UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK IC Hoeders, (zen cp elki LETTEREN EN KUNST RECHTZAKEN R. K. NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Vergadering van het hoofdbestuur. Aar. het kort verslag uit de „R. K. Boe renstand" van 31 Jan., van de vergadering van hot bestuur van den R. K. Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond, gehou den to Utrecht ontleenen wij: Aanwezig waren de heeren J. Th. Ver heggen, voorzitter; rector J. P. J. Kok, geestelijk adviseur J. 0. van Beek; mr. dr. L. N. Deckers; ir. W. J. M. Dekker; Jao. Groen Az.P. J. van Haarcn; H. Triene kens J. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst; deken H. A. P. C. van der Waar den en mr. van Haastert, secretaris. Grondslagen, Vermogens-, Verdedigings- en Successiebelasting. Het bestuur nam nam kennis van een schrijven der Com missie „Belastingwezen" uit de drie cen trale landbouworganisaties, waarin wordt medegedeeld, dat de Commissie geen be hoorlijke formuleering heeft kunnen vinden voor het door den R. K. Nederlandschen betreffende wijziging der grondslagen voor de Vermogens-, Verdodigings- en Succes- Boeren- en Tuindorbond ontworpen adres betreffende wijziging der grondslagen voor de Vermogens-, Verdodigings- en Successie belasting (geen verkoopwaarde, maar kapi- taalwaarde, te stellen op het 20-voud der netto opbrengst der gronden). Het Be stuur besloot thans, te zamen met den Christeüjken Boeren- en Tuindersbond, het adres te verzenden. Actie Sobriëtas. Door het Secretariaat van Sobriëtas werd de medeworking ver zocht van den R. K. Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond aan het voeren eener actie voor vrijwillige onthouding gedu rende de Vasten van alcoholische dranken. Het bestuur besloot aan dozo actie deel te nemen door in een oproep in de Ka tholieke bondsbladen de leden onzer orga nisatie tot onthouding gedurende de Vas ten aan te sporen. R. K. Lagere Land- en Tuinbouwscholen in 1929. Mededeeüng werd gedaan van het tot den Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw gericht verzoek om in 1929 de volgende plaatsen in aanmer king te doen komen voor vestiging eener R. K. Lagere Land- of Tuinbouwschool: gebied A.B.T.B.: Steggerda (landbouw), ge bied L.T.B.: Grootebroek (tuinbouw); ge bied L.L.T.B. Gulpen (landbouw); gebied N.C.B.: Eersel en Css beiden landbouw). Regeling Tentoonstellingswezen. Mede- deelingen werden gedaan omtrent de hoofdlijnen voor een betere regeling van het landbouw-tentoonstellingswezen, waar toe een op 21 November aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gehouden vergadering was ge komen. Het Eestuur kon zich met deze hoofdlijnen in het algemeen zeer wel ver eenigen. Voorontwerp-Land bouw-uitvoerwet. Het Bestuur nam met de grootste belangstel ling kennis van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw als vertrouwelijk stuk ter fine van advies toegezonden voor-ontwerp-Landbouw-uit- voerwet. Besloten werd dit voor-ontwerp te doen onderzoeken door een speciale Commissie. NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering van het Hoofdbestuur. Dezer dagen vergaderde het hoofdbe stuur van den Nederlandschen R. K. Mid denstandsbond, onder leiding van den voorzitter, den lieer C. J. G. Struycken, Den Haag. De navolgende punten wer en o.m. behandeld: 1. Uitloting van een gedeelte der 5 pet. obligatieleening 1925. 2. Internationaal congres voor Handels onderwijs. Besloten werd als lid toe te treden tot het internationaal congres voor handelsonderwijs te houden van 2 tot 5 September 1929. 