Iriit- BINNENLAND tabletten InKljJenza Agenda den Elzaa zijn ingevoerd, besloot, hij met de woorden: Neen, de Elzas is geen nationale min derheid. Hij heeft sedert 1781 zijn tradi- tioneele getrouwheid jegens het vaderland no'it gelogenstraft". Deze laatste tirade werd door de gehce- le Kamer, met uitzondering van de vier autonomisten en de communisten, met ap plaus begroet. ROEMENIE Het Kellogg-pact, De Roemeenschc Senaat heeft met algc- meeno stemmen het Kellogg-pact geratifi ceerd; het ratificatie-wetsontwerp moet thans alleen nog door de regentschaps- rand worden goedgekeurd. De onderhandelingen met Polen over het Russische voorstel met betrekking, tot het Kellogg-pact worden voortgezet. RUSLAND. De onderdrukking der oppositie. Trotski'a verbanning. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het plenair comité der communistische in ternationale zich in zijn laatste zitting be zig gehouden met den politieken toestand in de partij en do bestrijding van de Trots- ki-oppositie. Het comité heeft alle maatregelen der communistische partij ter bestrijding der Trotskiïsten goedgekeurd en zich accoord verklaard met de aanstaande uitwijzing van Trotski. Volgens de Duitscho bladen hebben re- geeringskringen te Moskou officieel beves tigd dat Trotski bevel heeft ontvangen Rusland te verlaten. Trotski heeft zich met zijn vrouw en zoon te Batoom ingescheept op weg naar Constantinopel. Hij stond tot Batoem toe voortdurend ondor strenge be waking. De regcering van Turkije heeft hem een pasvisum voor den duur van zes maanden verstrekt. ARABIE De Wahabieten-invallen. Het Britsche machtsver fc oo n had succes. Uit Basra wordt gemeld: De concentra tie van Britsche vliegtuigen en pantser auto's aan de grens van Irak heeft haar uitwerking niet gemist. De 600 Wahabieten, die zich daar hadden geconcentreerd, hebben nl. do grenszone verlaten, om, naar men vermoedt, naar huis terug te keeren. Het onmiddellijk gevaar is dus gewe ken, maar de voorzorgsmaatregelen blijven in Irak gehandhaafd. JAPAN Japansche communisten veroordeeld. De districtsrechtbank heeft 99 leden van de afdeeling Osaka der Japansche commu nistische partij veroordeeld tot straffen, va.rieerend tusschen 2 en 8 jaar gevangenis- Twee en twintig andere beschuldigden wer den voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Alle beschuldigden waren de vorige maand in hechtenis genomen bij de massa-arresta ties, welke in de groote steden hebben plaats gehad. Dc veroordeelden verklaar den, in hooger beroep te zullen gaan en zongen ten slotte een revolutionnair lied. Vragen van Kamerleden. De houding van den burge meester van Scha ij k bij een a u t o-o ngeval. Op vragen van het Eerste Kamerlid Hermans betreffende de houding van den burgemeester van Schaijk bij een auto- ongeval, heeft de minister van binnen- landsche zaken en landbouw geantwoord: Welke houding de burgemeester van Schaijk bij het bekende auto-ongeval onder Wijchen tegenover den aangereden motor rijder heeft aangenomen, is niet geheel duidelijk geworden Voor zooveel hij daar bij zich aan achteloosheid heeft schuldig gemaakt, wijt hij dit aan overprikkelde zenuwen, in verband met den gezondheids toestand zijner echtgenoote, die zich even eens in de auto bevond. Wat hiervan zij, voldoende aanleiding om hem uit dezen hoofde ambtelijk te straffen, kan niet geacht te worden te bestaan. De burgemeester heeft echter op 12 No vember 1927 tegenover de politie een ver klaring afgelegd, waarin hij de geheele aanrijding ontkende. De ondergeteekende beschouwt dit feit als bijzonder ernstig en het heeft bij hem een punt van rijp beraad