Lim BINNENLAND KERKNIEUWS DE VIERDE SLEUTEL tweede blad de leidsche courant donderdag 7 februari 1929 op 7711 i.m f5. SVEEI R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. De gang van zaken bij de candidaat-stelling. Aan de besturen der bij de R. K. Ka mer-Centrale, Leiden aangesloten locale K. Kiesveieenigingen is de volgende circulaire verzonden door het bestuur der Centrale: „In onze circulaire van 19 December 1028 zegden wij u toe. dat wij u nog nader zouden uiteen zetten, wat er verder gaat geschieden in verband met candidaat-stel ling, verzamel lijsten, enz. Ingevolge die toezegging thans het vol gende: Toen op 15 Januari 1.1. de aangesloten kiesveieenigingen de naaien van candida- ten voor de a.s. Kamerverkiezingen had den opgegeven aan het secretariaat te Gouda, heeft de secretaris al dio namen verzameld op een lijst erzamellrst), wel ke list uit zes gedeelten bestond, n.l. candidaten en plaatsvervangende candida- ten voor elk der twee kwaliteitszetels en voor den vrijen zetel. Daarna heeft de secretaris aan elk der candiclaten per aangeteckenden brief me- dedecling gedaan van hun candidaatstel- ling, alsmede waarvoor zij waren aango- wezen (kwaliteitszetel of vrije zetel of plaatsvervanger), terwijl hij hun tevens .verzocht om binnen S dagen te berich ten of zij de aanwijzing(en) aanvaarden. Tegelijk met hun antwoord moesten de eandidatcn een verklaring teekenen, dat zij geen plaats in rle Tweede Kamer zullen aanvaarden, indien zij bij de officiee'e verkiezing door voorkeurstemmen zouden worden gekozen (art. 27 van het kiesre glement). Welke candidaten de aanwijzing(en) hebben aanvaard, is inmiddels in de R. bladen bekend gemaakt en behoeven wij dus hier niet mede te deelen. Slechts dit nog, dat alle candidaten de verklaring inzake voorkeurstemmen, hiervoren ge noemd, hebben geteekend. Toen wij aldus wisten welke aanwijzin gen gehandhaafd bleven, zijn de namen dier candidaten nu alphabetisch we derom op een lijst verzameld en wederom onderverdeeld in elk der kwaliteitszetels vrije zetel en plaatsvervangers. Op 26 Januari 1.1. vergaderde het be stuur van de Kamer-Centrale te Leiden ter bespreking van die lijst, dat wil zeg gen het bestuur beoordeelde of iemand, die voor en speciale kwaliteit was gesteld, werkelijk daarvoor ook geschikt was, dus of iemand, die aangewezen was als des kundige voor financiën of arbeidszaken en arbeidsvraagstuk, inderdaad als deskun dige op dat gebied kon worden beschouwd. (Art. 14 v. h. kiesreglement). Met de eventueele opmerkingen van het bestuur is daarna de lijst vóór 1 Februari 1.1. gezonden aan het Partij bestuur. Zooals u bekend is, is de kieskring Leiden gecombineerd met die van Dor drecht, Friesland en Groningen. De be sturen van die kieskringen hebben hetzelf de gedaan a's ons bestuur en dus even eens voor 1 Februari hun lijst ingezonden, jventueel ook met opmerkingen. Het Partijbestuur vergadert nu in de eerste helft van Februari en vereenict de afzonderlijke verzamellrsten van Kring- organisaties, die met andere zijn samen gevoegd tot één verzamel]ijst, dus alle gehandhaafde aanwijzingen in Leiden, Dor drecht, Friesland en Groningen komen op één lijst te staan. Nu gaat het Partijbestuur weèr opnieuw jeoordeelen of een aangewezen deskundige nderdaad als deskundige op dat gebied is beschouwen. Meent het Partijbestuur, lat iemand ten onrechte als deskundige is •hoitwd, dan doet het Partijbestuur, in met redenen omkleed besluit, daarvan neddeeling aan de betrokken Kringbestu- ren