HosstZKeeBpeJrs UIT DE RIJNSTREEK U IMnr7oNnFN HFRPnFPi ING. Mjjnhardt's HoesttaYettcn, Doos 20 ct. Mijnhardt's Keelnjintlbletten. 60 en 30 ct. ByApo^/i Drogisten. 905 zijn inleiding samengesteld. Een oud-student, aldus betoogde spr., die gelegenheid hoeft zoo nu en dan stem men uit de studenteinvèreld te hooren, zal allicht in twijfel raken omtrent do opvat» ting en do houding, die de tegenwoordige studenten er ten aanzien van de vrijheid op na houden. Er is, aldus vervolgt spr., sinds mijn studententijd Wel iets, mis- schion veel veranderd in do geesten der studenten. Het standpunt der studenten ten opzichte der vrijheid lijkt raadselach tig. Heel vreemd is dit niet. Ook elders vindt men innerlijko tegenspraken, de vrij heid betreffende. Vrijheid is niet een absoluut begrip. Er is een relatie tusschen vrijheid en haar tegendeel, in dien zin, dat do vrijheid van het eene.kan beteckenen de onvrijheid van het andere. Ook binnen den monsch zelf blijkt de betrekkelijkheid der vrijheid. De vrijheid is het koninklijk voorrecht van den mensch en wel omdat hij een redelijk we zen is. Wel bestaan er ook voor deü mensch als redelijk wezen wetten, maar deze geven niet het, natuurnoodzakelijke, doch het ze delijke behoorlijke aan. Er bestaat een diepe samenhang tusschen deze drie ge dachten, vrijheid, redo en ordo. Vrijheid heeft een vasten grondslag in de orde. Cm den mensch in zijn onvol maaktheid te helpen zich te gedragen over eenkomstig de orde van het groote, dient een kracht, welke slechts in schijn een te- geustelling met do vrijheid vormt, en wel het gezag. De vrijheidsbeperking door het gezag vindt haar rechtvaardiging in de handhaving der orde, en daarom bevordert zij tevens do vrijheid, wélke immers buiten de orde niet leven kan» Spr. zegt overtuigd te zijn, dat de stu dent een meer dan gewone vrijheid geniet en ook dient to genieten. Do student staat in de laatste faze dér opvoeding en juist daarin zal hem nu reeds vrijheid moeten worden geschonken, omdat hij zon der deze niet kan leeren zich vrij te gedra gen volgens de redelijke orde. Bovendien, de student bereidt zich op een functie voor, die verband houdt met het geestes leven. De geest nu kan alleen bloeien in vrijheid. Hoe zou de student later waarlijk vrij kunnen zijn, indien hij zich niet in vrij heid heeft kunnen oefenen? Het gezag is aangewezen om de overeen stemming te bevorderen van 's menschen leven met de heilige orde. Er dienen be schermers van de studentenwereld te wa ken tegen misbruik van de vrijheid. Ze zijn er, speciaal bij de katholieke studenten. Spr. noemt bovenal de priesters, die, offi cieel of niet-officieeel, do doqrnachtigo taak van de studentenzielzorg op zich hebben genomen. De vrijheid is niet slechts een feit, zc geeft ook een taak, een ideaal. De ideale vrijheid beteekent de volmaking van eigen persoonlijkheid overeenkomstig de objec tieve orde. Zij doet iemand volstrekt zich zelf zijn, zijn eigen persoonlijkheid uitleven in den vollen zin: Op de studenten is veler hoop gevestigd. Het is niet meer do tijd, d&t de buiten staander zonder iitoer met voldoening ziet naar de vrijheid, die niet hem, maar U wel gegeven is. Wilt gij den grimmigen bui tenstaander verzoenen, zorgt er dan voor, hem eens te bewijzen, dat Uw vrijheid ook voor zijn vrijtnaking dienstig kan wezen. Maakt van Uw vrijheid gebruik, om de misdeelden, de onder voortdurenden druk levenden, eens tc helpen vrij maken. Do vrijheid is een talent, dat vooral thans niet in eigen tuin mag begraven wor den, maar waarmee gij de gelegenheid moet zoeken Om anderen te helpen. Tot U, aldus eindigt spr., richt ik me, katholieke studenten, daarbij met vertrou wen goed begrepen te worden. Gij zijt ver- eenigd in de universeele katholieke kerk. Eerbied voor het gezag, omwille van Gods heilige orde, zal Uwe vrijheid bevorderen. De