3. Congres 1929. Het eerstvolgend con gres van den Ned. R. K. Middenstands bond zal worden gehouden in Twente en wel in September of October van dit jaar. De plaats van dit congres, alsmede de juiste datum, zullgn nog nader worden be paald. Als punten van behandeling zijn o.m. de volgende onderwerpen genomen: 1. Het grootwinkelbedrijf en de mid denstand. Prae-adviscur mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar, Rijswijk (Z.-H.). 2. De organisatie van den Katholieken jongen middenstand. Prae-adviseur rector B. H. De Groot te Amersfoort. 3. Rapport van de commissie tot be studeering van bet afbetalingsstelsel. Behandeld werd het rapport van boven genoemde commissie, uitgebracht aan het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. De hierboven genoemde commissie was samengesteld als volgt: prof. P. J. M. v. Aalberse, Den Haag, voorzitter; dr. J. v. Beuren, Heeswijk; mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar, Rijswijk (Z.-H.); mr. F. Bielders, Rotterdam, secretaris. Besloten werd tot publicatie van het rapport over te gaan en dit in brochure vorm te doen verschijnen. 4. Uitvoering van de Ziektewet. Be sproken wordt de vraag op welke wijze de Ziektewet door middel van de bedrijfs- verceniging het beste zou kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd binnenkort een uitgebreide vergadering te houden met de besturen der diocesane bonden en der nationale vakbonden, o.m. ter bespreking van dit onderwerp en ter nadere bepa ling van dc daarmede samenhangende plannen. 5. Middenstands-radio-avonden. Beslo ten werd om dit jaar wederom gebruik te maken van de geboden gelegenheid om via den K. R. O. enkele radio-spreek beurten te doen houden. 6. Tenslotte werd uitvoerig besproken de kwestie van den Middenstandskwali teitszetel. Na kennis genomen te hebben van de stappen, welke de door den Ned. R. K. Middenstandsbond in den Partijraad aan gewezen vertegenwoordigers hadden on dernomen, werd besloten omtrent deze kwestie een uitvoerig schriiven te richten aan het bestuur der R. K. Staatspartij en dat schrijven in de pers te publiceeren, (hetgeen reeds is geschied). KATHOLIEKE VROUWENBOND. Een cursus van 5 tot 7 April a.s. De Federatie van R. K. Vrouwenbonden geeft wederom gelegenheid een cursui te volgen, waarvan de conferences interes sant en zeer leerrijk zullen zijn. Het algemeen onderwerp van deze cur sus is: De deelname der Katholieke vrouw aan de Katholieke actie. De datum is bepaald van 5 tot 7 April, terwijl het mooi gelegen Retraitehuis te Amersfoort gastvrijheid aan de cursisten zal bieden. In de conferenties worden de volgende onderwerpen behandeld: 5 April: le con- ferent'e: Wat is Katholieke actie? 2e con ferentie: Doel, middelen en werkwijze van de R. K Vrouwenbonden 3e conferentie: Practischo opleiding van de propagandis ten. Werkwijze van de propagandaclubs. 6 April: le conferentie: Do geestelijke werken van barmhartigheid en de Katho lieke actie. 2e conferentie: Doel, roddelen en werkwijze van de International Unie van R. K. Vrouwenbonden. Verhouding tusschen de Nederlandsche R. K. Vrouwen bonden en de Internationale Unie. 3e con ferentie. Neutrale vrouwenverenigingen- 4e conferentie: Hoe moet de propagandiste werken en ontreden. 7 April: le conference: De verantwoor delijkheid van de propagandiste tegenover God, de vpreeniging en zich zelve. 