BUITENLAND. dee Ni t o n d e BINNENLAND. 20ste Jaargang MAANDAG 28 JANUARI 1929 No 6089 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Coup |T Leiden 13 cent per week .f2.50 per kwartaal •coop onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal pco per postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- 'mro ofnlino'. Afzonderliike nurnmers 5 ct., met Geïllustreerd etaling. Afzonderlijke nummers dagsblad 9 ct. w te Con teux, Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II LEIDEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. r). bar De ex-keizer Er is in Duitschland slechts één mees- en die ben i k" aldus moet hebben proken in 1891 de toen inderdaad op- toachtige Keizer van het Duitsche c, Wilhelm. diezelfde man heeft nu zijn zeven- verjaardag gevierd op „Huize omringd door slechts enkele he rstellenden, geëerd door nog maar ige vereerders, geliefd bij nóg minder de honderden en honderden, die het het hierboven genoemde jaar als.... oogst e geluk zouden hebben beschouwd Keizer Wilhelm's gezelschap te zijn, gunst te genieten, of die hem eerden vleiden. 'erecht wordt er dikwijls op gewezen, God Zijn lessen geeft in de feiten het da'gelijksche leven, faar, helaas, wij schijnen dan zoo k stokdoof en stekeblind, yij rennen door in een sleur-leven de oppervlakte, zonder te kijken naar hoogten en de diepten rondom ons. faar hier roept toch wel héél erg luid stem der feiten, als de zwaarste klok een eerste-klas-uitvaart, dat al wie ;aat. in der menschen eerbetoon en igachting of loftuiting en vleierij kesp p a a s doet dat de mensch, iedere insch, ten slotte alleen blijft tegen- Eén: God.... Daaraan herinnert ons iedere begrafe- stoet maar dat doet Gods Goedheid ook vaak herinneren in het lot der sk 1 enden. ïet lot van den ex-Keizer van Duitsch- id, met alle begeleidende gebeurtenis- is als een dramatische uitwerking en voering van Thomas a Kempis' „IJdel- d der ijdelheden. Wij zijn de toeschouwers van dit dra- >obj« Als wij nu maar niet bij dit drama op levens-tooneel doen als soms geschiedt een uitvoering op het tooneel in een louwburgzaal, waar tijdens de. meest iffende passagers nog wordt gedacht n het zuurtjes-zakje, dat is meegeno- Als wij dat drama nu maar be- ijpen in zijn onder Gods Voorzienigheid arin neergelegde strekking 10 ui FRANKRIJK. Een nieuwe millioenenzwendel te Parijs ontdekt Na een nauwkeurig onderzoek heeft de stitie te Parijs gearresteerd de leden van n Raad van Beheer van de Loodwinning- [aatschappij Boria, wier groeven in Span- 1 zouden liggen, wegens bedrog en mis- ruik van vertrouwen. Het bedrag der ge leegde verduisteringen beloopt eenige 'illioenen francs. De bedriegers hadden indeelen uitgegeven met hun naam onder- ekend en aan den man gebracht. Bij na- er onderzoek te Borja bleek dat daar in [I geheel geen loodgroeven aanwezig wa- RUSLAND. De crisis in het communisme. Trotzki naar Moskou. Volgens een bericht uit Moskou zal rotzki binnenkort onder strenge bewaking tot aar Moskou worden gebracht. De beslis- iosc nS over zijn verder lot is voorloopig nog tl ribekend. Ibur vergaderingen van arbeiders te Mos- p 2 :oui Leningrad en Garkoff werden de laat- gen maatregelen van de regeering tegen de mB ppositie der aanhangers van Trotzki be- .•an Proken. In verschillende vergaderingen toni ^er(len moties aangenomen, waarin ver- laard wordt, dat de vergaderingen niet ac- g loord gingen met de maatregelen der com- oeh ttuuistische partij en verlangden, dat de mderdrukkingsmaatregelen terstond opge- leven zouden woden. Desniettegenstaande zal de communisti- olkC- part,j. aanhangers van Trotzki toch f aen. fc mogelijk uit Moskou verban- De communistische partij heeft besloten, Ie .6 Parti* van Trotzki-elementen te zui- epli j"en> z°odat men verwacht, dat ettelijke i inzenden leden, die tot de oppositie behoo- en> uit de partij gestooten zullen worden. AFGHANISTAN. DE STRIJD OM DE MACHT. Arr.an Oellah stelt een ultimatum. De krijgskansen te zijnen gunste gekeerd. Volgens do jongste berichten uit Kaboel is Habib Oellah er in geslaagd een ministe rie te vormen, onder