an BUITENLAND. BiNNENLAND. Rechtzaken. 20ste Jaargang uh,,uh™ .c^c/ .-v, oetenl ©e £<ddóQh& (Bcuro/nt VRiJDAG 25 JANUARI 1929 No 6087 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ,r Leiden 19 cent per week .f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week .f2.60 per kwartaal nco per postf2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver ghaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- letaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd gsbiad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 1Ó3003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. d. v. Dit nummer bestaat uit Vier bladen. an \V 2orré, 3erse z. v. Man A. V. H. ldus den J. rdus an H P. Sympathieke taal U eenigen tijd geleden heeft mevr. v. llie-van Embden een intervieuw gehad t de Koningin-Moedr en daarvan een ander medegedeeld in ,.Het Vaderland". [én passage was er in dat verslag, die bijzonder heeft getroffen, omdat daar- n ongekunstelde waarheid een scherpe op de werkelijkheid van het gezins- mdritjen wordt gegeven. ,n tVij willen hier bedoelde passage af- ikken. Bi ohai Br Tj. v. eiland Arboi S. )op C. P a en Ze Topp de Bc r, Dr rts, 1} istba Kei: Pla de K aarle Bot ïstbo in fa - A. 19 Cron Onze opvoeding was eenvoudig, al dus de Koningin-Moeder. We hadden jarenlang een Engelsche gouvernante. Ze voelde zeer sociaal. Ze sprak ons over arbeidsverhoudingen, sociale in stellingen, het leven van de fabrieks arbeiders, toen meestal nog zeer treu rig. Ze gaf niet alleen lessen; ze schiep ook een sfeer om ons onderwijs Daar is een kind nog het meest gevoe lig voor. We waren met vijven zusters. De oudste kreeg tering toen zij 15 jaar was. Een tragedie. Ach. De diepe in druk, dien die op mij maakte! Daar uit is mijn belangstelling ontstaan voor de lijders aan die vreeselijke ziekte. En voor de middelen om haar te voorkomen. Ik was de derde zuster naar den leeftijd. Na de vierde vólgde een broer nog een schooljongen, toen wij al vol wassen waren. En dan het jongste zusje, ons speelpopje, nog een kindje toen ik trouwde. Een groot voorrecht een groot gezin. Eeïi natuurlijke hulp bij de opvoeding. Je voedt elkaar op! Je leert: toegeven, niet je wil doordrij ven, achterstaan terwille van een an der. Kim J. 5 aarl i, Riji ize-V 3 Dat is sympathieke taal. 't Ware fe enschen. dat allen zoo oordeelden over waarde van een groot gezin! En er naar handelenIn de practijk in het leven. Iedereen komt wel 'ns in de gelegen- tatioi iid, om practisch daadwerkelijk te too- t 71 en, dat hij, ook uit maatschappelijk lestra ,gpunt bezien, het groote gezin waar- 'ervln idege! 'eri En zulk 'n gelegenheid móet worden Kuini ingegrepen, omdat, helaas, maar al te H{ kwijls anderen van tegenovergestelde ge- lelens blijk geven. Oók in de practijk; en denke maar b.v. aan winst-wellustige nisbazen. Wij, Katholieken, hebben in deze vele velerlei verplichtingen! 4 Spi erhoi Ein mga FRANKRIJK. DEBAT OVER DEN ELZAS. In de Fransche Kamer. Een geladen atmosfeer. De Fransche Kamer heeft gisteren een ■anvang gemaakt met het debat over de Koud R. Ni woo ampo Hts Has Am aan a-^fjElzas-Lotharingsche kwestie. De socialist Grumbach heeft een heftige 'ede gehouden tegen de autonomisten. Hij ïerinnerde aan hetgeen de Elzas was on- ler Duitsch bestuur, hoe Duitschland nog kort voor den wapenstilstand de autonomie peigerde. Toen kwam de Fransche over- ^%inning en de terugkeer, door nagenoeg Lallen begroet, van den Elzas tot het moe- Gnferland. Grumbach erkende, dat er bij het bestuur Bakefouten waren gemaakt, maar zelfs dan had J ^i^nki-ijks beheer den Elzas nog voordeel «Ipebracht. Spreker zeide, dat de oorsprong