KERKNIEUWS DE VIERDE SLEUTEL UIT DE OMGEVINC derde el ad DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 8 FEBRUaki ivea. dr. feodor strotmann. t XJit Praag wcrdt d.d. '"6 Febr. aan de Tijd" gemeld: Dr. Jan Feodor Strotmann, onze land genoot die we-kzaam was als priester van den Oos!er6chen ritus onder de Russische uitgewekenen, is alhier plotseling overle den. Toen eenige Nederlandsche vriendet met wie hij D'rsdag afgesproken had, zich hr'onmorgen nan zijn woning vervoegden bleken zijn appartementen gesloten. Tei slotte werd de politie ontboden en deze vond tia de deur geforceerd te hebben dr. Stro'maLn dood in bed liggen. Ui: het voorloopig onderzoek kon worden op gemaakt, dat de overledene Dinsdag nog iets van zijn avondmaal had genuttigd doch toen waarschijnlijk niet wel is ge worden en zieh te bed heef' begeven. C ntrent de doodsoorzaak zijn echte* nog geen nadere gegevens bekend. De overleden priester werd 1 Nov. 190° te r-ehore" Na zijn studies aan het klein Seminarie Hageveld voltooid te hebben, volgde hij een gedeelte van den (heologischen cursus aan bet Groot Se minarie Warmond en vertrok dan naar Rome om e- de Grieksche dogmatiek te bestudeeren. in 1925 doctoreerde hij in de theologie aan het Grieksche college; met Kerstmis van datzelfde jaar werd hij priester eewüd in den Oosters^en ritus. Na een bezoek a?** "*>n vaderland, keerde Je jeugdige doctor wèer terug naar Rome om er zün ver 'ere studies te voltooien en zich voor de bereiden tot de taak, die hem 1"Me als missionaris van het „Apostolaat der Hereenigïng". Z. H. de Paus zond den voTijverigpn priester naar Praag om er werkzaam te zijn onder de Russische uitgewekenen. Het duurde niet lang of hij was er een wei- geziene bezoeker in de Russische en Griek sche kolonie en niet minder in de Neder landsche. De Nederlandsche die Praag bezochten en in aanraking kwamen met de kolonie hunne landgenooten, zullen zich den pret- tigen jovialen priester herinneren, die zoo gaarne iemand van dienst was, die menig een door de grootste moeilijkheden heeft geholpen, en die op zulk een ongekunstelde wijze met een vroolijken glimlach allen dank wist te weren. Hij paarde aan zijn groote voorkomend heid. bescheidenheid en eenvoud een diepe 7 kennis van z^ken, Toen wijlen Mgr. Serg Dabitsy, de be keerling en bet oud-lid van den keizerlij ken Rijksdag om- gezondheidsredenen zijn interessante artikelen en correspondentie» in ons blad ovar de Russische Orthodoxe Kerk niet meer kon voortzetten, vond hij dr. Feodor Strotmann onmiddellijk bereid die taak over te nemen. En hoe de overledene deze taak vervuld heeft, weten onze lezers, die de belang wekkende bijdragen hebben gevolgd van den „Praagschen correspondent", voorna melijk dat die handelden over de gods dienstige toestanden in Oost-Europa. In dr. Strotmann verliest bet „Werk der Hereeniging" een vurig en bekwaam pries ter, die vooral om zrjn breed inzicht, zijne speciale vorming en groot aanpassingsver mogen niet gemakkelijk te vervangen zal zijn. FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdan Advocaat en Detective. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Voorschotensche kroniek 7928 Schoo'artsendienst Subsidie Voorschotverlening Sloot densping Een muziektent in he Burgemeester Vernèdepark. Voorzitter de heor E. VernèJe, burgc meester. Afwezig de heeren: A. Verboot en J. W. Bakker met kennisgeving. Der traditie getrouw opende de voorzit tor deze eerste vergadering in 1929 met een terugblik te werpen op het afgeloopet jaar. De bevolking is in 1928 toegenomen n>et 105 zielen en onze gemeente telt he den 5074 zie'en, 72 woningbouwvergunnin- gen zijn afgegeven. De bollenkwee' erij is in het afgeloopen jaar zeer gunstig ge weest, terwiil de veehouderij en de zilver industrie niet zoo'n gunstig resultaat heb ben afgeworpen. Door de Voorschotensche bouwvoreeniging zijn 27 arbeiderswoningen in deze gemeente bijgebouwd. Een nieuwe politieverordening