en aan den eendidaat, terwijl het Par- ijbestuur dan zoo'n niet goedgekeurde aan wijzing schrapt, doch dan zet het den naam van zoo'n candidaat bi] die voor de vrije plaatsten). Binnen acht dagen kan nu de betrokken sandidaat aan het Partijbestuur- mede deel en, dat hij niet voor een vrije plaats in aanmerking wil komen, in welk geval dan ziin naam geheel wordt geschrapt. Hii is dan eeen candidaat meer. Canmdaten die voor verschillende spe ciale kwaliteiten zijn gesteld ofwel voor s; eciale kwaliteiten èn vrije plaatsen moeten een keus doen want het Partij best. verzoekt hun om binnen achtt dagen mede te deelen, voor welke aanwijzing zij in aanmerking wetiBchen te komen. '/,v worden dan óf voor een, door hen op te geven, speciale kwaliteit gehandhaafd, óf voor een vrije plaats. Wordt aan dit ver zoek niet voldaan, dan worden zij ge schrapt. In zéér bijzondere gevallen, wanneer voor het goede verloop der stemming aan vulling der verzainellijst nuttig lijkt, kan het Partijbestuur daartoe overgaan, doch alléén voor wat betreft de plaatsen waar voor een speciale kwaliteit is vastgesteld, alzoo dus niet voor een vrijen zetel. Is het Part ijbestuur klaar met de werk zaamheden, die het zijn opgedragen, dan zendt het de vastgestelde verzamellijsten aan de betrokken Kringbcsturen en doet mededceing aan ieder der daarop gestelds candidaten. In de eerste helft van Maart komen ver volgens de Kringvergaderingen bijeen. Leiden zal dat doen op 9 Maart, waarvoor u nog een agenda ontvangt: u kunt er evenwel reeds nu rekening mede houden. Het kringbestuur zorgt er voor, dat ieder der aanwezigen op die vergadering van 9 Maart in het bezit is van de ver- zamellijSt zooals die tenslotte door het Partijbestuur is vastgesteld. Reeds nu weten we eenige personen, die niet de vergadering op 9 Maart zullen bijwonen. Wie? ledeieen. wiens naam op de verzamcllist voorkomt, want het kies reglement bepaalt, dat aan de beraadsla gingen in.de Kringvergaderingen geen deel genomen wordt door hen, wier namen op de verzamellijst der betrokken Kringor ganisaties voorkomen. De voorzin er stelt nu de aanw ezigen ter Kringvergadering in de gelegenheid, uit de verzamellijst namen te noemen voor zooveel speciale kwalititen (2) en vrije plaatsen (1) als door het Centraal College is bepaald, en voor evenveel plaatsvervan gers, en wel voor elke plaais afzonderlijk. Daarna stelt do voorzitter de Kringver gadering in de gelegenheid, van gedachten te wisselen over de volgorde, waarin de door het Centraal College vastgestelde speciale kwaliteiten op de officiee'e li;st zullen komen te staan, dus in Leiden moet besproken worden of de financieele deskundige of deskundige voor Arbeidsza ken en Arbeidsvraagstuk bovenaan op de lijst, zal staan. Nu kan men dat in Leiden wel bepalen, maar daarmede is de zaak nog niet uitge maakt, want vanwege de combinatie zul- len ook de kieskringen Dordrecht, Fries land en Groningen een woordje mee moe ten spreken. Hoe lost men dat geval op? Nadat men in Leiden, Dordrecht, Fries land en Groningen, ieder op zichzelf, heeft bepaald wat men wil, worden in elk der vier kieskringen twéémaal zooveel afge vaardigden gekozen, als men stemgerech tigde leden in den Partijraad telt. Leiden heeft er 6 en kiest dus op 9 Maart 12 afgevaardigden, terwijl bovendien ook de voorzitter afgevaardigde is. Al die afgevaardigden en voorzitters, dus die van Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen komen vóór 30 Maart bijeen. Doordat de Kringorganisatie die