I1SCHT GOEDE KWALITË Gem. Berichten. [ZWITSER STAAT; AAM DE SPIVS Buitenl. Berichten. Overheid en aannemers. In sommige ambtelijke kringen werdfc de actie der aannemers als voorbarig 'be titeld, omdat men meent nog in fen phase van overleg en onderhandelen te verkeeren. Daar schijnt men of de ware toedracht niet volkomen te kennen of een ander begrip van overleg en onderhande ling te hebben. Is het bekend, dat reeds meer dan 25 jaar lang geijverd wordt om datgene te verkrijgen, wat thans gewenseht wordt, zonder eenig resultaat of gehoor zelfs? Kan men het zakelijk overleg noemen, wanneer de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten bij een bespreking met geen woord rept over bezwaren tegen ar bitrage in alle geschillen, daarna een con cept inzendt, waarin nagenoeg ten volle daaraan voldaan wordt, om vervolgens dit concept terug te nemen met de bood schap liever de regeling van den Minister van Waterstaat af te wachten, en dus geen zelfstandig standpunt wil innemen? Is het soms overleg, dat de Minister van Waterstaat tot op heden bij alle be sprekingen over het onderhavige onder werp slechts kan meedeelen, dat zijn oor deel nog niet gevestigd is, zonder dat de Bonden ooit kans hebben gehad het punt zakelijk aan te roeren, waartoe gelegen heid te over was. Het eenige wat de Minister ter elfder ure wist aan te bieden was een ontwerp regeling, die een copie is van de bestaan de, aangevuld met eenige ongunstige be palingen, waarbij dus niet de minste re kening gehouden wordt met de sinds jaar en dag geopperde bezwaren. Thans wordt van enkele kanten verno men, dat men zich te weer moet stellen tegen de aannemers. Diegenen dienen zich dan toch aller eerst af te vragen of hunnerzijds genoeg gedaan is om hel conflict af te wenden. Dat is niet gebeurd. Onze verzoeken, die reeds van jaren geleden dateeren zijn onbeantwoord gebleven. Op do bereid- verklaring om de verzoeken zoo noodig toe te lichten werd niet ingegaan. Nu gaat men volgens de courantenbe richten zeer voortvarend lé werk om ge meenschappelijk een houding aan te ne- men tegenover de aannemers. Het is te betreuren, dat diezelfde voortvarendheid niet betracht is in het overleg en de onderhandelingen. Dan had veel kunnen voorkomen worden. Verscheidene gemeenten wachten het advies af van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten, deze wacht weer op den Minister, zoo blijft men aan den gang. Wanneer het om een arbeidskwestie gaat, zou de partij, die zoo weinig nota nam van de verzoeken van de andere, streng beoordeeld worden. Hier heeft een der grootste bedrijven in den lande (het aannemersbedrijf) jaren lang op volkomen gepaste wijze hare wen- schen kenbaar gemaakt, maar notitie werd er al heel weinig van genomen. Totdat het zoover kwam, dat de Bon den het hopelooze inziende van haar eeuwig vragen, besloten niet in te schrij ven onder de huidige voorwaarden. Dit besluit werd anderhalf jaar gele den genomen en meegedeeld met de toe voeging steeds tot overleg bereid te zijn, waartoe de lange termijn voor dc uitvoe ring van dat besluit bestemd was. Nu wil men1 zich verweren, zonder te vragen of de wenschen der aannemers billijk zijn, want die zijn nog niet bespro ken, dikwijls nog niet eens onderzocht. Zoover hebben de Bonden het niettegen staande al hun pogingen nog niet kunnen brengen, althans niet voor zoover het de arbitrage betreft. Dat bespreking het best tot resultaat kan leiden bewijst, de borgstelling. Eens (zegge één keer) is daarover met den Minister in bijzijn van eenige Gede puteerden op werkelijk zakelijke wijze overleg gepleegd met het gevolg, dat een regeling tot stand wam. Waarom dan niet hetzelfde gedaan met het- arbitrage