is tct stand gekomen. De gemeentebedrijven verkeeren in een zeer gunstigen toestand. In 1927 werd af genomen 580000 M3. gas, in 1928 034000 M3.. cene vermeerdering dus van 8 pet., terwijl in 1927 80.000 K. W. U. electrieiteit werd afgeleverd, bedroeg dit cijfer in 1928 120000 K. W. U., aldus eene meerdere af name van 40 pet. Het waterbedrijf leverde in 1927 85000 M3. water af en in 1928 be droeg -de afname 8800Q M3., dus eene ver meerdering van 3 pet. Ook dit jaar zullen wederom belangrijke besluiten moeten worden genomen. Spreker wenseht den leden van den raad toe eene goede ge zondheid, opdat zij onder hoogeren zegen mogen arbeiden tot heil der gemeente. Na deze rede werden behandeld de ingekomen stukken. Thans deelt de voorzitter den raad me de, dat van het gemeentebestuur van Kat wijk een schrijven ingekomen is, dat Kat wijk besloten heeft, aan te sluiten bij den schoolartsendienst in dit distriet; ook de gemeenten Stompwijk en Veur, hebben be sloten zich aan te sluiten bij dezen dienst. Thans moet nog eene beslissing vallen in de gemeenten: Oegstgeest, Rijnsburg en Valkenburg. Een adres van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van den Heiligen Laurentius. verzoekende gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van: a. zes nieuwe schoolbanken, b. een schoolbord, c. eet N. landkaart in Europa, d. lees en leerboeken voor het 7e leerjaar. Wordt verwezen naar B. en W. om prae-advies. Eveneens een in gezonden adres van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw afdeeüng Voor schoten inzake beschikbaarstelling van een lokaal door de gemeente voor het honden van een cursus voor landbouwhuis- houdkunde. B. en W. stellen den raad voor op het verzoek van de Burgerwacht om een sub sidie te verleenen voor 1929 groet 150.— gunstig te beschikken. De heer J. Brnggaar wenseht aanteekening als te hebben tegen gestemd. De heer L. J. van Leeuwen vraagt den voorzitter hoeveel leden de Burger wacht telt en of er nog geregeld nieuwe leden bijkomen. De voorzitter zal informa ties inwinnen bij het bestuur van de Bur gerwacht, waarna de heer Van Leeuwen zegt, ook geacht te wi'len worden te heb ben tegengestemd. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan het Groene Kruis afdeeüng Voor schoten wordt voor 1929 een subsidie toe gekend ter bestrijding der tuberculose, groot 350. Door de poütievereeniging is verzocht, om als begunstiger dier vereeniging toe te treden. B. en W. adviseeren den raad niet aan het verzoek van adressante te voldoen, daar hiervoor voor onze gemeen te geen termen aanwezig zijn. Wordt af wijzend op beschikt. Punt 6 der agenda vermeldt vergoeding woninghuur en wijziging pensioensgrond slag van den agent van politie Van Mou- rik. De Voorzitter zet de geschiedenis uit een, hoe het is gekomen, dat aan den agent Van Mourik 180 per jaar woninghuur wordt vergoed, terwijl aan Hilgersom 260 habitué van een apachenkelder te voltrek ken. Het is jammer, beste kerel, maar dat mooie haar moet er af. Anders kan ik U nooit een goeden boevenkop maken. Maar, verzette zu Ramsau zich, toen von Holdau hem met de - milümetcr-ton- deuze te lijf wilde, ik kan mijn haren er toch niet aan ormofferen Zoo, dus U bent liever Uw, eer en goeden naam kwijt, dan Uw prachtige coiffure. Zu Ramsau lachte. Dat was een argu ment, waartegen niet veel viel in te bren gen. Ga dan Uw gang maar. Nadat de welige haardos onder de zeis van den maaier gevallen was, kwam het gez'oht voor „bewerking" aan de beurt. Holdau nam een klein stukje hechtpleis ter en plakte het boven het linkeroog van den graaf. Wat moet dat worden? Ik maak U een flink_ versch littee- ken. In een koffiekelder is het altijd een bijzondere aanbeveling, als men de sporen van een pas gele verden veldslag draagt U z"l( e^ns zien, wat een schitterend overblijfsel van een opstopper U boven Uw oog krijgt. Niet van eoht te onderschei den Het was geen gewone theater^sohmink, die von