ró f Jol EEN HISTORISCHE ZITTING IN EEN HISTORISCHE ZAAL DE VIERDE SLEUTEL tweede blad de leidsche courant. woensdag 13 februari 1929 vai nei zoi vai an 585 gemeenteraadszitting in de senaatskamer der universiteit Naar aanleiding van den brand in liet Stadhuis kwam gistermiddag de Leidsche Gemeenteraad in spoedvergadering bij- n. Verjaagd van zijn raadszaal, waar de ide mooie gobelins zoovel jaren getui gen zijn geweest van de besprekingen der vroedschap, had de raad een onderkomen gevonden in de Senaatskamer van de Leidsche Universiteit en de geschilderde lortretfen der overleden hoogleeraren ke ien ernstig neer op de vertegenwoordigers der burgerij. Het was cf zij, die eenmaal mede had den behoord tot Leidens rcem en glorie, [beseften, dat een deel van die oude glorie voorgoed was heengegaan.... evenals zij zelf. Te vier uur schaden de raadsleden zich achter de groen^ tafe's ouder ge- 'oonte in fractie-grcepeu bijeen, doch de scheiding tusschen links en rechts was ver dwenen. Van de 33 leden bleken 29 aanwezig te in. Er was ook een soort „publieke tribune" waarop we bemerkten ambtenaren van het Stadhuis en oud-wethouder Sanders. De burgemeester spiekt. Te even 4 uur opende de voorzitter, de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuy- ,'ergadering en met een van droef heid fri'Jende stem snelde hij den raad cf- ïjej ficieel in kennis van den ramt), die de stad -^Leiden had getroffen. Bij alle droefheid, aldus sur., mogen wij God nog dankbaar zijn, d?t de ramp nog niet erger is ge weest. Er bestond aanvankelijk gegronde rees, dat een belangrijk stadsgedeelte in vlammen zou opgaan, welke vrees ire'uk- kig is bewaarheid. De slag, die Lei den getroffen heeft, is zoo groot, dat het [moeilijk valt te beseffen, wat er verloren De trots van Leidens burgerij hebben wii zien verdwijnen. Dat mooie oude stad huis, dat ons met zooveel banden bond aan het voorgeslacht, dat stadhuis, waar- li Qll aan onze voorouders al hun bouwkund:ge UuJI krachten hadden gegeven, dat stadhuis, dat ons inspireert om evenzeer als onze voorouders onze beste krachten te beste den voor de grootheid van de stad, het is asju iu enkele oogerblikken weggevaagd. Een lutte'e oorzaak heeft het fraaie historische bouwwerk met zijn vele kunstschatten een prooi der dammen doen worden. Weg is de raadzaal met zijn gobelins en zijn fraaie schoorsteen, weg is de kamer van B. en W., weg is de pvacht'ge leeskamer, weg zün het mooie schilderij van Ferdi nand Bol, de eeuwenoude gobelins, de groote pers, al1 es alles is verdwenen. En laten wij nog denkbaar zijn, dat er geen menschenlevens bij te betreuren zijn ge weest. Hoe kort men ook iu dierst van de gemeente Leiden mocht zijn, hoe kort raadslid, hoe kort ook burgemeester, hoe kort ook ambtenaar, allen hadden hun hart verpand aan dat geze'lige oude stad huis, dat niet uit boovaardij was gebouwd door het voorgeslacht, doch als een staaltje van hetgeen de Leidsche burge rij vermocht. Het was mii. aldus spr. een behoefte, dit alles in deze plechtige raadszitting te con- stateeren. Niet alleen is zooveel moois verloren gegaan maar hoeveel goeds is ook niet redelocs verloren. Alles wat op schrift en papier te vinden was, is weg. Voor- zoover m ij bekend is geen enkel stuk gered! Wat al schatten van gege- ver.s zün daarmede verloren gegaan Wat al teekeningen op het bureau van Ge meentewerken, wat al rapporten, wat al egevers van de fiuancieele afdeeling, de registers van den Burgerlijken Stand, van de secretarie. Dat alles is misschien wel weer te vervangen, doch voor ons geslacht is deze brand een geweldigen slag. Spr. brengt daarna dank aan allen, die 8oo spontaan en bereidwillig de behulp zame hand hebben geboden. Zonder aarze len