uitgemaakt, of de burgemeester in zijn ambt kan worden gehandhaafd. Wanneer hij ten slotte ge meend heeft, hem niet voor ontslag te moeten voordragen, is dat eensdeels, om dat nog op dien zelfden dag de heer Hoefnagel sponta.an zich naar den burge meester van Wijchen heeft begeven om de juiste toedracht der zaak mee te deelen, anderdeels omdat de heer Hoef nagel in de reeds meer dan 23 jaren, dat hij burgemeester is van Schaijk, verdien stelijk heeft gewerkt, bij zijn gemeentena ren in hoog aanzien staat en dit aanzien, blijkens het ontvangen ambtsbericht door het gebeurde niet merkbaar heeft gele den. Nochtans heeft de ondergeteekende den Durgemcester over zijn gedrag mondeling onderhouden en den commissaris der Ko ningin uitgenoodigd, hem bovendien nog ernstig schriftelijk te berispen. Chauffeursstaking in Den Haag. Uitsluitend als protest tegen de politiebemoeiing. Als een gevolg van het gisterennacht genomen besluit in een vergadering van ïhauffeurs van stationneerende taxis, is, rooals gisteren door ons gemeld, gisteren »en staking onder die chauffeurs te 's-Gra- Sanapirio daar dete lobltlten «S wnhago uitgebroken. De staking omvat ongeveer 200 man. Omtrent de aanleiding tot dezo staking wordt het volgende vernomen: Vroeger bestond in de Residentie een taxi-tarief van 25 cent per K.M. Het ge meentebestuur oordeelde dit tarief te hoog cn er werden onderhandelingen ge opend tusschen de patroons en de chauf feurs om te komen tot verlaging van het tarief. Inderdaad kwam men tot een nieuwe regeling van 15 cent per K.M. Door de taxi-ondernemers werd slechts met deze regeling genoegen genomen op voorwaar de, dat het gemeentebestuur zijn mede werking zou verleenen om het taxi-bedrijf populair tc maken bij het publiek. Op kos ten van do gemeente zijn op de verschil lende standplaatsen telefoontoestellen aan gebracht. Maar de gemeente was van oordeel, dat er nu ook zorg voor moest worden gedragen, dat op de standplaatsen auto's waren. Vandaar, dat de bepaling gemaakt, word, dat een chauffeur met zijn wagen op de standplaats moet gaan staan, welke het dichtst is bij de plaats waar hij zijn laatste passagier heeft afgezet. Verder heeft men voor elke standplaats oen verplicht aantal taxi's aangegeven en ook een toegestaan aantal. Rijdt een chauffeur langs een standplaats, waar het verplichte aantal wagers reeds aanwezig is dan mag hij doorrijden. Is dit aantal niet aanwezig, dan moet hij op bedoeld punt standplaats innemen. Thans zijn door de verkeerspolitio en kele wijzigingen aangebracht in deze standplaatsenregeling. De verplichte stand plaats op do Suezkade is opgeheven, even als de standplaatsen op het Frederik Hen drikplein, op het Sweeünckplein en de Juliana van Stolberglaan. Lo A.T.A.M. had zich bereid verklaard deze standplaatsen door haar chauffeurs te doen bezetten, zoodat. de verkeers politie do verplichting voor andere chauf feurs ophief. Het reglement, waaraan de chauffeurs zich hebben te houden, heeft voorts en kele wijzigingen ondergaan. Deze wijzigin gen zijn naar het oordeel der politie zeer rationeel en door de omstandigheden zelve noodzakelijk gemaakt. Zoo zijn ver schillende aanvullende bepalingen gemaakt, o.a. is het rooken verboden gedurende den tijd, dat passagiers vervoerd worden, voorts mogen geen café's bezocht worden en ook geen alcoholische dranken vervoerd worden, aanmerking maken op fooien is verboden, terwijl het ook niet toegestaan is éen leerling-chauffeur te laten rijden als er zich passagiers in den wagen be vinden. Al deze voorschriften werden door de chauffeurs bezwarend geacht. Gister is er vergadering gehouden, waarin