vraagstuk En wat verlangen do Aannemers nu? Arbitrage in alle geschillen, terwijl zij het nu slechts voor een deel hebben, hetgeen tot allerlei complicaties en onbil lijkheden leidt. Het is hier niet de plaats daarover ver der uit te wijden. Slechts het volgende zij geconstateerd: le. De Commissie tot herziening d<?r Al- gemeeno Voorschriften bij Rijkswerken (Door den Minster van Waterstaat acht jaar geleden ingesteld) heeft ruim 4 jaar geleden een rapport ingediend, waarin zij tot de conclusie kwam, arbitrage te moe ten verstaan zonder beperking, in alle ge schillen dus. 2e. De leidende Vereeniging van Inge nieurs en Architecten gaan mee met het standpunt: „arbitrage in alle geschillen" getuige de door deze vereeniging met den Nederlandsche Aannemersbond in 1915 samengestelde Algemeene voorschriften. 3e. Binds dien datum is bij alle Parti culiere werken d.i. meer dan 50 pet. v. alle bouwwerken, arbitrage in alle geschillen. 4e. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft in haar conceptregeling van een half jaar geleden nagenoeg arbi trage in alle geschillen neergeschreven. Hoewel weer teruggetrokken in afwach ting van de ministerieele regeling, was het toch niettemin een uiting, die niet onge fundeerd kan zijn. 5e. Tal vanOpenbare Besturen, zoo wel Provinciale als Gemeentelijke, ken nen arbitrage toe in alle geschillen. Proefondervindelijk is de mogelijkheid dus bewezen. 6e. In totaal mag men hiermede aan nemen, dat zeker bij 75 pet der bouwwer ken arbitrage bestaat in alle geschillen. Met deze gegevens moet men tot de slotsom komen, dat de verlangens der Aannemers genoegzaam steun vinden zoowel buiten hun eigen kring als in de praktijk, en niet zoo maar als onredelijk bestempeld kunnen worden, wat het ver weer zou kunnen rechtvaardigen. De Aannemersbonden hebben herhaalde- li ik te kennen gegeven niets liever te v. onsehen dan overleg te plegen en te on derhandelen, doch laat men ons in de ge legenheid stellen, dat op zakelijke wijze te doen. De groente- en fruitoorlog te Deventer geëindigd. Na een conferentie Dinsdagmiddag ge houden tusschen het bestuur der afd. De venter van den bond van kleinhandelaren, het Veilingsbestuur en de bemiddelings commissie vergaderden Dinsdagavond de kooplieden ter bespreking van het voor stel der veilingsvereeniging. Met 2523 stemmen en twee onthoudingen werd dit. voorstel aangenomen. Het luidt als volgt: le. de fusthuur voor groenten wordt ver minderd van 10 cent op 7 cent per kist; voor fruit blijft de fusthuur ongewijzigd; 2c. de overstorting zal niet meer plaats hebben 3e. de veilingsvereeniging garandeert een goede keuring der waren; 4e. hetgeen los wordt aangevoerd zal niet in kisten mogen worden geveild; 5c. de vcilingvereeniging zal haar parti culieren kleinhandel binnen 24 uren stop zotten, terwijl zij voortaan den verkoop aan particulieren zooveel mogelijk zal te gengaan. ongelukken. slachtoffers van het verkeer. Een autobus met 20 passagiers te water. Uit Utrecht meldt het „Volk": Dinsdagavond hing een dikke mist over groote autobus van den dienst tusschen Utrecht en Amersfoort reed, daardoor misleid, zijn wagen in de Biltsche Grift. Allo verkeer geschiedde uiterst lang zaam de sneldienst van dc Weesper de buitenwegen. De chauffeur van een tram reed zoo langzaam, dat men er ge makkelijk in en uit kon stappen. De chauffeur van de autobus voerde zijn wagen uiterst langzaam over den weg en alles ging goed tot in de fort bochten. Daar staan de booraen rechts van den weg zeer ver uiteen. De chauffeur meende juist tusschen twee boomen door den weg voor zich te hebben en langzaam kroop de wagen op het water toe. Toen de wagen den berm af reed, bemerkte de chauffeur