Letteren en Kunst Land enTuinbouw Gem. Berichten. De vierde Sleutel. tweede bi ad „de leidsche courant" woensdag 30 januari 1299 theodoor h. h. verhey. t Gistermorgen om half elf is in zijn wo- ,.n<r te Rotterdam overleden de beken- je musicus Theodoor H. H. Verhey, in den luderdom van tachtig jaar Wegens afneming der levenskrachten js Theodoor Verhey reeds eenige weken jcleden van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien Er gaat hier een kunsteraar heen, die •n als mcnsch èn als musicus voortreffe nde eigenschappen bezat. Bescheiden, ne- lerig van harte, eenvoudig en oprecht, lezield met een diep en kernachtig ge- ocf leefde de oude Theodoor vooral de aatste jaren in stille teruggetrokkenheid. Voorzeker een welverdiende rust. Na een gzaam en tevens welbesteed, werk- yfear.m en werklustig leven. Want stil zit- ten was deze kunstenaar vreemd. Laten de vele generaties, die bij hem hun oplei ding in welk onderdeel van het muziekvak dan ook hebben genoten, maar eens spre ken. Zij zullen u gulweg kunnen verhalen \an de verazingwelckende praestaties des ]ee-meester, aldus de „Msbd." in een „in memoriam". DR. WILLEM ROYAARDS. t Wij lezen in de ,„Tel.": Omtrent de plechtigheden, die waarschijnlijk bij de m'lraart van dr. Willem Royaards plaats zn'len vinden, vernemen wij het vol gde: Het stoffelijk overschot van den meester j'l niet voor Zondag of Maandag a.s te Amsterdam kunnen aankomen, waardoor begrafenis tot Dinsdag wordt verscho- Ten. Op dien dag zou, bij verwerkelijking het aarbod der gemeente, in den Stadsschouwburg een chapelle ardente vorden ingericht, ditmaal echter niet in de vestibule, doch in de speciaal daartoe ingericht schouwburgzaal. Overeenkomstig een wensch van den ove-1edene stelt men thans pogingen in iet werk, om op den ochtend van Dins- d"<? in deze zaal door het Concertgebouw- est indien dit zulks althans met zi:n drukke werkzaamheden zou kunnen vereenmen rit te doen voeren het laat- g'e deel van Grstav Mahler's Lied von der Erde: Der Abschied. Bij deze uitvoe- rinor zou het orkest zich 00 het tooneel bevinden, terwijl de catafalk direct daar voor zou staan. Intrsschen is met de naaste familie nog geen overleg gepleegd omtrent de uitvoering van deze voornemens, zoodat een decisie eerst in de eerstvolgende da gen kan worden tegemoet gezien. UITVOER VAN EIEREN. Ia December zijn 1795 ton eieren uitge voerd ter waarde van 2.091.000, tegen 1163 ton ter waarde van 1.502.000 in De cember 1927. In deze maand gingen de meeste eieren weer naar Duitschland, nl. 897 ton; Groot-Brittannië nam 791 ton af. De uitvoer van versche eieren in het ge- hee'e jaar 19£8 bedroeg 66.762 ton ter vaarde van 54.2l7.000,tegen 63.904 ton ter waarde van 50.915.000 in 1927. Duitsch land nam in 1928 46.782 ton eieren af (45.593), Groot-Brittannië 17.716 ton (16.580) en Argentinië 1421 ton (156). Ook de uitvoer van koelhuis- en kalk- eie-en nam toe. Van koelhuiseieren werd in December 1939 ton uitgevoerd (992); in het geheel jaar 1928 6032 ton ter waarde van 5.555.000, tegen 3880 ton ter waarde van 3.845.000 m 1927. Hiervan gingen naar Duitschland 3973 ton (2794) en naar Groot-Brittannië 1906 ton (1084). De uit voer van kalkeieren en op andere wijze ge conserveerde eieren bedroeg in December 982 ton (819), in het geheele jaar 1928 SS-9 ton ter waarde van 2.317.0.00, tegen 2714 ton ter waarde van 2.235.000 in 1927. Ook van deze eieren was Duitschland de voornaamste afnemer met 1436 ton (1302), gevolgd door Groot-Brittannië met 1372 Ion (1365). ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstige aanrijding. Door een autobus, die de tram wilde voor bijrijden. Een ernstig ongeval heeft zich gisteren avond voorgedaan op den hoek Nieuwe BinnenwegHeemraadsingel te Rotterdam. Daar stond de 37-jarige muziek-onderwij- zerca E. v. d. S., wonende aan den Schie- weg, te wachten op een tramwagen van lijn 8. Toen de tram arriveerde en de dame van het troittoir naar den motor wagen wilde gaan, kwam plotseling van achter den tramwagen een autobus van den dienst OostpleinSpangen, bestuurd door den 31-jarigen P. P. uit de Ketting straat. Met een fink gangetje trachtte de chauffeur van de bus de'tram nog vooibij te schuiven met het droevig gevolg ech ter, dat hij de zich naar de tram bege vende dame tegen den grond sloeg. Met een zeer ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd de dame naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar zij terstond werd geopereerd. De politie stelt een onderzoek in, in hoeverre dit droevig gebeuren te wijten moet zijn aan schuld. De bus is inmiddels reeds in beslag genomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto bij Soest door een trein aangereden. Gisterenavond heeft trein 724, die om 18.18 van Baarn vertrekt, op den onbe- waakten overweg bij den Molenweg tus- schen Soestdijk en Soest een vrachtauto aangereden. Hoewel de wagen vrijwel ge heel werd vernield, vonden er geen per soonlijke ongevallen plaats. De trein had een half uur vertraging. Kind door een schot hagel getroffen. Spelend.erwijs door zijn broertje geraakt. Te Glanerbrug (gem. Lonneker) bij de familie P. wist een der zoontjes een jacht geweer te bemachtigen, dat geladen was met hagel, wat hij niet wist. Hij legde aan op' zijn vierjarig broertje, het schot ging af, met het gevolg, dat de kleine jongen op korten afstand de volle lading in het gelaat kreeg. Veertig hagelkorrels werden uit'zijn gezicht verwijderd. Hij zal een zij ner oogen moeten missen en is in het zie kenhuis opgenomen. Jongen verbrand. Maandagmiddag is de 15-jarige v. d. S. uit Eindhoven in de lakinrichting der Ser- va-rijwielfabrieken te Geldrop in brand gevlogen. Met wonden overdekt is de knaap naar het R. K. Gasthuis in Eindhoven over gebracht. De toestand is ernstig. Verdronken. Gisterenochtend omstreeks negen uur heeft de 23-jarige Deensche zeeman D. J. Hollenberg, toen hij in een roeibootje in de Maashaven te Rotterdam wilde stap pen, vermoedelijk het evenwicht verloren, waardoor hij overboord sloeg. Op zijn ge schreeuw schoten twee werklieden toe, die er in slaagden, den drenkeling op het droge te trekken. Zij brachten den man naar een café aan de Veerlaan, waarna politie en G. G. D. gewaarschuwd werden. Personeel van den G. G. D. paste op den man, die nog teekenen van leven gaf, kunstmatige ademhaling toe en vervoerde hem vervolgens per auto-brancard naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Kort na aankomst is de ongelukkige echter over leden. Ernstige val. Gisterenmorgwi is te Vught zekere A. S. in een schuur van den hooizolder gevallen en levensgevaarlijk gewond. De laatste H. H. Sacramenten werden hem toegediend. Te Woensdrecht viel de landbouwer J. M. van een hooitas en werd zwaar ge wond. Zijn toestand is ernstig. Dolle koe. Gisterenmorgen om acht uur is een dolle koe in de Boezemstraat te Rotterdam tegen een 33-jarige dienstbode m. S., wo nende Boezemlaan. geloopen; het meisje kreeg een linker dijbeenfractuur en in in het ziekenhuis aan den Bergweg opgeno men. De koe is door een onbekend gebleven man opgevangen en aan een boom vastge bonden, een slager heeft haar met een schietmasker gedood; waarna het dier naar het abbattoir is vervoerd. De eige naar is onbekend. Goed afg'oopen. Men meldt uit Zeist aan de „Msb.": Toen de heeren van Walsem en Meer- ilink, wethouder en gemeente-architect van Zeist, gisterenmiddag het park Kersbergen wilden inrijden werd hun auto door de tram aangereden eri omvergeworpen. Beide inzittenden kwamen wonder boven wonder ongedeerd onder de puinhoopen van den zwaar beschadigden wagen vandaan. BRANDEN. Fabriek