UIT DE PERS ze DE VIERDE SLEUTEL tweede bead de leidsche courant. maandag 25 februari 1929 KATHOLIEK OF ROOMSCH? De heer G. de Boer, redacteur van Het Katholieke Schoolblad, schrijft 1 „Onafgebroken polemiseert de Katho lieke Pers over het gebruik van deze twee termen die ons allen zoo gemeenzaam zijn. Pater Hermans vooral neemt het op voor jen term Roomsch, wat nu te meer begrlj- pelijk is, waar zijn hartekind, de politieke film, met den doopnaam Roomsch beti teld is. In ons blad is de laatste jaren meerma len de voorkeur uitgesproken voor het qualitatief Katholiek. Daarbij bevonden ons in het uitermate goed gezelschap Mgr. Hopmans, den bisschop van Breda. Z. D. H. verdedigde immers in diocesaan orgaan het gebruik van den term Katholiek. Wij mogen veronderstellen Jat Mgr. Hopmans onder het Episcopaat niet alleen staat. De dogmatische kant dezer kwestie valt buiten de beoordeeling van ons, leeken, maar de practische zijde kan onder de oogen worden gezien. Als vanzelf spreekt ij een vergelijking der beide termen de :evoclswaarde er van niet weinig mede. dan valt het niet te ontkennen, dat de het •9'h Vrgelijking uitvalt ten gunste van :L ui j i ItGH ib, ei '230. 70.- Rijn- straa 100. ibruik van het wccrd Katholiek. Om lniet-Kalholieke landgenooten betitelen eiden 'ns voorkeur als Roomschen. Zij zijn ^etwat huiverig voor het woord Katholiek Met de aanduiding Roomsch willen zij impliciet uitdrukken, dat de Katholieke rw. 2( jerk een universeel karakter mist. Het 'S 20; sectarische", het „separatistische" (men loiule ons deze woorden ten goede) vindt iet best h. i. zijn verklanking in de for- nule Roomsch. De gevoelswaarde van de en term pleit daarom voor een voorzich- :ig gebruik en wij, Katholieke onderwij- ters, die de gelegenheid hebben den term :oo onnoemelijk vele malen te gebruiken, lullen dan ook goed doen ons te doordrin- [en van deze feitelijkheid. De conclusie tan dan ook geen ander zyn dan deze: Langenomen, dat beide termen in zich ;een tegenspraak bevatten, volwaardig ;ijn als men wil, is het toch op grond van iet beteekenis-verschil, dat bij andersden- :enden omtrent den inhoud dezer begrip- len bestaat, alleszins gewenscht, de voor- ;ur te geven aan het woord Katholiek" Wij hebben als wij ronduit onze mee ling mogen zeggen niet zoo ernstig be waar tegen den naam „Roomsch", als den aatsten tijd sommigen of velen onder ons ichijn-en te gevoelen. Toch heeft ook de naam „Katholiek" ize voorkeur. Met de boven staande be- chouwing zijn wij het eens. Natuurlijk rallen wij, waar wij zelf de aanduiding Roomsch" zoo veel hebben gebruikt en log gebruiken, er niet gauw toe mogen ivergaan, anderen er een verwijt van le naken, wanneer zij ons zoo betitelen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrachtauto in de sloot geduwd door de Gooische. Zaterdagochtend reed de chauffeur CL V. Schipper met zijn vrachtauto op den ■'hierensweg bij Naarden. Plotseling ech- eigerde door gebrek aan benzine de notor. Het achterste deel van den auto tond op dat moment vlak bij de tramrails, oen kwam een goederentreintje van de rooische aanpuffen, dat vanaf het station lussum in de richting Huizen reed. De hauffeur waarschuwde den machinist, dat ij niet zonder stukken en brakken te ma len zou kunnen passeeren. Deze machinist nam echter, naa-r de ,Tel." meldt, niet de minste notitie van de raarschuwing en reed kalm door met .het tevolg, dat de auto in de sloot naast den verd geduwd, en ernstig werd bescha- De machinist vervolgde doodleuk als- )f er niets gebeurd was zijn weg onder het notto„Doe wel en zie niet om!" Natuurlijk heeft de chauffeur zich direct tot de politie gewend, die van een en an der proces-verbaal opmaakte. Ditmaal kwamen geen