heeft de Haagsche brandweer twee spuiten ter beschikking gesteld; Cegst- geest en Voorschoten hebben hun blusch- materiaal gezonden, en van alle kanten hebben hulp en aarbiedingen het gemeen tebestuur bereikt. Het is ons een troost, dat men zoo van alle kanten met ons me deleeft. Spr. hoopt, dat Leiden genoeg energ'e zal kunnen ontwikkelen om weer te herstellen wat vernield is. Ook nu zal „de trouw der burgerij moeten herstellen, wat door het geweld der vlammen wierd gesloopt". Be'vrj*te!ling van het Kon. Huis. Spr. deelde daarna mede, dat de volgen de telegrammen waren ingekomen van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Mceder. Hare Majesteit de Koningin is zeer ge troffen door de berichten betreffende ramp welke hedennacht Leiden heeft bezocht en waardoor het historische en eerwaardi ge stadhirs Uwer gemeen1?' in de asch is gelegd. Haie Majesteit draagt mij op U de verzekering te geven van Haar medele ven met U allen in deze moeilijke ure. (w.g.) VAN GEEN, Secretaris der Koningin. H.M. de Koningin-Moeder draagt mij op om U den gemeenteraad en de burgerij van Leiden Harer Majesieits oprechte deelneming over te brengen met den ramp welke de stad heeft getroffen door den brand van het stadhuis. (w.g.) VAN HÏEMSTRA, Particulier Secretaris. Ook was een telegram binnengekomen van minister Kan. Z. K. H. Prirs Hendrik had gistermid dag de plaats des onheils bezocht, tervi reeds in den morgen H. K. II. Prinses Ju liana den brand in oogenschouw had geno men en aan het gemeentebestuur haar op wachting had gemaakt. Ook de commissa ris der Koningin jhr. v. Karnebeek was des middags aanwezig. Spr. eindigde met te constateeren, dat deze ramp voor het stadhuis'althans ern stiger is dan dc ramp welke.in 1807 de stad Leiden heeft geteisterd. Voorloopige maatregelen. Verder deed spr. medeecüng, dat de vol gende voorloopige maatregelen zijn ge troffen De zitting van den Baad, welke op a.s. Maandag was vastgesteld, is tot nader or der uitgesteld. De gemeentelijke bureaux zijn van nu af gevestigd in de Stadsgehoorzaal, behal ve die van den ontvanger, welke zijn on dergebracht in het kantoor van Scheur leer en Zonen's Bank aan de Breestraat. Huwelijken zullen vanaf Donderdag ge sleten worden in het perceel Breestraat 119. Heden bestond daarvoor nog gelegen heid in de Gehoorzaal. Het Dagelüksch Eestuur vraagt aan den Raad onbemerkt credier en volmacht cm besluiten te nemen, welke door den ramp noodzakelijk zijn geworden, hetgeen zonder eenige discussie wordt toegestaan. Zoodra de verschillende gemeentelijke dier sten geïnstalleerd zijn, zal er onmid dellijk een raadsvergadering worden uitge schreven. Schrijven van tien Academischen Gf;naat. De burgemeester leest ten slotte een brief voor van den Senaat der Leidsche Academie, wiens gastvrijheid de Raad op dat oogenblik genoot, waarin de Senaat ziin deelneming betuigde met dezen waar lijk nationalen ramp en het gemeentebe stuur alle mogelijke hulp en steun toe zegde. De oorzaak van den ramp. De heer v. Eek (S.D.A.P.) betuigt na mens zijn fractie deelneming aan B. en W. en aan de stad met het ontzettende ver lies. Het is een ramp, die zijn weerga bijna niet vindt. Een men kan haast zeggen onherstelbare ramp. Een van de moo'ste raadhuizen van Nederland is ver woest, een raadhuis, dat ook in het bui tenland moeilijk z'n weerga zal vinden. Spr. wenscht B. en W. kracht tce, om onder deze moeilijke omstandigheden hun werk voort te zetten, ja zelfs hun werk als het ware weer opnieuw te beginnen, daa- zij geheel zullen zijn aangewezen op hun geheugen wegens het verlies van alle be scheiden. Spr. zegt namens zijn fractie alle mogelijke hulp en medewerking toe. Om alle rondgaande geruchten te be strijden vraagt spr. of de burgemeester eenige officieele mededeelingen wil doen over het ontstaan van den brand en over het verloop van hel blusschingswerk. De heer Wilmer (R.