afgebrand. Gisterennacht is te Hardenberg afge brand de zekeringenfabriek van firma van Nispen. De fabriek was laag verzekerd. Men schat de schade op 25.000. Brand in een garage. In den afgelopen nacht, omstreeks 1 uur, werd de Utrechtsche brandweer ge alarmeerd voor een uitslaanden brand in de Lange Lauwerstraat te Utrecht. In een perceel in genoemde straat is een garage van de heeren Wölcker en de Ridder on dergebracht, die een auto-verhuurbedrijf exploiteeren. De familie v. d. Laan, die boven de garage woonde, werd door de dikke rookwolken wakker en men kwam tot de ontdekking, dat de vijf auto's, die in de garage stonden, reeds geheel in lichte laaie stonden, terwijl de vlammen zich mededeelden aan de bovenverdieping. Spoedig stond ook deze verdieping in vol len gloed. De brandweer, die spoedig ver scheen, moest zich beperken tot het nat houden van de naastgelegen perceelen. Het gelukte deze perceelen te behouden. De garage met twee verhuurauto's en drie luxe auto's en de bovenverdieping brand den totaal uit. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van den brand. De auto's waren verzekerd, evenals de inboedel van de familie v. d. Laan. De brand te Lonneker. Over den brand, die Maandagnacht door onbekende oorzaak is ontstaan in een blok woningen aan den Alleerdwarsweg te Lon neker, kan nog gemeld worden, dat de brand vermoedelijk ih de achterkamer is aangekomen. Te ongeveer halftwaalf hoorde de vrouw van Lammerink beneden wat vallen. Zij riep haar man en toen deze de deur van de bovenkamer opendeed om te gaan kij ken, sloeg de rook hem reeds in het ge laat. Het,electrisch lioht was bovendien de fect, zoodat de_ menschen in het donker stonden. Zij konden nog de trap afkomen,' doch de 22-jarige zoon had daartoe geen gelegenheid meer. Had hij geweifeld voor hij uit het raam sprong, dan zou het vuur hem zeker spoedig hebben achterhaald. De menschen stonden in nachtkleeren op straat en hadden niets om aan te trekken. Welwillende buren hebben hen aan het noodige lijfgoed geholpen. Op het oogen- blik is Lammerink met eenige buren in de puinhoopen aan het graven, daar hij een kistje met geld en papieren in de boven kamer had staan dat, toen de vloer ver brandde en de muren werdén omgehaald, daaronder is terecht gekomen. Ook Scholten is verzekerd. De huizen waren het eigendom van een Haagsche bouwcombinatie, die ze kort geleden in veiling had gebracht. Daar echter een te lage prijs geboden werd, zijn zij toen aan gehouden. Scholten, die gewond ^erd, maakt het overigens goed. pleegd, is te Ophoven bij zekeren L. door de politie een inval gedaan. Een partij goederen, afkomstig van diefstal werd in beslag genomen. Te GeleenLutterade werd op een drie tal plaatsen ook een inval gedaan en wer den eveneens goederen in beslag genomen. De aangehoudenen zijn naar Maastricht overgebracht. Offerblokken gestolen in de Haar- lemsche kathedraal. Gisterenmorgen kwam men in de kathe drale kerk te Haarlem tot de ontdekking, dat het offerblok, staande nabij den uit gang van de kerk, opengebroken was en het daarin aanwezige geld, dat intusschen geen groot bedrag geweest kan zijn, was meegenomen. Twee andere offerblokken, staande in de kapel der Piëta, waren geheel verdwenen en waarschijnlijk meegenomen. Nadere bij zonderheden omtrent den diefstal zijn niet bekend. Vermoedelijk is men Maandag avond gestoord, doordat de geestelijkheid van de kathedraal het avondgebed in de kerk kwam verrichten. Bij een inbraak te R'dam voor 5003 gulden aan zilveren lepels en vorken ontvreemd. Gisternaeht is ingebroken in het kantoor der Edelmetaal-Bedrijven van de firma J. M. van Kempen en Zoon aan de Hoofd- steeg te R'dam. Het kantoor van genoem de f.rma is een onderdeel van een groot, pand. waar meerderé andere kantoren ge vestigd zijn. Een groote