DONDERDAG 7 FEBRUARI 192S No. 6098 BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS ZUste Jaargang De A B 0 l\! fJ E M Efi TS P R IJ S bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leh'e i 13 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weck .f2.00 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnd's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van hot tarief berekend. Kleine advertentiën^ van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen VAN HET VATIC A AN DE ROMEINSCHE KWESTIE. De oplossing zeer nabij? Men seint uit llome aan de „Msb.": De stemmen worden talrijker, volgens welke een oplossing der Romeinsche kwestie nu zeer nabij zou zijn. Misschien reeds zou op 12 dezer, den kroningsdag des Pausen, de zaak haar bef.w g krijgen. Veel aandacht trok eeu mededeeling van een tijdschrift alhier, dat nauwe betrekkin gen onderhoudt met liet ministerie van bui- tenlandsche zaken, en waarin voor de eer- sto maal internationale persstemmen in zake de Romeinsche kwestie werden weer gegeven en gecommentarieerd. Ook gisteren hadden bij den Paus weer lange besprekingen der diplomaten plaats. Een bezoek van koning Gustaaf aan den Paus. In den loop van deze week zal koning Gustaaf van Zweden, die sedert acht dagen te Rome vertoeft om zijn gemalin te be zoeken, een niet-officieel bezoek brengen aan den H. Vader. De Zweedsche koning heeft terstond na zijn aankomst te Rome den levendige» wensch geuit den H. Vader te bezoeken, gelijk hij elk jaar, wanneer hij Rome be zocht, deed, en vooral nu om den Paus zijn gelukwenschen bij zijn gouden jubeljaar te betuigen. Het is opmerkelijk, welk een goede ver houding er bestaat tusschen den H. Vader en de leden der Zweedsche koninklijke fa milie, die steeds, wanneer bij het verblijf van een hunner een kerkelijk feest in de St. Pieter of in de Sixtijnsche kapel plaats heeft hieraan deelneemt. DUITSCHLAND HET KELL0GG-PACT AANGENOMEN. Door den Rijksdag. Aandrang op ontruiming en ontwapening. Voorzitter Loebe opende gisteren de zit ting van den Rijksdag met een rede, waar in hij bet feit herdacht, dat voor tien jaar te NVeimar de Duitsehe nationale vergade ring werd geopend. Zij heeft Duitschland den democratischen en republikeinschen staatsvorm gegeven. De meeste leden der regceringspartijc'n hadden zich bij deze toespraak van hun ze tels verheven en juichten Loebe aan het eind van zijn rede toe. Een communist riep: „Wij houren wel graag carnavalsredevoerin- gen", waarop Loebe zich tot de communis ten wendde met de woorden: „Ik weet, dat hier dames en heeren zijn, die de mee ning der meerderheid niet deelen. Ik wil hierover niet debattecren, maar ik zou er op willen wijzen, dat als de heeren van rechts hun zin hadden gekregen, men U tegen den muur had geplaatst. En als gij uw zin hadt gekregen, dan hadt ge de hee ren van rechts tegen den muur ezet". De democratie heeft U en de anderen zeer veel rechten gegeven; wellicht komen wij er zelfs toe Trotski te ontvangen". (Leven dige biivnl bij de meerderheid). Vervolgens wordt het Ivellogg-pact in tweede lezing behandeld. De commissie voor buitenlandsche zaken beveelt de aan vaarding van het pact aan met de reeds eerder vermelde motie. Dr. Haas (democraat) juichte het Kellogg- pact toe als een stap voorwaarts. Worden echter uit het pact geen conclusies getrok ken, dan heeft het geen zin, het te onder- tcekenen. Een zoodanige conclusie is vóór alles de ontruiming van het bezette ge bied, alsook een ernstig begin met de inter nationale ontwapening. Dr. Breitscheid (sociaal-democraat) ver klaart, dat men zeer goed weet, nog ver verwijderd te zijn van internationaal onl- wapeninr', daar in de eerste plaats het roode leger van Sovjet-Rusland van de modernste strijdmiddelen is voorzien. (Rumoer bij de communisten). Spreker zei- de bitter gestemd te zijn door het feit, dat