gemengde berichten iki BUITENL. BERICHTEN Ned. Oost-ïndië SPORT ONGELUKKEN. TWEE KNAAPJES VERDRONKEN. Vermoedelijk door de duisternis misleid. niet f tub ■en be en ht Zaterdagmiddag ongeveer half twee zijn staan ffee knaapjes, de 9- arige W. Klop en de •jarige J- van Zuydam, beiden wonende j het tuindorp in „Te'.kamer" bij Lobilh, an huis gegaan, vermoedelijk met de be- oeling om musschen te vangen. Toen zij jj het invallen van de du eternis nog niet ;ijB aren teruggekeerd, stelde men de politie >lken.an vermis<5inS in kennis, die onmid- cdee ^Ih'jk er op uittoog cm de be _e knaapjes men:P te s',oren- Den geheelen avond en ook 3 De es nachts is men ijverig bezig geweest sterf, och de jongens werden n'et gevonden. ,egen listermorgen vroeg zette men de naspo- ngen voort, en ten slotte vond de politie 9-jarigen W. Klop in een uitgebaggeH at aan den Rijnkant, waar de baggft''- aatschappij „Paes" te Nijmegen werk- tamheden verricht, doodgevroren in het terwijl na eenigen tijd dreggen ook de •jarige J. van Zuydam levenloos werd pgehaald. Vermoedelijk zijn de beide naapjes door de duisternis m's'eid in een zeer diepe baggergaten, welke vlak irgs den weg loopen, gevallen met het ekende noodlottige gevolg. De verslagenheid te Lobith is groot. ,,De Crt." Uit het raam gevallen en gedood. Ongeval in een ziekenhuis. Een patiënt die sedert enkele dagen in in et z'ekenhuis te Kerkrade werd verpleegd in een onbewaakt oogenb'ik uit een g©- jam gevallen en gedood. Het ongeval ge- eh'edde zonder dat de andere patiënten ïlijke r jets van bemerkt hebben. indi- irds. Nood'ottige val. Zaterdagmorgen is te Veendam in de eendammer machinefabriek de 55 jar'ge lachinesmid A. de Vries achterover ge- allen en dood opgenomen. Overreden en gedood. Zaterdagavond is te Le'trak, gemeente leurne, een man zekere Berkers, in Deur- e woonachtig, onder de tram van Rcer- lond na-ar Deurne geraakt en op slag ge- ood. Kind onder een auto. Op den Nieuwen Vlissingschen weg te lOuburg (Z.) is een 5-jarig kind, dat on- erwacht de straat overstak, onder een ,uto gekomen. Wonder boven wonder be- iwam het slechts lichte verwondingen. Kind verbrand. Men meldt aan de „'s-Herfc. Crt." uit prundel Het 9 jarig dochtertje van J. de Rooij ad heb ongeluk, terwijl het in een stoel bjjde kachel sliep, dat haar kleertjes in 3vei braad geraakten. Het meisje liep daarna net brandende kleertjes naar haar moe- Ier in een aangrenzend vertrek. Met ern- -,tnle tige brandwonden overdekt werd het 1 lijden be- ipgenomen en it na een Aan de gevolgen overleden. Te Delft is Vrijdagnacht in het gasthuis verleden mej. van D., die Vrijdag op den erversdijk in brand raakte. De 54-jar'ge chef-monteur Z. bij de Ihemische Fabriek v.h. dr. Haagen te toermond. die eenige dagen geleden in een letel met heete verf is gevallen en met naar rnstige brandwonden naai het Louisahuis erd gebracht is aan de gevolgen over- eden. De 19-jarige H. W-, die in het begin an de vorige week op een fabriek te ■eldrop door in aanraking te komen met ten benzinevlam brandwonden opliep, is "rijdagavond in het ziekenhuis te Eindho- en overleden. Twee trawlers met elkaar in aanvaring. De te IJmuiden binnengekomen stoom trawlers „Plntos" IJm. 184 en „Sumatra" Dm. 253 zijn op de Noordzee op ongeveer mijlen van de kust Zaterdagmorgen Bet elkaar in aanvaring geweest. De „Su matra" veer aan bakboordzijde op de Plutos" in, waardoor beide vaartuigen ïmstig beschadigd werden. Aan boord van de Plutoi" slaagde men erin het gat met allerlei voorwerpen te stoppen. De „Su matra". die een gat onder de waterlijn bekwam, maakte onmiddellijk water, de trawler bleef echter op zijn waterdichte ichotten drijven. Direct na de aanvaring 'werd naar IJmuiden teruggestoomd, waar zij heden aankwamen. Eon Brand te Voorburg. rleeschwaren f ab ri ek afgebrand. Gistermorgen om vier uur werd brand ontdekt in de worst- en vleeschwarenfa- iriek Westerloo aan de Deventerlaan te Voorburg. Alhoewel de brandweer spoedig Ier plaatse was, stond het geheele com plex reeds in l'chterlaaie en viel aan be- 'oud van de fabriek niet meer te denken. De gehee'e fabriek met kantoorgebouwen, zoomede een groote voorraad spek en ham twee auto's etc. gingen in de vlammen op, die door den krachtigen wind sterk werden aangewakkerd. Ten gevolge van den stren gen vorst (het vroor veertien graden) werd jjet blusschingswerk belemmerd, doordat »et water onmiddellijk in ijspegels werd veranderd. De burgemeester was op het terrein aanwez'g. De oorzaak van den nrar.d is nog onbekend. Verzekering dekt no schade, 't Is nu de vierde maal dat op nedoeld terrein brand is uitgebroken. Ook '•rieden jaar werd een deel der fabriek prooi der vlammen. Brand boven een garage. Gisternacht omstreeks half drie is brand uitgebroken in de woning van uen heer K. Kuyper boven de garage van de N.V. Stormvogels aan het Enschedep.ein te IJmuiden. De brandweer, die spoedig ter plaatse vei scheen, tastte het vuur met vier stralen op de waterle ding aan. Het blusschingswerk werd door de vorst, het vroor 10 graden C„ zeer bemoeilijkt. De zeven zich in de garage bevindende auto bussen werden door den monteur L., die eveneens boven de garage woont, naar bui ten gereden, terwijl hij bovendien een viji- tal vaten benzine in veiligheid w'st te brengen. De brard bleef tot de bovenwo ning bemerkt, welke totaal uitbrandde. De garage bekwam veel waterschade. De in- breclel van de fami'le Kuyper ging geheel in de vlammen op. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Hel- en boschbranden. De laatste dagen woedden verschillen de hei- en boschbranden in de Brabant- sche Peel Op talrijke plaatsen was Zater dagavond in de Peel de hemel roodge kleurd door de vele branden, welke zich met groote snelheid over de velden uit breidden. Onder IJsse'stein bij Veuraay en in de stieck Meyel Neerkant hebben de branden Zaterdag en Zondag wel het he vigst gemoed. Te Helmond, meer dan 15 K.M. verwij derd van do plaatsen waar de branden woedden, kon men Zondag tegen den avond reusachtige vlammermassa's waar nemen. Zaterdagavond stond de hei aan beide kanten van den Venraayschen weg in vlammen Groote hoeveelheden turf in het Astensohe Veen gingen verloren. Bcsrh en heide zijn op sommige plaatsen ter breedte van e-mice K.M. neereebrand. Ook uit Rips nabij Geme~t en onder B:e- kel worden hei- en veenbranden geme'd. Te Stiphout woedde eveneens een hei- brand, d e evenwel geen groote omvang aannam. Waarsehijnliik zijn de veenbran den ontstaan door het stoken van vuurtjet in de hei. Zij werden door den. hevmen Oostenwind aangewakkerd, waardoor het vuur zich snel verbreidde. Nu de wind is gaon liggen, is het gevaar voor groote on