No. 6103 BUITENLAND !G EK BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT rasters ilicaat tei [aag. f'rraa llicen. rkeer, den Cen- uitge- t de a an tra ra- i. ter- atwijk De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 13 cent per week .f2.E0 per kwartaal Bji onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling'van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzondering 11nummers 5 ct., mot Geïllustreerd Zondagsllad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAA3T: Gewone aüvertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mededcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen andag tem ten- bloe- te e stij- engeti oom onlier en d( geboo wei'i it, d perse jft het koud). is-We- •ij dori; werd VOLKENBOND toetreding van het vaticaan? De zaak zou op de a.s. Raadszitting besproken worden. De Parijsche „Excelsior" verneemt uit Genève, dat men daar algemeen aan neemt, dat reeds bij de komende zitting van den Raad, die op 4 Maart a.s. begint, besprekingen zullen worden geopend over het toetreden van het Vaticaan tot den Volkenbond en het verkrijgen van een raadszetel. De Italiaarsche onder-staats secretaris Grandi, die de ouderteekening van de overeenkomst tusschen het Vati caan en de Italiaansche regeering bij woonde zou zelf naar Genève kernen om de desbetreffende onderhandelingen te voeren. In sommige kringen wordt zelfs beweerd, dat in de Overeenkomst tusschen Mussolini en kardinaal Gasparri in de mo gelijkheid van toetreding van het Vali- ,an tot den Volkenbond voorzien wordt. (Het bericht lijkt ons niet erg betrouw baar. Dat het Vaticaan voor de onderhan- de'ingen met den Volkenbond de bemid deling van Grandi zou aanvaard hebben klinkt ons vrij onwaarschijnlijk in de ooren Red.). ITALIË Een vorstelijk huwelijk te Palermo. In de historische groote zaal van het Palazzo Aumale, het paleis der- Orlean- sen te Palermo, is gisteravond om acht uur het burgerlijk huwelijk vo'trokken tusschen prins Christoffel van Grieken land, den jongsten broer van wijlen koning Konstantijn, en prinses Frangoise van Frankrijk, de dochter van den hertcg van Guise, Frankrijks kroonpretendent, die door zijn aanhangers koning Jan genoemd wordt. Bij het huwelijk, dat wogen-: den rouw om den dood van de koningin-mce- der van Spanje een volstrekt particulier IKarakter droeg, fungeerden de vroegere toning Manrel van Portugal en de hertog van Aosta als getuigen voor den bruigom, de prins van Piemont en de vroegere ko ning George I van Griekenland als getui- van de bruid. Behalve tal van Ita- liaansche prinsen en hertogen van konink lijken bicede met hunne gemalinnen, wa ren o.a. de prinses-moeder van Roemenië, koningin-weduwe Sofia van Griekenland prins Knud van Denemarken bij de hu welijksvoltrekking tegenwoordig, terwijl de koningin van Engeland en Spanje zich door hun ambassadeurs te Rome hadden laten vertegenwoordigen. AFGHANISTAN. de toestand in afghanistan ernstiger. Habib Oellah's opperbevelhebber vermoord. De vreemdelingen verlaten Kaboel. Volgens berichten uit verschillende dee- len van Indië wordt de toestand in heel •Afghanistan steeds ernstiger. De handel staat er vrijwel geheel stil. De bewoners van Kaboel zijn aan groeten angst ten prooi, hoewel men. in verband met het weer de eerste weken geen gevechten ver wacht. Deze angst wordt veroorzaakt door de activiteit van de troepen van Ali Ach- med Chan. Gemeld wordt, dat Sijed Hoessein, de opperbevelhebber van Habib Oellah, door dolksteken is vermoord door den broer van een jong meisje, dat hij had ont voerd. Vier Engelsehe militaire vliegtuigen hebben gisteren uit Kaboel 58 vreemde- :n, onder wie Duitschers en Perzen, van Kaboel naar Pesjawar overgebracht. Een vliegtuig, dat bij Jallalabad gedaald was om twee vliegers op te nemen, die eenigen tijd geleden een noodlanding had- moeten doen, werd <ihor inboorlingen omsingeld, die een wacht plaatsten ter be scherming van het vliegtuig, maar de vlie gers zullen in vrijheid gesteld worden, als de onderhandelingen over het losgeld be ëindigd zijn. MEXICO. PORTES GIL CONTRA DE KATHOLIEKE KERK Inbeslagneming van kerkelijke bezittingen Priesters moeten hun adres mededeelen. Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft President Portes Gil in een door hem on- derteekende verklaring de beschuldiging geuit, dat er in de Roomsch-Katholieke e-- Kerk zekere elementen zijn, die de troe- V°l l en. -^exico aanwakkeren. Bijgevolg kondigt hij aan, dat bepaalde kerkelijke 'fittingen in beslag worden genomen, ten einde de tegen de regeering gerichte be weging te onderdrukken. Deze bezittin- t r ij zei 3 pl iul Ze pr 4e pi 3r A iiiedd gen zullen worden verdeeld onder de boe renbevolking. Alle in Mexico wonende Roomsch-Katholieke geestelijken hebben het bevel ontvangen binnen veertien da gen aan de regeering hun verblijfplaats bekend te maken .Zij die aan dit bevel niet voldoen zullen als medeplichtig aan dc opstandige beweging worden be schouwd, waarna tegen hen een gerechte lijke actie zal worden ingesteld. Groote samenzwering ontdekt. Tegen verscheidene leidende personen gericht. Uit Mexico wordt bericht, dat men al daar een wijdvertakte samenzwering op het spoor is gekomen, welke vermoedelijk gericht is geweest tegen verscheidene lei dende persoonlijkheden. Het plan zou be staan hebben om deze vooraanstaande functionarissen te vermoorden. In geheel Mexico heerscht groote opwinding. Do po litie, die op alle plaatsen versterkt is, heeft tot nu toe 34 personen gearres teerd. Een sterke groep van de Obregon-partij zou het plan hebben in verschillende voorname plaatsen revolutie te verwekken met het deel, Gilberto Valenzuela, d\n vroegeren gezant te Londen, tot president van Mexico te laten uitroepen. DE VERJAARDAG VAN Js PAUSEN KRONING. Gelukwenschen van het Nederlandsch Episcopaat. Het Doorluchtig Episcopaat heeft he den het volgende telegram gezonden aan Z. H. den Paus: Cardinal Gasparri, Vatican, Rome. Op den plechtigen verjaardag van Uwe verheffing op den Stoel van Sint Petrus, mi tevens door de genade v?.n den almach- tigen en goedertieren God de volledige vrijheid van den H Stoel en den Plaats- bckleeder van Christus op aarde is her- si eld en hij daardoor is geworden en aan allen zal blijken te zijn geheel zelfstan dig en onafhankelijk, bieden de Aartsbis schop, de Bisschoppen, de geestelijkheid en het katholieke volk van Nederland, ver vuld van overgroote vreugde en dankbaar heid jegens God aan Uwe Heiligheid huu- r.c eerbiedige gelukwenschen aan. Geve God dat Christus in Zijn Plaats- bekleeder meer en meer onder de volke ren worde geëerd, tot welzijn der Kerk, tot heil der zielen en tot verbroedering der volkeren. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Aan Z.Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, pau selijk Internuntius te 's-Gravenliage, zond het Doorluchtig Episcooaat bij deze gele genheid het volgend telegram: Aan Zijne Excellentie den Pauselij ken Internuntius, Den Haag De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland verzoeken uwe Excellentie den Pauselijken Internuntius te willen aan vaarden de uiting van hunne innige vreug- do op dezen gedenkwaardigen verjaardag van de kroning van Zijne Heiligheid Pi us NT, op welken Christus Koning aan Zijl I'laatsbckleeder op aarde heeft weergege ven, de volle vrijheid voor de uitoefening ven Zijn ambt en macht, tot het algemeen welzijn en het eeuwig heil der wereld. Geve God een nieuw tijdperk van bloei eo. glorie, opdat het vrederijk van den Christus zich over gansch de wereld uit breide. VAN DE WETERTNG, Aartsbisschop van Utrecht. Hierop heeft Mgr. Schioppa het volgeud entwoord gezonden: Mgr. van de Wetering Aartsbisschop van Utrecht. Diep bewogen door gevoelens van kin derlijke genegenheid, die Uw Doorluchti ge Hoogwaardigheid en Let Ned. Episco paat Mij hebben willen doen toekomen bij gelegenheid van het huidig feest, zal Ik niet nalaten om deze gevoelens over te brengen aan Zijne Heiligheid, terwijl Ik van harte en innig dank alle Bisschoppen, die uiting' gegeven hebben aan hun gewet tigde vreugde over den triomf van den