n BINNENLAND Ds vierde Sleutel. tweeds blad de leidsche courant maandag 4 februari 1929 TIEN JUBFEEEENDE AFDEELINGEN VAN BLOEMBOLLENCULTUUR de aanbieding van het geschenk der alg. vereeniging Hedenmorgen had in de voorhal van het Beursgebouw van Bloembollencultuur <e Haarlem de plechtige aanbieding plaats ran het geschenk, waarmede de Alg. Ver- miging tien harer goud-jubjleerendo af deelingen vereert. In 1879 werd voor 't eerst ivergcgaan tot vorming van afdeelingen pn de Alg. Vereeniging; de eerste, welke erd opgericht heden 50 jaar geleden, was 'i i 11 e g o m, weldra gevolgd door Scho ten, Overveen-Bloemendaal, Sassen- i c i m-V oorhout (later gesplitst), Heem- ilede, L i s s e. Uitgeest, Haarlem, W a s- ena ar en Liramen. Het aantal afdeelin- »en is inmiddels aangegroeid tot 41. Ter herdenking van dit feit had het Hoofdbestuur hedenmorgen de besturen der rerschillende sub-vereenigingen, de burge meesters en de afdelingsbesturen der be trokken gemeenten uitgenoodigd tot bij woning van de plechtige aanbieding van iet huldeblijk der Alg. Vereeniging, bo- itaande uit gebrandschilderde ramen mot wapens dor jubileerende gemeenten. De ramen zijn aangebracht in de Voorhal in het Krelage-huis. Rede E. H. Krelage. De eerste spreker was de voorzitter, de leer Ernst H. Krelage, die de volgende ede uitsprak: Het is heden juist een halve eeuw geleden •.t de oudste afdoeling onzer Vereeniging icrd opgericht. Het ligt voor de hand. Irze gebeurtenis, zoowel in die afdeeling ils in do andere, welke nog in hetze'fde sar tct stand kwamen, in de eerste plaats herderken in den boezem dier afdeelin- ;en zelve. Indien het Hoofdbestuur er prijs op ge dold heeft, heden de belangstelling der ;eheele vereeniging in deze herdenking te ■ertolken, dan werd het daarbij geleid Joor de gedachte aan de grocte beteeko- lis, die de vorming van plaatselijke afdee- ingen voor do ontwikkeling en den bloei Ier vereeniging heeft gehad. Het is mij daarom een hoogst aangename Ti eervolle taak, hier heden te mogen be boeten de burgemeesters uit de plaatsen, vaar in 1879 afdeelingen gevostigd werden, ui de besturen, aan wie het tegenwoordig jeheer dier afdeelingen is opgedragen en k dank hun allen uit naam van het Hoofd bestuur voor hunne zeer gewaardeerde te genwoordigheid. Do kwijnende vereeniging vóór 50 jaren. !Toen onze vereeniging, die in 1860 was opgericht, ongeveer twintig jaar bestaan A had ,was haar ledental, op het eerste jaar na, nimmer boven de 200 gekomen, en na f' het tcntoonstellingsjaar 1875 nam het ge leidelijk af. Omstreeks 1880 viel een belang- ijte uitbreiding van de cultuur in Zuid- ïolland waar te nemen, en men had dus veeleer toeneming van het ledental mogen verwachten. In Noordwijk bestond nog iteeds de zelfstandige vereeniging „Flora Van Noordwijk", in Beverwijk en wellicht >ok elders hingen plannen in de lucht om lelfstandige bloembollenvereenigingen te Titichten. Blijkbaar voldeed dus de toen- nalige vorm der Algemeer.e Vereeniging liet. meer aan de eischen van het oogenblik. Aan den heer Brasser te Uitgeest komt de verdienste toe destijds het eerst de aan- aeht te hebben gevraagd voor het denk- ieeld om de vereeniging in te deelen «n blaatselijke afdeelingen, om daardoor het ledental te vermeerderen en het voortbe- rn der vereeniging te verzekeren. Het is zeer begrijpelijk, dat de vakgo- ioct?n, wier aantal in die dagen zich ge kegeld begon uit te breiden, behoefte had- cm elkaar in hunne woonplaatsen op 'cste tijden te ontmoeten, ten einde de