wat er aan de hand was. Hij gooide onmiddellijk allo remmen aan, maar door de zwaarte zakte de wagen verder. Tot aan den radiator kwam het gevaarte in het water te staan de ach terwielen bleven op het land. De 20 passagiers konden de bus door de groote achter-schuifdeuren verlaten. Niemand bekwam eenig letsel. De reizigers zijn met trein een autobus verder gegaan. De Utrechtsche verkeerspolitie consta teerde, dat de remmen' volkomen in orde waren Onder sen auto gedood. Gisterenavond is bij de Krooswijk tus schen de gemeenten De Bilt. en Zeist een man, die van den weg' hollende kwam aanloopen om de juist daar stilstaande tram naar Utrecht nog te halen, onder een passeerenden auto terecht gekomen en onmiddellijk gedood. "Wie de mdn is kon gisterenavond nog niet worden vastgesteld. Auto tegen tram gebotst. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur werd de locomotief van de tram Purmerend- Alkmaar in den Beemster op den Wormer- weg, dwars aangereden door een melkauto, bestuurd door den heer Hartog, uit Pur- merend, die, doordat hij moest, uitwijken, terwijl hij met te groote snelheid reed, de macht over het stuur kwijt raakte. De botsing was zoo hevig, dat de loco motief derailleerde en op den auto terecht kwam welke bijna geheel vernield werd. De chauffeur bekwam geen noemens waardig letsel. Het tramverkeer ondervond ernstige stagnatie. nog steeds ijsslachtofférs. Twee broertjes door het ijs gezakt en verdronken. Twee zoontjes van den rietsnijder W. de Vries te Schuilenberg, die hun vader zou den afhalen, zijn door het ijs gezakt en verdronken. Zeven jongens door het ijs gezakt. Dinsdagmiddag zakten te Waalwijk ze ven jongens door 't ijs. De landbouwer Pul les wist zes jongens met gevaar voor eigen leven te redden. De zevende werd door 'n toevallig passeerenden wielrijder bewuste loos onder 't ijs uitgehaald. Met behulp van kunstm. ademhaling slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken, maar de toestand van den jongen is nog ernstig. Doodelijke val op het ijs. Maandagmiddag wilde do 60-jarige tuin der J. van der Genugten te Amstelveen van zijn tuinderij uit de „de Poel" over steken om alzoo zijn woning te bereiken. Op een gegeven moment kwam hij echter te vallen waarbij hij achterover op het ijs terecht kwam. In bewusteloozen toe stand werd hij door ijlings toegeschoten personen naar zijne woning overgebracht, vanwaar hij per auto naar een ziekenin- richting te Amsterdam word vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij des nachts overleden. Varken onder het ijs. Maandag bracht een landbouwer uit Stiphout per kar een 300 pond wegend varken naar Helmond om liet aan het sta tion aldaar af te leveren Nadat het zwijn tje aan het gebouw van den Boerenbond gewogen was, werd de reis voortgezet, doch het hek achter op de kar was waar schijnlijk niet goed vastgebonden, want zonder dat de landbouwer het bemerkte, sprong knorrepot van dc kar en kwam in het kanaal van de Zuid willemvaart terecht. Het varken schoof onder een ijsschots en kon niet spoedig genoeg gered worden om het van den verdrinkingsdood te behou den. Later werd de ontijdig aan zijn einde gekomen knorrepot opgehaald. Een meisje verdronken. De 16-jarige Hielkje van de Velde te Oudega is gisteren door het ijs van de Munnikepreppel (Kanaal DrachtenLeeu warden) gezakt en verdronken. Het lijk werd eenige uren later opgehaald. Over boord gevallen. Een man verdronken. Dinsdagavond omstreeks 8 uur viel de Noorsche zeeman G. P. Petterson over boord van het aan de Vulkaanhaven te Vlaardingen liggend Noorsche stoomschip „Asmund". Dc verongelukte behoorde niet op het schip thuis. De politie zal een onderzoek instellen. Eer Benzine