gemeenschappelij ke deur sluit het geheele pand af. Over dag echter staat de deur altijd open. Het is dan ook heel goed'mogelijk, dat de in brekers zich overdag hebben laten inslui ten en zich in een of ander donker hok hebben verborgen gehouden. De buitendeur is met een Lipsslot af gesloten, maar kan van binnen heel ge makkelijk worden geopend. Zoodat het niet is uitgesloten dat men 's nachts de deur heeft geopend voor medeplichtigen. Het kantoor van de firma K. is gelegen op de eerste verdieping. Achter de kan toorruimte is een bergplaats voor zilver werken. Een buitenstaander kon dit ech ter niet weten, daar hiervan nooit kennis is gegeven Het kantoorlokaal is afgeslo ten door een houten deur. De inbrekers hebben zich toegang tot het kantoor ver schaft door een paneel uit de deur te za gen. Zij zijn zeer voorzichtig te werk ge gaan. De vitrines in de bergplaats werden nagezocht. Alleen wat gemakkelijk was mee te nemen hebben de dieven zich toe- gee'gend als lepels, vorken en vi&chcou- verts. Zilveren theepotten en presenteer bladen hebben ze onaangeroerd gelaten. Het gestolene moet een gewicht hebben gehad van circa 30 a 40 K.G. en dus ge makkelijk om mee te pemen. Ons werd medegedeeld, dat vier pakjes zilveren vor ken, een waarde hebbend van circa 1000 gulden, gerust in een jaszak verborgen kun nen worden. De politie vermoedt dat twee k. drie personen vannacht hun slag in genoemd kantoor hebben geslagen. Als gezegd zijn de inbrekers hier zeer voorzicht:g te werk gegaan. De heeren hadden handschoenen aan, zoodat nergens vingerafdrukken kon den genomen worden. Geen enkel spoor hebben zij nagelaten, aan politiehonden had de politie ditmaal dus niets. Door deze voorzichtigheid van de zijde der in brekers, wordt het onderzoek dus vrijwel hopeloos. Toen g'stermorgen om 9 uur het perso neel op het kantoor kwam, bemerkte het aanvankelijk niéts, daar de inbrekers een groote mat hadden geplaatst voor het gat in de deur. Op het kantoor zelf gekomen, werd men eerst gewaar dat inbrekers wa ren bezig geweest. De politie is natuurlijk druk doende om het sooor der daders te vinden. Men ver moedt dat het leden van een bende zijn. die gedurende de laatste dagen de stad onveilig maakt. INBRAKEN. Inbraken in en om Sittard Ver scheidene verdachten aangehou den. Naar aanleiding van talrijke inbraken in den laatsten tijd in en om Sittard ge- DIJK DOORGEBROKEN TE TILBURG. Een gat van negen meter. Alle gevaar nog niet geweken. Gelijk wij gisteren reeds mededeelden, bezweek Maandag de rechterdijk van het Wilhelminakanaal nabij de Rijksbrug aan UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 31 Januari. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend N. C.'R. V.-uitzendingen. 11.0011.30 Korte Ziekendienst. 12.301.45 Conceit. 2 00—2 30 Schooluitzending. 6.307.00 Literaire causerie. 7.007.30 Boekhoud'es. 7.30800 Spr.: E. E. v. Heioma: Runen schrift. 8.00 Concert. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lens- ky Trio. 2.00—2.30 Electriciteitspraatje door W. H. Drukker. 2.30—300 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Ktiiples. 4.005 00 Ziekenuurtje. Ant. v. Dijk en Kees Pruis. 5.00—5.30 Sport praatje door H. Hollan der. 5 30—G.C0 Gramofoonmuziek. r.CO7.15 Concert door het Omroep orkest. 7.15—7. 1 EngeLche les. 8.00 M 'fair concert. De Kon. Militaire Ka~el (Grenadiers en Jagers). 9.159 45 Lezing door Lt.-Kol. Fauche: Het le Regiment. 9.45 (Vervolg Concert). 10.15 Persberichten. 10.30—11.30 Aansl. v. h. cabaret „La Gaité" R'dam. Dansmuziek. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (alt. hobo, piano). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper i. d. Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. Slydel Octet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor de landbouwers. 