UIT DE PERS. jen ■EVÈ jjit de Omgeving Uit de Rijnstreek. De vierde Sleutel. DERDE blad „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 25 JANUARI 1929 tien beroepsregels van sint al f o ns us. IOnder dezen titel schrijft rnr. A. C. B. its in de N. Tilb. Crt.: (Deze hei.ige st.chter der Redemptoris- Lcongregatie wat acht jaar lang aclvo- kt. Hij was reeds in de beide rechten l0als 't vroeger heette), gepromoveerd lG-jangen leeftijd, en pleitte op zijn Lentiende jaar. Hij nam z'n taak evenwel Jr ernstig, zooals uit z'n beroemde tien rocaten-i egels blijven kan. get kan waarschijnlijk geen kwaad, de n juristen-beroepsiegels, tevens als mo- van profesfcioneele nauwgezetheid, en eenige wijziging toepasselijk op vele roepen, hier te vertalen, lo. Men moet nooit éen onrechtvaardige tk aannemen, omdat zij gevaarlijk voor geweten en de waardigheid zijn; lo. Men moet geen zaak met ongeoor- fde middelen verdedigen; 5o. Men mag z'n cliënt geen koston op- gen die niet noodzakelijk zijn, op straf- van verplichte teruggave; 40. Men moet de zaak van zijn cliënt t dezelfde zorg behandelen als eigen ten (zorg van een goed huisvader, zeg- l»wij); 5e. Men moet zich noodzakelijkerwijs q de studie der processen wijden, om er argumenten die nuttig kunnen zijn voor verdediging der u opgedragen zaken i te trekken; 5o. De uitstellen en de veronachtzamin- i van advocaten benadeelen de belan- a van den cliënt het nadeel daaruit titaan moet hem dus worden terugge ven. anders zondigt men tegen de recht- irdigheid; ]o. de advocaat moet Gods hulp ïnroe- i in de processen die hij te voeren jft, want God is de eerste verdediger _jü de rechtvaardigheid; S 3o. het valt niet te prijzen, dat een ad- caat zaken aanvaardt, die zijn talent te ven gaan, zijn krachten en zijn tijd die m vaak ontbreken zal om eerlijk de ver- d'ging voor te bereiden; 2(9o. de advocaat moet altijd rechtvaar- f en rechtschapen zijn, twee eigenschap- n die te bewaren zijn als de oogappel; lOo. een advocaat die een zaak door zijn latigheid verliest is schuldenaar van n cliënt;, hij moet de schaden die hij roorzaakt' heeft vergoeden. Tien regelt dus voor advocaten. Ook or de advocaten der publieke zaakver- jenwoordigers in alle mogelijke licha- SE 9 Maar ook tien regels die bij analo- me* de noodige wijzigingen toepas- - •Biijtt zijn in ieder beroep, in iederen lOede erkknng. Be architect d;e huizen bouwt; de met- JP elaar die muren metselt; de dienstbode b stof afneemt (en vazen- breekt); de Ijjflfl hoenmaker die een halve zoel lapt en de juUt <j;e zieken behandelt; de bakker s brood bakt en de machinist die een achine bedientoveral is het nood:g ed te doen wat men doen moet, en eral is men verantwoordelijk voor z'n "Lel kortkomingen en nalatigheid, 't Is streng, doch waér. e ffl Brs «"jfe1 ver: pi chte HILLEGOM. R.-K. Volksbond. De afd. Hillegom n den Ned. R.-K. Volksbond heeft haar terlijksche feestavonden gehouden in pcnlt lora". De groote zaal was beide avon- in tjokvol. De voorz., de heer C. Seijse- •V' P® r, opende met den chr. gr. Vervolgens P- eld de weleerw. heer Pijnacker, Geest. Iv van den Volksbond, een korte rede. P- P' ïarin hij het nut en de noodzakelijkheid in de R.-K. vakbeweging en van den .-K. Volksbond schetste en opwekte al ii in de gelederen plaats te nemen. [Hierna trad op de Rederijkerskamer Fami Uberdingh Tijm" uit Haarlem met het -.c/\ uchtige spel: HalloMet Mars??" van heeren Nielen en Mossinkof. Dit stuk erd best gespeeld. Aan het eirde van de avonden sprak do heer B. X. Loerakker woorden van dank tot het gezelschap en zotte daarna het groote belsng van de Roorasche Vak beweging uitoen. Hierna sluiting. NOORDWIJK. Arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan op het ooger.blik als werkloos ingeschreven 100 landarbeiders, 15 losse arbeiders, 31 visschers, 5 timmer- licdn, 6 schilders, 10 opperlieden, 4 stuca- doors, 1 banketbakker en 27 