2e con ferentie: Verplichtingen der bestuursle den. Verhouding tusschen bestuur en pro pagandisten 3e conferentie: Het inwen dige leven van de pronagand'ste. Deze onderwerpen zijn op de allereerste plaats belangrijk en nuttig voor haar, die zich met sociaal werk bezig houden of zich speciaal belast hebben met het werk van den R K. Vrouwenbond. Zij toch krijgt in enke'e conferenties nog weer eens een heldere uiteenzetting van de inrichCng van den bond, nationaal en internationaal, de verhouding tot andere verecnigingen en de taak van bestuursleden, propagan disten en gewone leden. Daarenboven wordt haar geheele werk in verband ge bracht met het geestelijke leven, warmaan een drietal conferenties zullen worden ge wijd. En zij d:e zich nog verre houdt van het socia'e werk za! reeds in de eerste con ferentie: Wat i& katholieke actie? een duidelijke uiteenzetting krijgen, van het geen hieronder meet worden begrepen, terwijl voor haar een inzicht van het ver band, welke er bestaat tusschen het zie'e- leven en de katholieke actie ook van be lang is. Daarom, die eenigszins kan. make van deze mooie gelegenheid gebruik en gaat van 5 tot 7 April naar het Retraitehuis te Amersfoort om voordeel te doen met al hetgeen daar zal worden geb-^en. Spoedig zullen de namen der sprekers en spreeksters gepubliceerd kunnen wor den. Opdat ook de onderwijzeressen deze gelegenheid n'et behoeven te laten voor bijgaan, zijn genoemde data voor deze cursus bepaald, daar zij nog in de Paasch- vacantie vallen. De kosten bedragen voor de geheele cursuB: voor leden 12.50, voor niet-le- den 15. Een dagkaart recht gevend op alle conferenties en alle maaltijden van één dag kost 4.—, een kaart voor één confe rentie f 1. De eerste 75, die zich aanmelden, kun nen worden gelogeerd in het Retraitehuis, terwijl de overigen in de stad zullen wor den ondergebracht. Wie er dus prijs op stelt in het Retrai tehuis gehuisvest te worden, talme niet zich op te geven. Opgaven voor deelname, aanvragen om inlichtingen, en verder alles, wat deze cur sus betreft, moet worden gezonden naar het Centraal Bureau van R. K. Vrouwen bonden, Bouwstraat 67 te Utrecht. DE ONTGINNINGEN TE LEIMUIDEN. Van waardeloos rietland tot goe den teelgrond. Nu binnenkort de gemeenteraad van 's Gravenhage zal moeten bes'issen over de vraag of het vuil der residentie zal worden verbrand, dan wel naar elders zal worden vervoerd, hebben eenige Haagsche raadsleden een excursie gemaakt naar Leimuiden, waar de „Mijvo" woeste gron den ontgint met stedelijk afval. De cor respondent van het „Hbld." te Leiden heeft deze excursie mede gemaakt en meldt daarover het volgende: Waarheen het stadsvuil gaat. Haarlemsche De „Mijvo" heeft langs de Ringvaart over een lengte van 1400 M. ongeveer 25 H.A. rietland aangekocht, die sedert Mei van het vorige jaar in cultuur worden ge bracht met het stadsvuil van Haarlem, waarover de maatschappij de beschikking heeft gekregen. Eiken dag komen twee tot vier schuiten met ongesorteerd Haar- lemsch vuil naar Leimuiden, waar een groote kraan binnen twee uur de lading van e'ke schuit stort in kleine kiepkarre- tjes, die door een paard over een veld- spoortje worden getrokken naar de plaats waar men bezig is de rietlanden op te hoo- gen en waar een aantal arbeiders het vuil uitstrooit. De groote stukken worden er op het land uitgezocht en de sorteerkoaten worden door de opbrengst daarvan ruim schoots gedekt. In Leimuiden wordt ongeveer 11/2 M. stadsvuil op de rietlanden gebraoht, dat daar wordt afgedekt met een laag teelaar de. Voor de rozen- en seringcultuur, die de „Mijvo" op deze gronden binnen en kele maanden voor eigen rekening zal gaan uitoefenen, i6 het bovendien uoodig, op de teelaarde nog een laag bagger uit de plassen in den omtrek van Leimuiden aan te brengen. Zooals gezegd, is men met de cultiveering van deze gronden pas in Mei 1928 begonnenin het najaar werd echter INGEZONDEN MEDEnFELING reeds goede kool geoogst, ook al voldeed deze teelt niet geheel aan de verwachtin gen, daar de grond op sommige plaatsen •liet voldoende bestorven bleek. Door een deskundige werd ors overigens verzekerd, dat do Leimuidensche