ontvlamd. jongen beide b ve-rbra n d. In de blikfabriek nabij de begraafplaats te Zeist werd Dinsdagmiddag een bus met benzine bij een brandende kachel ge plaatst. De bus werd oinvergeloopen door een jongen, met het gevolg, dat de bijzine vlam vatte en ook de broekspijpen van den 18-jarigen knaap in brand geraakten. Dooi den schrik verzuimden de omstanders da delijk hulp te bieden, waardoor de jonge leerling werd gewond. Toen het vuur met een overjas was gedoofd, bleken beide becnen van den getroffene ernstig ver brand to zijn. Hij werd naar het zieken huis overgebracht. Onder een lift terecht gekomen. Een man ernstig gewond. In de vleeschwarenfabriek dor N. V. A. Hunink te Deventer had gisterenmorgen r onvoorzichtigheid een zeer ernstig ongeluk plaats. Terwijl enkele werklieden bezig waren met het repareeren van een der liften, begaf een hunner zich onder de lift en trok aan een der kabe's, waardoor de lift uit werk werd gesteld en naar beneden viel. De 23-jarige P. geraakte er onder en bekwam zware inwendige kneu zingen. In zorgwekkende» toestand is hij in het St. Joseph-gesticht opgenomen. Treinongeval. Een trein op een lorrie gerede n. Gisterenmorgen is de personentrein no. 2805 te Helenaveen bij Wachtpost no. 21 in volle vaart op een lorrie gereden. Door den dichten mist zag de machinist de lorrie te laat. De machine- en bagagewagen kre gen geen schade, maar het eerste personen rijtuig werd van onder dermate stuk ge lagen en verbogen en do gasket el zoo danig defect, dat het uit den trein moest worden gezet, en de reizigers moesten over stappen. De lorrie behoorde aan een turf- fabriek die door een zijbaan verbinding heeft met het hoofdspoor. Persoonlijke on gelukken gebeurden niet. Het voorval bracht groote vertraging in de aankomst en de aansluitingen te Yenlo teweeg. Vergiftigingsverschijnselen. is a het eten van champignons. Te Tegelen is na het eten van champig nons een dame plotseling ongesteld ge worden, waarbij zich vergiftigingsverschijn selen voordeden. Haar toestand is zeer ernstig. De, „Mijdrecht" gestrand. Het van Rouaan naar Duinkerken be stemde tankstoomschip „Mijdrecht" is vol gens een Lloyd's telegram van gisteren nabij Galais gestrand. Nadere bijzónder heden ontbreken. De „Mijdrecht" meet 3476 br. t. en be hoort aan Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam. BRANDEN. Boerderij afgebrand. 18 stuks voe in de vlammen omgekomen. Te Zecldam is gisterenmorgen de boer derij van den landbouwer R. totaal afge brand. Een paard, 5 koeien en 12 varkens kwamen in de vlammen om. Twee perceelen nagenoeg uitge brand. Gistermiddag omstreeks 3 uur is brand uitgebroken in de woning van den heer H. W. 8. in de Gravenstraat te Middelburg. De brand 1 is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en de aan grenzende woning van den goud en zilver smid W. werd- door het vuur aangetast. Beide perceelen zijn grootendeels uitge brand. Dc brandweer was spoedig ter plaatse en heeft met de motorspuiten de vlammen zoo krachtig bestreden, dat zij den brand spoedig onder dc knie had. Dc belendende perceelen kregen veel waterschade. Om vier uur was de brand geheel gebluscht. ingezonden mededeeling. (lit N w.v.hölhan i ckocoiabs-f. De „berooving" te Deventer. Een valsche aangifte. Do kantoorbediende S. te Deventer, ver dacht debet te zijn aan zijn eigen „be rooving", waarbij een bedrag van f 15.000 verloren is gegaan, is gisteren naar het huis van bewaring te Zutphen overge bracht. Rijwieldief en gros. Beleenbriefjes van zes banken van 1 e e n i n g. Met de vangst van een zekeren P. van der M., oen dertigjarigen tuindersknecht, zonder vaste woon- of verblijfplaats, laat stelijk gedcmiliceerd te