scherpe af keuring uitgesproken werd met do voort durende politiebemoeiing. A*s profest hier tegen werd besloten in staking te gaan. Ruim negenduizend gulden binnengekomen Voor de nabestaanden der vier gedoode v e 1 cl w a oh t e rs Op 1 Februari was bij het comité voor een algemeen bewijs van sympathie aan de nagelaten betrekking der vier slacht offers van Grootegast een bedrag van f 9715.25 ingekomen. Het venten van kranten langs de treinen. Goeh namen meer. Door do directie der Ned. Spoorwegen is, naar „het Centr." verneemt, aan de houders van Kioskondernemingen verbo den in het vervolg tijdschriften met namon langs do treinen te laten roepen. Rijksseruminrichtir/g te Rotterdam. Gisteren bestond de Rijksscruminricli- fcing te Rotterdam 25 jaar. Van velerlei zijde is men gistermiddag de jubileorende Rijksseruminrichtinig en haar jubileerenden directeur komen geluk- wenschen. Te half vier verschenen de mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw mr. J. B. Kan, vergezeld van dr. Berger, directeur van de afdeeling Vete rinaire dienst van het departement van landbouw ter receptie in het gebouw dér inrichting aan de Vinkendwarsstraat. Te gelijk met den minister kwamen ook de burgemeester, mr. P. Drooglever Fortuyn en do wethoucBr, de heer F. L. D. Nivard hun gelukwcnschen aanbieden. Minister Kan heeft in het receptielo kaal, dat met verschillende bloemstukken was getooid er waren o.a. bloemen van de Rctterdamsche Diergaarde, van de Ge- zor.dheidssommissïe, van de overdekte zweminrichting, van den voorzitter van den Zuid-Holl. bond van veehandelaren dr. Lourens te midden van zijn ambtenaren toegesproken. De minister deelde den directeur mede diens benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De actie der aannemers. Bij dc gisterochtend door den hoofdin genieur-directeur van den rijkswaterstaat te Haarlem gohouden aanbesteding van het leveren en verwerken van stortsteen, tot het bestorten van werken nabij Den Helder, is in verband met de actie van de aannemers geen enkele inschrijving inge komen. Toezicht uitvoer landbouwproducten. Aan de landbouworganisaties is ver trouwelijk ter bespreking toegezonden een ontwerp van we betreffende toezicht op den uitvoer van landbouwproducten. DE XIIIde R00MSCHE STUDENTENDAG. Hedenmorgen begonnen. Vandaag is hier ter stede de XlIIde Roomsehe Studentendag van de Unie van Roomsche Studentenverenigingen in Ne derland begonnen. De Commissie van voorbereiding be- stond uit de navolgende personen: J. J. Jungerhans, praeses, mej. D. Wesseling, ab actis, mej. H. van Swaay, L. H. C. Perqyin, quaestor, A. L. Bollen, L. J. van der Laan en A. Commandeur. De opening. Do XlIIde Roomsche Studentendag werd hedenmorgen te half tien begonnen met eon plechtig gezongen H. Mis, in de St. Leo- narduskerk der Eerw. Paters Franciscanen aan den Haagweg opgedragen door den Unie-Moderator, den zecrcerw. hooggel. lieer P. G. Groenen, hoogleeraar aan het Groot. Seminarie te Warmond. Een zeer groot aantal studenten, vooral ook uit andere universiteitssteden, woonde dezo H. Mis bij en al aanstonds bleek, dat er een opgewekte deelname voor den XlIIden Roomschen Studentendag be stond. Na de H. Mis volgde er een gemeen schappelijk ontbijt in het „Eigen Pluis" aan het Rapenburg. De ochtendvergadering. Te kwart over olf had in den Foyer der Stadsgehoorzaal aan dc Brecstraat de eer ste vergadering van den XlIIden Room schen Studentendag plaats. Onder de vele belangstellenden merkten we o.m. behalve den Unic-iuoderator prof. Groenen cn den moderator van „St. Aug." pater G. Dolle, op den rector magnificus Ier Leidsehe