grond van even goede kwaliteit is als de Aa'smeersche teelgronden, d e, gelijk men weet, dcor op hooging met Amsterdamsch stadsvuil wer den verkregen in den tijd toen de hoofd stad er nog geen dure vuilverbranding op na hield. Een halve H.A. van den in cul tuur gebrachten grond zou voldoende zijn voor het onderhoud van den eigenaar er zijn gezin en van twee knechts, eveneens met hun gezinnen, die voor een intensieve bebouwing noodig worden geacht. Wat ons bij de Leimuidensche ontgin ning onviel was het feit, dat het wil over oen vrij groote oppervlakte ongedekt over Je riet'anden verspreid in normale om standigheden wordt direct met teelaarde afgedekt, maar het vriezend weer dei 'aatste weken maakt verwerking van do teelaarde nu natuurlijk niet mogelijk -- hoegenaamd geen stank verspreidde en .r.t van verontreiniging van de omge ving nauwelijks sprake was. Het Haagsche stadsvuil naar L?smuiden? Op oen na de Leimuideoscbe excursie te Leiden gehouden bijeenkomst is het vuilverwijderingsvraagstuk, speciaal ^oor Den Haag, het onderwerp van besprekin gen geweest tusschen de Haagsche raads- 'eden, die aan de excursie deelnamen, en 'e voor-mannen van de „Mijvo". Twee vraagpunten zijn daarbij in het bijzonder behandeld. In de eerste nlaats de koste»1 van het vuilvervoer. De „Mijvo" heef! •*»ngeboden voor ten minste 10 jaar het Haagsche vuil op te koopen voor 32^.000 "er jaar en, dit aanbod toelichtend, deel de de directeur, de heer Bosch mede, dat 'e berekeoing was gebaseerd op de of- f'cieele cijfers van Den Haag n.l. 350.066 Lub. meter per jaar. Aan de hand van de cijfers van andere steden kan echter wor den aouge»1omen. dat do jaarlhksehe hoe veelheid niet groot er is dan 250.000 a 260.000 kub. M„ waardoor de prijs zou kunnen worden vermirderd. Ter sprake kwam in lit verband ook vervoer van het Haagsche vuil naar andere pletsen dan Leimuiden Slechts vervoer langs groot vaarwater komt daarbij in aanmerking, daar vervoer »ier trein, nog afgezzien van de moeilijk- eden bii het. laden te kostbaar zou wor den. Becijferd werd* dat vervoer per trein tageivl s ruim 2000 zou kosten. Verveer "aar Nic -vkoop zou kostbaar ziin zoolang de irenwe watorwe" p~«t do Nieuwkoop- sche iilassen niet gereed is. De voltooiing van dit kanaal, waarvan de kosten op f 300.000 worden geraamd zal ten minste drie jaar duren. Van zeer veel belang voor de gemeente 's-Gravenhage is natuurlijk de vraag of onder alle omstandigheden de afvoer van het stadsvuil is gegarandeerd. De heer J. H. D. Koppe, van Koppe's Soheeps Agen tuur, die met Versohure en Co.'s Alg. Bin nenl. Stoorav. Mij., Versohure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek, de Zaan- dam6che Stoomv. Mij. en de Scheepvaart Mij. Holland-Friesland over een vloot van 00 stoom- en motorschepen en over eigen ijBbrekers beschikt en vonr het vervoer van van het vuil der „Mijvo" zergt, gaf over deze kwestie uitvoerige inlichtingen Voor het vervoer van het Haagsche vui1 zouden dagelijks vier z.g. „Kempenaars" van 600 ton e'k beschikbaar zijn. Per schip zou worden verscheept 1C00 kub. M. In Den Haag zou dan steeds een schio worden geladen en een in reserve zijn in Leimuiden zou eveneens een schip in re serve zijn, tervijl het vierde schip zou worden gelost. Aannemende, dat het gela den schip 's middags omstreeks 5 uur uit Den Hasg zou worden gesleept, zou men in vijf, ten hoogste 6 uur in Leimuiden kunnen zijn, 's nachts wordt dan een leeg schio naar Den Haag teruggebracht. In normale omstandigheden zal er derhalve geen kans zijn op stagnatie in den afvoer van het stadsvuil en niet al te strenge vorst zal evenmin een hinderpaal ziin. daar de ijsbrekers in staat zijn maximaal 30 c M