Grootegast, heeft de gemecnte-politie te Assen een' goeden slag geslagen, aldus de „Asser Crt.". v. d. M. was Dinsdag bij den rijwielhandelaar J. J. v. cl. W. in tie Oude Groningerstraat gekomen, waar hij een fiets te koop aan bood. De wijze waarop hij dit deed, leek den rijwielhandelaar verdacht, zoodat hij de politie waarschuwde, die den man arres teerde. Na zijn overbrenging naar het politie bureau bleek de man in het bezit te zijn van een groot aantal beleenbriefjes van Banken van leeningen waar hij een niet onbeduidend aantal gestolen fietsen had beleend. Hij had leenbriefjes bij zich van de volgende banken van leening; 2 van Amsterdam, 2 van Den Haag, 3 van Lei den, 1 van Utrecht, 1 van Arnhem en 1 van Rotterdam. Naar de man verklaarde had hij een aantal fietsen gestolen, n.l. 1 te Dor drecht, 2 te Den Haag, 1 te Delft, 1 te Lisse, 1 te Wassenaar, 1 te Leiclen, 1 te Amersfoort, 1 te Noordwijkerhout, 1 to Zwijndrecht, 1 te Sassenheixri en het laatst 2 te Zeist. De man was in Maart 1928 wegens dief stal van een rijwiel door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van één jaar. v. d. M. is naar Zeist overgebracht, waar hij de laatste fiets gestolen heeft, en aan den commissaris van politie aldaar overgeleverd. De inbraken in Zuid-Limburg. Dc politie te Kerkradê heeft thans een zesde door den te Maastricht gedetineer den P. gepleegde inbraak opgehelderd, n.l. den nachtelijken diefstal met braak door hem gepleegd half November in de hoeve Dentgen baeh, bewoond door den landbou wer 8. Goederen, dezen ontstolen, werden in de woning van P. in beslag genomen. Door vrouwen beroofd. Iemand heeft aangifte gedaan, dat hij met een paar hem onbekende vrouwen, te Amsterdam, eenige café s heeft bezocht, dat hij daarna met hun in een taxi naar de Jan Eversterstraat is gereden, waar de vrouwen snel uitstapten en plotseling wa ren verdwenen. Hij vermiste hierna een portemonnaie met f 750 en een portefeuille met f 150 en zijn gouden horloge met ket ting. Liefde en alcohol. Te Ulft dongen een tweetal personen naar de hand van een weeuwtje. Dc eene, een gepensioneerd Oost-In disch militair kon geen toestemming van den broer dor weduwe bekomen en ont stemd over diens tegenwerking bewerkte cle oud-strijder zijn tegenstander met een mes waardoor deze een diepe snede over voorhoofd, neus en wang bekwam. Zijn mededinger werd onthaald op eenige fik- scho kaakstooten, toen bracht de politie 'den oud-strijder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, op de haar gebruikelijke wijze tot kalmte. Het s.s. „Valka". Vlotgekomen. Men meldt ons uit Hoek van Holland, dat het aldaar gestrande s.s. „Valka" is vlotgeraakt en de Waterweg binnenge sleept. Een laffe streek. Een vrouw overvallen en mishandeld. Uit Gouda wordt aan cle „Tel." gemeld: Baldadige feestvierders hebben des nachts van een in de Steijnkade liggende woonschuit, een handwagen van boorcl ge haald en onder Reeuwijk in een sloot ge reden. Dc vrouw van het vaartuig had de verdwijning van den wagen bemerkt en ging op zoek naar haar eigendom. Op den Zwarteweg is zij door een der mannen overvallen, geslagen en getrapt ten gevol ge waarvan zij verwondingen aan gezicht en knie opliep. Den laffen aanrander is de politie op hel spoor. ONGELUKKEN. Ernstig lawine-ongeluk in Vorarlberg. Twee dooden. Nabij Lech in Vorarlberg .heeft een ern stig lawine-ongeluk plaats gehad. Een uit acht Duitschers en een Nederlandsche dame bestaand gezelschap zou onder lei ding van een ski-leeraar een tocht gaan maken, toen plotseling een 50 M. breede en 70 M. lange lawine omlaag stortte, waaronder vijf leden van het gezelschap werden bedolven. De reddingswerkzaamheden werden on middellijk onder leiding van den ski-leer- nn>' ter hand genomen en men slaagde er vrij spoedig in allo bedolvenen te bei den Van twee hunner namelijk de ei len) genoote van een g-enceshee" uit Frankf hts welke laatste eveneens dec van het ge j^u^ schap uitmaakte en een anderen heer Frankfort bleken de levensgeesten geweken te zijn. 