der Pu n, Tautonomistische beweging van 1910 dateert, ihovi a Herriot was voor de malaise niet aanspra kelijk. Het probleem was overigens zeer stra gecompliceerd. Grumbach gaf ten slotte de maatregelen aan, welke aan de malaise een einde zou- rsta den kunnen maken. Hij wees op de nood- 104 'zakelijkheid van het twee-talen-systeem, met absoluten voorrang natuurlijk van de J. Fransche taal. -De Elzassische afgevaardigden gaven <x een uiteenzetting van de grieven der be- Ott' volking en wezen er op, dat de bevolking i. i van den Elzas rijkelijk deelneemt aan het ,-end leven van Frankrijk, doch ook zijn eigen ;str« onafhankelijkheid steeds als een eerste el) v°orwaarde heeft beschouwd. De regeering t 23 moet het vertrouwen weer herstellen. De 4 ontstemming in den Elzao is reeds begon nen op den dag, toen de Fransche troepen binnenrukten en ook de regeering van de nationale eenheid heeft deze ontstemming niet kunnen doen verdwijnen. Behalve de regeling van het taal- en schoolvraagstuk werd ook de toelating van het gebruik van de beide talen voor de rechtbanken verlangd. De beweringen van een der sprekers, dat bij het proces tegen autonomisten te Cormar de gezworenen onder een druk hadden gestaan, werd door Poincaré ten krachtigste ontkend. In antwoord aan eenige sprekers ver klaarde Poincaré, dat hij betreurde, dat eenige Elzassische afgevaardigden de in spanning vergeten welke Frankrijk zich ten gunste van den Elzas getroostte. Hij herinnerde eraan, hoe Riclin, als oud-voorzitter van den landdag, een rede eindigde met den kreet „Leve Duitschland, leve de keizer". Met verontwaardiging wees de minister president de beschuldigingen van de hand, in de separatistische bladen tegen Frank rijk geuit, als zoude dit land verantwoor delijk zijn voor den oorlog, en het moorden slechts hebben voortgezet, om van de El- zassers weer Franschen te maken. ALBANIË Prettige vooruitzichten. Nieuwemoordenaangekondigd. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Bel grado meldt, heeft Gani Beg de broer van den indertijd door Alcibiades Bebi vermoorden Albaneeschen gezant te Praag, Tsena. Beg tegenover een aantal jour nalisten verklaringen afgelegd, waaruit men' kan opmaken, dat binnenkort nieuwe moorden tegemoet kunnen worden gezien. Zooals men zich zal herirfheren, werd Gani Beg tegelijk met zijn bediende Woelitsji- terna in hechtenis genomen, toen deze laat ste in de rechtzaal Bebi had doodgeschoten uit woede omdat Bebi den vermoorden ge zant een verrader van het Albaneesche volk had genoemd. Gani Beg verklaarde het zeer te betreu ren, dat Woeltsjiterna den moordenaar Tsena Beg h^pft doodgeschoten, aangezien hij hierdoor verhinderd heeft, dat in de duistere zaak van den moord op den Alba neeschen gezant licht wordt gebracht. Ik verzeker plechtig, aldus vervolgde Gani Beg, het als mijn heiligsten plicht te be schouwen ervoor te zorgen dat mijn broe der op ontzettende wijze wordt gewroken. De familie der Krisin, waartoe wij behoo- ren telt zeventien leden en elk lid heeft minstens vijf vrienden. Samen tellen wij dus meer dan honderd vastbesloten man nen en wij zullen in staat zijn mijn broe der, die het meest geziene lid van onze groote en achtenswaardige familie was, te wreken. Onze taak zal geen gemakkelijke zijn, maar wij zullen haar volbrengen. Thans begint pas de afrekening. Wij we ten, wat wij willen en wij zullen ten spoe digste aan het werk gaan. IRAK Rooftocht aan de grens van Irak. Verscheidene dooden en gewonden bij een gevecht. Uit Bagdad wordt gemeld: Een troep Wahabieten op kameelen heeft een stam uit het gebied van Ivoweit aangevallen en zich meester gemaakt o.a. van troepen ka