vele oude en nieuwe vraagstukken van het vak met elkaar te bespreken, of zich daar over le doen voorlichten door anderen. De middelen van vervoer, die zich toen tot paard en wagen en spoor met zeer be- porl te dienstregeling bepaalden, bemoeilijk ten het geregeld samenkomen in Haarlem dwongen als 't ware tot onderlinge pkntseli'ke aaneensluiting. En gelukkig viel het denkbeeld van den heer Brasser in goede aarde. Het bestuur der vereeniging nam de uitvoering ter :st hand, nadat het in de algemeene leden vergadering van 15 Juni 1878 gunstig ont vangen was. In verband met de financieele gevolgen der reorganisatie, waarmede een uitkeering uit de contributies aan de af- deelingskassen gepaard zou moeten gaan, stelde het bestuur als voorwaarde voor het doorgaan der plannen, dat een ledental van 300 zou worden bereikt. De afdeelingen neet beangst ge moed opgericht Het bestuur verzocht een aantal leden in verschillende plaatsen, hunne vakge- nooten aldaar bijeen to roepen ten einde zich van de geneigdheid tot aansluiting en tot het vormen van plaatselijke afdee lingen te overtuigen. De uitkomsten van doze pogingen werden medegedeeld op een te Haarlem gehouden vergadering. Of schoon daar van verschillende zijden het plan werd aanbevolen, ontbrak het er niet aan de uiting van beangste gemoederen, dio van de reorganisatie het ergste vrees den. Zij meenden dat ,de voorgestelde „splitsing der vereeniging tot verbrokkeling „van krachten zou leiden; zij betwijfelden „bet nut van kleine lokale ter.toonstellin- „gen, omdat die uit den aard der zaak on beduidend zouden zijn en 'iet nut en de „voordeelen niet zouden ouwegon tegen do „vele kosten, waardoor de h&itèev der af deelingen uitgeput zouden vorden, de al gemeene kas gestadig ondersteuning zou de moeten geven en die kas op hare beurt „buiten machte zoude geraken grooto ten toonstellingen te bekostigen" Ook achtte men de aanwas .van nieuwe leden van tij del ijken aard. Ondanks deze bezwaren meende het be stuur de zaak te mogen en te moeten door zetten. Nadat op 8 Febr. 1879 aan de le den was medegedeeld, dat in een tiental plaatsen gerekend mocht worden op 167 leden, en dat al ontbraken er dus nog 33 aan het gewer.schte getal 300, het bestuur toch de reorganisatie meerde te mogen aanbevelen, werden de desbetreffende voorstellen en het nieuwe reglement in de algemeene vergadering van 17 Februari 1879 aangenomen. Aan het einde van liet zelfde jaar telde de vereeniging 360 leden, verdeeld over tien plaatselijke afdeelingen. .De vereeniging ging een nieuw tijdvak van tcenemenden bloei tegemoet; in de eerstvolgende twaalf jaren zou haar leden tal bijna verdubbelen, om daarna met nog grootere sprongen vooruit te gaan na do uitgave van het orgaan in 1890. Ter ver gelijking met den tegenwoordigen tcestand moge ik in herinnering brengen, dat het aantal contribueerenden onzer vereeniging op dit oogenblik 4400 bedraagt. Vooruitstrevende denkbeelden. De rol, die de afdeelingen in die vijftig jaren hebben vervuld en nog vervullen, is steeds zeer belangrijk goweest. Van hare oprichting af zijn zij de zuilen geweest, waarop het geheele verecnigingsgebouw rustte. Naast de behartiging van plaatse lijke belangen, gaven zij richting aan het beheer der vereeniging door de voorstel len, die zij bij de algemeene vergaderingen of het hoofdbestuur indienden en doer do keuze van candidaten voor het hoofdbe stuur. Met hare voorstc'len b'eken zij soms jaren haren tijd vooruit te zijn. De geschie denis leert, dat tal