persoonlijke ongelukken voor doch bij dergelijke opvattingen wordt het verkeer in het Gooi er niet veiliger op. Door een tram aangereden. Gisterenmorgen staken eenige personen te Amsterdam, die ter kerke wilden gaan, den overweg van den Admiraal de Ruyter- weg ter hoogte van de Zoutmanstraat over, toen plotseling een der tramwagens van den Sloterdijkdienst kwam aanrijden. Een der voetgangers, de heer De Leeuw, wo nende Admiraal de Ruyterweg 208, kon niet snel genoeg wegkomen en werd door de tram gegrepen. De ongelukkige werd ongeveer 20 Meter door de tram meege sleurd, en kreeg ernstige wonden aan het hoofd. De Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd en per autobrancard werd de getroffene naar het Wilhelminagesthuis ver voerd. Zijn toestand is vrij ernstig. De oorzaak is, dat de persoon, die den overweg overstak, zich niet vergewist heeft, dat de baan niet vrij was. DOOR GLOEIENDEN STOOM GEDOOD. Het ongeval voor de politie verzwegen! Bij het schoonmaken der rookkanalen van het ketelhuis naar den schoorsteen, welke ongeveer dertig Meter lang zijn, is veertien dagen geleden in de Westersui kerraffinaderij te A'dam een ernstig onge luk gebeurd. Deze kanalen worden van de asch gereinigd, terwijl de vuren gedoofd zijn en de nog gloeiende asch* dan geleide lijk wordt natgespoten. Een paar arbeideis waren hiermede bezig met een straalpijp, doch vermoedelijk door een verkeerde ma nipulatie heeft een hunner te ver gespoten ten gevolge waarvan een sterhe sloomont- wikkeling plaats had op de gloeiende asch- laag. Een werkman werd hierdoor zoo ern stig getroffen, dat hij eenige dagen geleden overleden is, terwijl een ander biandwonden door den stoom kreeg. Het eigenaardige van dit geval is, dat eerst tien dagen na het ongeluk de politie aan de Spaarndain- merstraat door bemiddeling van den Bur gerlijken stand van het ongeval kennis kreeg, zoodat te laat en zonder dat de uc- trokkenen nog konden worden gehoord een onderzoek moest worden ingesteld. Hoewel de directie volgens de Veiligheidswet niet verplicht was, de politie van het ongeval mededeeling te doen, zoo is het toch vieemd, dat zulks niet geschied is. „Tel. DE GASVERGIFTIGING TE VLAARDINGEN. De slachtoffers buiten levensgevaar. Men meldt uit Vlaardingen aan de „Msb.": De toestand der slachtoffers van de gas vergiftiging, het echtpaar v. Embden niet kind, die naar het ziekenhuis waren ver voerd, is vooral wat betreft de vrouw en het kind zeer bevredigend. De man, die pas ernstig ziek was geweest, is er iels minder aan toe, doch het levensgevaar mag als geweken worden beschouwd. Doodelijke val. De veehouder B. Visser te Giekerk is zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij met schedelbreuk werd opgenomen en aan de gevolgen is overleden. Een treinongeval. De trein naar Basel, welke Zondagmor gen te 8.27 van het Centraalstation te Am sterdam vertrok, heeft, nadat hij eenige meters gereden had, pech gekregen. Het sohijnt, dat do wissel van het vertrekspoor langs het vierde perron ietwat to vlug is omgelegd, althans drie rijtuigen, namelijk een restauratiewagen en twee derde-klasse rijtuigen, waren het wissel nog niet gepas seerd, toen dit werd omgelegd. Het resul taat was, dat de restauratiewagen derail leerde en de trein afbrak. Hierdoor kwam hij tot stilstand. Daar het weer op het spoor brengen van dezen wagen te lang zou duren, heeft men den trein, minus de drie afgebroken wagens, laten vertrek ken. Er was slechts vijftien minuten opont houd. De reizigers hebben dus des morgens hun ontbijt of kopje koffie moeten missen. In den loop van den ochtend werd het ont spoorde rijtuig weer op de rails gezet. Brand In de Velo-Waschmachine- fabriek. Te Barendrecht is Vrijdagnacht