Universiteit, prof. jhr. W. J. M. van Eysinga, den Secretaris van den Aead. Senaat, prof. N. van Wijk, prof. Wel- sclien O. P.. de verschillende sprekers enz. De Unie-praeses, de heer H. Jungerhans, zeide bij den aanvang der vergadering het als een groot voorrecht, te beschouwen de aanwezigen op dezen XlIIden Roomschen Studentendag wolkom te mogen heeten. Bijzonder zeide spr. dc aanwezigheid op prijs te stellen van den rector magnificus prof. v. Eysinga, dio reeds eerder bli'k van belangstelling gaf in het werk der %i. K. Studentenvereenigingen, en van den se cretaris van den Acad. Senaat, prof. van Wijk. Na vervolgens ook in het bijzonder wel kom te hebben geheeten den Unie-modera tor, prof. Groenen en den moderator van St. Augustinus, den weleerw. Pater G. Dol len, wees spr. op de beteekenis van dezen XlIIden Roomschen Studentendag en weidde daarbij verder uit over het vloei der Roomsche Studentendagen: de ontwikke ling van den actieven geest, van de lande lijke studenten-organisatie. Na er ien slotte op gewezen te hebben, hoe dezo XlIIde Roomsche Studentendag staat in het tecken.van „Do student en zijn vrijheid", gaf spr. het woord aan den hoer H. v. d. Stenen. Rede H. v. d. Sterren. Als spreker trad op deze eeiste vergade ring op de heer H. vap de; Sterren, stu dent -te Amsterdam,1 met hot onderwerp: ,Do student en zijn.' vrijheid". Spreker begon zijn inleiding inet het op noemen van eenige- beteekenissen, waarin het woord vrijheid kan gebruikt worden en onderscheidde daarna de wilsvrijheid, die bestaat in het vermogen om een en het zelfde wilbare zoowel positief te willen als positief niet te willen; de moreele vrijheid, die daarin bestaat, of wij iets mogen doen on de uiterlijke vfijhöid, waardoor wij iets physielc kunnen doen. Daarna volgde een uiteenzetting van de eerste stelling: de student geniet een uiter lijke vrijheid, doordat do banden met huis gezin cn maatschappij sterk zijn vermin derd; de student is nu baas over eigen kamers, over zijn tijd, Over zijn geld, over zijn doen en laten. Dit geldt in mindere mate voor thuiswonende studenten en tréinstudenten. Daarmee is gegeven, dat de student meer individu kan zijn. maar dit kan cok zijn nadeclige gevolgen hebben. De student, heeft geen grootere vrijheid óp zedelijk gebied in dien zin, dat de wel tea der moraal voor hem minder absoluut zouden gelden. Immers de natuurwet en de geboden Gods zijn de grondregels voor het gedrag van don student, die hun oorsprong vinden in de mcnschelijke natuur, in 't men- schelijk wezen en dio dus voor iederen mensch gelden evenals de voorschriften der Kerk ,die den Katholiek in 't algemeen moeten richten en dus ook den katholie ken student. Bij de beoordeeling van handelingen, die in zich indifferent zijn, maar die tot kwaad kunnen voeren, wat van omstandig heden. afhankelijk is, moet ook de omstan digheid van 't. student-zijn in aanmerking worden genomen. De beste maatstaf heeft ieder hier in zijn eigen eerlijk geweten, dat hem wel zegt wat hij mag en wat niet. Toch is zelfbedrog hierbij niet uitgesloten en men liegt wel eens tegenover zichzelf, vooral om 't gebeurde goed te praten, met zulk een overtuiging, dat men :t tenslotte zelf gelooft. Spr. ging hierbij nader in op het lezen van boeken en kranten, op het bezoeken van tooneel en bioscoop en het zoeken van vrienden. Daarna wees spreker erop, hoe voor iederen student do eerste taak is zijn stu die redelijk te verzorgen, maar dat er voor de meesten dan nog gelegenheid te over is, juist door dc- uiterlijke vrijheid, om tc werken aan de harmonische ontwikkeling der persoonlijkheid. Veel weten en