meelen. Bij het gevecht, dat hierbij plaats had moeten verscheidene personen gedood of gewond zijn. De bandieten namen de vlucht, toen militaire vliegtuigen op het gevechtsterrein verschenen. CHINA. EEN COMMUNISTEN-COUP. Stad in Tsjakiang aangevallen. Dertiginwoner f gedood. De Chineesche bladen melden, dat twee honderd goed georganiseerde en met ge weren en revolvers gewapende communis ten, een »»nval hebben gedaan op de stad Sjwangging, bij de baai van Hangtsjau. in de provincie Tsjekiang. Te voren hadden zij de politieposten bezet, waarna zij de stad begonnen te plunderen en deze ten slotte in brand 6taken. Dertig inwoners werden gedood en 70 gewond. Een oude vrouw werd levend verbrand. Vervolgens kwamen de communisten in botsing met Chineesche vrijwilligers, waarop een gevecht volgde, waarbij mi trailleurs en bommen werden gebruikt. Twintig communisten werden gedood, waarna de bende de vlucht nam. De muren der stad zijn bedekt met aanplakbiljetten, waarin de bevolking wordt opgehitst geen schulden, belasting en huur te betalen en steun te verleenen aan de Sovjet-re^eering. AMERIKA DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Het standpunt van de Kerk. De „Osesrvatore Romano" schrijft: De „Opinion" uit Los Angelos heeft een onderhoud met den aartsbisschop van Michoacan, mgr. L. Ruiz y Flores gepubli ceerd. waarin het volgende wordt gezegd: .,De Kerk kan nooit haar toestemming geven tot een registratie van den clerus- door den Staat wegens de bestaande wet, welke er toe dient, de geestelijkheid, wan neer deze niet is ingeschreven, aan het gezag van de bisschoppen te onttrekken, daar den bisschoppen geenerlei inmenging in de staatsregistratie is veroorloofd, doch vooral ook omdat de wet bepaalt, dat elke priester bij de uitoefening van zijn ambt onderworpen is aan het oppertoezicht van de staatsautoriteiten, wien het recht is toegekend den priester van zijn ambt te ontheffen op elk oogenblik, dat het den autoriteiten past. Volgens de wet geeft het ambt van geestelijke geenerlei redelijken waarborg en ook het aantal der door de regeering toegestane priesters kan elk oogenblik worden veranderd. De bisschoppen hebben zich ook tegen alle andere wetten verzet, welke den Ka- thol'eken de vrijheid ontrooven en hun verbieden hun kinderen naar hun opvat ting op te voeden, hun vereenigingsleven in stand te houden een eigen pers te be zitten en Kun zelfs het. ontvangen der H.H. Sacramenten verbieden. Andere wet ten verbieden den Katholieken het eigen dom en elke geloofsuiting doen, alsof er volstrekt geen Katholieke Kerk meer in Mexico bestaat, welke daar een hechte organisatie bezit, volgens de Goddelijke bestemming van de Kerk, waarnaar de ge- loovigen leven, en recht hebbend op dat eigendom, dat zij in den loop der eeuwen rechtmatig hebben verworven". Den bisschop werd toen .gevraagd, welke personen wel konden worden aangewezen om met de Mcxicaansche regeering te on derhandelen, waarop mgr. antwoordde: .,A1 deze vraagstukken mcetcn óf direct met den H. Vader, óf met den vertegen woordiger van den H. Stoel in Mexico, die op 'het oogenblik de Apostolische delegaat te Washington is, worden besproken". Voorts werd mgr. Ruiz y Flores ge vraagd, welke houding de Katholieken zouden aannemen tegenover de candida- tuur van José Vasoóncelos &ls president van Mexico. De bisschop antwoordde: .Thans meer dan ooit wil de Kerk, en derhalve ook haar geestelijkheid, buiten alle politieke gevol gen blijven, hetgeen echter natuurlijk niet belet, dat de Katholieken, vooral in den tegenwoordigen toestand, elke candidaat of partij, die er ernstig naar zou streven de godsdienstvrijheid waarop