de Amerikaansche Senaat bijna tege lijk met het Kellogg-pact een bewapenings- wetsontwerp heeft aangenomen, doch zijn partij stemt niettemin in mot het Kellogg- pact, dat een nieuwe opwekking kan zijn tot het zoeken naar vreedzame middelen voor het oplossen van geschillen tusschen de volken. De communisten, die van huiche larij spreken, vergeten, dat Rusland zich zeer beijverd heeft, ten einde te bereiken, dat Polen tegelijk met Rusland het pact zal ratificeoren. Spreker leest daarop de rede van Kalinin voor, waarin deze het Kellogg-pact een nieuw middel tot verze kering van den vrede noemt. Stocker (communist) betoogt, dat, wan neer de Sovjet-regeering een verdrag tot uitbanning van den mrlog onderteekent, dit iel8 geheel anders is dan wanneer dit geschiedt door de kapitalistische regeerin gen der overige landen. Br. Bendhansen (Christelijk-sociale partij) verzette zich tegen het pact, daar het den oorlog niet zou kunnen verhinderen. De üuitsch-natiouaal dr. Oberohen ver klaarde, dat zijn partij zich in weerwil van haar sympathie voor den vrede niet met het verdrag kan vereenigen, daar o.m. het bezette gebied nog niet is ontruimd. Spre ker licht een motie toe om tegelijk met hot mcdecleelen van de ratificatie aan de on- derteekende mogendheden kennis te geven, dal Duitschland de stelling in zake zijn schuld aan den oorlog als vervallen be schouwt. Na verwerping van het nationaal-socia- listische voorstel werd het Kellogg-pact daarop in tweede lezing aangenomen. Nadat namens Duitsehe Volkspartij, Centrum en communisten verklaard was, dat 't voorstel der Duitsch-nationalen niet door deze frac ties zou worden gesteund, werd dit voor stel verworpen, met slechts de stemmen cler voorstellers, nationaal-socialistcn en Christelijk-nationale boerenpartij vóór. Het Kellogg-pact werd daarop in derde lezing niet 287 tegen 127 stemmen aangeno men. Ook de motie der Rijksdagcommissie voor buitenlandsche aangelegenheden werd met groote meerderheid aangenomen. Deze motie behelst, zooals men weet, dat de rijksregeering tér gelegenheid van de rati ficatie van het Kellogg-pact bij de onder- tcekenende mogendheden en den Volken bond zal aandringen op algemeens ontwa pening en op het scheppen van mogelijk heden tot vreedzame oplossing van inter nationale geschillen. Geen coalitie. De besprekingen om te'komen tot een groote coalitie in Duitschland zijn mislukt. Het centrum verwierp een bemiddelings voorstel van rijkskanselier Midler, deed van zijn kant nog een voorstel, dat echter dc Duitsehe Volkspartij onaannemelijk achtte en trok daarop zijn minister, von Guerard, uit de retreering terug. Of dit af treden verdere politieke consequenties zal hebben, is nog onzeker. BRITSCH-INDIE DE GEVECHTEN TE BOMBAY. Een algerr.eeren strijd tusschen Hindoes en Mohair rredanen. Reeds 22 dood enen 120 fonden Gistermorgen zijn de onlusten in de Pa rel wijk van Bombay opnieuw uitgebroken, waar Britsche troepen in de straten surveil- lceren en op de hoeken machinegeweren zijn o(-gestold. Verscheidene personen werden aangevallen, trams zijn met sleenen be kogeld en ernstig beschadigd. De onecnig- heden tusschen Pathanen en Hindoes ont wikkelen zich thans meer en meer tot ge vechten tusschen Hindoes en Mohamme danen in het algemeen. Tal van Moham medanen uit de fabriekswijk hebben, zich bij de Pathanen aangesloten en Hindoes aangevallen, van wie er drie werden ge dood en verscheidene gewond, terwijl ook aan de andere 'zijde tal van slachtoffers vielen. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 22, terwijl er ruim 120 personen zijn ge wond. MEXICO. De onrust in Mexico. Volgens berichten uit Chihuahua is de Engelsche schilder White in zijn ate'ier ge dood, vermoedelijk door dieven, die konden ontsnappen. De Engelsche consul te Guadalajara heeft de Engelsche legatie te Mexico medege deeld, dat de federale troepen het gezin van den leider der opstandelingen hebben gevangen genomen, die onlangs den Engcl- schen mijnemployé James ontvoerden. De gevangen genomen personen moeten dienen als gijzelaars voor James. REGELING AANVULLEND ONDERWIJS. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van het aanvullend onderwijs. De voorgestelde bepalingen. Onder aanvullend onderwijs wordt in het ontwerp verstaan het onderwijs, dat ten doel heeft, aan de niet meer leerplich tige jeugd, die geen volledig dagonderwijs ontvangt, ter aanvull'ng harer ontwikke ling die kennis en vaardigheid bij te bren gen, we'ke noodig is opdat zij in de maat schappij haar taak naar behooren kan ver vullen. De wet zal uilsluitend van toepassing zijn op cursussen, ten behoeve waarvan uit 's Rijks kas subsidie wordt gegeven. De wet zal niet van toepassing zijn op cursussen: uitsluitend bestemd voof per sonen boven een bij algemeenen maatre gelen van bestuur vast te stellen leeftijd door m litare onderwijzers gegeven aan militairen verbonden aan tuchtscholen en aan scholen in gevangenissen, bedelaarsge- stiohten of Rijkswerkinrichtingen en in Rijksopvoedingsgestichten; waar buiten gewoon lager onderwijs wordt gegeven. Het onderwijs aan de cursussen kan worden gegeven in: de vakken, genoemd in de art. 1G en 17 der Midd. Onderwijs wet de vakken, onderwezen aan scholen voor nijverheidsonderwijs; de vakken, bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen, fnet uitzondering van die van land en tuinbouwkundigen aard; het vak gods dienstonderwijs. Cm onderwijs aan een cursus te geven wordt o.m. het bezit vereischt van een be wijs van bekwaamheid (bij alg. maatr. van bestuur nader te regelen). Aan gemeenten en aan rechtspersoon lijkheid bezittende instellingen of vereeni- gingen wordt ten behoeve van de door haar in stand gehouden cursussen uit 's Rijks kas een subsid e gegeven op 'den grondslag van het leerlinguur. Deze grond slag wordt geregeld bij algem. maatregel van bestuur. Het aantal lesuren bedraagt per week behalve gedurende de vacantiën, ten hoog ste vijftien, cn per cursusjaar ten minste honderd. De wet kan worden aangehaald als „Cursuswet". Blijkens de Memorie van Toelichting berust het ontwerp in hoofdzaak op het rapport der Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 7 Maart 1927. De Staatscommissie wenschte de land en tuinbouwcursussen ook onder de nieu we regeling te begrijpen. De min ster van Onderwijs volgt haar echter in dit opzicht niet, vjornamelijk omdat deze cursussen onder het beheer van een ander dejiarte- ment behooren, hetwelk daarvoor eene af zonderlijke regeling heeft vastgesteld. Voorshands kan met een weinig omvat tende wettelijke basis worden volstaan. Veel zal nader geregeld moeten worden bij de invoeringswet en bij algem. maatregel van bestuur. De minister juicht het toe dat de Staats commissie eenparig de financieele gelijk stelling var/ ope;,.;)u.J: en bijzonder onder wijs ook ten aanzien van het cursusonder wijs als grondslag voor hare regeling heel't genomen. Op welk bedrag per leerlinguur het Rijkssubsidie zal nicelen worden bepaald, kan uiteraard eerst later onder het oog worden gezien, want mede de aard van den cursus zal dit bedrag bepalen. Even min is thans aan te geven, hoe hoog het gezamenlijk subsidie van Rijkswege aan deze cursussen zal zijn; dat het binnen be scheiden grenzen zal blijven, neemt de mi nister met de Staatscommissie aan. NIEUW DIENSTPLICHTBESLUIT. Keuring tusschen begin April en half Mei. De Minister van Defensie heeft aan de burgemeesters een c'rculaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de Konin- ging een nieuw Dienstplichtbesluit heeft bekrachtigd. Volgens crt. 11 daarvan'zal de opening en de sluiting van het inschrijvingsregis ter voortaan plants hebben op 10 Februari of, indien deze datum op 'n Zondag valt, op 11 