grootste bevrijding is de bevrijding van zich zelf. Wie waarachtig vrij wil wezen, moet niet zoozeer bedacht zijn op zijn eigen persoon, maar zichzelf overgeven aan de universeele orde, aan de waarheid, aan God zelf. In God zullen we onszelf en elkaar vinden. Wij kunnen deze waarachtige vrij heid vinden, want we zijn aangenomen tot kinderen Gods, door Gods Zoon verlost. Op deze aandachtig aanhoorde en aan het slot geestdriftig toegejuichte rede volg de een korte gedachtenwisseling, waarna de Unie-moderator, prof. P. G. Groenen, het slotwoord sprak en den wensch uitte, dat het op dezen studentendag behandelde onderwerp in de toekomst tastbare resul taten moge opleveren. Spr. wekte voorts op cm de vrijheid te gebruiken voor de ka tholieke studentenbeweging. Dat zal ten goede komen aan de studentenvereèniging in eigen plaats, maar ook aan de Unie, om dat men zich vereenigd weet in hetzelfde geloof in God, in dezelfde hoop en het zelfde vertrouwen op Zijn hulp, omdat ten slotte allen streven naar hetzelfde ideaal, waarvan men niets vuriger wenscht dan het verwezenlijkt te zien. Des avonds te half zeven was er een ge meenschappelijke maaltijd in café restau rant „In den Vergulden Turk", waarna de dag bes'cten werd met een reünie, waar vele oud-bekenden tegenwoordig waren. ZONDAG. De afdeelingsvergaderingen. Het tweede gedeelte van den XlIIden Roomschcn Studentendag was voorname lijk gewijd aan vergaderingen der onderaf- deelingen, waarvoor flinke belangstelling bestond, meed doordat er Zaterdagmiddag door de voorzitters der diverse secties krachtige woorden van opwekking tot ver- gaderingbezcek waren gesproken. De tweede dag werd officieel begonnen met een stille H. Mis, te half tien door den Unie-moderator, prof. P. G. Groenen, opgedragen in de St. Lodewijkskerk aan do Steen6chuur. Vergadering R. S. B.-redacteuren. Te half twaalf werden niet mindor dan drie vergaderingen gehouden. De eerste daarvan was die der Redacteuren vaü het Roomseh Studentenblad, welke werd voor gezeten door mr. F. H. A. Donders, uit Leiden. Op deze bijeenkomst werden verschillen de kwesties van meer huishoudelijken aard behandeld, als inhoud en vorm van het Roomseh Studentenblad, waarover geen nadere mededeelingen behoeven gedaan te worden. Vergadering Brabantsch Studenten Gilde van onze Lieve Vrouw. Inleiding dr. de Brouwer. De vergadering van bovengenoemd gilde werd gehouden onder leiding van den heer J. H. Froger, uit Delft, terwijl als spreker optrad de heer dr, de Brouwer, uit Tilburg. Dr. de Brouwer hield een korte inleiding over: „Het lied van Brabant". Spreker sprak allereerst over het oude lied van de Brabantsche boerin met de poffermuts en van den landbouwer, die met Palm-Zondag naar zijn land trekt, om er een palmtakje aan den grond toe te vertrouwen. Het oude lied sterft echter weg, want het rhythmo wordt verstoord door een nieuw rhythme, dat van de machine. Daar uit komen dissonanten voort en die moeten wij er uit werken. Het siddert in Brabant, aldus spr.. wij moeten weten wat ons te doen staat. Na deze inleiding werden onder leiding van Geert Dils en onder Brabantsche jool, samen Nederlandsehe liederen gezongen. De vergadering, die o.m. werd bijgewoond door den zeercerw. Pater dr. G. Vrijmoed, moderator van St. Virgilius uit Delft, Prof. dr. W. P. J. Pcmpe en afgevaardigden van het Katholiek Hoog Vlaamsch Studenten verbond, uit Leuven, en van de F. B. E. C., had een zeer geanimeerd verloop. Vergadering der Meisjes-studenten. De derde bijeenkomst, die te half twaalf werd gehouden, was die der Meisjes-stu denten, onder leiding van. mej. H. van Swaaij uit Den Haag. Op deze druk bezochte vergadering trad als spreekster op mej. van den Dungen. Rede mej. van den Dungen. Mej. Corry van den Dungen uit Nijme gen had tot onderwerp van haar inleiding gekozen: „Do meisjes-studente