-K.) onderstreept de door den burgemeester gesproken dankwoorden voor de hulp van zoovelen uit andere gemeenten. Dank ook spreekt hij uit voor de buitengewone plichtsbe trachting van brandweerlieden en politie. Zij hebben zooal niet met levensgevaar dan toch met groot gevaar voor hun ge zondheid 'hun moeilijke plicht gedaan. Groote waardeering wenscht spr. ook uit te spreken voor B. en W. en speciaal voor den burgemeester en den secretaris, die met groote energie vanaf het eerste oogen blik van den brand tot nu toe hun zware taak hebben vervuld. En aan deze dank woorden wil spr. de wensch vastknooren, dat B. en W. en ook de gemeente-ambte naren, die nu een moeilijken tijd tegemoet gaan, de kracht mogen bezitten cm hun arbeid zóó te verrichten, 'dat Leiden de gevolgen van dezen brand spoedig te bo ven mag zijn, voor zoover mogelijk is. De voor 2. dankt voor de gesproken woorden en voor de toegezegde medewer king. Zij zien althans één zonnestraaltje door de duistere wolken. Inziende het nut van het tegengaan van onjuiste ge ruchten wil spr. mededee'en wat hij zelf weet, hoewel hij onmogelijk een volledig beeld van de situatie kan geven. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan in de kamer van de pensioenaf- deeling en wel in den schoorsteen. Van daaruit heeft het vuur zich een weg ge baand naar dc daarboven gelegen kamer en zich vervolgens uitgebreid naar boven en naar beneden. Door den feilen Noord oostenwind aangewakkerd sloegen de vlammen toen over naar het historische gedeelte van het stadhuis. Sinds eenigen tijd had men reeds .de voorzorgsmaatregel genomen,- dat een spe ciaal daarvoor aangesteld politie-waker iedere' anderhalf uur de ronde moest deen door het gebouw. Deze man, die geregeld werd gecontroleerd, heeft den brand ge constateerd en getracht met een minimax den brand te blusschen, hetgeen hem even wel niet gelukte. Hij heeft daarop de hulp ingeroepen van den concierge en van en kele stadhuisbedienden en de brandweer gealarmeerd. De concierge heeft eveneens met minimaxen vergeefsche blusschingspo- gingen aangewend. Toen de eerstgenoemde UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 14 Februari. Huize n, 338.3 M. Na*6 uur 1S52 M. (Uitsluitend N. C. R. V.-uitzendingen). 11.1130 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Concert. 2.2.30 Schooluitzending. 6.-7.Concert. 7.7.30 Bcekhoudles. 7.30—8.Muziekpraatjes. 8.Concert. Hilversum, 1071 M. 10.10-15 Morgenwijding. 12.152..Concert door het A.Y.R.O.- Trio. 2.3.Gramofoonmuzick. 3.4Kniples. 4.5.Ziekenuurtje. 5.5.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 6.7.15 Concert door het Omroep-orkest 7.157.45 Engelscho les. 8.15 Aars!, v. h. Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw-orkest o.l.v. dr. Mengelberg. Mevr. A. Noordewier Reddingius, soliste. Daarna persber. Tot l'l.EO Dansmuziek door het A.V.R.O.-dans- orkest. Da veil try, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuzick. 12.20 Concert (tenor, cr'.lu, piano). 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Lezing: The schoolset. 3.20 Vesper i. d. Westminster Abbey. 4.05 Brieven van Overzee. 4.20 Concert. Callendars band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Va sten-preek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor de landbouwers. 6.55 Muziek. 7.05 Liederen van Purcel (bariton). 7.20 Theater-causerie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: India. 8.05 Variëté. Dans-orkest en variëté- artisten. 9.20 Nieuwsber. 9.35 lezing. 9.50 Nieuwsb. 9.55 Concert. 