6.45 Muziek. 7.05 Beethoven's pianosonaten. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: India. 8.05 Een verrassing. 8.20 Gloucester Orpheus Society Concert o. 1. v. S. W. Underwood. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsberichten. 955 Phil Scott, tegen Ted Sandwin. Bokswedstrijd. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Symphoniemuziek, zang en -dans. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.2011.10 „Koning Lear", van Shake tpeare. Langenberg, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.208.05 Gramofoonmuziek. Caruso-pla ten. 8.05 „Nathan der Weise", dram. ged. i: 5 acten v. Lessing. Daarna tot 11-20 Dans muziek. Zeesen, 1649 M. 8.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Schubert-concert. Orkest en solis ten. 8.5010.05 Moderne muziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orke&tconcert. 7.35 Orgelconcert. Werken van Bacil. 10.0511.10 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Populaire muziek. 10.35 Sluiten. FEUILLETON. Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective. Vrij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). 13) Wat is het dan voor een eisch? Dat ik hem nederig om vergiffenis moet vragen, dat ik een oogenblik aan hem getwijfeld heb. Dat kan je toch niet zoo zwaar val len, als je werkelijk van hem houdt. Och neen, als ik naar hem toe zou hunnen gaan en het hem zeggen, dan zou het ook wel gaan. Dan is het anders; dan hoef je niet zooveel woorden te ge en. Maar schrijven, neen, dat kan ik riet van mezelf verkrijgen; al mijn trots verzet zich er tegen, om met een omhaal van woorden nederig exuus le vragen als een schoolkind. - Maar Helene, bedenk je wel, wat je hem aangedaan hebt? Ben je je er niet van bewust, dat je hem diep gegriefd moet .n Ih hen hem alleen maar opper vlakkig, maar ik heb nog geen moment aan zijn schuld geloofd. Dat kun je nu gemakkelijk zeggen, maar als je er bij geweest was, zou je ook ®erst een heel anderen indruk hebben ge kregen. B ^aar geloof ik niets van. Als ik van an z"ii schuld gelooven voor ik de onom- i'n ,r' schuld gelooven voor i de onom- 0-lelijke bewijzen had. Maar er waren toch bewijzenDe huissleutel, dé pertinente verklaring van den s'otenraaker, het biljet van 1000 Mark ik heb hem &l'een maar gevraagd mij te ik heb hem aleen maar gevraagd mij te zeggen, dat hij onschuldig was. Die zaak niet het bankbiljet is nu opgehelderd, Heleentje, merkte von Schlei blingen onverschillig op. Ja, maar dat was ook vreeselijk dwaas van de politieLori en zooveel geldMaar je hebt groot gelijk, Bell, als ik van hem houd, meet ik over mijn trots heerstappen. Ik zal hem vanavond nog schrijven. Daar zou ik me eerst eens goed op bedenken, zei von Schleiblingen op onge woon, ernstigen toon. Waarom vroeg Helene verbaasd. Kijk eens, alle brieven, die aan ge vangenen en personen in voorarrest ge richt zijn, worden eerst door beambten geopend en gelezen. En je zult toch zelf zeker niet willen, dat jc intiemste uitin gen door een misschien onontwikkelde en grove gevangenbewaarder gelezen wor den Maar er is nog wat anders. Ik wil je wel eerlijk zeggen, dat ik het huwelijk van jou met zu Ramsau zeer ongewenscht vind. Ik zou het heel erg betreuren, als Helene von Thüningen, de toekomstige erfgenaam en Ambachtsvrouwe van Mel- nau, Hohenau en Lesingen, zou trouwen met een graaf, die op zijn al'erbest bij ge brek aan bewijs zal worden vrijgesproken. Wa^Chet is nog een groot verschil, of ien^^Rfc onschuld klaar als de dag blijkt iemands schuld niet bewezen kan women. He.lene was doodsbleek geworden. Ik kan je wel zeggen dat, hoe het vonnis ook luidt, dat geen verandering in mijn gevoelens voor Lorenz zal bren gen. Maar denk je werkelijk, Rechti, dat hij bij gebrek aan bewijs wordt vrijgespro ken Ja, dat lijkt