Februari, voormiddags 9 uur. De keuring zal voortaan plaats hebben tusschen begin April en half Mei. Zij, die wegers bmederdienst of wegens opleiding tot geestè'ijke, enz. van den dienstplicht zijn vrijgesteld, zullen niet aan den keu- rinrsplicht worden onderworpen. Uit een toelichting bij art. 12 inzake de samenstelling van het alphabetisch in schrijvingsregister blijkt, dat bij het nieu we lotingste'sel de plaats, die aan -een in geschrevene in het alphabetisch register wordt gegeven vèr strekkende gevolgen kan hebban. Daar bovendien bij het opma ken van dit register de uitslag van de lo ring reeds bekend is, is het nood:g dat de volgorde, waarin de ingeschrevenen worden vermeld, aan vaste regelen wor den gebonden en niet afhankelijk wordt gcsield van het persoonlijk inzicht van burgemeester of commissaris der Konin gin. Bij het ontwerpen van het artikel is daarom gebruik gemaakt van gegevens, welke zijn verkregen bij een vanwege den burgemeester van Amsterdam ingesteld uitgebreid onderzoek, aangevuld met gege vens. welke van verschillende andere zij den zijn verstrekt. Voorts is te rade ge gaan met de „Rege's voor de titelbeschrij ving", vastgesteld door de Rijkscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit van 5 Februari is aan J. P. J H. M. Brouwers, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Noorbeek. In het schildersbedrijf. De contract-actie. De besturen van do arbeidersorganisaties, partij bij het contract, in het schildersbe drijf, ontvingen, naar de „Volkskrant" ver neemt, van den Algemeenen Schilderspa troonsbond de mededeeling, dat deze bond slechts bereid is voor een nieuw af te slui ten contract, 1 procent vanh et loon te be talen aan den arbeider individueel ter ver goeding voor het verzuim, ontstaan door 3 vaeantiedagen. Een vacantieregcling door middel van fondsvorming, waaruit ook het verzuim, ontstaan door de erkend christelijke feest dagen zou kunnen worden betaald, wordt door deze organisatie dus afgewezen; evereens is zij niet bereid iets te doen ten aanzien van de loonen. Van den R. K. en Chr. Bond werd nog geen bericht ontvangen, hoewel deze bon den in ieder geval bcredi zijn, aan een va cant ieregeling door middel van fondsvor ming mee te werken. Het conflict in de Goudsche aardewerk industrie. Gistermiddag heeft een conferentie plaats gehad tusschen den heer J. A. Don ker, wethouder van bedrijven re Gouda, die als bemiddelaar in het conflict op treedt en de hoofdbesturen der organisa ties, waarin de heer Donker verschillende voorsteilen der werkgevers ter sprake bracht, zoo meldt het „Volk". De vertegenwoordigers der organisaties achtten deze voorstellen echter onvol doende. In een gecombineerde hoofdbesturen- vergadering, daarna gehouden, werden te genvoorstellen geformuleerd, die den heer Donker zullen worden overhandigd. Hedermorgen om tien uur vond opnieuw een bespreking plaats. Als een slag trof ons het bericht uit Praag, dat aldaar plotseling overleden is do Zeeieerw. heer dr. Feodor Strotmann, priester van den Oostcrschen ritus, ge boortig uit Leiden. Terwijl hij nog bezig was den rijkdom van zijn jeugdige kracht te ontplooien, nog in den morgen zijns levens, heeft de dood hem weggenomen. Hij was nog geen 30 jaren oud. En hoe vol zon was zijn levensmorgen. Zonnig van groot en heilig idealisme. Hij had zich de toekomst zoo geheel anders gedacht; hij had zich in dienst willen st"Mcn van het apostolaat van de hereeni- ging der Kerken. Oosten en Westen bij een te brengén in den schaapstal van den éénen waren Herder, was het ideaal dat hij wilde nastreven, Vol krachtig opti misme, met energie en durf heeft hij de taak, die hij zich gesteld had, aangevat en met toewijding en geduld werkte hij in de door Rome hem aangewezen richting voort. De taak, welke hem speciaal was opgedragen, te werken onder de uitgewe ken Russische studenten