Holdau gebruikte, maar een ze'f- bereid preparaat, dat in de huid werd in gewreven, met water en zeep werd afge- wasschen en dan in de oorspronkelijke kleur weer zichtbaar werd. Gaat het heohtpleister nu niet los? Maak je niet bezorgddat is geen gewoon hechtpleister, maar ook een „Bpe- oninghuur vergoed wordt. Beide agenter ^taan thans op hun maximum en nu ont vangt Hilgersom 80 meer dan Van Mourik. Ofschoon Van Mourik geen rech ten kon doen gelden op verhooging van de ergoeding van woninghuur, meenen tocl B. en W„ dat aan het verzoek van Van Mourik wol mag worden voldaan en stel en daarom den raad voor aan adressant -en woningvergoeding toe te kennen van f 260 per jaar ingaande op 1 Januari 1929 ">e heer D. Limburg vraagt den voorzittei enkele inlichtingen, welke de voorzittei em verstrekt, waarna dit voorstel var B. en W. wordt aangenomen. Daarna stellen B. en W. den raad voor ri de verordening op de keuring van waren eenige wijzigingen aan te brengen, daai •er eenige moeilijkheden zijn voorgekomen waardoor sommigepersonen niet kunnen worden verbaliseerd, naar aanleiding vat oen arrest van den Hoogen Raad. Wordt -•ldus besloten. Thans stellen B. en W. den raad voor aan het R. K. Meisjespatronaat „Huize Bijdorp" een voorschot te verleenen ex art. 101 le lid groot 371.95 en eon bedrag van f 277.20 voor het geven van vakonderwijs -an de R. K. Jongensschool een voorschot groot 1718.55, en aan de nar. R. K. Meis jesschool 1715.11 en 277.20 voor het geven van vakonderwijs, aan het R. K. Meis:espensionaat „Huize Bijdorp" voor uitgebreid lager onderwijs 657.16, aan de christelijke school 2641.92 en 277.20 voor het geven van vakonderwijs. Al deze te ver'eenen voorschotten zijn 80 pet. van de vermoedelijk te verleenen voorschotten. Aldus goedgevonden. Daarna stellen B. en W. den Raad voor, om een overeenkomst aan te gaan met den heer Hartveld c.s. inzake vestiging erf dienstbaarheid en demping sloot, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen van een betere verbinding met het Burgemeestei Vernèdepark. De heer Hartveld stemt toe, dat de sloot thans wordt gedempt op voorwaarde, dat de gemeente de kosten draagt en een af scheiding maakt en aan den heer Hartveld voor zijne woning een achteruitgang wordt verleend over het terrein van de Voor schotensche bouwvereeniging. B. en W. ad viseeren den raad om hun college te mach tigen de bovengenoemde overeenkomst met den heer Hartveld aan te gaan, waar door voor boide partijen eene zeer ge- wensehte verbetering tot stand komt. Wordt aldus aangenomen. Door het bestuur van de R. K. Paro chiale Jongensschool is een verzoek ge richt tot den raad om medewerking te ver leenen tot uitbreiding van de R. K. Jon gensschool, daar deze school moet worden verbouwd en twee nieuwe lokalen moe ten worden bijgebouwd. Teekening en de begroeting zijn er bijgevoegd. De begroo ting is 20695.26. B. en W. verklaren den toestand dier school te hebben opgenomen en zijn overtuigd van de noodzakelijkheid dier uitbreiding en adviseeren den raad medewerking te verleenen. Aldus goedge vonden. Reeds meerdere malen is in den raad de wenschelijk-heid besproken om een mu ziektent te plaatsen. B. en W. meenen een geschikte gelegenheid te hebben gevonden in het Burgemeester Vernèdepark en wen- schen aldaar een vaste tent te plaatsen en tevens eenige beplantingen aan te bren gen, nu de nieuwe woningen aldaar gereed zijn. Zij stellen den raad voor een crediet te verleenen groot 3000.De begroo ting is samengesteld als volgt: voor be planting 600, verharding van den weg f 160, afrastering 585, en voor het bou wen van de tent 1500. De heer J. Brag- gaar uit zijn genoegen over dit voorstel en spreekt den wensch uit dat aldus het ge voel voor goede zang en muziek bij het pu bliek zal worden verhoogd. De heer L. J. van Leeuwen kan zich met dit voorstel niïl vereenigen. Spr. meent dat de muziektent juist komt te staan op het kruispunt van de straat en acht