van belangrijke instel lingen dio onze vereeniging in den loep der jaren heeft in 't leven rerrepen, reeds vele jaren vroeger door afdeelingen warea aanbevolen. Het is opvallend, dat dit voor al geschiedde in den tijd, toen de hoofdbe stuursleden herkiesbaar waren en dus wij zigingen in de samenstelling van het hoofd bestuur tct de hooge uitzonderingen be hoorden." Waarschijnlijk is hieruit te ver klaren, dat het toenmalige hoofdbestuur niet steeds terstond een open ocg had voor de uit de afdee'ingen opkomende denk beelden, maar eerst langzamerhand van de juistheid dier denkbeelden kon worden overtuigd. Anderzijds mag niet worden voorbijge zien, dat het hoofdbestuur ook wel eens zeer gcerle gronden had om de aannemjng van afdeelingsvoorstellen aan de algemee ne vergadering te ontraden. Ik meen mij heden opzettelijk te moeten onthouden van een opsomming of waardee ring van hetgeen elke der afdeelingen, welker gouden jubileum wij heden herden ken, heeft tot stand gebracht. Daartoe zal ruimschoots gelegenheid bestaan bij do herdenkingsfeesten, die in verscheideno dier afdeelingen zelve gehouden worden. Voor heden moge ik mij bepalen tot de algemeene beschouwing, die ik aan hot wezen der afdee'ingen heb gewijd en tot een woord van eerbiedige en dankbare waardcering der eerste afdeelingen. Op een enkele uitzondering na waren zij, die het initiatief tot de oprichting namen, op verzoek van het bestuur der vereeniging, ook de eerste voorzitters der tot standge- komen afdeelingen. De eerste voorzitters. Degenen, aan wie het bestuur de voor bereiding van de afdeelingen, die inder daad terstond tct stand kwamen, in hunno woonplaatsen opdroeg, waren de heer J. H. Krelage le Haarlem, Johs. Preijde Jacobsz. te Heemstede, G. H. van Waveren te Hü- lcgcm, J. van Wetering te Limmen, A. do Graaff te Lisse, M. W. Bijvoet te Overveen, L. Kruyff te Sassenbeim, C. de Lange Artsz. te Schoten, J. J. Brasser te Uitgeest, J. van Eeursen te Voorhout en J. van der Kroft te Wassenaar. Af dcclingen kwamen in 1879 tot stand to Ilillegom, Scheten (ls ter gencemd Scho- ten-Velscn), Overveen-Bloemendaal, Sas- senheim-Voorhout (later gesplitst in twee rfdee'ingenl, Heemstede, Lisse, Uitgeest, Haarlem, Wassenaar en Limmen. Hare eerste voorzitters waren respectie velijk de heeran G. H. van Waveren, O. de Lange Artz., J. H. Bijvcet, L. Kruyff, Joh. Preijde Jaccbz., A. cle Graaff, J. J. Bras ser, J Polman Mooy, j. Mattiesing en R. Zaadnoordijk. Mijne Heeren Voorzitters en Bestuurs leden der jubileerende afdeelingen. In uwe handen ligt het lot der afdeelingen in onze dagen. Wij weten, dat hare belangen bij U veilig zijn en wij mogen verwachten, dat bij het ecnigszins gewijzigd karakter, dat de afdeelingen, tengevolge van de geheel gewijzigdo verkeerstoestanden onvermijde lijk hebben aangenomen in den loop der jaren, het TT steeds gegeven moge zijn, de aan Uwe zorgen toevertrouwde afdeelingen zich te doen aanpassen aan de steeds wis selende eischen van den tijd, opdat zij steeds mogen blijven de hechte zuilen, waarop onze vereeniging rust. Misschien zal daarnaast nog eenmaal een andere construc tie van het »'ereenigingsorgamsme noodig blijken, maar dan zeker niet inplaat3 van, maar naast en in harmonie met de afdee lingen. Het Hoofdbestuur is zoozeer overtuigd van de gevoelens die de Vereeniging in haar geheel jegens de afdeelingen bezielen, dat het gemeend heoft de herinnering aan dezen dag levendig te mogen houden op blijvende en voor ieder lid zichtbare wijze. Ket heeft