voorzitterschap van Kabir Eddin. Het bestaat uitsluitend uit leden van den stad der Mohadzani, waartoe Habib Oellah zelf ook behoort. Officieur wordt medegedeeld, dat Aman Oellah een ultimatum aan Habib Oellah heeft gesteld, om binnen drie dagen den strijd .tegen hem te staken en Kaboel aan zijn troepen over te geven. De toestand moet zich zeer ten gunste van Aman Oellah ontwikkelen. Hem is de steun van vele in vloedrijke personen en stamhoofden be loofd. Aman Oellah heeft een oproep ge richt tot de soldaten van Habib Oellah's leger, waarin hij hun, wanneer zij binnen drie dagen de wapenen tegen hem nedet- leggen, volledige kwijtschelding van straf wegens landverraad belooft. De troep.en van Aman Oellah zijn er in geslaagd, twee aanvoerders van het leger van Habib Oel lah gevangen te nemen. -Voorts heeft een eskader vliegtuigen van Aman Oellah met succes een aanval op de troepen van Habib Oellah gedaan. Ook doen geruchten de ronde omtrent gevechten tusschen de aanhangers van Ha bib Oellah en de stammen bij Jallalabad, die hem nog niet als emir erkennen. Ver scheidene huizen, toebehoorende aan aan hangers van Aman Oellah, zijn geplunderd. "Te Bombay hebben reusachtige demon straties voor Aman Oellah plaats gevonden. Aan deze demonstraties namen alle Indi sche nationalisten deel en vertegenwoordi gers van verscheidene Mohammedaansche partijen. Er werd een vergadering belegd, welke een telegram zond aan Aman Oellah, waarin Aman Oellah als koning van Afgha nistan wordt erkend en hem alle mogelijke steun wordt toegezegd. Voorts werd een telegram gezonden aan de Engelsche regeering, waarin verlangd wordt, dat de Engelsche regeering haar politiek ten opzichte van Aman Oellah zal wijzigen en geen verdere hulp meer zal bieden aan Habbi Oellah in zijn strijd to gen Aman Oellah. Hij wilde eens gaan kijken! De correspondent van de „Times" te Cannes heeft een onderhoud gehad met den aldaar vertoevenden Afghaanschen Prins Nadir Khan en diens beide broers. Nadir verklaarde, dat hij zijn land vier jaar geleden voornamelijk verlaten heeft wegens meeningsverschillen met koning Aman Oellah. Wel heeft men hem niet uit- penoodigd den troon te bestijgen, maar on der de gegeven omstandigheden zou hij zoo noodig als goed patriot onmiddellijk naar zijn vaderland terugkeeren, als hij zou kunnen bijdragen tot het herstel van betere toestanden in Afghanistan. Nadir Khan was zeer bezorgd over de veiligheid van de vijftien leden van zijn familie, mannen, vrouwen en kinderen, en is daarom van plan per eerste gelegenheid naar Afghanistan te vertrekken. De daartoe benoodigde visa worden echter tot nog toe door bet Engelsche gezantschap geweigerd. CHINA. NIEUW BLOEDBAD IN CHINA. Communisten-oproer in Honan. Vijfduizend personen gedood. Amerikaansche zendelingen deelen mede dat minstens vijfduizend personen gedood en eenige honderden dorpen verwoest zijn tijdens een groot communistisch oproer in Zuid-Honan. Een tienduizend man nam aan dezen opstand, welke ten doel had het oude régime omver te werpen, deel. Zonder iets of iemand te ontzien werden de dor pen geplunderd en in brand gestoken en kinderen en hulpelooze grijsaards ver moord. Een stad geplunderd door bandieten. Japan zendt troepen. Donderdag en Vrijdag is de stad Loeng- kau, een bloeiende verdragshaven nabij Tsjefoe, door bandienten geplunderd. Ver scheidene Japansche magazijnen zijn ge heel leeggeroofd. De bewoners hebben op schepen, die in de haven lagen de vlucht genomen; de Japansche autoriteiten heb ben thans troepen gezonden ter bescher ming van verdere incidenten. Nog meer plunderpartijen bij Peking. Twee autobussen en twee particuliere auto's zijn gisterenmiddag op den weg naar Tientsin op 30 K.M. ten O. van Peking door bandieten aangehouden. Een Ame rikaan cn zijn vrouw, die zich in een der auto's bevonden, zijn van al hun bezittin gen ter waarde van 2000 dojlar, beroofd. De andere passagiers, allen Chineezen, werden eveneens uitgeplunderd en van ve len zelfs de kleeren weggenomen. De auto van den Amerikaan werd onbruikbaar gemaakt, ten einde te voorkomen, dat hij INGEZONDEN