heilen bezworen. DE OVERVAL MET ROOF TE DINTHER In verband met den onlangs ten huize van de echtelieden Wijlaers geplecgden nachtelijke overval, waarbij vijf personen als verdachten werden aangehouden, zijn de chauffeur G. v. d. R. uit Heerlen, en do koopman JT. K u t Uden, waarin men meende de hoofdschuldigen gevonden te hebben, weer op vrije voeten gesteld. Naar de „Bossche Courant" verneemt was als vermoedelijke dader van den roof overval te Dinther aangehouden zekere Do J. uit Uden. Tijdens zijn overbrenging dooï twee marechaussees zou de man, die over een herculische kracht beschikt, echter kans gezien hebben om zich los te rukken en de beide politiemannen tegen den grond te slaan waarna hij gevlucht is. Aan gezien hij in het bezit wat van een Bel gische pas vermoedt men dat hij naar Bel gië is uitgeweken. Bevestiging van dit bericht kon het blad echter niet krijgen. Bruta'e inbraak. Rnim 6000 ontvreemd. Te Angeren (Gelderland) heeft een bru ta'e diefstal plaatt gehad, waarvan cle da ders onbekend zijn. Ten huize van den landbouwer v. G. heeft men zich toegang weten te verschaffen tot een slaapkamer, waar zich een kast bevond, waaruit de dief ruim 6000 aan contanten heeit me degenomen. Twee briefjes van 1000 heeft men laten liggen. Er komen den laatsten tijd in de Betuwe meer inbraken voor, en opmerkelijk is het, dat de meeste gevallen sterk op elkaar gelijken. Een nieuwe beroovingstheorie te Deventer. Een Franschman, die te Zutphen lo geerde in een voornaam hotel en goed in het geld zat, wilde een avond pret maken en ging daartoe naar Deventer, waar hij in kennis kwam met een indiv'du, dat hem wel den weg zou wijzen. Zij kwamen te recht in een verlofzaak van zekeren Ger ritsen uit Amsterdam. Deze heeft met zijn knecht, zekeren Hisken, den Franschman verdér geholpen. Zij gingen naar Apel doorn, waar zij den Franschman liete'n kennis maken met een vrouw. Later bleek de portefeuille van den Franschman zoek te zijn en was hij van een bedrag van ver- moedeli|k frs. 1800 ontlast De Deventer polit'e spoorde het geld op bij een bank en heeft den caféhouder en diens knecht in hechtenis genomen en hen overgeleverd aan de Apeldoornsche politie. Geen lichtboei bij de „Salar.to". Het wrak te dicht bij de kust. Naar do „Tel." verneemt kan aan het verzoek tot het leggen van een lichtboei bij het wrak van de „Salento" niet worden voldaan, met het oog op de plaats, waar dit wrak ligt. Het bevindt z ch n.l. te dicht bij de kust en te midden der bran ding zoodat men daar. zooals van de zijde van het Loodswezen verklaard werd geen lichtboei kan plaatsen, 'e Avonds en des nachts zijn de lichten van IJmuiden vol doende te achten om leiding voor de vis- schorsvaartuigen te geven. Sedert een'ge weken i9 bij het wrak een gewone wrak- boei geplaatst. Per arreslee over het Tjiukerreer. Een inwonen van Ooslerzee (Fr.) wensch- te een familiebezoek af te leggen te Fol- lega en de kortste weg daarheen leidde over het Tjeukemeer. Na een'g beraad werd besloten het paard voor de arreslee te spannen en de reis over het ijs te onder nemen. Het mag wel een wonder heet-sn, zegt de „Leeuw. Crt." dat dit waagstuk zonder ongelukken zoowel op de heen- als terugreis is volvoerd, daar het ijs werke lijk geen voldoende betrouwbaarheid bezat. INGEZONDEN MEDEDEELING. ALLE WINTERARTIKELEI MOETEN WEG