jongens. Loterij. Aan den heer P. van "Wely banketbakker te Noordwijk aan Zee is door Burgemeester en wethouders een vergunning verleend voor het organisee- ren eener loterij ten bate van de achter gebleven betrekkingen van de in Hoek van Holland om het leven gekomen red ders. Als hoofdprijs heeft de heer v. Wely beschikbaar gesteld een door hem zelf vervaardigde reddingsboot van choco lade.' Personalia. Door Burgemeester en wethouders is benoemd tot monteur in vasten dienst van het gemeentelijk elec- tricteitsbedrijf de heer Hazebroek. Bondsvergunning. Aan de firma C. W. Alkemade is door het gemeentebe stuur een vergunning verleend voor het bouwen van een zeer groote modern in gerichte bloembollenschuur annex woon huis aan de Vinkenlaan. Voor het a.s. seizoen. Naar wij ver nemen moeten personen, die in aanmer king willen komen voor een vergunning om op het strand te mogen fotografeeren, aldaar paarden te verhuren of met fruit te venten, een verzoek daartoe bij Burge meester en Wethouders inleveren voor 1 Maart. Een bijzondere begraafplaats. Aan het bestuur van het St. Mariagesticht in het Langeveld, is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend voor het stichten van een bijzondere begraaf plaats op het terrein van dat gesticht. Werkloozen tewerk gesteld. Bij het egaliseeren van het gemeenteterrein rond de algemeene begraafplaats zijn voor deze week een 20-tal werkloozen tewerk gesteld bij wijze van werkverschaffing, zulks in overleg met de plaatselijke vak bonden. RIJPWETERING. Muziekuitvoering. Dinsdagavond gaf de Muziekvereeniging „Onderling Genoe gen" haar jaarfeest voor leden en dona teurs in de zaal van ..Rustoord" alhier. Te ruim zeven uur richtte de Pastoor een woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen, waarbij Z.Eerw. zich niet kon weer houden de opmerking te plaatsen dat do programma-mededeeling „Na afloop bal" wel moest hebben meegewerkt aan een zoo talrijke opkomst, daar immers uit het verleden maar al te duidelijk blijkt, dat men hier .een zoo nuttige vereeniging als deze nog veel te weinig steunt. Z.Eerw, constateerde, dat elke uitvoering, door de bier bestaande vereenlgingen gegeven, haar eigen publiek trekt, een omstandigheid, die tot verdeeldheid leidt, al is dit ook maar in zaken van ondergeschikt belang. En daar in eenheid de kracht ligt, uitte spr. den wensch, dat die eenheid ook eens zal komen in smaak en kunstzin onder de pa rochianen van R ijDwetering, zoodat op den duur een vruchtbaar samenwerken van tooneel- en muziekvereenigingen ook hier mogelijk worde. De aanblik van het op het podium op gestelde muziekcorps, deed ons onmiddel lijk inzien, dat hier een aansporing tot steun, vooral tot daadwerkeliiken steun alleszins op haar plaats was. Wat waren de gelederen sedert het vorige jaarfeest weer gedund! Het Rijpweteringsche corps, dat zooveel lauweren oogstte op diverse wedstrijden, dat nog slechts twee afdee- lingen door moest, om uit te komen in de hoogste, in de afdeeling uitmuntendheid, telt thans slechts 15 werkende leden meer. De eerste drie programmanummers, door het corps ten gehoore gebracht, voldeden ons uitstekend. Er werd met toewijding, en begeestering gespeeld en zuiver en goed genuanceerd en in deze lage, be perkte zaalruimte deed het spel ons thans aangenamer aan dan vorige jaren, toen het aantal instrumenten aanmerkelijk grooter was, hoewel wij hiermede geenszins be doelen, dat wij de vermindering van het aantal werkende leden toejuichen, inte gendeel. Hetzelfde, wat we van de drie eerste nummers gezegd hebben, kunnen we ook zeggen van de vier eerste nummers na de pauze. Alle lof voor de prestaties van „Onderling Genoegen". Het programma vermeldde verder nog een tweetal „één- actertjes" en een drietal voordrachten, eveneens ten gehoore gebracht door de werkende leden waardoor bewezen werd, dat er naast muzikaal talent ook tooneel- aanleg schuilt onder de