H. Stoel. SCHIOPPA. Ontvangst door Pauselijken internuntius. Groote belangstelling. Ter gelegenheid van den zevenden her denkingsdag van de kroning van Z. H. Paus Pius XI bood Zijne Excellentie Mgr. L. Schioppa in het gebouw van de inter- nuntiatuur te 's-Gravenhage gisteren een thee aan. De hallen, zalen en buffetten waren mooi versierd met palmen en bloe men, terwijl het groote geschilderde por tret van Z. H. den Paus eveneens in groene palmen prijkte. Er was op dezen historischen dag bij zonder veel belangstelling. TWEEDE KAMER. Ruys terug. Staatsmijnen. De teruggekeerde Kamer is haar nieuwe werkperiode begonnen onder de leiding van voorzitter Ruys. De heer Ruys de Beerenbrouck ziet er weer goed uit en zijn opgewektheid en voortvarendheid hebben niet geleden on der de zware ziekte, waarvan hij her steld is. Een kort, hartelijk speech je, waar mede hij opende, werd door de leden staan de aangehoord en applaus beweest, dat dc Kamer verheugd is weer onder den door den heer Ruys gezwaaiden hamer te mo gen werken. Er ligt een stevige agenda, hoewel daar op dc wijziging van de arbeidswet en nog een en ander nog ontbrak, dat toch ook voor het Paaschreccs zal moeten worden afgedaan. Vandaag nam men bij de begrooting der Staatsmijnen den tijd. Wij hebben geen plaats or op in te gaan. Trouwens, er is niet 'ueel veel gezegd. Ver melden we, dat de Minister mr. van der Vegte heeft toegezegd, betrekkelijk spoe dig het mijnreglement te zullen bezien en zoo mogelijk herzien. DE KAMERVSRK»E7iNGEN. De candidatuur ir, Bongaerts. Naar de „Res.b." verneemt, is in de jong ste vergadering van het Partijbestuur de candidatuur van ir Bongaerts voor den kwaliteitszetel Handel, Nijverheid en Ver keer in de kieskringen Haarlem en Den Leider gehandhaafd, zoodat daar ir. Bon- gaeits en dr. Kortenhorst met elkaar de zen kwaliteitszetel zullen moeten bevech ten. DE ZOMERTIJD. 15 Msï6 October. Bij Kon besluit van d u 29sten Januari 1929 (Staatsblad no. 1G), is bepaald, dat in 1929 de vervroeg'ng met één uur van den wettelijken tijd, bedoe'd in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Sta-atsblad no. 236) zal aanvangen 'deTT'-.ic-o Msi cn zal eindi gen den 6en October. SALARISREGELING RIJKSPERSONEEL. Voorloopig geen uitvoering. Eerigen tijd geleden wisten wij te mel den, dat de Raad van State zeer ernstige fcrmeele bezwaren had tegen den voor gestelden maatregel van Bestuur, waarbij de Regeering voornemens was aan de nieuwe salarisregeling uitvoering te geven, met terugwerkende kracht tot 1 November 1928. Thans werd ons medegedeeld, dat deze bezwaren van den Raad van State zouden hebben geleid om het salarisvraagstuk op nieuw op de helling te brengen, wijl de zaak weer zou worden gesteld in handen van do commissie voor georganiseerd over leg in ambtsnaarszaken. Een bevestiging van dit laatste konden wij echter niet krijgen. Wel vernamen wij het volgende. Op de verscliillendo depar tementen was men de laatste weken bezig met het uitwerken van de nieuwe sala ristabellen volgens de nieuwe regeling. Enkele dagen geleden is er echter van Fi nanciën een boodschap gekomen om daar mede op te houden en de geheelc zaak te rug te zenden naar Financiën. In verband met deze order zijn alle voorbereidende werkzaamheden tot uit voering van de nieuwe salarisregeling stop gezet. Wat de oorzaak van deze stopzetting is en wat thans gebeuren zal, kon men ons in dit stadium van de zaak niet meedeo- len. „Res." De uitkeeringsduur voor uitgetrokken werkloozen. Het telegram van burgemeestei s ut Groningen en het antwoord van minister Kan. Door den heer Schaper zijn aan de mi nisters van Binnenland sche Zaken en Land bouw en van Arbeid. Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers bevestigen, dat op een telegram van een tiental burgemees ters uit dc provincie Groningen om vei- zoek om steun of een verlenging vrn uit keeringsduur voor „uitgetrokken" werkloo zen, dio wegens bijzondere omstandigheden niet bij do werkverschaffing konden ge plaatst worden, respectievelijk telegrafisch ia geantwoord aan het gemeentebestuur van Hoogezand: „Ik ben bereid bij volstrekte financiee'e onmacht gemeenten voor welke gedurende vorstperiode extra uitgaven ten hehoeve v. cridoozen onvermijdelijk zijn, te gemoct te komen, mits hulp aan ieder werldooze individueel wordt beoordeeld in den geest der Armenwet; omtrent uitvoering zal in specteur met u overleg plegen. Minister KAN". „Referte uw telegram 1 Februari voor landarbeiders is uitkeeringsduur wcrklco- zenkas verleend tot -12 dagen; ook andeie kassen verlengden uitkeeringsduur reed.--; verdere verlenging is afhankelijk van do voorstellen der kasbesturen, die met finan- oieelen toestand kas rekening moeten hou den. Steunverleening ressorteert onder Bin- nenlandsche Zaken. Voor Minister Arbeid, Secretaris-Generaal A. B. SCHÓLTENS". terwijl aan de andere gemeentebesturen in gelijken geest is geschreven'? 2. Is de minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw bij nadere overweging niet van oordeel, dat zijn antwoord voor de verzoekende gemeentebesturen en ock voor dc betrokken werkloozen te hard is, met name waar Zijn Excellentie slechts bij „volstrekte financieele onmacht" wil hel pen, terwijl ten aanzien van de arbeiders wordt gecischt. een beoordeeliug -„in den geest der Armenwet"? 3. Is do minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw bereid, op korten termijn aan de gemeentebesturen toe te zeggen, clat zij kunnen rekenen op redelijken steun, 'D het bijzonder voor de werkloozen, die langdurig stortten in hun werkloozenkas- sen, buiten hun schuld werkloos geraakten en dus zonder levensonderhoud, zonder dat deze mannen en hun gezinnen moeten wor den onderworpen aan een onderzoek in den geest der Armenwet? Wijziging L. O.-Wet 1920. Wachtgelders. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van art, 58, 4e lid en art. 104, 4e lid der L. O.-wcl. Dit ontwerp beoogt om de vrijheidsbe perking der gemeenten bij de plaatsing van wachtgelders weder weg te nemen, in dien zin, dat het echter niet mogelijk is aan een openbare school een niet-wachtgel- der te benoemen, terwijl nog iemand be schikbaar is, die door de gemeente zelve met recht op wachtgeld was ontslagen. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Vóór den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer van gisterenmiddag, heeft de voorzitter der Tweede Kamer, minister van Steal. Jhr. Mr. Ch J. M. Ruijs de Beerenbrouck de leden der Kamer in dc rookzaal ontmoet tcri'eindo zijn dank te betirgen voor de ondervonden bolang- steliing gedurende zijn ziekte en ter we- derzijdsche begroeting bij de weder aan vaarding van zijn functies als voorzitter der vergadering. Winkelsluitingswet en Arbeidstijden besluiten voor de winkels. De Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden heeft zich, daags vóór de hervatting der werkzaam heden door de Tweede Kamer der Staten- Generaal telegrafisch gewend tot dit Col lege, met het verzoek om de afhandel'ng van de Winkelsluitingswet zooveel mogelijk te bespoedigen", nadat hij dit verzoek ook reeds had gericht aan den voorzitter' der Tweede Kamer. Daarenboven heeft genoemde bond het te'egrafisch verzoek ook gericht tot den Minister van Arbeid, welk verzoek in een uitvoerig schrijven nader is gemotiveerd, terwijl daarbij den Minister dringend wordt verzocht cm al zijn invloed aan te wenden, om de Winkelsluitingswet nog in deze regecringseeriode in het Slaatsb'ad geplaatst te krijgen, en, indien d't twijfel achtig mocht blijken dan uiterlijk per 31 Juli e.k de Werktijdregeling voor Winkels in te voeren. Tc Baarn is op 45-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. van Dries ten, referendaris der Rijksverzekerings bank. Ter gelegenheid van zijn GOsten ver jaardag heeft het lid der Tweede Kamer, mr. H. P. Marchant, van vele zijden geluk wenschen ontvangen. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond en de Vrijz.