Profiteert thans van on ie o/ruiminaspriizen ^.straat fl30-33© Een bange nacht. Een ingenieur van de Zuiderzeewerken ging, naar het ,.Hbld.' meldt, Vrijdagmid dag. vergezeld van zijn echtgsnoote, per motorboot van Den Oever naar Medem- blik. Op den terugweg naar Wieringen geraakte hij evenwel met zijn boot in het zee-ijs gekneld en was genoodzaakt den nacht in de open boot door te brengen. Zaterdagmorgen is hij echter gelukkig heelhuids weer op Den Oever aangekomen. DE VORST. Zv.aa/ drijf ijs op den Rijn en de Lek. Uit Lcbith wordt gemeld: Op den Rijn heeft zich, mede door de strenge vorst van gisternacht, zeer zwaar drijf ijs gevormd. Ce scheepvaart is echter niet noemens- waard'g verminderd. Uit Krimpen a. d. Lek wordt ons gemeld: De strenge vorst van gisternacht heeft de rivier de Lek alhier met zwaar drijfijs bedekt, zcodat de metorpont den dienst Krimpen a. d. Lek naar Kinderdijk niet meer kan onderhouden. Uit Vreeswijk wordt gemeld: De Schip brug tussehen Vianen en Vreeswijk is van nacht wegers het zware drijfijs weggeno men. Het ve-keer vindt thans slechts plaats, zij het dan met veel moe'te, per pont. Al'een door de Koninginnes'.uis wordt neg geschut. Uit Lexmond wordt gemeld: In den nacht van Zondag op Maandag is het ijs op de Lek bij Lexmond gaan zitten. Uit Kampen wordt gemeld: Tot voor de stad is de rivier de IJsel dichtgevroren. De Urker pestboot is evenwel nog ver trokken. Schiermonnikoog geïsoleerd. Overbrenging van de post niet meer mogelijk. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld: De Wadden en het Friesche Gat zijn door de strenge vorst herschapen in een onafzien baar ijsve'd. De overtocht met de veer boot is absoluut onmogelijk geworden, zoodat het eiland sedert drie dagen vol komen geïso'eerd is, terwijl ook de post. die van Oostmahorn komt niet overge bracht kan worden. Ze'fs de dr'nkwater- puttsn, die sedert large tijden niet bevro ren waren, zijn met een dikke laag ijs bedekt. Dienctweigeraar opgebracht. De dienstplichtige E. te Wormervecr weigerde eenigsn tijd geleden inspectie te maken, waarvoor hij vcor straf vier dagen onder de wapenen meest komen. E. vol deed niet aan dezen oproep, waarna twee marechaussees hem vorige week te Krom menie arresteerden. De dienstdoende amb tenaren troffen hem in een smederij aan. Hij werd geboeid en vervolgers naar Wor- merveer overgebracht. De marechaussees weigerden hem tce te staan, eerst een be zoek aan zijn mceder te brengen. De ar restatie vond plaats onder groote belang stelling van opgeschoten jongens, die door geschreeuw en gejeel de aandacht tracht ten te trekken. Verdere inc'denten hebben zich hierbij niet voorgedaan. De dienst weigeraar is vervolgens ter beschikking gesteld van zijn regimentscommandant te Leiden. ONGELUKKEN. SCHEEPSRAMP AAN DE P0RTUGEESCHE KUST. Duitsche boot op een rots geloopen. De geheele bemanning verdronken. Het stoomschip „Deister" uit Bremen, metendo 1760 ton, is Zondag in esn hevigen storm bij een poging om de haven van Oporto binnen te komen, op eon rots ge loopen. Het schip begon te zinken en de bemanning, die zich aan dek had verza- meM, werd door de enorme golven in zee geslingerd, waarbij 21 man onmiddellijk om het leven kwamen. Vier anderen klem den zich aan het tuig vast. Onverwijld ko zen de reddingsbooten zee, in weerwil van het onstuimige weer. De