de mees te leden telt, die vergadering bijeen moet roepen (hetgeen T.eiden is) kunnen we hier meteen mededee'en, dat deze verga dering op 23 Maart te Amsterdam zal worden gehouden. Al die afgevaardigden en voorzitters wel ke te Amsterdam op 23 Maart bijeen ko men, gaan dan weer dezelfde besprekingen houden, die in elke kringvergadering af zonderlijk ziin gehouden. Goed beschouwd, zijn dan ook de gehouden kringvergade ringen vóór-vergaderingen geweest en is dan de vergadering van 23 Maart de de finitieve vergadering, waarop dus defini tief wordt bepaa'd ten eerste: wie de geadvisee-de candidaten zullen ziin en ten tweede: hoe de volgorde der kwali teitszetels zal zijn. Een zeer belangrijke vergadering dus. Na afloop der vergadering van 23 Maart en in elk geval uiterlijk 1 April, doet de voorzitter van die vergadering mededec- ling van den uitslag daarvan aan het Partijbestuur. En dan.... wordt in de maand Mei de stemming gehouden in de Kiesvereenirin- gen. Daarover zullen wij u nog nader be richten. De hier gegeven uiteenzetting van de procedure die gevolgd wordt bij de can- didaatstelling en het opmaken der gros lijst, zal u naar wij vertrouwen, voldoende duidelijk zijn, doch mochten bij u thans nog vragen rijzen, dan 'is een verzoek om inlichtingen aan het secretariaat te Gouda (Karnemelks'oot 58) voldoende, om op een vraag of vragen nadere inlichtingen te ontvangen." DE R ADI O-RAAD. De vaststelling van de instructie. Bij Kon. Peshdt van den 2"sten Januari 1929 (Staatsbl. No. 14) is de navolgende ins'ructie voor den Radio-raad vastge steld. Art. 1 De Radio-raad bestaat uit ten mins'e regen leden, den voorzitter inbe grepen, benevens een secretaris. Art 2. Dp voorzitter, de le-len en de secretaris van den Radio-raad worden telkens vnnr vier jaren benoemd. Zij tre den tegelijk af op den Sisten December van iéder vierde zit tifitrsjaarvoor de ec ste maal op 31 December 1933. De aftredenden zijn terstond herbe noembaar. Art. 3 1. Zoo spoedig mogelijk na hunne benoeming leegt n 'e leden en de secreta ris een eel (bel if te, verklaring) af in han den van onzen Minister van Waterstaat. 2. Fet fo'-mu'eeren van den eed fbelcf- te-vc'daring) wordt door onzen Minister van Watc"Rfnat ves'Ts'eM. Art. 4 De in artikel Ster en 3quafer van de TeVgr.—f- ^Vefoonwet 1904 7^ bedoelde adviezen en «-or-Fichting worden schriftelijk ingezon den. Art. F. Do R-dio-raad treedt re"hts- streeks in brirfwisse'ing met onzen Minis- 'er van Waterstaat en met den Directeur Gpt-'al dpr Pos'erüen en Telegrafie 2. De Radio-raad kan zich voor het verkrijgen van in'iohtingen ook met an- de- --erscnen of lichamen in verbinding Art. 6. Zoo diVwil's dp Radio-raad onzen MinVer van Waterstaat desgevraagd of 'Mf eicpn kon-pTiurr van advies of voor- lick' ing dient en in verband daarmede schrifteli'1- i^c' ~~---nlen van derden Jieeft mcewonrpo. worden dp mededeel:_"'en van die derden bit het bericht aan onzen M:"Vor over^c'eH. Art-, 7 Teder lid is bevoegd een afzon derlijke onta aan een advies of aan een rar,rvrt van voorlichting toe te voegen. Art. 8. 1. De 'io-raad vergadert zoo diVwvls de voorz't'er het roerig oordeelt of het door ten minste drie leden sehrifte- li'h. met opgaaf van redenen, wordt ge- vraa«H. 2. De veranderingen worden gehouden te 's-Gravenha^e. tenzij de voorzitter het noo-Hg n"1-1' d:o oMers te doen houden. Arf 9 De RcHn-rafid kan geen beslui pen nemen, wanneer niet ten minste de helft der leden tegenwoordig is. Art. 10. De leid ine ven de vergaderin- 7qq f]pn voorzitter. 