MEDEDEELING. AMSTERDAMSGÜE ii brai of ANTHBACIET-MIJj1 Uc" fe Heertnsingel 34-35 k A'tSam .Hiïvereun, -Bus: de bandieten zou achtervolgen. In een autobussen namen dezen daarop de vlucht. Deze vorm van rooverij wordt in den laatsten tijd veelvuldig toegepast in de nabijheid van Peking, vaak ze'.fs op kor ten afstand van de stadsmuren. Het is nu reeds een heel waagstuk, op de heuvels *en Westen van de stad golf te stielen. De betrekkingen met Japan. t-vlottende handelingen. Uit Peking wordt gemeld, dat in een nieuwe bespreking tusschen den minister van buitenlandsche zaken van de Nan- king-regeering een der Japanschen consul- generaal deze laatste namens de Japan sche regeering als voorwaarde van het terugtrekken der Japansche troepen uit Sjantoeng eischte, dat de Nankingregee- ring haar verontschuldigingen zal aanbie den voor de incidenten te Tsinanfoe en de achtergebleven betrekkingen der daar bij om het leven gekomen personen ten- volle zou schadeloos stellen. Minister Wang antwoordde daarop, dat in tegen deel Japan zich had tc verontschuldigen voor het zenden van troepen van Sjan toeng. China is bereid een redelijke scha devergoeding te betalen, mits Japan eveneens de Chineesche verliezen bij de incidenten wil vergoeden. Wang stelde verder voor een internationale commissie te benoemen tot het vaststellen van de schuldvraag. HULDIGING DR. B0RMS IN NEDERLAND. Naar wij vernemen heeft zicli h>er lande een Comité gevormd om dr. August Borms te huldigen na zijn bevrijding uit de Leuvensche gevangenis. De huldiging zal plaats hebben op 12 Februari a.s. in Amsterdam, waar dr. Borms liet woord zal voeren. Daarna, waarschijnlijk den 15en Februari zal dr. Borms te Den Haag spre ken. De Vlaamsehe hulde in Antwerpen heeft plaats op 2 Februari. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Een dankbetuiging. Ter gelegenheid van zijn 70sten geboor tedag heeft de voormalige Duitsche Keizer een schrijven gericht aan minister Kan, waarin hij uitdrukking geeft aan zijne innige erkentelijkheid jegens Hare Maje steit de Koningin en het Nederiandacüe Volk voor de betoonde gastvrijheid. Daar in wordt herinnerd, hoe ons vaderland in bewogen tijden zijn van ouds heilig aan recht heeft weten te handhaven. Dankbaar wordt voorts gewag gemaakt van de vriendschappelijke gezindheid van zoovelen onzer landgenooten, om het den ex-Keizer opgelegde lot te verzachten; in het bij zonder wordt een warm woord gewijd aan graaf Bentinck van Amerongen, die aller eerst zijn gastvrij huis voor hem opende. Ten slotte wordt de diepgevoelde weusch uitgespróken voor de welvaart en den bloei van het Neerland sche Volk. Feestviering in den familiekring. Er was buiten liet Huis Doorn gisteren minder belangstelling dan bij vorige gele genheden, die voor den ex-keizer van Duiscliland bijzonder beteekenis hadden. Dit is wellicht hieraan toe te schrijven, dat de 70ste verjaardag van den vroegeren Duitschen monarch op min of meer intieme wijze is gevierd. Evenals Zaterdag was ook nu Prinses Hermine niet in de gelegenheid aan de zijde van haar gemaal de gelukwenschen in ontvangst te nemen, daar zij nog steeds het bed moest houden, naar men zegt, om dat zij lijdende is aan waterpokken. Een der eersten, die de receptiezaal in de vroegte betrad was de Kroonprins, eveneens in Feldgrau-generaalsuniform, met de Kroonprinses en hunne kinderen. Vervolgens verschenen achtereenvolgens Prins Eitel Friedrich, Prins Oskar, Prin3 Adelbert en Prins August Wilhelm, allen vergezeld van hunne gemalinnen en kinde renzij allen drukten hun vader de hand. Do hertogin van Braunschweig und Lu- neburg, die met haar gèmaal en kinderen de zaal binnentrad, omhelsde haar vader, die zichtbaar aangedaan was door de har telijke ontmoeting met al zijn kinderen en kleinkinderen. Bij de ochtendontvangst waren alle in ons land vertoevende familieleden van c(en ex-keizer, waafvan de heeren allen in uni form, meerendeels in het Feldgrau waren gekleed, terwijl de jongens matrozenpak ken droegen. Zoo verschenen o.m. de zuster van den ex-keizer, koningin Sophie van Grieken land met haar zoon Paul (de eenige broer Prins Heinrich was wegens ziekte verhin derd, maar werd vervangen door zijn oud sten zóón Prins Woldamar von Peussen, met de prinses) en verder de ex-koning van Saksen, de Groothertog en de Grootherto gin von Hessen und bei Rhein, de Groot hertog en de Groothertogin von Mecklen burg, Prins Karl Franz Joseph (de zoon van den overleden Prins Joachim), Land graaf en Landgravin van Hessen, Prins en Prinses Philips von Hessen, Prins en Prin ses Wolfgang von Hessen, vorst en vorstin von Hohenzollcrn, Vorst zu Fürstenberg, Prins en Prinses Ferdinand zu Schonarch Carolath e.a. Nadat de ex-keizer de gelukwenschen van allen in ontvangst had genomen en men nog korten tijd in de gelegenheid was de honderden bloemstukken, waarvan er verschillende buitengewoon fraai waren gemaakt, te bewonderen, ving om 10 uur de speciale godsdienstoefening aan. Na afloop van de godsdienstoefening werd een foto gemaakt van alle aanwezige familieleden van den ex-keizer, die daarna Huize Doorn in auto's verlieten. Buiten het poortgebouw had zich intusschen een leger tje persfotografen en filmoperateurs, als mede eenige belangstellenden opgesteld, ora het vertrek der meerendeels in militair tenue gestoken personen te kunnen gade slaan. Intusschen was het half twaalf geworden. Onafgebroken werden bloemen en ge schenken bij Huize Doorn bezorgd. Ook stapels telegrammen en vele honderden brieven werden door het post- en telegraaf personeel afgeleverd. Onder de bloemstuk ken was er een van H. M. de Koningin- Moeder, n.l. een prachtige mand met Aza lea's en Aaronskelken. De Koningin-Moeder had vervolgens ook evenals Prins Hen drik telegrafische gelukwenschen gezou- den. In den loop van den dag kwam Graaf van Lynden in naam van H. M. de Konin gin de gelukwenschen aan den 70-jarige aanbieden. Om één uur waren weer alle familieleden op Huize Doorn aanwezig voor het noen maal. Alleen Prins Adalbert ontbrak er met zijn gezin, in verband met een lichte ongesteldheid van zijn zoontje Prins Wil helm Victor Vreund, die kou had gevat, en de kamer moest houden. De dochter van den ex-keizer, de herto gin van Brunswijk, nam wegens de afwe zigheid van Prinses Hermine de „hon neurs" als gastvrouw waar. Toen allen, een 70-tal personen aan de twaalf met zalmkleurige cyclamen versier de tafels hadden plaats genomen, bracht de ex-koning van Saksen een toast uit op den ex-keizer van Duitschland hem, namens alle gasten, gezondheid en sterkte toewen- schende. Het noenmaal was om twee uur al weer geëindigd. Des middags om 5 uur verschenen allen weer ter receptie, waar de thee gebruikt werd. Ook nu ontbrak weer het gezin van Prins Adalbert, en vervolgens ook de ge malin van Prins Oskar van Pruissen, die zich niet wel gevoelde en op haar kamer bleef. De heeren waren bij de „tea" in bur ger. Bij den feestmaaltijd, die tot besluit van dezen herdenkingsdag op Huize Doorn ge houden werd en om 8 uur aanving, waren de mannelijke gasten allen in groot mili tair tenue opgekomen. Naar men ons meedeelde werd er tijdens dezen disch niet gespeecht. Een orkestje luisterde het feestelijk sa menzijn aan de keurig versierde tafels op. Na afloop van den maaltijd hebben de Kammcrsanger uit Berlijn, dr. Woldemar Btaegermann en de pianist Wolfram Zei ler, op kunstzinnige wijze een waardig slot gemaakt van dezen voor den ex-keizer on- vergetelijken dag. Bleef het feest den gelieelen dag een min of meer intiem karakter dragen, tegen den avond konden ook de bewoners van Doorn en tal.van belangstellenden uit de omgeving van do feestviering genieten. Huize Doorn toch, dat door schijnwerpers hel verlicht werd, bood temidden der besneeuwde bos- sehen een fantastische aanblik, waarvoor allen die uit den omtrek waren gekomen, groote bewondering hadden. Behalve de feestelijke verlichting van de gevels van het huis waren in een grasperk voor het kasteel de getallen 18591929 met een paar honderd electrisclie lampjes aangebracht. Voorts was ook de toren van het garagege bouw, waarin zoo juist het ten geschenke gegeven klokkespel was geplaatst, met klei ne electrische lampjes verlicht. Van