alle burgers recht hebben te herstellen met genegenheid zouden begroeten". De „Osservatore Romano" merkt hierbij op, dat deze uitlatingen weer in alles de beginselen, welke steeds door de. kerkelijke autoriteiten zijn vastgesteld, bevestigen en bovendien wijzen de verklaringen van mgr. Ruiz y Flores er op, dat de toestand in Mexico nog altijd onveranderd is. ROTTERDAMS MILLIOENENLEENING. Protesten van raadsleden. Voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Het Rotterdams voorstel tot het aan gaan van een nieuwe Rotterdamsche lee ning van tien millioen gulden tegen een rente van 4 1/2 tot consolidatie der vlot tende schuld is in de gister gehouden raadszitting eerst aangenomen na heftige debatten, die deels in geheime zitting, deels in openbare zitting plaats hadden. Het raadslid de heer G. van Burink wenschte zich niet aan de opgelegde ge heimhouding te houden. En zoo kwam het, dat men in de openbare zitting, die volg de op de geheime besprekingen, welke ongeveer twee en een half uur geduurd hadden, nauwkeurig kon vernemen welke bezwaren zich hadden voorgedaan. Het was het raadslid mr. Walter F. O. Baar3 ter oore gekomen, dat bij de in schrijving der bankinstellingen voor deze leening een der gegadigden op een wijze was behandeld, die niet juist was te ach ten. Ingeschreven hadden de Rotterdam sche Bankvereeniging en de Incassobank. De inschrijving der Incasso was echter 17.000 voordeeliger, dan die van de Rotterdamsche Bank. De wethouder van Financiën, de heer A. B. de Zeeuw, had daarop een der vertegenwoordigers van de Rotterdamsche Bank, die bij hem kwam om te informeeren naar den uitslag toe gevoegd: „U bent er nog niet". De Rot terdamsche Bank heeft daarop de eerste aanbieding terug genomen en een nieuwe aanbieding gedaan, die voor de gemeente 25.000 voordeeliger was dan haar oor spronkelijke inschrijving. Men heeft vervolgens de Incassobank in de gelegenheid gesteld ook haar aanbie ding te herzien. Doch deze was slechts 3000 voordeeliger dan haar eerste in schrijving, waarop de Rotterdamsche Bank de leening werd tóegewezen. Bij de openbare zitting heeft de heer Van Burink de feiten in het kort her haald, zooals zij hierboven zijn weergege ven er er fel tegen geprotesteerd. Mr. Walter F. C. Baars vond, dat de tegenwoordige verhoudingen op de geld markt niet te hoog zijn opgedreven. De commissie voor de financiën en de wethou der hebben volkomen te goeder trouw en in het belang van Rotterdam deze zaak opgezetè Doch de wijze waarop de inschrij vingen der banken zijn behandeld vindt spr. in feite onjuist. Het aantal gegadigden voor de> plaatsing der Rotterdamsche lee ningen is al uitermate gering. Het uitspelen van den eenen gegadig de tegen den ander acht spr. verwerpe lijk en niet strookend met de wijze, waar op gewoonlijk dergelijke aangelegenheden behandeld worden. Het is niet te verwach ten dat de afgewezene zich opnieuw als gegadigde zal aanmelden en dat acht spr. een groot gevaar voor Rotterdam. Het aantal bankiers dat offerte maakt voor het overnemen van onze obligatie-leenin gen is al niet te groot. Als wij er nu nog aan gaan medewerken concurrentie bui ten te sluiten, dan isoleeren we ons en moeten we zulks in de toekomst buiten gewoon hoog betalen. Intusschen heeft het college zich bereid verklaard uit het gebeurde een les te putten en met de ge maakte opmerkingen in de toekomst re kening te houden. En met deze toezegging kan spr. genoegen nemen. Wethouder De Zeeuw zal afwachten welke indruk bij het publiek is gevestigd alvorens hij zich tegen het protest van den heer Van Burink zal verdedigen. Wat hier geschiedt is, kan men niet vergelij ken met de