-dcm. Kamerfractie zullen hem op 17 dezer in restaurant Anjema te 's-Graven- hage een diner aanbieden. Jubilarissen. Ter huldiging van de drie jubileorende Kapelaans der St. Joseph-parochie Le 's-Gravenhage is Maandag ceu hulcliginga- avond gegeven in de groote zaal van den Dierentuin, onder leiding van den zecr- eorw, heer P. H. Jansen, pastoor. Voordat de feestavond een aanvang nam overhandigde Pastoor Jansen in een der bijzalen aan de drie feestelingen, de ka pelaans Simons, Boonekamp en Sistermans het cadeau der parochie. SCHAATSENRIJDEN. STERRIT NAAR WARMOND. Bij gelegenheid van het 30-jarig bes-taan van den Zuid-Holl. IJsbond heeft deze Bond morgen een groote ster-rit naar War- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nadere bijzonderheden over het ac- coord tusschen den H. Stoel en Italië (2de blad). De toestand in Afghanistan wordt orger. In Mexico kondigt president Portes Gil repressaille-rr.aatregelen tegen de Ka tholieken aan. Er zou een grooic samen zwering ontdekt zijn. Nog steeds berichten over groote koude in geheel Europa (Buitenl. Berichten en Telegrammen). BINNENLAND. Het Nederlandsch Episcopaat zond in verband met den verjaarc'ag van 's Pau sen kroning felicitatie-telegrammen aan Z. H. den Paus en den Pauselijken Inter- nutius te 's-Gravenhage. (1ste blad). Aankondiging van den zomertijd. (1ste blad). De salarisherziening van het Rijksper soneel uitgesteld? (1ste blad). Verscheidene slachtoffers van de koude. (Gem. Berichten, 2de blad). Weer is op vele plaatsen brand uitge broken. (Gem. Berichten. 2de blad). Een geval van gasverstikking te 's-Gra- venzande. (Gem. Berichten, 2de blad). Nadere bijzonderheden betreffende de Stadhuis-brand. (2de en 1ste blad). Gisteren werd in de oude Paristenkerk te Praag een plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen voor de zielerust van den zeereerw. heer dr. J. Th. A. Strot- m.ann, (1ste blad). OMGEVING. Een meisje te Oegstgeest overreden. Oorzaak onbekend. (1ste blad). mond georganiseerd, waaraan door alle nf- i'.eelingen van den Bond zal worden deel genomen. Do deelnemers moeten ongeveer 12 uur te Warmond bijeen zijn. Uit den Haag vertrekken de deelnemers cm 9 uur van dé Molensloot af achter do van den Bond, den heer W. G. de Knokke van der Meulen. Dc tocht gaat over dc Veenwetering, het Galgewater, het Oegsc-- gcesterkanaal enz. naar \yarmoucl, waar dc deelnemers bijeenkomen bij dc gemeente- l.aven om vandaar tegen half een in op tocht met muziek naar het Gemeentehuis te gaan, waar het gemeentebestuur een c-ntvangst zal aanbieden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van den Bond. Hierna gaan ue deelnemers naar het pa viljoen Dc Leede en andere eetgelegenbe- den in de nabijheid om den mwendigon luensch te versterken, waarna te ruim twee uur een arrctocht wordt gehouden naar hel) Kagermeer. Daar zal legen half drie vau- v. ego de Kon. Roei-, Zeil- en Motorsport- vereeniging „Do Kaag" een demonstratie plaats hebben van het zeilen in ijsschuiten, zoo mogelijk een wedstrijd. Vervolgens wordt een tocht over het meer gehouden en wordt naar Warmend teruggekeerd. IJSTOCHTEN. De Zuid-Hollandsche IJsbond deelt mede: Oji de Kager- en Brasemermeren mooi i.;.;. Verbinding Kagermeer naar Rrasemer- rr.eer over Rijpwetering; op de Kaag vaar geul oversteken bij het dorp Kaag en do Secieteit de Kaag. Van den Rijn over dc Does en Wijde Am prachtig ijs. Van het Galgewater tot Katwijk slecht ijs; vq,n Katwijk over Oegstgccsterkanaal i, de Leede naar Warmond mooi ijs. Do Rijn naar Bodegraven slacht. De Zijl naar Sociëteit do Kaag tamelijk. Ringvaarten ou de Haarlemmermeer en Leidsche Vaart gedeeltelijk goed, gedeeltelijk schotsen cn voel stof. Men tracht dc banen te verbe teren. Hoofdvaart door Haarlemmermeer goed iis, doch stof op gewaaid Zand sloot naar Sassenbeim hier en daar schotsen. Dins- dagsche Wetering naar Voorhout schotsen en veel stof. In het Westland ziin de meeste hoofd verbindingen onberijdbaar, de Ylaarding- scl-e Vaart bovendien onbetrouwhaar. Van Zuiderpark via de St-rijp naar Wateringen i n de Zwet goed. Mooi ijs op de Maas- si vische Vlieten van Maassluis naar Schouw, waar men bij handwijzer kan rijden naar Kethel.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1