me tamelijk zeker. En :s er dan geen mogelijkheid meer voor hem. om gerehabiliteerd te worden? Neen, of do werkelijke schuldige zou zich moeten aanmelden, maar die zal heuseh zoo gek niet zijn. En kan die beroemde meneer von Holdau, die U in den arm genomen hebt, vroeg miss Hopkins, hem niet opsporen Ik dacht, dat dat zoo een wcndermensch was. Dat Is hij ook, maar U moet niet ver geten, dat de zaak buitengewoon gecom pliceerd is, vooral omdat de eenige, die a'les zou kunnen vertellen als hij wilde, de inbreker namelijk, dood is. Maar in elk geval, Rechti, zei He lene, zul je je dus niet aan het proces ont trekken. Daar zullen ze me wel geen gelegen heid toe geven, of ik meest zelf als een misdad:ger op de vlucht gaan. Wil je niet tot na afloop van het proces wachten, Bell. ik zou het zoo prettig vinden, om met je samen le reizen. Zijn toon was volkomen kameraad- schappelijk, maar toch was er in zijn 1 vraag iets, dat Helene hinderde Zoo kort na den dood van zijn vrouw hoefde hij niet zoo openlijk zijn voorkeur voor da mesgezelschap te laten blijken. Neen, ik ben al zoo lang van huis en ik heb het nu zoo vast beloofd, dat'mijn ouders het mij erg kwalijk zouden nemen, als ik nu zonder dringende noodzaak mijn thuiskomst weer uitstelde. Dan zal ik me in het onvermijdelijke moeten schikken, zei von Schleiblingen zichtbaar teleurgesteld. Ik kan helaas niet wachten op het proces, zei Helene tot de Amerikaanschc. Vader telegrafeerde, dat hij liever niet had, dat ik die groote reis alleen maak en daar heeft hij geen ongelijk in. En nu gaan de volgende week meneer en me vrouw Hartleben, de president van de rechtbank in Tsintau van verlof terug en daar reis ik mee samen. Vader verlangt bovendien heel erg naar mij. Ik had al eerder willen gaan, maar door de arresta tie van Lorenz is daar niets van gekomen. Maar je komt ons toch vast in China op zoeken, hé Rechti? Zeker op de terugreis. Maar dat zal wel een poosje duren, want ik ben niet van plan zoo gauw naar Duitschland te rug te gaan. Maar naar China kom ik ze- er: ik ben niet Voldaan, a's ik in de Go- woestijn niet op wilde kameelen heb jaagd. Erg vle'end voor de schoonvader en schoonzus, schetste Bell. Maar jullie man nen kr^ 'en toch maar doen, waar je zin in hebt. Als je als vrouw zoo'n reis om de wereld zou maken, kom je niet verder dan de kustplaatsen en zie je eigenlijk niets Zou jij dan neiging hebben om 't bin nenland in te trekken? O ja. Ik heb zoo'n idee, dat je daar kleuren en kleurschakeeringen en luchten te zien krijgt, die je ergens anders nooit ziet. Dat zou wat zijn voor mijn schilders- hart Ga met, me mee. Ik zal je hoeden als mijn oogappel en je zult schilderen, zoo als niemand het nog ooit gedaan heeft Ofschoon hij poogde op schertsende toon te praten, was er een vreemde, heesche klank in zijn stem, die de beide meisjes elkaar even deed aankijken. Maar Rechti, wat verzin je. Dat is immers onmogelijk, riep Helene uit. Dat kan toch niet, voegde Bell er aan toe. Waarom niet, de vrije dochter van een vrij land Neen, von Schleiblingen, zei Bell. Het is klinkklare onzin. Je kunt je niet hce'emaal aan het oordeel van de wereld onttrekken. Het zou anders een schitterend idee zijn De vreemde, heesche klank in von Schleiblingens stem was nu nog' sterker dan zoceven en er was een afwezige, sta rende blik in zijn oogen, toen hij de laat ste woorden zei. Bell en Helene begrepen er totaal niets meer vanHet verwarde van von Schlei- blingens praten en doen konden ze alleen nog maar toeschrijven aan de uitputtende cn zenuwschokkende omstandigheden van den laatsten tijd. Von Schleiblingen bracht den officier van Justitie 'n bezoek in diens particu liere woning, om nog eere dringend te verzoeken de openbare behandeling van d€ zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5