reddingspogingen waren echter tevergoefsch; het schip ver dween in de golven, de ongelukkigen, die zich nog aan boord bevonden, meesleu rend in de diepte. Alle opvarenden, één Portugees uitgezonderd, waren Duitschers. Sleepboot definitief als verloren beschouwd 22 opvarenden omgekomen. Volgens berichten u:t New-London in den slaat Connecticut is een reddingsboot van de s'eepboot ..Seiner", die sinds eenige dagen met zijn bemanning van 22 koppen vermiit werd aan land gebracht'. Daar de waterdichte schctten lek geworden waren, r-eemt men aan, dat de schepelingen ver loren zijn. Treinbotsing in Japan., Vier dood en, zestig gewonden. Bij Nao Yetsu in Noord-Japan heeft een botsing plaats gehad tussehen een snel trein en een trein met arbeiders, die de sneeuw op een spoorbrug hadden opge ruimd. De machinist van den sneltrein werd door een sneeuwjacht be'emmerd in zijn uitzicht. Vier arbo'ders werden gedood en zestig arbeiders en reizigers werden Zestien Gaucho's in Chili orrgekomen. Tijdens een sneeuwstorm. Uit San José de Mapo (Chili) wordt ge meld: Zestien gaucho's (Zuid-Amerikaan- sclie cow-boys) zijn omgekomen bij een sneeuwstorm in het Yesodal. Volgens zes overlevenden werden den mannen door den orkaan de kleeren van het lichaam gerukt en werden zij letterlijk onder do sneeuw bedolven. Men heeft de liiken ge vonden van negen der slachtoffers, die e'kaar vastgeklemd hie'den ten einde op die manier nog warm te blijven. De gaucho's waren op den terugweg naar Argentinië, nadat zij een kudde vee naar Chili hadden gebracht. Rotsmassa neergestort in Zwitserland. Vrouw onder de puinhoopen van een huis. Uit Freiburg (Zwitserland) wordt ge meld: In den nacht van Zaterdag op Zon dag is achter de Notre Dame-Platz een rotsmassa van ongeveer 2000 kub. M. los geraakt en neergestort, waardoor de ge vel van een huis werd weggerukt. De be woners van het huis waren door het scheu ren der muren gewaarschuwd en konden zich in veiligheid brengen, met uitzonde ring van een vijftigjarige vrouw. Haar lijk ligt onder de puinhoopen bedolven en kon nog niet geborgen worden. Aardbeving in Centraal-Azië. Verscheidene dorpen verwoest. In Centraal-Azië is een aardbeving waar genomen, waarvan het epicentrum in Tadsjikistan lag, waar zij twee minuten duurde. In de steden Tasjkent, Kokand en Samarkand, waar de aardbeving minder sterk was en twintig seconden aanhield, scheurde vele gebouwen. In Tadsjikistan zijn verscheidene dorpen verwoest. Ongeluk In de bergen Een Wolff-beiicht uit Silvaplana (Zwit serland) meldt: Twee hotelgasten van hier zijn op een skitocht docr lo&'aterde sneeuw meege sleurd. Een van hen kon z'ch nog redden maar do andere is onder de sneeuw ge stikt. Het lijk is reeds gevonden. 0NTPL0FFINGSST0FFEN UIT EEN MIJN GESTOLEN. Bestemd voor het plegen van aanslagen. Groote onrust in hot Roer gebied. Bij een in de kruitkamer van een steen groeve bij Miihlheim gepleegde inbraak werd niet minder dan 60 K.G. ammoniet, een der gevaarlijkste ontploffingsstoffen, benevens 700 slaghoedjes ontvreemd. Daar reeds verscheidene vergeefsche aanslagen op postkantoren met behulp van explosie- stoffen zijn gepleegd, heeft zich van de be volking van het geheele Roergebied groote ouru6t meester gemaakt. De politie is er inmiddels in geslaagd een der bandieten to grijpen, die bekende, dat het de