leden van ons corps, 't Was o.i. een goed idee van de leden om ook dit deel van het programma met eigen krachten te verzorgen, en wij meenen namens alle aanwezigen te spre ken, wanneer wij den wensch uiten, dat dit in het vervolg steeds zoo moge ge beuren. Ook het bal was geanimeerd en gezellig, 't Was in één woord een succes- avond voor „Onderling Genoegen", een avond, die naar wij hopen velen zal doen besluiten, aan onze bovenvermelde wen- schen gehoor te geven. Biljarten. Zondag jl. speelde Prof. Koehof onder groote belangstelling van een talrijk publiek de revanche partij tegen Van Rijn; het was een prachtige partij waarin de amateur winnaar werd. VOORSCHOTEN. Een collecte. „Benvenuto", zal Zater dagmiddag a.s. een ommegang met muziek door het dorp maken, waarbij gecollec teerd zal worden voor de nagelaten be trekkingen van de helden der zee. Landbouwcursus. Door de vereeni ging van oud-leerlingen van landbouw- cursussen worden pogingen aangewend een cursus te houden in landbouwhuis- houdkunde. ZOETERMEER-ZEGWAART. Ziekenhuishulp. Woensdag 1.1. ver gaderde de vereeniging voor „Ziekenhus- hulp" in het Bankgebouw te Zegwaart. Een 40-tal leden bezocht de vergade ring. Met een kort woord opende de voor zitter, waarna de secretaris de notulen der vorige algemeene vergadering las. Deze werden onveranderd goedgekeurd zoomede de jaarverslagen van secretaris en penningmesler. Uit het jaarverslag noteerden we, dat het aantal leden 1818 bedraagt, een vooruitgang van 34 leden over 1928 Aan 67 leden werden verpleeg- geVlen uitgekeerd, met een totaal van 1753 verpleegd?gen. 2 leden hadden 100 verpleegdagen (het maximum). 1 lid 89, 76, 70 en 68 verpleegdagen, de overigen ble ven onder de 50 verpleegdagen. Het jaarverslag van den penningmees ter vertelde ons, dat ru:m 5000 aan ver pleegdagen zijn uitbetaald, 472.75 aan- transsportkosten voor zieken en dat er een te kort is van ruim 1600. Gelukkig dat er een reservefonds is, waaruit geleend kan worden. De commissie van toezicht bracht verslag uit en constateerde, dat boeken, bescheiden en kas in orde wer den bevonden. Ingevolge het bepeajde bij art. 7 van het huishoudelijk reglement werd de con tributie voor 1929 vasfgsteld op 8 cent per lid. Vorig jaar 6 cent Fer I'd en Per De voorzitter hoopte, dat dit jaar minder groote offers van de kas zouden worden gevergd, opdat de contributie t.z.t. ver laagd kon worden. De aftredende bestuursleden J. Volle- bregt en H. van Breeschooten. en de com- misie van toezicht D. D. Culen en N Meensma werden bij acclamatie herko zen. Belangrijke dingen werden bij de rond vraag niet te berde gebracht. Door den voorzitter werd de vergade ring gesloten met een woord van dank voor den opkomst en de aangename be sprekingen, die een goed vertrouwen in het bestuur afspiegelden, aan de heeren adviseurs, dokter J. W. Palte en dokter L. Fa?ee Schaeffer, voor de belangrijke medewerking en hoog te waardeeren ad viezen en de overige bestuursleden, inzon- der secretaris en penningmeester, voor de belangrijke, belangelooze diensten aan de vereeniging bewezen. ZEGWAART. Een recordlooper. De bekende vee drijver P. Kilos heeft wegens ouderdom zijn werkzaamheden er aan moeten ge ven. Hij is thans 76 jaar. Vanaf zijn 12e jaar heeft hij iedere week de markten te Rotterdam, Delft en Leiden bezocht. En kel naar deze markten heeft Klos gedu rende zijn „loop"-baan een afstand afge legd van pl.m. 280.000 K.M. Overleden: L. P. Hekker, 50 jaar echtgonoote van J. M. M. Vesseur. ZOETERMEER. Geboren: Veronica Elizabeth, d. v. G. L. de Groot en M. L. Kleijweg. Bar tel Cornelis z. v. J. K. Straaijler en M. den Boer. Overleden: Anna Geluk 1 dag, d. van C. M. Geluk en P. Hage. BODEGRAVEN. Personalia. Te Den Haag de heer H. C. Ooms voor het examen boekhouden „Mercurius". Voor het examen boekhouden afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Weten schappen slaagde de heeren