versch ijs te breken. Bijzonder strenge winters zullen natuurlijk wel stag natie veroorzaken, maar er zijn hoege naamd geen bezwaren om het stadsvuil in don winter tijdelijk op te s^ap. In stren ge winters zal overigens ook de vuilver branding stagneeren, daar de spoorwegen niet in do behoefte aan steenkool zullen kunnen voor zien en er vcor vuilverbran ding dan zeker geen steenkool beschik baar zal zijn. Ook kwam de vraag ter sprake, wat er gedaan zou moeten worden als een epide- fliie in Den Haag het vervoer van het stadsvuil naar den akker onmogelijk zou maken. De oploss'ng van dit prob'eem zou liggen in den afvoer der Haagsche afval stoffen naar zee. Uit de daarvoor te ge bruiken z.g. „onderlossers" moet dan hef vuil worden weggespoten, omdat het vuil to licht is om op de gewone wijze te wor den gelost. HAARLEMMERMEER. Geboren: Gijsbertus, z. van N. Has- pels en M. G. van Groenigen. Alida, d. van J. Huigen en W. van Winterswijk. Leendert Hendrik, z. van M. van der Helm en M. A. Westdijk. Pieternella Adrians, d. van J. de Koning en C Versteeg. Ja cobus Hermanus, z. van W. Timmers en C. Kamp. Francisca Maria, z. van J O. Knuvers en P. A. van Velzen. Catha- rina, d. van Bokhorst en A. van Nieuw koop. Anna Petronella Cornelia, d. van H. W. Braun en T. E. Busscher. Ger- rit, z. van C. Valk en J. Segers. Catha- rina Johanna, d. van J. Nibbering en G. .T. Jeurissen. Jan, z. van J. Guldemeestor en A. van Vuren. Ondertrouwd: W. Rip 33 j. en S. Jakrbsen 21 j. O. Robijn 22 j. en M. P. Kortthals 22 j. J. Kroes 25 j. en W. H. Rooker 20 j. Gehuwd: G. Café 22 j. en A. Noord- hoek 18 j. Overleden: J. de Weerd 45 j., geh. met A. Beets. Altke Pieternella 2 j., d van G. Bakker en A. T. Slooten. LEIDSCHENDAM. Harmonie „St.-Cecilia". Woensdag en Donderdag werden door de Harmonie- kapel „St.-Cecilia" te Leidschendam met medewerking der Tooneelclub „St.-Gene- sius" een tweetal feestavonden ge.geven in het Patronaatsgeborw. Den eersten avond opende de Geestelijk Adviseur, kap. Pronk, met een kort woord waarbij hij allen hartelijk welkom heette en de prettige samenwerking van harmonie en tooneel memoreerde. Den 2en avond opende de burgemeester met een kort woord, waarbij hij allen nog dank bracht voor de groote medewerking bij het ge houden concours in het afgeloopen jaar en voor de medewerking tot het welslagen dezer avonden De Harmonie „St-Cecilia" zette den avond in met een schitterend stukje mu ziek, terwijl zij verder gedurende den avond toonde tot heel wat in staat te zijn cn verschillende keurige nummers ten '•esfo gaf, die alle waardeering verdien den. Burg. Iveyzer heette den Pastoor, die inmiddels binnengekomen, harlelük welkom cn bracht hem namens „St..-Cecilra" dank dat Zijneerw. zoo bereidwillig het be schermheerschap van „St.-Cecilia" heeft aanvaard en hij hoopt, dat Zijneerw. nog lange jaren beschermheer moge ziin, wat zeer zeker tot groei en bloei der Harmo nie strekken zal. Wij krijgen dan de opvoering van „De Verloren Erfenis" of „Eerlijkheid be- 'oond", oorspronkelijk blijspel in 3 bedrij ven, wat bij allen zeer in den smaak viel. en de lachspieren nog ee»is danig in be weging brachtde verschillende rollen wa ren m goede handen en werden uitste kend weergegeven, zoodat ook „St.-Gene- sii-s" allen lof verdiend. Door den heer Nol Hooijmans werden 2 cello-solo's en een solo voor clarinet ge geven, welke op schitterende wijze wer den gespeeld en van een groot muzikaal talent blijk gaven. De heer N. Verkley begeleidde op werkelijk keurige wijze op de piano. Op het einde dankte Burg. Keijzer voor de medewerking en bracht bijzonderen dank aan Harmonie en Tooneel en de hee ren Hooijmans en Verkley. Het waren een paar mooie en gezellige avonden, waarop èn Harmonie èn Tooneel met genoegen kunnen terugzien. Beide avonden werd nog een collecte vehouden voor het tooneellicht in het oatronaat, welke collecten een mooi be drag opbrachten. STOMPWtJK. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesver- eeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" hield Donderdag 31 Januari haar jaarvergadering in het Café „Het Blesso Paard". De voorz., de heer B. de Elzen, opende de vergade ring met een woord van welkom in het bij zonder tot den we'eerw. heer Kapelaan en aan den wcleerw. heer Kapelaan Verstee- gen uit Lisse, die uitgenoodigd was om een rede te houden over het Dr. Schaenmans- fonds. Daarna las de secretaris notulen en jaarverslag, welke onder dankzegging wer den goedgekeurd. De voorz. gaf daarna het woord aan den geachten redenaar die eens duidelijk uit eenzette, waar het Dr. Schaepmansfonds voor is. Het zou te veel plaatsruimte in nemen, als de geheele redevoering van den spreker hier werd weergegeven; alleen zij hiermede aangehaald, dat de gewijde re denaar allen door zijn leerzame en dui delijke uiteenzetting heeft geboeid en het daverend applaus na deze redevoering was zeker dubbel verdiend. De Kapelaan dankte namens den voorzitter den weleorw. spre ker voor ziin schoone rede. Bij punt 4 der agenda deelde Me voorz. mede, niet langer in het bestuur te willen zitting nemen. Nu hij' 35 jaar in het bestuur geweest is, waar van 13 jaar als voorzitter, meent hij we gens hoogen leeftijd te moeten bedanken. Vervolgens had de rekening en verantwoor ding plaats van den penningm„ welke sloot rnet een batig saldo van f 105.97. Daarna verkiezing van het geheele bestuur, waarbij de aftredende leden met groote meerder heid van stemmen werden herkozon en als nieuw bestuurslid de heer Cnr v. d. Zijden Czn. Bij do verkiezing van een voor zitter werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer A. L. van Wijk. Voor men aan de verloting ging deelnemen heeft de Kapelaan met een toepasselijk woord den scheidenden voorzitter een wandelstok na mens het bestuur overhandigd. Hierna ver loting, waaraan door 170 leden werd deel genomen. WASSENAAR. Geboren: Rudolf, z. van J. \V. Bon man en W. Komen. Lodewijk, z. van J. L- de Groot en M. J. GroenevoM. Jose- fihina Maria, d. van J. W. van Niekerk en A. A. Remmerswaal. Barbara Josina Catharina, d. van J. Konings en C. C. Ver voorn. Overleden: L. van Straten, wedr. van C. de Labije 86 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Klaas, z. van H. Doorne kamp en J Zuidam. Maria, d. van C. Bruines en M. v. Rijn. Wilhelmina Ca tharina, d. van P. H. Kwant en VV. C. Mul ler. Hendrik, z. van R. Duiker en M. v. Winkel. Cornelis, z. van O. Boot en M. Meyer. r*pnrnPFi mr; waschtafel of slaj/iknTn^ een doos of tub Purol, dan hebben fok Ih^uan en kinderenb? des avonds en des morgens wior de huid en he onderhoud der haiben alycde voor haarvet zorging en 6cheren\iié^r bij de hand staan 906 GR IEP-STATISTIEK. In Nederland heerscht zij eigenlijk niet oei Over de verbreiding van de griep zijn ar bij de hygiënische segtio van het Volken-an bondssecretariaat de volgende mededee lingen uit een aantal landen inrekrmen; P In 49 Duitscke steden is .tusschen 9 De es cember en 12 Januari het aantal sterf gevallen aan griep van 42 tot 321 gestegen Te Berlijn van 8 tot 183. In Engeland en Wales steeg in 107 ste en den het aantal sterfgevallen van 122 in de at week eindigende 12 Januari tot 179 in de week eindigende 19 Januari. Dit getal ie lager dan die der vijf vori"e jaren. De Iersche vrijstaat rapporteerde in laatst genoemde week 2. Noord-Ierland 9 sterf, gevallen. In Spanje kwamen tot 9 Januari twee