10.5512.20 Dansmuziek. .,R adio-Pari s", 1750 M. 12.20 Protest, causerie. i 12.502.10 Orkestconcerl. I.055.05 Symphonie-muziek-dans. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.10 Concert. Strjjk-kwïntët. Langenberg, 469 M. 9.35 Gramofoonmuziek. II.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcerl. 5.05-^-5.50 Örk pst.concert. 7.20—8.50 Üc exen-a vond.' H. Munk, lied jes b. d. luit. W. Wahl, declamatie. 8.509.35 Vroolijke avond. Tol 12.20 Dansmuziek. Ze 1649 M. 11.203.50 Lezingeu. 3.50—4.50 Orkest concert 4.506.40 Lezingen. 6.50 „Hoffmanns vertellingen", opera v. Offenbach. Daarna dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofooiimuziek. 3.35 Balletsuiten uit oude opera's. 5.20 Concert. 8.40 Cembalo-concert. Norag strijk kwintet. 9.30 Dansles. 10.05—11.10 Her-uitzending van buiten- landscho stations. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert. S.3510.35 Orkestconcert. Nog een photo van het blusschingswerk bij barre koude. feuilleton. LI. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. 25) Daaraan kon U wel eens geen onge- hebben. Maar U moet maar denken aan wat de Prediker zegt: Hoe meer men weet, hoe meer verdriet het doet. Houdt U Uw hoofd maar uitsluitend bij Uw exa men. U kunt op het oogenblik absoluut piets in het belang van de zaak doen, maar ik beloof U, dat ik dag en nacht voor U bezig zal zijn. U zult mij in den komenden tijd niet vaak zien en wanneer we elkaar ontmoeten, zal dat zuiver vriendschappe lijk zijn en zullen we over koetjes en kalf jes praten. Maar laat den moed niet zak ken. Het kwam inderdaad uit, zooals von Holdau gezegd had. Zu Ramsau zag hem lD de volgende weken heel weinig. De jon ge man werkte hard en kwam slechts een Paar keer des avonds met den speurder samen in hun stamcafé Unter den Linden, '"el ontmoette hij hem eenige malen op straat, op weg naar zijn repetitor. Bij een dezer ontmoetingen zag hij juist von Hol dau het ministerie van buitenlandsche za- binnengaan, een andermaal verliet de- *e het departement van justitie. Dat zijn beschermer aan deze beide departementen voortdurend besprek:ngen had, die in ver band stonden met zijn belangen, wist zu Ramsau natuurlijk niet en evenmin, dat hij in de meest zonderlinge vermommin gen af en toe Berlijn doorkruiste of da genlang aan de bankbi'jettenafdeeHng van de Rijksdrukkerij en de Rijksbank einde- looze nummerstaten controleerde. Op een ochtend zag zu Ramsau, het was juist den dag voor zijn examen, ven Hol dau uit het deftige huis on de Kurfürsten- damm komen, waar Isabella Hopkins haar weelderig atelier had gehad. De advocaat wandelde een eindwecs met hem mee in de richting van de Universiteit, waar zu Ramsau juist heen meest; h inpraat te druk en onderhoudend over allerlei juridische onderwerpen, die op het examen aan de orde konden komen, maar over „de zaak" zweeg hij als gewoonlijk in alle talen En zu Ramsau, die deze dagen geheel in de emoties en beslommeringen van zijn exa men gevangen was, gaf zich geen bijzon dere rekenschap van bet bezoek, dat von Holdau zoo juist had afgelegd, al was het hem dan n'et ontgaan, in welk huis dat Zu Ramsau's doctoraal examen was met goeden uitslag bekroondZijn benoeming voor den kolonialen dierst zou met enkele weken nu wel afkomen. Den avond na het examen had hij zich de luxe gepermit teerd om met zijn repetitor en von Holdau in „Kaiserhof" een klein souper ie nemen en een goed glas wijn te drinken: een kleine feestelijkheid, die den jongen ju rist na de ellende der afgeloopen maanden en de inspanning der laatste weken, dub bel en dwars toekwam. Aan tafel had het gesprek natuurlijk over onverschillige on derwerpen geloopenna afloop van het avondeten was ven Holdau de gastheer geweest en was