en haar sociale taak". Do inleidstêr begon met de Btelling: La charité bien ordonnée commence par soi même, en Vervolgde alsdan: Wij zijn nog in de jaren van voorbereiding voor de levenstaak, die voor ieder van ons is weg gelegd. Dus onze sociale plicht is primair de ontwikkeling van onze capaciteiten, de vorming van onze persoonlijkheid, om later onze tegenprestaties te geven aan de ge meenschap, waarop we tot nu toe parasi teerden. Wij, meisjes-studenten, aldus zegt Spr., zijn op bijzondere wijze begiftigd. Niet al leen kregen wij capaciteiten, maar ook werden we door jeugd, gezondheid en onze plaats in de maatschappij in staat gesteld den mooisten tijd van ons leven te wijden aan algeheelo ontwikkeling van onze per soonlijkheid. In de toekomst zullen wij het inzicht en de reservekrachten, die wij nu verwerven en opsparen, geven aan onze medemenschon. Later! Maar ook nu willen wo helpen waar we kunnen. Ook in onze studenten maatschappij moeten wij trachten onze ideeën en idealen te verwezenlijken, door ervoor te werken en er met anderen over te spreken, door onderling overleg en sa menwerking. Hiermede was spr. gekomen aan het eerste punt van bespreking: De band der meisjes onderling in de elke plaatselijke studentenvereeniging. Gezelligheid mag in de club nooit doel worden, maar wel is ze voor meisjes, die zoo gevoelig zijn voor sfeer, een voornaam middel om de aan trekkelijkheid van de vereeniging te ver- hoogen. Zoo bijv. een gezellige kamer, ge- noegelijke bijeenkomsten, waar zoowel mu- sicale als huishoudelijke talenten kunnen worden ontplooid, waar alle leden op eigen wijze meehelpen om de bijeenkomsten aan trekkelijk te maken. De meisjesclub moet de plaats zijn, waar alle meisjes-studenten elkaar ontmoeten, waar de actueele gebeurtenissen in studen tenwereld en vrouwenbeweging besproken worden, waar de speciale meisjesbelangen bezien en de politieke eenheid bevorderd wordt. Wil men iets bereiken, laat men dan solidair zijn! Nog een andere taak heeft de vereeni ging, nl. om de nieuwelingen de studenten wereld binnen te leiden en in te wijden in de gebruiken en voorrechten van hot stu dent-zijn. t t De meisjesclub is voor allo meisjes. Maar dan moeten ook de deuren van de meisjeskamers open staan voor ieder, en mceten do bezwaren van den kant der meisjes (zooals te strenge groentijd of te hooge contributie) weggeruimd. Laten de meisjes streven naar een ideale vereeniging voor meisjes-studenten, om zoo het beoog de ideaal zoo dicht mogelijk te benaderen. Een laatste voordeel is, dat men georga niseerd gemakkelijker contact krijgt met de meisjes van andere universiteitssteden. Zoo komt de inleidster tot het tweede punt: Een eventueel op te richten inter academiale afdeeling voor de meisjes-stu denten dor Unie. Deze afdeeling is van groot belang, daar zij het contact bevor dert tusschen de R. K. Meisjes-studenten, die in de toekomst een belangrijk deel der R. K. intellectueele en toon-aangevende vrouwen van Nederland zullen vormen. Hiervoor is niet nöodig een sterk ge centraliseerde Meisjes Unie, die zeggen schap zou hebben in plaatselijke oneenig- fceid en tot splitsing in de Unie aanleiding zou kunnen geven. Een los en federatief verband behoudt alle voordeelen en mijdt vele nadeelen. Een bestuur met advisee- rende stem treedt op bij officieele gelegen heden en zorgt bijv. voor vertegenwoordi ging der meisjesstudenten bij Pas Romana en Vrouwenbond. Spr. komt hiermede tot de laatste strijd vraag: De houding der meisjes-studenten tot den R. K. Vrouwenbond, ten opzichte waarvan de inleidster de vermaning geeft: laten we ons lidmaatschap van den Vrou wenbond nog wat bewaren en ons voor het oogenblik tevreden stellen met den Jonge Vrouwenbond, waar we ook als meisjes studenten iets kunnen bereiken en prestee- ren. De Missie-Interacademiale. Inleiding Lie