kunnen is echter nog geen ontwikkeling: daarvoor is noodig,'dat al wat opgenomen wordt, ook goed wordt verwerkt en wordt tct een deel der per soon en de ontwikkeling moet harmonisch zijn, zoodat de juiste hiërarchie der mcn schelijke vermogens bevestigd wordt. Spr. ging hier nader in op de godsdienstkennis, op de bestudeering van het vak, die vaak te oppervlakkig en analystisch blijft, op de verdere ontwikkeling van verstand en ge- dat er te weinig zelf-arbeid wordt verricht cn dat een goede kennis der voornaamste philosophische kwesties heel wat ophelde ring zou brengen in nu soms zoo verwarde debatten. In dezen zin moet de vrijheid van den student gebruikt worden. Om ze echter goed te gebruiken moet de student ook innerlijk vrij zijn, d.w.z., in zich de verschillende strevingen tot een juiste harmonie hebben gebracht, zoodat 't hoogere gemakkelijk over hot lagere heerscht en de student niet geboden wordt met slavenboeien aan den sleur van het alledaagsche of aan gewoonten, die hem af houden van zijn hoogere taak. Slechts dc groote, zelfstandige, sterke karakters kun nen zich deze groote vrijheid veroveren. Aangezien de verschillende strevingen van den mensch in zich onverschillig zijn, komt 't er op aan ze te richten op een goed voor werp; dan kunnen het goede stuwkrachten worden in ons. Niet alle studenten gebruiken hun vrij heid goed en in een eerste groep worden zij besproken, die hun vrijheid prijs geven, terwijl in eon tweede groep een beurt kre gen zij, dio ze niet gebruiken. Spreker gai hier de catcgorien der zwabberaars, der niet-aanpakkers, der bravo jongens met vele idealen, maar weinig daden, en der grasduiners, die zonder eenige concentratie werken. Ge'ukkig zijn er nog vele goede werkers onder de studenten en velen bui ten hun vrijheid goed uit, zonder dat de buitenwereld het weet. De student is vrij, juist doordat uiterlijke dwang van hem is weggenomen en wil hij deze vrijheid nu gced gebruiken, dan moeten er innerlijke factoren zijn, die hem tot werken aansporen. Als eerste factor moet hier genoemd worden natuurlijke vitaliteit, die de mo tor zijn moet van ons leven, omdat leven is een „movere sui ipsius". De echte ge zonde levenskracht is wel vaak teloor ge gaan, doordat onjuiste opvattjngen 't doen beheerschen doordat een te ge makzuchtig leven allo energie gedood hoeft. Als tweede factor is er 't plichtbesef, dat voor een gedeelte weer moet voort komen uit 't inzicht, dat werken voor iederen mensch plicht is en speciaal voor den student, die door zijn ouders in zoo gunstige voorwaarden is gebracht en die zich bevoorrecht moet voelen boven bijna allo andere menschen. In de laatste stelling werd gewezen op 't tekort, van het Middelbaar Onderwijs, waarvan H. B. S. en 't tegenwoordige Gymnasium B. absoluut verkeerd zijn in gesteld. Doordat de studie der natuur kundige exacte wetenschappen zoo'n groote plaats inneemt, krijgen de leerlin gen geen begrip van de waarde der ideeën vooral 't ontbreken van geschiedenis bij het eindexamen B. is een ernstig tekort. TeAeel ook blijft het Middelbaar Onder wijs bij de feiten en men dringt te wéi nig door in de diepte, men gaat te wei nig over van het bijzondere naar het al- gemeene, zoodat vele studenten zonder eenige vaste lijn en zonder eenig over zicht voor de vele kwesties van hun stu dententijd komen te staan. En door dezo twee fouten moet tevens verklaard wor den, dat vele studenten geen smaak heb ben in intcllectueclon arbeid. Maar deze tc-kprten mc.eten integendeel den student des te sterker aansporen zijn vrijheid goed tc gebruiken in opbouwenden, positieven zin. Des middags te