de tent aldus misplaatst. Ook wenseht spr. aldaar nog een zevental boomen te doen rooien en de straat door te trekken op het kruispunt. Het gras en de planten zullen aldaar zooals het nu is slecht groeien. De heer D. Limburg juicht ook toe het plaatsen van een tont, doch geeft er c'e voorkeur aan, een verplaatsba re tent aldaar te plaatsen om deze bij feestelijke gelegenheden in het dorp te eia'lité de la ma:son", dat alleen door spi ritus wordt opgelost. Een oud pak. een groote pet en een roods halsdrek voltooiden het toi'et en na een kwartier was de hooggeboren jonge ling in een waschecht lid van het Ber- üjnsche misdadieersgilde omgetooverd. Nadat ook von Holdau een gedaantewisse ling had ondergaan, g-*ngen ze op weg. He- was kwart voor negen, toen ze van huis gingen en ze slenterden op hun gemak in de richting van „donker-Bei lijn". Enkele lantaarns gaven een spaarzaam licht in de oude, bochtige straat met zijn verwaar'oosde huizen. Hooge huur-kazer- nes in de sousterreins en kelders, waarin groentenwinkeltjes en b:erhuizen geves tigd waren, wisselden af met lage krotten, die van buiten den indruk maakten, dat schande en misdrijf achter hun wankele muren een welkome schuilplaats vonden. Bijna aan het eind der kleine straat, waar nog weinig vertier was op dit vroe ge uur. sloegen de be:de nagemaakte boe ven een blindloopend slop in, waarvan de hobbelige bestrating met modder en vuil bedekt was en waar een enkele lantaarn een triest licht verspreidde. Bij een bouw vallig huisje bleven ze staan. Uit een kel der schemerde groenig licht en boven de deur stond een opschrift: „BIJ VADER MORITZ". We zijn er. Voorzichtig daalden de mannen de glib berige stoeptreden af en traden de laag gezolderde gelagkamer binnen. Het „restaurant" werd gevormd door twee iaeenloopende kamers, waar 't oor- UIT DE RADIO-WERELD. Programira's voor Zaterdag 9 Februari Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen. 12.301.30 Concert door het K.R.O.-Trio. 3.004.00 Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. S. Xuwenhuis- v. d. Rijst. 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.306.50 Spr.: J. v. Roosmalen: Het snoeien van fruitboomen. 6.50—7.00 Kathol berichten. 7.00—7.30 Engelsche les. 7.30—8.00 Kniplea. 8.008.20 Lezing door Dr. A. W. Ausems. 8.20 Concert. Amsterdamsch a capella koor „Bel Canto", o. 1. v. Alph. Vranken. Amsterdamsch salon-orkest o. 1. v. F. Bos- hart. Hilversum. 1071 M 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Trio. 2.003.00 Dansmuziek. 3.004.00 Aansl. van het Theater Tu- schinsky. Orkest o. 1. v. M. Tak. P. Palla: orgel. 4.00—5.00 Italiaansclie lessen. 5.005.30 en 5.306.00 Fransche lessen. 8.00 V.A.R.A. Concert. 8.30 V.A.R.A. Tooneel. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Carlton Hotel Octet. 3.15 Rugbywedstrijd Engeland—Ierland. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Debussy. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Sportpraatje. 7.50 Concert. 9.20 Nieuwsbere. 9.35 „Six strange Saturdays", van Holt Marveil. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Variété en dans-orkest. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s". 1750 M. 12.50—2.10 Dansmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Symphonioconcert. kunnen gebruiken. Tevens zou spr. een ruimte wenschen onder de tent voor ber ging van muzieklessenaars. De heer J. J. Dijkman is het eens met den heer L. J. van Leeuwen wat betreft het doortrekken van de straat tusschen het oude en het nieuw gebouwde park, wat spreker veel practi- scher voorkomt. Ook de heer J. F. de Kleermaeker acht de plaats van de tent niet mooi en vraagt of het niet mogelijk ia de planten staande langs de oudere hui zen thans te verpooten in het nieuw aan te leggen gazon. Wethouder C. Eggink Sr. trekt ten velde tegen de voorstellen van den heer L. J. van Leeuwen, waardoor aldaar het natuurschoon ten zeerste zal worden geschaad en het