De laatste groote uitbarsting had in 1902 plaats. Einde van den beul van Sing-Sing. Geheimzinnig sterfgeval te New York. De beul van de Sin-Sing-gevangenis te INGEZONDEN MEDEDEELING. DRAIStjlAvtNl .KENBURG'Sl'"" RTRAAM -llSTI iï&_ LEEUWARDER New York, John W. Hulbort, die door be overhalen van de fatale handle 140 mooi denaars op den electrischen stoel ter doo heeft gebracht, is gisteren dood aangetrc ar< fen in den kelder van zijn woning en d politic heeft nog niet kunnen vaststelbj wat de doodsoorzaak was. Hulbert was uitermate bang voor eigen leven en verkeerdo reeds jaren laa T i ,rch Aan jal ln! mg' Or Or in een voortdurende vrees, vermoord zullen worden. Wanneer hij zich naar Sii Sing begaf voor een nieuwe executie, reit" de hij nooit des nachts, om niet genood e zaakt te zijn van een slaapwagen gebrul te maken. Éénmaal werd zijn voedsel vej jf giftigd en kwam hij slechts tot bewustzijc een paar minuten voor de executie. jgta de jaren nam zijn vrees toe, dat hij vei ij moord zou worden, vooral nadat hij doo een woedende menigte uit Omaha was vei jaagcl, omdat hij daar den electrischei steel wilde invoeren. De beul was een zonderling, terugge trokken man, zwijgzaam en onvriendelijk die geen enkelen vriend bezat en ten minst ogei uiterlijk volkomen ongevoelig was. Om ze neld gulden te sparen voor een taxi reisde h en eens mede met den lijkauto, waarin het lij pp< van een juist door hem geëxecuteerd ma oon word vervoerd. Hij had de gew< onte, voo [art de executie zelf in den electrischen stoi jrv plaats te nemen en een slechte sigaar t as rooken. Eens echter, toen hij een man moet O. terechtstellen, dien hij zeer goed had ge rel kend, was hij zijn zenuwen niet meeste eeft cn moesten de aanwezige pob'tie-agente B hem steunen, opdat hij zich naar het ver 'Ork trek kon begeven, om de handle over c lis,' halen. Een pseudc-prins. In de eerste hotels van Keulen kon mei den laabst-en tijd een zich noemendei prins Eugenius Bequekischeff u t dei Orient ontmoeten. Hij gebruikte daar re :"',a gelmatig de thee en placht met grooti,™* banknoten te betalen. Do banknoten ble ken echter van een groote fraude-affair te Frankfurt a/M. afkomstig te zijn waar bij 40 000 Mark werden buitgemaakt. Thans „zit" de „prins". DE WINTER IN EUROPA. 1>xt De dooi van voorbijgaj'.den aard' De Vrijdag in Duitschland begonnen stij el), ging van temperatuur heeft voortgang maakt. Zaterdagmorgen waren de tempo erzc raturen in geheel Noord-Duitschland bijna e b eral iets boven nul, terwijl het in Zuid tho< Duitschland nog slechts eenige gradei ood vroor. De dooi werd veroorzaakt door overdrjj alle: ven van warme luchtlagen uit de Noordzee en Zaterdagmorgen hadden zij de Poolsclu erkl giens reeds bereikt. Uit de geheele provincie Oost Pruisei oer komen berichten omtrent nieuwe 1, waardoor ditmaal het spoorwegvej keer echter geen belemmering ondervindt Te Koningsbergen zijn twaalf c.M icc' sneeuw gevallen en de thermometer staal aar er nog slechts eenige graden onder nul. Volgens 't meteorologisch irstituut b Ir'c' Berlijn zou het dooiweer echtei niet lanj 6 1 aanhouden. Van Scandinavië drijven reed c^0( weer koude luchtlagen naar het Zuiden, di 1 reeds Denemarken hebben bereikt en hui 'Sei invloed oo Noord-Duitschland kunnen doe gaan gelden. erband met het reeds sterk gevo derdo jaargetijde en de hoogere zonnestai den zal een eventueels nieuwe vorstperio lag' de echter waarschijnliik niet meer zoo fe ill zijn als de periode, die wij achter den ru hebben. Intusschen wordt ook uit PariJ ibili en Londen groote stijging van temperatuu gemeld. In Engeland vriest het bijna gens meer. Volgens berichten uit Rome woeden ii Noord Italië nog hevige sneeuwstormen. Verkeersbelemmering door sneeuwde Wolff seint uit Reichenbach (Rilezië) d.d 23 dezer In het Eulengebergte heeft de jongst groote sneeuwval aanzienlijke verkeersbe lemmerinpen veroorzaakt. Door groot sneeuwjachten is de plaats Silberberg va a de verkeersaansluiting aan den Eulenge bergte-spoorweg afgesneden. De treinelln loopen nog slechts van het station Reilert chenbach tot Ober-Langcnbielan Bij voorf duren van den sneeuwval zal, spoordirectie meedeelt, het treinverkee M nog slechts tot Ober-Peterswalddau g< handhaafd blijven. De koude-goif op den Balkan Sinds Vrijdagochtend wordt geheel Grie kenland door een sneeuwstorm geteisterd Een aantal plattelands-gemeenten word met levensmiddelennood bedreigd. To Zagreb in Joegoslavië was het Vrij dag bij een temperatuur van 2? graden Cel sius onder 0 de koudste dag sedert 100 inai Dve Ook te Laibach en in geheel Slovenië het weer aanzienlijk kouder geworden. Daa de spoorwegverbinding tusschen Zagreb e. [0ng Spalato nog altijd gestoord is. doet zi^ laatstgenoemde plaats een ernstig U ian{ kort aan levensmiddelen gevoelen; o.a er nog slechts voor twee dagen meel voorraad. Boven Ragusa woedt reeds sin(J paar dagen een hevige storm, die de stad en de omgeving veel schade aafl richt. Bij normale weersoms*andighed« baadt men daar in dezen tijd des jaars S' 'oonlijk reeds in zee; thans staat de ther mometer nog altijd onder het vriespunl Geweldige koude in het Oosten der V. S Reeds twaalf personen omgekomen. In het oosten van de Vereenigde St» ten heerscht thans een buitensporige ko» de. Tot dusver werden twaalf gevallen vd dood door bevriezing gemeld. 2-1 aar

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6