2. De Radio-raad wrst uit zijn midden O'" "Tvnmmnd voorzitter aan. Art. 11. De leden onthouden zich van stemming over aangelegenheden, welke hen, hun echtgenooten of hnu bloed- of aanverwanten tot den det'den graad inge sloten, rersoonliik aangaan. Art. 12. 1. Alle van den Radio-Raad uit gaande stukken worden door den voorzit ter en den secretari- onderteekend. 2. De Radio-Raad kan de afdoening van snrede'schende zaken van gering belang aan den voorzitter overlaten. '3. De voorzitter kan over spoedeischende zaken schriftelijk het inzicht van de leden vr? "-en. Art. 13. Het jaarverslag over de werk zaamheden van den Radio-raad wordt vóór Juli van het volgend jaar aan ons uit gedacht. Art. 14. Onverminderd het bepaalde in artikel 5, tweede lid, wordt zonder toe stemming van onzen Minister van Water staat aan de door den Radio-raad behan delde zaken geen openbaarheid gegeven. Art. 10. 1. De .scc-eairi geniet een door ors tp benalen bezoldiging. 2. Hij heeft zijn ^aste woonplaats te 's Gravenhage, lenzij onze Minister van walerFaat hem een andere woonplaa e veroorlooft. 3. Bij ontstentenis van den secretaris wordt deze vervangen door een der leden aan te wijzen door den vuo-ritter, tenzij Onze Mii-ster van Waters*aar, daart'.e dunr den voorzitter aan gezoen-, op anderi wijze in zijne vervanging voorz'et. Art. 16. 1. De Radio-raad stelt een in structie voor den secretaris en een Regle ment van Orde vast. 2. Deze alsmede de daarin aan te bren gen wijzigingen, behoeven de goedkeuring van onzen Minister van Waterstaat alvo rens in werking te treden. Art. 17. 1. De leden van den Radio-raad genieten geen bezoldiging. 2. Zij ontvangen, voor zoover zij niet be- hooren tot de bezoldigde burgeilijke en militaire landsdienaren, een vacantiegeld tot een bedrag van 15 gulden voor eiken dag, waarop zij een vergadering hebben bijgewoond van den Radioraad of van eene commissie uit zijn midden of waarop zij ingevolge opdracht van den Radioraad werkzaamheden hebben verricht. Art. 18. Te leden en de secretaris genie ten vergoeding voor reis- en verblijfkosten overeenkomstig de bepalingen van het „Reisbesluit 1916" wegens door hen ten behoeve van den Radio-raad gemaakte reizen. HET EERSTE KLOOSTER VAN „DE GOEDE HERDER" OP JAVA. 't Ts in Maart nu twee jaar, dat Moeder Ancilla en haar vijf medezusters met de ,.P. C. Hooft" naar de Oost vertrok, om een klooster te stichten van „De Goede Her der". Een ieder, die zich een oogenblik wil realisoeren, wat dat zeggen wil, begrijpt, dat men dergelijko dingen niet uit den grond stampt, ook al heeft men een kapi taal aan goeden wil en zielenijver. Het on- noozele fondsje, waarmee ze vertrok, ge tuigde echter niet minder van haar moed, dan van haar geloofsvertrouwen op God. 't Begon met, wat we zouden zeggen, een prachtig voordeeltje, de Eerw. Zustors Ur- 8ulinen ontvingen haar, als waren zij eigen Zusters, en hebben haar, het zal altoos een niet genoeg te waardceren eereschuld blij ven, met een gastvrijheid, maar ook met een daadwerkelijke naastenliefde omringd, die zelfs, als ze in geld had moeten worden betaald, nooit volledig was afgedaan. Na drie maanden vonden ze aan de „Molen vliet Oost" een geschikt huis en terrein, om te beginnen, 't Was wel wat rumoerig; de dagelijksche wasscherij in de kali haast voor de deur; nu juist niet prettig; de Chi- neesche buren nu juist niet van de mak kelijkste. Gelukkig is het niet altoos „Chi- neesch Nieuwjaar", maar je kon dan toch vast beginnen en Moeder