rustige in het bosch verloren zal raken. Spr. wenseht niet meer boomen te doen vallen dan hoog noodig is en ziet volstrekt niet in dat bij een deskundige beplanting het gewas niet zou groeien. Spreker bestrijdt in den bree- de deze voorstellen en adviseert den raad deze voorstel'en niet aan te nemen, daar aanneming dier voorstellen door hem zeor zou worden betreurd. De heer L. J. van Leeuwen zegt, dat de heer Eggink bang is om boomen te doen omhakken. Spreker echter niet. Boomen benemen licht en zon voor de woningen. Wethouder Mens zegt, dat ook spr. eerst gedacht heeft aan een verplaatsbare tent; doch is bij nadere overweging hiervan teruggekomen, daar een verplaatsbare tent groote nadee'en hoeft en veeleer aan verrotting is prijs gegeven. De vaste tent komt te staan op een beton-nen voet, waardoor het hout werk nimmer in aanraking komt met den vochtigen bodem; bovendien heeft men al dus onder de tent een prachtige ruimte voor berging van materiaal. Wat betreft spronkelijke tusscbenschot was uitgebro ken. Er waren reeds tamelijk veel bezoe kers; aan sommige tafeltjes klonk opge wonden gepraat en vader Moritz, een klei ne, oude, haveloos uitziende man, die ach ter het morsige buffet stond, liet zijn blik ken nu eens over de gasten gaan en mon sterde dan weer de zaalbedienden, d e in afgedragen, vetle kellnersplunje onhoor baar af- en aanliepen. Von Holdau bleef even in den ingang staan en keek de kamer rond. Al spoedig kreeg hij den zakkenroller in de gaten, die vanavond niet in zijn elegante klee- dij was, maar in een goedkoop, afgedra gen confectiepak. Hij had een- doek om zijn hals geknoopt en een versleten pet op, die diep in zijn oogen zat. Von Hol dau l ep met eec vluggen stap op hem toe en gaf hem een hand. Goedenavond, oude jongen, hoe gaat het met jou? Dat's nog eens plezierig, als je in dat vervloekte Berlijn oue kennissen treft. Zoo kerel, ben je ook weer eens hier op een kunstreis uit Hamburg? Fluwee'poot stond op en schudde de binnenpebomene hartelijk de hand. Hier heb ik de eer je mijn vriend de dokter voor te stellen, zei von Holdau op gewiohtigen toon. Hij is een soort rechts geleerde van zijn vak, dat wil zeggen, hij is bij een advocaat op kantoor geweest. Aan zijn stem kun je nop wel hooren, dat hij van goede kom-af is. Zijn specialiteit is het verschaffen van papieren en zulke kleinigheden aan de vrienden. Welkom in Berlijn, dokter. Komen julle. een beetje bij ons zitten? Graag, is er nog een plaatsje? Langenberg, 462 M. 9.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkest-Concert. 5.055.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s e n. 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 ürkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 „Die Medaille", comcdie in 1 acte van Thoma. Daarna dansmuziek. 10.05 Orkestconcert. 10.50 „Ein Fest bcim Prinzen Orlowsky", Strauss. Hamburg. 395 M 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Kamermuziek. 4.50 Orkestconcert. 6.45 „Louise", ro^an in 4 bedr., Charpen- tier. 10.20 Dansmuziek. B r u s 8 e 1, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Operaconcert Orkest. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.20—1.20 Dansmuziek. De k.r.0. en Vondel. Het komt verschillende Katholieken in ons land vreemd voor, dat de K.R.O. goen bijzonder werk gemaakt heeft van een Von delavond. Tot goed begrip biervan deelt de K.R.O. mede. dat oorspronkelijk de Nijmeegscho avond zou worden uitgezonden. Het bestuur ontving echter bericht van den rectoralen raad der Nijmeegsche Universiteit, dat men van de uitzending afzag, omdat men meen de, dat deze schade zou doen aan het zaal- bezoek op den Nijmeegsohen avond. Terstond heeft de K.R.O. zich toen tot verschillende vooraanstaande Vondelken ners gewend om medewerking. Dit was ech ter te laat, daar deze aanwezig moesten zijn te Nijmegen zoo ook do Schola Can torum van Hub. Cuypers welke de Vondel- reyen had kunnen verzorgen. De