een zwa re brand uitgebroken in de gebouwen van de groote Velo-waschmachinefabriek aan het Barendreclitsche veer. In dit bedrijf werken ruim 100 menschen. De brand werd om drie uur ontdekt in een der hoofdge bouwen. Dit gebouw was in korten tijd een geheele vuurzee. Een deel der wasch- machines, ten bedrage van 150, kon in vei ligheid worden gebracht. Met vijf stralen op de waterleiding der fabriek en met drie op de gemeentelijke waterleiding werd het vuur aangetast, doch bij het aanwakkeren van den wind was hulp van elders noodza kelijk. De burgemeester, die spoedig ter plaatse was, heeft zich daarom telefonisch in verbinding gesteld met de Botterdam- sche brandweer en verzocht om een der stoomspuiten te zenden. Reeds na een half uur was deze spuit ter plaatse en in wer king. Omstreeks zeven uur Zaterdagmor gen kon de Rotterdamsche spuit inrukken, en werd de verdere blussching overgelaten aan de Barendreohtsohe Brandweer. De schade wordt op ongeveer 75.000 geschat. Alles was op beurspolis verzekerd. De oor zaak is onbekend. Sigarenfabriek in brand. Vermoedelijk ten gevolge van broeiing van tabaksafval ontstond Vrijdagavond brand in de sigarenfabriek van de firma J. Oldenkamp zoon te Rijssen. De fabriek alsmede het magazijn met groote tabak- en sigarenvoorraden, banderollen enz., brand den geheel uit. Door de aanwezigheid van een betonnen bevloering kon het vuur uit de benedenverdiepingen worden gehouden. Deze kregen niettemin belangrijke water schade, evenals de aangrenzende percee- len. Verzekering dekt grootendeels de scha de. Het bedrijf kan momenteel niet worden gaande gehouden, zoodat het personeel werkloos is geworden. Brand in een café. Gisterenavond is, naar de „Crt." meldt, ten gevolge van den ouden bouw van een schoorsteen brand uitgebroken in een slaapkamer gelegen boven het café Free- ricks te Hillegersberg. De vlammen vonden in de aanwezige slaapkamermeubelen en het beddegoed een gretig voedsel, zoodat hel vertrek weldra in lichtelaaie stond. De II illegersbergsche brandweer was spoedig ter plaatse en wist na een half uur het vuur te bedwingen en gevaar voor uitbreiding te voorkomen. De slaapkamer is geheel uit gebrand en het café bekwam veel water schade. Assurantie dekt de schade. DE GRIEP. Te Roermond. De griep, die te Roemond voor eenige dagen nog slechts sporadisch voorkwam, heeft thans in zeer vele gezinnen haar in trede gedaan. Aan meerdere scholen is in verband met deze ziekte het onderwijs beperkt; de be waarschool aan de Kloosterwandstraat is wegens ziekte der onderwijzeressen geslo ten. In het garnizoen Assen. In het garnizoen te Assen komen vele gevallen van griep voor. Op het ziekenrap port van 20 Februari verschenen 60 man schappen die zich ziek hadden gemeld. Ortder de mijnwerkers. Onder de mijnwerkers in het Limburgsch kolendistrict te Kerkrade heerscht de griep in ernstige mate. De „Zuid Limburger" te Kerkrade weet zelfs te melden, dat jl. Don derdag 3700 mijnwerkers ziek waren, dat is ongeveer 12 pet. Dit getal is ruim 500 meer dan daag? tevoren. DE BROEDERMOORD TE OUDE PEKELA. Het „Nbld. v/b Noorden" deelt het vol gende mede aangaande den moord te Oude Pekela: Do verslagene, de 24-jarige H. K., was een jonge man, die niet wilde werken, en al acht jaar lang door zijn vader en z<jn UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 26 Februari. Huizen, 336.3 M. N a 6 u u r 1852 M. Uitfluitend K.R.O.-uitz-endingeo. 12.301.30 Concert door het K-R.O.-Trio 5.306.30 Gramofoonmuziek. Krontjong- liedjes. 6.307.00 Duitsche les. 7.00—7.25 Cursus „Kerklatijn". 7.258.00 Cursus Kerklatijn". 8.009.30 Gewijde muziek. Lijdensover weging. Meditatie door Kapelaan Hooy- man. Gewijde muziek door het gem. koor o. 1. v. Jos. H. Pickkers. 