Giok Tjoan. Des middags te 1 uur werd onder leiding van den heer Driek van der Sterren uit Amsterdam do sectievergadering der Mis sie-Interacademiale gehouden, welke bij eenkomst ook werd bijgewoond door den afgevaardigde van het Hoog Vlaamsch Stu dentenverbond uit Leuven, en door een af gevaardigde van het A. U. C. A. M. Als inleider op deze bijeenkomst trad op de heer Lie Giok Tjoan, uit Leiden, met het onderwerp: „Student als leeken-apos- tel". Spr. zette uiteen, hoe het leelrenaposto- laat uit geheel de christelijke leer ver klaard wordt, in het bijzonder uit de twee geboden der liefde. Door deze te beoefenen op een serieuse wijze kan men den aposto- lischen geest aankweeken. Wordt dezp regel bij studenten gevolgd, dan is het vanzelf sprekend, dat de student ook aan het apostolaat kan deelnemen. In- tensiveering van het inwendig leven is dus de eiech. Hierna bespreekt de inleider het terrein, waar de student-leekenapostcl kan gaan werken en geeft hij tevens eenige practi- scho wenken. Het leeken-apcstolaat meet echter niet zoozeer beschouwd worden als een beweging cm proselieten aan te kwee ken dan wel als een beoefening der barm hartigheid. De Drankwoer- de Heeii vaart-Intaracada.y.iale. Inleiding ir. Febör. De sectie-vergaderingen van Heemvaart jtt Drankwecr werden gecombineerd ge houden, de eerste onder leiding van den heer J. Veraait, uit Amsterdam, de tweede onder praesidium van den heer A. Peters uit Leiden. Voor oc Vfpsmvaart sprak ir. L. J. M. Fe- ber ovet hst onderwerp: „Heemvaart en Katholieke Cultuur'. In zijn inleiding zeide spr., verwonderd te zijn geweest over 't feit als spreker voor Heemvaart aangezocht te zijn, omdat hij daarmede niet speciaal verwant is ge weest. Hij is altijd bezorgd geweest voor separatisme, want dit is de ware anti- heemvaart. Heemvaart is niet alleen voor het individu, maar ook voor het geheel. De grootste opgave na de persoonlijke is: de veralgemeening tot een maatschappelijke heemvaart. Het is de meest natuurlijke zaak ter we reld: het Groqte Huis trekt. Daartoe is de monsch op aarde en hierover valt niet te transigeereiï; hier ligt de markante scheidingslijn en hierop, ter bevordering hiérvan, moet heel het leven worden in gesteld in al zijn uitingen staat, maat schappij, sociale orde kunst, het complex van inzichten on uitingen, die wij cul tuur noemen. Het komt aan op levensstijl, op gesloten heid, op ordening volgens ééne wet, Hello's formule. Dit punt nader verklarend, zegt spr., dat men katholiek moet denken, dat men moet spreken zooals men denkt en dat men katholiek moet doen. Als men spreekt over „vernieuwing in Christus" dan moet men beginnen met de persoonlijkheidscultuur van het individu en daar mankeert nog wel wat aan. Dat kan men slechts met het oefenen van den wil i:i de lijn van het principo, met het her stel van het evenwicht tusschen het medi tatieve en actieve leven en met terugkeer tot Gods natuur als bron van regeneratie. Spr. waarschuwt hierbij echter ftatuurlijk te blijven en niet te overdrijven. Aldus kan Heemvaart voorbereiden den katholieken cultuurmensch en dus de ka tholieke cultuur. Maar, aldus besluit spr., ook in verband hiermede mceten de Heemvaarders zich sociale wezens toonen, reeds nu alles doen voor de „pénetration pacifique" hunner idealen, vooral de propaganda van de eigen daad, van de eigen blijmoedigheid. Inleiding prof. Veraart. In de vergadering van de Drankweer- Tnteracaderaiale trad als spreker op prof. J. A. Veraart, uit Den Haag, over: „Bree- dere stroomingen in de Sobriëtas-bewe- gieg". Prof. Veraart gaf in zijn inleiding al lereerst een overzicht van den toestand, zooals deze 30 jaar geleden was, tijdens het optreden van Mgr. Ariëns. Het volk in cle omgeving van dezen grooten drankbestrij der was arm en het alcoholisme was daar van natuurlijk do grootste oorzaak. De