inschrijving bij -aanbestedin gen. Bij leeningen schrijven de banken in en deelen in een begeleidend schrijven mede, „dat zij over haar aanbieding nog nader to spreken zijn". Het is een kwes tie van concurrentie en tot corruptie geeft het geen aanleiding. Mr. Walter F. C. Baars herhaalde, dat indien een bank weet niet juist behan deld te worden, zij in het vervolg niet meer inschrijft. Het leuren met inschrij vingen van A. tegenover B. blijve maar achterwege. De heer Van Burink verklaarde, er van overtuigd te zijn, dat de heer De Zeeuw te goeder trouw getracht heeft als wet houder van Financiën voor de gemeente zoo voordeelig mogelijke voorwaarden te bedingen. Ten slotte heeft de burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn er op gewezen, dat in dezen dezelfde methode is gevolg, die sedert jaren gebruikelijk was. Het voorstel tot het aangaan van de leening werd daarop met algemeene stem men goedgekeurd. FORD'S UITBREIDING TE ROTTERDAM. Voorstel tot verkoop van gronden goedgekeurd door den Raad. Groote oppositie. Ondanks heftigen tegenstand van den wethouder van plaatselijke werken mr. A. de Jong heeft de Raad te Rotterdam gis teravond met 2811 stemmen aangenomen het voorstel om met de Ford Company do door ons reeds gemelde transactie aan te gaan. Daardoor krijgt Ford de beschikking over een terrein van 15.000 vierkante me ter aan den rechter Maasoever tegen een prijs van 18.met een optie voor de res- tcerende 13.000 vierkante meter. De groote oppositie kwam van de juris ten uit den raad. Vooral mr. A. de Jong had zeer ernstige bezwaren. Hij achtte het een noodlottig voorstel, dat voor de ge meente de meest funeste gevolgen zou hebben. Bedoeld terrein toch is voor veel hoogeren prijs aangeboden aan andere ge gadigden, o.a. aan do Kunstzijdefabrieken Enka voor 24.en duizenden en nog maals duizenden geeft men nu aan Ford cadeau, door zulk een lagen prijs van 18.te bedingen. Bovendien zal de in vloed van deze onderhandelingen op an dere gegadigden allernadeeligst zijn. Ford toch krijgt de beste terreinen ter beschik king. Hoe zal men nu een prijs kunnen maken voor de terreinen aan het verbin dingskanaal tusschen Delfshavensche en Rotterdamsche Schie? Nu kwam Ford met de bedreiging, dat hij naar Amsterdam zou gaan als hij zijn zin niet kreeg, maar Ie wethouder wilde voor deze bedreiging niet op zij gaan. Amsterdam is niet zoo goed koop met zijn grond en nimmer heeft Ford het aanbod van Amsterdam ter tafel ge bracht. De heer De Jong ziet zeer wel in, dat het een groot belang is Ford hier te houden, maar om dat te bereiken moet men niet met een dergelijk royaal cadeau aan komen. Dan yegen de nadeelen zwaarder dan de voordeelen. Met aandrang heeft de heer De Jong tot tweemaal toe den raad op het hart gedrukt het voorstel toch voor al niet aan te nemen althans de beslis sing uit te stellen tot leden uit de burgerij zich er eens over hadden kunnen uitspro ken. Het mocht echter niet baten. Even min als mr. Baars met een voorstel succes had, het college slechts te machtigen do transactie voor te bereiden en de definitie ve beslissing aan te houden tot nadere goedkeuring door den raad. Dit werd met 327 stemmen verworpen, waarop, zooals gemeld, het voorstel van B. en W. met groote meerderheid word aangenomen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Elzas-debat in de Fransche Kamer. Chineesche communisten hebben een stad in Tsjekiang overvallen, doch werden tenslotte verdreven. BINNENLAND. Overleden is de bekende tooneelspeler en regisseur dr. W. Rooyaards. (L. en K., lste blad). Ford naar Rotterdam. Oppositie in den Raad. (lste blad). Rotterdam sluit een geldleenlng; tegen