half twee is in „Eigen Huis' de lunch gebruikt, terwijl in de middagvergadering als sorekor optrad de hooggel. heer prof. dr. W. P. J. Pompe, uit Utrecht, met hetzelfde onderwerp als hierboven werd besproken. A. R. K. A. Gisterenavond hield dc afdeeling Leiden van de A. R. K. A. eene vergadering in de Graanbeurs. Do heer Wap opende op gebruikelijke wijze de vergadering on deelde mode, dat 8 nieuwe leden zich hadden aangemeld. Een schrijven was ingekomen van den Voorzitter, den heer Sontrop, dat zijne werkzaamheden van dien aard waren, dat hij de functie van Voorzitter niet meer ten volle kon vervullen en hij meende alzoo in het belang van dc vereeniging als voorzit ter te raceten bedanken. De heer Sontrop was sinds April 1922 voorzitter en veel is door hem gedaan voor do vereeniging. De w. n. Voorzitter besloot een schrij ven te zenden aan den heer Sontrop voor de vele werkzaamheden, die hij had ver richt in hot belang der vereeniging, waar mee de vergadering accoord ging. Ingekomen was een dankbetuiging van Dr. Prof. Keesom voor de deelneming van do afdeeling bij zijn 25-jarige herdenking als dokter in de Natuurwetenschappen. Voorts een schrijven van het Hoofdbe stuur dat één lid te Hillegom, die reeds 5 jaren lid was te Haarlem, werd ingedeeld bij de afdeeling Leiden. Verder een schrijven van groep XII, verplegend personeel om te bevorderen dat meer verplegend personeel lid wordt van de afdeeling der A. R. K. A. Dan de uitslag van de leden der kas- commissie, welke werd toegelicht door den penningmeester waarmee men zich kon vereenigen. Aan het schrijven van de afdeeling Am- hem om een buitengewoon Congres te hou den werd na langdurige besprekingen ad- haesie betuigd. Hierbij kwam ter sprake dat het feitelijk onnoodig is om op het ge wone congres het bestuursbeleid to be spreken. hetgeen men tijdverspilling noem de. Zoo ook kon vervallen de feestavond, een congres moet zakelijk zijn. Wil men een buitengewoon congres of het gewone congres één dag verlengen dan is het beste den eersten dag de belangen te bespreken van het Rijkspersoneel, den tweeden da.g het Gemeentepersoneel en den volgenden dag do andere belangen der groepen. Hier kwam weer eens terdege tot uiting de ge wone samenstelling van A. R. K. A., die vele leden niet bevredigd. Men drong aan op federatie van groepen onderling en op het reorganiseren van het Orgaan en Bu reau met vrijgestelde, doch het Hoofdbe- Gemeenteliike Aankondigingei Drankwet. Burgemeester en WeÜ|i den brengen ter.openbare kennl a. J. F. Snik te Lew heeft ingediend Iter bekYI voor den verkoA van- Af oliehoudende drank, anderen/dan stencer^prank, gebruik ter pljatse vanlverftpp in hq perceel Oude West 97 b. J. D II Jisnoot tel Leidel, een ver zoek heeft inlediend iet beketning verlof voor dai verkoop Van alcoholvrijen drank, voer Abruik ter pKwrtêo van ver koop in hef i*rceel Noorcleinde 10. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRLJEN, Secretaris, Leiden, 2 Februari. 1929. LEIDEN Zondag. Uitvoering Ado Schouwburg, 8 uur. Maandag. Vastenavondfeest Hanze, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag. Feestavond R. K. Bond van Hai» dels-, Kantoor- en "WinKelbedien den, Zomerzorg, 8 1/2 uur. Woensdag. Jaarfeest K. K. Vrouwenbond,; Schouwburg 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren Bruining, Niemer, Schreuder, Starck. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Ocgstgeest wordt waargenomen door dr. Timmermans telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2S Ja nuari a.s. tot en met Zondag 3 Fe bruari waargenomen door de apotheek van den heer W. Pellc, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. stuur is daar niet voor om bekende rede nen. Aan het hoofdbestuur zal worden verzocht om punt 14 van de voorstellen, die behandeld worden op de e.lc. algemeenej Vergadering, nl. de levensvatbaarheid van de A. R. K. A., het. eerst té doen bespre ken. Meegedeeld werd dat de oudersavond, die door verschillende vereenigingen onder ling wordt georganiseerd, en waarbij zulle!) spreken prof. Pater P. Paschasius, Kaom cijn te Langeweg, en de heer Bulten, Lid der .Tweede Kamer en Burgemeester van Voorhout, zal worden gehouden in don Foyer der Stadsgehoorzaal op 21 Febrauri eerstkomende. Na eenige bespreking bij de Rondvraag sloot de Voorz. de vergadering. HET GOUDEN JUBILEUM DER R. H. W.-f ABRIEKEN. Zooals wij vorige week Zaterdag bereidt mededeelden, zal de Naamlocze Vennoot schap ,,R. H W." gevestigd in de Rem- fcrandtstraal alhier op 5 Februari a.s. ee^ halve eeuw beslaan. Het besche'den mineraalwaterbedrijf dat begin ïebruari 1S79 in een klein huis op de Lailgebrug 14 door den heer J. P. Riedel begonnen werd, moest spoedig worden uitgebreid waartoe een huis op de Boommarkt werd aangekocht. In Mei 1917 werd het bedrijf der oor spronkelijke firma Riedel opgenomen in samentmelt'ng van fabrieken, waarondet die van de firma UI ee en omgezet in een naamlooze vennootschap. De drie namen Riedel-Hoogenstraaten- Willaars", verkort in de initialen R. H. W. ziin thans in den handel bekend door haar fabrikaat, van mineraalwater met vruch t-en smaak in 1922 voor 't. eerst in dén han del gebracht. Het halve eeuwfeest zal op feestelijke wiize herdacht worden. Directie en commissarissen zullen Dins dagmiddag van 3 tot 5 uur een receptie houden voor belangstellenden, terwijl er Woensdag feest voor het personeel zal zijn. Alsdan zullen kantoor, fabriek on expeditie den geheelen dag gesloten zijn. Vereeniging tot Bevordering der Bouw kunst. Een jaarvergadering van „Bouwkunst" zonder een lezing van Jan de Quack en zon der een fijn glas Pomerol is ondenkbaar: Ieder jaar, en het is nu reeds de 3?ste maal, kenmorkt de jaarvergadering zich nog meer dan de gewone bijeenkomsten de zer vereeniging. door een gemoedelijke vroo- lijkheid en een opgewekte club-stemming Zooals gebruikelijk ging aan de vergade ring een kunstbeschouwing vooraf, ditmaal over de otsen van Rembrandt. To 8 uur opende de voorzitter, de heer Verhoog, dc bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, waarna de eeie-voorzitter, de heer Jan de Quack, een lezing hield over „Won derland". Het is jammer, dat er geen Bra banders onder zijn toehoorders waren, want do heer de Quack heeft in klinkende taal de lof van het „Zuidelijk Wonderland'" gezongen, en vooral de loftrompet geschald over Breda met zijn schilderachtige stads gezichten, over het heerlijk schoon dor oude Baronie met zijn Mast- en Lies-bosch, „een schoonheid, door God ons toebedeeld, het kostbaar, fier bezit van para dij s-Breda! De aanleiding tot dit bezoek aan het beneden-Moerdijkscho met „zijn hartelijk heid en fleur" waren de feesten ter vie ring van het 100-jarig bestaan der Mili taire Academie. In een bont coupé-gezel schap, bestaande uit een lijmerige ca the- chisoer-meester, die later huisknecht bleek te zijn, een Joodje, een boer, een onvor- valschfc Amsterdammer en een ouwe juf frouw, liet de spreker ons de reis naar Breda maken. De typeering van het reis gezelschap was werkelijk kostelijk. Van de feesten in de bisschops-stad gaf spr. 'n kleu- rigo en geestdriftige beschrijving, en veel tc spoedig naar den zin van zijn toehoor-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2