9.30 Heusdensche uitzending. 200 mede werkenden. Mannenkoor. Gem. koor „Con Amore". Gem. koor „Sempre Crescendo". Dameskoor „Sursum Corda". Spr.: H. J. v. Eggelen, Burgemeester v. Heusden. H. Merkx, pianobegel. 9.30 Nieuwsberichten. H i 1 v e r s n m, 1071 M. 1C.0010.15 Morgenwijding. 10.3010.45 Gramofoonmuziek. 10.4511.45 Concert door bet Kling-Trio. 11 4512.00 Gramofoonmuziek. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 2.002.30 Keukenpraatje door P. W. Kers. 2.303.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Kniples. 4.30—5.00 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Microfoondebutanten. B. Tjomsma, piano. P. Lassance, zanger. A. N'euwenhoff pianiste. 6.007.15 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 7.157.45 Engelsche les. 8008.30 Boekenhalfuurtje door H. Poort. 8.30 Concert door het Omroep-orkest. Kon. Mannenkoor „Kunst na Arbeid", 10.15 Persberichten. 10.3011.30 Dansmuziek. Daventry, 1562 M. 9.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 1.202.20 Orkestconcert. 2202.45 Beeld-uitzending. 2.50 Voor de scholen. 3.50 Muziek. 3.55 Frans"ho les. 4.20 Orkestco .eert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6-20 Gedichtenvoorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Beethoven. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Glass in modern civilization. 8.05 Licht orkestconcert. 8.208.50 Lezing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Variété v. h. Colisum in Londen. 10.50 Een verrassing. 11.05 Dansmuziek. „B a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.E0 „Cavalleria Rusticana", Mascagni, „La Navarra'se". Massenet. Orkest en koor o. 1. v. de heer Defesse. Langenberg, 462 M. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 10.3511.15 Muziek v. d. scholen. 11.30 Gramofoonmuziek. 12 251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert.. 7.50 Concert. Klein Werag-orkest. 9.50 Sluiten. Z e e s e n, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezingen. 7.20 Dialoog en concert door tango-or kest. M. Morro (banton). 8.50 Lezing door Prof. L Jassner. Hamburg, 395 M. 102011.20 Gramophoonplaten. 3.35 Orkestconcert. 5.35 Dansmuziek. 7.20 Niederdeutscher Dichterabend, m. m. v. het Norag-orkest. 9.20 Kamermuziek door het Itosé-Trio uit Weenen. 10.40 Dansmuziek. Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. 8.35 Concert, georganiseerd door de Sooi Radio Club, Antwerpen. 9.55 Orkestconcert. INGEZONDEN MEDEDEELING. jongeren broer moest worden onderhou den. Bovendien begon hij telkens weer op zijn vader en moeder te schelden en het kwam bij die gelegenheden tot heftige uit barstingen, waarin zijn jongere broer de partij der ouders t*ok. Vrijdagmiddag tegen 4 uur was er weer zulk een ruzie. Het is den jongsten K. toen te machtig geworden. Hij liep de deur uit, nam een turfbijl uit de schuur, sloop weer do kamer in zonder dat de oudste zoon hem zag en heeft dezen toen tweemaal met het scherpe van den bijl op het hoofd ge slagen, zoodat bij direct dood was. De moordenaar heeft den bijl weer in do schuur gebracht en zich bij den burge meester aangemeld, wien hij zijn daad be kende. Hij zei, dat hij in drift gehandeld had en die ellende niet langer kon aanzien. DE BER00VING TE DEVENTER. De „beroofde" valt door de mand. Zooals men weet, beweerde onlangs do kantoorbediende Stoelinga, in dienst van de firma Stegeman te Diepenveen, dat hij te Deventer op straat was beroofd van een bedrag van 15.000, die hij van de Neder- landsche Bank moest halen. Hij was aan een boom vastgebonden in een plantsoen. Stoelinga zou thans te Zutphen aan den rechter-commissari8 aldaar hebben bekend dat de berooving is gefingeerd. De commis