daartoe in de voorhal, waarin wij ons thans bevind.n. in gebrandschil derd glas de wapens doen aanbrengen van do gemeenten, waarin vóór vijftig jaar de eerste tien afdeelingen gevestigd werden. Het is de bedoeling daarmedo in de vol gende jaren door te gaan, naarmate do overige afd.ee'ingen haar gouden feest her derken zullen. Mijne Heeren Burgemeesters. Wij stel len het op bijzonder hoogen prijs, dat U bij de onthulling van deze wapens Uv er ro meenten hebt willen tegenwoordig zijn. Wij zijn er trotsch ojdeze wapens te hebben kunnen aanbrengen in dit gebouw, waar zij het svmbool zullen zijn van den groei van het blcembollenbedrijf. Wij weten, dat in vele Uwer gemeenten de afdeelingen onzer vereeniging d or de gemeentebestu ren worden gewaardeerd als belangrijke factoren voor de ontwikkeling dier ge meenten. Ik vertrouw, dat ook in de toe komst stee ls een vruchtbare samenwerking tusschen gemeentebesturen en afdeelingen mogelijk zal zi'n en ik veroorloof mij, de bevordering dier s-menwerking san U, Heeren Burgemeesters, aan te bevelen in het wederkeerig belang van gemeenten en afdeelingen. Ik eindig met U allen dank te zeggen voor de mij geschonken aandacht, en uit naam van het hoofdbestuur cn de geheele vereeniging de tien jubileerende afdeelin gen hartelijk geluk te wenschen met hun feest cn daaraan de beste verwachtingen voor de toekomst te verbinden! (Vervolg 1ste blad). DE KAMERVERKIEZINGEN. De aangewezen candidaten in den Rijks* kieskring Amsterdam. Aan het bestuur van den Rijkskieskring Amsterdam hebben de volgende personen bericht, dat zij hun aanwijzing als candi- daat voor de Tweede Kamer wensohen te zien gehandhaafd: A. Kwaliteitszetel. Deskundige op het gebied van Binnenlandsch Bestuur: mr. C. M. J. Goseling, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bcercrbrouck. B. Kwaliteitszetel. Deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeids vraagstuk: C. J. Kuiper, W. Steinmetz, prof. J. A. Veraart. C. Vrije plaatsen: C. L. van de Bilt ir. M. C. E. Bongaerts, mevr. W. A. Brouns v. Eesouw, G. Bulten, mej. D. M. J. Cce- bergh, mej. N. A. C. Cr'elarB, dr. E. A. M. Droog, A. H. J. Engels, L. F. Guit, mr. J. A van Heller berg Hu-bar, G. W. Kamp- schoër, mr. G. C. J. D. Kropman, J. T'h. van der Laan, W. J. Nieuwenhuis, H. C. Nijkamp, M. J. M. van Poll, mr. C. P. M. Domme L. H. van Rooyen, mr. G. M. G. H. Russel, H. G. J. va.n de Sand, mr. M. P. L. Steenberghe, mevr. Albcrtinc Steen- hof-Smuldors WIJZIGING KRANKZINNIGENWET. Het ontslag van verpleegden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Wet tot regeling van het Staats toezicht op krankzinnigen en aanvulling van art. 39 der Armenwet. Het heeft ge^n principieele wijziging van de Krankzinnigenwet tot grondslag. De voornaamste wijziging betreft het ont slag van verpleegden. Naar geldend recht kunnen alleen de genen op wiens aanvraag de opDeming ge schied of het verblijf in het gesticht het laatst verlengd is, en eventueel andere bleed of aanverwanten, het ontslag ver zoeken, niet ook de verpleegde zelf. Daar in wordt thans verandering gebracht. Cok de verpleegde zal zijn ontslag kunnen verzoeken. De gang van zal en zal in al deze geval len aldus zijn: het bestuur van het gesticht vraagt naar aanleiding van het verzoek om ontslag het advies van den gestichts- geneeskundige. Luidt het advies toewij zend, dan volgt het ontslag. Luidt het niet toewijzend, dan worden de stukken gesteld in handen van den officier van justitie, die de beslissing vraagt van de