B. Hoofdak ker en B. Rietveld. Alle leerlingen van den heer Y. de Joode alhier. Gevonden: eon belastingplaatje. In lichtingen ter secretarie. Geboren: Apolonia, d. van A. Broeckaert en M. J. A. Bal ten. Jerome Herman Marie z. van J. G. Spaas en A. C. M. Okkerse. Gerrit Pieter z. van G. Lammers en P. Achterberg. Teuni Neeltje d. van J. van Dorp en W. Dom burg. Ondertrouwd: Joh. Beens 35 j. en W. van der Tier 22 j. Behuwd: J. P. van den Berg 22 j. en J. van der Werff 28 j. Overleden: J. Baelde, geh. met T van Oosterom 57 j. Ingekomen: Joh. de Vlieg, koop man van Waarder. A. de Vaal. h' i. houdster van Waarder. M. Kasius, dienstbode van Langeruigeweide. C. A. Graafland, zonder beroep van Zwam- merdam. Mr J. van Konijnenburg, ad vocaat van Apeldoorn. M. Th. Bontjo dienstbode van Oudewater. W de Vlieg, dienstbode van Lisse. H. van der Vliet boerenknecht van Rietveld. A. Hoogendoorn en gezin, koopman van Bar- woutwaarder. L. M. de Groot, zonder beroep van Voorhout. Vertrokken: G. van der Kieft en gezin, zonder beroep naar Eindhoven. J. W. Prins, slagersknecht naar Heerde. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1929 uit 6315 personen en waren onderscheiden in: 3376 Ned. Herv., 1344 Geref., 1321 R.K., 41 Ev. Luth., 41 Remonstr., 31 oud Geref. 25 Chr. Geref., 9 Ned. Isr., 2 Apostolisch, Doopsgez.. en 117 behoorende tot geen kerkgenootschap HAZERSW0UDE. Loop der bevolking. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1928: 2213 m. en 2219 vr. of 4462 zielen. Zij vermeerderde door: vestiging 119 m. en 133 vr. is 252 zielen, geboorte: a. in de gemeente 70 m. en 67 vr., is 137 zielen, b. buiten de ge meente 2 m. en 3 vr. is 5 zielen. Totaal 191 m. en 203 vr. is 394 zielen. Zij ver minderde door: vertrek 149 m. en 165 vr. is 314 zielen, overlijden 19 m. en 22 vr. is 41 zielen, totaal 168 m. en 187 vr., is 355 zielen. Levenloos aangegeven: 2. 2 overle denen, niet tot de bevolking dezer gemeen te behoorende. Totaal vermeerdering: 23 m. en 16 vr. is 39 zielen.. Totale bevolking op 31 December 1928: 2236 m. en 2265 vr, is 4501 zielen. HAZERSW0UDE (RIJNDIJK). Tooneel. De R.-K. tooneelvereeni- ging „St.-Michael" geeft haar uitvoering in café Boers alhier' op Maandag 28, Dins dag 29 en Woensdag 30 Jan., des avonds te 7 uur. Opgevoerd zal worden het dra ma „Pastor Bonus" in 3 bedrijven en het blijspel „Napoleon's Horloge", ook in 3 bedrijven. De schoolkinderen hebben toe gang tot de generale-repetitie op Vrijdag avond 25 Jan. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 26 Januari. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend K. R. O,-uitzendingen.) 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 3.004.00 Kinderuurtje o. L v. Soph. Nu- wenhuis-v.d.Ryst. 5.306.30 Gramofoonmuziek. Portori- kynsche muziek. 6.306.50 Spr. A. N. Grul: Dominicaan sche Missie-arbeid in Puerto Rico. 6.507.00 Kath. Berichten. 7.007.30 Engelsche los. 7.308.00 Ivniples. 8.008.40 Causerie door Dr. J. A. van Kranendonk Duffels, Preventieve genees kunde. 8.40 Een leutig dramatische avond. Am- sterdamsche kunst op straat. Zangduo Content en Kruis. W. Visser, zang, K. de Jong, Accordeon, L. Dijkstra, viool, W. Pit- ters, Accordeon, II. Zegers, snarige klomp bespeler. Amsterdamsch straatorgel. Daar na optreden van H. 't Sas en echtgenoote. Liedjes bij de luit. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lens- ky Trio. 2.004.00 Aansl. van het Theater Tus- chinsky te Amsterdam. 4.005.00 Italiaansche les. 5.006.00 Fransche les. 6.006.45 Concert door het Omroep-or- kest. 6.457.45 Duit sche les. 8.00 V. A. R. A. Concert. 8.45 „Marijntje Gyzens Jeugd (Het ver raad). Opgevoerd door het Hofstadtooneel, o. 1. v. C. v. d. LugtNeltsert. Daventry, 1562 M 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. I.202.20 Het Carlton Octet. 3.50 Ballad enconcert. Victorian Trio. G. Jeffcock, bariton. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Muziek. 