bedoe ling was geweest, systematisch aanslagen op openbare instellingen te plegen. Den postkantoren is instructie gegeven het overdag ontvangen geld 6teeds des avonds bij de filialen der Rijksbank te stor ten. Britsch-lndië door vorst geteisterd. Temperatuur 20 gradenbeneden normaal. Uit Bombay wordt gemeld, dat de koude golf, die thans over Britsch-lndië strijkt en die, naar weerkundigen zeggen, van de Middellandsche Zee komt, groote schado veroorzaakt, vooral in het Zuiden. De tem peratuur te Bombay is 20 graden beneden normaal, hetgeen in honderd jaar niet het geval is geweest. Te Quctta en andere plaatsen zijn menschcn doodgevroren. Aan de tabak- en katocnoogst is groote schade veroorzaakt. Vogels, apen en vele kleine dieren, die de wildernis bevolken, zijn door de ongewone koude omgekomen. Zeer strenge vorst op den Balkan. De Golf van Sebenico toegevroren. In de omgeving van Sebenico (Jocgo-Sla- vië) heeracht een zoo hevige koude, dat do zee in de golf geheel dichtgevroren is. Se dert honderden jaren heeft men zulk een koude in dit deel van de Adriatische Zee niet gekend. Ook in Roemenië blijft een hevige kou de hcorschen. Zaterdag is de thermometer tot 28 gr. onder nul gedaald. De nachttrein van Boekarest naar Constanza, die een af stand van 225 K.M. in 7 uur moet afleggen, kwam met zes uur vertraging aan. Ver scheidene malen moest van locomotief wor den verwisseld. Ook in alle andere declen van het land ondervindt het verkeer groo te vertraging terwijl ook de telegraaf en telefoonverbindingen zijn gestoord. Te Boe karest is een man doodgevroren, terwijl ook in de provincie verscheidene slachtof fers zijn gevallen. Vrijdagnacht iB boven Constantinopel een storm van ongekendo hevigheid losge broken. De orkaan, die uit het noorden kwam, ging gepaard met een felle sneeuw, jacht, waardoor men geen hand voor oogen kon zien De sneeuw ligt te Constantinopel zeer hoog. De koude is intens en Zaterdag werd een temperatuur van*6 gr. beneden nul genoteerd. Men verwacht, dat de storm nog tot mor genavond zal aanhouden. Het scheepvaart verkeer ligt stil, daar geen enkel schip in staat is geweest de Bosporus over te ste ken, ten gevolge van den krachtigen noor denwind. Vele schepen, die zich op de Zwar te Zee bevinden, zijn over tijd. Het Russische stoomschip „Temp", ca» 2C00 ton groot, heeft Zaterdag S. O. S.-sei- nen gezonden. Gistermorgen werd gemeld, dat het op slechts 3 K.M. van den ingang van de Bosporus aan den grond was ge loopen. Het verkeer te land is eveneens ver traagd. De Simplon-Orient-express, die Vrijdagmiddag te Constantinopel had moe ten aankomen, was Zondag nog niet gear- riveord. Do treinen uit Angora en Syrië hebben Constantinopel niet kunnen beroï- Icen. In de stad zijn talrij'ke auto-ongeluk ken voorgekomen en verscheidene personen zijn van de koude omgekomen. Malaria-explosie. Aneta seint uit Tegal: In de de&si Sa- wodjadjar in het district Erebes is een malaria-explcsie geconstateerd. In Dec. kwamen ruim 200 sterfgevallen voor en in de jongste drie weken ISO De kuststreek in het Tegalsche is altijd een broeinest van malaria geweest, en in het algemeen kan dit worden gezegd van het geheele gebied tussehen Chcribon- en Tegal. Toch is aan de gezondmaking van deze streek reeds sedert eenige jaren hard gewerkt. Aan de gezondmaking van Cherlbon wordt