Ancilla liet op de fries schilderen: „Mater Dolorosa", en huurde het huis van een Chinees, die er 300 in de maand voor hebben moest. Daar zijn ze dan begonnen en Gods zo gen heeft er blijkbaar op gerust. Gesteund door de hartelijke en vaderlijke leiding, en de zich zelf wegcijferende goedheid van 1 Mgr. van Velsen, die in Zijn zorg voor het onderhouden van het kloosterslot bijvoor beeld, voor de zes Zusters dagelijks de H. Mis kwam lezen, en zelf de Vasten-medita- ties hield, zijn ze nu zoover gekomen, dat met bijna dertig kinderen het aantal bè- reikt is, dat in dit Huis kon worden op genomen. En telkens maar weer moesten de Eerw. Zusters aanvragen afwijzen, om dat de plaatsruimte haar ontbrak. Dat mocht niet zoo blijven, vond Monseigneur, en in samenwerking met den heer Fermont, architect te Weltevreden, werd uitgezien naar een nieuw terrein, waar het eerste Klooster van „De Goede Herder" op Java zou kunnen worden gebouwd. Toevalliger wijze kwam het vroegere huis en goed van den Regent van „Meester Cornells" open, en was er voor 'n zoet prijsje een kansje te wagen, dat te verlokkelijker werd, nu de „Goede Herder" ook mocht deelen in do opbrengst van een groote liefdadigheids- loterij, die in Indië voor verschillende lief degestichten en liefdadige inrichtingen als vPro Juventute", tezamen werd gehouden. Het terrein is nu gekocht, en het Archi tecten-Bureau „Fermont-Cuypers" te Wel tevreden heeft zijn krachten gewijd aan een schitterend ontwerp, dat echter natuurlijk nog niet aanstonds in zijn geheel wordt uit gevoerd. Daar zal een ruime kapel worden gebouwd, want Onze Lieve Heer is de voor- UIT DE RADIO-WERELD. Programma van Vrijdag 8 Februari. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.00 N. C. R. V. Ziekendienst. 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek. 3.004.00 Vrouwenuurtje door mej. N. Mens. K. R. O. 4.005.00 Gramofoonmuziek. 5.006.45 Conceit. N. C. R. V. 6.457.00 K. R. O. Lezing door P. Heil- ker: Esperanta Literaturo. 7.00—7.30 K. R. O. Cursus door Dr. J. van Dael. 7.53 V. P. R. O. uitzending. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O. Trio. 2.052.45 Schooluitzending. G. de Clercq Steenkolendelven. 2.454.00 Gramofoonmuziek. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtje. 4.305.00 Gramofoonmuziek. 5.30—6.00 Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 7.157.45 Schipperslos. 8.00 „De Blauwe Mantel" (voorspel, le en 2e bodr.) operette van Walter Kollo, door het Ned. Operette-gezelschap. 10.39 Aansl. v. h. Theater Carré A'dam. Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Hélène Cals en Lctti MuskensSleurs, sopraan, F. Helmann, viool. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: China. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing: Faraday. 4.00 Muziek. 4.05 Concert voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Tuinpraatje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Lanabouwpraatje. 7.05 Pianomuziek van Debus3y. 7.20 Cinemapraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Sydney Bayne s band. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.55 Delius-concert. Symphonieconcerfc. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s". 1Y50 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.05-^-7.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.10 Symphonic-concert. Langenberg, 462 M. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.055.50 Kamermuziek. Blaas-instru- menten. 