toe standen waren teen evenwel niet dezelfde als tegenwoordig, terwijl door al hetgeen voor het volk gedaan werd is het niet aimoedig gebleven. Toch is leiding hier ten allen tijde moei lijk gebleven, want men "grijpt teveel naar genot, genot, in allerlei vorm. Meer sober heid is dan ook zekor gewenscht en hier ziet spreker een aanknooping met het doel en streven van Heemvaart, die hoogerc ge notsmiddelen kan verschaffen. Spr. haa't hier aan, hoe prof. Ude op den voorgrond heeft gebracht de behoefte-loer in de economie. Tenslotte betoogt prof. Veraart, dat de drankweer-beweging moet worden uitge breid, omdat de Sobrieta.3 te eenzijdig is geworden. Er volgde op de inleidingen van beide sprekers een zeer langdurige gedachtenwis seling, waarna te ruim zes uur de bijeen komst werd geëindigd. ne dames in „Oud-Hortuszicht" op 2 Fe bruari j.l. In gijn openingswoord heette do afdee- ling8Voorzitter, de heer G. N. Meurs, de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer en mevrouw Kuyntjes, het op prijs stellende, dat de Directeur der Am bachtsschool ook hier van zijn belangstelling blijk wilde geven. Na er ook zijn vreugde over uitgesproken to hebben, dat hier do dames der leden aanwezig waren, memo reerde spreker in het kort de geschiede nis der afdeeling, er op wijzende, dat deze zich thans verheugt in een groeiend leden tal, een opgewekt organisatieleven en een voorname plaats in het Bondsloven in het algemeen. Met den wen6ch, dat ook de toekomst zoo moge zijn en dat die tevens zal bren gen veel succes in den strijd voor de be langen van het Nijverheidsonderwijs en van het daaraan verbonden perBoneel, ver klaarde spreker de bijeenkomst geopend. Nu was het woord aan den humorist, den hoer Helman, die er met zijn mede werkers voortreffelijk in slaagden een ge zellige en vroolijke stemming onder do aanwezigen te brengen. Later op den avond werd besloten met een intiem souper, waarna men nog gerui- nien tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. Nederl. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs. Tienjarig bestaan van de afd. Leiden. Ter herdenking van bovengenoemd feit belegde de afdeeling een feestelijke bijeen komst voor leden en begunstigers met hun Portret Vice-Praeses G. Kerrperman. Bij den archivaris der St. Josephgezel- len-Vereeniging, don heer W. A. Kohlbeck is voor iedereen te bekomen een portret van den overleden vice-praeees der St. Jo- sephgezcllen Kapelaan Kemperman. Het zeer goed geslaagde portret kost in kabinet-formaat 1, in de zelfde uitvoering op prer tbriefkaart 0.50. Bestellingen kunnen morgenmiddag tus schen 5 en 7 uur worden gedaan bij den ar chivaris, die daartoe gedurende dien tijd in de bestuurskamer dor St. JoBephgezellen zitting zal houden. Zij die schriftelijk een foto willen be stellen, kunnen dit doen bij den archivaris der St. Josephgezellen, Rapenburg 52. IJsvreugde. Door de aanhoudende vorst der laatste dagen is het ijsvermaak plotseling weer al gemeen geworden. Alle wateren zijn dicht gevroren en het laat zich aanzien, dat er deze dagen nog tochtjes gemaakt kunnen nen worden. Behalve de baan der Leidscho IJsclub is ook de volksijsbaan aan den Zoeterwoud- schen Singel thans geopend. Het Galgewater, dat Zaterdag nog ge heel open lag, was gistermorgen reeds met een flinke ijslaag bedekt en gisteren en heden liep men er reeds over. Voorzichtig heid blijft hier echter nog geboden. Propaganda-feestavond van de Buurt- en Speeltuinvereniging „Zuiderkwartier'. In de veel te volle groote zaal van L'Union, waarin menigeen zich met een staanplaats moest vergenoegen, is Zaterdag avond door nog jonge Buurt- en Speeltuiu- vereen. „Zuiderkwartier" een propaganda- feestavond gehouden. Een avond dié niet in allo opzichten geslaagd genoemd mag worden. Het ging er rumoerig en dikwijls ongeregeld toe en van leiding door