saris van politie te Deventer heeft in ver band met deze zaak nog gearresteerd den broer van den z.g. beroofde, H. Stoelinga, benevens twee oude bekenden der politie, H. F. van Straaten en J. Denekamp. Op last van den commissaris zijn huiszoekin gen verricht op verschillende plaatsen. De Stoelinga's zijn ongehuwd, de beide ande ren hoofden van gezinnen. Inmiddels had de reohtbank te Zutphen de voorloopige hechtenis van den kantoor bediende S. met 30 dagen verlengd. De zoekgeraakte contributies te Hengelo. Naar aanleiding van de zoekgeraakte contributies vror de Werkloozenkassen bij de afd. Hengelo der Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders kan nog het volgen de woiden gemeld. feuilleton. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Frij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. Een behoorlijk-ontwikkelde Indiaan; ipreekt tamelijk goed Engelsch. Ja Don Alberto, dat is waarschijnlijk iemand uit de gereserveerde gebieden, en rijn ouders en grootouders zijn dan al fristenen en boeren geweest. De steeds grooter wordende hitte dwong le karavaan in de schaduw van een heu- fel halt te houden. Een van de mannen toaakte vuur, een tweede maakte het tuig van de paarden los en een derde groef naar water, om snel de meegenomen Pomp te kunnen inslaan en de karavaan oen frisschen dronk te verschaffen. Even later lag alles in diepe rust. Ondertusschen reed Mangas de Ute- ïctüaan, afwisselend in draf en in stap, tet spoor van de karavaan terug. De ener- en het uithoudingsvermogen van den jecivil'seerden Roodhuid waren kolossaal. ^>nder zichtbare vermoeienis legde hij "innen het uur een terugweg van ruim 15 KM. af. Op een hoogte hield hij stilzijn Mustang groef de beide voorpooben diep 111 <tén stoffigen grond en met een sprong *aa Mangas met zijn beide voeten op den van zijn rijdier en keek over een groo te" afstand de donkere vlakte in het rond. Hij scheen gevonden te hebben wat hij zocht, want een schittering kwam in zijn donkere oogen hij liet zich in den zadel terugglijden en reed even later weer door de praire. Hij had nu den gang 'van zijn dier wat gematigd, hij reed veel langer dan te voren in stap, waarbij hij dan ook van een groote sigaar heel behaaglijk in de lucht blies. Alweer een bewijs van zijn civilisatie Op een gegeven oogei.blik nam hij een re volver uit zijn voorste za-éeltasch en vuur de een schot in de lucht .'f. Direct daarop klonk in het voorterrein ook een knal en dook aan den horizon de gestalte op van een bereden blanke in wit tropencoshium met den tropenhelm op het hoofd. Korten tijd later liepn twee paarden rustig stap pend naast elkaar en drukte de roede man den blanke vanuit den zadel krachtig de hand. Wel Mangas, heb je hem gezien? Ja, vriend von Holdau, hij is het, die TI beschreven hebt Hij zit als een edel man in den zadel en het is een mooie ke rel. Hii reist naar Saoratnenlo. We zullen zorgen, dat we zijn spoor nief meer kwij'raken, al moeten we hem tot het einde van de wereld volgen. Alleen is het een bezwnnr. dat hij jou herkennen zal, als je voor de tweede maal met hem in aarraking komr. Geen nood. vriend von Holda'u, ik heb tot diep in Mexico vrienden onder de jonge Aoachen rn Pueblo's. We kunneu telkens iemand an-lers op verkenning uit sturenEn als we zorgen een dagreis achter hem te blijven, kunnen we hem niet uit het oog verliezen. XXIV. Toen de beide karavanen de Sierra na derden, hield Mangas het voor beter om den afstand wat te verkorten want, zoo als hij tegen von Holdau zeide, zou men in deze dicht begroeide streken den ver volgde licht uit het oog kunnen verliezen. Ook was het hier drukker en de mogelijk heid was niet uitgesloten, dat men bij ver gissing een verkeerden