rechtbank. Deze bes'ist in hoogste ressort. Echter dicr.t te worden voorkomen, dat steeds maar weer opnieuw verzoeken in behandeling moeten worden genomen en dat dè autoriteiten haar tijd zouden moe ten geven aan schrifturen van personen, wier toestand ontslag kennelijk toch niet gedoogt. Daartoe zijn bepalingen in het ontwerp opgenomen. In de daar genoem de gevcl'en behoeft de officier de recht bank niet lastig te vallen, terwijl hij te- vers kan toestaan, dat ook het gestichts- bestuur een verzoek buiten behandeling laat, waardoor wordt voorkomen, dat die gestïcbtsgcneesLundige stee's weer op nieuw advies zou moeten uitbrengen. Wanneer de zaak voor de rechtbank komt, meet deze niet alleen een nader on derzoek kunnen beve'en, doch ook deskun digen kunnen aanwrzen. Bovendien meet, wanneer een behoorlijke observatie zulks eischt, de observatie door de deskundigen ock buiten het gesticht in een andere om geving kunen plaats vinden. Hierin voor ziet het ontwerp. Ten slotte is een regeling voor de kos ten voorgesteld. Het is niet onbillijk, dat de kesten van deskundigen en observatie :n laatste instantie'worden gedragen door hem, te wiens laste ock de kosten van ver pleging in het gesticht kernen. CURATEP' E VOOR DRANK- ZUCHTIGEN. Ingediend is een wetsontwerp „Herzie ning curateele, bepaaldelijk met het oog op drankzuchtigen", waarvan de voor naamste strekking is, darnkzucht te ma ken tot een der gronden voor curateele. UIT DE RADIO-GERELD. Programma's voor Dinsdag 5 Februari. Huizoo, 336.3 M. N a 0 uur 1852 M. 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 5.306.30 Gramofoonmuziek. K. R. O. 6-30—7.00 Duitsche les. 7.007.30 cn 7.508.00 Cursus Kerkla tijn. 8.00 N C. R. V. Concert. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 2 002.30 Kookpraatje. 2.303.00 Gramofoonmuziek. 3.004.U0 Kniples. 4 00—5.00 Aansl. van het cabaret „La Gaité" Amsterdam. Dansmuziek. 5.00—6.00 Micrcfoondebutanten. M. Po lak, violiste. De do Muinck, zang. L. J. Brauns pianiste 6.007.15 Concert door het A. V. R. O.- Trio. 7.15—7.45 Engelsche lef. 8.008.30 Boekbespreking, door B. Th. Jaarsma. 8.30 Concert. Hólène Cals, 6opraan. Ver sterkte Omrcep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Nationaal Muz'ekorogramma. 9.30—10.00 Dr. H. O. Diferee: Vondel. 10.00 Persberichten. 10.10 Populair concert. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. M. Mocney Kwartet. I.20—2.20 Orkestcuueert. 2 50 Voor de scholen. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Voor de scholen. 4 50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtsnvoorlezinig. 6 35 Nieuwsberichten. 7.05 Pianomuziek van Debussy. 7.20 Debat. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8 05 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muz'ek'es. 9 55 Nieuwsberichten. 10.00 Concert. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.Ó5—7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Liter, causerie. 8.5011.10 „Hans, de fluitspeler'. Ganne Langenberg, 462 M. 9 3510.30 Gramofoonmuziek. II.3012.10 Gramofoonmuziek. 12 251.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Mozartconcert (piano sonraan 7.20 Concert.. Sted. Orkest van Essen. Z e e 8 e n, 1649 M. 11 20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkest concert. 4 50—7.20 Lezingen. 7.20 ,D'e Nacht vor dem Beil", dram; v. Wclfenstein. 10.05 Sluiten. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Opera-aria's. 5.35 Dansmuziek. 7.15 Guarr.eri Kwartet. 9.05 Vastenavond in Hannover. Orkesl en solisten. 