7.05 Strijktrio's van Beethoven. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Lezing: Rugby. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 „Zes vreemde Zaterdagen" (3). 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „The Follies". Vroolijke avond met zang, scherts en dans. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek 4.055.05 Concert. Orlest Rosati. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.3511.20 Symphonieconcert, daarna „Dokter tegen wil en dank", van Molière. lan'genberg, 4C9 M. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 3.404.00 Kinderliedjes. 7.20 Vroolijke avond met Ludwig Mari fred Lommei. Daarna tot 11.20 Dansmuziel. Z e e 8 e n, 1649 M. 11.202.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Concert. Blaas-orkest Woitschach. 8.20 De wereldliteratuur. Declamaties en voorlezing. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Jongenskoor. 4.50 Orkestconcert. 6.20 Wessidloherdenking. 7.40 Grieg-Concert. Tevens werken van Svendsen. 9.10 Vroolijk Concert. 11.10 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert in het Conservatorium Brussel. Solistenconcert. 8.3511.20 Orkestconcort. FEUILLETON. --'.E Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective, ui' rÜ naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). >nst I En daarbij komt nog, zei de commissa- tf3, dat als hij was ingeklommen, hij dat IDEIjker door een ander raam had gedaan ar lan dat van een slaapkamer, waar mand slaapt die wakker kan worden en n hulp roepen en dan nog door een ven ier op de eerste verdiepingNeen, het is Jen roofmoord, het was er wel degelijk jn te doen, om mevrouw Schleiblingen 'l den weg te ruimen. Daarop wijst ook, viel Ramsau den ïmmissaris bij, het feit dat de misdadi- idci: Br kostbare boutons in de ooren van daj 'ij" schoonzuster en haar prachtige ju- Ie 'eelen ringen onaangeroerd heeft gela- Otfen. Neemt U me niet kwalijk, Graaf amsau, zei de commissaris lachend, gfraar U bent druk bezig U zelf vast te Hpraten, want alles wat U zegt zijn argu menten voor mijn theorie, dat nr. 24 een gehuurde sluipmoordenaar was. ertl Maar daar heb ik geen oogenblik indfliaan getwijfeld, commissaris! .1 tachtig. En daar bij den dood van "ElMeVr0UW- von Schleiblingen niemand an- v ers eenig. materieel voordeel kon ver wachten dan de heer Graaf zu Ramsiu, moeten we dien nog een poosje vasthou den, zei Vollrad triomfantelijk. Of er ter men zijn om hem ter beschikking van de justitie te stellen, is een tweede vraag. De tijd zal het leeren, merkte Dr. Berndorff filosofisch op. Ik zal intus- schen ook niet stilzitten en meneer Ram sau zal me zonder twijfel alle inlichtin gen verschaffen, die ik noodig heb. Ik kan U verder meedeelen. commissaris, dat ik bij do verdediging zal worden ter zijde gestaan door Uw oud-collega Dr. von Hol dau. Dus dien wilt U ook wel toegang tot den verdachte geven, nietwaar? Van Holdau? Het detective-genie? Zeker, een man die als jurist en oud- commissaris der recherche de techniek van het vak uitstekend verstaat, maar in scherpzinnigheid alle Duitsche recher cheurs tienmaal overtreft! U houdt mij ten goede, dat ik het maar eerlijk zeg. En meneer von Schleiblingen opent een blan- co-crediet voor alle nasporingen van me neer von Holdau. Wel, Graaf Ramsau, zei de commis saris, zonder een zweem van boosheid of ergernis, dan kan ik U geluk wenschen Als iemand in staat is dit mysterie te ontsluieren, is het mijn oud-collega von Holdau, wiens groote gaven we allemaal zonder jalouzie nederig erkennen. Het spreekt vanzelf, dat hij hier vrijen toe gang heeft, dat recht ontleent hij al aan het feit, dat hij ook advocaat is. Maar me neer, één ding mag U niet uit het oog verliezen: Holdau is niet alleen rechtsge leerde, hij is de belichaming van het be grip „recht" zelf, en als hij tot de over tuiging komt, dat Graaf zu Ramsau schul dig is, zullen