7.208.35 Vroolijk concert. Declamaties. Daarna Zanguurtje. Vervolgens dansmu ziek. Z e e s e n, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.50 Symphonieconcert 10.05 Sluiten. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Hamburg in het donker. Een vroo- lijke dans-avond. 10.05 Carnaval. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Orkestconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 8.50 le acte van „Misantrope", Molière. feuilleton. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. [Vrij naar het Duit ach door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). En of! Tb verzeker U, dat zoo'n gele genheid net zoo goed gesorteerd is als het ohicste Berlijnsche wijnrestaurant. Mijn vrienden zijn fijnproevers en houden van 'n goed glas wijn en een glas Frapsche llllll champagne. En „Moeke" meet goed kun- Ben koken! Want de heeren zijn verwend L_.pj.en geld op zij leggen is ook al niet een Van hun maatschappelijke deugden; hun als üi!devies is ook: Zoo gewonnen zoo geron- nartehet zal U wel bevallen bij mijn terre] jenden. Het is wel een eigenaardig mi lieu, maar het is voor.U als vermoedelijk loch wel aanstaand regeeringsambtenaar •bil Bn *ur'8t bij keek zu Ramsau vee'betee- ri. ..jbenend aan heel interesant zoo iets eens te Ieeren kennen. Daar twijfel ik niet aan en ik zal dan ook graag deel uitmaken van Uw ex peditie. Maar zullen de heeren spitsboe- ven geen argwaan krijgen als ze mij zien Laat U mij daarvoor maar zorgen. Bij de gast voorstelling, die U vanavond in den koffiekelder geeft, zal ik wel een pas- 'end costnum leveren Dit ges rek had plaats in een café „Un- den Linden" waar de advocaat-detec- "ve en zu Ramsau elkaar dagelijks ont boetten. Ze namen afscheid en vod Holdau liep langzaam de .Linden" af in de rich ting van de Königsstrasse. Hij scheen een groot aantal menschen te kennen, want onophoudeliik moest hij zijn hoed afne men. Plotse'ing bleef hij voor een winkel staan en bekeek met d» grootste aandacht de étalage. Het was buitengewoon druk op straat op dit middaguur en achter hem bewoog zich de merscherstroom. Plotseling draai de von Haldau zich om. pakte een goed gekleede heer bij den pols en beet hem in 't oor: „Jij gemeene schurk, hoe durf je? De aangesprokene schrok hevig. „Och commissaris" (van Holdau werd door de mannen van het vak nog altijd eerbiedig met zijn politietitel aangesproken), neem U me niet kwalijk, ik heb U van achteren niet herkend. Geef eerst mijn portemonnaie terug, amice, en vertel me dan eens, wat je er van zou zeggen als ik je aan den eersten den besten politieagent overgeef. De detective kreeg zijn bezit weer te rug en de zakkenroller antwoordde: „Dan heb ik niet veel meer te beweren, dan ga ik de bak in. Juist mijn zoon. En ook niet voor een kort poesje, want je bent een oude kennis van de heeren en herhaalde zakkenlollerij kost je een paar jaar. U zult me toch niet ongelukkig ma ken ik heb vrouw en kinderen. Neen, ik wil je niet ongelukkig ma ken, maar ik heb een voorwaarde. Zeg U het maar meneertje, ik zal al les doen, wat U hebben wilt: Het is mogelijk, dat ik binnenkort van je bijzondere talenten moet profitee- Meet ik een zakdoek stelen? zei de gauwdief humoristisch. Neen, een zakdoek is me te weinig, maar een portefeuille of een portemon naie, ik «eet nog niet precies wat; ik moet er nog eens goed over nadenken U bent natuurlijk bezig iets uit te visschen. Om je de waarheid te zeggen: ja. Maar ik weet nog niet, of ik je gebruiken kan. Het is voorloopig maar zoo'n idee van