tegen de wijze, waarop namens B. en W. de onderhandelingen zijn gevoerd, wordt in den Raad geprotesteerd, (lste blad). De Landbouwuitvoer in 1928. (L. en T., 3do blad). Overleden is in het St. Elisabethsgesticht de eerw. Zuster Adriana. Een standbeeld voor den anti-gezagsman Dome la-N ieuwenhuis? De Wijnkopianen zijn er tegen. In den gemeenteraad van Amsterdam is aan de orde geweest een voorstel van B. en W., om hen te machtigen de Ned. Syn dicalistische Federatie van Overheidsper soneel in de gelegenheid te stellen een standbeeld van F. Domela Nieuwenhuis op te ricljten op een gemeenteterrein, gelegen aan het Nassauplein. Hierbij kwam tevens in behandeling het voorstel van den com munist Seegers (C.P.H.) om aan het Nas sauplein den naam van F. Domela Nieuwen- huisplein te geven. De heer Wijnkoop (C. P. W.) zeide dat aan Domeia's nagedachte nis geen grooter.smaad ware aan te doen dan zijn standbeeld over te dragen aan de vertegenwoordigers van het kapita listisch gezag. De Middenstander Jansen verdedigde de oprichting van het stand beeld, maar ontving van den beer Wijnkoop het verwijt: „smerige demagogie" en: „Loop naar den hel!" De a.-r. Baas achtte de combinatie van Nassauplein en Domela Nieuwenhuis-standbeeld „niet gelukkig"'; hij is ook om andere redenen tegen liet voorstel van B. en W. De heer Gulden (S. D.) verzet zich tegen het voorstel van B. en W., dat hij niet vindt in den geest van Domela Nieuwenhuis; de heer Beekman (S. D.) kan zich er echter mee voreenigen. De heer Wierels (R. K.) zeide, dat zijn fractie zich niet tegen het voorstel van B. en W. verzet. Vele geschriften en daden van Domela Nieuwenhuis achten wij heil loos, maar hierover gaat het niet. Gevraagd wordt van den raad alleen de toestemming om het monument te plaatsen; hierdoor neomt de raad geen deel aan het huldigen van Domela Nieuwenhuis' nagedachtenis. Wij willen de zaak breed bezien en niet be letten, dat de wensch van anderen om do nagedachtenis van een der hunnen to eeren in vervulling komt. Het ontwerp van het monument heeft niets uitdagends, niets aanstootelijks; wij meenen, dat het voor stel van B en W. de consequentie is van het aanvaarden van het v. Heutz-monument. De verdere behandeling van de zaak werd uitgesteld. Do begrooting van de gemeente Haarlem is goedgekeurd na dertien zit tingen. De heer C. Brenninkmeyer te Am sterdam is door Z. H. den Paus benoemd tot commandeur in do orde van den H. Gregorius den Grooten. De gewone audiëntie van den mi nister, van onderwijs, kunsten en weten schappen zal op Maandag 28 Janunari e.k., niet plaats hebben. Concurrentiestrijd of rassenhaat? Voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam stond Woensdag terecht de slager C. van M., te L e i d e n, die op 27 November op de Veemarkt te Rotterdam kwestie had gekregen met zijn collega en stadgenoot S. M. De ruzie ontstond uit een Bchijnbare nietigheid, n.l. het koopeti van oen koe. Maar M. beweert dat het niets anders geweest is dan een uitvloeisel van concurrentiestrijd en rassenhaat. Hoe het zij, Van M. zou M. een trap en een klap gegeven hebben. Daarom stond hij terecht. Hij ontkende zoowel trap als klap. M. kon zich de klap niet herinneren doch wèl do trap. Een andere getuige had wèl iets van een klap gezien maar niets niemendal van een trap. Zoo kwam dus niet vast te staau dat Van M. zich aan de hem ten laste ge legde mishandelingen had schuldig ge maakt. Dientengevolge werd hij, overeen komstig het requisitoir, vrijgesproken. Allebei de slagers gingen terug naar de Sleutelstad met den goeden raad: Weest voortaan verstandiger!

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1