het be stuur clat wel poogde de orde en rust te handhaven, doch er niet wel in vermocht te slagen, was niet veel te bespeuren. Het werd bij twaalven eerde pauze kwam. En daarna stond nog heel wat op het pro gramma. Jammer was het overigens wel voor het bestuur dat zich moeite nog zorgen bespaard scheen te hebben om het feest boter te doen slagen, dat alles toen het er op aankwam een weinig verkeerd liep. Jam mer vooral voor dc leden van de „Leidsche Dilettantenclub" en de anderen die zich ingespannen hebben om den aan wezigen een genotvollen avond te bezor gen. Van hetgeen er op het tooneel ver toond werd heeft men slechts weinig geno ten. Men hoste al maar door cn deed over dreven uitgelaten, daardoor degenen die gaarne meer hadden genoten van de gebo den kunst, hinderende. In ernstige mate. De voorzitter, de heer Peeman, heeft de avond geopend met een welkomstwoord en de secretaris sprak een propaganda-woor-1. Een groep kinderen voerde een oonvoudig trbleau en een paar aardige dansjes uit. Met een bal, onder leiding van den heer Abr. N. van Wijk, die geen gemakkelijke taak had xle orde te handhaven en het bal in goede banen te houden, werd het feest laat, zeer laat in den nacht besloten. Verleden week heeft de heer H. Marks, administrateur-bedrijfsleider van de so cialistische coöperatie „Vooruit", zijn 25- jarig jubileum als zoodanig gevierd. De heer Marks is ook buiten socialistische kringen bij allen, die met hem in relatie komen, gerespecteerd als een bezadigd man, met wie men gaarne samenwerkt. Hedenmorgen te half acht is op de Hoo- gewoerd het paard van den 23-jarigen melk- slijter W. H. uit de Groenesteeg op hol ge slagen. Het dier, dat voor een wagen ge spannen was, holde de Rijnstraat in en liep daarop tegen een juffrouw op de fiets, de 18-jarige M. L. uit Zoeterwoude. Deze viel onderstboven, het paard stapte over haar heen, doch zij werd door de wie len in do heup geraakt. Bij dr. Boonacker binnengedragen, kon deze slechts een lichte heupverwonding constateeren, zoodat de juffrouw te voet verder kon. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. Zaterdagnacht is ten huize van C. G., Amaliastraat 9, een schoorsteenbrandje ont staan, dat door den onderccmmandant met behulp van twee brandweerlieden werd ge- bluscht. Zaterdag is de 34-jarige landbouwer J. M. B. uit Hazerswoude. toen hij met zijn rijwiel op den Maresingel reed, gevallen en met een oorlel terecht gekomen op den rand van den ijzeren gazonband, waardoor hij een snede over het gezicht opliep. Na voorloopig door dr. Stuurman te zijn ver bonden is hij ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis gegaan. Agenda LEIDEN. Maandag. Vastenavondfeest Hanze, Stad gehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag. Feestavond R. K. Bond van Haj dels-, Kantoor- en WinKelbedl den, Zomerzorg, 8 1/2 uur. Woensdag. Jaarfeest 11. K. Vrouwenhof Schouwburg 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst de apotheken wordt van Maandag 4 to en met Zondag 10 Februari waa genomen door de apotheken van de hei ren: G. H. Blanken, Hoogcwoerd 171, te'i foon 502, en D. J. van Driesum, Mare tclêfooil 406. Zaterdagmiddag cm kwart over vijf mèj. Cath. v.^d. W., woonachtig aan u Langegracht, in het postkantoor met he rechterbeen bekneld geraakt tusschen d tourniquet bij den ingang. Het meisje bra r^cr. het been en werd door den E. H. D., na te plaatse verbonden te zijn, naar het Acad Ziekenhuis vervoerd. doe tfcags Ver Naar wij vernemen zh'n er bij den hei P. A. Meershoek Vliet 32. nog eeni, troducties verkrijgbaar voor den feest avond van „Jeanne d'Arc" op Woensdag Februari. TE Zwi ilf C ;(A:ag. in looi plu LI Vai )insd ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering. De R.-K. T. „Ons Too reel" gaf van de drie achtereenvolgend^ tooreelavénden gisteravond dé eerste uit voering voor de leden der St.