'gen, Mijnongeluk in België. eten In de mijn La Lucette, te Rennes. is, een diepte van 200 M., brand ontstaan. De directeur, een ingenieur en meesterknecht daalden in de galerij om de situatie te gaan opnemen. Toen te lang wachtten om zich aan de opp vlakte te doen brengen daalden twee bciclers op hun beurt af, doch zij kon< de geteisterde plaats niet benaderen. De directeur, de ingenieur en de me terknecht waren door den rook ingei ten en men vreest, dat men hen zelfs i -n gasmaskers met meer levend zal kun. bereiken. Slachtoffer van cle gladheid. In de nabijheid van Aschersleben rai te de auto van een landbouwer tengev ge van de gladheid van den weg aan slingeren en stortte bij een bocht den weg' in den greppel langs den ka De landbouwer was onmiddellijk do terwijl de beide andere inzittende z<^n ernstig gewond werden. )e d m< teerc icht. heb ik e: ss ne^ uiachi ins rk )e et. 1 ad i jnpo mad, erie- ldoe ld IC. dde >reii Groote brand te Moskou. Centraal Kunsthuis in d asc.k gelegd. Het centrale huis voor schoone kuns te Moskou is gisteren door een geweldi -am. brand geheel en al in asch gelegd. De centrale instelling bevatte -schouwburg, een museum, een bibliothft zi; en woonvertrekken voor de leerlingen tooneelschool. O.m. wérden er de rondi zeilde theatergezelschappen saniengests die er tevens cle stukken instudeerden, zij voornemens waren in de provincie te voeren. Door den brancl is tevens een aan bekende beeldhouwwerken van den stenaar Sjoekof, die in den foyer 1 geplaatst, vernield. Daarentegen kom diverse kostbare schilderijen worden red. Talrijke leerlingen der tooneelscli konden zich slechts in veiligheid breng door uit de ramen der tweede verdiep te springen. Do familie van den directe die de bovenste verdieping van het bouw bewoonde, kon slechts op het kan af van den dood door verstikking gered. De griep te Berlijn. Het hoofdbureau van den gezondhei dienst te Berlijn meldt: In de laatste beide dagen zijn de cijf over de gevallen van griep stationnair bleven. De Berlijnsche ziekenhuizen hebben 21sten en 22sten dezer op elk van be dagen 200 grieplijders opgenomen. Bij circa 1/5 der opgenomen ging, evenals tot nu toe de ziekte longontsteking gepaard. Tien barakken, in ziekenhuizen op richt werden intusschen alle in gebt genomen. Uitbreiding der griep in Noorwegen Volgens berichten uit Oslo heeft i.vv griep-epidem'o zich aldaar sterk uit m breid. Gedurende de afgeloopen we n werden te Oslo 1200 nieuwe gevallen d meld. Men verwacht dat dit aantal d( ooi week nog groot er zal zijn. Het post-, te ;uu graaf- en telefoonverkeer heeft door epidemie te lijden. Tn vele plaatsen nio ten de scholen worden gesloten. Ter dood veroordeelde, priester gew Bij de laatste priesterwijding te Mi leton Lodge, Ilkley (York) legde de l schop van Leeds ook de handen op a den frater passionist Kenneth Monagh oud-officier van het Koninklijk Iers regiment. Hij streed in den wereldoorlog, i gevangen genomen in 1917, streeds na oorlog in het "Witta Leger tegen de bols wieken en werd gevangen genomen: pitein Monaghan was ter dood vero eM r'eeld. Een Anglicaansch geestelijke, i 'ela North, bracht hem voedsel in cle gevar ae' nis en door een gelukkig toeval Jr wisseling van gevangenen ontkwam toekomstige priester »:>r< >01. I; :ricl zi 'Cu 1 11 d Dc ictl Dmc ord ite D

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6