sterfgevallen aan griep en 147 aan long. er-t ontsteking voor. In de provincie neemt de epidemie geleidelijk af. In Estland heerscht in het Noorden een goedaardige griepepidemie. In Italië nam de griep in goedaardigen vorm eenigszin» In Noorwegen nam de ziekte in bet Zuiden toe. Ook Litauen meldt 'n lick./- epidemie, In Noorwegen nam de ziekte in het Zuiden des lands tee, en wel hoofdzakelijk in et goedaardigen vorm. Over de week eindi- gende 29 Jan., werden 9 sterfgevallen meld. In Nederland heerscht geen eigenlijke griepepidemie, Amsterdam meMde over de week, eindigende 18 Januari, 8 sterfgeval- len. Polen rapporteerde een lichte epidemie. Zweden had tot half Januari 3262 ziekte gevallen, in de weck van 512 Januari H 'sterfgevallen aan griep. Zwitserland heeft slechts sporadische gevallen. In de V. S. was in de eerste week van Jan. het aantal sterfgeval'en aan griep 1316, tegen 1C81 in de laatste week van December. De eilanden in den Pacific melden een zeer verbreide griep-e^idemie. In Midden- en Noord-China beerschte den zemer van 1928 een sterk verbreide griepepidemie met veel gevallen met doo- delijken afloop. pg' all Overleden: S. Guldemond 7ï j., onge huwd. A. M. de Hev, echtgenonte van II. v. Egmond 42 j. Jelle de Vries 7 we ken. M. Heemskerk, eobtgenoote J. H. de Wit 62 j. K. van Muyen erhtge- noote van A. Tuyne'burg 83 j. J. Hecnk, weduwnaar van J M. van Holst 77 j. KOUDEKERK. Loop der bevolking. Eevolking op Jan. 1928 was 1768 inwoners. Vermeerderii door geboorte 60, vermindering door ovei lïiden 20, vermeerdering dus 40. Vermindr ring door vertrek 216. Vermeerdering doo: vestiging 194, vermindering dus 22. Totale vermeerdering 40 22 18. Op,l Jan 1929 was dus de bevolking 1768 -f 18 1786 personen. Ingekomen: J. Benningshof van Lei den. A. Slappend el van Boskoop. W. Verdel van Lange Ruige Weide. A. J. Wolvers van Woubrugge. A. de Jong van Apeldoorn. Vertrokken: M. Scbenkeveld naar Amsterdam. G. van dor Stam naar AVa- geningen. J. M. Corts naar Tisse. W. Bervoets naar Wassenaar. T. Meijer naar Alphen a. d. Run. M. Dorreoaal naar Haarlem. N. Hoogeboom n. Leiden. De uitvaart van dr. Willem Royaards. Naar de „Msb." verneemt, zal Illona Durigo naar Amsterdam komen om haar medewerking te verleenen bii de plechtig heid in den Stadsschouwburg, die aan de begrafenis van liet stoffe'ijk overschot van Dr. Willem Rovaards zal voorafgaan. Thans is definitief bepaald, det de be grafenis Dinsdagmiddag a.s. oo Westerveld zal geschieden. De plechtigheid ih den Stadsschouwburg zal Dinsdagochtend om 10 uur aanvangen. Op dat tijdstip zullen allen, die de plechtigheid willen bijwonen, in den Stadsschouwburg aanwezig moeten zijn. Met medewerking van het Concertge bouworkest zal worden uitgevoerd het laatste deel van Mahler's Drs Lied der Erde: „Der Abscheid". De plechtig beid in den Stadsschouwburg, waarbij niet gesproken zal worden, zal een half uur cluren. Het stoffelijk overschot van Dr. W. Royaards is Zaterdag met den Parijschen nachttrein om 12.29 aan liet Centraal Sta tion te Amsterdam aangekomen. Het laat ste rijtuig werd afgehaakt en op een zij spoor gereden. De ki6t werd daarna por begrafenisauto naar de Ziekenvemleging br aan de Prinsengracht overgebracht. Er was slechts één bloemstuk en een palmtak met violette linten. Een der zoens was bij n], deze overbrenging tegenwoordig. D< Beroovlng in een auto. Door de rechtbank te Middelburg is 19-jarige P. B., aldaar die in Augustus j-L een man, met wien zij in een auto zat, van een portefeuille met f 640 beroofd* veroordeeld tot 9 maanden gevangcrisstrai voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. »PÉ Vc

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6