troep zou achter na zitten. i De ontmoeting met von Schleiblingen had ten slotte toch nog op een andere ma nier plaats dan de detective zich had voor gesteld. Op een dag, dat von Schleiblin gen een wolf aan het vervolgen was, ont dekte hij aan den horizon een karavaan en zijn scherpe kijker vertelde hem, dat het blanken waren. Don Iago verklaarde, dat dit geen landverhuizers waren, maar ook jagers en dat de ongeschreven wet van de wildernis voorschreef, dat men hen een bezoek moest brengen. Ze lieten den wolf dus verder aan zijn lot over en reden naar de langzaam over het hooge plateau voortkruipende karavaan toe. Het scherpe oog van Mangas bespeurde direct de beide ruiters en hij deelde zijn ontdekking aan den detective mee. Dan raken nu direct de poppen aan het danseneerder dan we gedacht heb ben en dan eigenlijk met mijn .bedoelingen overeenkomt. Hij liet von 8chleblingen rustig nade ren en begroette hem onbevangen. Wel verdraait, meneer von Holdau ik dacht, dat U hoog en droog in Berlijn zat en nu reist U mij van mijn eigen geld in de Sierra Nevada achterna. Dat ik U in de Sierra Nevada ach terna reis is juist, maar niet van Uw geld, dat is een vergissing. Van wiens geld dan, als ik vragen mag? U schijnt U te verbeelden, dat U al leen rijk genoeg bent, om de reis van een detective te betaleu 1 Ik wil U om te be ginnen vertellen, dat de voorschotten, die ik van U ontvangeD heb, teruggestort zijn en voorloopig onder berusting van den Of ficier v. Justitie zijn. U zult wel willen ge- looven, dat mijn nieuwe opdrachtgever rijk genoeg is om mijn reis naar Amerika te financieren als ik U zeg, dat het het Pruisische departement van justitie is. Von Schle'blingen's pezieht vertoonde geen spoor van schrik of emotie. Ik had gedacht, meneer von Holdau, dat als men een misdadiger zooht, men het best daar kon zijn, waar de vermoede lijke misdadiger ook is; vandaar, dat ik dacht, dat U in Berlijn zou zitten. Ik ben het volkomen met U eens, dat men een vermoedelijken dader het best kan pakken op de plaats waar hij zich be vindt, zei von Holdau sarcastisch. Van daar dat U mij hier ziet, meneer von Schleiblingen. Ik begrijp U niet, meneer von Hol dau. Is mijn vriend Don Iago misschien medeplichtig? schertste hij. Of zit hij hier ergens in een van de kloven van de Sierra verstopt Het is misschien beter, meneer von Schleiblingen, dat U Uw zelfverzekerde houding laat varen. U begrijpt uit mijn komst hier heel goed, dat ik er in ben ge- 1, om het net van bewijzen om U heen dicht te trekken. Ik wil U wel mijn compliment maken voor de vernuftige ma nier, waarop U Uw spoor had uitgewischt, maar U hebt toch een paar foutjes ge maakt, waardoor ik dat spoor teruggevon den heb. Von Schleiblingen lachte cynisch. Ik zal op deze plaats niet probcc- ren U het krankzinnige idee uit Uw hoofd te praten, dat ik de eigenlijke moordenaar van mijn eigen vrouw zou zijn, maar al had U het net nu nog zoo prachtig om mij heen dicht getrokken, dan zou ik wel eens willen weten, hoe U, om in Uw eigen stijl te spreken, mij in dit net hier van daan krijgt. We zijn hier in een vreemd land en U bent niet meer dan een parti culier detective, die in Berlijn een grooten mond kan opzetten, maar hier geen steek te vertellen heeft. Het feit, dat iemand van Uw be schaving grof wordt, bewijst dat mijn be wering, dat U de schuldige bent, nu niet zoo krankzinnig is. Maar ik heb U daar net al gezegd, dat ik hier ben in opdracht van de Duitsche justitie cn voor dezo ge legenheid weer de bevoegdheden van mijn ambt verkregen heb. U spreekt dus niet met een willekeurig particulier detective, maar met een commissaris der Duitsohc recherche. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5