-Josephvef eeniging. De avond werd met een kor woord geopend door kapelaan Sondaal waarna als eerste stuk werd opgeveerd hoogst boeiend drama „De Tricmnh dei Kruises". Het eerste bedrijf geeft weel de pogingen die Maxe^tius, keizer Rcme aanwent om Constantijn, kei26 van Gallië bij het vclk verdacht te ma ken. Een afvodspries'er, met name Scvi rus, die bij Constantijn in hoog aanziei staat, is een geheime handlanger vr3" Maxentitis en wendt alles aan om Sabiir. tegen te werken'. Deze laatste is Ohristei en raadt Constantijn een oorlog aen, de Christenen uit de tirannie van Maxen tius te bevrijden. Constantijn, bevreesq voor de goden, besluit alles aan hen oveqefc h tc laten. Het 2e bedrijf laat ons zien den strijd|an tusschen Christen- en heidendom. Dooi erschiining van het wonderbare huis aaiien' de lucht, belooft Constantijn trots den o» chad wil der goden, den strijd tegen Maxsntiui 1 Het laatste bedrijf voert Constantijn's leent ger bij Rome. Lucunus is nog steeds ii tweestrijd. De kinderen worden door bm ten gevangen genomen en naar Seven: gebracht. Zij verhalen later de verradei lijke rol, dio laatstgenoemde heeft gi spee'd. Sabinus is docöelijk door hem g wond maar alvorens te sterven weet h Lirinius en Alexius te belreeren. Na ver giffenis te hebben geschonken aan zij: ïeer vijanden sterft hij. Na de pauze werd opgevoerd een zen-klucht „In den Zilveren Haas", waaf „v„ bij de dilettanten ongetwijfeld bet beste roni: beertje hebben voorgezet, om den lach icn lucht bij de aanwezigen eens flink op te ch?f wokken. Daarin zijn zij volkomen ge- Me slaagd. Ook de vertolking vrn het drama enoc was bij „Ons Tooneel" weer in goede han« f den. De sne'ers wisten de talrijke aanwe lven tot het einde tce te bceien. De avond werd opgeluisterd door de Oity-Jazz-band alh'er, die ongetwijfeld veel heeft bijgedragen cm deze eerste too- neelavond tot gencegen van alle aanwe zigen te doen slagen. l!g t HAZERSWOUDE. Onderling Hulpbetoon. De vereeni ?:nS „Onderling Hulpbetoon" hield ham ï'en jaarvergadering in het gebouw „Salvatori' waarbij 79 leden tegenwoordig wa De voorz. dc heer W. Slootweg opende do vergadering met een kort we'komst- 'hef woord en memoreerde de lotgevallen ii het afgelóopen jaar. Nadat de secretaris, de heer W. Dekker, de notulen had gelezen, bracht <ïl penningmeester zijn financieel verslag ui! I On waaruit we vernamen dat het batig said iinru het vorige jaar bedroeg 1766.97. D hief ontvengsten over 1078 hadden bedrag» 'ene f 1527.18 1/2, totaal 3:94.78 1/2. Aan zi kengeld was in 1928 uitgegeven een b drag van 13ir» aaft verschillende ander uitgaven 222.93 1/2, totaal 1564.93 1/ zoodat het batig saldo bedroeg op 1 Ja 1929 1726." Dc commissie belast met het nazie dezer rekening verklaarde alles in orde hebben bevonden. Een voorstel van het bestuur om de uit keeringen te laten zooals deze werd met algemeene stemmen aangcnol men. Er werden 7 jiieuwe leden ingesohré n 4 ruuf Pri tm oiiw aan. it te Aai aarel ig o rerd Tel Ve LEIDERDORP-ZOETERWOUDE. Hardrijderij en schoonrijdsrij. Te Leiderdorp-Zceterwoude (H. Rijndij*! worden deze week nationale wedstrijder op de schaats georganiseerd. Woensdag 6 Februari des middags ofl 1 uur zal een nationale hardrijderij aanvang nemen, waarvoor flinke geldpri zen beschikbaar zijn gesteld. Den zelfden dag tot des middags 12 uui kan aangifte voor deelname geschieden ir café „'t Witte Huis" aan den Hooge Ryn- dijk- tll Op Donderdag 7 Februari zal een natio nale schoonrijderij worden gehouden, wa:r- voor medailles als prijzen zijn uitgeloot Ook dan kan aan het zelfde adres tct de» middags 12 uur aangifte tot deelname e* schieden. Het inleggeld bedraagt voor beidi dagen 1 per persoon. Bij te zij Ui pan in'°g aga louw leek Sc' loei lier, teei de d

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2