me. Maar als ik je noodig heb; waar kan ik je vinden? Waar zult U een armen zakkenroller kunnen vinden?.... in de Friedriohsstrasse op de Linden, op de Spittelmarkt, bij den ingang van een schouwburg, of van een station „Ja, dat ge'ocf ik. Maar, als ik je noo dig heb, kan ik niet eerst een «-eek jacht op je maken op 6lraat. Wat is je stamlo- kaal tegen «-oord ig?' „Vader Moritz." „Zoo, zoo, daar kwam No. 24 ook is het niet V' „Ja, die was stamgast. Maar die heeft nu geen last van kiespijn meer! Die hoeft riet meer dag en acht in weer en wind over de straat rond te dwalen om een el lendig stuk brood te verdienen, zooals ik. Maar Fluweelpoot, beste kerel, wat ben jij in een pessimistische bui vandaag. Scheeli er wat aan? Och, meneertje, het loopt me zoo te gen in de wereld. Mijn vrouw is erg ziek en er is zoo weinig te verdienen bij den weg. Arme kerel, hier heb je wat voor je vrouw. Von Holdau gaf hem een twintig mark-stuk. De heer Fluweelpoot was bepaald aan gedaan. Meneer Commissaris, vraagt U wat U wilt, als U het hebben wil, haal ik in den Rijksdag den Rijkskanselier de zakdoek uit den broekzak 1" Neen hoor, zoo'n krachttoer verlang ik heelemaal niet van je. Vertel me maar eens een en ander van vader Moritz. Ko men er nog veel bekenden?" Zoo af en toe. Blauwneus en het Ste kelvarken Het Stekelvarken zit immers in de bak. Ja, dat is waar ook. Die hebt U bij de kladden gekregen. Alle gekheid op een stokje, Fluweel poot. Ik heb van vond een belangrijk on derzoek in den kelder. Over nr. 24 Goed geraden. Maar het is niet om een kameraad van je te doen. maar om een fijnen snuiter, van wien ik aanstich ting tot moord moet bewijzendenk er om: mondje dicht." Een visch is een ouwe kletstante bij mij vergelekenEn zeker, als bet niet om een kameraad te doen is. Neen. Nr. 24 heeft een biljet van 1000 mark gekregen en bij vader Moritz ge wisseld. Heerenmenschenhij heeft de 1000 mark immers in den kelder van vader Mo ritz gekregen H'ie weet je dat Uit Je beste bron. Von Holdau floot even. Dat was inte ressant nieuws. „Ga mee, mijn zoon, we gaan er eentje pakken. Wat wil je heb ben: wijn, bier? Nou, als ik het zeggen mag, het lief ste absinth. Moet je niet doen kerel, daar word' je beverig van en dat kan je in jouw branche p;et gebruiken." Kan me niet schelen je vergeet de beroerdigheid er door. Goed, ga dan maar mee. Neen, ga met mij mee. Ik weet een reusachtig kroegje. De beide mannen sloegen de Charlofc- tenstrasse in en weldra zaten ze in „het reusachtige kroegje" aan een klein tafel tje met de groene ahs'nthflesch tusschen hen in. De zakkenroller slurpte met de ge laatsuitdrukking van een kenner zijn ab- sinthgroc. Voor den dag er mee, amice, zei von Holdau. Kijk, commissaris, het was zoo. Hot was ongeveer negen uur toen kwam er een groote, slanke man met een hoogen hoed op en de kraag van zijn pelsjas hoog opge slagen, den kelder binnen. Hij ging heele maal appart aan 'n tafeltje zitten en vTocg aan vader Moritz naar linke Jocbem. Die was er niet. Verder heb ik niet geluisterd; ik dacht, dat kon er wel eens een *an de politie wezen en ik smeerde 'm stilletjes. Toen ik later op den avond terugkwam, vertelde een collega, dat nr. 24 met den' fijnen suiter had aangepakt en een bruin briefje van hem had losgekregen. Nr. 24 fuifde een paar flesschen wijn en toen heb ik nog meegedronken. Verder weet je niets? Niets. Maar ik kan voor U informee- ren. Balkenspringer was er den heelen tijd bij. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5