10.2011.35 Ouderwetsche dansmuziek. 11.50 Nachtelijke serenade. Brussel, 511 Ml 5.20 Orkestconeert. 6.50 Trioconcert. 8 35 Orkestconcert. 10.35 Sluiten. feuilleton. Avonturen van Dr. Kurt von Holöau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). p7> De admiraal stelde nu zijn adjudant voor en veegde er bij, dat von Henning altijd zoo zorgzaam voor hem was ge weest, dat het hem bijna het gemis van aijn eigen kinderen vergoed had. j We hebben heel wat samen doorge- maakt en hij is altijd een trouwe vriend a' en kameraad geweest en ik hoop, dat jij Icm ook als zoodanig zult beschouwen, dj] Helen e. Zijn Excellentie overdrijft sterk, juf frouw von Thüngen. Daar geloof ik niets van, meneer von .Herning, want uit papa's brieven heb ik hefl» TJ al op dezelfde wijze leeren kennen. Ik Ids* ben blij, dat de kennismaking nu ook A*n aangezicht tot aangezioht plaats beeft en ik hoop, dat we goed vrienden lullen worden. Ze drukte hem hartelijk de hand. We hebben nu lang genoeg gerede neerd, beweerde de admiraal, laten we aan wal gaan. Helen e zal blij zijn na zoo vel weken weer. eens vasten grond on- der de voeten te voelen. Daar hebt U gelijk in, vader. En die ,er?en daar maken wel den indruk, dat bodem hieT flink vast is. Die bergen zijn wel vast, mengde von Henning zich in het gesprek, maar alle machtig kaal. Die Chircezen zijn 'n stel letje roovc-s in elk opzicht. U wilt toch niet beweren, dat zo den plantengroei ook geroofd hebben? lachte Helene. Dat is precies het goede woord: de plantengroei gercofdWant ze kap-eh en ve'len, voordat liet hout zich tot behoor lijke boeman heeft ontwikke'd en ze scheren de bergen gewoonweg kaal, om in den winter hun erbarmelijke paoieren en leetren hutten warm te stoken. Maar dat wordt nu allemaal anders. Onze inge- rieurs leggen hun spoorwegen steeds ver der aan en ontsluiten cle provincie Shan tung. Wij zullen de Chineezen goedkoop van kolen voorzien en dan komen hier op den duur weer bcsschen en beboschte heu vels, zooals U in het voorbijgaan op de hoogten van Kanton gezien hebt. O ja, en dat leek me zoo heerlijk, na de hit'e in den Tndischen Oceaan. Och kind, je went gauw genoeg aan de tropische warmte, zei haar vader nu. Als je ie leven er naar inricht, voel je je bij 35 graden Celcirs kiplekker. O vader, hce kunt U het zeggen, ik ben bijna vergaan van de hitte; vooral 's nachts. Ja, maar juffrouw Thüngen, er is een geweldig verschil tusschen een be nauwde scheepshut en een aardige, gced ingerichte, luchtige bungalow. En uw va der is wat men zou kunnen noemen een tropen-'eve-s'-vrstenaar van den eersten rang A's U leeft zooals hij, zult U niet den minsten' last van het klimaat heb ben. Een beetje warm heb je het natuur lijk altijd. Och wat, kerel, zei de admiraal kwesi-verontwaardigd. Wat bes'^-t cr heerlijker dan in de warmte in een hang mat te liggen dommelen en met ha.i- dichte oogen naar de kleurenrijkdom van cle tropische plantenwereld te kijkenDe heele zaak is verstandig leven. Ik neem aan in de trepen honderd jaar te wor den Maar je .meet zorgen, dat je een plekje in cle wereld uitkiest, waar ie in den allerheetsten tijd de vlucht in de bergen kunt nemen. D"t is een heel voor name factor. Zie je, Hclere, h er boven ligt ors huis en daar vlucht ik steeds maar heen als ik niet verdicht ben op mijn admiraalschip te huizen. Ik denk wel, dat men villat'e je bevallen zal, Ha, daar heb je de huismeester al met de kcelics. die je bagage dragen. Nu begint onze k'imoartij. Kapitein