K.R.O. heeft dus Zondag j.l. Dr. Sterck voor de microfoon laten spreken, terwijl Woensdag gezorgd werd voor goe de muziek en een goed Vondel-declamator. het doortrekken van den rijweg aldaar, dit vindt spr. zeer onaesthetisch. Wel wordt aldaar een verharde weg aangelegd en kan men met handwagentjes van den aan te leggen weg gebruik maken. Spreker verklaart het eens te zijn met wethouder Eggink en wenseht dus de rijweg niet door te trekken. De heer D. Limbyrg wenseht zijn voorstel inzake eon verplaatsbare tent na deze toelichting in te trekken. Wel wenseht spr. ook tevens muzieklessenaars aan te schaffen. B. en W. nemen dit laat ste voorstel over. Na nog eenigen tijd to hebben gediscussieerd over do voorstellen van den heer L. J. van Leeuwen inzake het doortrekken van den rijweg van het oude naar het nieuwe park, wordt dit voorstel verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Vqpr stemmen de heeren L. J. van Leeuwen en J. Dijkman. Tegen stemmen de wethou ders C. Eggink en J. A. Mens en de leden. J. F. de Kleermaeker, D. Limburg, W. G. Duijnisveld, J. Braggaar en W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye. Hot tweede voorstel van den heer Van Leeu wen inzake het rooien van een 7-tal boo men aldaar wordt verworpen met 8 tegen 1 stem, namelijk van den voorsteller, waar na het voorstel van B. en W. wordt aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Op voorstel van B. en W. wordt daarna be sloten na eenige bespreking, waarbij de heer W. G. Duynisve'.d eenige bezwaren naar voren brengt, die door den voorzit ter worden besproken en naar genoegen toegelicht, een overeenkomst aan te gaan met de Thermo-Ohemische fabrieken, waar na de openbare vergadering wordt geslo ten en de raad overgaat in een besloten vergadering. Voor zoo'n goeden vriend is er altijd wel een plaatsje. Maak je eens een beetje smaller, Balkenspringer. Je hebt de hecle tafel voor jou alleen noodig, kerel. Waoht tot je in de lik zit, daar heb je de ruim te. Pas maar op, dat jij er niet eerder in komt. De imitatie-apaohen namen plaats. Wat is jouw specialiteit, Hamburger? informeerde een onguur-uilziend heer aan den anderen kant van het tafeltje. De „Hamburger" betuigde, dat hij een vakgenoot was van den heer Fluweelpoot en de zakkenrollerij als bijzondere kunst beoefende. Het gesprek werd al spoedig algemeen en von Holdau nam er aan deel met een kennis van zaken en personen en in een vloeiend bargoensch, dat zu Ramsau niet wist, hoé hij het had. Hij zelf zei zoo min mogelijk en zijn metgezel excuseerde die slilzwijgendhe.d mei de mcdeJeeling, dat des dokters liefje sedert eenige dagen aan een anderen „goo6ser" de voorkeur had gegeven. Hetgeen van vele zijden de ver zekering uitlokte, dat er „nicsjes" genoeg waren in de wereld en dat het dwaas was om over één exemplaar van dat soort te treuren. Hij is nog jong en sentimenteel, ver klaarde von Holdau, hij zal wel wijzer wor den. f Wordt vervolgd). Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). 21) Komt Balbenspringer vanavond? Dat zal wel. Hij komt altijd. Wel, dan moet je me maar eens met hem in kennis brengen. Stel me maar voor als een vriend nit Hamburg. Maar commissaris, vader Moritz kent U toch. Ik zeg je, hij kent me niet, als ik van avond kom en jij zul,t me ook niet herken nen. Maar je moet heel goed opletten. Ik kom om negen uur en zal je heel luid ruchtig goedeu avond zeggen. En dan zeg jij: Hallo, ben je ook weer op een kunst reis hier uit Hamburg? Komt in orde, meneertje. Goed. dan ga ik er nu vandoor. Drink met te veel van dat smerige goed. Dag Fluweelooot, niet vergeten, hoor. Von Holdau betaalde en de chic-geklee- de zakkenroller verdiepte zich opnieuw in zijn absinth-glas. XIV. Iets vToeger dan afgesproken was, trad zu Ramsau bij den detective binnen en die maakte direct aanstalten om de meta morfose van den jongeD aristocraat in een

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7