nog elk jaar gearbeid en Tegal geldt alt een voorbeeld van een groot werk op dit gebied van den ailerlaatsten tijd. Het laatste oiiderzcek, dat aldaar noodig was voor tot assiineering kon worden overge gaan, werd in April 1926 beëindigd. Reeds in den loop van 1927 was het eerste en verreweg belangrijkst* gedeelt* van het werk. dat vul. uit ophocgen van de lage kuststrook en normaliseeren van eer» r'vjer bestond, gereed. In ruim één jaar tijds1 kan 500.000 verwerkt worden. Maar het spreekt van zelf, dat in eerste inBtantie alleen het zeker noodige kon ge schieden, terwijl bet resultaat der assai- neeringen eerst in de komende jaren zal blijken. Nu ligt Brebes tussehen Cheribon en Tegal. even westelijk van laatstgenoemde afdeelingshoofdplaats. En het distrct Bre bes kwam vermoedelijk nog niet voor ge-_ zendmaking aan de beurt. Toch treft het dat juist daar. traschen twee plaatsen waar reeds veel tot stand werd gebracht een nieuwe malaria-explcsie plaats had. Nog even enke'c cijfert om aan te too- nen hce nog betrekke'ijk kort geleden in dit gebied de toestand was: In het midden van het ;aar 1917 heersch- te er in or-derd'stricten van de afdeeling Cheribon een zware malaria epidemie. Een van do hevigst aangetaste was het onderdistrict Kapetakan. Als voorbeeld van de geweldige verwoesting die een dergelijke zware epidem'e onder de bevolking kan aanrichten, mogen twee dessis werden aangehaeld in genoemd on derdistrict. In de dessa Karang kendal met 3133 inwoners heerschte de epidemie va-n de 17e tot de 34e week en in dien tijd stier ven 417 inwoners, wat overeenkomt met een jaarsferfte van ongeveer 400 per dui zend. In de dessa Pegagan met 3134 inwo ners heerschte de enidemie van de 18e tot de 3Ce week; in dien tijd st'erven 299 in woners, overeenkomende met een jrar- sterfte van ong-veer 200 per duizend. Be denkt men dat de nerma'e jaarste-fte van deze desta schommelt tussehen 20 en 35 per duizend, dan is elke verder commen taar overbodig. Al bieden de thans geseinde cüfers voor de dessa Sawodiadjar nog geon basis voor het. maken van een vergelijk'ng, toch blijkt e- uit dat de toestand ook daar weer ern stig is. Gelukkig dat de geneeskundige dienst, de D. V. G., tegenwoordig in staat is cm snel krachtige maatregeVn te nemen ter bestrijding van deze volksziekte. Voetbal op een IJs-Zondag. Gisteren werd, ondanks het ijsvermaak, harde velden, toch nog een competitiewed strijd eerste klasse Zuid van den N. V. B. gespeeld. Te Maastricht vond plaats de match tussehen M. V. V.N. A. C. On danks het koude weer was er betrekkelijk veel publiek. M. V. V. wist dezen voetbal wedstrijd te winnen met drie tegen één. (3-1). SCHAATSENRIJDEN. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Van dor Scheer katrpioen, Heiden tweede en Hooftman derde. Zaterdag en Zondog zijn te Groningen de kampioenschappen van Nederland schaatsenrijden verieden. Zaterdag werden de afstanden 500 M. en 5000 M. verreden. De uitslagen daarvan luiden: 500 M.: Hooftman, IJsselmonde 48.8 sec.; 2. A. F. van der Scheer, Zutfen 48.8 sec.; 3. W. Kos, Oudkarspel 50 sec.; 4. S. Heiden, IJselmonde 50.8 sec.; 5. H. Toxoneus, Bie- rum 50.8 sec.; 6. J. G. Elema, Eiorum 52 sec.; 7. H. Blaisse, Amsterdam 51.2 sec.; 8. C. Jongert Edam 53.4 sec.; 0. B. R. Koops,

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7