von Henning nam Lier af scheid. Adieu, zei de admiraal. Ik dank je wel voor je gezelschap. En over twee uur verwacht ik je aan het diner. Het zal me bijzonder aangenaam zijn, Excellentie. De officier salueerde en nam met een handdruk afscheid van Helene. Daarop ging hij met veerkrachtigen tred de berg- he'ling af naar het dorp. Meneer von Thüngen wilde zijn doch ter een arm geven, maar ze zei: Dank U wel, papa. Ik vind het zoo prettig weer eens een bergwandeling te kunnen maken. O, daar kun je hie* "an genieten we klimmen hier veel. De gegoede kringen van Tsintau wonen hier allemaal op deze helling, die heerlijk beschut ligt tegen den Noordenwind. Nu is ket hier dor en kaal, maar in den zemer is dat anders. Vooral a's de magnolia's in bloei staan, is het hier écn schittering van groen en rood en zooals van Henning daarnet zei, als we hier aan het bebosschen gaan, wordt het een pracht landschap. En ver der op zie je 's morgens uitgestrekte rijke bouwlanden. Neen, voor mij gaat niets boven het tropische landschap. Zou jij in de tropen willen leven? Och, vader, ik heb alle bruggen ach ter mij afgebroken, nu onze verloving uit is. Dus ik zou zeggen: waarom niet? Ja, dit is een el'endige geschiedenis Maar je weet natuurlijk niet, hce de zaak is afgeloopen, want toen was je net op reis. Je bent zeker wel heel benieuwd? Ja, het spijt me dat ik het zeggen moet, maar het telegram van von Schleiblingen was even veelbeteekencnd als kort. Ze waren inmiddels bij do villa aange komen en haar vader bracht haar in zijn werkkamer. Ik vrees, dat van een verbintenis van jullie beiden niet veel meer komen kan Wat stond er dan in von Schlciblin- gen's telegram, vroeg ze gejaagd. Een pa.ar woorden maar: „Vrijge sproken bij gebrek aan bewijs." Arme Lori! XH. Er waren een paar weken verloopen, sinds He'ene's aankomst en ze begon zioh al aardig in te leven. Dit was echter een hoogst-inspanner.de bezigheid, want haar maatschappelijke verplichtingen waren in dezen tijd ontstellend zwaar geweest. Niet alleen werden de admiraal en zijn dochter door olie gehuwde hooge arobte naren, officieren, ingenieurs en groote kooplieden te dineeren gevraagd, maar ook aan de hooggeplaatste Ohincesohe ambtenaren moesten bezoeken worden gebracht. Dat bracht natuurlijk weor een heelen nasleep van contra-beleefdheden en tegenbezoeken mee Helene had in die dagen dan ook nau welijks een rustig uur voor zichzelf en ze kwam er weinig tce om over de treurige gebeurtenissen na te denken, die haar uit het vaderland hadden gedreven. Ze leefde in een roes. Alleen soms als.ze 's avonds laat in bed kwam en do moe heid haar niet belette nog een oogenblik wakker te blijven en na te denken, drong het tot haar door, dat het toch eindelijk tijd werd zioh met Lorenz te verzoenen, hetgeen beteekende aan den door hem ge- slelden eisch te voldoen. Ze had den brief, dien zij van plan was geweest te schrij ven toen zu Ramsau in voorarrest zat, on geschreven gelaten, omdat ze na von Schleiblingen's mededeeling weinig lust er in had, dat haar brief door een of an deren gevangenisbeambte zou worden ge lezen. Maar haar besluit was weer even aan het wankelen gebracht door de for muleering van de vrijspraak. Zeker, er ont braken" overtuigende bewijzen van zijn schuldmaar overtuigende bewijzen van zijn onschuld waren er toch ook niet ge weest.... Zoo flitste het even door haar brein. Helene besloor alles nog eens goed met haar vader te bespreken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5