geen macht en geen schat ten ter wereld hem er van terug kunnen houden om hem aan den rechter over te leveren. Ik mag eerlijkheidshalve niet na laten U er op te wijzen, dat dit 't gevaar is, dat aan de bemoeiingen van von Hol dau is verbonden. Het is heel vriendelijk en openhar tig van U, commissaris, zei de oude advo caat, dat U ons op dit gevaar attent maakt. Maar we zien het met de grootste gerustheid onder de oogen, omdat we rotsvast overtuigd zijn van de onschuld van den graaf. Met deze woorden nam Dr. Bodendorff afscheid en ook Vollrad verliet met een beleefde buiging de cel. VI. Als U er niets tegen hebt, meneer von Schleiblingen, moesten we nu maar meteen naar von Holdau gaandie is om dezen tijd altijd thuis. Ik vind het best, meneer Boden dorff er is nu alles aan gelegen, dat het bewijs van onschuld v. graaf zu Ramsou zoo spoedig mogelijk geleverd wordt. Het mooiste zou zijn, als we bij het politie onderzoek al zooveel overtuigend mate riaal bij elkaar konden hebben, dat er heelemaal geen instructie geopend -wordt. Ik zelf kan me helaas niet veel met de zaak inlaten. Door den dood van mijn vrouw ben ik beu van mijn huis en van de heele stad. Dat kan ik me levendig voorstellen. Ik ben heelemaal uit mijn evenwicht en ik hoop dat mijn reis me weer heele maal zal opknappen. Wat hebt U voor plannen? Ik ga eerst naar de Vereenigde Sta ten en blijf daar een poosje in de groote steden rondhangen tot de winter voorbij is. Dan ga ik naar Californië en Texas, om me eens heelemaal aan mijn gelief koosd jachtvermaak te wijden. Juist ja gen is wat ik noodig heb de inspanning en het gevaar doen een mensch de be roerde werkelijkheid vergeten. Van Texas uit, ga ik te paard heel tropisch Amerika door tot het uiterste zuiden. Vandaar waarschijnlijk naar Australië en dan naar de Zuidzee-eilanden en naar Azië. Ik kom dan over Japan en Siberië naar Europa terug Dus een complete wereldreis 1 Inderdaad. En gaat U dat in Uw eentje onder nemen Ik denk er niet aan. Ik neem een heele karavaan mee. Bij mijn Garde-ku- rassier-regiment heb ik een kameraad, die op elk oogenblik bereid is zoo'n avon tuur met me te ondernemen. Hij zal een twint ig cavaleristen uitzoeken, waarvan de diensttijd juist is afgeloopen. Die krij gen een moderne bewapening en met dat escorte zal ik in de gevaarlijkste streken zeker wel veilig zijn En als er tijdens Uw afwezigheid iets bijzonders gebeurt? Dan stelt U zich met mijn advocaat in verbinding; die heeft een blanco-vol macht. De auto stopte in de Leipziger Strasse voor een mooi, groot huis. We zijn waar we wezen moeten, me neer von Schleiblingen. De heeren stapten uit en gingen de trap op naar de eerste étage. Op hun bol len werd de deur geopend door een ouden man, met merkwaardig scherp-kijkende oogen. Hij liet hen in een chic-gemeubel de wachtkamer en dceldo den advocaat dien hij kende, mee dat „Kapitein" von Haldau te spreken was. De man ging heen om hen aan te dienen. Von Holdau is reserve-officier en zijn factotum, 'n gepensioneerde sergeant majoor vindt het heerlijk om hem met zijn militairen titel aan te spreken, legde Berndorff uit. Zij werden direct bij den detective bin nen gelaten. Von Schleiblingen was ver baasd over het fijne, met exquisen smaak ingericht interieur. Hij kende, als ieder een uit de Bérlijnsche gezelschapskringen vou Haldau wel, maar had toch niet ge dacht, dat deze met zoo verfijnde weelde van schilderijen, prachtige kunstvoorwer pen en schitterend-gebonden boeken om ringd zou zijn. Het was een merkwaardig man, Kurt von Holdau. Een rijzige, forsche figuur met een glad-geschoren gezicht, waarvan de trekken kracht on energie verrieden. Vooral de sterke kin en de vastberaden mond getuigden van dio eigenschappen. Hij had sprekende, donkere oogen, voor den doordringenden blik waarvan reeds menig schuldig man de oogen had neergr slagen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7