met de beide jongelui naar een vroolijk cabaret gegaan. Het was wer kelijk een geslaagde avond geworden Bij het afscheid had de advocaat alleen even aan zu Ramsau gezegd morgenoch tend bij hem te komen, want hij had be langrijk nieuws. Maar het was nu te laat, om nog veel te praten. In groote spanning ging zu Ramsau den volgenden morgen tegen elf uur naar von Holdau en wat hij daar hoorde, deed hem bijna omvallen van verbazing! Ik zal maar met dc deur in huis val len. Deze samenkomst zal voorloopig wel ors afscheid zijn. Zu Ramsau ontstelde. Hoezoo? Geeft U de zaak op? Integendeel, het begint nu pas goed! Maar waarom dan een afscheid Wel, ik vertek morgen via Hamburg naar Amerika en als ik terugkom, zit LT hoog en droog in China. Naar Amerika Stamelde zu Ramsau, ligt daar een spoor? Juist, waarde heer. Er ging opeens een schok door zu Ram sau. Ik geloof, dat ik iets begin te be grijpen. Mag ik vragen, wat U Jaegrijpt? Zu Ramsau aarzelde even. Ja, ziet U, het is een vreeselijke ver denking, die ik ga uitspreken. Maar niet waar: voor een moord als die op mijn schoonzuster meet toch een motief zijn. Een gewone roofmoord of inbraak met geweld pleging daarvan was hier geen sprakenr. 24 was er door een ander op afgestuurd. Het motief, dat Vollrad meende te vin den, had er inderdaad een kunnen zijn, maar hij had het toevallig mis! Maar de drijfveer heeft toch niet bepaald van fi- na.icieelen aard te zijner zou ook.... liefde in het spel kunnen wezen. Von Holdau luisterde aandachtig. Heb ik het bij het rechte eind? vroeg zu Ramsau. Voorloopig zeg ik niets, maar ik wil graag hooren, waar U met Uw theorie naar toe gaat. Ik wil U wel vertellen, hoe ik op dat idee ben gekomen. U hebt me daar zelf onwil'ekeurig op gebracht. Ik? Ja, zonder hel zelf te willen. Eergis teren ontmoette ik U op de Kurfürsten- damm. Dat weet U zeker nog weiU hebt me toen tot bij de Universiteit gebracht. Toen kwam U uit het huis, waar Isabella Hopkins haar atelier had. Volkomen juist. En nu vertelt U me, dat U naar Ame rika moet, om het spoor van .den dader te volgen. Zoo is het toch? Zeker. Nu komt de gedachte bij mij op, of die vreemde vrouw met haar raadselachti ge oogen en haar artistiek temperament misschien op mijn zwager verliefd is ge worden en uit jaloezie mijn schoonzuster uit den weg heeft lal en ruimen. Ik geef toe, het is een afschuwelijke veronder stelling. maar ik stel me dan verder voor. dat ze iemand van von Schleiblingen's huispersoneel heeft omgekocht, door diens bemiddeling een s'eutel heeft laten ma ken en door dien knaap nr. 24 laten aan werven. En in dit licht beschouwd is het wel heel merkwaardig, dat toen von Schleiblingen's plan bekend werd om naar Amerika te gaan, zij ook plotseling naar huis is vertrokken. Is U dat niet opgeval len? Hel is niet mijn gewoonte zelfs dc kleinste details buiten beschouwing té la ten, klonk bet diplomatieke antwoord. Maar nu wou ik toch graag van U weten: is mijn theorie juist? A's ik over even weinig gegevens be schikte als U, zou ik wellicht zeggen: U kon wel eens gelijk hebben. Ik geef toe, dat Uw constructie van scherpzinnigheid getuigt. Maar omdat ik wel over meer ge gevens beschikt dan U, verheugt het mij voor de begaafde en sympathieke miss Hopkins, dat miin gegevens in een andere richting wijzen. Maar in welke richting graaf zu Raumsau, U weel zelf wat het bc- teekent verdacht te worden, terwijl er schakels aan den bewijsketen ontbreken. Vergun me te zwijgen tot ik ook die ant- brekende, kleine schakeltjes heb. Hoe groot er Uw geduld nu is. hoe grooter Uv. voldoenig over Uw rehabilitatie. Die scha keltjes, graaf zu Ramsau, liggen aan gene zijde van den Oceaan (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5