te Praag, be schouwde hij als het begin van een groo- ter apostolaat onder de Russen. Do dood sneed zijn verwachtingen, zijn hopen, bidden en werken af. Naar wij vernemen, had dr. Strotmann Dinsdagavond een afspraak gemaakt met den Nederlandschen consul te Praag, den heer A. Doorn, met wien hij zeer bevriend was om den avond bij hem door te bren gen. Ondanks zijn stiptheid was hij niet VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Oplossing der Romeinsche kwestie nu zeer nabij? De Duitsehe rijksdag heeft gisteren het Kellogg-pact aanvaard. De gevechten te Bombay duren voort BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van het aanvullend onderwijs, (1ste blad). LEIDEN. De Zeereerw. heer dr. J. Th. A. Strot mann te Praag plotseling overleden. Wijziging in de electriciteitsprijs voor winke s en wijziging in de gasprijzen voor gesteld. (1ste blad). B'oemententoonstelling en Winkelbeurs te Lisse. gekomen. Men had hieraan geen verdere aandacht gewijd. Gisterenmorgen werd echter de consul gewaarschuwd, dat de appartementen, die dr. Strotmann bewoonde, nog gesloten wa ren. De politie werd verwittigd en deze deed de kamers openbreken. Dr. Strot mann werd dood gevonden, in nachtgewaad op zijn rug liggende. Van zijn avondmaal had hij een en ander genuttigd, doch, naar bleek, later o ergegeven. Een nader on derzoek naar de doodsoorzaak wordt in gesteld. Joannes Theodorus Aloysius Strotmann werd geboren op 1 November van het jaar 1900. Hij begon zijn studies aan het Klein Seminarie „Hageveld" te Voorhout, en zet te ze daarna voort aan het Groot Semi narie te Warmond. Daar rijpte bij hem het plan om zijn werkkracht in dienst te stellen van de groote actie tot hereeniging der Schismatieke Oostersche Kerken met Rome. Was het onder invloed van de be zielende taal en hcj. lichtend voorbeeld van mgr. graaf Scepticky, metropoliet van Lemberg, die in dezen tijd het Groot Se minarie bezocht? Zeker is, dat dr. Strot mann steeds met groote bewondering en eerbied sprak van dezen apostel der Rus sen. En wie zal het verwonderen, als hij dezen edelen mensch zich tot illuster voorbeeld gesteld heeft? Door bemiddeling van mgr. Aengenent toen professor op het Groot Seminarie die juist een reis naar Rome maakte, verkreeg Jan Strotmann het pauselijk ver lof om in het Grieksch college van den Ousteischen Ritus te Rome zijn studies te voltooien. Even een persoonlijke herinnering: Toen Jan Strotmann zich naar Rome begaf om daar het doctoraat in de theologie te be halen, hebben wij hem een eindweegs, tot in Zwitserland, vergezeld. Wij hadden den tijd en konden ruimschoots genieten van de schoonheid van de Duitsehe landen. Maar vóór alles, vóór hij zijn reis aan ving, moest hij zich stellen onuer de hoede van O. L. Vrouw van Kevelaer. Door een verkeerde aansluiting hadden wij heel wat moeite om nog den eeisten dag Kevelaer te bereiken, maar hij zette door en stond er op, dat hij eeist zou neerknielen voor de genadenrijke Moeder Gods, aldus zich zeiven, zijn studie en zijn arbeid wijdend aan Haar snieckende Almacht. En als wij ons nederzetten om vanaf een berghelling te schouwen ver weg over het land, naar het Oosten, dan sprak Hij over Polen, over Rusland..,. Voor hem het land van belofte, dat hij zag van verre, doch dat hij nimmer zou binnentreden. In het college te Rome veranderde hij van naam. Het was er n.l. de gewoonte elkander bij den voornaam aan te spreken. Omdat er reeds een Giovanni (Jan) was, werd hij bij zijn tweeden naam genoemd, Theodoro, welken naam hij behield in het Russisch, Feodor. Na te Rome zijn doctoraat in de Oos tersche Wetenschappen te hebben behaald, werd hij met Kerstmiq 1925 aldaar priester gewijd en keerde hij naar Holland terug, waar hij in verschillende sleden, zooals Leiden, Delft en Rotterdam de H. Mis

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1