de vele geschenken, die de ex-keizer ter gelegenheid van diens 7Csten verjaar dag zijn aangeboden, is het belangrijkste een klokkenspel, waartoe hebben bijgedra gen Prinses Hermine, de familie van den ex-'*eizer en vele Duitsche vrienden. Het klokkespel, waarvan het gelui he den reeds elk half uur tot ver buiten de Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Arr.an Oellah stelt Habib Oellah een ulti ma Li^jn. Een nieuw bloedbad in China. BINNENLAND. De 7Cste verjaardag van den ex-Keizer van Duiisch and. (1ste blad). Doodolijk ongeval op het Muiderpoort- station te An-.sterdam. (Laatste Berichten). Nadere bijzonderheden omtrent de mas sa vergiftiging te Rotterdam. (Gem. Be richten, 2ue blad). LEIDEN. De Katholieke Studentendag te Leiden. gemeente te hooren was, is in de toren van de garage aangebracht. De vijf klokken dragen de namen: „Kaiserin", „Hohenzol lcrn", „Treue", „Heimat" en „Brandenburg". Verder ontving de ex-keizer ten geschen ke vele schilderijen en wandteksten. Een 50-tal Nederlandsche families had een schaal van gedreven zilver aangeboden. Vragen van Kamerleden. Steun aan de Suikerindustrie. Op de vragen van het Kamerlid Van den Heuvel betreffende het verloenen van steun aan de suikerindustrie heeft de minister van Financiën geantwoord: Het is der regeering niet gebleken, dat er bij alle belanghebbenden een vrijwel eenparige meening bestaat omtrent de noodzakelijkheid van onverwijlde steun- verleening aan de suikerindustrie. De regeering is tot heden niet tot de conclusie gekomen, dat, met het oog op den uitzaai van suikerbiet in 1929, onver wijld pogingen behooren te worden ge daan, om daar het in uitzicht stellen van steun belangrijke inkrimping van de toelt te voorkomen. Afgezien van de groote bezwaren, aan dergelijken steun verbonden, wijst zij in dit \erband er op, dat blijkens te barer beschikking staande gegevens, de mogelijkheid zal bestaan tot afzet van de te verbouwen bieten in het binnenland tegen een prijs van ongeveer f 16 per 1000 kilogram. De regeering meent voorshands in deze materie niets andera te moeten doen dan harerzijds met kracht te streven naar het herstel van een Suikerconventie. Mr. J. G. Schürmann geschorst. Voor den tijd van negen maanden. Naar wij vernemen, heeft de Raad van Toezicht der Orde van Advocaten te Rot terdam, termen aanwezig gevonden mr. J. G. Schürmann, advocaat en procureur te Rotterdam, voor den tijd van negen maanden te schorsen in verband met de „Veendammer-affaire". Teraardebestelling dr. Lely. Zaterdagochtend heeft in het sterfhuis een rouwdienst plaats gehad, uitsluitend voor de familie, waarbij de Doopsgezinde predikant in Den Haag, ds. Wuite, is voorgegaan. Tegen half twee werd aan het flatge bouw aan de Neuhuyskado in Den Haag, waar dr. Lely het laatst heeft gewoond, de eenvoudige stoet gevormd. Direct ach ter den lijkwagen volgde het rijtuig met den vertegenwoordiger van de Koningin, Hr. Ms. kamerheer in buitengewonen dienst G. C. baron van Asbeck, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. Daarachter sloot zich aan, eveneens in een galarij tuig, G'. S. Sixma baron van Heemstra, kamerheer en particulier secretaris van de Koningin-Moeder, tijdens wier regent schap ir. Lely minister is geweest, cn hier achter uitsluitend de familie in vijf volg koetsen. O]) de algemeene begraafplaats werd de stoet opgewacht door een onafzienbare schare van hoogwaardighcidsbckleede.s, hoogere en lagere ambtenaren en zeer vele deputaties. Onder de aanwezigen waren de vertegen woordiger ven den Prins,* diens adjudant luitenant ter zee le kl. Termijtelen, mi nister Van der Vegte en oud-minister prof. Kraus. Aan het graf heeft o.m. minister Van der Vegte gesproken. A. Roodhuijzen. Het oud-Kamerlid de heer A. Eood- huijzen, hoofdredacteur van „Het Vader land", heeft Zaterdag onder zeer veel be langstelling zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Wij hopen, dat den heer Rood n nog meerdere jaren gegeven zal zijn, zijn bij zondere talenten als schrijver in dienst te stellen van de pers.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1